p cu p p p cu Rijschool P. v. Yegchel A. KELLENAERS l. gommans c. seijkens Adverteer in Peel en Haas Geschenken en andere gebruiken in de kersttijd Ga nooit naar de wintersport N rt rt rt p o s rD S cu QTCL rD p rt CÖ rD N O n tra o o rt p n rt tra rt rt p ora rt p LOONBEDRIJF C. NELLISSEN prettige kerstdagen Zalig Kerstfeest Voorspoedig 1965 Zalig Kerstfeest Voorspoedig Nieuwjaar Zalig Kerstfeest en voorspoedig 1965 (Vervolg van voorpagina) generaal Antony McAuliffe reeds dagenlang is ingesloten en wanho pig vecht teg eneen van alle kanten aanvallende vijand heeft de man, die „Nuts" tegen de Duitsers heeft gezegd, met zijn chef, generaal Middleton, radiocontact. „De kerst kalkoenen zijn gedropt, maar zo vervolgt McAuliffe, „het mooiste kerstgeschenk zou wel ons ontzet zijn Dit kerstgeschenk krijgt de inge sloten commandant, al is het een dag later. Van hogerhand zijn aller lei tegenmaatregelen genomen. Aan het Noodelijk front zijn Amerikanen en Engelsen onder bevel van gene raal Montgommery gesteld. Deze taai Engelsman trekt zijn front recht en houdt stand. Recht tegenover de aanvaller opereert generaal Bradly. Hij laat de Duitsers niet tot aan de Maas komen. Het scheelde wel niet veel, want de Duitse 2e pantserdivisie wist tot op enkele kilometers van Dinant door te drin gen. Maar het water van de rivier zelf krijgen de aanvallers niet te zien. Ten zuiden van Luxemburg ligt Patton met zijn 3e leger. Toen de zwaar bewaakte Eisenhower de Amerikanen dachten dat Skorzeny de opperbevelhebber gevangen wil de nemen Patton om hulptroepen vroeg, was hij kwaad. Nu hij weet, waarom het gaat, is hij enthousiast. In een dolle opwelling belooft hij zijn commandant, dat Bastogne met Kerstmis zalu worden bevrijd. Hij houdt bijna woord. Hij zweept zijn troepen op tot het uiterste en op 26 december rollen de tanks van de 4e armoured division het omsingelde gebied binnen ZURüCK AM RHEIN Er volgde daarna een wekenlange strijd. Een strijd, welke niet alleen in het eWsten werd gevoerd. Stalin gelastte, teneinde de druk aan het Ardennenfront te verminderen, een vervroegd offensief van zijn Russi sche toepen aan het Oostfront. Bo vendien begon het weer voordien mistig en zwaar bewolkt op te klaren. Het geallieerde luchtover- wicht deed zich weer gelden. Het duurde echter tot nog 23 ja nuari 1945 voodat de Amerikanen weer op de plaats stonden, waar op 16 december 1944 het Duitse offen sief begon. 75.000 mannen hadden in deze grimmige veldslag hun graf gevonden in de met sneeuw 'bedek te reuvels van de Ardennen. Het kan daar mooi zijn in de winter. Soms is het er net zo vredig als een landschap op een kerstkaart. De mooiste kerstgeschenken zijn de mensheid zonder fleurige ver pakking aangeboden: denk slechts aan de prachtige woorden en mu ziek van „Stille Nacht", een lied dat in de Kersttijd over de gehele we reld gezongen wordt. Het werd 143 jaar geleden in een kleine Oosten rijkse kerk geschreven omdat de kerk last van muizen had. In 1818, enkele dagen voor Kerst mis, drongen muizen door in het orgel van een kerk bij Amshof en knaagden gaatjes in de blaasbalg, zodat het orgel niet meer bespeeld kon worden. De priester, dd eerwaar de Jozef Mohr, wilde zijn beminde gelovigen een grote teleurstelling besparen en vond dat hij de mis van Kerstavond een bijzonder karakter moest geven. Die avond wandelde kapelaan Mohr buiten het dorp en stond bo ven op een heuvel even stil. Het was er rustig en vredig en de ster ren en de maan flonkerden helder aan de hemel. Hij trachtte zich voor de geest te brengen hoe Bethlehem er zoveel jaren geleden wel zou hebben uitgezien. Bij die gedachte welden de woorden in zijn geest op: „Stille Nacht, Heilige Nacht Toen hij in zijn kerk terug was gekeerd schreef hij deze woorden en nog veel meer op. De volgende mor gen liet hij zijn gedicht aan de koor leider, Franz Gruber zien, en vroeg hem er passende muziek bij te componeren. Kerstavond kwam en orgel of geen orgel, de parochianen kregen in die kleine dorpskerk een van de meest geliefde van alle kerstgeschenken te horen. Na beëindiging van het lied, zei de vrouw van de dirigent: „Wij allen zullen sterven, maar „Stille Nacht" zal nog gezongen worden, wanneer wij zijn heengegaan." En zij heeft gelijk gekregen. De meeste kerstgebruiken zijn, evenals „Stile Nacht", als bij toeval gemeengoed van de mensheid ge worden. De kerstkaarten deden in 1843 in Engeland hun intree. Sir Henry Cole dreog John Horsley op een kaart te ontwerpen om aan zijn vrienden te zenden. De kaart toonde een gelukkig gezin dat met een dronk een heilwens uitbracht. Maar die volle glazen hadden het gedaan, want bij velen stuitte die kaart op verzet. De opwinding bereikte zelfs zo'n hoogte, dat de kranten er vol van stonden. Andere mensen zagen echter wel wat in die Kerstkaarten en zo ontstond de traditie elkaar voor Kerstmis een kaart met zege wens toe te zenden. De kerstzegels stammen uit De nemarken. Een postbeambte, Einar Hollboll, kwam op de idee in Kerst tijd wat voor de talrijke lijders aan tuberculose te doen. De koning van Denemarken steunde hem bij zijn campagne en zo gebeurde het dat in 1904 de eerste sluitzegels ter bestrij ding van deze volksziekte werden verkocht. Het duurde niet lang of deze mooie gedachte werd door de meeste lan den overgenomen en jaarlijks wor den er miljoenen zegels voor dit goede doel verkocht. Ofschoon de geschiedenis van de kerstboom even wazig is als de boom zelf in de winterse mist, wordt vrij algemeen aangenomen, dat Maarten Luther in de 16e eeuw de stoot gegeven heeft aan dit gebruik. Toen Luther op Kerstavond door een dennenbos wandelde en de dui zenden sterren door de bomen zag schitteren, werd hij zo door dit schouwspel aangegrepen dat hij een klein boompje kapte, het mee naar huis nam en er kaarsen inzette, op dat zijn kinderen er van konden ge nieten. Sinsdien is de kerstboom het zin nebeeld geworden van hoop, leven, vrede en gepaste vrolijkheid. Door Duitse immigranten werd het ge bruik van de kerstboom in het ko loniale tijdperk in de Verenigde Sta ten ingevoerd. En de Kerstman? Ook hij is in de loop der jaren een ander mens ge worden. Toen de Hollanders in oude tijden Sint Nicolaas naar Amerika brachten werd hij afgebeeld als een oude heer met een zwarte tabberd, die, op een schimel gezeten, op 6 de cember zijn opwachting in het gezin maakte. Omstreeks 1825 schreef ech ter Dr. Clement Moore voor zijn vijf kinderen een .gedicht, waaïin St. Nick een gedaanteverwisseling on derging. „Zijn ogen schitterden, zijn wangen waren glanzend rood, zijn neus leek een kers en hij lachte vro lijk." Naar deze beschrijving teken de de bekende 19de eeuwse cartoo nist Thomas Nast het portret van de goed Heiligman en sindsdien is Santa Claus rondwangig, blozend en vrolijk. Een heel bijzondere Amerikaanse" kersttraditie is het hoofdartikel in de krant. In 1897 schreef een acht jarig meisje, Virginia, een brief aan de redaktie van de New York Sim, waarin ze vroeg: „Bestaat de Kerst man?" Redakteur Francis P. Church beantwoordde haar brief in een hoofdatikel, dat beroemd is gewor den en tegen Kerstmis nog steeds in tal van Amerikaanse kranten her drukt wordt. Zijn antwoord luidde, ten dele: „Ja, Virginia, de Kerstman be staat. Hij bestaat even zeker als lief de .edelmoedigheid en vroomheid. Hoe naargeestig zou de wereld zijn zonder de Kerstman. Niemand ziet de Kerstman, maar dat wil niet zeg gen dat er geen Kerstman is Gode zij dank leeft hij en voor eeu wig. Over duizend jaar, nee, Vir ginia, over tienmaal tienduizend jaar zal hij nog altijd kinderharten vreugde schenken." ASSURANTIE en F INANCIERINGSKANTOOR KRUIJSEN - MEESTERS julianasingel 41 „ook goed en goedkoop VENRAY Tel. 1061 (04780) voor autoverzekering" Het zal U .geachte lezer, inmid dels niet meer onbekend gebleven zijn dat de wintersport „in" is. „In", zijnde het synoniem voor alles wat modieus, eventueel wenselijk en uiteraard niet uit is. En daar komen we dan meteen bij het eerste moeilijke punt van dit onderwerp ,daar de wintersport die zo „in" is, tegelijk op overtuigende wijze „uit" is. Immers, was je daar mee niet eens echt lekker uit, hoe zou het dan ooit in kunnen worden. Staken wij echter deze verspilling van onze energie aan bijkomstighe den, want het onderwerp zelf biedt nog mogelijkheden tot verder uit glijden te over. Het onschuldige woordje „uitglijden", ons als ter loops uit de pen gevloeid, wijst trou wens al in de richting van één der kanshebbende catastrofes. En nu meteen een vraag op de man af: bent u al eens naar de win tersport geweest? Zo ja, hoe bent u teruggekomen? Zo niet: tracht deze gezegende toestand nog even te prolongeren. Als de drang u te machtig wordt, niet overijld handelen en toch doen, maar eerst óns bellen Want laat ik er nu eindelijk maar rond voor uit komen: voor mij hoeft het allemaal niet meer zo nodig. Ik ging name lijk eensen vervul sedert mijn gehavende thuiskomst de spectacu- larie rol van vermanende wijsvin ger. Goed danhet komt het „waar om". Mijn vrouw, die doorgaans de hebbelijkheid heeft de stad in te gaan voor een doosje punaises en dan achteloos terug te keren met twee nieuwe jurken, had op die be wuste middag stad en land verbaasd door uit te gaan voor een dressoir en terug te komen met een paar fol ders. Mijn aanvankelijk enthousias me over deze financiële meevaller bekoelde aanstonds toen bleek dat de konsekwentie van deze fraai ge kleurde drukwerkjes de aanschaf van een compleet bankstel met nog enige honderden guldens te boven ging. Een of andere dame, die zich vriendin noemt, had haar er name lijk van weten te overtuigen dat een sportieve spreid-zit op weet ik wel ke Sankt Kümmel gletscher verre te verkiezen viel boven het burger lijk ideaal als een nieuw bergmeu bel. Nu weet ik niet of u mijn vrouw kent. Ik wel, en met het jaar beter. Vandaar dan ook dat het qua economische tijdsbesteding juister was onmiddellijk vast te stellen <%t we zouden gaan. Hierna brak vrijwel direkt een der meest spectaculaire en barokke perioden uit ons leven aan. Want wat bood Sankt Kümmel al niet voor ongekende mogelijkheden! Schaat sen, bobsleeën joelde de prospektus skieën, zweefbanen en zelf curling, wat dat dan ook wezen mag. Ogenblikkelijk werden de beschik bare „wintervoorraden" aan een grondig onderzoek onderworpen. En zoals ik al in stilte gevreesd had, niets van onze, op Nederlandse slootjes georiënteerde uitmonstering vermocht de toets der Kümmel-kri- tiek te doorstaan. Had ik me van kindsbeen af uitstekend weten te be helpen met het paar hecht doortim merde, friese doorlopers, die kwistig ingevet in een oude krant op zolder lagen, mijn vrouw had voor deze getouwen slechts de aan verachting grenzende kritische blik over van 'n tweede kamer-commissie voor een van die aankopen van de Dienst Materieel Landmacht. Ook mijn ijzersterk bivakmutsje in stille uren (en dat moeten er heel wat geweest zijn) door tante Dina gebreid, bleek rijp voor de bezem wagen. Verder had ik niets, hetgeen het proces aanmerkelijk bekortte, want mijn vrouw verklaarde meteen zélf nóóit iets op dit punt bezeten te hebben. De drie truien, de noor- se wanten, de bontkap, de stola en nog een paar kleinigheden daar ge laten ,doch daar hadden we 't nu niet over. Om kort te gaan ,er is gekocht, lang, veel en aandachtig. Er zijn snipperdagen opgenomen, de kat is met bak en al uitbesteed, de plan ten na een volgens de damesbladen onfeilbaar bevloeiingssysteem met katoenen draadjes erbij in het bad gepoot, de kaartjes genomen. De treinreis moet je 's nachts doen. Dat is billijker en bovendien verlaat men dan het kille miezerige moedrland in de avond om de vol gende ochtend, uitgerust en fris als een hoentje aan te komen in het sprankelende zonovergoten land van welverdiende vakantie." Om de zaken duidelijk te stellen: le 8 man in één coupé zit niet lek ker meer na 10 uur; 2e 2 man in een coupé kunnen niet liggen, ook niet bij toerbeurt; 3e kinderen met een zwakke maag moesten na 2 repen chocola, een beker limonade en een hardgekookt ei in de gangpaden verboden worden; 4e de miezerig heid van het moederland mocht dan kloppen, de nog groter miezerig heid van motregen in het vakantie oord was niet vooraf aangekondigd en klopte niet met het gewenste beeld. Maardan bén je er pas, of liever, je bent er nog lang niet. Zo'n inheemse sledevoerder kan, zelfs door regengordijnen heen, de weg naar het Alpenglühen-, Edel- weisz-, Majestic- of Splendidhotel nog wel vinden. Maar de doorsnee huis- of flatbewoner moet even iets wegslikken als hij ten onrechte on dergaat in de onafzienbare schare, uw portemonnee met röntgenogen doorborende serviceverleners in de hotelhal. Laat ik me als Nederlan der in zoverre forceen dat ik het niet over het eten heb, al weet ik nog steeds niet of dat ene bord geel vocht met die erin drijvende taaie grijze knol iets te maken had met een verdwaalde tennisbal uit het zomerseizoen. Nee, hét onomstreden hoogtepunt bleek tot zijn verbazing niet het maken van al of niet dub bele Rittbergers of een dergelijke prestatie in de concurrerende takken van koudevermaak, doch de pantof felparade in ski- en mooier nog: après-skikleding. Met bedreiging van rechtstreekse zelfmoord en uit het raam werpen van het televisietoestel had ik thuis mijn vrouw er nog toe kunnen be wegen geen nieuwe ski's te kopen doch deze blijkbaar onmisbare attri buten hier te huren. Nu hadden we ze gehuurd, tegen een prijs die de aanschaf van nieuwe mijns inziens aardig in de schaduw stelde, et voila ze bleken onnodig. De fonkelnieuwe kunstrijders, waar zelfs ons aller Sjoukje „U" tegen zou zeggen en slechts met schroom bestijgen zou vergeet ze maar. De in de folder zo warm aangeprezen panorama's en bergtochten, de in boventoon beju belde sneeuwweg er mee. Nou ja goed, sneeuw in Sankt Kümmel is natuurlijk heel wat anders dan sneeuw in eigen land, alhoewel u kunt rustig van me aannemen dat toen ze na drie dagen eenmaal in onnodig grote kwantiteiten gevallen was, ze ook hier gewoon wit bleek te zijn. Maar toch ondanks dit alles, het verzonk in het niet bij de kle ding. Zelfs de geheel in getijgerd leer gehulde bruut die zich als skileraar aandiende (een vak dat alleen blijkt te bestaan uit het a la manière de Rudolph Valentino optillen van de aardigste meisjes) kon in z'n fancy kleding niet op tegen wat met name mijn vrouw op dit terrein presteer de. Jumpers ,waar je in onze plaats niet zonder kans op verkeersstagna- tie mee kunt lopen, werden driest gecombineerd met theemutsachtige hoofddeksels waar de honden geen brood van lusten. Integendeel, de vermetele diertjes die alsnog verko zen te naderen, deinsden na'één blik jankend met de staart tussen de be- "nerf terug.' En dan die broeker was er in heel Kümmel maar één die nog nauwer was en toebehoorde aan een Engelse dame die op iets anders uit was dan alleen vakantie. Het wijf je heeft overigens haar trekken wel thuis gekregen toen op zekere dag vlak voor het Rathaus onder bevrij dend kraken de stof het begaf. En als u dan ook nog weet dat volwassen geachte kerels zich tegen het borreluur zonder nadere aan kondiging ineens vertonen in een soort vormeloze wollen dekens, het hoofd (dat beter diende te weten) gedekt wordt door een keek (doch vele maten te krap) petje en dat dan deze hele vastenavondmeute de cha-cha-cha gaat beoefenen in te lage bars met te kleine consumpties tegen te hoge prijzen, dan weet u zo'n beetje waar de wintersport voor de meesten op neerkomt. Natuurlijk zijn er ook spelbrekers die eens willen gaan skieën doch dat zijn uitzonderingen of liever uitslo vers ,want als je wilt kan je tegen (ruime) vergoeding een foto laten maken in het atelier van Sepperl weet-ik-veel, waarop je dan stoer op de ski's rechtstreeks een ravijn in schijnt te storten. Maar dat is dan ook van karton. Uiteindelijk zij we zomaar ook weer naar huis gegaan. Ook hier over kunnen we kort zijn. In een coupé voor 8 personen zit je na 10 uur niet Wellicht is ook nog zaak voor u te weten dat bij thuiskomst de plan ten dood bleken te zijn daar het be vriezen van de waterleiding het be vloeiingssysteem nadelig had be ïnvloed. Poes bleek echter in de tus sentijd ruimschoots gejongd te heb ben hetgeen veel vergoedde. De ijs muts van mijn vrouw kreeg nu eindelijk een nuttiger taak toege wezen en op zolder liggen naast de doorlopers, welke ik weemoedig nog maar eens heb ingevet, vele nieuwe pakketten in kranten en pakpapier. Voor volgend jaar heeft mijn vrouw me met een misplaatst knip oogje toevertrouwd. Het aardige is nu dat ik dan even poeslief teruglonk, want weet u.... ik had dit jaar tevens m'n vakantie voor volgend jaar al opgenomen. Ik zit dus safe. Maar u?? VOOR ALLE RIJBEWIJZEN NAAR autorijschool yarisen Langstraat 33 - Overloonseweg 18 Venray - Telefoon 04780-1351 Ons nieuwe telefoonnummer: 16 0 0 Me TT 3 7T QO rr Aan alle vrienden en bekenden een lalb} Keeitfeest en IQeótópaedlg 1965 Stationsweg 133 Venray UCHTDRUKKERIJ STENCILINRICHTING G. M. H. PETERS beëdigd Prins Bernhardstraat 11 (ingang Prins Hendrikstraat) - Venray Telefoon 04780-1916 Vpor alle voorkomende lichtdrukwerken en fotocopieën Klaar terwijl U wacht! ALLE STENCILWERKEN o.a:. bestekken, programmaboekjes, convocaties, werklijsten, bestellijsten, prijslijsten, feestgidsen, jaarverslagen, begrotingen etc. op het beste papier! -zzm Wij wensen alle cliënten, vrienden en bekenden en een J. Verbruggen, Loonbedrijf Ysselsteyn Aan allen een familie Pouwels Warenhuis Hofstraat 10 Oostsingel 12 wenst allen Heidsepeelweg 22b Ysselsteyn Telef. 345 Wij wensen alle cliënten EEN ZALIG KERSTFEEST EN EEN VOORSPOEDIG 1965 Speciaal choenmakerij Prettige Kerstdagen en een Voorspoedig 1965 wenst U Agent R.V.S. Gussenstraat 24 - Tel. 2362 - Leunen-Venray Wij wensen al onze klanten, vrienden en bekenden PRETTIGE FEESTDAGEN en een VOORSPOEDIG 1965 Groente- en Fruithandel Langstraat 46 Venray

Peel en Maas | 1964 | | pagina 12