DUIVENSPORT de oudste Uêcj.... BELASTINGVERLAGING GEWENST. Keuromnibus van ANTOON COOLEN 4 boeken nu in één band VAN DEN MUNCKHOF WANDELSPORT de goede moordenaar Iiun grond verwaait de man met het Jan Klaassenspel de vrouw met de zes slapers totaal 500 bladz., geheel volgens oorspronkelijke uitgaven VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 No. 42 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS druk en uitgave van den munckhof n.v. venray wpfftrt ah voor vrnray rn hmrtrrïfrn advertentieprijs 8«/« ct p. mm GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 Tf LjiwIVULAU V VU1\ V UlllVrt A WiTlvJ 1 1\ UIVULl PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bo abonnements- (buiten Venray 1.75 REEDS DE OUDE EGYPTENAREN FOKTEN DUIVEN Duizenden en nog eens duizenden mensen in ons land beoefenen de duivensport, hetzij in het groot of in het klein, en ze beleven er hun genoegens aan. Zij zijn niet de eer sten en zullen evenmin de laatsten zijn. Het houden van duiven is na melijk een zeer oude liefhebberij. We vinden de duif al enige malen in de Bijbel genoemd. We behoeven maar te denken aan de duif die Noach losliet toen het water ging zakken. Verder hebben oudheidkun dige onderzoekingen in Egypte aan getoond, dat men de duif daar reeds als huisdier kende omstreeks zo'n 3.000 jaar voor Christus. Uit een en ander blijkt wel, dat men daar dui ven fokte voor de slacht, dus wat wij „nutduivenfok" noemen. Ook zijn er aanwijzingen dat in Egypte de duif heilig was en in tempels werd gehouden. De oude Israëlieten foten duiven onder meer om ze te gebruiken als offerdieren. Voorts werden deze dieren gehouden bij vrijwel alle vol ken der -oudheid, zoals de Perzen, de Syriërs, de Grieken en de Ro meinen. Velen hielden de vogels om het vermaak. Zo is de duivensport wel de oudste hobby ter wereld. DE DUIVENPOST Duiven fokken deed men toen met drie doeleinden. Sommigen hielden duiven als slachtdieren, anderen als siervogel en weer anderen als be richtgever. Het gebruik van de duif als snelle koerier is ook al zeer oud. Volgens de Griekse wijsgeer Aris- toteles zouden in zijn tijd (384-322 v. Chr.) in Athene reeds duiven voor het opbrengen van berichten wor den gebruikt. Men maakte hierbij gebrui van een tot nog toe niet be vredigd verklaarde eigenschap, die trouwens buiten de duif nog enkele vogelsoorten bezitten en dat is, om vanaf een willekeurig punt volgens de kortste route terug te vliegen naar dat wat men het nest of het thuis zou kunnen noemen. Hiervan heeft de mens in de loop der tijden bijzonder veel geprofiteerd. Ook de Romeinen gebruikten postduiven voor het kontakt tussen de verschillende consuls. De ooster se volken namen dit over en de sul tan van Bagdad organiseerde in zijn rijk een echt duivenpostsysteem. Het gebruik van de duif als be- richtenoverbrenger heeft zeer lang stand gehouden. Door de eeuwen heen h-eeft de duif op dit gebied zijn plicht gedaan en voor enkele beroemde vogels zijn zelfs monu menten opgericht, zoals in Frank rijk voor een postduif uit de eerste wereldoorlog. Een monument, dat te vens een hulde betekende voor alle postduiven die tot het bittere einde hun plicht hebben vervuld. VOOR DE KRANT In Japan heeft de duivenpost zich zeer lang gehandhaafd. Daar zijn namelijk nog enkele grote dagbla den, die van duiven gebruik maken voor het overbrengen van foto's. Fotoverslaggevers dragen niet alleen hun apparatuur mee, maar ook een mandje met enkele duiven. Het be lichte stukje film gaat keurig ver pakt in een kokertje met de duif mee en de krant heeft het nog op tijd voor de eerstvolgende editie. Een grote concurrent voor de duif is momenteel de telegrafisch over gebrachte foto. Een zeer groot dag blad in Japan heeft onlangs zijn enorme duivenkollektie van tien duizenden duiven opgeruimd omdat ze niet meer nodig waren, doch er zijn nog enkele bladen die met suc ces op de oude voet verder gaan. Voor ons ligt de zaak anders. Wij houden momenteel duiven voor ons genoegen, niet voor de slacht en niet voor ons bedrijf, maar als siervo- gels of als postduiven om mee te doen aan wedstrijden. Hier is het duiven houden een pure liefhebberij, door velen beoefend en met genoe gen. Voor duizenden landgenoten van hoog tot laag betekent het een hobby, waarin ze zich uitleven en ontspannen. Zij schenken hun die ren alle aandacht en genegenheid, geld noch moeite wordt gespaard om tot goede resultaten te kunnen komen en steeds weer zijn de wed strijden en tentoonstellingen hoogte punten in de sport, waarin de die ren moeten bewijzen wat ze waard zijn en waarbij de fokker loon naar werken krijgt. OVERAL Deze liefhebberij heeft internatio naal zo'n grote vlucht genomen, dat men werkelijk van een overal ver breide sport kan spreken. Er be staat over de gehele wereld een grote interesse voor deze ontspan ning en het in alle landen rijk bloeiende verenigingsleven is daar van het beste bewijs. Overal waar men komt ziet men duiven houden, ook in Venray. CONCOURSEN Verenigingen als De Zwaluw en De Eendracht hadden reeds voor de oorlog de „duivenmelkers" onder hun vaandels verenigd. Na de oor log is De Zwaluw alleen overgeble ven ,die binnenkort zijn 55-jarig be- staansfeest viert, maar die een der tigtal leden is kwijtgeworden voor enkele jaren terug, toen door aller lei bondskwesties sommige leden zich gedrongen voelden een nieuwe vereniging op te richten, met de zinvolle naam „Vredesduif". Daarnaast is er in Ysselsteyn een postduivenvereniging opgericht, die tesamen zo'n 150 duivenhouders als lid hebben, met zo'n kleine 5.000 duiven Het spel met de jonge en oude duiven wordt ook hier druk be oefend. De Zuid Nederlandse Bond, waarbij deze verenigingen zijn aan gesloten, zorgen voor de nodige bondsconcoursen, terwijl de bonden samen ook weer de grote nationale concoursen organiseren, waarbij van de duiven toch wel het een en an der gevraagd wordt. Met de jonge duiven komt men tot zo'n 500 km, terwijl men de oudere, meer ge wiekste uitstuurt tot zelfs naar Barcelona toe, een afstand van bij na 1400 km. Namen als Orleans (500 km), Dax (1000 km) en St. Vincent (1033 km) zijn iedere duivenliefheb- ber bekend, omdat daaruit de grote nationale concoursen hun vertrek punt hebben. Als men bedenkt dat op het afgelopen Orleans-concours zo'n 55.000 jonge duiven deelnamen, dan kan men zich misschien bij be nadering voorstellen wat dit kost aan organisatie en overleg en wat voor klant de spoorwegen heeft aan onze duivenverenigingen voor het transport. Ook de bonden zelf orga niseren natuurlijk hun bondscon coursen, waarbij Chatauroux, An- goulême en Ruffec weer heel beken de Franse namen zijn voor de dui- venliefhebbers. En tenslotte mag niet vergeten worden het samenspel tussen de verenigingen van Venary, Wanssum en de gemeente Deurne, die ook al weer samen zorgen voor extra vluchten ,die de duiven voorberei den op de grote bonds- en nationa le concoursen. POULEN Een duif kost geld. Geld voor hokken, voer, medicijnen, vervoer enz. enz. Men heeft eens uitgeteld dat alleen al de voerkosten van een koppel duiven zo'n 20,per jaar bedragen, al moeten we er direct bij vertellen dat vele duivenhouders dit bedrag te hoog vinden. Maar iedere hobby kost geld, zo ook de duiven. En wiewei eens de kans ge had heeft bij een duivenmelker op zijn hok te komen of nog beter hem gade te slaan als hij zijn duiven te rug verwacht van een der grote concoursen, die zal ons beamen dat die sport dat geld dik waard is Bovendien kan de duivenhouder iets van zijn kosten terug verdienen met poulen, waar men dan onder verstaat het wedden op duiven. Vliegt een duif goed dan zal iedere duivenhouder geld op dat duifje zetten, middels zijn poulebriefje en blijkt het dier inderdaad bij de eer ste te behoren, dan komt er dik geld terugNu moet men duivenmel kers beslist niet vragen, wat ze ge middeld poulen en hoeveel ze zo per jaar op hun duiven zetten. Dan valt er plotseling een grote stil te en niemand zegt iets. Dat schijnt zo'n soort vakgeheim te zijn, al kun nen we ons niet aan de indruk ont trekken dat ze liever niet hebben dat moeder-de-vouw dat allemaal precies aan de weet komt Maar goed er worden per jaar in derdaad kapitalen verwed, die ech ter weer ten goede komen aan de beste duiven. En dus is het zaak om beste duiven te fokken. Ook hier heeft ieder zijn eigen mening en zijn,eigen geheimen om zijn beestjes in zo'n best mogelijke conditie te brengen, dat we er maar verder niet op ingaan. Wie de kans krijgt het duiven- klokken in de stamlokalen mee te maken na zo'n concours moet dat beslist eens gaan bekijken. Vergissen we ons niet dan zal bin nenkort toch de Venray se duif in het middelpunt der belangstelling komen, want men is van zins omheen grote tentoonstelling te gaan orga niseren .waarbij van alles wat hier boven verteld is, nog veel uitvoeri ger tekst en uitleg gegeven zal wor den. Maar daarover hoort U later. Onze economische situatie laat in het komend jaar weinig ruimte tot loonsverhogingen toe, zo heeft de regering in de troonrede en bij de behandeling der begroting laten we ten. De vrees voor een verder gaan de inflatie, die hieraan ten grond slag ligt, is inderdaad niet denk beeldig. En om dezelfde reden zou de regering de belastingverlaging ook nog tot 1966 willen uitstellen. De forse loonsverhogingen van 't afgelopen jaar hebben de te krappe arbeidsmarkt nog nauwelijks be- invloed. De conjunctuur heeft er niet onder geleden, er is nog im mers gebrek aan arbeidskrachten en dus ook een voortdurende druk tot loonsverhognig. Aan dit laatste schijnt ook in het komende jaar nauwelijks te ontkomen. Uit recente strubbelingen en pro cessen-verbaal in de bouwwereld blijkt, dat er hier en daar reeds weer met de lonen volgens de c.a.o. wordt geknoeid. Ook bedrijven in de metaalnijverheid wringen zich in alerlei bochten om hun werknemers toch maar tevreden te stellen en te behouden. De vakbonden hebben trouwens reeds aangekondigd, dat zij zich niet zullen neerleggen bij 't inzicht van de regering en ook voor het komende jaar weer nieuwe loonsverhogingen aan de orde zullen stellen. Mede om de druk op de lonen iets te verminderen, wordt er door en kele fracties in de Tweede Kamer nu op aangedrognen om de belas tingverlaging toch reeds met janu ari a.s. te doen ingaan of uiterlijk per 1 juli 1965. Hoewel niet alle ca tegorieën werknemers hiervan gelij kelijk profiteren, zou een spoedige belastingverlaging voor de grootste groepen loontrekkers reeds 'n pret tige verruiming betekenen van het bedrag dat zij in handen krijgen. Waar de loonbelasting, in tegen stelling tot de inkomstenbelasting, direct wordt ingehouden, is het ef fect dus direct in het loonzakje merkbaar. om een andere reden is een vroeger ingadn van de belastingver laging van groot belang. De kleine zelfstandigen immers profiteerden niet of nauwelijks van de loonsver hogingen die de werknemers alom ten deel viel. Misschien hebben ve len iets geprofiteerd van een wat ruimere bestedingsmogelijkheid bij hun cliënten, doch dat zal wel bij weinigen de 15 procent hebben be reikt. Zij vooral kregen wel de volle lasten te dragen van de verhoogde huur, uit te betalen lonen, de tarief verhogingen van vervoer, van post en ander dienstverleningen en krij gen met januari de volle zwaarte te dragen vna de verhoging der sociale premiën. Hoe zwaar de inflatoire ontwikke ling op deze groep van de bevolking drukt, schijnt thans langzamerhand ook tot enige kamerleden door te dringen, die ook hierom het vroeger ingaan van de belastingverlaging be pleiten. Natuurlijk is het zo, dat ook die belastingverlaging tot een verrui ming der bestedingen kan leiden en een inflatoire druk kan uitoefenen. Maar, zoals reeds opgemerkt, aan een verdergaande inflatie schijnt nauwelijks te ontkomen. Nieuwe loonsverhogingen lijken ook in 1965 niet achterwege te kunnen blijven, zij het vermoedelijk in wat kleiner omvang dan het afgelopen jaar te zien heeft gegeven. Een vroeger in gaan van de verlaging kan het per centage wellicht drukken, waardoor prijsverhogingen niet of in mindere mate noodzakelijk worden. Dan is het ook niet de schatkist die alleen van de loonsverhogingen profiteert, want zonder de belastingverlaging komt het daar vrijwel op neer. De belangrijke groep van kleine zelfstandigen had tot nu toe vrijwel geen pleitbezorgers in de Kamer, in tegenstelling tot het bedrijfsleven en de loontrekkenden. Het wordt zeker tijd, dat nu ook met hun belangen eens rekening wordt gehouden en zij eindelijk eens een kleine ver lichting in plaats van een voort gaande verzwaring van lasten ver krijgen. De verhoudingen worden anders wel heel erg scheef getrok ken en dat is nauwelijks meer de mocratisch te achten. Zondag j.l. organiseerden de ge zamenlijke Venrayse Wandelsport verenigingen de grote Kringwandel tocht Venray waaraan ook dit jaar 900 tippelaars deelnamen. Het weer werkte gelukkig mee en de 42 groe pen hadden een prettige wandel middag. De prijzen werden toegekend als volgt: 5 km. Aant. pnt. Vooruit, America 630 De Stappertjes, Leunen 620 Desselke, Venray 619 D.W.S., Afferden 611 Ons Plezier, Venray 610 Snel en Vooruit, Venray 609 St. Christoffel, Venray 603 10 km. Molenplein, Venray 639 Merselo 636 Desselke, Venray 631 Vrolijk Uit, Blerick 626 D.W.S., Afferden 620 Venray's Glorie, Venray 613 Ons Plezier, Venray 612 W.S.V., Den Haag 610 St. Christoffel, Venray 606 Snel en Vooruit, Venray 605 Oranje, Venray 604 Leunse Tippelaars, Leunen 600 O.D.I., Blerick 584 15 km. Stella Duce, Venlo 658 Molenplein, Venray 657 Jong S.V.D., Deurne 652 Ons Plezier, Venray 648 De Leunse Wandelaars, Leunen 647 Vrolijk Uit, Blerick 644 D.W.S., Afferden 645 Genoveva Gilde, Overloon 640 D.J.S., Venray 636 Vooruit, America 635 St. Christoffel, Venray 627 Snel en Vooruit, Venray 623 Jolige Tippelaars, Delft 583 20 km. D.V.T., Roermond 659 Vrolijk Uit, Blerick 646 Gez. Verenigingen, Venray 643 Pijnacker ,Den Haag 628 Stella Ducé, Venlo 625 Vooruit .America 624 Rijks H.B.S., Venlo 621 Servio, Venray 617 BJB en JBTB, Venray 646 f&90

Peel en Maas | 1964 | | pagina 5