BRAHD in de Venrayse Brandweerkazerne ïïlódeine (euqd in 'n veranderde samenleving aktie zwembad VENRAY maak de kuip vol VRIJDAG 24 JULI 1964 No. 30 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG U W O D E H U i S UW HOCcH'J.'S PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFFKRI AD VflOR VFNRAY FN OMSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJSIt'/, ctp. nun ABONNEMBNT8- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 V UUIV V ullIVA I dl KJIVlO 1 I\ UliErll PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bulten Venmy 1.75 Door de creatieve elementen te ont wikkelen die er in de jongens schui len, leren zij eerbied te hebben voor de mooie dingen in het leven. dekken, zelf verantwoordelijkheid leren dragen en zelf een mening vormen over de gebeurtenissen en meningen waarmede de jongens in aanraking komen. Het is een op moderne leest ge schoeid opvoedingswerk dat de me dewerking van de gehele plaatselij ke gemeenschap niet kan missen. Dat deze medewerking soms gepaard gaat met offers en dat geen „direk- te" resultaten zichtbaar zijn, is geen reden om er zich van te distancië- ren. Een hele gemeenschap, inclusief bedrijven, ouders, verenigingen en oi'ganisaties, is gebaat met 'n goede ontwikkeling van de werkende jeugd. Het gaat vooruit. De gelden ko men binnen. Voor het aktiecomité is dat een stimulans om door te zetten. En de warme dagen, zoals we die deze week hadden, heeft menigeen doen verzuchten: „Hadden we maar een zwembad". Ja dat zwembad voor zomerse da gen, dat buitenbad, ja dat komt er wel. Maar dat binnenbad, waar de jeugd ook met koudere dagen in schoolverband kan gaan zwemmen, waar ook de ouderen een duik kun nen gaan nemen; dat bad dat moeten we zelf verzorgen. Tenminste, een gedeelte, de rest doet Rijk, Gemeen te enz. 80.000,moet er komen van het Venrayse publiek en anders geen binnenbad. En als men dan zo als deze week ongeveer 900,bin nenkrijgt, dan heeft men het volste vertrouwen dat we er zullen komen. Het nieuwe eindsaldo betreft de binnengekomen gelden, dus niet wat is toegezegd via bank of nog moet worden opgehaald. Die toezeggingen belopen al ruim 10.000,maar nu is de moeilijkheid om ook dat geld binnen te krijgen. Het aktie comité kan U nu wel een briefje schrijven of U bezoeken met het vriendelijk verzoek dat geld over te maken, maar dat is toch nergens voor nodig. Neem nu even zo'n bankbriefje vul dat in en klaar is de zaak. Geen geloop en geschrijf meer en de volgende week staan uw initialen ook bij de verantwoording. Intussen zijn in bepaalde wijken enkele heren de nog ontbrekende bijdragekaarten aan het ophalen, zo mogelijk kaarten én bijdragen. Wan neer zij U echter niet thuis treffen moeten ze nogmaals bij U aanbellen. U kuint dat voorkomen door uw kaart in te leveren op een der on derstaande adressen: P. Rippe, Maasheseweg 25. J. Wester, Burg. v. d. Loostraat 15. M. Stevens, Merseloseweg 23. Tandarts J. Janssen, Poststraat. H. Hermans, Pr. Marijkestraat 3. H. Schaeffers, Kruitweg 7. Boekhandel v.d. Munckhof, Grotestr. H. Emonts, Grootdorp 29, Merselo. M. Michels, Albionstraat 57, Leunen. J. v. Vegchel, Vredew. 17, Vredepeel H. Pingen, KI. Oirloseweg 15, Cas- tenray. H. Gommans, Oirloseweg 4a, Oirlo. S. Keysers, Kerk weg 3, Ysselsteyn. M. Houben, Veulenseweg 33, Veulen. H. A. Pluk, v. Broekhuizenstraat 59, Oostrum. J. H. H. Janssen, Heidseweg 8, Heide. En hier is dan de verantwoording van deze week. Zorgt U, dat we de volgende week ook uw bijdrage kun nen vermelden? Afgesproken! Oude stand 1244, A. d. K. 16, L. K. 8,— P. C. 20,— Ch. J. 12,— G. C. 15,- G. K. 16,— d. B. 16,— E. D. 16 Th. v. E. 15,— J. B. 4 P. K. 12,— E. O. 25,— J. v. d. T. 20, J. F. 10,— P. H. F. 5,— L. C. 2,50 A. P. 5 H. V. 8,— N.N. 2,50 J. C. 50,— A. H. B. 24,— H. M. 5 Th. A. 50, M. v. W. 36,— J. C. 39,21 F. d. Z. 10,— S.-B. 20,— K. B. 5,— v. H. 24,— v. G. 20,— H. V. 20,— W. B. 25,— C.-H. 10,— A. v. W. 25,— C. J. 8,— J. D. 8,— Th. C. 20, J. A. 24,— A. J. 12,— J. E. P. 8,— H. L. 16,— P. Th. 28,— H. P. 10,— A. V. 25,— H. N. 20,— J. H. 16,— M. T. 4,— J. L. 4,— H. S. 8,— H. V. 20,— Th. B'.-L. 4,— J. K. 10,— P. T. 16,— A. T. 8,— J. Z. 4,— Stand op 20 juli 1964: 2132,21 Wil W. C. die j.l. maandag een bijdrage zonder nader adres in de brievenbus van tandarts Janssen deponeerde, zijn adres be kend maken teneinde deze bijdra ge in de administratie te kunnen verantwoorden. Voor ongeveer een half miljoen gulden aan materiaal van de Venrayse Vrijwillige Brandweer en van de dienst Openbare Wer ken gingen zondagavond in enkele uren in de vlammen op, toen de rode haan victorie kraaide op de houten loods aan de St. An- toniusstraat, alhier. Het was tegen 6 uur n.m. dat zich aan de zuidkant van Venray grote zwarte rookwolken vertoonden, die duidelijk een flinke brand markeer den. Terwijl velen uit het talrijke publiek, dat zich op dat tijdstip in Venray's straten bevond, zich nieuwsgierig in die richting begaven duurde het nog verscheidene minu ten voordat de bransirene alarm gaf. Het college van B. en W., dat op het bordes van het raadhuis een de- filé afnam van Venray's jeugdvier- daagse, begaf zich ijlings naar „de plaats des onheils" en liet de jeug dige wandelaars on-officieel achter. GEEN REDDING Voor de toesnellende brandweer lieden was het een ontmoedigende ontdekking dat zij niets tegen deze vuurmassa konden uitrichten. Al hun blusmateriaal stond in de bran dende loods, en het was onmogelijk hieruit ook maar iets te redden. Met moeite kon men enig huisraad uit de woning van de brandweer-chauf feur H. Clevers, halen. Intussen maakten enkele kleine ontploffingen in de brandende loods het voor het publiek wel erg gevaarlijk, om dicht bij te komen. Dit was praktisch toch onmogelijk door de grote hitte die deze brand uitstraalde. Trouwens een zware ontploffing, die tientallen ruiten in de omgeving deed springen, hield de schrik er in en hielp zodoende de politie om het publiek op veilige afstand te hou den. HULP De eerset, zij het kleine daadwer kelijke hulp kwam van de Venrayse PTT-brandweerploeg ,die echter ook niet veel meer kon doen dan een aangrenzende woning nat houden en sucesvol probeerde de ook reeds in vlam geraakte brandweertoren te blussen. Enkele gemeentearbeiders slaag den er nog in, een reeds zwart ge blakerde vuilniswagen, die bij de loods aan de Kruisstraat stond ge parkeerd, weg te duwen en op vei lige afstand te laten afkoelen. Ook de wegschaaf ontkwam aan de ver terende vlammen. De gealarmeerde brandweercorp sen uit Vierlingsbeek, Meerlo, Horst en Venlo kwamen nu spoedig ter plaatse en begonnen met man en macht hun waterstralen op de nog slechts gedeeltelijk overeind staan de loods te richten. Waarom men echter niet direct de hulp ingeroepen heeft van de brandweer op 't vlieg veld De Peel en van het M.O.B.- complex in Ysselsteyn is ons nog onduidelijk. Op beide plaatsen staan dag en nacht drie wagens paraat. Vermoedelijk heeeft men daar in al le consternatie niet aan gedacht. Of het trouwens veel gebaat zou hebben geloven we te moeten betwijfelen. Daarvoor was deze brand te fel en te' groots. DE SCHADE Zoals wij hierboven reeds zeiden, de schade wordt geraamd op een half miljoen. Dat is dan nog maar een schatting, want j.l. woensdag kern men ons van officiële zijde nog geen enkel definitief bedrag noemen. GELUKWENS VAN DON CARLOS EN PRINSES IRENE Bij de gelukwensen die het bruidspaar Ramil Cano-Gommans mochten ontvangen bij hun huwelijksfeest, was ook een felicitatie van Don Car los en Prinses Irene uit Madrid. Dat dit door het jonge paar zeer op prijs werd gesteld, laat zich wel begrijpen. De lijst van het verbrande mate riaal is dan ook lang genoeg: twee zware tractoren met hulpstukken als cirkelmaaier, vijzel en laadschop; een vrachtwagen met laadkraan, de straten-veegmachine en een VW- busje; twee brandweerwagens met kranen, spuiten en slangen; de uni formen van de brandweerlieden met helmen etc. Het na-blussingswerk heeft prak tisch tot middernacht voortgang ge vonden en tot laat in de avond trok dii, veel belangstelling. WACHTEN OP NIEUW M.O.B.-complex Ysselsteyn voor verdere aanvulling. Waar tezijnertijd de nieuwe spul len zullen worden ondergebracht is nog niet bekend. In ieder geval niet 'meer bij de „Paoterskoel". Dat ter rein was in het uitbreidingsplan reeds gereserveerd voor mogelijke uitbreidingen van het Lyceum voor jongens. Zijn we goed ingelicht dan zal de nieuwe kazerne voor brandweer en het gemeentelijke wagenpark ge bouwd worden achter het gemeente huis, op de hoek Julianasingel-Wil- helminastraat. In ieder geval zal men thans met de plannen spoed moeten maken. Hierbij nog twee foto's van deze brand. Met deze brand is Venrays brand weer geheel zonder materiaal komen te zitten. Ook de dienst Openbare Werken verloor veel. Voorlopig zal men zich nu moeten behelpen. Zal enerzijds de financiële kant, ondanks verzekering, een hinderpaal zijn om maar direct nieuw spul te bestellen, anderzijds is de moeilijkheid dat niet alles direct leverbaar is en veelal gefabriceerd moet worden, heeft de brandweer de be- g gekregen over een brand- van de gemeente Venlo en adjudant Wiersma van het In hout en metaal, leer en klei, kunnen de jongeren hun persoonlijkheid uitleven, waardoor ztf eigen mogelijkheden en capaciteiten ontdekken en ontwikkelen. De foto's bij dit artikel werden gemaakt door Foto Studio G. Kruijsen. In persoonlijk kontakt met het leidersteam wordt in gemeenschap met andere jongeren het leven van alle kanten bekeken. Geen saaie lessen, maar in gesprekken en discussies rond de tafel zoeken ze naar een antwoord op de vele vragen. in opvoedkundig opzicht dikwijls heel wat minder moeilijk had dan de jonge generatie van thans. De jeugd van nu heeft in hun groei naar volwassenheid belangrijk meer „werk te verzetten" dan voorheen. Immers d^ weg die zij naar de volwassenheid moeten gaan, moeten zijzelf in de grote wirwar van te genstrijdigheden en in een haast niet bij te houden tempo zelf ontdekken. Meer dan vroeger moet de jeugdige thans zijn eigen standpunt bepalen ten opzichte van de dingen om hem heen. Vooral de jeugd die gaat werken, ziet zich veelal geplaatst voor een geweldige hoeveelheid nieuwe din gen die hij niet meer „herkent" van gezin en school. De werkende jeugd, dikwijls veel minder weerbaar dan zij die mogen „studeren", staat dan voor de praktisch onmogelijke opga ve om van het besloten milieu van gezin en school, over te stappen naar de grote mensenmaatschappij die 't bedrijf vormt. Er worden, midden in zijn puber teit, volwassen eisen van aanpassing gesteld die hij niet of onvoldoende volbrengen kan, omdat hij nog niet geleerd heeft zich in deze volwas sen wereld te bewegen. Dat dit juist in de z.g. puberteits periode gebeurt, waarin zelfs de eigen ouders dikwijls weinig invloed op hun kinderen kunnen uitoefenen, is een bijkomstigheid die deze hele problematiek alleen maar scherper stelt. Sedert een aantal jaren nu, tracht men door middel van modern opge zette vormingsinstituten de jeugd, die hulp te bieden die nodig is om in onze snel evoluerende maatschap pij „mee te kunnen". Dit werk vindt in Venray o.a. ge- 1 stalte in de jongerencursus voor meisjes en in de levensschool voor jongens. Wie eens deze instituten binnen loopt, merkt weinig van de tradi tionele „schoolsfeer". Jonge mensen zitten samen met leiders rond de ta fel van gedachten te wisselen over de dingen om hem heen. Samen zoe ken zij een antwoord op de vele vragen die zich voordoen. Er staat niemand voor de klas. Er is niet eens een klas. De verhouding leraar-klas is er onbekend. Maar wel is er, voelbaar aanwezig, de verhou ding van geïnteresseerde volwasse nen met de groep jeugdigen. Met el kaar, rond één tafel. Het programma is middel om aan het samenzijn gestalte te geven. Het is deze sfeer en deze verhouding die de jeugdige verder moet kunnen helpen tot de volwassenwording. Maar het leven heeft meer facet ten en daarom ruimde de levens school een plaats in voor hobby, sport en spel. In de jongeren schuilen veel cre atieve elementen die de levensschool door middel van de handvaardigheid ontwikkelt. Door de handvaardig heid leert een jongen zijn eigen mo gelijkheden kennen en wordt hij in staat gesteld om zichzelf te helpen, ook met het oog op zijn gezin van nu en later. Het ontdekken van eigen moge lijkheden en capaciteiten brengt hem later tot een zinvolle vrijetijdsbeste ding, zoals dat ook door culturele vorming en sport wordt gestimu leerd. De methode van de Venrayse le vensschool is een methode van zelf werkzaamheid, door ervaring ont- Dat er zich in de laatste tien tot vijftien jaar veranderingen in de samenleving hebben voltrokken is duidelijk en ook in Venray is dit niet ongemerkt gebleven. Oude ge vestigde tradities en zekerheden zijn plotseling op losse schroeven komen te staan en blijken niet meer dat stevige houvast te geven dat ze voorheen wel boden. Vroeger leerde men in het gezin wat goed was en met deze opvoe ding kon men ook in andere samen levingsvormen dan het gezin terecht, omdat men daar dezelfde normen hanteerde als thuis. Thans blijkt dat de jeugd buitens huis niet meer uitkomt met de op voeding van thuis, omdat de thuis gekende normen dikwijls anders ge waardeerd worden in de verschil lende andere gemeenschappen waar hij deel van uitmaakt. Er heeft zich een desintegratie tussen de verschillende leefgebieden voltrokken, waardoor het leven min der makkelijk leefbaar wordt om dat de tegenstrijdige waardebepalin gen om een persoonlijke keuze vra gen. De jeugdigen van nu, zien zich omringt met een ongekende mate riële welvaart die geen der tegen woordige volwassenen in hun eigen jeugd hebben meegemaakt. Immers in hun jeugd moest er met heel wat minder middelen heel wat meer werk worden verzet wilde men in het leven „slagen". Geen wonder dat men soms, niet zonder jalouzie, opmerkt dat „die jeugd van tegenwoordig" het heel wat gemakkelijker heeft dan wij vroeger. Men is echter geneigd om te ver geten, dat de oudere personen liet

Peel en Maas | 1964 | | pagina 11