Meer jeugdige ALCOHOLLISTEN INDUSTRIALISATIE BEZOEK op het DUITSE KERKHOF DIERENDAG 1964 autorijschool Jansen VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 No. 41 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG EN PEEL MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY KT\ VHOP VPIMÏfrAY FN OIWT^TRPïTPl^ ADVERTENTIEPRIJS 8»/i ct p. mm ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 CjLiIlDJUÜU V VJUA V ErAAH I lJri.1 WiVlO 1 A ulxuil PRLJS PER KWARTAAL 1.50 (bulten Venray 1.75 Dertig Beierse journalisten stonden zaterdag op het Duitse kerk hof in Ysselsteyn. Voor het eerst had de Deurtsche Kriegsgraber- fürsorgeverein Duitse krantenmensen uitgenodigd om ook eens een kijkje te gaan nemen op het enige kerkhof in West-Europa, dat nog niet onder haar beheer staat, maar nog altijd door Ne derland zelf beheerd en onderhouden wordt. REKEN ADVERTENTIEPRIJS 8Vi ct p. mm ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bulten Venray 1.75 De meeste mensen verkeren in de veronderstelling, dat er in het huidige Nederland geen alcohol probleem meer is. De schrijnende armoede, die zo vaak aanleiding was tot een verslaving aan de drank, omdat men in een toestand van dronkenschap alle ellende eens even kon vergeten, komt in ons land immers wel niet meer voor. Die verlammende armoede heeft thans plaats gemaakt voor welvaart. Thans wordt er wéér heel veel gedronken, omdat we zoveel te besteden hebben. lisme. Een ander feit is het, dat er telkenj are op de bovengenoemde consultatiebureau^ voor alcoholisme 3500 nieuwe patiënten komen en dat er op het ogenblik alles bij el kaar in ons land 37.000 ingeschreven alcoholisten zijn. In een stad als Rotterdam zijn er niet minder dan 5.000 gevallen geregistreerd. Hoeveel aan de drank verslaafden zou Ne derland tellen die niet op deze con sultatiebureau^ bekend zijn? Het officiële protest wat de ge meente Venray vorige week heeft verzonden naar de leden van de Staten-Generaal inzake de nieuwe industrialisatienota van de Staats secretaris van Economische Zaken, heeft allerwege de aandacht ge trokken. Hier heeft immers een be trokken gemeente en voor zover ons bekend de eerste in het zuiden officieel stelling genomen tegen wat deze staatssecretaris verstaat onder „betere spreiding van de in dustrialisatie". Zoals bekend wil de Staatssecre taris in de toekomst in Limburg slechts een ontwikkelingskern hand haven met name Weert, terwijl de andere ontwikkelingskemen, t.w. Venray en Helden de in de afgelo pen jaren geboden hulp voor verde re industrialisatie in de komende ja ren niet meer zullen ontvangen. In de vorige week verzonden nota heeft men kunnen lezen dat Venray een centrumfunctie heeft in een streek, waarin ongeveer 80.000 men sen leven en voldoende ruimte heeft voor verdere industriële ontwikke ling. Deze centrumfunctie is tot uitdrukking gekomen door de ont plooiing van de industriële werkge legenheid ,maar ook door realisering van vele andere projecten, die de uitgroei tot centrumplaats alleen maar bevorderden. Met name is daarbij gewezen op b.v. sportpark, cultureel centrum, zwembad e.d. politiek. Het Provinciaal Bestuur heeft aan deze kwestie reeds de no dige tijd besteed en zal ongetwijfeld ook in de toekomst al het mogelijke pogen te doen om het industrialisa tiebeleid voor Limburg zo gunstig en zo goed mogelijk te maken. Hier over wordt al druk geconfereerd, maar een en ander is nog niet rijp genoeg om via pers- of andere com- muniqué's bekend te maken. Buiten dat zal in de Statenvergadering van 9 november a.s. ongetwijfeld ook deze nota aan de orde komen en zal dan het officiële standpunt zowel van G.S. als van de Staten zelf automatisch wereldkundig worden gemaakt. Ook dat is een gelukkige mede deling, temeer waar we weten dat de Statenleden, speciaal van Noord en Midden-Limburg beslist niet ak koord gaan met wat de Staatssecre taris in zijn jongste nota stelt Dit alles zal er hopelijk toe bij dragen dat ook de rest van ons land beseffen gaat wat hier op het spel staat, niet alleen voor bepaalde ge meenten ,maar voor ons hele land. We mogen verwachten dat de stem van zovelen ook in Den Haag ver staan zal worden. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING De Deutsche Kriegsgraberfürsorge- verein is wat wij in Nederland het Duitse oorlogsgravencomité zouden noemen. Deze vereniging heeft in haar statuten staan de verzorging van de Duitse oorlogsgraven in en buiten Duitsland en alles wat daar aan vast zit. Ze krijgt voor dat doel enorme subsidies van de Duitse re gering en daarnaast offeren ook particulieren de Duitsers duizenden marken hiervoor. Volgens een conventie in Geneve moet ieder land zelf zorgen voor de graven van de daar gevallen solda ten, maar het is begrijpelijk, dat landen als Frankrijk, België en Ita lië graag het beheer en het onder houd van de graven van de Duitse gevallenen in hun land in handen geven van deze vereniging, ook al omdat zulk een beheer en onder houd beslist niet goedkoop is, maar ook omdat men daar andere opvat tingen heeft over „doden-cultus" als de Duitsers. In Nederland is een dergelijke overdracht van dit kerkhof van ge vallen Duitsers nog niet gebeurd, mede omdat men vrij kort nadat het kerkhof voor bezoekers was opengesteld men minder prettige er varingen heeft opgedaan met oud SSers, die bij de graven van hun gevallen kameraden openlijke de monstraties wilden gaan houden. Het is zelfs zo geweest dat om dergelijke demonstraties te kunnen onderdruken gevechtswagens rond om het kerkhof waren opgesteld. Men was toen bang dat onder Duits beheer dergelijke dingen nog vaker en nog openlijker zouden gebeuren, terwijl bovendien de stemming t.o.v. de Duitsers in het algemeen niet zo bijzonder prettig was. Een in de vijftiger jaren gedaan verzoek van deze verein om overdracht mogelijk te maken, werd dan ook zonder mankeren onder de tafel gewerkt. Intussen is de situatie wel veran derd; demonstraties zijn verder ach terwege gebleven en de stemming t.o.v. onze naburen is niet zo vijan dig meer dan voor een 15 jaren. Men heeft begrepen dat met haat niets positiefs wordt opgebouwd en dat men beter samen kan werken. Het is wel duidelijk dat men nu van Duitse zijde weer pogingen in het werk zal stellen om ook dit kerkhof onder bepaalde voor waarden onder eigen beheer en verantwoording te krijgen. En waar dit kerkhof aan onderhoud e.d. de staat der Nederlanden altijd zo'n ton per jaar kost, schijnt de bereidheid tot overgave thans ook van Neder landse zijde groter dan ooit te zijn. Dat men echter beslist niet van Ne derlandse zijde het initiatief tot een dergelijke overdracht zal nemen, is wel duidelijk gesteld, toen enkele weken geleden een Duitse parlemen tariër zich liet ontvallen dat een Zondagmiddag was de speelplaats van de Mulo het terrein van een door de afd. Venray van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren georganiseerde hondenshow. Voor de best verzorgde honden waren prijsjes beschikbaar, w.o. een wis selbeker, terwijl iedere deelnemer het insigne Dierenbescherming ont ving. De belangstelling was letterlijk en figuurlijk overweldigend, meer dan honderd honden en hondjes werden voorgeleid, zelfs een paar poesen en een ekster! Jammer was dat het bestuur ken nelijk op een dergelijk grote belang stelling niet gerekend had, zodat te leurstelling niet uitbleven. Boven dien was de medewerking van het tlarijke publiek maar matig en met name de jeugd deed zelfs een be reidwillige politieman machteloos desbetreffend verzoek door Duits land welwillend in overweging zal worden genomen. Het woord is aan de Duitsers Of dit bezoek van de belangrijk ste Zuid-duitse journalisten al vast een vooruit lopen is op de komende onderhandelingen? De woordvoerders van het Duit se Oorlogscomité wachtten zich wel hierover een woord te laten vallen. Ieder jaar, aldus hun commentaar, nodigen wij de Duitse pers uit een bezoek te gaan brengen aan de Duitse kerkhoven. Wij moeten nu eenmaal veel geld hiervoor zien bij een te brengen en hebben aan de pers een machtige bondgenoot bij onze inzamelingsakties. Van onze kant tonen wij, dus de pers, wat wij met de bijeengebrachte gelden en ook met de belastinggelden allemaal doen en laten hen b.v. ook zien hoe oorlogsgravencomité's van andere landen hun werk doen. Daarom heb ben we in Nederland o.a. het kerk hof van Loenen (verzetstrijders) be zichtigd en dat van de Grebbenberg. Nu zijn we dan in Ysselsteyn Ja, dat waren ze dan inderdaad. Een dertgital dames en heren, die Kapitein Timmermans de nodige vragen stelden over zijn werk en dat van zijn dienst, die graven be keken, luisterden naar het klokken spel, inlichtingen vroegen over de gang van zaken, foto's maakten en opnieuw vragen stelden. Aan de hand van een recente opgraving men had in het Brabantse bij de aanleg van een nieuwe weg nog een stoffelijk overschot van een geval len Duitse soldaat gevonden kre gen de dames en heren een inzicht in de gang van zaken. Kapitein Timmermans vertelde dat bij dit skelet nog een volledig naamplaat je gevonden was. TH de meeste ge vallen wordt bij de dood van een soldaat dit naamplaatje middendoor gedeeld. Een deel blijft bij het lijk, het ander deel-gaat naar zijn com mandant, die bericht van overlijden geeft aan familie en autoriteiten. Het feit dat dit plaatje nog volledig was, kan er op duiden dat noch de familie ,noch de betrokken autori teiten op de hoogte zijn van dit overlijden. De gevallene zal dan als „vermist" te boek staan. Nu gaat via de Identificatiedienst in Berlijn alsnog een bericht naar de familie, die nu de zekerheid krijgt, waar de vermiste is. Daarnaast worden be halve dit naamplaatje nog andere dingen opgezocht die tot indentifica- tie kunnen bijdragen, zoals b.v. li chaamsgebreken, gebitstatus e.d. Een en ander wordt allemaal nauw keurig genoteerd en komt in een dossier, voordat het stoffelijk over schot opnieuw te rust wordt gelegd, nu onder een eenvoudig betonnen kruis op het_ Ysselsteynse kerkhof. Blijken de Duitse instanties aan de hand van al die gegevens deze ge staan. Toch bleek deze proef-demonstra- tie een succes. Alle dieren, zonder enige uitzondering, zagen er best verzorgd uit zodat het moeilijk was de uitblinkers te zoeken. Een wat grondiger voorbereide organisatie zal zeer zeker voor vol gende jar^n succes verzekeren. De eerste vijf prijzen werden toe gekend aan: Mej. Pijls (wisselbeker); Mevr. Hermans; de heer Hendriks; de heer Teeuwen en Ger. Piet Wi- cherts. Tenslotte biedt het bestuur aan al len die menen dat te weinig aan dacht aan hun dier geschonken werd, hun verontschuldigingen aan; de ongedachte belangstelling van Venray's dierenvrienden was over rompelend, maar ook bemoedigend. vallen te kunnen identificeren, dan komt op het kruis de naam en is weer een van de meer dan 31.000 gevallenen, die hier liggen bekend. Men vroeg gegevens over Venray, over de oorlogsgeschiedenis en wij moesten weer spijtig konstateren, dat heel deze voorlichting moest gaan via een paar toevallig aanwe zigen. En dan uiteindelijk kwam de vraag, wat Nederland in de toe komst met dit kerkhof gaat doen. Heel diplomatiek vertelde kapitein Timmermans dat hij geen andere Inderdaad is het al weer ver ver leden tijd, dat de arbeider na ont vangst van zijn weekloon in een kroeg verdween om daarna, laveloos thuiskomend, zijn vrouw en kinde ren met een losgerukte stoelpoot bont en blauw te slaan en het is ook verleden tijd dat er de volgen de zeven dagen geen geld meer was om voedsel, laat staan kleding of huisraad te kopen. NOG NIET MEERDERJARIG Let wel, het gaat hier over men sen die af en toe eens een borreltje drinken of die bij gelegenheid eens een glaasje bier gebruiken. Het gaat zelfs niet over mensen die regelma tig, zeg dagelijks, drinken. Onder deze laatste categorie schuilen na tuurlijk ook al wel enkele verslaaf den, maar diegenen die een consul tatiebureau voor alcoholisme (moe ten) bezoeken zijn al in een verge vorderd stadium van de drankzucht verzeild geraakt. In de grote stad nemen al zulk soort dingen de ernstigste vormen aan. In de hoofdstad des lands was in de periode 1960 tot 1962 het per centage van de nieuw ingeschreven patiënten dat de dertigjarige leeftijd nog niet had bereikt, zelfs tweeën veertig. En als die dertigjarige leêftijd soms niet tot de verbeelding mocht spreken: dertien procent van de nieuw ingeschrevenen was nog niet eens meerderjarig. Dit is een cijfer dat zeer zeker tot nadenken stemt. VAN GEBRUIK NAAR MISBRUIK Hoe het in ons land momenteel met het drankmisbruik gesteld is, is niet voldoende bekend. Men moet het in deze stellen met indrukken en schattingen. Wèl weten we, dat in Nederland het drankgebruik sterk is toegenomen. Vergelijkt men de gegevens van de laatste jaren met die van vóór de oorlog, dan is zo wel voor gedestilleerd als voor bier en wijn het gebruikte aantal liters per hoofd per jaar tot ongeveer het dubbele gestegen. Dit vermeerderde drankgebruik zegt op zichzelf natuurlijk nog niets over de frekwentie van het alcoho- opdracht had dan zijn werk zo te blijven doen, als het in het verle den gebeurd was. „En de overname danklonk het nieuwsgierig. En met dit antwoord zijn de bezoe kers huiswaarts gekeerd na eerst nog de Vredeskerk bezichtigd te hebben en/een rondrit door Venray gemaakt te hebben. Wat de toekomst brengen zal, moeten we afwachten, maar binnen kort komt er weer een groep Duit se journalisten JUL1ANASINGEL41'tekf. 1061 «4780)1 Venray, 5 oktober 1964 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. F. A. J. M. DE VOCHT, loco-secretaris. VOOR ALLE RIJBEWIJZEN NAAR Langstraat 33 - Overloonseweg 18 Venray - Telefoon 04780-1351 Ons nieuwe telefoonnummer: 16 0 0 BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat bij be sluit van de raad van 23 december 1963, no 1313 vastgestelde verorde ning op de heffing en invordernig van een belasting op toneelverto ning en ander vermakelijkheden in de gemeente Venray bij Koninklijk Besluit van 8 september 1964, no. 13 is goedgekeurd en mitsdien ingevol ge het bepaalde bij artikel 21, sub 1 dier verordening op 1 oktober 1964 in werking treedt. Venray, 6 oktober 1964. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris. Een rem te leggen op de verdere ontwikkeling wordt funest genoemd temeer waar een steeds groeiende bevolking om meer arbeidsplaatsen blijft vragen en de afgelopen jaren aangetoond hebben dat de indus triële en daarmede verband hou dende maatschappelijke ontwikke ling steeds beter op gang komt. De door de staatssecretaris voor gestelde afrondingsperiode is boven dien veel te kort om alle reeds door vroegere industrialisatie noodzake lijk geworden investeringsprojecten af te werken. Een en ander was en is de reden waarom Venray blijft vragen om voor noordelijk Limburg deze gemeente tot zgn. trekpaard aan te willen wijzen om daarmede de sociaal-economische ontwikkeling van deze streek te kunnen voortzet ten tot heil van allen, die er wonen en werken. Een goed stuk werk van ons ge meentebestuur, dat hopelijk weer klank zal vinden bij de Kamerleden, die op het einde van dit jaar hun mening moeten doen horen over de ze nieuwe industrialisatienota. Het is en voor Venray en voor de hele streek (en daaronder hoort ook Oost-Brabant) van groot belang dat de op gang gekomen ontwikkeling kan blijven doorgaan en dat de dankbaar geaccepteerde hulp van het Rijk ook in de toekomst geboden zal worden. Er is tegen deze industrialisatie nota nog al wat verzet. Op de eer ste plaats van die gemeenten, die nu plotseling de steun en de hulp kwijt raken, die zij door vroegere indus- trialisatiepolitiek van de regering mochten ontvangen. Voor verschil lende van hen geldt hetzelfde als voor Venray: zonder verdere hulp gaat veel wat in de afgelopen jaren met veel moeite is opgebouwd, on herroepelijk verloren en is veel wat is gebeurd, voor niets gebeurd. Op de tweede plaats zijn er ver schillende provinciale besturen, die beslist ontevreden zijn over de voor gestelde gang van zaken. Het College van Ged. Staten van Groningen kwam al vrij spoedig na het verschijnen der nota in een of ficiële zitting bijeen om daarin krachtig te protesteren tegen voor gestelde intrekking van verdere steun aan enkele oude ontwikke lingskernen. Provinciale Staten deden er nog een schepje bovenop door apart uit de vakantie terug te komen en ook weer in officiële zitting hun misnoe gen uit te spreken over de voorge stelde veranderingen, die zij aller minst als verbeteringen betitelden. En daarom viel het ons Limburgers wel op, dat van de zijde van het Provinciaal Bestuur openlijk geen stelling genomen werd tegen deze nota, die toch alleen al in Limburg het aantal ontwikkelingskernen te rugbrengt van 3 op 1. En daarmede zeker voor Limburg de indruk wek te of het hier allemaal koek en ei is wat betreft de werkgelegenheid. Ook ons blad heeft daarover, reeds voor het verschijnen van de nota van Venray's gemeentebestuur, zijn verwondering uitgesproken. In een gesprek met vertegenwoor digers van het Provinciaal Bestuur is ons echter duidelijk geworden dat over deze kwestie „binnenskamers" het nodige te doen is. Natuurlijk, aldus deze woordvoerder, heeft het provinciaal bestuur, dat in het ver leden toch altijd op de bres gestaan heeft voor de ontwikkelingskemen, zijn bezwaren tegen deze nota en daarin neergelegde industrialisatie- Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. W. J. A. BLOEMEN Stationsweg 5 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen I ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. Janssen, Kard. van Rossum- straat, tel. 1504. GROENE KRUIS Dinsdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23 - Venray TeL 1152 (04780) b.g.g. 1061 HERVORMDE GEMEENTE De dienst in de Hervormde Kerk te Blitterswijck begint zondag om half elf. Predikant is de heer Keers. HULDIGING Op 11 oktober a.s. is 't 36 (dienst jaren geleden dat de heer M. Ewalts, Esdoornstraat 1 in dienst trad van de Kon. Landmacht. Voor dit feit zal hij gehuldigd worden op 30 okt. a.s. in het mobilisatie-complex te Vlierden, waar hem de gouden pla quette zal worden overhandigd. Wachtmeester Ewalts, die lange tijd in het voormalige Ned. Indië doorbracht, zal op 30 oktober a.s. in Vlierden vanaf 2 uur een receptie worden aangeboden. AKTIE „WIJ EN ZU" Er raakten heel wat mensen in paniek, toen in de afgelopen winter een aantal gevallen van typhus werden geconstateerd. De plaats in Zwitserland, waar de haard van de riekte lag, anders een druk toeris tencentrum, werd nu gemeden; de maanden der wintersport gingen in deze plaats zonder toeristen voorbij. Hoeveel mensen zouden beseffen, dat in de ontwikkelingslanden een dergelijke toestand van massale riekte normaal is? Al zijn het dan geen epidemieën, die zich razend snel verspreiden, het percentage is in alle ontwikkelingslanden zeer hoog vooral als gevolg van te wei nig of slecht voedsel. Tweederde van de wereld lijdt honger. 1800 miljoen mensen ver kommeren. Twee van de drie kin deren, die er in de wereld worden geboren, halen het eerste levensjaar niet. De gemiddelde leeftijd in ons land bedraagt 70 jaar; in de ont wikkelingslanden 30 jaar. Miljoenen werkers zijn overgeleverd aan de grofste willekeur en aan barre uit buiting. Door mee te werken aan de aktie „Wij en Zij" helpt U de ziekte en het onrecht in de wereld bestrijden: Steun daarom de aktie „Wij en Zij". Het aktiecomité van de KAB Ven ray zal van maandag 19 okt. tot za terdag 24 okt. voor dit doel een huis aan huis-kollekte houden en deze rekenen op de Venrayse mildadig- heid. RIKKEN PATRONAAT A.s. maandag 12 okt. rikken in Hotel De Burggraaf. Mogen we op een minstens zo grote opkomst reke nen als de laatste keer. Wij zorgen weer voor mooie prijzen. Het Rik-comité Slechts de ouderen onder ons her inneren zich nog de waarschuwende affiche van de drankbestrijding waarop bezwerende kinderstemmen het: Vader, niet meer...." aanhie ven. Dat „niet meer" sloeg dan niet zozeer op de slag dan wel op cte drank, want als we ons het g' herinneren stond pa zich op bed de reclameplaat nog eens een .keef-' tje in te schenken uit een meege brachte fles. ZOONLIEF, NIET MEER. Hoe het zij, die afbeelding is al weer geruime tijd van onze aan plakzuilen verdwenen en men moet zich thans bezorgd afvragen of er thans niets in deze richting moet komen met de tekst: „Zoonlief, niet meerHet rijn thans niet alleen andere bevolkingsgroepen, maar onder de geregistreerde alcoholisten is thans een duidelijke verschuiving waar te nemen naar jongere leef tijdsklassen! Hierover werd mededeling gedaan op de studieconferentie, die de werkgroep onderwijs van de alge meen Nederlandse drankbestrijdings- organisatie onlangs te Amersfoort heeft gehouden. Van de nieuw inge schreven patiënten op de Neder landse consultatiebureaus voor alco holisme was in de jaren 1956 tot 1958 twintig procent nog geen der tig jaar. In de periode 1960 tot 1962 had tweeëndertig procent der nieuw ingeschrevenen der dertigjarige leeftijd nog niet bereikt. HINDERWET Openbare kennisving van verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente '*enrav ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van W. G. van Gend, Pr. Bernhardstraat 12, Venray om vergunning tot oprichting van een timmerwerkplaats met 5 electro- motoren met een gezamenlijk ver mogen van 15 pk. aan de Pr. Bern hardstraat 12, kadastraal gemeente Venray .sectie C nr. 7012. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan eenieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting op 26 oktober a.s. om 15.00 uur in het gemeentehuis. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied ,mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 1