WELKE huren gaan omhoog?? PROGRAMMA festiviteiten en sportgebeurtenissen zaterdag en zondag Veilig Verkeer... POELS Testcase voor de Filmnieuws •t AKM toiwfok" rJ Opening Sportpark Aanvang aanleg Zwembad Aanvang bouw Cultureel Centrum VRIJDAG 10 JULI 1964 No. 28 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFFfCRT in VOOR VRNRAY RN fiM<5TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8</> ct. p mm ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 VV CiLIVDLAU V UUI\ V GilUrt I E(il UJVlO 1 PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bulten Venray 1.75 Tienduizenden Nederlanders moeten deze maand weer dieper in hun geldbuidel tasten om hun huurwoning te be talen. De op 30 juni 1964 geldende huurprijs van vóór 1 januari 1957 gebouwde woningen wordt in beginsel ver hoogd met 10% voor woningen in de eerste en tweede gemeenteklasse en met 12,5% voor woningen in de lagere gemeenteklassen, waaronder Venray. AFHANKELIJK VAN DE WONING Nu zou alles eenvoudig liggen, als de huurverhoging uniform op alle huizen, die vóór 1957 gebouwd zijn, zou worden toegepast. Dit is echter niet het geval. De wet legt namelijk verband tussen de toestand waarin de woning verkeert, het tijdstip van de bouw en de toegestane huurprijs. Dientengevolge verkeren vele huur ders in het ongewisse omtrent de jongste huurverhoging en vragen zij zich af of zij nu wel meer huur moe ten betalen, resp. kunnen berekenen. Van de huurverhoging, welke geldt voor de bedoelde woningen, zijn namelijk enkele categorieën uit gezonderd. Eén van de uitzonderingen betreft die woningen, waarvoor de huur adviescommissie tussen 1 september 1962 en 1 juli 1964 een verklaring heeft afgegeven, dat deze woningen niet aan de gestelde eisen voldoen. Ook woningen waarvoor de rijks- steun is verleeend volgens de pre mieregeling woningbouw 1950, de verminderde premieregeling woning bouw 1953 en waarvan de huurprijs tot dusver niet in verband met een vorige algemene huurverhoging na der is vastgesteld, vallen onder de ze uitzondering. HUUR WONINGEN NA 1957 SOMS VERHOOGD De op 30 juni geldende huurprijs van na 1 januari 1957 gebouwde wo ningen wordt in beginsel niet ver hoogd. Wel wordt huurverhoging toegepast wanneer woningen zijn gebouwd of herbouwd met een rijks bijdrage in geleden oorlogsschade, waarvoor boven die bijdrage extra financiële steun uit 's rijks kas is verleend. Ook op woningen die met rijks- steun zijn gebouwd op voet van de premie- en bijdrageregeling 1953, de premiebeschikking woningbouw 1957 of 1958 kan de huurverhoging wor den toegepast. Tenslotte kan de huurprijs voor woningwetwoningen, gebouwd na 1 juli 1957 door de minister worden verhoogd, wanneer de tegenwoordi ge huur lager is dan die van verge lijkbare woningen. BIJZONDERE HUURVERHOGING Bijzondere huurverhogingen geven ook nog wel eens aanleiding tot me ningsverschillen tussen huurders en verhuurders. Mag de verhuurder een hogere huurprijs bedingen, wanneer op zijn kosten bijvoorbeeld de bad kamer of w.c. zijn vernieuwd en verbeterd? Sedert 1 april 1960 geldt voor het aanbrengen van verbeteringen een nieuwe regeling. Wanneer na ge noemde datum in een pand verbete ringen zijn aangebracht, is een ver hoging van de huurprijs niet meer afhankelijk van de kosten van ver betering. De verhoging wordt name lijk niet langer gesteld op een per centage van de verbeteringskosten. Volgens de nieuwe regeling zal een verhoging van de huurprijs bij ver betering van een pand afhankelijk zijn van de huurprijs van vergelijk bare panden. Indien de huurprijs van vergelijkbare panden hogei ligt dan de huurprijs van het inmiddels verbeterde pand, kan de huurprijs worden opgetrokken tot de huur prijs van vergelijkbare panden. Iemand verhuurt bijvoorbeeld drie woningen. Twee daarvan zijn voor zien van badkamer en zijn verhuurd voor 80,per maand. De huurprijs van de derde woning zonder badka mer bedraagt 70,per maand. De verhuurder laat nu dan de huurprijs in overeenstemming brengen met die van de twee andere woningen, dus op 80,stellen. BEDRIJFSPANDEN Voor bedrijfsruimten blijven in het algemeen de op 30 juni 1964 gel dende huurprijzen van kracht. Par tijen kunnen echter een nieuwe overeenkomst sluiten, waarbij een huurverhoging wordt overeengeko men van ten hoogste 10 of 12t/2°/o, afhankelijk van de gemeenteklasse. Voor verbeteringen, aangebracht na 1 januari 1954 kan veelal een extra huurverhoging worden toegepast. Naar gelang de tijdstippen waar op deze verbeteringen zijn gereed gekomen, gelden hiervoor verschil lende regelingen. Uiteraard gaat het hierbij om voorzieningen, waardoor het woongerief of de gebruikswaar de is gestegen (b.v. het aanbrengen van een vaste wastafel) en niet om voorzieningen die nodig zijn voor de instandhouding van het perceel (bij voorbeeld vernieuwing van het dak). f oB* «nnunAta JUL1ANASINGEL41 •tillf 1061 (K4780) BLIJF OOK IN DE VAKANTIE OP EEN AFSTAND We rijden hard. We hebben va kantie en willen zo vlug mogelijk de zon opzoeken. Voor ons en achter ons rijden anderen; voor velen van hen gaat het er ook om zo vlug ze kunnen op de plaats van bestem ming aan te komen. Hoe eerder hoe beter. Daarom rijden we dicht op el kaar en denken daardoor sneller te kunnen opschieten. Bovendien speelt het ons door het achterhoofd, dat we door wel een flinke tussenruimte in acht te nemen, een inhaler de gele genheid geven voor ons in de file te komen. Met het gevolg, dat wij daardoor eigenlijk weer een beetje „achter" komen. Een wat egoïstische gedachte, die echter sterker onder de weggebrui kers leeft, dan we wellicht vermoe den. Het Verbond voor Veilig Ver keer neemt tegen deze gedachte dui delijk stelling, want er is hier spra ke van een gebrek aan bereidheid tot de zo belangrijke samenwerking in het verkeer. We nemen liever het risico anderen en onszelf schade toe te brengen in een kettingbotsing, dan de ruimte voor ons te zien opgevuld door een inhaler. Het te dicht op een voorganger rijden kan ook een oorzaak vinden in de gedachte dan sneller te kun nen inhalen. Een gedachte, die vol gens deskundigen op een misver stand berust. Bij een wat grotere af stand tot onze voorligger hebben we, wanneer we gaan inhalen, meer ge legenheid tot accelereren op onze eigen rijstrook, waardoor we de voor ons rijdende auto sneller kun nen inhalen. Het verblijf op de voor het tegemoet komende verkeer be stemde weghelft wordt hierdoor be kort, hetgeen de inhaalmanoeuvre minder riskant maakt. In het algemeen adviseert het Ver bond voor Veilig Verkeer vooral op de autowegen een afstand tot de voorligger aan te houden, zoals deze door de Surveillancegroep Auto Snelwegen van de Rijkspolitie als de meest praktische is bevonden. Dat is de afstand in meters, gelijk aan de helft van de snelheid. Rijden we dus tachtig kilometer per uur, dan is de aanbevolen tussenruime veertig me ter. Hierbij moeten we echter wel bedenken, dat op een tunnelweg de onderlinge afstand bij een snelheid boven de dertig kilometer per uur, altijd minstens twintig meter moet zijn. ZATERDAG 11 JULI: 10.30—11.00 uur: Aankomst van de genodigden op de Grote Markt vóór het Raad huis vanwaar met bussen vertrok ken wordt naar het Sportpark aan de Leunseweg. 11.00 uur: Openingstoespraak door de voor zitter van de Stichting Sportpark Venray, mr. M. M. L. G. M. Cus- ters. Inzegening van 't Sportpark door H.E.H. Deken Loonen. Openingsceremonie door de heer J. Nieuwenhuyzen-Kruseman, als Hoofd van de afdeling Lichamelij ke Vorming en Sport van het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Deze openingsceremonie wordt muzikaal omlijst door Kon. Har monie Euterpe. Loslaten van duiven. Hijsen van de vlaggen en défilé van alle Venrayse sportverenigin gen. Sportdemonstratie door de jeugd- keurturnploeg van Limburg, waar aan medewerkt dhr. v. d. Heuvel uit Venray. Start van singelloop. De singelloop gaat over: a. 4.5 km voor senioren van de KNAU; b. 3.0 km voor junioren-leden van de KNAU van 1819 jaar en junioren uit Venray, niet-leden, die zich hiervoor aanmelden; c. 1.5 km voor junioren-leden van de KNAU van 1617 jaar. Uitreiking prijzen van de singel loop. 12.00—12.45 uur: Aanvangsceremonie voor de aan leg van het zwembad door de heer Mr. J. H. W. van Uden, Hoofd van de afdeling Toerisme en Vervoers wezen van het Directoraat-Gene raal voor de Middenstand en het Toerisme van het Ministerie van Economische Zaken. Hierna vertrekken de gasten naar de Schoolstraat voor Aanvangsceremonie voor de bouw van het Cultureel Centrum door de heren B. M. Griethuysen, Hoofd van de Afdeling Vrjje Tijdsbeste ding van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen en Mr. N. X. M. M. Vos de Wael, Hoofd van de Afdeling Maatschappelijk Opbouwwerk van het Ministerie van Maatschappe lijk Werk. Voor de gasten en genodigden is er dan een ontvangst ten gemeen tehuize door het Gemeentebestuur. Terrein Lyceum: zwemwedstrijden voor jongens en meisjes van 8 t.m. 15 jaren. Vanaf 13.30 uur: (Sportpark Leunseweg) Venrayse tenniskampioen schappen; Jeugd-volleybaltoernooi voor jongens; Jeugd-voetbal wedstrijden; Demonstraties van de gymnas tiekvereniging St. Christcffel. 14.00 uur (terrein Lyceum): Basketballtoemooi. 15.00 uur (terrein Leunseweg): Hockeywedstrijden tussen junio- ZONDAG 12 JULI: 14.00 uur Sportpark Leunseweg: Voeetbalwedstrijd SVV2rest van Venray. Volleybalwedstrijden dames- en heren-senioren. Grote atletiekwedstrijden, o.a. de officiële competitiewedstrijd tus sen Festina Blerick en AVT Tege- len, welke wedstrijd geldt voor de nationale titelwedstrijd. Propaganda atletiekwedstrijden: 1. jongens van 16-17 jaar 600 m., speerwerpen, kogelstoten en hoogspringen; 2. jongens van 1215 jaar 60 m. hardlopen, discuswerpen. 3. meisjes van 1518 jaar, 80 m. hardlopen, kogelstoten en ver springen; 4. meisjes van 114 jaar 60 m. hardlopen en kogelstoten. Hieraan kunnen deelnemen alle jongens en meisjes die zich daar voor opgegeven hebben. Demonstratie kogelslingeren. Judo-wedstrijd tussen een zestal uit Venray en een zestal uit Tien- ray. Gymnastiekdemonstraties van de gymnastiekver. St. Christoffel. Ruitersportdemonstraties op het teerrein langs de Enge Steeg ach ter de Tennisbaan. 15.00 uur (terrein Leunseweg): Hockeywedstrijden tussen senio ren. 15.30 uur (Sportpark Leunseweg): Voetbalwedstrijd tussen Molen- wiekersVitesse (Gennep). De organiserende comité's ver wachten dat Venray in deze twee dagen zich van zijn beste kant laat zien. Geen beter en overtuigender bewijs van onze vreugde dat in Venray dergelijke belangrijke din gen tot stand kwamen en komen kan de hoge gasten gegeven wor den dan door belangstelling, maar meer nog door een massale deel name aan de festiviteiten en sport evenementen die op het program ma staan. Laten we onze waardering ook tonen door de vlaggen te hijsen op deze dagen en zo de gasten een welkom toe te roepen en blijk te geven van onze grote voldoening over wat gebeurd is en gebeuren gaat! DE PLUIMVEEHOUDERIJ: Nog steeds is de toestand in de pluimveehouderij slecht. De eierprijs blijft beneden het peil waarbij de boer nog net zonder verlies kan af leveren. Pessimisten voorspellen, dat nu ook weldra in de slachtsector, met name tegen het eind van het jaar, een zelfde crisis zal uitbreken, n.l. scherpe daling van prijzen ten gevolge van een te groot aanbod. Dit pessimisme is voorshands nog ongegrond. De vleesprijzen blijven hoog en ofschoon de consument van kip méér eet dan van biefstuk, valt de prijsvergelijking voorlopig nog niet in het nadeel v nade slachtkui- kens uit. Het is echter mogelijk, dat er een zó groot aanbod ontstaat, dat de winstmarge wegvalt. Zij is trou wens reeds gering en zij vereist veel vakmanschap en geluk om wat te verdienen. En dan tracht men on herroepelijk met behulp van zeer grote eenheden nog een bestaan te vinden. GEEN HULP TE WACHTEN? Bezien wij nu wat in de laatste weken is gezegd over eiercrisis, dan vallen twee dingen op. De minister heeft gezegd, dat geen enkele hulp verlening mogelijk was, aangezien zij onmiddellijk tegenmaatregelen in de andere Euromarktlanden zou uit lokken. En die zouden onze afzet nog méér hinderen en ons dus van de wal in de sloot helpen. Dit nu is onjuist. Indien ergens een noodsituatie ontstaat, mag een regering ingrijpen. Daarin voorziet de regeling zonder de minste twijfel. De minister bedoelde steunverlening in de vorm van een bedrag per kip (zoals gevraagd is). Maar ook op an dere wijze is hulp mogelijk. Men kan nl. richt- of interventieprijzen vast stellen en daarmede een bodem in de markt leggen. Wordt die prijs niet gehaald, dan moeten de eieren tegen die prijs worden ingeleverd. Men mag ze dan niet opslaan in koelhuizen, want dat brengt geen soelaas. Eenmaal moeten ze tóch ge spuid worden en dan bederven ze de markt opnieuw. Ze kunnen echter tot eierprodukten worden verwerkt. Hierbij kan de regering wel degelijk hulp bieden, nl. door er zorg voor te dragen, dat met deze produkten geen dumping in andere E.E.G.-lan- den wordt gepleegd. Dat behoeft ook helemaal niet, gezien de grote hoe veelheden die nog altijd van buiten de E.E.G. binnenkomen. DE TESTCASE Eierprodukten zouden uiteraard 'n prachtig voedsel zijn voor hongerlij dende gebieden, aangezien het veel al om een tekort aan dierlijk eiwit gaat. Maar niemand onderneemt iets in deze richting, ook de regering niet. Dat men op die wijze de ge dachte van de hulpverlening bij sommige ondernemers bepaald niet populair maakt, is te voorzien. Blijft over het uit de markt nemen van eieren en de verwerking tot produkten. Deze produkten zijn lan ge tijd houdbaar. Ondertussen zou in Brussel kunnen worden overlegd in hoeverre de reusachtige invoer uit derde landen is af te remmen ten gunste van het Europese (en dus ook van het Nederlandse) produkt. Klaarblijkelijk is de pluimveehoude- hij daar helemaal niet belangrijk ge noeg voor. Toch is dit een testcase, dat is een proefgeval. Wanneer men inder daad geen vinger zou uitsteken om de pluimveehouders te helpen, dan zou bü een groot deel van de agra riërs de Europese gedachten ver in waarde dalen. Dat geschiedt trou wens al. Want het gaat al lang niet meer om de pluimveehouders alleen. Immers, wanneer een groep geheel buiten haar schuld, in zó ernstige moeilijkheden komt en men steekt geen vinger uit, wat is dan nog te verwachten voor andere groepen? DE EUROPESE SITUATIE Het is niet gemakkelijk om een overzicht te krijgen van de Europese situatie. Er is nl. op pluimveegebied absoluut geen enkele, betrouwbare Euromarktstatistiek. Eén voorbeeld slechts! Wij zijn 'n secuur rekenend volkje en wij weten, dat wij (de uit- voerdocumenten kunnen het bewij zen) in 1963 voor 73 miljoen eieren naar Italië uitvoerden. Beziet men nu de Italiaanse „sta tistiek" (die op schattingen berust en in 't geheel niet op serieuze tel lingen), dan vindt men vermeldt, dat er in 1963 geen enkel ei uit Neder land kwam, wél een zo grote massa uit België dat ieder ziet dat onze zuiderburen niet eens in staat zijn die aantallen te leveren, plus grote hoeveelheden uit derde landen. Met zulke gegevens moet men in Brus sel de pluimveehouderij regeren. Er zijn meer voorbeelden; men denke slechts aan de zogenaamde Duitse statistieken. Gaat men af op de marktberich ten, dan kan men vaststellen, dat de pluimveehouder het nergens zo slecht heeft als in ons land en in België. In Italië is het niet best, maar de vakbekwame lieden lijden er nog juist geen verliezen. In Frankrijk en Duitsland maken zij zelfs nog winst; alleen de achter- aankomers hebben het daar slecht. BESTAAT DE E.E.G. WEL? Er bestaat op dit ogenblik abso luut geen zekerheid over wat uit derde landen ingevoerd wordt. Maar men kan er zeker van zijn, dat dit zowel bij eieren als bij eierproduk- tie nog steeds aanzienlijke hoeveel heden zijn. Vooral de invoer van produkten moet belangrijk zijn. Ei- was en er is dus een mogelijkheid voor hulpverlening, nl. door het uit de markt nemen van eieren zodra de prijs per gewichtsklasse bene den een bepaald peil daalt. Deze eieren kunnen tot produktenver werkt worden en hiervoor is nog 'n ruim afzetgebied binnen de E.E.G. De E.E.G. had een pracht kans om op deze wijze hulp te bieden Men had ons in Brussel er op kunnen wij zen, dat wij in derde landen geen voet meer aan de grond krijgen voor onze eieren (Engeland wil zelfs al gaan uitvoeren, maar dat de E.E.G. redding bracht. Dit is niet geschied. Velen zullen hieruit nare gevolg trekkingen maken. En zelfs tegen de discriminerende stempeling in Duits land blijkt niets te doen te zijn. Het zijn donkere dagen voor de pluim veehouder, die buiten zijn schuld in moeilijkheden is geraakt. Het lijkt onvoorstelbaar dat dit zo zou moeten doorgaan. Omdat de goede film in Venray door het grote publiek helaas teveel over het hoofd gezien wordt, willen wij twee films naar voren schuiven die beslist de aandacht verdienen en waarvan het jammer zou zijn. dat ze een te geringe belangstelling zouden krijgen, zoals dat in Venray bij der gelijke films nu eenmaal gebruike lijk is. Deze week kan men een moedige Argentijnse film zien „La Patota" (de zedenlozen). Hec is het verhaal van een stel nozems die gedreven door ongezonde sensatiezucht een jonge vrouw aamanden. Deze film wil een pleidooi zijn voor respect voor het ongeboren le ven gezien vanuit een christelijk standpunt. De producenten van deze film zouden zich gelukkig voelen, wanneer deze film er toe kon bijdra gen om slechts één van die mens onterende gedragingen te voorko men. Deze goed gemaakte film met bijzondere spelprestaties werd be kroond op diverse festivals. Ook de prijs van het scenario ging naar de ze film. „La Patota" verheft zich ver bo ven de sensatie of sexfilm en zal niettemin bij al degenen die aan dergelijke films de voorkeur geven toch instemming genieten. De film stemt tot nadenken en zal door velen als levensles aanvaard worden. Volgende week een Britse film die in Cork en Locarno bekroond werd. Het is „Term of Trial" (Vroeg rijp). Het is een sociaal drama waarin een meisje haar leraar van allerlei han delingen, die nooit plaatsvonden, beschuldigt. Hoe leugens en valse beschuldiging het leven van mensen kan verwoesten, werd door Peter Glennville uitstekend uitgewerkt. De spelprestaties van Laurence Olivier en Simonne Signoret zijn van voor treffelijk gehalte. Een film die qua vorm en inhoud de aandacht ver dient. We hopen dat beide films in Ven ray wat meer aandacht mogen krij gen dan normaal voor dergelijke goede films gebruikelijk is. Het is en blijft een betreurenswaardig feit dat in Venray (overigens ook in heel Limburg) de grote aandacht uit blijft gaan naar sensatie en sex. Reeds jaren probeert men via het K.B.C., een organisatie van bios coop-exploitanten, om daarin ver andering te brengen, maar iedere poging gaat volkomen de mist in. Echt goede ontspanningsfilms die in Amsterdam maandenlang op het programma bleven staan, brachten in Venray minder op in vijf voor stellingen, dan één nachtvoorstelling met een sex- of sensatiefilm. Dat ondanks dat in Venray regelmatig deze goede films blijven komen met steeds dezelfde minimale belangstel ling, vergt veel van de exploitant. De bioscoop is een zakelijke instel ling en deze verliezen op de „goede" film moeten door de normale pro gramma's die gezien de vraag van het publiek op sensatie etc. zijn af gesteld worden goedgemaakt. Wanneer voor de komende maan den nog op het programma staan de films als „De kardinaal", „Donne del Mondo" (van Jacopetti), „De gro te stilte" en „Het zevende zegel" van Ingmar Bergman, dan is het te hopen, dat de pogingen tot oprich ting van -een culturele filmclub eindelijk eens doorgang kan vinden, doordat mensen die zich interesseren zich in verbinding zouden willen stellen met de directie van Luxor. De jeugdfilmvorming is voor Ven ray een goed begin geworden cn zal het komende jaar worden voortge zet. In dit kader zullen een aantal goede films voor de schooljeugd worden uitgezocht en worden toege licht. Hopelijk zullen Venray's vol wassenen een culturele fimclub wil len stimuleren, het zou een beschei den begin zijn voor de culturele vor ming van Venray, in afwachting van de toekomstige schouwburg. Du!zenden Kilometers Innaar DKW-TS Een proefrit kost U NIETSI Uw DKW-dealer Is: Rijwielhandel Grotestraat 26

Peel en Maas | 1964 | | pagina 5