Kerkelijke Diensten Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ^YSVkrk^B^8''' p mm ABONNEMENrs van 12 tot en met 18 juli Geestelijk artikel aktie zwembad VOOR;EEN GOED BOEK VRIJDAG 10 JULI 1964 No. 28 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray f 1.75 RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Urbanus Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 8e zondag na Pinksteren. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.15 en 11.45. De Hoogmis om 10.15. Onder de Mis van 7.45 hernieuwing van de doop beloften. 3.30 Lof; 7 uur GEEN lof. Maandag: H. Franciscus Solanus, belijder. Dinsdag: H. Bonaventura, bisschop en kerkleraar. 7 uur Avondmis. Woensdag: H. Henricus, belijder. Donderdag: Mis van de 8e zondag na Pinksteren of Votiefmis. Vrijdag: Votiefmis of de Mis van de 8e zondag na Pinksteren; om 7.30 's avonds lof met gebeden. Zaterdag: H. Camillus, belijder. 8.30 gezinsmis tot intentie der aan wezige gezinnen. Van 38 gelegen heid om het Sacrament der biecht te ontvangen. S.V.P. ATTENTIE! Zondag 12 juli is de 3e Mis niet om 9 uur, maar om 9.15 uur! Hernieuwing Doopbeloften Onder de Mis van 7.45 hernieuwen de kinderen hun doopbeloften. Wilt U zo goed zijn onder de Mis van 7.45 aan beide kanten de eerste 14 banken vrij te laten voor de kinde ren, bruidjes en ouders. Dank U! 's Middags om 3.30 lof. Ouders kunt U zorgen dat de kinderen om 7.15 's morgens bij San Damiano zijn? De bruidjes eveneens. Blinden Zondag 12 juli wordt U een speld je aangeboden om de zorg voor de Limburgse blinden te verlichten. Retraite Van 2225 juli is te Venlo een retraite voor dienstplichtigen. U weet we raden zo'n retraite heel erg aan. Levensschool 10 september begint het nieuwe schooljaar voor de Katholieke le vensschool. Dit vormend onderwijs is voor alle werkende jongens van 14 tot 18 jaar. Vanaf heden kunnen nieuwe leerlingen worden opgege ven o.a. aan Patersklooster, Leunse- weg 1, Venray. Misintenties Zondag: 6.30 overl. fam. Janssen- Arts; 7.45 voor hen die vandaag de Doopbeloften hernieuwen; 9.15 overl. fam. Beerkens-Pelzer; 10.15 Alber- tus v. d. Boogaard; 11.45 Nelly Pot ten. Maandag: 6.55 Wed. Hoeymakers- Claassens; 7.45 Selida Rojer; 8.30 overl. fam. van Meyel. Dinsdag: 6.55 t.e.v. H. Geest; 7.45 voor overledene; 8.30 Anna Janssen (Genootschap St. Jozef). Woensdag: 6.55 Antoinette Ram- melmans-Elsevier; 7.45 voor overle dene; 8.30 Hendrika v. d. Beuken- Peters. Donderdag: 6.55 voor overledene; 7.45 Josephina Fonck-Laumans; 8.30 zekere intentie. Vrijdag: 7 uur ter er van de H. Geest; 7.45 int. examen; 8.30 gelovige zieken (Offerbus). Zaterdag: 6.55 Adriana Oudenho ven-Evers (buren); 7.45 Pater Pas- chasius en Br. Gelduinus; 8.30 Ge zinsmis. Dienbeurten Accolythen Zondag: 6.30 J. Rongen en P. Phi- lipsen; 7.45 G. Verschuuren, R. Vas- tert, H. Bosch en B. Peters; 9.15 J. Naus, H. Janssen, G. Jeuken en A. Derks; 11.45 A. Sanders, C. en J. Evers. Vrij: M. v. Roy, J. Meesters, K. Jeuken en Ant. Claassens. De Ac colythen van 7.45 worden om 7.15 u. verwacht in verband met de plech tige hernieuwing der Doopbeloften. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 8e zondag na Pinksteren. Vandaag aan de kerkdeur kollekte voor het ziekentriduum en de Lim burgse blinden. 7 uur H. Mis voor de parochie; 8.30 H. Mis voor Johan nes Rongen; 10 uur Hoogmis tot ze kere intentie (K.); 3 uur lof. Maandag: 7.30 Maria Muyres-Du- pont. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis tot ze kere intentie (L.). Woensdag: 7.30 gez. H. Mis overl. fam. Peeters-Reijnen. Donderdag: 7.30 gez. mnd. Piet Camps. Vrijdag: Missievrijdag voor de jeugd. 7.30 Hendrika Fleurkens- Broeks. Zaterdag: 7.30 Hubert Linskens. Biechten van 6.307.30; 7.30 Maria- lof. In de kapel van St. Paschalis deze week: Maandag: overl. leden van de paardenverzekering. Dinsdag: overl. fam. Martens-Rip- kens. Woensdag: Wed. Jenniskens-Hel- dens. Donderdag: int. Camps-Verhoeven. Vrijdag: overl. fam. Camps-Ver hoeven. Vrijdag: overl. fam. Poels-van Liebergen. Zaterdag: overledene (O. S.). PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 2e zondag der maand. Leesmissen om 6.30, kindermis 7.30, 2e H. Mis 8.30; parochiehoogmis om 10 uur; uur Rozenkrans en lof. Eerste kollekte voor de kerk; 2e kollekte Bisdom. Maandag: 7.30 zieled. overleden familie Cüsters-Keursten. Dinsdag: 7.30 stichting Theodorus Claessens. Woensdag: 7.30 stichtingsmis Poels- Duykers. Donderdag: 7.30 Stichting Joannes Houwen. Vrijdag: 7.30 maanddienst Wed. Hellegers-Voermans. Zaterdag: 7.30 jaardienst Gertru- da Cox. Zaterdagavond biechtgele genheid van 57 uur. •PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 8e zondag na Pinksteren. Plechtige Hernieuwing der Doop beloften. 7 uur H. Communie uit reiken; 7.15 afhalen van de commu nicanten aan het patronaat; 7.30 hoogmis met Hern, der Doopbeloften opgedragen voor hen die hieraan deelnemen; 10 uur leesmis voor de parochie; 3 uur plechtig lof met Toewijding aan Maria. N.B. In de hoogmis en lof zijn alle plaatsen vrij behalve 6 banken aan beide kanten voor kerkmeesters, communicanten en ouders. Maandag: 7.30 gez. maandd. voor Leonard Classens. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis tot zek. intentie ter ere van de H. Antonius. Woensdag: 7.30 Gezinsmis tot int. van hen die in deze mis offeren. Donderdag: 7.30 zeswekendienst v. Gertruda Classens-Versteegen. Vrijdag: 7.30 gez. H. Mis v. overl. fam. Martens-Philipsen. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot int. van hen die hier voor offerden. Biechtgelegenheid van 78 uur; om 8 uur lof met rozen hoedje. Kerkpoetsen: Nelly Smits en Riek Heidens. A.s. zondag zal Pater Weys pre ken, niet koliekteren. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 8e zondag na Pinksteren. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor de overleden familie van Berlo Thijssen; 9.15 hoogmis voor de pa rochie; 10.30 leesmis voor de overl. fam. Loenen-Maas; om 3 uur lof. Maandag: 6.45 leesmis voor Anto- nia Croijmans-Peeters; 7.30 gesticht jaargetijde voor de overl. familie Schreurs-Verdellen. Dinsdag: 6.45 leesmis voor P. J. van Rens, echtgenote en dochter An na; 7.30 leesmis voor Elizabeth Lu- cassen v.w.de buurt (kindermis). Woensdag: 6.45 geen H. Mis; 7.30 gezongen jaarget. voor Gertruda v. Dijck-Smits; 11 uur leesmis voor de eerste klas jongens en meisjes, op gedragen voor de overl. fam. Jans- sen-Michels. Donderdag: 6.45 leesmis voor Ge rard Willemse; 7.30 leesmis tot int. van de fam. Goumans-Michels (kin dermis). Vrijdag: 6.45 leesmis voor Gertru da Pijpers-Siibers v.w. de buurt; 7.30 gesticht jaargetijde voor Piet Weijs. Zaterdag: 6.45 leesmis voor Martin Croijmans; 7.30 leesmis voor de overleden familie de Kroon-Lievens; 10 uur gezongen dienst van dankzeg ging bij het 25-jarig huwelijksfeest Hendriks-Jenniskens. Van 45 en van 77.30 biechtgelegenheid, daar na lof. Kerkpoetsen: Mientje Jenniskens en Mia Hendriks. Accolythen: 6.45 P. Stevens en M. Kusters; 8 uur J. Jenniskens en G. Cornelissen; 9.15 A. Loonen, P. Hee- sen, L. Weijs en J. v. Vegchel; 10.30 G. Jenniskens en Huub Litjens. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en cyp1 ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan T de fabriek, bij de portiei N.V. INALFA VENRAY WEGWIJZERS Het is in de Kerk net zoals in een stad met haar wirwar van straten, stad hopeloos in de knoei raken, tijd. De tien geboden zijn al duizend wanneer er niet op belangrijke pun ten een bord stond met de aandui ding zus of richting zo. En als de A.N.W.B. het noodzake lijk vindt om een paar van die borden weg te halen omdat ze op geknapt moeten worden en van een nieuw verfje voorzien, dan levert dat meteen de nodige moeilijkheden op van verkeersgebruikers, die de kluts kwijt zijn. De Kerk is zo'n stad met heel veel richtingwijzers: de tien geboden, de vijf geboden, het kerkelijk recht, praktijkvoorschriften van de bis schoppen enz. enz. Die richtingwij zers hebben een verschillende leef tijd. De ti engeboden zijn al duizend jaren oud, de vijf geboden een paar eeuwen, het kerkelijk recht is zeer variabel in leeftijd. Tot enkele jaren geleden deden die richtwijzers het nog best, maar nu blijken er vele onduidelijk te zijn geworden. Ze zijn ook niet meer voldoende omdat de „uitvalswegen" niet staan aangegeven: de verhou ding der Kerk tot de andere gods diensten (oecumenische beweging) tot de wereld in het algemeen. Het Concilie is met het opknappen be gonnen. Het zal nog wel even tijd nodig hebben. Maar ondertussen voelen vele gelovigen in de Kerk zich niet op hun gemak, omdat zij de oude vertrouwde wegen niet meer kunnen gaan, want de oude rich tingwijzer is weggehaald. Hoe moe ten ze nu gaan? Kunnen zij die oude wegen nog wel volgen of is er in middels een betere weg aangelegd? Trouwens die oude wegen voldoen niet meer. Ze kunnen het intensieve verkeer, dat het geloof met de we reld onderhoudt, niet meer aan. Is het nog wel verantwoord ze te gaan? Het ontbreken van de wegwijzers maakt het meer dan nodig, dat de mensen in de Kerk moeten vertrou wen op hun eigen gevoel voor rich ting, d.w.z. hun geweten, dat hun aanwijst hoe zij moeten handelen en doen. Wanneer zij de oude wegen onvoldoende achten, dan moet hun geweten aangeven welke zij wel kunnen gaan om te komen waar hun geweten zegt, dat zij moeten zijn. Het is moeilijker geworden. Dat is waar, maar opvoeding in 't verkeer is niet alleen in de stad nodig, maar ook in de Kerk. En dat heeft zijn tijd nodig. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 6.30 leesmis voor de overl. fam. Ver- heyen-Litjens; 8.10 leesmis v. Rei- nier, Jo en Antonetta Swinkels; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis zieled. v. Martin Strijbos best. door de vee verzekering; 2 uur lof. Maandag: 7.30 gez. jaarg. v. An- toon van Asten en Maria Janssen- Winnen. Dinsdag: 7.30 gez. jaarg. v. Gerard en Willy Puts. Woensdag: 7.30 gestichte jaarg. v. stegen en banen. We zouden in zo'n hoeven. Donderdag: 7.30 maandd. v. An- toon Pouwels. 1 i Vrijdag: 7.30 weekd. v. Martin Strijbos. Zaterdag: 7.30 leesmis v. Piet Claessens, Maria Claessens-v. Me- gen en Maria Claessens; 9.30 plech tige huwelijksmis voor het bruids paar Janssen-Janssen; gelegenheid om te biechten van 78 uur. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7 uur leesmis voor Maria Arts- Emonts; 8.15 leesmis voor Mar. L. Ortye-Lipperts; 10 uur Hoogmis tot dankzegging (van Cuyck). Onder de H.H. Missen speciale maandelijkse kollekte voor de noden van onze kerk. 7 uur lof met rozenhoedje. Maandag: 7 uur Hoogmis voor de parochie; 7.45 leesmis voor Johan nes Gielen. Dinsdag: 7 uur Hoogmis ter ere van de H. Antonius; 7.45 leesmis tot int. van fam. van Tilburg-Smits. Woensdag: 7.30 leesmis tot int. fam. van Osch-Janssen; 9.30 Huwe lijksmis voor bruidspaar Kessels-v. Rijwijck. De leden van de Mariacon- gregaties, B.J.B. en Jonge Boeren worden verzocht de huwelijksmis bij te wonen. Donderdag: 7 uur gest. jgt. voor Pet. Joh. Ewals en Carolina Ram- bags; 7.45 leesmis voor Petrus Pub ben. Vrijdag: 7 uur gest. jgt. voor Eg- bertus Beckers en Petronella Klaas- sen; 7.45 leesmis voor overl. fam. van Osch-van Vegchel. Zaterdag: 7 uur gest. jgt. voor Jo annes Muysers en Bartholina Berg mans; 7.45 leesmis voor bijzondere intentie (Janssen-Arts); van 56 u. biechtgelegenheid. Maandag: 8.30 Congregatie voor beide afdelingen. Dinsdag: 8.30 Derde Orde voor beide afdelingen. RECTORAAT VEULEN Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7.30 Jeesmis voor de bekende inten tie; 10 uur Hoogmis voor zal. vr. Geurts-Croymans; 2.30 lof Derde Or de. Vandaag 2e kollekte voor St. Pieterspenning. Maandag: 7.45 leesmis voor zal. Rector J. Geurts (uit 't zuiden). Dinsdag: 7.45 Hoogmis uit dank baarheid bij verjaardag (B.). Woensdag: 7.45 Hoogmis voor zal. 3an van de Goor. 1 Donderdag: 7.45 Hoogmis ter ere van O.L. Vrouw van Lourdes tot ze kere intentie (SI.). Vrijdag: 7.45 leesmis voor zal. Lamberdina Houben-Deriks. Mis Sa- lus Populi voor vruchten der aarde en ander openbare noodwendighe den. Zaterdag: 7.45 Hoogmis jgt. voor zal. Eliasbeth Hendrikx-Leenders. Accolythen: Jan Geelen, Gerard Koenen, Harry Verhoeven. Kerkpoetsen: Koos van Kempen en Mien Nijssen. RECTORAAT HEIDE Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7.30 H. Mis ter ere van de H. Geest; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Accolythen: Wim Ewals en Harry Peeter s. Om 3 uur vergadering van de Derde Orde. Misdienaars van de week: Naud en Jan Gielens. Maandag: 7.30 H. Mis tot int. van de familie Voesten-Gielen. Dinsdag: 7.30 H. Mis uit dankbaar heid. Woensdag: 7.30 H. Mis voor de overl. vader Joseph Besouw. Donderdag: 7.30 H. Mis tot int. v. de familie Linders. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor Johan nes Camps. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor Petrus Mathijs Janssen. Biechtgelegenheid van 78 uur. RECTORAAT SMAKT Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 6.15 H. Mis tot zekere intentie; 7.30 tot intentie fam. Asten; 9 uur gel. H. Mis voor bedevaart Geleen; 10 uur Hoogmis voor onze weldoeners; 11 u. Hoogmis voor bedevaart Geleen. Kapel: 7.30 H. Mis voor de school jeugd (Mia Wijnhoven). Maandag: 6.30 gel. H. Mis; 7.30 voor de zielen in het vagevuur. Dinsdag: 6.30 gel. H. Mis; 7.30 gez. jaard. voor Pastoor Asselberghs. Woensdag: 6.30 en 7.30 H.H. Mis sen voor welslagen van examen. Donderdag: Feest van O.L. Vrouw van de Berg Carmel. 6.30 gel. H. Mis; 7.30 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw; 9.30 Huwelijksmis voor bruidspaar van Duynhoven-Thijssen. Vrijdag: 6.30 en 7.30 gel. H. Mis sen. Zaterdag: 6.30 H. Mis ter ere van O.L. Vrouw; 7.30 gel. H. Mis voor rektor Heynen. Van 5 tot 5.30 en v. 7 tot 8 uur gelegenheid om te biech ten. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7.30 vroegmis tot int. van fam. Ei bers; 10 u. Hoogmis tot bijz. int. (Merselo). Vandaag kollekte voor de St. iPeterspenning (bijdragen bis dommen aan de H. Stoel). Na de H. Missen speldjes verkoop voor de blindenzorg in Limburg; 2.30 Lof. Maandag: v. d. overledenen van fam. van Keijtseren-Geurts. Dinsdag: tot int. van fam. Bruijs- ten-Coppus. Woensdag: v. d. overl. van fam. Cornelissen-Hendriks. Donderdag: tot int. van fam. Muijsers-Vullings. Vrijdag: tot int. van fam. Pouwels- v. d. Steeg; 20 u. Lof ter ere van Maria, Koningin van de Vrede. Zaterdag: tot bijz. int. (Merselo). Biechtgelegenheid: dagelijks vóór de H. Mis; vrijdag voor en na lof. VENRAY maak de kuip vol De eerste klap is een daalder waardEn dat hebben we dan za terdag beleefd toen Venray's jeugd er op uit trok om de intekenkaarten op te halen voor de vrijwillige bij drage in de kosten van het zwem bad.. Voordat we dan voorlopige cijfers gaan noemen, willen we toch eerst wat meer vertellen over die „kaar- ten-ophalerij". De dames, die meer dan 4000 kaarten met naam en adres moesten voorzien, hebben hun hand jes blauw gecshreven, maar het grootste deel der kaarten was op tijd de deur uit en door de post bij de mensen bezorgd. Nu het ant woord Je doet bij zo'n rondgang als za terdag tientallen jongeren langs Venrays deuren deden, een misschien vreemde ontdekking. Er zijn name lijk in zo'n aktie drie soorten men sen. DE DOENERS zijn de gemakkelijkste. Ze hebben de kaart ingevuld en wel klaar lig gen, hebben een goed woord voor het joch, dat er zijn vrije zaterdag morgen aan opoffert om de kaarten op te halen en hebben voor het me rendeel het door hen toegezegde be drag al overgemaakt, of direct daar op gedaan DE KOM-MAAR-EENS-TERUGGERS zijn de mensen, die van toeten nog blazen weten. Die weten van «een kaart, van geen rondschrijven, die weten helemaal niets. Die kijken het joch stomverbaasd aan, horen voor de eerste keer iets over een zwem bad en zeggen dan: „kom maar eens terug, als de baas thuis is Het joch dat tegen een mevrouw zei: „Ik dacht dat U dat was, want ik zie dat Uw man staat af te dro genwerd uitgemaakt voor een brutale vlegel. De derde categorie zijn DE NIET-MEE-DOENERS Dat zijn de mensen die, zoals ze zeggen, principieel niet meedoen. Als je ze vraagt wat principieel is. dan weten ze het niet. Trouwens het valt op dat deze mensen naar rato het joch kleiner is dat aan de deur komt, een grotere mond opentrekken om hun „niet-mee-doen" te rechtvaardi gen. „Ze laten hun kostbare centen niet opeten door comité-leden". „We heb ben met de kom van het dorp niets te maken.„Ze kunnen barsten" zijn vrije gewone uitdrukkingen. Tot welke categorie U behoort hebt weten we nietHoorde U tot de doeners, dan hartelijk dank. U hebt het werk van 't aktiecomité aanmerkelijk verlicht, maar wat nog veel en veel voornamer is, U hebt een gemeenschapsdaad gesteld en uw deel bijgedragen tot het tot standkomen van dit bad. Hoorde U tot de kom-maar-eens- teruggers, dan hopen we dat U de volgende keer de ophaler aan uw deur wel bescheid kunt geven. Neem dan nu de kaart, die U gekregen hebt en vul hem meteen in. Men vraagt U toch niet om een onover komelijke bijdrage. Men vraagt van U alleen zoveel gemeenschapszin dat U meebouwt aan het bad, dat voor U zelf, maar vooral voor de hele Venrayse jeugd van groot belang is. En wilt U niet wachten op die op haler, gooi de kaart dan in de brie venbus van het bureau van dit blad. Wij zorgen dat hij op zijn plaats te recht komt. En bent U een van de principiële niet-mee-doeners, dan hebt U mis schien intussen ontdekt dat U prin cipieel fout bent. Hardstikken fout, om het maar eens heel duidelijk te zeggen, want U laat anderen op draaien voor dingen waarvan U als eerste profiteren zult. Wedden, met al uw principes? Om 400 hele centen in uw portemonnaie te houden wordt U plots principieel. En de gemeenschap, waar U deel van bent en waar U alleen maar van profiteert, mag voor U het gelag be talen. Bah Wie z(jn kaart om wat voor reden dan ook, nog niet afgegeven heeft, kan dit doen aan het bureau van dit blad. Het spaart U geren aan de deur. het aktiecomité een hoop werk om weer mensen rond te sturen. Doe het vandaag nog en anders beslist morgen. Verder kunt U de ingevulde kaar ten nog inleveren bij het Arbeids bureau in de Grotestraat; bij P. Rip- pe, Maasheseweg 25; bij J. Wester, Burg. v. d. Loostraat 15; M. Stevens, Merseloseweg 23; Tandarts J. Jans sen. hoek Poststraat-Julianasingel en H. Hermans, Pr. Marijkestraat 3. WAT IS NU TOEGEZEGD? Men is nog druk aan het tellen en sorteren van de teruggekomen kaar ten. Toen we woensdagavond op het telbureau kwamen had men 15 pet. van de uitgezonden kaarten be werkt. Hierop was een bedrag toe gezegd van ruim 10.000, Het gaat dus de goede kant op BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKHOF N.V. Grotestraat 28 - Venray telefoon 04780 -1512 „En jullie waren toch zulke goede vriendinnen", zei de politierechter, terwijl hij hoofdschuddend de stuk ken nog eens doorkeek. De juffrouw zag er in haar wel gevulde en afzichtelijke kleurscha keringen voorziene mantel uit als een roodgeruite Michiel de Ruiter. Maar ze stond op haar ponteneur, zoals dat heet. Daarom dribbelde ze kribbig voor de groene tafel heen en weer, de pers herhaaldelijk het uit zicht benemend. „Natuurlijk een kwestie van samenwoning", bromde de rechter. „Samenwoning en buren ruzie, da's hetzelfde. Dat hoort nu eenmaal bij elkaar tegenwoordig." De ruzie bleek overigens te zijn ontstaan over een vuilnisemmer en deszelfs luchtjes. De bovenbuur vrouw maakte bezwaar tegen de emmer en de geuren, de geblokte benedenbuurvrouw vond dat het al lemaal flauwekul was. „Ik had mijn vuilnisemmer schoongemaakt en de deksel opengezet om hem te laten drogen", vertelde ze. Maar toen kwam de bovenbuurvrouw naar be neden en die deed het deksel dicht. Men kan zich voorstellen hoe dat gegaan is: dekseltje open, buur vrouwtje naar beneden, dekseltje dicht, buurvrouwtje naar boven; precies een duveltje uit een boven- huisje. Dat schijnt zo enige malen achtereen gebeurd te zijn. Maar ver sleten is de deksel niet. Voor die tijd kwam de Mishandeling. „Hij stonk niet. Ik heb er nooit smeerboel in", aldus rechtvaardigde de verdachte zichzelf en haar vuil nisemmer. „Maar waar laat u de rommel dan?" wilde rechter weten. Men kan immers geen vonis vellen zonder met alle omstandigheden op de hoogte te zijn. „Als-t-ie vol is, dan gaat 't mee", vertelde juffrouw Mi chiel de Ruyter. „Alleen een beetje as. Dat doe ik in de vuilnisbak. En 't papier, dat bewaar ik voor de winter om er de kachel mee aan te maken." Tot zover de huiselijke idylle van het geval. Maar de stukken waren er ook nog. Daar bleek duidelijk de Mishandeling uit. „Ik sla je de her sens mee in!" moet de verdachte hebben gezegd, zwaaiend met de vuilnisemmer, gelijk een rood-ge- ruite krijger uit het stenen tijdperk met een rotsblok. Om geheel duide lijk te zijn dient de strategische po sitie van de strijdenden ook nog ver meld, zoals die in de stukken stond. De verdachte stond namelijk drie treden hoger. Zij was dus kennelijk in het voordeel. Het slachtoffer weerde de dodende slag af, en werd aan de duim getroffen. „Twee dagen later deed die duim nog pijn!" zei de rechter vermanend. „Maar de rechercheur heeft mijn been gezien!" troefde de verdachte. Wat de rechercheur precies heeft ge zien bleef in de schaduw van de ro de blokken verborgen, maar zo te zien zal het wel erg zijn geweest. Vijftien gulden eiste de officier. Men kan per slot van rekening niet toelaten dat alle buurvrouwen el kaar met vuilnisbakken op de dui men gaan timmeren. Er was een toe gevoegde advocaat, die voor dit ge val vijftig kilometer heen en weer moest reizen en die in twee minuten uitgesproken was. Toen vonniste de rechter met vijf gulden of een dag. En let op: Over twee dagen staat er een rectificatie in de krant waar in de bovenbuurvrouw van de duim tegenspreekt, dat ze ooit vriendin zou zijn geweest met de juffrouw van de vuilnisbak. Zo erg kan het gaan tussen buurvrouwen.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 9