HARD ANTWOORD Van dörpswinkel tot STADSZAAK interessante werkdag ïïftSH52S. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN óp de begrotingsbeschouwing VRIJDAG 1 MEI 1964 No. 18 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 32 vol getikte vellen bevatten het antwoord van het College van B. en W. op de begrotingsbeschouwingen, welke de raadsleden vorige week hebben gehouden. 32 volle pagina's, waarin het College bij sommige opmerkingen beslist geen blad voor de mond nam, maar integendeel harder en scherper dan we de laatste jaren gewend zyn, zijn mening naar voren bracht. Zijn mening over al of niet gerechtvaardigde kritiek inzake woningbouw, onderwijshulp, subsidieverlening, per soneelsbeleid en industrialisatiebeleid. De lezer zal begrijpen dat wat hieronder volgt, uiteraard slechts een korte samenvatting kan zyn van al het gesprokene 65 minuten alleen al duurde het voorlezen van deze volle vellen. De scherpste kanten hebben we op voorhand maar vast afgeslepen ALGEMENE FINANCIËLE BESCHOUWING - Zolang de uiteindelijke omvang van de uitkeringen op grond van de Financiële Verhoudingswet 1960 niet bekend zijn, kan geen juist beeld gevormd worden van de beschikbare middelen. - De wet wegenfinanciering, waai> uit meer inkomsten voor de ge meente kunnen voortvloeien, is nog steeds niet aan parlementai re behandeling toe, zo ze daar ooit aan komt. Meer inkomsten uit dien hoofde kunnen dus niet verwacht worden op korte ter mijn. Baatbelasting wordt eerst inge voerd als men het eens is over de werken, die hiervoor in aanmer king komen en de grondslag en de tarieven zijn vastgesteld. Be lastingplichtigen zullen zijn, die personen, wier eigendommen zijn gebaat door bepaalde uitgevoerde werken. - Over verhoging van de grondbe lasting heeft de gemeente niets te vertellen. Verhoging van het autobustarief Venray-Station zal bekeken wor den. Verhoging van gereserveerde doeluitkeringen voor infrastruc turele werken i.v.m. plaats gehad hebbende prijsstijgingen wordt bepleit. RUIMTELIJKE ORDENING -..Het. structuurplan wordt opgezet naar de verwachte behoeften in het jaar 2000, behoeft geen goed keuring van de raad, maar is de basis waarop de herziening van het hoofdzakenplan en detail plannen zijn gegrond. - Een nieuw hoofdzakenplan is in voorbereiding. - Als gebieden voor woningbouw zullen hierin de uitbreidingsplan nen Veltum, Molenklef en Land- weert worden aangewezen. - In junijuli hoopt men het kom- saneringsplan nader met de raad te bespreken. Het definitief plan moet voor 1 november klaar zijn. (De goedkeuring van G.S. kan dan nog veel tiid vragen). - De middenstand zal voordien ge ïnformeerd worden over dit plan - Van ernstige belemmeringen bij uitbreiding en nieuwbouw in de kom terwille van dit plan is tot heden niets gebleken. - Het uitbreidingsplan Ysselsteyn komt het eerst voor herziening in aanmerking. De overige kerkdor pen dan successievelijk. WONINGBOUW - Grondverwerving voor West I (2e deel) is in volle gang. De taxatie rapporten voor Veltum zijn bin nen, die voor Molenklef en Landweert volgen. - Belemmeringen voor een vlotte grondverwerving zijn: a. onbekendheid met de thans geldende grondprijs; b. eventuele prijsverschillen tus sen vrijwillige verkochte grond en die via onteigening verkregen wordt. Met de rechtbank, taxateurs en raadsman wordt gepoogd hier voor een oplossing te vinden. Klachten ever te weinig woning bouw op de kerkdorpen zijn niet reëel, aangezien de woningtoewij zing is gebaseerd op behoeften, zoals die door de kerkdorp-ver tegenwoordigers zelf zijn opge geven. Teen de her Jac. Fcnck in 1925 in Venray het pand Grotestraat 9 aankocht, om daar een winkel in textiel te beginnen, had hij een zeker voor een Venrayse jongeman vrij avontuurlijk leven achter de rug. Hij had een winkel gehad in huishoudelijke artike len (thans Coenen-Houtackers), had de thans nog bekende Vul kaan fietsen gefabriceerd, was een der bekend'ste motorduivels uit de beginperiode van de motorsport, was managen geweest van Douglas-motoren in Indië en vertegenwoordiger met standplaats Amersfoort. En toch trok zijn geboorteplaats zodanig dat hij in 1925 dat pand van Esser kocht en besloot er een tex tielzaak in te vestigen. Dat hij daar mede zijn zoveelste gelukkige keuze deed, hebben we donderdag j.l. kun nen zien toen zijn opvolger, de heer Coenen, een wederom aanzienlijk uitgebreid en vernieuwde textiel zaak onder grote belangstelling kon openen. Laten we nog even teruggaan naar de twintiger jaren, toen men een textielzaak kon openen, zonder er feitelijk veel verstand van te heb ben. Maar dat gebrek kon opgehe ven worden door enkele ter zake kundige winkelmeisjes, waarvan er een later een tweede zaak van de heer Fonck in Deurne heeft overge nomen. In 1925 werd de nieuwe textiel zaak geopend, die langzaam maar zeker zo groeide dat in 1933 de ruim ten aanzienlijk uitgebreid moesten worden. Magazijn de Zon werd een naam, die in Venray en verre omgeving een goede naam had en die inder daad een der grootste winkel panden uit Venray's winkelstand was. Zelfs de crisisjaren hielden die groei niet tegen, wel de oorlog, die nu eenmaal overal beperkingen op legde. Het pand Grotestraat 9 heeft de oorlog doorstaan. Het werd opslag plaats van het Rode Kruis en Hark- goederen. De Town-Major hield er gestreng zitting in en er is zelfs een keer of wat rechtspraak in gehou den. En daar tussen door werd de zaak provisorisch opgelapt, werd textiel verkocht, voor zover die te krijgen was. In een van de nieuwe etalages hangt nog een serie foto's van de verkoop van in beslag geno men textiel, waarvoor de mensen in een bitter-koude nacht van de win ter '47-'48 in lange rijen stonden. Toen in 1950 de heer Coenen Ma gazijn De Zon overnam en de zaak weer als vanouds marcheerde, bleek niet alleen de oorlog meer schade gebracht te hebben dan men zo op het eerste oog zag, maar bleek ook de beschikbare ruimte veel te klein om het steeds groter wordende as sortiment zodanig te bergen dat een steeds meer eisend publiek alles „voor het handje" had. Het heeft tot 1964 geduurd, voor dat de plannen en tekeningen, die in de afgelopen jaren gemaakt zijn, verwezenlijkt konden worden. De heer Coenen heeft het de architect Baan Titulaer uit Blerick niet ge makkelijk gemaakt, maar juist daar door heeft deze in nauwe samen werking met het aannemingsbedrijf Gebr. Dinghs uit Castenray een win kelpand kunnen bouwen, dat er be slist zijn mag. Met een bedrij fsoppervlakte 3x zo groot als de oude en uitgegroeid tot ruim 1100 m2 biedt Magazijn De Zon zijn klanten een groots en gemak kelijk overzicht van de grote kol- lektie. Damesstoffen, kleinvakartike- len, woningtextiel, damesconfectie en kinderkleding, lingerie en onder goed, huishoudgoed en wat dies meer zij zijn nu allemaal overzichtelijk bij elkaar gebracht, om niet eens te spreken van de aparte afdelingen foundations en babv-artikelen. Een aanzet voor de nieuwe afdeling: he- renconfectie is al klaar en wordt verder uitgebouwd. De klanten kun nen rustig „uitkiezen" en eerst dan wanneer zij inderdaad hulp vragen, komt een van de 15 wi ïkelmeisjes hun graag adviseren bij hun keuze. De buizenpost, die met de centrale kassa ale aankopen verrekend is 'n van de vele nieuwtjes in dit bediijf, dat in zijn bedrijfsafdeling ook over zichtelijk en gemakkelijk is inge richt. Voor de opening van dit pand be stond enorme belangstelling, die door vele bloemstukken en andere cadeaux nog eens even geaccen tueerd werd. Venray is een modern winkelpand rijker geworden, dat Venrays winkelstand tot eer strekt. - Alles wordt gedaan om de 65 nog lopende aanvragen voor-.-particu lier bouw gerealiseerd te krijgen. Maatregelen der centrale over heid waartegen de gemeente machteloos is, verhinderen zulks. Tot heden zijn slechts 9 vergun ningen verleend en 5 aangekon digd. - Bogaerswoningen kunnen niet op grote schaal gebouwd worden, maar waar mogelijk, zal de ge meente dergelijke bouw steunen. Twee kunnen er al gebouwd wor den, 7 aanvragen zijn nog lopen^- de. - De premieregeling voor woning verbetering en/of splitsing is ge noegzaam bekend. Per kwartaal komen 2530 aanvragen binnen. - Een doorstromingsverordening, die grote gezinnen het vertrek haar een grotere woning mogelijk imoet maken, zal worden opgezet. - In de -woningbouwplannen wordt voldoende rekening gehouden met de bouw van garages (plan Zuid 13.). OPENBARE WERKEN - De planen voor doortrekking van de Hoebertweg via de Bergweg naar de Beekweg (Westsingel) zijn klaar, doch worden herzien in het kader van het sanerings plan en nieuwe verkeersregeling. - Buiten schuld van de gemeente is de verbetering van de Deurnese- weg niet gelijktijdig met het Bra bantse deel van deze weg onder handen genomen. Het plan voor verbetering komt in juni klaar. In augustus-september wordt met de uitvoering begonnen. Om leiding van het verkeer is niet nodig, aangezien de weg in twee helften gereed gemaakt wordt. - Het plan voor de zuiverings- instalatie in Ysselsteyn is binnen twee maanden gereed, zodat dan met de riolering aldaar gestart kan worden. - Het aardgas komt eerst in 1966 1970 in Venray, want eerst moet de hoofdleiding tot Geieen zijn doorgetrokken. Ombouw van ap paraten is tot die tijd nog niet nodig. - 458 percelen zullen in Venray kunnen profiteren van de rege ling drinkwater-voorziening in supei;-onrendabele gebieden. Al lereerst zal de raad een bijdrage krijgen goed te keuren in het ka der van deze regeling voor de percelen gelegen in het ruilver kavelingsplan Lollebeek. Daarna voor percelen in Zwarte Klef, Breek en Smakt, waarna de rest volgt, naar rato men slecht water heeft. - De verkeersmaatregelen voor kom en kerkdorpen staan vast en komen binnenkort bij de raad. Geen stoplichten komen in de Schoolstraat, wel een nieuwe parkeer-indeling op de Grote Markt met mogelijke consequen ties voor Marktstraat en Hof straat. In de Marktstraat blijft éénrich ting verkeer, ook voor fietsers! ONDERWIJS - Pogingen worden gedaan het be staande tekort aan kleuterlokalen op te heffen via seriebouw (dit is geen nood-bouw). Of het luk ken zal, blijft een vraag. - Het bouwplan van de nieuwe landbouwschool is door de rijks gebouwendienst goedgekeurd. - Voor de bouw van de Mater Amabilisschool is in West grond gereserveerd. - De rijksgoedkeuring voor de bouw van een Levensschool (naast de bestaande LTS) is aan gevraagd. - De financiële gevolgen van de oprichting van een muziekschool worden nog onderzocht. De gemeente geeft en gaf alle medewerking aan de nieuwbouw- plannen van het Lyceum. Voor deze nieuwbouwplannen moet het uitbreidingspdannen Wieën ge wijzigd worden. De goedkeuring hiervan ligt bij hogere instanties, waar men geregeld aandringt op spoed. Opmerkingen over het beleid in deze kunnen alleen gemaakt wor den met kennis van zaken en van alle facetten van dit vraagstuk. - De stichting van een 2e U.T.S. buiten Roermond is noodzakelijk. Individueel technisch onderwijs zal in Venray mogelijk zijn op de bestaande L.T.S. als de twee de fase van de uitbreiding aldaar gereed is. Plannen worden reeds ontworpen. SOCIALE ZAKEN De inwerkingtreding van de nieu we Algemene Bijstandswet op 1 januari 1965 wordt voorbereid. O.a. zal de raad binnenkort te beslissen krijgen over het orgaan dat met de maatschappelijke zorg zal worden belast. - Bezetting en outilage van de afd. Sociale Zaken zal worden aange past en de grootst mogelijke sa menwerking gezocht worden met organisaties op dit terrein. - Van de betrokken ambtenaren wordt verwacht dat zij met de nodige deskundigheid, ervaring en sociaal inzicht B. en W. zullen adviseren om zo tot een alzijdige behandeling te komen. - Hopenlijk brengt binnen 6 maan den de nieuw opgerichte commis sie van advies voor bejaarden zorg een zodanig rapport, dat hierdoor rconcrete plannen uit voerbaar worden. - Verlichting van het woonwagen kamp yolgt binnenkort. JStroom- levering aan de kampbewoners wordt te duur. Het waterverbruik in het laatste kwartaal 1963 kost te al de lieve som van 525, De grindverharding wordt verbe terd, evenals de toegang, die wordt gebitumeerd. De W.C. (die in 1963 voor 800,werd her steld) zal worden hersteld. In 1965 zal waarschijnlijk het re gionaal kamp werkelijkheid wor den. GEZONDHEIDSZORG - Of samenbrengen van verschil lende instellingen in een nieuw op te richten gezondheidscen trum mogelijk zal zijn (als ver vanging van het nood Groene Kruisgebouw) wordt al bekeken. CULTURELE EN RECREATIEVE VOORZIENINGEN - B. en W. blijven optimistisch ten aanzien van de verwezenlijking van zwembad en cultureel cen trum. De beslissing ligt hiervoor echter elders en het is beslist niet te wijten aan het college dat bei de plannen niet eerder verwezen lijkt zyn. Dat zulks in 1963 niet gebeurd is, vinden ook zij jammer, maar Den Haag besliste dat de rijksgoed keuring voor de bouw van het ziekenhuis en in de psychiatri sche inrichtingen voldoende voor 1963 voor Venray was. Hiertegen is ernstig geprotesteerd en de reacties op deze protesten waren zodanig dat het college wederom optimistisch is. - Voor de bouw van het culturec-l centrum, waarvan de rijksgoed keuring reeds binnen is, wordt druk overleg gepleegd i.v.m. de nieuwe financiële opzet, noodza kelijk door de intussen sterk ge stegen kosten. - De particuliere bijdragen voor deze en ander objecten (gemeen schapshuizen en sportvelden) blij ven belangrijk om tot verwezen lijking te kunnen geraken. - In 1963 deelde B. en W. bij de begroting mede, dat de plannen voor de bouw van een Leuns ge meenschapshuis klaar zijn. Thans dat men de rijksgoedkeuring 'wachtende is (2e helft 1964). Geen slecht resuleaat nu er meer dan 100 aanvragen voor dergelijke huizen bij de minister liggen. - De bouw van een nieuw Gewes telijk Arbeidsbureau is een rijks zaak, niet afhankelijk van de be moeiingen van het gemeentebe stuur. - B. en W. hebben intussen de raad het rapport overhandigd inzake sportvoorzieningen. De reacties van de raad op de gegevens en ideeën van het college worden gaarne ingewacht. - De beplanting langs wegen zal na overleg met ruilverkave- lings- en andere instanties tot een minimum worden terugge bracht. - Of het oudheidkundig museum naar het pand in de Hoender straat zal worden overgebracht wordt nog bekeken. SUBSIDIES - De subsidies voor een aantal ver enigingen o.a. de plaatselijke muziekgezelschappen zullen worden aangepast. - Men kan de subsidies niet beper ken tot Venray zelf, daarvoor plukt Venray te veel vruchten van provinciale en landelijke subsidies. (Gemeenschapshuizen, sportpark, zwembad, wegen aan leg). - Het feit dat een commissielid van de financiële commissie nu terugkomt op adviezen die een stemmig genomen zijn, bevreemdt het college. Haar was liever ge weest dat betrokkene zijn op- en aanmerkingen bij de behandeling in de commissie zelf ter sprake had gebracht. Dat o.a. onderlinge verschillen t.a.v. subsidies in ver schillende gemeenten als motive ring worden gebruikt, maakt weinig indruk, omdat juist de subsidieverlennig nog ligt op het gebied ligt van de gemeente lijke autonomie. i Subsidieverlening is een moei lijk en omvangrijke materie. Dat de commissie druk bezig is om hierin een totaal en afgerond ad vies te kunnen uitbrengen. (c-n intussen het oude al enigermate aanpast) is prijzenswaard en ze ker geen verloren tijd. - Dat het jeugdonderzoek door het Hoogveld Instituut nog niet loopt ligt niet aan B. en W. Het ver zoek om de benodigde gelden is door de raad direct ingewilligd (juli '63) door eerst in maart '64 door G.S. goedgekeurd. - De vereniging voor het Zorgen kind krijgt buiten de nieuwe subsidie nog extra gelden voor de organisatie van vakantiekampen. OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID Eigen gemeentepolitie komt eerst als Venray 25.000 inwoners heeft. Eerder kan wettelijk niet. Voorstellen voor brandveilig heidsvoorschriften bereiken dit jaar de raad. - De rechtspositie van het brand weerpersoneel wordt herzien, de sterkte van het corps opgevoerd. Of een vaste kern al noodzakelijk is, wordt onderzocht. Er komt meer materieel. Of een nieuwe brandweerkazerne- met eventueel ruimte voor de Be scherming Bevolking verwezen lijkt kan worden ligt mec.e aan de hogere overheid. GEMEENTELIJK APPARAAT Bij de uitvoering van de reorga nisatieplannen in 't gemeentelijk apparaat wordt ook verder ge bruik van het Bureau Personeels beheer en organisatie van de Ver eniging van Ned. Gemeenten. De reorganisatieplannen worden geregeld doorkruist door nieuwe onderwerpen en spoedzaken. De behartiging van het algemeen welzijn van alle inwoners vereist een voortdurende aandacht voor de ontwikkeling van de gemeente als woon-, werk- en leefgemeen schap en eist dus plannen en voorzieningen op economisch, so ciaal, cultureel en recreatief ge bied. Hoewel de verwezenlijking van deze plannen niet altijd in han den der gemeente ligt, kan an derzijds niet op een bepaald mo ment zo maar gestopt worden met plannen maken. (Vervolg z.o.z.) Elke dag hier is anders: het werk is afwisselend, interessant, 's Morgens wordt u wakker in uw eigen gerieflijke kamer. U ontbijt samen met andere jonge mensen: leerling-verplegers en -verpleegsters die net als u hun beroep kozen in het Deltaziekenhuis. De ene dag heeft u praktisch werk, in samenwerking met collega's en artsen. Dan weer heeft u cursus, waarbij artsen en psychologen u les geven. Naast Verpleegkunde zijn ook vakken als Psycho logie, Handenarbeid e.d. van belang-want de meeste patiënten komen hier omdat het jachtige leven hun teveel werd. Begrip, rust en afleiding zijn belangrijke "geneesmiddelen" voor hen. U kunt meehelpen aan hun herstel - en dat maakt het werk juist zo dankbaar. Straks, na werktijd, kunt u welverdiend ge nieten van de landelijke omgeving, van ons eigen zwembad, van onze tennisbaan...En op uw vrije dag gaat u misschien naar het strand, dat niet zo ver weg is. Bovendien bent u zó in Rotterdam, met een rechtstreekse busverbin ding. De arts is uw leraar in het Deltaziekenhuis. Als u - jonge vrouw, jonge man, afzwaaiend dienstplichtige - in het specialistische Deltaziekenhuis uw beroep kiest, wordt u door bekwame artsen opgeleid tot Rijksgediplomeerd Verplegende. (Kosteloze cursus in werktijd - direct een behoorlijk salaris - kleding- toelage - reiskostenvergoeding - tenminste 3 weken vakantie met 4°/o vakantiegeld). Speciale opleiding voor jonge meisjes. Meisjes jonger dan 17 jaar krij gen eerst een speciale vooropleiding In hun eigen adspiranten-school. Ook tijdens deze opleiding ver dienen zij een aantrekkelijk salaris.Kom eens langs: Kom op maandag of donderdag. (Reiskosten worden vergoed.) Ook als u even schrijft zenden wij u graag ólle inlichtingen. Maar als u eens langs komt, ziet u zelf hoe uw dagen kunnen zijn In het Deltaziekenhuls.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 7