de versnapering van de eerste rfy GROTE NOOD Koud in pluimvee erij Politierechter Filmnieuws FOTO-CLUB WIST U....? de pi (a. MARTENS JUUANASINGf L41 -tskf. 1061 (K4780) Gevonden voorwerpen Middelbare land- en tuinbouwschool te Horst VRIJDAG 26 JUNI 1964 No. 26 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY Wi?Pffi*ï AH VHOP VPIMf? A V TTAÏ HAAQTRP^PN ADVERTENTIEPRIJS 8>/« ct p. mm ABONNEMENTS GIRO 1.05.06.52 UUIV VLjllUAl CrlV VJIVIO A i\L<IVUll PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bulten Venray 1.75 GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO Ofschoon de eierprijs van week tot week wisselt en er soms zelfs binnen één week verschillen optreden, wagen w(j het toch te zeg gen, dat op de eiermarkt begin juni het dieptepunt werd bereikt. Op 1 juni luidde nl. de Arnhemse notering 1,15 per kg en hoe laag dat is wordt duidelijk als men weet, dat bij 2,per kg de kale kostprijs (kosten zonder arbeidsloon) net gehaald wordt. Op 4 juni werd bekend, dat men in Barneveld bij de henne-eieren het record van 25 voor één gulden had bereikt. En dat was nog niet eens de laagste notering, want 25 voor een gulden is altijd nog vier cent per ei. Maar de kleine groep (37 tot 43 gram) ging ten dele weg voor nóg minder, nl. 3,55 cent als allerlaagste note ring. Vertwijfeld heeft men zich toen afgevraagd of het zó ver zou komen dat de henne-eieren onverkoopbaar zouden worden en weldra naar de eierenproduktiefabrieken zouden gaan. ONGEKENDE NOOD Zo ver is het niet gekomen; de prijs is sindsdien zelfs wat aange trokken. Maar dat neemt niet weg, dat de nood zeer hoog is gestegen. Dit geldt dan de legsector. In de slachtsector bestaat een kleine, doch vrij constante winstmarge, die gere gelde uitbreiding mogelijk maakt. Hier profiteert men van de ex treem hoge prijzen van rundvlees, waarvoor kip een uitstekende ver vanger is. Maar in de legsector is het nu al vele maanden hopeloos mis eigenlijk al vanaf vorig jaar november, al zijn er enkele weken geweest dat de eierprijs de kale kostprijs dekte. Verdienste is er ech ter tot dusver niet bij en wat het ergste is: niemand kan ons enig perspectief bieden voor een spoe dige verbetering. De nood is dan ook ongekend hoog. WAT TË DOEN? Het produktschap beijvert zich de kwaliteit te verbeteren. Een nobel streven, maar het baat niet voor de nood van het ogenblik. De wens droom, dat door kwaliteitsverbete ring het stempel „Holland" op onze eieren in Duitsland tot een kwali teitsaanduiding zal worden wacht nog op vervulling. De stempeling wordt door de Duitse consument ge voeld als een aanduiding van een minderdaardig produkt en dat kost ons elke dag drie cent per ei. In dien hieraan niet op korte termijn een einde wordt gemaakt, ziet het er zeer somber uit. Men maakt ook afzetreclame. In derdaad kan, bij hoge vleesprijzen van het ogenblik, de afzet in eigen land nog sterk worden opgevoerd, Maar zelfs al slagen er in die afzet met 25 pet. te vergroten, dan nog is het de vraag of er verdienste aan de eieren zit. Daarvoor is de prijs te erg gezonken. Deze reclame kan de strop wat kleiner maken, meer niet. Anderen zinnen op middelen om de weg tussen producent en consu ment (tussen boer en verbruiker dus) korter te maken. Dat moet ze ker worden geprobeerd, want de winkelier volgt de prijsdaling beslist niet op de voet. Hij kan dat vaak niet eens, omdat zijn inkoopprijs niet altijd verband houdt met de marktnotering van de vorige dag. Vandaar, dat de boer maar een klein deel ontvangt van wat de consu ment betaalt. Als hier iets aan te doen is, moet het zeker worden ge probeerd, hoe onaangenaam dat voor de tussenhandel ook mag zijn. DE WAL EN HET SCHIP Het ei bevindt zich in de vrije economie. Dat wil zeggen, dat er geen richtprijzen en geen steun be staan. De prijs wordt geheel bepaald door de wet van vraag en aanbid. Velen verwachten dus, dat de wal het schip wel zal keren. De onhoud bare toestand van nu zal stellig worden gevolgd door een fikse (ver dere) inkrimping van de legstapel. Dan zal 't aanbod dalen en de prijs zal optrekken1. Dat zal zeker, maar omdat zo velen hierop speculeren, kan het wel eens een lange geschie denis worden. Daar komt nog wat bij. Indien eieren uitsluitend werden voortge bracht op gespecialiseerde legbedrij- ven, zouden wij al lang een gewel dige betoging hebben gehad. Maar het overgrote deel komt nog steeds van de gemengde bedrijven. Die hebben andere takken van produk- tie: varkens, rundvee, bouwland en vaak slachtkuikens. Ofschoon vele van deze bedrijven de legsector zullen afstoten, zullen anderen volhouden, in de hoop op betere tijden. De gespecialiseerde legbedrijven zijn vaak geïntegreerd, d.w.z. dat er kapitaal van voeder- fabrieken enz. in zit. Zij kunnen niet leeg staan. Samenvattend kan men zeggen, dat niemand weet hoe ver de inkrimping zal gaan en hoe groot de verliezen uiteindelijk zullen worden. EN DE REGERING DAN? Juist het feit, dat er maar weini gen geheel van het ei moeten leven, maakt dat de regering er weinig voor voelt om in grijpen. Het is ook moeilijk voor haar. Men grijpt niet graag in bij een produkt, dat men jaren lang vrij heeft gelaten. De vraag is echter, of nu de tijd niet gekomen is om wèl te doen. Al was het maar om de tijd te overbruggen die ons scheidt van een werkelijk vrije concurrentie met de Duitse pluimveehouder. Nu de graanprijzen omhoog gaan, zullen de voederprij- zen volgen. Dat wil zeggen dat een kleine prijsstijging bij de eieren geen enkele verandering brengt. De prijs zal straks flink moeten stijgen om de extra voederkosten goed te maken. Of de prijs inderdaad zo sterk zal stijgen weet niemand. Het is echter onbegrijpelijk, dat men niets doet of overweegt. Het gaat hier om een tak van produktie, die ook nationaal gezien van bete kenis is. In 1962 voerden wij 2956 miljoen eieren uit (in 1963 2294) te gen een waarde van 312 miljoen gulden (1963: 307 miljoen). En 1962 was een rampjaar; 1963 was rede lijk, maar allesbehalve florissant voor ons. Deze uitvoer wordt in grote mate benadeeld door de Duitse eierstempeling, die in flagrante strijd is met het Verdrag van Rome. Bij drie cent schade per ei komen wij op bijna 90 miljoen in 't geheel. Een benadeling waaraan de pluim veehouder geen schuld heeft en waaraan hij niets veranderen kan. OVERBRUGGEN Deze bijzondere omstandigheid moest voor de regering aanleiding zijn om in te grijpen en richtprijzen vast te stellen. Het uit de markt ne men van grote partijen zal geld kosten, maar het te gronde laten gaan van de legsector kost op den duur aanzienlijk meer. Het gaat thans niet om het in stand houden van een kunstmatig opgevoerde produktie. Het gaat om het overbruggen van een moeilijke tussenperiode, waarin de EEG thans verkeert. Juist omdat er goede kan sen bestaan, dat wij straks met suc ces kunnen concurreren tegen de pluimveehouders uit de andere Euromarktlanden kan de regering o.i. niet langer werkeloos blijven toezien. Het argument, dat er reeds een overvloed van eieren in de EEG is, doet hier niet ter zake. Die over vloed is kunstmatig tot stand ge bracht, de onze niet. Over de wijze waarop kan worden ingegrepen mag men van mening verschillen, maar op één punt zijn alle betrokkenen het eens: wanneer er niet spoedig wordt geholpen, ver liezen wij een groot deel van de Europese eiermarkt. En dat buiten de schuld van de pluimveehouder. Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 Het ruige manspersoon legde de eed af alsof dat dagelijks werk was. Voor de rechter was dat aanleiding tot de opmerking: „Dat hebt u zeker al vaker bij de hand gehad." „Nee, dat niet", zeide getuige, „maar ik heb 't al wel zo vaak gehoord als ik daar in het bankje stond." Aan deze draadharige getuige zou men het zo niet zeggen, maar dit was weer een van die liefdesgeschie denissen die zelfs in het Nederland se recht een soort van lentesfeer ontketenen, ,,'t Was anders een klap van niks hoor, 't mag geen naam heb ben", deed de getuige grootmoedig. „Ik zou haast zeggen: hij mag me d'r hier midden voor de groene tafel nóg zo een verkopen. Ik zal d'r geen pap op zeggen". Dat werd een vreemde situatie. Na de klap had de getuige weliswaar ook het woord pap niet uitgesproken hij kon dat niet omdat hij buiten kennis bleef liggen maar toen hij weer opgekrabbeld was had hij toch zo snel mogelijk de politie uit het bed gebeld om aangifte te doen. „Dat klopt niet met uw aanvanke lijke verklaringen", zei de rechter streng. „U staat hier onder ede. U moet de waarheid zeggen en niets anders. Als die klap niet de moeite waard was, hoe verklaart u het dan dat u bewusteloos raakte?" „Nou ja, edelachtbare, kijk 's an. Op mijn leeftijd heb je wel eens last van die duizelings in je hoofd hè. Dat had ik die avond ook. Ik denk wacht, laat ik 's even naar buiten lo pen. Nou ja en toen liep ik tegen dat jongmens op hè, en dat ging w£r een beetje hard, nou ja, u weet dat wel, afijn, in 't lest lag ik dan bui ten westen op de grond te zwijme len ,maar of dat nou perzee door die klap kwam't ken natuurlijk wel wezen, maar 't ken natuurlijk ook wel van niet." „In elk geval heeft hij u gesla gen?" „Nou ja, hij heeft me natuurlijk wel geraakt vanzelf, hè." „Nu vanzelf zal het wel niet ge gaan zijn. En 't heeft u pijn ge daan?" „Nou pijn, pijn, ik kon 't wel goed voelen hoor, zo was 't nou ook weer niet." „U hebt tegen de politie ver klaard, dat hij u opzettelijk en met kracht in het gelaat heeft geslagen en dat u dat pijn veroorzaakte. Klopt dat of klopt dat niet?" „Ja, dat klopt wel zo ongeveer. Maar ja, pijn en pijn, da's natuurlijk ook weer een verschil hè?" Daarmee was het wettig en over tuigend bewijs wel geleverd. De verdachte, een blonde jongen met een hoera-kuif, zei dat hij er spijt van had. ,,'t Zat zo meneer de rech ter, mijn vriend Jan had verkering gehad met zijn dochter. En op die avond, toen wij die biljartwedstrijd hadden verloren, wilde hij er nog weer eens naar toe. Hij begon aan de deur te rammelen en aan de bel te trekken, maar toen werd er een emmer water naar beneden gegooid. Nou en toen gingen we allemaal eens kijken wat er aan de hand was en toen kwam meneer de getuige hier naar buiten stromen en toen dacht ik alsdat-ie mijn moest heb ben en toen wou ik 'm vóór wezen en gaf 'm dat klapje." „Een klapje, waar hij dan toch maar bewusteloos van werd. Je had die man wel dood kunnen slaan. En is alles nu weer in orde tussen jul lie?" „Jawel meneer de rechter. Nou heb ik verkering met die dochter", zei de verdachte tot ieders verbazing „Dus je hebt haar van je vriend Jan overgenomen?" dacht de offi cier. „Nee, dat niet, dat was al uit. Nu heeft Jan de andere dochter geno men, Mien." De ruige getuige trad weer naar voren. „Ik heb twee doch ters", verduidelijkte hij. „En bij ons op 't dorp is anders niet veel ver tier", legde de verdachte uit. De rechter kwam er achter. Ook waarom die klap nu niet meer zo veel pijn deed als terstond na de be handeling. Het werd een tientje boe te, omdat het nu toch in de familie bleef. „En laat ik jullie niet weer hier zien!" deed de rechter nog drei gend. „Edelachtbare, ik ben al in geen anderhalf jaar meer voor ge weest" .salueerde de schèonvader in spe. eft* «nsLring» ,1AKM (T* CtónmuL De programa's van het Luxor Theater voor de komende weken beloven weer veel goeds. Laten we beginnen met de belang rijkste films te noemen die meer dan normale aandacht verdienen. Dan plaatsen we bovenaan de prachtige verfilming van „De Kardinaal". Een film die zeker drie uur van uw le ven ten volle waard is. Een tweede grote film, die momenteel in de we reld records neerslaat is de 3 uur durende geestige film „Irma la douce". In hervertoning komt de fameuze film „De brug over de rivier Kwai" Het zou ons niet verwonderen dat ook in Venray weer een stormloop naar deze beroemde film zal ont staan. De artistieke film neemt ook weer een plaats in en omdat tussen de vele normale programma's zo weinig opvallend is, besteden we daar toch even wat meer aandacht aan. Dat zijn op de eerste plaats twee films van Ingmar Bergman t.w. „De grote stilte" en „Het zevende zegel". Over beide films is reeds zoveel in de wereldpers gesproken, dat we het kunnen laten met deze vermelding der titels. Uit Argentinië komt een film van Bunuel „La Patota" (de zedenlozen). Het verhaal van een onderwijzeres ,die door nozems ont- eerd, het leven anders moet leren ervaren. „De vrouwen van de wereld" is een document van Jacopetti, die reeds eerder van zich deed spreken met Mondo Cane. Deze vier films zijn van hoge kwaliteit en wij hopen dat filmkenners de gelegenheid zul len aangrijpen die films te gaan zien. Hervertoningen die de aandacht vragen zijn: „Winden waaien om de rotsen", het vervolg van Eeuwig zingen de bossen. „Man, vrouw en het huwelijk". Deze film is de beste voorlichtingsfilm tot dusver ge bracht en de vraag naar deze film is derhalve overweldigend. „Wedren met de ooievaar" was in de Pinksterweek ondanks de hitte een groot succes. Vele aanvragen re sulteerden in een spoedige herver toning van deze beschaafde amuse mentsfilm. „Blackboard Jungle" is de be roemde film over losgeslagen jeugd die nog steeds actueel blijft. In het aktie en avontuuidijke gen re wijzen we op „Nachtpatrouille PT 109", de oorlogservaringen van wijlen president Kennedy. Het is een boeiende film, inmiddels bijna van historische waarde. „De zoon van Spartacus" is het vervolg op de miljoenenfilm Spartacus. Twee kluchtige films die de moei te waard zijn, zijn „Gekken trekken de kaart", met een toprol van Dan ny Kaye en „De lefschopper", met ontegenzeggelijk de geestige rol van Norman Wisdom. Ook de jeugd wordt niet verge ten. In de vakantiemaanden is er iedere week om 2.15 uur weer een speciale matineevoorstelling met films van de dikke en de dunne, De 3 stooges e.a. Op zondag 5 juli begint de jeugd- cyclus met de Nederlandse jeugd film Piet Bell, de straatjongen van Rotterdam. Vermelden we tenslotte twee films die deze week draaien t.w. Storm der hartstocht, een prach tige speelfilm met topsterren. Het is een verhaal van modern Hawai waaraan de toptalenten uit Amerika meewerkten. „Die Sunderin" is een beroemd werk van Willy Forst met ontegen zeglijk grote kwaliteiten en spel- prestaties Mensen die een beroep uitoefenen, hetzij timmerlieden, metselaars of wat voor vak zij ook mogen hebben, komen op geregelde tijden bij el kaar om nieuws omtrent hun beroep te bespreken. Ook zij die een of andere hobby beoefenen, hebben steeds hun vaste avonden waarop zij hun resultaten en wensen ken baar maken. Zo is het ook met de fotoclub. De amateurs komen eens per maand gezellig bij elkaar om hun maandelijkse opdrachten te la ten zien en te beoordelen. Door deze opdrachten stimuleert men dat ver schillende mensen ieder op zijn ma nier, een bepaalde opdracht ziet en haar weergeeft in een goede foto. Of dit moeilijk is? Dikwijls denkt men, dit is 't, maar op de clubavond komt de kritiek los. Goede kritiek, die werkelijk opbouwend is en zeer leerzaam. Uw foto is niet goed op gebouwd. Meer door moeten druk ken. Iets meer kontrast, enz. Dus toch nog fouten. Ook dit geeft niet, want van fouten moet men leren. Men kan ook leren uit diverse boe ken en foto-bladen, maar toch blijft men steeds in eenzelfde kringetje ronddraaien. Steeds dezelfde werk wijze en de familieleden vinden de foto altijd mooi. Waarom zou U ook niet eens van gedachten gaan wis selen met andere amateurs? Iedere eerste maandag van de maand komt de fotoclub in Hotel De Keizer bij elkaar. Er zijn daar nog stoelen vrij en U wordt met vreugde ontvan gen. Of U nu een duur of een een voudig toestel hebt. Of U een mooie donkere kamer, of zo maar een don ker hok hebt. Of U 6 x 6 of klein- beeldwerker bent. Dit alles geeft niets, want allen zijn amateur. Ook beginnelingen worden met raad en daad bijgestaan. Laat U niet afschrikken door een fletse foto, maar laat anderen U wijzen op ver beteringen die aangebracht kunnen worden. Kom eens vrijblijvend ken nis maken en breng gerust een ken nis mee. Het volgende onderwerp is tegenlicht. Tot ziens op 6 juli. Bankbiljet, Fr. Verstappen, Pr. Beatrixstraat 5; lederen bal, Slager Wijnhoven, Henseniusstraat; 60 ct., V. Pijls, Stationsweg 12; damesman tel, Politiebureau; bankbiljet, C. Reijnders, Burg. v. d. Loostraat 5; bankbiljet, Troisfontaine, Paterslaan 9; bankbiljet, M. Ewals, Pr. Bern- hardstraat 18; herenbril, Appels, Hofstraat; herenpolshorloge, W. Verhallen( Langstraat 62; gouden kettinkje zonder hanger, Vorst, Ju- lianasingel 34; lampekap met vier ganglampen, J. Verstegen, Over- loonseweg 81; schemerlamp met ket ting, van Meijel, St. Catharinastraat 25; regenjas, Schoolweg 33, Veulen; witte keeshond, Bos, Beukenlaan 27; grijze trui, v .d. Bekerom, St. Oda- straat 18; kerkboek, J. v. Meijel, van Beriostraat 5; kinderfietsje, J. v. d. Broek, Vlakwaterweg 15; dames portemonnee, Peters, Langeweg 36; Sigarettenaansteker, Th. Schrooten, St .Odastraat 6; snelbinder, wit tas je, kijker, Politiebureau; Kartonnen doos met spijkers, Pol. bur. Wans- sum; hondje, Cals, Grotestraat; sleu tel, Strijbos, Puttenweg 25; rijwiel buitenband, H. Vermeulen, Burg. v. d. Loostraat 27; kettinkje met kruis je, Mommen, St. Antoniusstraat 4a; portemonnee met rozenkrans en me daille en zilver armbandje, Barents, Stationsweg; muntbiljetten, Over- loonseweg 2; regenbroek, H. Stip hout, Merseloseweg 89a; 3 huissleu tels, Politiebureau; Handdoek en zwembroek, Janssen, Eikenlaan 38; herenpolshorloge, Cremers, Pr. Ma- rijkestraat 22; damespolshorloge, Bastiaans, Gasstraat 22; damesvest en badtas met inhoud, Vousten, Veulenseweg 8; zonnebril, Jeuken, Grotestraat; 1 pakje no. 2434, Jans sen, metaalwarenfabriek, Smakter- weg; zilveren rozenkrans, Peeters, proefbedrijf, Vredepeel; cowboy- riem met tassen en revolvers, M. Hendriks, Pr. Beatrixstraat 16; wit te keeshond, Thijssen, Gasstraat 14; spanningsmeter, Neteson, Grotestr.; rijwielsleuteltje, Kapl. Bors; brom fietssleutel, sjaal, Politiebureau; badhanddoek, Bonants, Gasstr. 16a; bromfietsvestje, Winkelmolen, Hors- terweg 23; bedelaken en slopen, Lit- jens, St. Odastraat 42; Duitse her dershond, Politiebureau Meerlo. Plastic drinktuitje, van Broekhui- zenstraat 44, Oostrum. dat de Venrayse Jeugdavondvier- daagse dit jaar voor de zesde maal gehouden wordt? dat er vorig jaar ruim 1500 deelne mers waren en dat dit aantal nog steeds stijgt? dat deze Jeugdavondvierdaagse voor verkenners en op vakantiegaan- de groepen prachtig te combi neren is met hun vakantieweek? dat er daarvoor in Venray 'n ideale camping met uitgebreide speel tuin is? dat er iedere dag afstanden gelopen worden van 5, 10 en 15 km? dat er ingeschreven kan worden door jeugdigen van 518 jaar voor één hele gulden? dat er de laatste dag (zondag 19 juli) tevens een 25 km tocht is waar aan ook volwassenen kunnen deelnemen? dat er de laatste dag een défilé is met voor iedere deelnemer een bos bloemen? dat dit een bloemenstoet wordt van minstens 3 km lengte? dat het inschrijf adres is: Grotestraat 4 (Gewestelijk Arbeidsbureau, door poortje achterom), dat ingeschreven kan worden van 9 t.m. 11 juli: donderdag van 46 uur 'nam.; vrijdag van 46 en van 78 u.; zaterdag van 24 uur. dat een deelnemende groep uit ten minste 10 personen moet bestaan leider of leidster? dat er mooie prijzen beschikbaar zijn? dat er gestart wordt tussen 5.30 en 6 uur, maar op zaterdag en zon dag' vroeger? dat er tenminste 3 avonden gratis een verfrissing zal worden aan geboden? dat U als U er meer van wilt weten een boekje hirover kunt aan vragen? dat in dit boekje alles vermeld staat wat U wilt weten over de route, prijzen, reglement enz.? dat U na afloop tegen Uzelf zult zeggen 't was machtig ondanks de blaren? dat wandelen een gezonde sport is? Reeds enkele jaren geleden wer den alle lagere landbouwscholen in Noord-Limburg omgezet in Lagere Land- en Tuinbouwscholen. De snelle ontwikkeling van de tuin bouw, speciaal de groenteteelt, in Noord-Limburg maakte deze wijzi ging zeer gewenst. Ook het Middelbaar Landbouw onderwijs moet en wil zich aanpas sen bij onze veranderende agrari sche bedrijven. Met ingang van het komend schooljaar zal aan de Mid delbare Landbouwschool te Horst een groenteteeltrichting verbonden worden. Deze groenteteeltrichting zal aan gepast zijn aan de bedrijfsopzet zo als deze in Noord-Limburg veel voorkomt. De leerlingen die de groenteteelt- richting volgen, zullen op de hoog te kunnen komen van datgene wat zij als groentetelers moeten weten. Met het onderwijs aan de groente telers zal o.m. belast worden de chef van de Proeftuin te Venlo, de heer G. J. Schriever, die met ingang van 1 september a.s. benoemd is aan de school te Horst. De varkenshouderij en de pluimveeteelt, die op sommi ge tuindersbedrijven belangrijke be drijfsonderdelen vormen, zullen naast de groenteteelt voldoende aan hun trekken komen. Het na twee jaar te behalen diplo ma geeft uiteraard recht op vergun ning en volledig teeltrecht voor groenten. Naast de groenteteeltrichting blijft de landbouwrichting met iets gewij zigde opzet voortbestaan. Vooral aan het praktisch onderwijs zal meer aandacht worden besteed. Aan de school zullen het komend seizoen vakscholen voor groenten en fruit verbonden zijn. Aanmeldingen voor deze scholen zijn tot 15 juli a.s. mogelijk bij de Directeur.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 7