Veilig Verkeer... De verticale prijsbinding afgeschaft BOT bakzeil? Waaraan dankt Sinterklaas eigenlijk zijn populariteit Bestedings beperking Filmnieuws f LEVE DE CONSUMENT PEEL EN MAAS TAXIBEDRIJF P. ST0KS KEMPWEG 9 TEL. 1233 VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 No. 49 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG ■PEEL EN MAAS^ DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WPPïfRT AH VOOR VRWRAY RN OH/TQTPRïf R"N ADVERTENTIEPRIJS 8V« ct p. mm ABONNEMENT8- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 V UUi\ V UlllV/1 I Uil vlflü 1 1\U1VUH PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray f 1.75 „Regering treedt op als prijsbre ker; prijsbinding wordt verboden; luxe-artikelen vrij in prijsMet dergelijke en ander aankondigingen werd enige tijd geleden in de kran ten de opheffing van de verticale prijsbinding voor bepaalde goederen aangekondigd. De regeling zou per 1 december ingaan. Op de eerste plaats lijkt het ons nuttig te vertellen welke goederen onder die opheffing van vastgestel de prijzen vallen en vervolgens wat de verticale prijsbinding eigenlijk betekent. De goederen waarvoor de winke lier zich vanaf 1 december niet meer hoeft te houden aan de door de groothandel en fabrikant voorge schreven prijzen, zijn: 1. radio- en televisetoestellen, pla tenspelers en bandrecorders. 2. elektrische koelkasten, brood roosters, mixers, stofzuigers, was machines, centrifuges, strijkijzers, droogscheerapparaten en haar drogers. 3. personenauto's met inbegrip van stationcars en combinatiewagens, 4. fotografietoestellen, flitsappara- ten, filmcamera's en foto- of filmprojectietoestellen. 5. grammofoonplaten. De verticale prijsbinding wil zeg gen dat de prijzen van de producten vooral merkprodukten door de ver koper, meestal de fabrikant of de importeur aan zijn afnemer de detaillist wordep opgelegd. Deze prijzen moet hij aan de consument in rekening brengen. Deze „vastge stelde" prijs staat dus tegenover de z.g. „vrije prijs", waarbij de winke lier zelf de verkoopprijs naar eigen inzicht vaststelt,. Een kollektilef element wordt in de prijsbinding ingevoerd, als meer dere leveranciers in een bedrijfstak overeenkomen tegenover hun af- nemers van-vastgestelde prijzen toe te passen. Er worden dan strafmaatregelen genomen tegen detaillisten, die zich niet aan de prijsafspraken houden. In dit systeem kon het voorkomen dat een bepaalde winkelier, die ge noegen wilde nemen met een lager winstpercentage door zijn artikelen voor minder te verkopen ,werd uit gesloten van verdere levering ter wijl ook de levering van onderdelen, waardoor hij tegenover de klant ser vice kon verlenen, werd stopgezet. De regering wilde een zo vrij mo gelijke concurrentie bevorderen en daarbij de consument tegemoet ko men. Zij stelde een commissie in die opheffing van de prijsbinding advi seerde. De regering heeft met de hierbo ven genoemde keuze van producten een proef willen nemen om te zien STELLINGNAME Er hebben zich in het afgelopen jaar enige moeilijkheden voorge daan als men de krantenberich ten daarover geloven mocht met de Duitse jongeren, die in de aktie Verzoening over de graven heen, in Ysselsteyn op het Duitse kerkhof zijn komen werken. Er zou geklaagd zijn over de lig ging over het eten en last not least over de leiding van de Bayerische Jugendring, die een en ander orga niseert. Inderdaad zijn er enige moeilijk heden geweest met de ligging, daar op het allerlaatste moment 't DUW- kamp, dat als verblijfplaats van de ze jongeren was voorbestemd, ver huurd werd aan de maatschappij, die de gasleidingen legde. Zodoende moesten deze jongeren onderge bracht worden in een stal van een boerderij, waar in het begin ook nog varkens lagen. Die moeilijkheden zijn echter zo gauw mogelijk opge lost en men heeft voor deze uiter aard moeilijke situatie bij de jongeren alle begrip gevonden. Het eten was goed ,want dit werd ver zorgd door een kok van de Duitse legerplaats in Budel. De klachten t.o.v. de leiding in de Bayerische Jugendring blijken af komstig te zijn van een oud-leider van deze jeugdkampen, die inder daad dit jaar nog in Venray is ge weest, maar geen bemoeienissen meer had met dit vakantiewerk. In een officieel schrijven heeft nu de Volksbund Deutsche Kriegsgra- berfürsorge stelling genomen tegen deze klachten en hun afkeer uitge sproken over het gedrag van deze oud-leider. Ze hebben daarnaast nog eens dankbaar vastgesteld het vele wat in Ysselsteyn en Venray voor deze jongeren is gedaan en ver trouwen dat de goede verstandhou- ding ook in de toekomst zal blijven bestaan. hoe dit in de toekomst verder reali seerbaar zou kunnen zijn voor een groter aantal producten. De afschaffing van de verticale prijsbinding op duurzame verbruiks- goederen is nu een feit geworden. Men zal nu in verschillende zaken andere prijzen voor b.v. radiotoe stellen gaan betalen. Maar deze prijzen zullen toch nooit beneden hun inkoopprijzen mogen worden geleverd, zo is door de overheid bepaald. De consumentengilds ,het orgaan vna de Nederlandse consumenten, dat op allerlei terreinen het belang van de Nederlandse consument ver tegenwoordigt, is bijzonder blij met deze zij het nog beperkte maat regelen ,maar zou het verbod graag zien uitgebreid tot verschillende ge bruiksartikelen hoge marges druk ken. Het bezwaar tegen de opheffing dat van de winkelierszijde veel is ge hoord, nl. dat nu de service zal ver minderen, wijst de consumenten bond van de hand.. Mensen die ser vice verlangen zullen bereid zijn ook in de toekomst iets meer te be talen. Maar anderen, die veel zelf doen, zullen liever goedkoper kopen. Trouwens met die service valt het bij vele zaken echt wel tegen. En zaken die een slechte service bieden, hebben tot 1 dec. wel de hogere winst opgestreken. In de toekomst zullen we wellicht het volgende zien gebeuren, dat er bepaalde bedrijven zijn die meer vragen, maar dan ook goede service verlenen, terwijl er andere zaken zijn, waar we goedkoper terecht zullen kunnen, zonder evenwel in alle gevallen op service te kunnen rekenen. Het wordt er voor de consumenten na 1 dec. niet gemakkelijker op. We zullen nu prijsbewust moeten zijn en hier en daar kijken wat een be paald artikel in verschillende zaken kost, alvorens tot aanschaf over te gaan. Een advies; bent u van plan een van de dure gebruiksartikelen aan te schaffen direct na 1 december en voor Kerstmis ,dan raden wij u aan tot januari of februari te wachten. Want vele winkeliers zullen in de drukte van St. Nicolaas en Kerstmis wellicht meer vragen voor deze pro- dukten, omdat men nu eenmaal toch wel koopt. Het verbod op de verticale prijs binding is een experiment, laten we als consumenten hopen dat het slaagt. En de aktieve winkelier zal er dan beslist niet het loodje bij leggen, zoals sommige pessimisten hebben aangekondigd, ofschoon hij het ook niet gemakkelijker krijgt door de grote concurrentie-mogelijk- heden. Zoals te verwachten viel hebben minister Bot en minister van Aart- sen in de Kamer ook veel kritiek gekregen op hun wetsontwerpen terzake van resp. een verhoging van de collegegelden en het invoeren van het zgn. weggeld. Minister Bot heeft in de Kamer verklaard dat er al zoveel voor de studenten wordt gedaan en ontegen zeggelijk is dat ook zo. Maar dit argument is niet steekhoudend, want het gaat hier niet in de allereerste plaats om studenten, maar om de ouders van de studenten, die de col legegelden moeten betalen. En het gaat dan wel speciaal om die ouders, wier kinderen geen stu dietoelagen krijgen. Het zou de ho gere opleiding van veelbelovende talenten uit lagere kringen weer in de weg staan. De voorgestelde ver hoging zou voor hen een aanzien lijke lastenverzwaring met zich mee brengen. Daar in schuilt een onbil lijkheidsfactor waarvoor de Tweede Kamer gelukkig meer oog toonde te hebben dan de minister zelf. i I WEGGELD-ECONOMIE Ook het door heel autorijdend Nederland gelaakte plan tot hef fing van weggeld staat op de hel ling. De ministers van Aartsen en Witteveen willen eerst nog een9 met de betrokken kamercommissie pra ten. In hun dezer dagen verschenen memorie van antwoord delen zij ook nog mee, dat het niet in de bedoe ling ligt de controle op de betaling van het weggeld uti te oefenen door het aanhouden van auto's. Er zullen ook geen vignetten op de ruit wor den geplakt. De ministers willen, al dan niet fotografisch ,de kentekens Met ingang van 1 januari a.s. zijn wij verplicht het reeds enkele jaren bestaande abonnementsgeld te verhogen. Uit de aard der zaak hebben wij deze verhoging zo miniem mogelijk gehouden en wij vertrouwen dat onze abonneé's hiervoor begrip kunnen opbrengen. NIEUWE TARIEVEN: GEMEENTE VENRAY: per kwartaal 1.75 per halfjaar 3.50 per jaar 7. BUITEN GEMEENTE VENRAY: per kwartaal 2. per halfjaar 4. per jaar 8. BUITENLAND: België, Luxemburg en Ned. Antillen per kwartaal j f 2.25 per halfjaar 4.50 per jaar 9 Alle andere landen per kwartaal 3.75 per halfjaar 7.50 per jaar j 15. Vriendelijk verzoeken wij onze abonneé's die gewend zijn hun abonnementsgeld (automatisch) per bank of giro over te schrijven, met deze nieuwe bedragen rekening te willen houden. SINTERKLAASLIEDJES ZULLEN ALTIJD „TOP-HITS" j BLIJVEN Het is in deze tijd, met zijn mas sa-communicatiemiddelen, niet moeilijk om snel populair te wor den. Vooral in de wereld van de lichte muziek stijgen sterren snel omhoog. Geluidsjagers zijn dagelijks naar wordt aangenomen en één in de 6e eeuw, de bisschop van het nabijgelegen Pinora. Deze laatste stierf op 10 december 564. Het schijnt nu, dat de bisschop van Myra vele daden, verricht door Ni colaas van Pinora, worden aange tekend. Dit neemt echter niet weg, dat in de 6e eeuw de naam van St. Nicolaas en dan wordt natuur- op zoek naar nieuw voer voor deTïïjk de bisschop van Myra bedoeld slok-ops, radio en televisie. Vandaag nog onbekend, morgen een wereldnaam. De platenindustrie zorgt er bovendien wel voor, dat aarzelend ingezette accoorden tot tophit worden versterkt. Maar met dezelfde snelheid, waarmee men om hoog wordt gevoerd, verloopt mees tal de afdaling. „Uitgeknepen als een citroen" heeft iemand eens ge zegd, „wordt men als een nutteloze schil weggeworpen". Vergeten zijn de successen, geslonken is de fan mail ,de aanbidders laten hun rug zien Maar niet alleen in de amuse mentswereld ook in andere krin gen is het spoedig komen en gaan. Sporthelden, ja zelfs staatslieden vliegen met een recordvaart naar de top, maar vallen even snel weer naar beneden. En tussen al die artiesten, sport mensen en staatslieden is er één persoon, die zich gedurende eeuwen vaak tegen de zin van de over heid als 's lands meest populaire figuur wist en nog weet te handha ven. Het is de oude Sinterklaas, die elk jaar bij zijn bezoek in december weer op onze onverdeelde sympa thie kan rekenen. Zijn liedjes zijn dan weer top-hits en zijn fan-mail bestaat weer uit miljoenen brieven, van zijn fan-club is vrijwel iedere Nederlander lid Elk jaar is dit het geval en elk jaar zal dit ook wel zo blijven De populariteit van de goede Sint begint nog lang geen tekenen van verval te tonen. En is het een won der, dat we ons wel eens afvragen: Waarom is deze man zo geliefd? Of: hoe komt het, dat deze bisschop, bo ven zijn vele collega's, zo bemind is gewordenWie heeft hem naar de top gevoerd? Waaraan dankt Sinterklaas zijn goede reputa tie? VAN OOST NAAR WEST, VAN ZUID NAAR NOORD De afkomst van Sinterklaas is wel een beetje duister. De Sint was bis schop van Myra, een havenplaats aan de Zuidkust van Klein-Azië. Er zijn in die omgeving echter twee bisschoppen geweest, die de naam Nicolaas droegen. Eén in de 4e eeuw, de bisschop van Myra de echte, opnemen. Via naspeuring in het centrale register- kan dan worden nagegaan of het weggeld bij de ont vanger der accijnzen is betaald. Voor die controle zullen 140 tot 180 ambtenaren nodig zijn. Maar na tuurlijk komen er dan typistes, die de rapporten moeten uittikken. Ei- moeten hoge ambtenaren zijn die de administratie leiden, en de foto's van onze weggebruikers moeten bekij ken. Kortom, voor al de kosten die dat met zich meebrengt, kan men al een 300 wegenbouwers betalen. die reeds ver boven die van alle nadere heiligen uitsteekt. In de Griekse kerk worden talloze bede huizen aan hem gewijd. Hij wordt de patroon van de gevangenen, de zeelieden, de huwbare meisjes en., natuurlijk ook de beschermheilige van de kinderen. Dit alles heeft plaats in het mid den-oosten. En men zal zich afvra gen: Hoe is het zo gekomen, dat de ze verre bisschop b.v. later patroon van een stad al9 Amsterdam zal worden. Want het merkwaardige is, dat inzake deze Nicolaas-verering er zich in de loop der eeuwen een geo grafische verschuiving voordoet. Terwijl in het oostelijk gedeelte van de Middelandse zee Sinterklaas bij na in het vergeetboek geraakt, be gint zijn bekendheid in Europa en speciaal in ons land steeds groter te worden. Zijn „roem" verhuist vanuit Klein-Azië over zee naar Ita lië en van daaruit naar Noord- Europa. GESLAAGDE OVERVAL In het begin van de 11e eeuw be zetten de Turken voorgoed Klein- Azië. De eerste Christengemeenten gevolg van de Zendingsreizen van de apostel Paulus worden uitge moord. Myra, de stad van de bis schop Nicolaas, wordt een verlaten stad. De bewoners zijn óf gedood óf gevlucht. Deze voor de Christen heid zo dramatische gang van zaken lokt een tegenaktie uit. In het jaar 1087 lichten drie schepen in de ha ven van Bari het anker. Ze zetten koers naar het Oosten. Doel is Myra. Aldaar aangekomen, verove ren de aan land gezette matrozen het gebeente van de geliefde heilige op de vijand. In triomf worden de relikwieën naar huis gevoerd. In Bari wordt speciaal hiervoor en dit duurt wel tien jaren een kerk gebouwd. In deze Nicolaas-kerk verrijst een praalgraf, waarin het stoffelijk overschot komt te rusten. Sindsdien is Bari pelgrimsoord van de eerste orde. Daarna komen de kruistochten. Ridders uit vrijwel al le Europese landen trekken naar 't oosten. Meestal doen zij de haven stad Bari aan om van daaruit ver der te reizen. Zij bezoeken het graf van de heilige Nicolaas, wiens ge schiedenis hen zo aanspreekt. Vaak vragen zij zijn voorspraak ter bevei liging van hun verdere tocht. Keren de kruisridders behouden terug, dan wordt thuis verteld over de boven natuurlijke bescherming, die zij hebben genoten van Sint Nicolaas. Zo krijgt ook in andere oorden van Europa deze heilige een aparte plaats. Bari krijgt later wel geducht van concurrentie te lijden, want een Venetiaanse vloot bezoekt in 1116 ook Myra. Ook déze schepen ko men terug met het gebeente van Nicolaas. oHewel aan Bari's graf meer waarde wordt gehecht dan aan de rustplaats te Venetië, is het thans zo, dat er twee Italiaanse steden zijn, waarin de heilige Nicolaas wordt geëerd. En zo wordt vanaf de 12e eeuw in begin december het feest van de bisschop van Myra al gemeen in Europa gevierd. Zo ook in ons land. PATRONATEN EN LEGENDEN Overal in den lande verschijnen, vooral in de 13e eeuw, kerken en kapellen, die de naam „Klaas" dra gen. Amsterdam, Utrecht, Dordrecht, Delft, Leiden, Groningen, Zutphen, Venlo, Vlieland, Stavoren, Kampen, Monnikkendam ,Edamom maar een gedeelte van de lange rij van steden te noemen, wijden een kerk aan Sint Nicolaas van Myra. Venray's zakenlieden verenigen zich honderden jaren geleden al in het St. Nicolaasgilde. Het zgn. gil de-zilver wordt thans nog ieder jaar in de St. Nicolaas-optocht ge dragen door de voorzitter van het organiserend comité, dat met het oude zilver ook de oude naam over- Ook het aantal legenden over Sin terklaas is groot. Om de nu nog het meest bekende te noemen: Zeelie den, varend in de buurt van Myra, worden overvallen door een zware storm. Zij kennen de bisschop van Myra en in grote nood roepen zij zijn hulp in. De bisschop verschijnt op het water.en redt de wanho- pigen. De opvarenden besluiten daarna naar Myra te gaan, ze her kennen aldaar hun wonderdoener en danken hem ontroerd voor zijn red ding Sinterklaas trekt zich ook het lot der huwbare dochters aan: „Eens zo vertelt een oud verhaal was er een man, die, hoewel van goeden huize, geheel buiten zijn schuld aan lager wal was geraakt. De vader heeft geen bruidschat voor zijn drie beeldschone dochters. In wanhoop besluit hij zijn kinderen aan de schande over te geven. Sint Nicolaas hoort dit en zorgt voor een zodanige som gelds ,dat de drie dochters fat soenlijk kunnen trouwen. Ter her innering aan deze legende worden nu Inog de „vrijers" aan meisjes van huwbare leeftijd rondgedeeld. Bekend is ook het verhaal van de drie kinderen ,die op zoek naar on derdak bij een herberg aankomen en logies vragen. De herbergier neemt hen in huis, berooft hen echter en snijdt de arme kinderen in stukken. Deze stukken worden in een in- maakpot verstoptNa vele jaren komt Sinterklaas op bezoek. Hij ge last de waard het bewuste pekelvat te halen. Zeer geschrokken voldoet de herbergier aan het verzoek. En dan geschiedt het wonderDe bisschop doet de kinderen weer le vend uit het vat komen. In Venray's grote kerk is nabij de biechtstoel van de Deken 't oude glidebeeld van St. Nicolaas te vin den. Eigenaardig is te zien hoe deze Sinterklaas een heel dik buikje heeft. Kennelijk is b" dit beeld de inmaakkuip verdwenen, waaruit de drie kinderen ten leven opstonden en becsherming en bedekking von den onder de dekmantel van de Goed Heilige Man. Deze en nog vele andere legenden hebben ertoe bijgedragen, dat Sin terklaas nu nog in ons land een realiteit is. En dit is een verheugend teken, want het feest van Sinter klaas betekent toch altijd weer: „El kander iets geven" en „eerlijk zullen we alles delen Toen begin van dit jaar de lonen met 10 pet. omhoog gingen, zeiden de sceptici al: „Daar schieten we niks mee op want nu wordt alles ook duurder". Zij hebben gelijk ge kregen. Deze zomer heeft de rege ring een belastingverlaging van één miljard aangekondigd, doch het ziet er naar uit dat tegen de tijd dat die verlaging gerealiseerd is, allerlei overheidstarieven, heffingen e.d. zozeer verhoogd zijn, dat de belas tingbetaler weer quitte speelt. Ongemerkt voltrekt zich te onzent een verandering in de verhouding tussen de directe en indirecte belas tingen. Tegenover de aangekondigde belastingen staat een hele serie ver hogingen van indirecte belastingen. In het akkoord van Wassenaar is wél gesproken over een belasting verlaging van één miljard, maar be slist niet over een compenserende verschuiving. Nu minister Witteveen het geld, dat hij door een belastingverlaging verliest, tracht terug te winnen met verhogingen in de indirecte sfeer, mogen de regeringspartijen hieraan wel eens meer aandacht gaan beste den dan zij nu doen. Hoe het ook zij de bestedingsbeperking wordt in ons land met de week meer voel baar. WEER GEEN DROMER Een aalrzelende automobilist is een man, die om ongelukken vraagt. Het is een man of vrouw die niet weet wat hii of zij wil, die aan al les denkt behalve aan zijn richting, waar hij van plan is naar toe te gaan. Hij is de zakenman, de vracht wagenchauffeur, de vakantieganger die niet beseft dat hij in het ver keer is, die niet op de gedachte komt, dat hij anderen door zijn onachtzaamheid in gevaar brengt, want daar komt het op neer. Daar door gebeuren er ongelukken. On gelukken die niet hadden behoeven te gebeuren. Als men niet op het laatste moment wakker wordt uit zijn mijmering, is het voor de men sen die wél bij het verkeer zijn on duidelijk waaróm plotseling iets ge beurt dat schijnbaar onbegrijpelijk Onduidelijk gedrag noemt het Verbond voor Veilig Verkeer een gedrag dat met de huidige verkeers dichtheid niet meer mogelijk is. Iedereen moet als hij in zijn auto zit, of op zijn scooter, bromfiets of fiets één gedachte en één aandacht hebben, en wel voor het verkeer. Het klinkt overdreven maar ieder een moet zich in 't verkeer begeven. Hij moet te voet gaan. En dan nog, bijvoorbeeld bij een zebrapad, ver dient het aanbeveling tijdig te laten zien wat men van plan is en dus ook dan geldt weer aandacht bij het verkeer. Wij zouden iedereen die de deur achter zich dichttrekt willen aanra den attent te zijn ,want zodra U die bewuste huisdeur achter U sluit, staat u bloot aan verkeersgevaren. Daarom, wees duidelijk in uw ge drag. THANS GEVESTIGD: Met het ingaan van de derde week over het weekend van de film Ir ma la Douce" is voor Venray een volstrekt record gehaald. Wanneer men bedenkt, dat deze film 18 jaar is, is het succes des te groter, want al de andere films die twee weken haalden waren maximum 4 jaar. Er zullen er weinigen zijn, die Irma la Douce inmiddels nog niet gezien hebben, de anderen kunnen wij slechts aansporen eveneens te gaan lachen om Irma, Nestor en Moustache. U zult er geen spijt van hebben. Een tweede film die meer dan ge wone aandacht verdient is Ingmar Bergman's „Het zevende zegel'. Reeds vorige week schreven wij een uitvoerige beschouwing over deze grootse kunstfilm. Een speciale aan beveling is hier op zijn plaats. De komende programma's van Lu xor verdienen ook bijzondere aan dacht. Allereerst Jour de Fête van Jacques Tati, welke film ook alweer voor de derde maal in Venray komt. De fijne humor van deze film is bijna klassiek geworden en wij be velen deze film dan eveneens gaar ne aan. Vóór de nieuwe James Bond film „Veel liefs uit Moskou" die zeer spoedig vertoond wordt brengt men eerst de hervertoning van de eer ste James Bond film nl. „James Bond 007 contra Dr. No." Dat zijn dus meteen twee voltreffers. Het Franse antwoord op Irma la Douce is „La bonne soupe", ofwel „Madame zonder schaamte", beslist even geestig ,even amusant maar typisch Frans en dus dubbel pikant. Na Irma dus weer een uitstekende film voor 18-jarigen. „Vrouwen voor de overwinnaars" is een drie uur durende film met de oorlog als achtergrond. Het is een film over het gedrab van de overwinnaars en de vrouwen die zij ontmoeten. Een enorm aantal grote sterren werkten eraan mee o.a. Ro my Schneider, Melina Mercouri, Jeanne Moreau e.a. De uitgestelde film van Freddy is ook in aantocht. „Freddy Heimweh nach St. Pauli" (Junge komm bald wieder) een film die er in zal gaan als koek. Tenslotte vermelden we uit de zelfde studio's van Irma la Douce een nieuw groot lachsucces „De ro se panter", slechts één woord hier over: raak. In deze cinemascope kleurenfilm spelen o.a. Claudia Car- dinalle, David Nivin, Peter Sellers e.a. Voor deze feestmaand dus een waar feestprogramma in Luxor.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 7