Kerkelijke Diensten van 3 tot en met 9 mei Geestelijk artikel (Vervolg voorpagina) De afwerking van de achterstand geschiedt aan de hand van ur gentie, beleidsoverwegingen en praktische mogelijkheden. Tussentijdse rapporten over de interne gang van zaken vragen te veel tijd en worden niet gege ven. Meer personeel wordt, waar no dig, aangetrokken. INDUSTRIALISATIEBELEID Spanningen op de arbeidsmarkt en onzekerheid over de toekoms tige ontwikkeling waren aanlei ding ETIL en bureau arbeids voorzieningen als enigste ge meente in Limburg te vragen een deskundig onderzoek in te stellen t.a.v. het industxnalisatie- beleid. Dit rapport is tot stand gekomen na een onderzoek bij de plaatse lijke industrieën en in overleg met de industriecommissie. Deze commissie heeft de conclusie una niem aanvaard. De vestiging van de Rank Xerox is in overeenstemming met deze conclusie bereikt en de industrie commissie heeft deze vestiging gunstig geadviseerd. Paniek ontstond bij sommige in woners door het feit dat in een advertentie van Rank Xerox ge sproken wordt van het „straks" nodig hebben van 450 mensen. Men informeert niet ter bevoeg- der plaatse, maar kweekt een alarmstemming en poogt met al le middelen bij personen en in stanties in Venray, Limburg, Ne derland en Engeland de gemeen te in een verkeerd daglicht te plaatsen en het industrialisatie beleid te doorkruisen en af te breken, achter de rug van de ge meente om. Het geheel was een storm in een glas water, want op een onlangs met vertegenwoordigers van Rank Xerox en industrie gehou den bijeenkomst, hebben de ver antwoordelijke instanties nog eens uitdrukkelijk vastgesteld dat het gemeentelijk beleid juist is en dat de vroeger gegeven in lichtingen precies de juiste ge weest zijn. Voor moeilijkheden en wensen der bestaande industrieën staat de gemeente geheel open, mits men ze duidelijk kenbaar maakt. Met hun belangen zal zo ver dat in het algemeen belang kan zijn ernstig rekening worden gehouden. Van afbraak der be staande industrieën in het be leid is en was nimmer sprake. In tegendeel. De oplossing van deze kwestie heeft enorm veel tijd gekost, tijd die beter besteed had kunnen worden, die wel een enorme schat aan menskennis en feiten kennis heeft opgeleverd. Men weet nu „wat voor vlee.s men in de kuip heeft". DE BRUYN was met de andere raadsleden ken nelijk geschrokken van de dikwijls nogal kritische toon van het ant woord. Maar wie kaatst moet de bal verwachten. DE BRUYN hsd niet veel opmer kingen meer. Hij tobde als verschil lende andere raadsleden met wat nu feitelijk wel baatbelasting is en hoe ze werkt. Er werd afgesproken, dat hierover nog voldoende inlichtingen zullen komen. Hij vond het jammer, dat er geen stoplichten komen, maar bepleitte de oprichting van een stop bord bij de hoek Marktstraat—Eind- straat. Bij de reorganisatie van Sociale Zaken kan wellicht ook gezorgd worden, dat do mensen niet meer op de steile trap naar boven moeten. FR. JANSSEN kon zich voorstellen dat B. en W. het niet prettig vinden dat telkens gezeurd wordt over dingen, die op afdoening wachten vanwege de pro vincie of de regering. Maar daarom heeft een raadslid toch het recht om over het hoofd van het gemeente bestuur heen zich te richten tot hen in wier handen de beslissing ligt. Over de subsidie-toewijzing in de Financiële Commissie is hij niet te vreden, ondanks het feit dat hij als commissielid zijn stem gegeven heeft aan verschillende subsidie-voorstel len. Er is geen basis, men kent de verhoudingen elders niet, men heeft geen normen en stelt zonder enig motief subsidies vast. De VOORZITTER wees er op, dat zulks een noodmaatregel is, doch dat men binnenkort toch als afron ding van het gedane werk een basis verordening denkt te brengen via deze commissie. Ook ging de VOORZITTER dieper in op de stelling van JANSSEN dat het saneringsplan belemmerend werkt voor de neringdoenden. 99% van alle gevallen zijn ondanks de be perkende maatregelen geholpen. Particuliere bouw, aldus JANS SEN, komt te weinig aan bod, laat men derhalve via de gemeenten en via de politieke partijen alles doen om het te strakke beleid in deze van de Overheid om te buigen. JENNISKENS bleek een fout ontdekt te hebben. Ysselsteyn krijgt ook in 1965 wo ningwetwoningen er bij. Hij benadrukte nog eens dat voor alle grote projecten een particuliere bijdrage gegeven moet worden. Hij was bang dat het publiek zich dat onvoldoende realiseerde. Dat de subsidies voor culturele en sportverenigingen opgetrokken zul len worden, had zijn instemming. Mogelijk kan dit nog met terugwer kende kracht. Op de baatbelasting zal hij dieper ingaan, wanneer klaar heid in deze materie is gebracht. VALKENGOED beval seriebouw aan voor de kleu terschool-uitbreiding als niets an ders te krijgen is. STEEGHS was dezelfde mening toegedaan en wenste het College veel succes met zijn pogingen daartoe. Hij had niets gehoord over wo ningbouw voor bejaarden op de kerkdorpen. De VOORZITTER vertelde dat via de woningbouwvereniging een op lossing gezocht wordt (bejaarden woningen met 2 slaapkamers) en vertelde dat men in „redelijke" ge vallen waarschijnlijk ook zal mogen komen tot de bouw van houten wo ningen. Hierover zijn besprekingen gaande. PONJEE wilde nog eens uitdrukkelijk verkla ren, dat het industrialisatiebeleid van B. en W. niet alleen ten behoe ve is van onze gemeente, maar van de gehele streek, waarvan Venray de kem is. Ze heeft ten dien aanzien ook een zeer verantwoordelijke taak. MEVR. RUTTEN sloot het debat met de opmerking dat zij t.a.v. de nieuwbouw van het Lyceum nog wel informaties had, die misschien alarmerender waren dan het College nu wel dacht. Maar die zal ze dan een keer bij de Bur gemeester deponeren. Ze was wel bang dat het soms zeer kritische antwoord van het College sommige raadsleden de moed ontnemen zou om in de toekomst dieper op ver schillende punten in te gaan. De VOORZITTER verklaarde nog eens nadrukkelijk dat slechts in die gevallen dat het College ten onrechte beschuldigd werd of de indruk ge vestigd werd dat er van gemeente wege te weinig was gedaan het ant woord kritisch geweest was, maar dat had men dan aan zichzelf te danken. Voor reëel overleg, voor in lichtingen t.a.v. het gehele beleid en verschillende onderdelen kan men altijd terecht en op samenwerking wordt ook in de toekomst hoge prijs gesteld. BEGROTING AANGENOMEN Dan hamerde de VOORZITTER de verschillende begrotingen van tafel weg en was de begroting 1964 zonder verder commentaar aange nomen. PAROCHIEKERK VENRAY Priester v. d. week: Past. W. Geerits Maasheseweg 20 - Tel. 1274 Zondag: 5e zondag na Pasen. 6.30 Lamberdina Vullings-Thuyls; 7.30 voor overleden ouders; 8.30 He lena Hanraets; 9.30 hoogmis voor de parochie; 11 uur voor overleden ouders; 18 uur Gertruda Schols-Vos- ters v.w. de buurt. Maandag: 6.30 tot int. van het apostolaat van het gebed; 7.30 Ber nard Kronenberg; 8.15 overl. fam. Hanssen-Verhofstad; 9 uur mevr. Wed. Winckens-Lichteveld. Dinsdag: 6.30 Johanna Janssen- Dins; 7.30 H. Ebberink; 8.15 overl. ouders Jeuken-Berkelmans; 9 uur tot int. van de paus v.w. apostolaat v. h. gebed. Woensdag: 6.30 Gertruda Schols- Vosters v.w. de buurt; 7.30 Theo Bü- chel; 8.15 gesticht jaarget. Catharina Poels-Kellenaers en Mechtilda Poels; 9 uur Martina Reynders-Sey- kens. Donderdag: Hemelvaartsdag. 6.15 Annie Flinsenberg en Koos van Heek; 7 uur Maria Voermans-Jans- sen; 8 uur H. Mis met Eerste H. Communie van de kinderen; 9.45 Jo hanna van Bracht-Gerrits; 11 uur dokter Bloemen; 18 u. deken Haen- raets;. om 3 uur lof waaronder toe wijding aan Maria en oplegging van het scapulier. Vrijdag: 7 uur Joh. Maassen en El. Vermeulen; 7.30 Christiaan Jans sen en dochter; 8.15 zekere int. R.; 9 uur Anna Maria Hoeymakers- Claassens v.w. de buurt. Zaterdag: 7 uur Helena Haenraets; 7.30 José Kremer-Vullinghs; 8.15 hoogmis uit dankbaarheid; 8.15 (zij altaar) Th. Pouwels; 9 uur Antoon Cremers (Langeweg); 9.30 hoogmis uit dankbaarheid bij gelegenheid van 40-jarig huwelijk van Kessel- Versleijen. Biechtgelegenheid van 17.3019.30 uur; 19 uur lof. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de kruisdagen, na de gezongen mis van 6.30 processie. 6 mei werldkindheïdsdag. De mis van 8.15 is speciaal voor alle school kinderen. Zij zullen tijdens de offe rande de door hen zelf verzamelde gave aanbieden. Woensdagavond biechtgelegenheid van 78 uur, vooral ook voor de ouders der eerste-communicantjes. Let op de aanvangsuren van de missen op Hemelvaartsdag. Om 7.30 bijeenkomst van de kinderen aan de meisjesschool. Bezoekt in de maand mei het lof op zaterdagavond. Gezinsbijdrage Parochie St. Petrus' Banden Vele gezinnen hebben toegezegd, hun bijdrage wekelijks, maandelijks etc. per zakje te storten in de daar voor bestemde bussen achter in de kerk. U hebt de daarvoor benodigde zakjes ontvangen met uw nummer op ieder zakje. Gaat er een zakje verloren, doe dan het geld in een gesloten blanco enveloppe en schrijf daarop uw nummer. Velen doen goed mee, sommigen blijven achter. Stort geregeld uw b ij d r a g e Hartelijk dank voor uw medewer king. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Rector Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 5e zondag na Pasen. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45, de hoogmis om 10.15; 's avonds 7 u. lof met rozenhoedje. Maandag: H. Monica, weduwe. .30 Kruis-processie, waarna gez. H. Mis. Dinsdag: H. Pius, Paus en belij der. 4e van de 9 dinsdagen van de novene t.e.v. St. Antonius. 's Mor gens 6.30 Kruisprocessie waarna gez. H. Mis; 's avonds 7 uur Avondmis met gebeden voor de intenties van de novene. Woensdag: Vigilie van 's Heren- Hemelvaart. 6.30 Kruisprocessie waarna gez. H. Mis. 7.45 H. Mis v. d. schooljeugd. Wereld-Kindermis siedag. We brengen dan onze gaven voor de kinderen in de Missie mee! Van 58 uur gelegenheid om het Sacrament der Biecht te ontvangen. Donderdag: Hemelvaartsdag. H. Missen als op zondag. 7 uur lof met rozenhoedje. Vrijdag: H. Maria Middelares van alle genade. Vandaag begint de no vene voor Pinksteren. Zaterdag: H. Gregorius van Naz- zante, bisschop en kerkleraar. 8.30 Gezinsmis. Van 38 uur gelegenheid om het Sacrament der Biecht te ontvangen. Meimaand-oefening Deze week 7.30 Meimaand-oefe ning, behalve dinsdag. Hemelvaarts dag is het lof met rozenhoedje om 7 uur. Route Kruisprocessie MaandagKruisstraat,Antoniusstr. Dinsdag: Leunseweg, Beukenlaan, Vlierstraat,' Oude Oostrumseweg. Woensdag: Beatrixstraat, Oude Oos trumseweg. Retraite Voor verloofde paren is er van 1417 mei een retraite in het Re traitehuis te Venlo. Medische Missie-zusters De dames van Vriendenkring van de Medische Missiezusters" zullen komende weken bij U langs komen om een bijdrage voor de ziekenzor gen in de Missie. Van harte aanbe volen. Misintenties Zondag: 6.30 Jan en Sjaakie Ja cobs (buren); 7.45 overl. ouders Jans- sen-Maurus; 9 uur overl. ouders Stoks-Janssen; 10.15 Jacoba v. Bee- sel en Petronella Cortenbach; 11.45 Anna Janssen (Buren). Maandag: 6.15 Wed. Hoeymakers- Claassens; 6.55 zekere intentie; 7.45 Hendrika v. d. Beuken-Peters; 8.30 Gertruda Schols-Vosters als lid der D.O. Dinsdag: 6.55 Anna Janssen (Ge nootschap St. Jozef); 7.45 t.e.v. St. Antonius voor de juiste oplossing in een moeilijke beslissing; 8.30 voor overledene. Woensdag: 7 u. overl. fam. Smeets- Swinkels; 7.45 Sjaak Mommen; 8.30 uit dankbaarheid. Donderdag: 6.30 Noud van Lin en overl. ouders; 7.45 Hendrina Frans- sen-van Gerven; 9 uur overl. ouders Pouwels-Friezen en zoon Antoon; 10.15 Nelly Potten; 11.45 August v. Bergen. Vrijdag: 6.55 overl. ouders Her mus-van Oers; 7.45 voor overledene; 8.30 uit dankbaarheid. Zaterdag: 6.55 uit dankbaarheid; 7.45 overl. fam. Beerkens-Pelzer; 8.30 Gezinsmis. Dienbeurten Accolythen Zondag: 6.30 H. Janssen en Ant. Claassens; 7.45 K. Jeuken, J. Mees ters ,C. Evers en J. Evers; 9 uur J. Rongen, G. Verschuuren, P. Philip- sen en R. Vastert; 11.45 A. Derks, B. Peters, Paul Pop en G. Jeuken; vrij: A. Sanders, J. Naus, H. Bosch en M. van Roy. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 5e zondag na Pasen. 7 uur H. Mis voor de parochie; 8.30 Hoogmis voor Peter Jeuken. Te Deum bij gelegenheid van de ver jaardag van H.M. de Koningin; 10 u. H. Mis voor overl. fam. van Aars- sen-Camps; 3 uur lof met preek en ommegang over de Vlasakker. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de Kruisdagen; 's avonds om 8 uur Kruisprocessie en H. Mis. Woensdag: Werelddag der kinde ren. Feest van de H. Kindsheid. Maandag: 7.30 Gerardina Jennes- kens-Gielens; 8 uur kruisprocessie en gest. gez. jrd. Martinus Hendrix en Anna Gertruda Janssen. Dinsdag: 7.30 Martinus Camps en echtgenote; 8 uur kruisprocessie en gest. gez. jrd. Gerard v. d. Voort en echtg. Woensdag: 8 uur H. Mis voor alle missionarissen; 8 uur kruisprocessie en gest. gez. jrd. overl. fam. Siebers- Camps en Nijssen. Donderdag: Feest van Onze Heer Hemelvaart .7 uur H. Mis voor de parochie; 8.30 H. Mis voor Petronel la Tacken; 10 uur Hoogmis tot zeke re intentie (K.); 3 uur lof met preek en ommegang over de Vlasakker. Vrijdag: 7.30 Peter Joh. Pouwels en Johanna Minten. Zaterdag: 7.30 overl. fam. Rutten- Botden. Biechten van 6.30-7.30; 7.30 Marialof. As. zondag 4 H. Missen: om 7, 9 en 10 uur. Om 9 uur voor de deel nemers aan de processie van de H. Familie uit Venray. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 5e zondag na Pasen. Leesmissen om 6.30, kindermis 7.30; 2e H. Mis om 8.30 ter ere van St. Machutus tot zekere intentie; 10 u. Parochiehoogmis; 3 uur Marialof. Eerste kollekteis buitengewone kol- lekte voor de kerk; 2e kollekte Bis dom. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de Kruisdagen. De H. Mis is om 7 uur, na de H. Mis de Kruis processie. Maandag: 7.30 zieled. overl. fami lie Arts-Smits. Dinsdag: 7.30 maanddienst Ber- nardina Verway. Woensdag: 7.30 zieledienst Wilhel mus Janssen en Josefina Tiessen; 's avonds biechten van 57 uur. Donderdag: Hemelvaartsdag, ge boden feestdag. De H. Missen als op zondag. 6.30, 7.30 kindermis; 8.30 H. Mis tot zekere intentie; Hoogmis om 10 uur. 3 uur rozenkrans en lof. Er zijn de twee gebruikelijke koliekten. Vrijdag: begint de novene ter ere van de H. Geest. Na iedere H. Mis wordt het voorgeschreven gebed ge beden. 7.30 Stichting overl. familie v. d. Ven-Hagens. Zaterdag: 7.30 uitreiking van de H. Communie; 8 uur H. Mis, spe ciaal voor de schoolkinderen. Het is dan Wereldkindsheiddag. Zaterdagavond biechthoren van 57 uur. •PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 5e zondag na Pasen. 7 uur H. Communie; 7.30 leesmis uit dankbaarheid. N.B. Bijz. kolekte voor onze kerk; 10 uur Hoogmis v. d. Parochie; geen lof. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de kruisdagen. Om 6.30 H. Mis, daarna Kruisprocessie. Maandag: 6.30 gez. maandd. voor Elisabeth Emonts-Lemmen. Dinsdag: 6.30 gez. jrd. Antonetta Tacken. Woensdag: 6.30 Gezinsmis tot int. van hen die in deze mis offeren; 8 uur leesmis voor de Missie bij ge legenheid van de wereldmissiedag der kinderen. Spaarzakjes meebren gen. Kinderzegen. Donderdag: Hemelvaartsdag, ver plichte feestdag. Eerste H. Commu nie voor de kinderen. 7 uur Commu nie-uitreiken; 7.30 leesmis voor de communicanten. Ze worden om 7.15 aan het Patronaat afgehaald. Het recht op verpachte plaatsen vervalt voor deze H. Mis. De 7 eerste ban ken zijn gereserveerd voor de com- muniecantjes met hun ouders; 10 u. Hoogmis voor de Parochie; 3 uur lof met bloemenhulde der communie- canten. Vrijdag: Begin van de Pinkster noveen; 7.30 gez. H. Mis voor overl. ouders Classens-Vissers. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot int. van hen die hier voor offerden. Biechtgelegenheid v. 6.30—7.30; om 7.30 Meilof. Kerkpoetsen: Riek Dinghs en El- ly Vullings. Misdienaars: T. Vullings, G. Swin- kels, Th. Arts, H. v. Kuyck, N. Jans sen, J. Kunen. Zondag a.s. gaan we ter bedevaart naar Tienray. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 5e zondag na Pasen. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor Theodorus de Bruijni; 9.15 hoogmis voor de parochie; 10.30 leesmis voor Lodewijk Emanuel David; om 3 uur lof. Vandaag maandkollekte voor de kerk. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de kruisdagen. Maandag: 7 uur gezongen dienst jaargetijde voor Johannes Holtac- kers. Daarna processie; 8 uur lees mis voor Willem Arts en Gertrudis Niessen. Dinsdag: 7 uur gezongen dienst, jaargetijde voor Mathieu Vervuurt. Na de H. Mis processie; om 8 uur geen H. Mis; 10 uur gezongen H. Mis van dankzegging bij een 40-jarig huwelij ks j ubileum. Woensdag: 7 uur gezongen dienst: gesticht jaargetijde voor Martinus Claessens, Johanna Gussen en zoon Gerard. Na de H. Mis processie. Om 8 uur gestichte leesmis ter ere van O.L. Vrouw; om 10 uur huwelijks mis voor het bruidspaar Hendriks- Weijs; 's avonds van 78 uur gele genheid om te biechten. Donderdag: hoogfeest van 's He ren Hemelvaart, geboden feestdag. Om 7 uur is de eerste H. Mis voor Theodoor Bouten; om 8.15 worden de communiecanten afgehaald aan de meisjesschool. De fanfare zal de plechtigheid opluisteren. Om 8.30 leesmis voor de eerste communie- cantjes. De parochianen worden verzocht aan beide kanten 20 ban ken vrij te laten voor de communi canten en hun ouders. Onder het lof van 3.30 uur vernieuwen de gro te communicanten de doopbeloften en is de toewijding aan Maria. De Hoogmis is om 9.30 uur en wordt opgedragen voor de parochie. Om 10.30 leesmis voor de overleden fa milie van het bruidspaar Hendriks- Weijs. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Gerard Willemse; 8 uur leesmis voor de af gestorven fam. Lucassen-Jacobs. Zaterdag: 7.30 leesmis voor de overleden fam. Asselberghs-Bug- gems; 8 uur geen H. Mis. De ouders worden verzocht er aan mee te wer ken dat alle kinderen naar de H. Mis komen om de wereldmissiedag van de kinderen te vieren. H. Mis met communie en gelegenheid om de gespaarde gelden te offeren voor de missie. Biechtgelegenheid van 45 en van 77.30. Daarna lof. Kerkpoetsen: Mariet Reintjes Truus van Vegchel. Accolythen: 's Heren Hemelvaart: 7 uur J. van Vegchel en L. Weijs; 8.30 G. Jenniskens en G. Cornelissen; 9.30 A. Loonen, P. Heesen, J. Jennis kens en J. van Ooi; 10.30 N. Pijpers en M. Kusters. Zondag 3 mei: 6.45 P. Stevens en Hub. Litjens; 8 uur H. Claessens en L. Weijs; 9.15 J. v. Vegchel. G. Cor nelissen, J. Jenniskens en J. v. Ooi; 10.30 G. Jenniskens en A. Loonen. Vrijdag begint de noveen als voorbereiding op het Pinksterfeest. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 5e zondag na Pasen. 6.30 leesmis voor Johannes Geurts; 8.10 lsm. v. Antonetta Smeets-Ver- geldt; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis, best. jaarg. v. Gerardus Hubers-Arts om 2 uur lof. Maandag, dinsdag en woensdag de kruisdagen, telkens na de H. Mis kruisprocessie, de mis is om 7 uur. Maandag: 7 uur leesmis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand en H. Gerardus. Dinsdag: 7 uur gestichte jaargang voor Petronella van Asten-Pouwels. Woensdag: 7 uur leesmis voor de overl. ouders Nellen-Rutten; vigilie van Hemelvaart, gelegenheid om te biechten van 78 uur. Donderdag: Feest van 's Heren Hemelvaart, verplichte feestdag. 6.30 maanddienst voor Antoon van Asten; 8 uur leesmis voor de paro chie, waaronder eerste H. Commu nie; 9.15 leesmis voor Cornelis Luyckx; 10.15 Hoogmis: best. zieled. voor Bernard Verheyen en Gertru da Marcellis. Geen lof. Vrijdag: 7.30 weekdienst voor Ma ria Mulders-Thissen. Zaterdag: 7.30 leesmis voor de fa milie Philipsen-van Neerven; 10 u. pl. huwelijksmis voor het bruidspaar Michels-Janssen; gelegenheid om te biechten van 7 tot 8 uur. Doordat velen een leesmis vragen op een bepaalde dag, moeten ande ren die al vroeger een leesmis be steld hebben lang wachten voordat ze aan de beurt komen. Daarom zullen de leesmissen in het vervolg gedaan worden in volgorde van binnenkomen. Wil men op een be paalde dag een H. Mis hebben, dan zal men een gezongen Mis moeten bestellen. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 5e zondag na Pasen. 7 uur leesmis ter ere van de H. An tonius (Janssen—Poels); 8.15 leesmis voor de parochie, speciaal voor de kinderen, die onder deze H. Mis hun Eerste H. Communie doen. 10 uur Hoogmis voor de meest verlaten zie len in het vagevuur; 7 uur Meilof met rozenhoedje. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de Kruisdagen, met processie door de velden. Maandag: 7 uur gest. jgt. voor Z.E. Heer Jacobus Poels, ouders en Peter Joh. van Helden; 8.15 gest. leesmis voor Jacobus Poels, ouders en Martinus Arts. Dinsdag: 7 uur gest. jgt. voor Leo- nardus Kessels en Maria Kaffers; 8.15 gest. leesmis voor Wilhelmina Laarakkers. Woensdag: 7 uur gest. jgt. voor Martinus Pubben; 8.15 leesmis voor Wed. Gerrits-Verlinden; 67.30 ge legenheid om te biechten. Donderdag: 's Heren Hemelvaart, verplichte feestdag. 7 uur leesmis v. bijzondere intentie (van Cuyck); 8.15 ueesmis voor overl. fam. Tijssen- Thijssen; 10 uur Hoogmis voor ze kere intentie; 7 uur lof met rozen hoedje. Vrijdag: Heden begint de novene ter ere van de H. Geest, als voorbe reiding op het Pinksterfeest. 7.30 gest. jgt. tot int. van Jacobus v. d. Heuvel voor overl. ouders v. d. Heu- vel-Niessen en kinderen; 10 u. Hgm. van dankzegging bij 't 40-jarig hu welijksfeest van de echtelieden Gie- len-Arts. Zaterdag: Wereldmissiedag der kinderen. 7.30 gez. H. Mis met alge mene H. Communie der kinderen. Willen de ouders, die dag de kinde ren de enveloppe met bijdrage voor de missie meegeven naar de kerk. Van 46 uur Biechtgelegenheid; 7.30 Marialof. Gedurende de meimaand wordt iedere woensdagavond om 8 uur 't rozenhoedje gebeden aan de Maria kapel. Heden na de Hoogmis Te Deum bij gelegenheid van de verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 5 e zondag na Pasen. 7.30 vroegmis tot int. van fam. van Bakel-Peters; 10 uur Hoogmis tot int. van de leden van de Veeverze kering. Vandaag bijz. maandelijkse kollekte voor onze eigen kerk; 20 u. meimaand-oefening en lof. Maandag, dinsdag en woensdag Kruisdagen. 7 uur bid-processie. Maandag: v. d. zielerust van Hen ri Bloemen en Herman Eibers. Dinsdag: v. d. overledenen van de fam. Arts-Kerkhof. Woensdag: vigilie van 's Heren Hemelvaart: tot int. van fam. Arts- Kuipers. Donderdag: 's Heren Hemelvaart, verplichte feestdag. 7 uur vroegmis tot int. van fam. Weerts-Nelissen; 9 uur stille H. Mis m. plechtigheid v. Eerste H. Communie tot bijz. int. 3.30 Lof. Vrijdag: tot int. van fam. Marcel lis-van Tilburg. Zaterdag: uit dankbaarheid nam. fam. Nabuurs-v. d. Broek; 20 uur Lof ter ere van Maria, Koningin v. d. Vrede. Biechtgelegenheid: dage lijks vóór H. Mis; woensdag van 7 uur; zaterdag voor en na het lof. RECTORAAT SMAKT Zondag: 5e zondag na Pasen. 6.15 en 7 uur gel. H. Missen; 7.45 u. worden de Communiecantjes afge haald; om 8 uur H. Mis (volkszang) tot intentie van de Communiecant jes en hun familie (4 banken gere serveerd); 9.15 H. Mis voor de KAB Venray; 10.30 H. Mis voor bede vaart Montfoort-Woerden; 3.30 uur: plechtig lof met opdracht aan Ma ria. Kapel: 8.15 H. Mis voor bedevaart Arnhem; 9 uur H. Mis-voor Th. Bas ten; 9.45 gel. H. Mis; 1 uur H. Mis voor bedevaart uit Amsterdam. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de kruisdagen. Om 6.30 gez. H. Mis voor de noden in de wereld en voor de vruchten der aarde; na de H. Mis processie; om 7.3Ó H. Mis V. fam. Nellen-Kempen. Dinsdag: 6.30 gez. H. Mis en pro cessie; 7.30 gel. H. Mis uit dank baarheid. Woensdag: 6.30 gez. H. Mis en processie; 7.30 gel. H. Mis; 8 uur H. Mis voor de schooljeugd (Wereld kindsheiddag). Van 7-8 uur gelegen heid om te biechten. Donderdag: Feest van 's Heren Hemelvaart, diensten als op zondag. 6.15 en 7.30 gel. H. Missen; 9 uur gel. H. Mis; 10 uur plechtige Hoogmis. Kapel: 'om 7.30 H. Mis voor de schooljeugd. Vrijdag: Begin van de Pinkster noveen. 6.30 H. Mis voor Pastoor Asselberghs; 7.30 H. Mis voor Mia Wijnhoven. Zaterdag: 6.30 en 7.30 gel. H. Mis sen ter ere van O.L. Vrouw. Van 5.00 tot 5.30 en van 7 tot 8 uur ge legenheid om te biechten: RECTORAAT VEULEN Zondag: 5e zondag na Pasen. 7.30 leesmis voor de bekende inten tie; 10 ur Hoogmis voor zal. Wilh. Geurts-Croymans; .30 Meilof. Bijz. kolekte voor eigen kerk. Maandag, dinsdag, woensdag we gens de kruisdagen de H. Mis om 7 uur, daarna processie. Maandag: 7 uur leesmis voor zal. H. Vollenberg. Dinsdag: 7 uur leesmis. 4e dinsdag ter ere van de H. Antonius. Leesmis voor zaliger Rector J. Geurts v. een Parochiaan. Woensdag: vigilie van Hemelvaart. 7 uur leesmis overl. fam. Mulders- Maessen en Rector J. Geurts; van 89 uur 's avonds gelegenheid om te biechten. Donderdag: Hoogfeest van 's He ren Hemelvaart; 7.30 Hoogmis voor de communiecanten; 10 uur leesmis uit dankbaarheid voor 't afgelopen jaar; 3 uur namiddag oefening v.d. communiecanten. Vandaag kollekte voor de jeugdvereniging (meisjes). Vrijdag: Begin van de Pinkster noveen. 7.45 leesmis voor zal. Lam berdina Houben-Deriks. Zaterdag: 7.45 Hoogmis jgt. zal Anna Janssen-Philipsen; 8 uur Mei lof. Op Hemelvaartsdag worden de communicanten bij goed weer bij de kapel van van Meyel afgehaald om 7.15 uur. S.v.p. vlaggen. TEGENWOORDIG MAG ALLES MAAR „Tegenwoordig mag alles maar". Deze soms bittere, soms ironisch uit gesproken woorden hoor je om de haverklap ,als je met katholieken over geloofskwesties in discussie komt. Het zijn voornamelijk oude ren, die dat zeggen. Jongere katho lieken gaan hun gang en zijn ver baasd, dat ouderen het zich zo moei lijk maken. „Tegenowordig mag alles maar". Maar wat mag nu eigenlijk wat vroeger niet mocht? Het is nogal vaag. De vasten en onthouding, vooral de vastenwet is veel minder „voorschrift-erig". oJngens en meisjes gaan vrijer met elkaar om. Een getrouwde vrouw mag tegenwoordig best een baan hebben. De mensen beslissen zelf maar of ze 's zondags eens niet naar de kerk gaan, of zondag naaien en breien en tuin bewerken en knut selen. En dat alles is dan niet een zonde, zoals ons vroeger werd voor gehouden. Tegenwoordig mag alles maar", zeggen de ouderen. Natuurlijk is dat niet zo. Kerk noch bisschoppen kun nen iets veranderen aan de 10 ge boden, de grote altijd geldende richt lijnen van God, waaraan de mens zich te houden heeft. En zeker is de wet der liefde niet afgeschaft, evenmin als het gebod om God boven ales lief te hebben. „Tegenwoordig mag alles maar", slaat op iets anders, op een reeks zaken, die voreger door de overle- ring van vader op zoon en moeder op dochter, door gemeenschapstaboes of door voorschriften der parochie herders verboden waren, maar_ dat nu niet meer zijn. Een aantal zaken, die men vroeger als de enige uitleg van de geboden beschouwde, blijken niet zo vanzelfsprekend te zijn als men eerst wel dacht. Er is nog meer. Door die ophef fing van een heleboel voorschriften en taboes van vroeger, omdat zij hun zin verloren hebben in deze tijd met zijn totaal andere omstandigheden, zijn wij als katholieken vrijer ge worden, vrijer dan vroeger en iets dichter bij het ideaal der vrije kin- der-en Gods. Maar die grotere vrijheid bestaat NIET in het doen van wat vroeger verboden was, doch in het vrijwillig volbrengen of aanvaarden van za ken, die nu evenals vroeger, goed en passend zijn. De zit „tegenwoordig mag alles maar" moet zijn zuurheid verliezen, want „het alles maar mogen" houdt feitelijk een bevrijding in van knel lende banden, die onze vrije groei belemmerden, doch hecht tevens grotere waarde aan het in liefde vrijwillig volbrengen en aanvaarden.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 8