voorbij... Regeling vacantiearbeid door scholieren fa. MARTENS Toneelgroep HIOOB Uitkeringen levensverzekering in 10 jr verdubbeld gezondheid' W inkelsluiting Groen... Nog 'n jaartje V uurwapens Eieren VRIJDAG 19 JUNI 1964 No. ?5 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WRPlfïlT A H VHOP VRWPAY "P1SÏ nM^TPFTTPN AD VERTENTIEPRUS 8% ct. p. mm ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 liluliLlLAU V \-/Ul\ V Ulll\rl 1 L<11 v/lVlO 1 l\L/IVUll PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75 Veel scholieren, vooral van Mulo, Lyceum en LTS gaan in de va kantie werken om iets etxra's te verdienen. Er zijn nog mensen, die dat om allerlei redenen verkeerd vinden, maar feit is en blijft, dat de werkende scholier niet meer weg te denken is in onze tijd en dat men met deze realiteit rekening houdt. Dat zulks in Venray niet gebeurt, vinden we jammer, want het te werk stellen van deze jonge mensen brengt soms vele moeilijkheden met zich. Waarom men hier niet, zoals eders gebeurt, de vakantie-arbeid van scholieren regelt via het Ge westelijk Arbeidsbureau is ons een raadsel. Immers op die wijze is er tenminste één instantie die opkomt voor de belangen van deze jeugd en die een deel van de verantwoorde lijkheid der ouders overneemt. SCHOLIERENKAART De regeling, die elders zeer goed voldoet, is als volgt. De werkgevers moeten het G.A.B. aten weten hoeveel werknemers van welke leetfijd zijn kunnen plaatsen en zij ontvangen dan voor dit aan tal zogenaamde scholierkaarten. Het G.A.B. geeft via de scholen door waar vakantie-arbeiders gevraagd worden, zodat de leerlingen weten tot welk bedrijf zij zich kunnen rich ten. Zij kunnen niet gaan werken voordat zij op hun scholierenkaart de schriftelijke toestemming van hun ouders hebben verkregen. De aan de regeling meewerkende werkgevers verplichten zich de na volgende punten in acht te nemen: 1. Scholieren worden alleen aange nomen voor arbeid in de grote vakantie (zomervakantie). Gedu rende het schoojaar worden geen leerlingen in dienst genomen, in welke vorm dan ook, tenzij in overleg met en na verkregen verklaring van „geen bezwaar" van de directie van het onder wijsinstituut waar de betrokken leerling het onderwijs volgt. 2. De scholieren zullen niet langer werken, dan maximaal de helft van de totale duur van de vakan- tietijd, dit betekent in het alge meen niet langer dan 3 weken. 3. Leerlingen, die bij de aanvang van de zomervakantie nog geen 15 jaar zijn, worden niet in dienst genomen. Overigens zullen t.a.v. alle scholieren, die vakantie- arbeid verrichten de gedende be palingen van de arbeidswet en van de resp. arbeidsbesluiten e.d. in acht genomen worden. Dit houdt o.a. in dat scholieren die nog leerplichtig zijn in geen enkel geval in dienst kunnen worden genomen; dat scholieren niet tewerkgesteld kunnen wor den in uren die buiten de norma le werktijden vallen; dat scholie ren geen overwerk verrichten en dat in het algemeen door scholie ren niet langer gewerkt wordt dan 8V2 uur per dag (bij vijf daagse werkweek 9 uur). 4. De scholieren die vakantiearbeid verrichten zullen een loon ont vangen dat niet afwijkt van het in de onderneming gebruikelijke. 5. De werkgevers zullen zorg dra gen voor een goede introductie van en een redelijk toezicht op de scholieren. 6. De industriële bedrijven zullen er voor zorgen dat de scholieren geplaatst worden in een hun pas send milieu. 7. De werkgevers zullen geen scho lierenkaart aannemen wanneer op de scholierenkaart voor va kantiearbeid de handtekening van een der ouders ontbreekt. 8. De werkgevers verplichten zich deze scholierenkaarten in te ne men en daarop aan te tekenen ge durende welke periode de scho lier bij het bedrijf in dienst is geweest. Na afloop van 't dienst verband wordt deze kaart door de werkgever gezonden naar het Ge westelijk Arbeidsbureau. 9. Aan scholieren zal geen nacht arbeid worden opgedragen. Ouders, die hun zoon of dochter via een toestemming op de Scholie renkaart laten werken, hebben aldus een zekere garantie, temeer daar het Gewestelijk Arbeidsbureau erop toe ziet - dat de - voor-waarden- -in— aeht- worden genomen. Indien de ouders hun kinderen laten werken zonder scholierenkaart dragen zij zelf de volledige verant woordelij kheid. Het is te hopen dat ook in Ven ray deze regeling in de komende vakantie kan worden ingevoerd. Al le partijen weten dan waar ze af en aan zijn. amaTe Een gemeente-arbeider veegde wat papier by elkaar op het Hen- seniusplein ter wijl even verder een kraan de trottoirbanden greep, die de omlijsting van de bloemperken vormden. Een bord met AMATE er op, werd op een vrachtwagen gegooid. Dat was maandag het beeld op het Hensiusplein, waar zeven dagen lang de vlaggen wapperden rond de bont beschilderde tentoonstellings tent. De Paters en Zusters zijn weggetrokken, het tentoonstel lingsmateriaal ingepakt, Amate 1964 heeft afscheid genomen van het dekenaat Venray.... De extra kranten, de affiches, de postkaarten, kortom al het reclame materiaal gaan het archief in. De penningmeester controleert de reke ningen en over enige tijd zal de af rekening wel klaar zijn. Dan zal in exacte cijfers staan aangegeven wat de fancy-fair heeft opgebracht, hoe veel bezoekers er bij de tentoonstel ling zijn geweest en of de evene menten wat geld hebben overgela ten, ja dan neen. LAATSTE DAGEN Het is er de laatste dagen beslist nog druk geweest. Donderdagavond was dat nog eens te merken toen de Koninklijke Harmonie Euterpe met de Harmonie van Oostrum een groot Venrays corps vormde en als zodanig ook een concert verzorgde dat er zijn mocht. Dat kon men ook vrijdagavond merken toen St. Chris- toffel een leuke demonstratie weg gaf en een verjongd Hioob een pro bleemstuk opvoerde in zaal Wilhel- mina. (Hierover leest U elders meer.) En op zaterdagavond was er on danks de. warmte Peter Koelewijn en zijn Rockets, die met zang van Trea v. d. Schoot de teenagers nog eens even een hart onder de riem kwam steken. De ouderen hadden meer hun genoegen bij een concert van de Merselose Fanfare. Dan was er zondagmorgen die vreemde en plechstatige H. Mis volgens de Oos terse Ritus, met die stemmingsvolle en soms huiveringwekkende zang van het Haags Byzantijns koor, dat een waardige afsluiting vormde van een week, waarin alles in Venray gericht was op de wereldmissie, op het wereldapostolaat Dat alles behoort nu tot het ver leden en is voorbij. Wie er interesse in heeft kan later in de archieven de verslagen vinden, de financiële afrekening. Maar de vraag die ieder van ons na afloop op de eerste plaats moet stellen is of de wereld- missieweek er werkelijk iets toe bij gedragen heeft dat we meer inzicht gekregen hebben in onze taak als christen. Hebben we iets meer begrepen van de grote missieproblemen? Heb ben we het appel verstaan, om ons christendom zo te beleven, dat het een getuigenis is van Gods goedheid en liefde? Zo ja, dan zal gebed en offer voor de missie iets vanzelf sprekends worden, zullen de paro chies van Venrays dekenaat een sterkere missiegeest hebben en nog meer dan in het verleden het hunne bijdragen tot de ontwikkeling en 't geestelijk welzijn van onze mede mensen in de missielanden. Als dat het resultaat is van de voorbije AMATE, is het vele werk daaraan verricht, niet tevergeefs ge weest. Integendeel, dan pas heeft ze het gestelde doel bereikt. Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 o£* «rzeSafcnga J 1 fcvpöth«fc£0 F financicriwjOiS" JUUANA5INGEL 41 'ttUf 1061 (K4780) „PINKY, EEN BLANK NEGERMEISJE" Op initiatief en onder regie van Kapelaan Driessen werd vrijdag avond 1 juni in zaal Wilhelmina het toneelstuk „Pinky, een blank negermeisje" opgevoerd, naar de ge lijknamige roman van Cid Rickett •Summer. Hierin wordt een levensepisode uitgebeeld van het blanke neger meisje Pinky, dat, na een jarenlang verblijf in de Noordelijke Staten, weer terugkeert naar haar geboorte streek in het zuiden. Inmiddels zijn haar status en ge- dachtenwereld aanzienlijk veranderd en wordt ze daardoor intensiever dan weleer geconfronteerd met het probleem van 't rassen-onderscheid. Er ontstaan conflict-situaties met haar oude trouwe grootmoeder, met de bitse ondoorgrondelijke Miss Em, met haar verloofde en met een dorpsgemeenschap, die in de loop van drie bedrijven tot klaarheid worden gebracht. We hebben daar in de lichtelijk benauwde atmosfeer van een matig bezette zaal wat al te lang op zit ten nachten: het avontuur van Pin ky begon namelijk drie kwartier over tijd en al wordt het publiek voorgeschoteld, dit maar niet kwa lijk te nemen, het zou kwalijker zijn als ditzelfde publiek om deze reden een volgende keer ook nog wegj -bleefv— -. v Want helaas blijven er al veel te veel weg, als enkelingen in Venray de euvele moed opbrengen om, in concurrentie tegen een periode van zeldzaam zomers weer in ons aan culturele evenementen zo schaars bedeeld en bedroevend reagerend Venrays volksdeel, een fel en warm bloedig toneelstuk voor ons op te voeren. Daarom moeten we er maar heel zuinig op zijn. Het was voor het eerst, dat een viertal jongeren, die enige jaren ge leden nog medewerkten aan Ven ray's Jeugdtoneel, in toneelgroep Hioob waren opgenomen. Met genoe gen hebben we kunnen constateren, dat vooral deze jeugdgroepering zijn stempel drukte op deze uitvoering. Met name in het samenspel tussen Pinky en haar verloofde Elly de Bruin en Cor Nieraad werd op voortreffelijke wijze geacteerd. Ook het negerpaar Jack en z'n vrouw Henk Arts en Wilma Manders zo mede Ria Janssen als de egoistische praatzieke nicht, speelden met een vitaliteit en onbevangenheid, die met recht spontane reacties in de zaal teweeg brachten. De dames Custers en Bonekamp gaven gestalte aan de oude gene ratie. Grootje kwam ons, ondanks de zuiver dictie en beheerste spel-op- vatting, wat al te jeugdig voor ogen; toch kregen wij sterk de indruk, dat zij zich met grote toewijding in haar rol had ingeleefd. De creatie van de oude dame kwam daarentegen uitstekend tot haar recht, al was het jammer, dat haar stem niet meer volume op bracht. De rollen van dokter en rechter werden vertolkt door de heren Volleberg en Weyers. Hiervan hadden wij ons meer voorgesteld; zij werden al te gereserveerd voor het voetlicht gebracht en misten vol doende overtuigingskracht om hun autoriteit waar te maken. Dat aan een routinier als de heer Vermeitfoort geen ander rol kon worden toebedeeld als die van een volkomen overbodige patronaats-po- litieman, moesten we betreuren. Aan het décor was zeer veel zorg besteed en dit droeg ongetwijfeld bij tot een goede sfeer-bepaling. In mindere mate was dit het geval met de muzikale omlijsting: Gershwins Porgy anl Bess of Dvoraks Nieuwe Wereld waren te verkiezen geweest boven de zware dramatiek van Beethoven. Ondanks kleine onvolkomenheden werd het desalniettemin een opvoe ring, waar iedereen zijn amusement aan kon beleven. Voorzeker een succesvol regie debuut van kapelaan Driessen, die als grote stimulator en met behulp van een verjongde enthousiaste groep een geslaagde poging heeft ge daan om Hioob nieuw leven in te blazen. A. N. OVERLIJDENSRISICO OP JONGERE LEEFTIJD BLIJFT BELANGRIJKE FACTOR Uitkeringen van levensverzekering gaan een steeds belangrijker plaats innemen als voorziening in de fi nanciële behoeften op de oude dag en na overlijden van het gezins hoofd. Deze uitkeringen zijn in een periode van tien jaar bijna verdub beld. Zij stegen van 204 miljoen in 1954 tot, volgens voorlopige be rekening, 381 miljoen in 1963. Het definitieve cijfer over dat jaar zal waarschijnlijk hoger blijken te zijn. Van het in 1963 uitbetaalde be drag had 220 miljoen betrekking op uitkeringen van een bedrag ineens en 161 miljoen op periodie ke uitkeringen. Het bedrag van de uitkeringen-ineens kan gesplitst worden in 66 miljoen, uitgekeerd wegens overlijden van verzekerden en 154 miljoen, uitgekeerd wegens het bereiken van de einddatum van de verzekering. In 1963 zijn volgens opgave van het C.B.S. in ons land ruim 95.000 personen overleden, zo dat gemiddeld per sterfgeval ruim 690,is uitbetaald op grond van polissen van levensverzekering. Dit betreft dus uitsluitend de uitkerin gen-ineens; daarnaast heeft ook een deel van de periodieke uitkeringen, zoals de weduwen- en wezenrenten, het karakter van uitkeringen we gens overlijden. Van het totale aantal overledenen hadden 12.500 personen of circa 13% één of meer verzekeringen van 1.000,en hoger en/of één of meer verzekeringen van periodieke uitke ringen. De kontante waarde van de hierop verschuldigde uitkeringen bedroeg 99 miljoen gulden; per ver zekerde dus gemiddeld bijna 8.000. DODELIJKE ONGEVALLEN Van deze 12.500 verzekerden over leden 875 personen door een onge val. In deze gevallen bedroeg de waarde van de verschuldigde uitke ring gemiddeld ruim f 9.000. en bij overlijden door andere oorzaken" gemiddeld 7.850,Dat de gemid delde uitkering bij overlijden door een ongeval hoger is, komt voorna melijk doordat steeds meer wordt overgegaan tot het sluiten van ver zekeringen, waarbij de uitkering verdubbeld wordt wanneer een on geval de doodsoorzaak is. RISICOFACTOR De stijging van de gemiddelde le vensduur, die zich al gedurende een aantal jaren in ons land voordoet voor een pasgeboren jongen thans 71,4 jaar en voor een meisje 74,8 jaar blijft niet zonder invloed op de uitkeringen van levensverze kering. Deze stijging betekent, dat levenslange lijfrenten gemiddeld langer moeten worden uitbetaald dan voorheen en dat meer mensen op de einddatum van hun polissen nog in leven zijn. Niettegenstaande deze toeneming van de gemiddelde levensduur blijft het overlijdensrisico op lagere leef tijden zeer groot. Er valt sinds 1962 zelfs een lichte stijging van het sterftecijfer voor mannen te con stateren in de leeftijdsgroep van omstreeks 55 jaar en ouder. De cij fers van de levensverzekeringsmaat schappijen illustreren bovendien dat door ongevallen en andere oorzaken ook op jongere leeftijden de risico factor een belangrijke rol speelt. Zo kwamen verleden jaar niet minder dan 3.400 levensverzekeringen tot uitkering wegens overlijden van verzekerden reeds binnen twee jaar na het sluiten van de verzekering. Op deze verzekeringen werd aan uitkeringen bijna 8 miljoen ver schuldigd, 13 maal zoveel als het bedrag van 611.000,dat op deze polissen aan premies en koopsom men was ontvangen. In de periode van 1954 t.m. 1963 hebben deze uitkeringen binnen twee jaar na het sluiten der verze kering zich bij 41.500 polissen voor gedaan. Op deze polissen was voor ruim 4 miljoen aan premies ont vangen, terwijl 57 miljoen of veer tien maal zoveel moest worden uit- geweerd. Wij vragen nog siseds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portiei N.V. INALFA VENRAY MOOI INITIATIEF De N.V. Inalfa geeft aan meisjes, werkzaam in haar bedrijf, die zich in hun vrije tijd beschikbaar stellen als jeugdleidster en inderdaad regel matig als zodanig hun werk doen, drie extra vakantiedagen. Dit als een erkenning ook van haar kant voor het vele belangeloze werk van deze meisjes voor de jeugd. NATUURZUIVER OPWE.KKEND VERKWIKKEND We doen in Venray net of we nooit iets gehoord hebben van het Mitex- initiatief, dat voorstaat dat de tex tielhandelaren 's maandags de ge hele dag sluiten. We zien veilig heidshalve over de grote adver tenties heen, waarin meer dan hon derd zaken in Venlo de sluiting van hun zaak op maandag aanmoedigen. En menen dat als we ons maar stil genoeg houden, de bui wel langzaam maar zeker over Venray heen zal drijven. De kappers sluiten immers al maandag de hele dag en dinsdag- 's middags ook nog een heel stel an dere zaken, mijn liefje wat wil je nog meer 2Skéft ïllël meerdert*winkelbe dienden zwijgen omdat ze via een rouleer-systeem eventueel toch aan een vijfdaagse werkweek voor hun personeel kunnen komen. De kleine re, met geen of een of twee bedien den, zeggen maar helemaal niets, want ze voelen het kind van de re kening te worden. Maar men mag zich toch de vraag stellen of de houding van de Ven- rayse winkeliers zich straks, als de jongelui die de school gaan verlaten en in het beroepsleven treden, niet ernstig zal wreken. De vijfdaagse werkweek, die praktisch overal is of wordt doorge voerd, kan het winkelbedrijf niet zonder meer naast zich neerleggen en maar net doen of die niet be staat. Men zal de moed moeten opbren gen een gezamenlijk standpunt op te stellen en in te nemen en de proble men verbonden aan de winkelslui ting opnieuw aan de orde te stellen. Met te doen of zijn neus bloeit ruimt men het beslist niet aan de kant. „Je zeurt maar altijd over groen e.d. in onze gemeente, maar het baat je toh nietsAan deze meer dui delijke dan welwillende opmerking moesten we denken toen we op be zoek waren in St. Oedenrode, een dorp, dat vrij oud en echt Brabants is. Een dorp echten ook dat in zijn uitbreiding niet op enkele vierkante meters grond gekeken heeft, maar in zijn nieuwe wijken bomen en groen in ruime mate een kans ge geven heeft en nog dagelijks geeft. Een dorp dat zijn stadhuis midden in een park durfde te leggen, aan een grootse waterpartij, dat kinder speelplaatsen in zijn nieuwe wijken durfde te leggen en meer rozen aanplantte in één straat, dan wij in een heel plan We menen in ons goede Venray geen slecht figuur te slaan wat be treft woningbouw en wegenaanleg. Er zijn zeker gemeenten te vinden, die er minder van terecht gebracht hebben. Maar de „aankleding", de verfraaiing e.d .mogen we dat oude St. Oedenrode rustig al9 voorbeeld nemen. De leefbaarheid van die plaats met zijn prachtige lanen, zijn boomrijk wandelpark, zijn water, zijn groen en zijn bloemen lijkt ons heel wat groter dan die van Ven ray. De zon heeft wit-heet, zoals men dat noemt, enkele dagen geschenen en de trek naar het water is weer groot geweest. Het zwemseizoen heeft zich weer aangekondigd. Neen, we gaan geen uitgebreide jerimade houden, dat we in Venray nog steeds niet zwemmen kunnen, want we mogen de rijksgoedkeuring voor de aanleg van het buitenbad nog in dit lopende kwartaal ver wachten, aldus de mededeling van Venray's gemeentebestuur. Dat houdt dan wel in dat we dit jaar nog niet zwemmen kunnen in eigen plaats (uitgezonderd de bevoorrech ten, die in de vakantie gebruik mo gen maken van het zwembad van het Lyceum), maar het volgende jaar zijn we dan toch zeker 'n koele duik in het Venrayse nat te kunnen doen. En tot zo lang proberen we maar aan de Maas onderdak te vin den, al moet gezegd worden dat de Maasweiden angstvallig door de po litie bewaakt worden. En al moet tevens vermeld worden dat 't Maas water met het jaar viezer en onsma kelijker wordt, zodat het beslist Ix^'ziektej^van^komend Verder kan men terecht in Horst, in Uden, Boxmeer en over enige tijd ook in Bergen. Nog even doorzetten, nog een jaartje en dan In Soest is een jongen van 17 jaar per ongeluk dood geschoten toen het pistool afging van de po litieagent, die de jongeman bij een poging tot diefstal van een brom fiets wilde inrekenen. Dit geval is genoegzaam bekend. Ook in Soest werd anderhalf jaar geleden uit het pistool van dezelfde agent een schot gelost op een groep je lawaaischoppers. Enkele weken geleden miste in Enschedé een schot uit een politiepistool, bedoeld om enkele joyriders tot staan te bren gen, op een haar na een passerende oude dame. Zo zijn er meer gevallen op te noemen, waarbij schoten van ach tervolgende agenten al of niet een mens hebben getroffen. We veron derstellen geenszins dat politie agenten graag van hun vuurwapens gebruik maken. Ook pleiten we hier beslist niet voor afschaffing van het gebruik van vurwapens door de politie. Wel betwijfelen we het of de voorschriften voor het gebruik van vuurwapens strikt worden nageleefd. Het is gemakkelijk naderhand een oordeel te vellen of het gebruik van het pistool gerechtvaardigd was of niet. De agent beslist zelf. Daarom pleiten we wel voor scherpe instruc ties. VOOR ZIJN GELD De slagers hebben kritiek op de organisatie, die hun belangen op hoog niveau moet vertegenwoordi gen: het produktschap voor vee en vlees. Deze organisatie lijkt wel meer de belangen van de boeren te vertegenwoordigen, dan die van de slagers, zo hoort men in hun krin gen. Er wordt veel vlees uitgevoex-d en nog meer ingevoerd. Vanzelfspre kend zijn daarom de prijzen aan de (te) hoge kant. De bonden van sla gerspatroons hebben er bij hun le den op aangedrongen de consument niet kopschuw te maken door al te hoge winstpercentages te blijven maken wat in het verleden met de lage prijzen wel moest. Tegen de al te hoge rundvleesprij zen heeft ook de consumentenbond gewaarschuwd. En de prijsbewuste consument eet dan ook in plaats van het te dure vlees, de goedkope eieren. Hij kiest nu met recht eieren voor zijn geld. Maar daarmee is het probleem niet opgelost. Het vlees kan goedko per zijn, omdat aan de top en in de lagere regionen de prijs wordt op geschroefd.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 5