Vergadering Venrays gemeenteraad .LEGAAL BOUWEN Rouw in Merseto WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN voor bijna 'n kwart miljoen grond gekocht groenvoorziening wordt geregeld V erfceers- onderwijs ,4AKM er* 2 woningen in West ontruimd Sclioolsclioenen Schooltassen Ariaens-Kosman Zn VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 No. 35 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ABONNEMENTS- (buiten Venray 1.75 Loc-burgemeester van Djjck had het beslist niet zwaar j.l. dinsdag, toen hij de raadsvergadering voorzat. Men nam het wel niet zo nauw met het aantal spreekbeurten, wat tot gevolg had, dat er soms te uitvoe rig gepraat werd over enkele pun ten, maar voor het overige had de loco er een „makkie" aan. Maar ook hy kon het niet laten om na de openbare vergadering nog een ge heime te houden, iets wat intussen traditie schijnt te gaan worden. De ingekomen stukken werden zonder meer voor kennisgeving aan genomen. Daar onder bevonden zich naast een dankbetuiging van Prinses Irene en Don Carlos voor de wen sen bij hun huwelijk ook goedkeu- verenigd zou hebben. Tegen deze voorstelling van zaken maakte een van deze Commissie, DE BRUIJN, ernstig bezwaar. In de Commissie was als eindbedrag 93.802,ge noemd en hiermede was men ac- coord gegaan, niet met 110.000, Meteen was de raad wakker en volgde met spanning het dan vol gende debat. DE VOORZITTER: In die ƒ93.802 was geen bedrijfsschade opgenomen. DE BRUIJN: U vergist zich, want in dat bedrag zat 12.540 als be drijfsschade. DE VOORZITTER: Ja maar, dit bedrag is later verhoogd DE BRUIJN: Dat blijkt wel, maar hiervan heeft de Commissie niets ringen van genomen raadsbesluiten gehoord en dan moet men dan ook door Ged. Staten. O.a. de verhoging van de vergoeding voor het bijwo nen van raadsvergaderingen. Maar dan begon het echte werk. AANKOPEN VAN GROND Voor de uitbreiding van Leunen is het nodig dat de gemeente aankoopt een perceel grond groot 1,12 ha met opstallen, en een ander stuk grond van 8980 m2 van W. Janssen-Litjens Albionstraat 21. Een en ander moest 110.451,75 kosten en de verkoper moet het recht hebben tot 1 jan. 1966 vrij in de woning te blijven wonen. De raad had kennelijk geen bezwaar tegen deze toch behoorlijk forse prijs, maar viel wel over de bepaling dat Janssen geen huur be hoeft te betalen tot januari 1966. DE BRUIJN maakte tenminste be zwaar, en zei dat op deze manier de aankoopprijs een stuk hoger was. Waarom kan die man van de rente van het te ontvangen geld niet de huur betalen? Zo gaat men alleen maar precedenten scheppen voor de toekomst. "*DE*Vo6l itbajBMs. DORZITTER wees er op dat genoemde Janssen dit nu eenmaal als conditie gesteld heeft bij de ver koop. Men kan nu wel bezwaren maken tegen een dergelijke regeling maar er moet nu eenmaal gehan deld worden en de verkoper kan dan natuurlijk condities stellen. Trou wens men had hier al wat vanaf geknabbeld. Janens wou eerst vrij blijven wonen tot een door hem te stichten tuinderswoning klaar is. Dat heeft men van gemeentewege al terug weten te brengen tot 1 jan. Daarbij moet men wel bedenken, dat de grond vrij goedkoop kan aan gekocht worden. HOUBEN merkte fijntjes op dat dit laatste niet is te controleren door de raad, aangezien de taxatie-rap porten niet bij de stukken lagen, maar hierop ging de Voorzitter niet STEEGHS waarschuwde: als de betrokkene op 1 januari 1966 huur gaat betalen, wordt hij huurder. Dat betekent dan dat het minstens drie jaren kan duren voordat de gemeen te hem uit de woning kan zetten. DE VOORZITTER kon zich een dergelijke ontwikkeling maar moei lijk voorstellen, maar zou proberen ook voor dit gevaar een oplossing te vinden. COLSEN vroeg of deze woning afgebroken gaat worden, maar hij kreeg te horen dat zulks nog niet precies vast staat. PON JEE zat die vrije huur ken nelijk nogal hoog en wou reeds nu vastgesteld hebben welke huur dan betaald moet worden. Maar de Voor zitter wimpelde dat weg. Tegen die tijd zal de huuradviescommissie best in staat zijn een huurprijs vast te stellen. Toen bij het verdere debat toch bleek dat deze kwestie de raad hoog zat, stelde WETHOUDER JAN SEN voor een principe-besluit te ne men, dat in de toekomst bij derge lijke aankopen geen huurvrijheid meer mocht worden toegestaan. In dit geval wilde men de klok terug draaien, maar in de toekomst zal 't niet meer gebeuren. Toen was de aankoop een feit. P. De Lauw aan de Hoopweg 1, wil 2400 m2 grond aldaar verkopen met de bijbehorende opstallen voor 18.447,50 en de gemeente had er wel oren naar, want bedoelde grond komt prima van pas voor de bun- galowbouw in het Vlakwater. De raad had ook geen bezwaar en de verkoper krijgt niet alleen dit geld maar mag ook de opstallen zelf slo pen en het afkomende materiaal be houden. De aankoop van 8750 m2 grond en de daarop staande opstallen van J. Th. Camps, Watermolenstraat 10 te Oostrum, voor het uitbreidingsplan van dit kerkdorp, dreigde mis te lopen. In de stukken stond nl. ver meld dat de totale koopsom zou zijn 110.000,iets waarmee zich o.a. de Commissie van Openbare Werken der Janssen meende-dat de betref fende stukken inderdaad bij de com missie geweest waren. Maar tenslot te hakte de Voorzitter de knoop door en bracht het voorstel nu in stemming. De heren Valkengoed, Ponjee, Steeghs, de Bruijn, Jaeger, Peeters en Maas stemden weliswaar tegen, maar vormden een minder heid, zodat Camps zijn 110.000, krijgt en vrij mag blijven wonen tot dat zijn nieuwe champignon-kweke rij met woning aan de Wanssumse- weg klaar is. De jeugd van Oostrum kan zolang de oude Watermolen als clubhiiis gaan gebruiken. geen dergelijke verklaring afleggen. DE VOORZITTER: De bedrijfs schade is verhoogd, omdat nader hand gebleken is dat nog lang niet vaststaat wanneer de Boerenbond in Oostrum zelf gaat malen. Tot dat tijdstip zou dus Camps kunnen ma len en dientengevolge is zijn be drijfsschade hoger getaxeerd. DE BRUIJN: Dat zal en dat kan wel, maar geen Commissielid dat er weet van heeft. Ik stel dus voor dit punt terug te nemen, naar de Com missie te verwijzen en de volgende vergadering weer aan de orde tee stellen. COLSEN: Kan men niet beter zo stellen, dat de raad dit voorstel nu goedkeurt, mits de Commissie er la ter mee accoord gaat. DE VOORZITTER: Daar denk ik niet aan. De raad is de baas en zijn besluiten moeten niet afhankelijk ge steld worden van een al dan iet goed keuren van een commissie Er werd nog zwaar gepraat over deze verkeerde voorlichting, die schijnbaar ontstaan is door de wet houders-wisseling, waarbij Wethou- VERKOOP VAN GROND Aan de Catharinastraat te Leunen is ongeveer 162 m2 grond overge bleven, waarmee de gemeente wei nig kan doen, doch waarmee W.J van Meijel aldaar schijnbaar gehol pen is. De raad had er dan ook geen bezwaar tegen dat hij dit stukje koopt voor 3.per m2. COMMISSIE-LID Wethouder Janssen was als ge woon raadslid ook lid van de Com missie Openbare Werken en finan ciële aangelegenheden. Die plaatsen zijn nu open gevallen. De raad kon dus voor deze 2 commissies 'n nieuw lid kiezen. Ze ging in op het voorstel van de desbetreffende fractie om in zijn plaats Colsen als lid te kiezen. GROEN IN VENRAY Het laatste punt van de agenda was om een tuinarchitectenbureau - De Ruyter en Droesen, Tilburg - aan te stellen als zgn. groenadviseur voor onze gemeente. Dit bureau zal in de toekomst adviezen moeten uit brengen tot verhoging van de woon- en leefbaarheid van de Venrayse woonwijken, o.a. door een verant woorde groenvoorziening. Een en ander zal ongeveer acht tot tien duizend gulden per jaar gaan kosten. STEEGHS was vierkant tegen. Hij vond dit geldsmijterij en vroeg zich af of er in Venray nu beslist niets anders te doen was als dure advie zen te vragen. Onder het motto: minder adviezen, maar meer wer ken, stelde hij voor iemand aan te trekken, die benul had van derge lijke dingen en ze hem meteen uit te laten voeren. JAEGER wou weten waarom men geen Venrayse firma's voor deze groenversiering had aangetrokken. VALKENGOED vond het voorstel prachtig, mits men zou komen tot de aanstelling van een parkwachter die zorgdraagt dat de lieve jeugd het komende groen ook rustig laat groeien. Zowel DE VOORZITTER als WET HOUDER JANSSEN verdedigden 't voorstel. Ze wezen er op dat men 3 dingen goed in het oog moet hou den. De stedebouwkundige geeft de aÖJviezen voor uitbreidingsplannen en vraagt daarvoor b.v. adviezen van politie voor de verkeerstechni sche punten in dit plan; vraagt ad viezen voor verlichting en wil nu ook adviezen voor de groenvoorzie ning, om inderdaad te kunnen ko men tot een zo verantwoord moge lijke opzet van de nieuwe woonwij ken. Voor dit laatste wordt nu dit Tilburgs bureau ingezet, die hetzelf de werkt als bv. een binnenhuis-ar chitect - die de inrichting van een woning adviseert nadat een gewone architect die gebouwd heeft. Een In Friesland kan dan een vierling voor 't eerst naar school gaan, wij in tt Venray doen het iets minder en wel met een drieling. De jonge oheren Verberkt uit de Oranjestraat hebben in de Petrus Bandenschool Foto Gerard Kruijsen niet, reden waarom men naar Til burg moetEvenmin als een ste debouwkundige de ontworpen uit breidingsplannen zelf bouwt, kan men aan dit bureau de opdracht ge ven om de ontworpen groenvoor- zining nu maar zelf uit te voereni Dat is trouwens nergens voor nodig, daarvoor heeft men in onze gemeen te krachten genoeg. En wat het toe zicht betreft, als een en ander klaar is, is dat een kwestie die dan beslist aan de orde zal komen. Na deze uitvoerige antwoorden gaf ook STEEGHS zijn verweer op. Hij stemde tenminste niet tegen, en zo kon dit voorstel ongemoeid onder de hamer door. Dit was dan tevens het einde van deze openbare vergadering, waaraan niet deelnamen de heren van der Sterren en Vermeulen (met kennis-; geving) en de heer Berkhout (zonder kennisgeving). Zoals reeds gezegd: de raad ging dan nog in geheime vergadering. speciaal voor Peel en Maas geposeerd. ts in dit blad vindt U een klein verslag over het gehouden studie- ekend van de Invalidenbond St. Lidwina, in het klooster van de ers van Mariannhill aan de Hoe bert weg, waarvan hier een foto. Een nieuw schooljaar is begonnen. De jongens meisjes van de lage re school hebben de vakantie er op zitten en zijn met frisse moed of tegenzin aan een nieuw jaar begon nen. En menig ouder heeft vooral de kleinsten een tikkeltje bedroefd na staan te kijken, want de baby is van peuter kleuter geworden en nu hij of zij naar school gaat wordt de band alweer een beetje losser. Ze komen meer op eigen benen te staan. En al is dat normaal, van de andere kant is dat toch weer wat beangstigend, want in het drukke verkeer van vandaag ia dat „op eigen benen staan" voor de kleinen niet eenvoudig. Als men bedenkt dat vorig jaar 17 procent van de bijna 2000 mensen die bij verkeersongevallen gedood werden, kinderen waren van 0-14 jaar, dan blijkt daaruit nog altijd dat voor een kind een op de weg rollende bal belangrijker is dan de daar rijdende auto's. De kinderen, zelfs de kleinsten al, moeten de verkeersregels worden bijgebracht. Verkeersopvoeding is vandaag-aan-de-dag even noodzake lijk als rekenen en taal. en het is de taak van de ouders, leerkrachten en politie hen dit te leren. Dat het onderwijs hier een belangrijker rol in kan spelen dan voorheen het ge val is geweest staat vast en geluk kig is men in onderwijskringen hier van ook doordrongen. We geloven beslist niet dat men er is met een half-uurtje „verkeers- onderwijs" per week. In het blad „Onderwijs en Opvoeding" werd de vraag gesteld of het verkeer niet wat groter aandaht kan krijgen. Waarom kunnen b.v. bij de taal les geen zinnetjes op het verkeer betrekking hebbende behandeld worden? Waarom kunnen in de te kenles plaatselijke verkeerssituaties niet onderwerp worden, en waarom leert men de kinderen het verkeer niet zien als een letten op elkaar, als een op de juiste wijze leren om te gaan met zijn mede-mensen We geloven dat op die wijze het verkeer^onderwijs niet alleen een van buiten geleerd lesje van wat regels wordt, maar van groot be lang kan zijn voor de ontwikkeling van het soiaal besef en van het maatschappelijk verantwoordelijk heidsgevoel. ofl» •mskriop» WxvcauC JULIANASINGEUI-fe/^ 1061 (K4780) De gemeentebesturen van Bakel en Gemert is de bevoegdheid ont nomen bouwvergunningen af te ge ven, mede door het feit dat in deze gemeenten te veel illegaal gebouwd We schrijven met opzet „te veel" omdat ook elders illegaal gebouwd wordt. En dan doelen we heus niet op Venray alléén, waar we intussen al het nodige over dit euvel gehoord hebben en de nodige boetes al ge vallen ziin. Het schijnt een landelij ke kwaal te wezen, wat ook blijkt uit een artikel, dat werd gepubli ceerd in het „tijdschrift voor over heidsadministratie" waarin een ze kere burgemeester Langman stelt, dat in de provincie Gelderland zo veel illegaal gebouwd werd, dat de Gedeputeerde Staten alle gemeente besturen nog eens extra heeft ge waarschuwd. We stellen nog eens uitdrukkelijk dat illegaal bouwen fout is en voor de betrokkenen grote consequenties kan hebben. Maar als het inderdaad juist is, dat illegaal bouwen heus geen „zon de" is van Bakel en van Gemert of Venray alleen, maar feitelijk overal in den lande voorkomt - in meer of mindere mate - dan vraagt men zich toch wel af: waar ligt dit aan? Het kunnen betrekken van een woning - te gepaster tijd - is het recht van ieder mens. Dit recht is nu, 20 jaren na de oorlog nog steeds niet tot gelding gekomen. We weten uit eigen plaats ,dat het de laatste jaren practisch onmogelijk is iets anders te bouwen dan een woning wetwoning. Voor premievrije wo ningen, voor grote of kleine bunga lows wordt niet alleen geen ver gunning gegeven, er is zelfs geen bouwgrond voor beschikbaar. Over de bouw van houten wo ningen praat men al geruime tijd en er wordt bij tijd en wijle bij hele hoge uitzondering een vergunning gegeven, maar is voor het overige taboe. Natuurlijk is voor een en ander een aantal min of meer redelijke verontschuldigingen aan te voeren, maar daarmee zijn zij - die willen gaan wonen - in het geheel niet geholpen. Men heeft nu al 20 jaren gedokterd aan de oplossing van het woningvraagstuk en de resultaten mogen dan belangrijk zijn, ze zijn nog steeds niet voldoende. Is het dan zo onbegriioelijk dat er mensen in een nood-situatie komen en dus op een nood-oplossing uitgaan en zich afvragen of een overheid die in 20 jaren tijds niet afdoende volksvij and no. 1 heeft kunnen bestrijden, wel het reht heeft om een zo radi- alle naleving van haar wetten af te dwingen. Het feit dat illegale bouw min of meer een landelijk verschijnsel is, vestigt nogmaals de aandacht op de grote nood die er heerst, en die de Een nood, die de velen, die al 'n huis hebben, kennelijk helemaal niet plaagt Maandag overleed in het zieken huis alhier, waarheen hij zo juist was overgebracht, onverwacht, maar volkomen voorbereid, de Zeer Eerw. Heer H. Vercoulen, pastoor van de H. Joannes de Doper-parochie in Merselo. Toen dit bericht Merselo na de middag bereikte was de ver slagenheid groot. Men had immers Pastoor diezelfde ochtend nog een plechtige H. Mis zien opdragen in de parochiekerk bij het begin van het nieuwe schooljaar en niemand had verwacht dat hun parochieherder nog diezelfde dag naar 'n beter leven zou overgaan. Toch wisten ingewijden dat Pas toor Vercoulen in de laatste maan den veel leed aan een kwaal, waar voor hij reeds eerder opgenomen was in het ziekenhuis, maar waar voor geen genezing te vinden was. Maar ook van hen had niemand verwacht dat het einde zo spoedig zou komen, toen hij maandagmiddag werd overgebracht naar het zieken huis, omdat hij zich die ochtend on wel voelde. Maar het einde is inder daad gekomen aan dit rijke priester leven, midden in zijn werk, dat hij altijd zo vol vreugde en hartelijk heid deed. Pastoor Vercoulen werd in 1906 in Venlo geboren. Na zijn priester wijding in Roermond in 1932 werd hij kapelaan in Grevenbicht en in 1935 kapelaan te Swalmen. Daar heeft hij mogen werken tot 1951, toen hij als opvolger van Pastoor de Bot, pastoor van Merselo werd. En onder zijn leiding is in Merselo veel gebeurd. Denken we aan de opschildering van de kerk, de restauratie van het orgel en de nieuwe toren. Denken we ook aan de oprichting van het rectoraat Vredepeel, de bouw van 'n nieuwe pastorie en de verfraaiing van het kerkhof. Dat waren dan meer de uiterlijke kentekenen van zijn pastoraat ,maar dat hij ook de harten en het vertrouwen van de aan hem toevertrouwden gewonnen had bleek wel uit de grootse vie ring van zijn zilveren priesterfeest in 1957 en bij het 25-jarig bestaan van de parochie Merselo. De gezinnen, de zieken en de jeugd hadden zijn bijzondere aan dacht en hij was alom bemind om zijn hartelijke vrolijkheid en blij heid. Dat zo onverwacht het einde komen moest, was voor allen, die hem kenden een grote slag en de parochie Merselo zal dankbaar blij ven gedenken wat deze herder voor hun gemeencshap gedaan en bete kend heeft. Heden vrijdag om 10 uur zal de begrafenis plaats hebben vanuit de parochiekerk. Wat huisraad, wat stoelen, een tafel, bedstukken, weckflessen, kort om alles wat in de woning van J. Wijnhoven aan de Karei Doornman- straat aanwezig was, werd dinsdag middag door gemeentearbeiders naar buiten gedragen en aan de rand van de straat gedeponeerd. Een zielig gebeuren, dat een hele hoop publiek trok. De beide bewoners namen een en ander nog al kalm op en de twee politieagenten, die de deurwaarder vergezelden bij de ontruiming van dit pand hoefden alleen wat nieuws gierige jongelui op een afstand te houden. Ternauwernood was een ka mer ontruimd of de slooplloeg kwam binnen en sloopte vensters en deu ren er uit zodat de woning inder daad onbewoonbaar werd. Dit alles als het trieste slot van de onteigeningsprocedure, die de ge meente onlangs gewonnen heeft. De woning, eigendom van de heer J. Wijnhoven en door hem verhuurd aan zijn naamgenoot, moest daar verdwijnen omdat langs de Karei Doornmanstraat nieuwe woningen moeten worden gebouwd. Toen de kantonrechter toestemde in de „ver vroegde ingebruikneming" was het ogenblik daar dat de huurder de wo ning moest verlaten. De dienst huisvesting van de ge meente had Wijnhoven en zijn huis houdster een nieuwe woning aange boden aan het Ceciliapad op 't Des- selke ,die hij echter weigerde omdat volgens zijn zeggen hier maar een slaapkamer in is en hij en zijn huis houdster toch minstens twee slaap kamers moeten hebben. Bij controle bleek ons dat in ge noemde woning wel degelijk twee slaapkamers voorhanden zijn. zodat weigering om die reden onjuist is. Wat er van zij, toen dinsdagmorgen loco-burgemeester van Dijck nog eens met Wijnhoven en zijn huis houdster gepraat had en weer niet tot een minnelijke schikking was gerechtelijke ontruimii.g. deurwaarder wees hen er op dat als nog hun huisraad met een vracht wagen kon worden overgebracht naar de nieuwe woning ,maar ook bij het scheiden van de markt wei gerden beiden zulk een verhuizing. Toen gingen de spullen de straat op en werd de slopershamer aan de woning gezet. Ditzelfde speelde zich enkele uren daarna af ten huize van Peeters aan de Vlakwaterweg. welke woning onteigend is voor een bedrag van 33.000,Hier moet een weg ko men naar het nieuwe Molenplein. Ook hier is, zo vertelde men ons, van de dienst huisvesting al maan denlang geprobeerd een redelijke oplossing te zoeken voor de vijf in woners van dit pand, maar met geen enkele oplossing werd tot heden ak koord gegaan. Ook Peeters is dins dagmorgen ten gemeentehuize ge weest, waar loco-burgemeester Van Dijck nogmaals verzocht om vrij willige verhuizing naar al geruime tijd voor hen gereserveerde woning in de Scheperstraat op het Desselke. Ook dit laatste beroep wilde niet ba ten, omdat zoals Peeters vertelde, de gemeente hem geen eigen woning wil laten bouwen (tenzij op grond, die nu 19,per m2 moet kosten, doch waarvoor hij zelf 2,per m2 heeft gekregen) en hij op het Dessel ke bij de huurwoning geen duiven mag houden. Op de dienst huisves ting van de gemeente is noch van bouwplannen, noch van verboden van duivenhokken iets bekend. Men stelde dat men bereid blijft ook Peeters net zo goed als de tientallen anderen die in door dit uitbreidings plan moeten „verdwijnen" zoveel als mogelijk te helpen en aan reeële wensen tegemoet te komen. Het al lerlaatste aanbod van de deurwaar der werd ook hier niet geaccepteerd. De verhuiswagen kon onverrichter- zake omkeren en de spullen van de familie gingen de straat op. Robinson - Fut Grotestraat 6 AGENDA CENTRALE K.A.B. REIS K.A.B.O. Wij maken be kend dat allen die zich voor deze reis opgegeven hebben, op zaterdag 5 september a.s., 'smorgens om 8 u. present moeten zijn voor vertrek, op de Grote Markt bij Albert Heijn. Zorg voor pick nick en een vrien delijk gezicht. Het Bestuur.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 1