Etten-V enray v v Telstar brengt Olympische Spelen in huis Politierechter Handelsavondschool VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 No. 34 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPFIfRl A Tl VflflR VP IMF? A V PAT flMSTRPP RN ADVERTENTIEPRIJS »'/i cfc p. mm ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 V UVJI\ V EflllvH I ErXN v>AYAO X A UlVCill PRIJS PER KWARTAAL f 1.50 (botten Venray 1.75 Onze gemeente heeft een ander klimaat, een andere structuur gekre gen. De tegenbevolking, heeft ge heel nadere behoeften. Tegenover die behoeften is de huidige indus triële basis nog te smal. Daarom is het erg, dat onze gemeente in de nieuwe industrialisatie-nota niet meer als kerngemeente genoemd wordt en dat tussen nu en 1968 de faciliteiten zullen vervallen, waar op we de industrie, tot dusver goed kope vestiging konden aanbieden. „Moet die kraan nu absoluut ineens dicht?" zo vraagt men zich af. „Men kan toch niet van vandaag op mor gen een streep halen door de ver antwoordelijkheid, die Rijk, provin cie en gemeente samen hebben aan vaard? Kan men de steun aan de industrialisatie niet beter geleidelijk doen verminderen? Wij zijn ver ge noeg om niet alleen meer van de geef te hoeven leven, maar we kun nen de zaak nog niet helemaal al leen drijven. Dit is nog geen ge meente, waar de verdere groei van nature gegarandeerd is. Met grote toekomstverwachtingen voor ogen zijn hier bedrijven neer gestreken, heeft zich hier kaderper soneel gevestigd. Het is toch een fatsoenskwestie deze mensen niet voor de gek te houden. Gemeen ten als de onze hebben nog een tijdje hulp nodig van de hogere overheid, al is het dan maar gelei delijk aflopend", aldus het commen taar dat de burgemeester van Et- ten, de heer Oderkerk, weggaf op de nieuwe industrialisatienota. Hij gaf overigens hetzelfde commentaar weg als onze burgevader en als zo vele gemeentebesturen, die door het nieuwe industrialisatiebeleid van de overheid door de positie van hun ge meenten zien als die van een arme jongen, die dank zij de hulp van beurzen de HBS heeft kunnen af maken en aan de Technische Hoge school kon studeren, maar vlak voor zijn ingenieursexamen de mede deling krijgt dat zijn beurzen zijn ingetrokken. In dit verband wijzen we graag op een artikel van drs. Grosveld, elders in dit blad. Er zijn meer overeenkomsten tussen dit Westbrabantse dorp en zijn zeven tienduizend inwoners ,met Venray. Grote structurele werkloosheid is opgeheven door industrialisatie, gro te veranderingen in de infrastruc tuur doen de fabelachtige vlucht R.K. 3-JARIGE MIDDELBARE TE VENRAY Blijkens de in deze krant voorko mende advertentie beginnen de les sen aan bovengenoemde school weer begin september. Vele Venrayers schijnen nog niet op de hoogte te zijn van deze onder- wijsgelegenheid, onder zovelee an- dre, in onze gemeente. Het aantal van zulke scholen is zeer beperkt in den lande. Zo heeft Limburg er slechts 'n tiental. Het einddoel van deze school is: het diploma 3-jarige middelbare Handelsavondschool. Welk is 't nut van dit diploma? Op de allereerste plaats stelt het de bezitters ervan vrij van het z.g. Middenstandsexamen. Verder is het van grote waarde voor degenen die op kantoor hun toekomst zoeken. En niet het toenemen van de indus- trei in Venray e.o. komt er steeds meer behoefte aan geschoold kan toorpersoneel. Op vele kantoren vormt dit einddiploma al een goede introductie. Verder vormt de op de ze school opgedane kennis een goe de ondergrond voor de jongelui die zich verden willen bekwamen op boekhoudkundig of administratief gebied. De lessen in boekhouden, econo misch rekenen, Nederlandse taal, Duitse taal, rechts- en wetskennis, worden gegeven tijdens de avond uren op vier werkdagen. Men ont vangt dus per week 12 uur les van ervaren leerkrachten. Een zeer nut tige vrijetijdsbesteding dus De duur van de cursus is drie ja ren .Daarna maakt men eindexamen op de school zélf voor eigen leraren onder toezicht van Rijksgecommit teerden. Welke eisen worden gesteld om toegelaten te worden? Normaal is 't afmaken der 6e klas ener school voor gewoon lager on derwijs voldoende. Doch ook oudere leerlingen, die enkele jaren Mulo, nijverheidsonderwijs enz. achter de rug hebben, kunnen tot de 2e of 3e klas worden toegelaten. Elk geval wordt afzonderlijk beoordeeld. Bovendien zijn de onkosten be trekkelijk laag te noemen. De in de advertentie genoemde heren zullen gaarne alle verdere inlichtingen ver strekken. Ten overvloede zij nog vermeld, dat de school zowel voor jongens ais meisjes toegankelijk is. van boerendorp naar industriecen trum nog duidelijker uitkomen. Ook het Ettens gemeentebestuur heeft het niet gemakkelijk gehad, heeft de nodige moeilijkheden weten te overwinnen. Moeilijkheden op het gebied van wegen, op het terrein van de woningbouw, op vele andere terreinen. Een vergelijking tussen beide plaatsen (wie zich aan een ander spiegeltlaat enkele din gen zien, waarvan we alleen maar profijt kunnen hebben. GROEN.... Men heeft daar de oude markt met het lommer van de lindebomen weten te handhaven in het nieuwe en moderne dorp. Een kleinigheid misschien, maar die met de aankle ding van nieuwe woonwijken, waar bomen en groen overvloedig hun kans krijgen, zelfs enkele beeldgroe pen en fonteinen zijn geplaatst, kin derspeelplaatsen zijn ingericht, een heel wat florisanter beeld geeft aan dit centrum dan wij hier kennen. Een plaats verder, die als eerste in Nederland een geheel overdekte winkelwijk durft te bouwen met liefst 30 zaken en een warenhuis. Waarom? „We moeten zorgen", al dus Ettens burgemeester, „dat in het hart van het dorp de winkelwij ken zich harmonisch ontwikkelen kunnen, zeker voor de eerste 100 jaren. Maar als we een streekver- zorgingscentrum willen zijn, dan moeten ook andere mogelijkheden aangegrepen worden en daarom nog een extra winkelcentrum." WEGEN Men heeft overal elders de snel- verkeerswegen zoveel mogelijk bui ten de bebouwde kom geleid. Niet in Etten. Men hoeft niet meer door dat wat kronkelige straten van het oude dorp in de richting Roosendaal of Tilburg, maar men heeft de snel weg ook weer niet helemaal buiten de kom gebracht. Integendeel. „Juist de snelverkeerwegen zijn onze le vensaders .Voor de economie van een plaats is het heel belangrijk', al dus burgemeester Oderkerk, „dat de grote wegen niet langs een dorp heen schieten. Hoeveel dorpen, waarbij dat is gebeurd, verdorden niet? Nu hebben we directe in- en uitvalwegen, belangrijk voor indus trie, belangrijk voor de handel, Waar nodig voor de veiligheid heb ben we er tunnels onder door ge maakt ,maar voor het overige moet ook het snelverkeer door onze plaats i.p.v. langs onze plaats.... Wie af steken wil, die doet dat rustig. We hebben gezorgd voor een centrale parakeerruimte voor meer dan 500 wagens Wie zich aan een ander spiegelt, zegt het spreekwooi'd. Welnu, we hebben eens in de spiegel van Etten gekeken, een plaats, die onder nog moeilijker omstandigheden dan Ven ray gegroeid is van boerendorp tot industriecentrum. Er ziin dingen, die we van hen nog leren kunnen, zoals zij ook van ons nog leren kun nen. Hierboven hebben we enkele pun ten aangehaald, die o.i. ook voor Venray met zijn nieuw structuur plan van grote betekenis kunnen zijn. Met de regelmaat van de klok ploften de schoten uit de windbuks door het café. De schutters en schut- sters als men de vrouwelijke deelnemers aan de schietwedstrijd zo mag nomeen losten elkaar af in het scherp turen naar de schijf. Luid werd er gejoeld als na het schot het papiertje een gat bleek te vertonen. De roos werd overigens niet geraakt, door geen van de zes tien deelnemers. Maar dat kan na tuurlijk ook aan de buks hebben ge legen, want die was niet al te zui ver. Tenslotte telde de commissie met veel gefrons en potloodgekrabbel de cijfers op. Voorlopig bracht dat echter geen oplossing, want Willem de groenteman en Gerrit, de bedien de vna de kapper, hadden allebei drie en twintig punten, zodat er moest worden gekampt om de prijs. Gerrit de kapper, nam de buks ter hand, kneep een oog dicht, schoot en haalde een zeven. Teleurgesteld ging hij opzij vna de schietschijf staan, toen Willem, de groenteman, aan legde. „Als je door m'n sigaar schiet heb je dertien punten!" riep hij spottend. Willem legde aan, kneep een oog dicht, haalde de haan over en schoot dwars door de sigaar, die de kapper even op het asbakje had gelegd. Verwonderende kreten klonken van alle kanten. Men juichte, klopte de bedremmelde groenteman op zijn schouders, droeg hem in triomf dooi de gelagkamer en plaatste hem daarna op de veriserde stoel, die voor de winnaar bestemd was. In een gekke bui werd hij tot koning benoemd, die een schutterskoningin De uitzending van de wereldkam pioenschappen voetbal in Zweden, enkele jaren geleden, betekende een mylpaal in de geschiedenis van de televisie. Miljoenen sport liefhebbers zagen in een gemak kelijke stoel en met een kopje thee voor zich honderden kilometers van hun woonplaats de mannen van Pele kampioen worden. Ook waren er weer wereldkampioen schappen in Brazilië. Noodzakelij kerwijs moest de televisie verstek laten gaan. De afstanden waren te groot. Europa's supporters moesten het doen met gefilmde verslagjes een of twee dagen na de wed strijden. Straks zijn de Olympische Spelen in Tokio. Dan zullen we zelf kunnen zien hoe onze zwem- stertjes het doen en hoe Kamer beek zijn tienkampmannetje staat. In augustus 1950 was het een eeuw geleden, dat de telefoonkabel die Frankrijk en Engeland verbindt, ge legd werd tussen Dover en Sangat te. De BBC maakte plannen om dat feit te herdenken met een televisie uitzending. Het werd een gezamen lijke Frans-Engelse produktie. Voor het eerst was er sprake van een in ternationale samenwerking op tele visiegebied. Het zou nog drie jaar duren, voordab, de Eurovisie tot stand kwam. In juni 1953 zag heel Europa naar de plechtige kroning van koningni Elizabeth van Groot Brittannië. Daarmee was de Euro visie een feit. Niemand verbaast zich er nu nog over, dat we Sjoukje Dijkstra zagen schaatsen in Davos, dat we het Nieuwjaarsconcert van de Wiener Philharmoniker zien en dat we uit de laars van Italië een kerkdienst kunnen meemaken. Het is allemaal zo gewoon geworden. En toch zijn er nog grenzen. Televisie betekent letterlijk ver zien.. Zien om een hoekje ,over ber gen ,over grenzen. De geluidsradio heeft de wereld steeds kleiner doen worden. We kunnen spreken met de oom in Brazilië en met de tante in Australië. Zo ver zal het ook met de beeldradio komen. Per slot van re kening is de televisie in jaren ge-' rekend nog maar een piepjong broertje in de wereld van de tech niek. Het grote probleem is, dat de te levisie het draadloos zenden van beelden gebruik moet maken van veel kortere golflengten dan de ra dio. En het vervelende van die kor te golven is, dat ze niet weerkaatsen Op regelmatige afstanden over de gehele werld zullen dergelijke stations gebouwd moeten worden, paraboliche antenne dient voor het uitzenden en ontvangen van de programma's. moest kiezen. „Wie stelt zich be schikbaar?" vroeg hij wat verlegen, want Greetje van de slager was er ook en daar heeft hij al jaren een oogje op. Maar de kapper, die flin ker is in die dingen, had er losse verkering mee, zoals dat heet. Geen van de dames stelde zich disponibel en de schutterskoning kreeg een kleur. Het bestuur stak de koppen bij elkaar en besloot, dat diegene van de dames, die het hoog ste aantal punten had behaald, ko ningin zou worden. De kaarten wer den nagekeken en Greetje bleek de beste te zijn, want zij had in drie keer schieten elf punten behaald, waar de meeste dames de kaart niet eens de kaart hadden kunnen raken. Zo belandde zij op de andere ver sierde stoel, naast Willem de groen teman. Nu trad de voorzitter naar voren. Hij sprak van de vaste hand en de stevige blik, die de goede schutter sieren en hij hing Willem, schutters- koning en groenteman, het embleem van zijn waardigheid om de hals; een soort ambtsketen, gemaakt van lege schoensmeerdoosjes aan een touwtje. De koningin kreeg een zak je borstplaat. Vervolgens zongen de aanwezigen „Lang zullen ze leven" en iedereen riep hard „Hoera!", en daarna begon men aan de tweede wedstrijd, die aan het sjoelbakken was gewijd. Willem zat wat onwennig met zijn schoensmeerdoosj es-keten om de nek naast Greeetje. De dennetakken, waarmee de stoelen waren versierd, prikten hem pijnlijk in de nek. Maar naast hem zat Greetje, die hij de kapper had afgesnoept en dat vergeodde alles. Bij de sjoelbak zag hij zijn rivaal Gerrit staan. Die stak het puntje van zijn tong iets uit als hij sjoelde. Willem vond zichzelf toch een heel andere kerel. „Hoe kon je dat toch zo, dwars door die sigaahr schieten?" femelde Greetje. ,,'t Ging vanzelf", bekende de groenteman openhartig. „Zie je", en hij boog zich geheimzinnig oor- over, waarbij hen haar haren kon voelen kriebelen, „ik mikte eigenlijk op de roos." „Ba, wat ben jij een kerel", riep Greetje tegen de koning, en zij snel de naar de kapper om het nieuws te vertellen. Die eiste onmiddellijk de doosjesketen op. Het werd een tu mult van jewelste, en tenslotte sloeg de groenteman de kapper met een biljartkeu op zijn hoofd. Hij kreeg vijf gulden boete we gens mishandeling. Maar bij Greet je heeft hij geen kans meer. Die heeft nu vaste verkering met de kapper. tegen hogere luchtlagen en dat ze de kromming van de aarde niet vol gen. Ze planten zich alleen in rech te lijn voort en reiken dan ook niet verder dan de zichtbare horizon. Vandaar, dat men zulke immens ho ge zendmasten bouwt. Hoe hoger die mast, des te verder immers de hori zon en daarmee het zendbereik. Maar een zo hoge toren bouwen, dat we met een draai aan de knop Sao Paulo of Moskou op het scherm kunnen krijgen is natuurlijk onmo gelijk. Vandaar, dat naar andere mogelijkheden wordt omgezien. Een van de theoretische kansen voor de verbreding van de horizon is, dat men de mogelijkheid ontwik kelt, de korte golven toch te laten weerkaatsen. Dat is niet zo dwaas als het lijkt, omdat het toeval de mens helpt. Als er bijzondere atmos ferische omstandigheden zijn, kan het' gebeuren, dat iemand die per ongeluk aan de knop van zijn toestel draait, plotseling Moskou aan de lijn krijgt. En in Zuid Afrika heeft men meer dan eens programma's van de BBC uit Engeland opgevangen. Het moet mogelijk zijn, die toevallige omstandigheden na te bootsen. Knappe ingenieurs laten hun ge- dochten erover gaan. Kans nummer twee is gelegen in het bouwen van gigantische netten van zenders. Per slot van rekening hebben we onze Eurovisie, is geheel Amerika bedekt met een netwerk van elkaar bereikende zenders, or ganiseert Moskou thans een Ooste lijke Eurovisie en zitten ook Azië en Afrika niet stil. Het koppelen van die netten levert evenwel grote pro blemen op en is vooral ook finan cieel moeilijk te verwezenlijken. Een keten van Noord-Amerika naar Europa via Alaska en IJsland is slechts met zeer hoge kosten aan te leggen. Kosten zowel van aanleg als onderhoud. De grootste kans ligt dan ook in de ruimtevaart, die op deze manier haar eerste praktische toepassing en betekenis krijgt. We herinneren ons allemaal hoe de Telstar op 10 juli 1962 met een Thor Delta raket in een baan om de aarde werd ge bracht. De 77 kg wegende kunstma tige satelliet was het eerste ruim tevaartuig in particulier eigendom, nl. van de American Telephone and Telegraph Company. Dat garandeert, dat men mogelijkheden ziet in dit systeem. Winstgevende mogelijkhe den. De verwachtingen werden niet beschaamd, want op 23 juli 1962 zorgde Telstar voor de eerste goed geslaagde transatlantische televisie uitwisseling. De op een afstand van 954 tot 5636 km rond de aar de cirkelende Telstar heeft ons sindsdien herhaaldelijk beelden uit Amerika doen zien. Zij het, dat de Zo zag de syncon er van binnen uit, een ingewikkeld en kostbaar appa raat. Na de lancering heeft men geen contact meer kuimen krijgen en men weet niet of het nog in de ruimt© zweeft. Om de gehele wereld te kunnen afdekken heeft men 40 tot 50 van deze stations nodig. satelliet slechts enkele ogenblikken per dag in gebruik kon worden ge steld, omdat ze slechts gedurende vrij korte tijd in de goede positie was om beelden uit Amerika op te vangen en door te zenden naar Eu ropa. Hij werkte daarbij als een onmogelijk zo hoog te bouwen to ren. Telstar werkt niet meer; er wordt in Amerika hard gewerkt aan nieu we satellieten. Relay ontwikkeld door RCA met regeringsgeld kan behalve televisiebeelden ook gelijk tijdig 200 telefoongesprekken door geven. De betekenis van de Telstar en de Relay is, dat ze de praktische toe passingsmogelijkheid van een theo retisch reeds uitgewerkt systeem van Unovisie hebben bewezen. Uno- visie is dan ook het nieuwe beeld van ons televisietoestel. Politieke scheidsmuren mogen dan al moeilijk te nemen zijn (zelfs door kunstma nen) geografische gren2en bestaan niet meer. De directeur van de Ame rikaanse NASA National Aero nautic and Space Agency de re geringsinstantie, die alle ruimte vaartprojecten overkoepelt heeft verklaard, dat de wereld nog voor de Olympische Spelen over een sa tellietenstelsel zal beschikken, dat het mogelijk maakt rechtstreeks beelden te ontvangen van praktisch elke plaats in de wereld. Dr. L. Jaffa, zoals de NASA-directeur heet, maakte bij die gelegenheid melding van twee mogelijkheden: één sys teem op vrij geringe hoogte (27 sa tellieten op 800 km) en één op zeer grote hoogte (3000 km, waardoor met drie satellieten zou kunnen worden volstaan). Het „hoge" systeem is nogal moeilijk te realiseren. Overigens speelt nog een ander probleem een rol bij deze Tokio- televisie-vraagstukken. Dat is name lijk dat van de tijd. Wie de wereld kampioenschappen schaatsenrijden in Japan heeft gevolgd weet dat. Op die zondag in februari hoorde men in de vroege ochtenduren, dat John ny Nilson de titel had veroverd. Als er rechtstreekse televisie mogelijk was geweest, dan zou Nilson op de zeer vroege zondagmorgen kampioen zijn geworden op ons beeldscherm. Inderdaad heeft de techniek de laatste jaren een grote sprong ge nomen, die ons op velerlei gebied te pas zal komen. Want er is meer waarvoor de televisie en de kij kers zich interesseren dan alleen maar de sport. We hebben de moord op Kennedy bijvoorbeeld al recht streeks gezien alsook zijn begrafe nis. Zoiets zal straks heel gewoon zijn. Denk maar eens na, welke mo gelijkheden dat schept.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 1