Kerkelijke Diensten WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van 26 april tot en met 2 mei Geestelijk artikel 25-jarig jubileum NYLONKOUSEN VRIJDAG 24 APRIL 1964 No. 17 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 PAROCHIEKERK VENRAY priester v. d. week: Kapl. Driessen Grote Markt 5 - Tel. 1882 Zondag: 4e zondag na Pasen. 6.30 Joh. Maasen en El. Vermeulen; 7.30 Willie Rongen; 8.30 Christina de Bruyni-Weerts; 9 uur hoogmis voor de parochie; 11 uur Jan Sijbers en wederzijdse ouders; 18 uur P. Ver meulen en echtgenote El. v. d. Put ten. Maandag: 7 uur kapelaan Hey- mans; 7.30 gest. jaarget. Leonardus Oudenhoven en wijlen diens beide echtgenoten Theodora Loonen en Maria Loonen; 8.15 gest. jaarget. overl. fam. van Meijel-van Megen en dochter Bertha; 8.15 (zij-altaar) Helena Hanraets; 9 uur Johanna Pijls-Büchel. Dinsdag: 7 uur Willem Seuren v.w. buurt; 7.30 overl. fam. Wijnho- ven-Roelofs; 8.15 overl. ouders Schols-Leers; 9 uur Martina Reijn- ders-Seijkens. Woensdag: 7 u. Hendricus Geurts en Jacoba de Bruijni; 7.30 Hub. Laurensse en Mathilda van Gerven; 8.15 Maria Voermans-Janssen; 9 uur deken' Hanraets. Donderdag: 7 uur Antoon van Meyel en Wilhelmina Arts; 7.30 Jo hanna van Bracht-Gerrits; 8.15 Jo hanna Verstraelen; 9 uur Helena Hanraets; 9.30 plechtige hoogmis op Koninginnedag; 10|.45 plechtig hu welijk Storms-Pijpers. Vrijdag: eerste vrijdag der maand. 6.30 tot bijz. int. (J.); 7 uur zekere int. R.; 7.45 H. Hart-hoogmis gest., jaarget'. pastoor P. J. Thielen; 9 uur plechtig huwelijk Zegers-van Hoof; 20 uur avondmis Johanna van Veg- chel en Harrie Janssen. Zaterdag: 7 uur Maria Josephina Th eeuwen-Janssen; 7.30 gest. jaar get. Peter Ant. Poels en echtgenote Petronella Janssen; 9 uur hoogmis int. Wismans-v .d. Ven; 8.15 Regina Hendriks-Janssen; 9.30 huwelijks sluiting Jordan-Donders. Donderdagavond van 79 biecht gelegenheid; zaterdag biechtgelegen heid van 17.3019.30 uur; 19 uur lof. Dinsdagavond 7.30 Christelijke Moeders. Heden zondag is de reeds aange kondigde kollekte voor het Groot- Seminarie van ons Bisdom. Er is tijdens de mis maar één kollekte; de meer-opbrengst daarvan is voor het Groot-Seminarie. Wij bevelen deze kollekte daarom heei bijzonder bij U aan. Heden zondag om 11.30 Maria Congregatie voor groten in het St. Jozefklooster. Apostolaat des Gebeds Zondag 26 april vergadering op Jerusalem om half twaalf van het Apostolaat des Gebeds. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Primald Zondag: 4e zondag na Pasen. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De Hoogmis om 10.15. Om 4 u. lof met de Zangertjes van St. Frans. Maandag: H. Petrus Canisius, be lijder-kerkleraar. Dinsdag: H. Luchesius, belijder. 3e dinsdag van de Antonius-novene. 8.30 gez. jrg. voor Joannes en He lena van Helden; 7 uur avondmis, waaronder we bidden voor onze in tenties. Woensdag: H. Petrus, martelaar. 10 uur gez. H. Mis bij 40-jarig hu welijk Maas-Derks. Donderdag: H. Catharina van Siëna, Maagd. Van 58 uur gele genheid om 't Sacrament der Biecht te ontvangen voor eerste vrijdag. Vrijdag: H. Joseph, Arbeider, te vens eerste vrijdag. Vandaag geen vasten- en onthoudingsdag. 10 uur plechtige huwelijksinzegening en H. Mis voor bruidspaar Fleskens- Kersten; 7.45 H. Mis voor alle schoolkinderen; 's avonds 7 uur Avondmis. Zaterdag: H. Athanasius, bisschop en kerkleraar. 8.30 Gezinsmis; 9.30 pl. huwelijksinzegening en H. Mis voor het bruidspaar Smeets-Swin- kels; 7.30 Meimaand-oefening. Van 38 uur gelegenheid om het Sacra ment der Biecht te ontvangen. Eerste H. Communie Zondag 26 april onder de H. Mis van 7.45 eerste H. Communie der kinderen. 7.30 vertrek van San Da- miano. Vriendelijk verzoek de eerste 20 banken vrij te laten aan beide kanten. Het lof is zondag a.s. om 4 uur. Mei-maand Vrijdag 1 mei 7 uur Avondmis. Zaterdag 2 mei 's avonds 7.30 Rozen hoedje met litanie en lied. Bidden we in de mei-maand het Rozen hoedje voor zegen over gezin, recto raat en Concilie. H.H. Missen In het vervolg zijn door de week de H. Missen om vijf minuten voor 7; 7.45 en 8.30. Misintenties Zondag: 6.30 Noud van Lin en Martien Janssen; 7.45 voor onze Communiecantjes; 9 uur Gerard Camps; 10.15 overl. ouders Linders- v. d. Woldenberg; 11.45 overl. ouders Pouwels-Minten. Maandag: 6.15 Wed. Hoeymakers- Claassens; 6.55 Eva Wilhelmina Ro- jer; 7.45 overl. ouders, broers en zuster; 8.30 overl. fam. Heeze-Kus- ters. Dinsdag: 6.55 t.e.v. St. Antonius voor verkregen gunst; 7.45 Joh. van Gorp en dochter Nelly; 8.30 gez. jgt. Joês en Helena van Helden. Woensdag: 6.55 overl. fam. Am- brosius; 7.45 uit dankbaarheid Her mans-Pijpers; 8.30 Wilhelmus Lin- ders en Wilhelmina van Gerven; 10 uur gez. H. Mis. Donderdag: 6.55 Mathilda Was- scher; 7.5 Jan Emonts; 8.30 Anna Janssen (genootschap St. Jozef). Vrijdag: 6.55 voor overledene; 7.45 overl. fam. Claessen en Henk; 8.30 Piet Hermans (Veltum); 10 uur Hu welijksmis. Zaterdag: 6.55 Antoon Huybers; 7.45 Wilhelmina Geurts-Crooymans; 8.30 Gezinsmis; 9.30 Huwelijksmis. Dienbeurten Accolythen Zondag: 6.30 C. Evers en J. Evers; 7.45 J. Rongen, G. Verschuuren, P. Philipsen en R. Vastert; 9 uur A. Derks, B. Peters, Paul Pop en G. Jeuken; 11.45 A. Sanders, J. Naus, H. Bosch en M. van Roy. Vrij: K. Jeuken, J. Meesters, H. Janssen en Ant. Claassens. Willen de Accolythen die om 7.45 moeten dienen, om 7.15 aanwezig zijn vanwege de eerste H. Commu nie. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 4e zondag na Pasen. H. Missen om 7 uur; 8.15 kindermis; 9.15 2e H. Mis tot intentie van de Jonge Boeren; 10.15 Parochiehoog mis. Vandaag is roepingenzondag. Men wordt verzocht een bijzonder gebed te doen voor de bevordering van de Priesterroepingen alsmede de kollekte voor 't Groot Seminarie te steunen. 2e kollekte voor de kerk. Maandag: 7.30 zieledienst Josef Versieyen. Dinsdag: 7.30 maanddienst Wed. Hellegers-V oermans. Woensdag: 7.30 geen H. Mis, wel H. Communie; 9.30 Huwelijksmis v. bruidspaar Thijssen-Zanders. Donderdag: 7.30 Stichting Hen- ricus Tielen-Geurts. Vrijdag: eerste vrijdag der maand toegewijd aan het H. Hart van Je sus. 7 uur H. Communie; 7.30 Hoog mis ter ere van het Hart van Jesus, stichting Baten-Jeurissen. Na de Hoogmis uitstelling; 's avonds om 8 uur avondmis, gezinsmis voor de parochie en H. Familie. Zaterdag: 7.30 Stichting Martinus Loonen en Joanna Feyen. Zaterdag avond biechthoren van 57 en van 89 uur wegens de eerste zondag der maand, daarom a.s. zondag bui tengewone kollekte. Vrijdag begint de meimaand. Ver sier uw Mariabeeld in uw gezin en bidt iedere avond gezamenlijk de ro zenkrans. A.s. zondag zijn de H. Missen om 6.30, 7.30 kindermis, 8.30 2e H. Mis, de Hoogmis om 10 uur. Vandaag na de H. Missen kollekte aan de kerkdeur voor bloemen bij het Maria-altaar. •PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 4e zondag na Pasen. Roepingendag, gewijd aan de be vordering van priester- en klooster roepingen. Kollekte voor ons Groot Seminarie. Zeer aanbevolen. 7 uur Communieuitreiken; 7.30 ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand; 10 uur hoogmis voor de Pa rochie. Maandag: 7.30 hoogmis van dank zegging. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd. fam. Strijbos-Strijbos. Woensdag: 7.30 Gezinsmis tot int. van hen die in deze mis offeren. Donderdag: 7.30 gest. gez. jrd. v. Engelbert Emonts. Biechtgelegen heid van 67 uur. Vrijdag: eerste vrijdag der maand toegewijd aan 't Goddelijk Hart; 7.30 gest. H. Mis ter ere van het H. Hart; 8 uur 's avonds gest. gez. jrd. P. J. Weys, Allegonda Friesen, Henri en Theodora Weys, met korte preek, oefening van eerherstel en zegen met Allerheiligste. Leden van onze godsd. verenigingen denkt u er aan helpt u andere er aan denken? Zaterdag: eerste zaterdag en priesterzaterdag. 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddu-; rende Bijstand tot int. van hen die Wilh. Geurts-Croymans. hiervoor offerden. Biechtgelegenheid van 6.307.30; Dinsdag: 3e dinsdag ter ere van de H. Antonius van Padua. 7.45 om 7.30 lof ter ere van O.L. Vrouw Hgm. voor overl. fam. v. Rijswijck- Verheyen. Woensdag: 7.45 lsm. voor zal. Rec- van mei. Kerkpoets: Anny Kuypers en Leny Kunen. Misdienaars: G. v. Houdt, H. Poels - J. Geerets, L. Peeters - J. Kunen.. W. Cleven. onze kerk. PAROCHIEKERK LEUNEN Maandag: 7.45 Hgm. voor zal. tor J. Geurts (Zuiden), Donderdag: 7.45 lsm. voor zal. P. Joh. Thissen en echtgenote. Vrijdag: eerste vrijdag der maand Zondag a.s. bijzondere kollekte v. toegewijd aan het H. Hart van Je- Zondag: 4e zondag na Pase: Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis vooi Hubert van Ooi v.w. het Lourdes- liefdewerk; 9.15 hoogmis voor de pa' rochie; 10.30 leesmis voor de over leden familie van het bruidspaar Di- reks-Lemmens; 3 uur lof. Een kol-: lekte voor het groot seminarie voor onze eigen kerk. Maandag: 7.30 gesticht jaargetijdi voor Maria Gertruda van Rens-Lit-I jens; 8 uur leesmis voor Maria Ja-; cobs-Nissen. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Gerari Willemse (kindermis); 8 uur leesmi: voor Willem Gommans v.w. hel Lourdesliefdewerk. Woensdag: 7.30 gesticht jaargetij' de voor Johanna Lit j ens; 8 uur ge-| stichte leesmis voor Hubertus Bou-> ten en echtgenote. Donderdag: 7.30 leesmis 'voor de. overl. familie Koks-Michiels; 8 uur H. Mis gezongen door de kinderen voor H.M. de Koningin. Vrijdag: le vrijdag van de maand, feest van St. Jozef, arbeider. Om 7 uur gesticht jaargetijde voor Peter Joh. van Rens en Aleida Poels; 8 u. leesmis voor Gerard Verkoeijen en echtgenote. Zaterdag: 7.30 gesticht jaai"getij-| de voor Simon en Maria Janssen; 8 uur leesmis voor Willem Jennis- lcens. Biechtgelegenheid van 45 en van 77.30. Daarna lof. Kerkpoetsen: Mia Claessens en Mariet Reintjes. Accolythen: 6.45 G. Jenniskens en G. Cornelissen; 8 uur A. Loonen en P. Heesen; 9.15 J. Jenniskens en J. van Ooi, N. Pijpers en M. Kusters; 10.30 J. van Vegchel en L. Weijs. zus. Begin van de meimaand. Feest van de H. Joseph, Patroon van de Arbeid. 7.45 lsm. ter ere van de H. Joseph, bijz. intentie (J.)'s Avonds 8 uur Hgm. ter ere van het H. Hart iran Jesus bijz. intentie (G. A.). Zaterdag: Priesterzaterdag. 7.45 lsm. voor zal. Lambertina Houben- 'eriks; 8 uur Meilof. Accolythen: Harrie Geurts, Willy Érben, Ben Burgers. Kerkpoetsen: Mien van Rijswijck, Rjinie Classens. PAROCHIEKERK MERSELO A.s. zondag eerste zondag van de. maand, maandkollekte voor de kerk." RECTORAAT HEIDE Zondag: 4e zondag na Pasen. 7 uur leesmis voor overl. fam. Poels- Janssen; 8.15 leesmis voor overl. fam. Verhoeven-Hazen; 10 uur Hgm. 'oor een zalige dood. Onder de H.H. Missen kollekte voor hef Groot Se minarie. 7 uur lof met rozenhoedje. Maandag: 7 uur jgt. voor Wilhel- ina Engels-Weys; 7.5 leesmis voor eerstvolgende overledene. Dinsdag: 7 uur jgt. voor Pet. Joh. van Meyel en Petronella Muyzers; 7.5 leesmis voor Hendrina Gerrits- Verlinden. Woensdag: 7 uur jgt. voor Maria Arts-Emonts; 7.45 leesmis voor Mar tinus Gerrits. Donderdag: 7 uur jgt. voor Pet. Joh. Thissen en echtgenote; 7.45 leesmis voor overl. fam. Michels-Di- recks; van 56 biechtgelegenheid. Vrijdag: begin van de meimaand. Feest van St. Joseph, arbeider. Eer ste vrijdag. 7 uur gez. H. Mis ter ere van het H. Hart tot int. van hen die daarvoor bijdragen; 8 uur leesmis voor speciale intentie (Muy- !sers); 's avonds om 8 uur avondmis voor Lamberdina Zegers-Ewals. Zaterdag: Priesterzaterdag. 7 uur ;z. H. Mis om priesterroepingen; 7.45 leesmis voor bijzondere intentie (Janssen-Arts); van 46 uur ge legenheid om te biechten. 7.30 Ma- rialof. Een vriendelijk verzoek om kaarsen en bloemen voor de mei maand. Zondag: 4e zondag na Pasen. Roepingendag, gewijd aan de be vordering vna priester- en klooster roepingen. Eerste kollekte voor het Groot Seminarie. Zéér aanbevolen. 7.30 H. Mis voor Wilhelmus Jennes- kens en Regina Rongen; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Accolythen: Jacq. Derikx en Piet Rutten. Misdienaars van de week: Sjraar Loonen en Bennie van Lierop. Maandag: 7.30 H. Mis voor de overl. fam. van Rens-Litjens. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Jaco ba Michels-Jacobs. Woensdag: 7.30 H. Mis uit dank baarheid. Donderdag: 7.30 H Mis voor overl. familieleden Gielens-Stax Vrijdag: eerste vrijdag der maand Feest van de arbeid. Sint Jozef Werkman. 7.30 H. Mis ter ere van St. Jozef; 7.45 Avondmis voor de Heidse jeugd v.w. de eerste vrijdag. Biechtgelegenheid vóór de Avond mis. Zaterdag: Priesterzaterdag. 7.30 H. Mis voor Henricus Heesen en Jo hanna v. d. Sanden. Biechtgelegen heid van 7.308 uur. Katechismus: Klas 4 439 444 447. Klas 5: 353 362. Klas 6: 352 353 361 362. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 4e zondag na Pasen. 6.30 leesmis v. d. overl. familie Pot- ten-Coopmans; 8.10 leesmis voor ze kere intentie; 9.15 kindermis; 10,15 Hoogmis v. d. overl. fam. Baghus; 2 uur lof. Maandag: 7.30 leesmis v. d. overl. fam. Verheyen-Litjens. Dinsdag: 7.30 weekdienst voor Ma ria Mulders-Thissen. Woensdag: 7.30 leesmis uit dankb. v. d. fam. Geurts-Peeters. Donderdag: 7.30 leesm. uit dankb. v. d. fam. Will ems-Verheyen. Vrijdag: Feest van de H. Joseph werkman, tevens eerste vrijdag. 7.30 gez. H. Mis ter ere van het H. Hart: jaarg. voor Albert Verheyen. Na de H. Mis uitstelling en oefening van eerherstel. Zaterdag: 7.30 leesmis uit dankb. v. d. fam. Winnen-v. Well; 10 u. gez. H. Mis uit dankb. bij gelegenheid van het 25-jarig huw. v. van den Munckhof-Schouten; gelegenheid om te biechten van 78 uur. RECTORAAT VEULEN Zondag: 4e zondag na Pasen. Roepingen-zondag. 7.30 leesmis voor welzijn van gezin (CL); 10 uur Hgm. voor de bekende intentie; 2.30 Lof. Vandaag kollekte voor het Groot Seminarie. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 4e zondag na Pasen. 7.30 vroegmis tot int. van fam. Poels- Peters; 10 uur hoogmis voor de zie- lerust van overledenen. Vandaag „Roepingen-zondag", kolllekte voor het Groot-Seminarie; 2.30 lof. Door de week H. Mis om 7.30 u. Maandag: v. d. zielerust van Ger- rit Janssen. Dinsdag: uit dankbaarheid namens fam. Nabuurs-v. d. Broek. Woensdag: v. d. zielerust van Pe trus Pubben, namens de Fokvereni- ging. Donderdag: tot int. van fam. Arts- Berents. Vrijdag: H. Jozef, arbeider (eerste vrijdag van de maand). 7.30 tot int. van fam. Arts-Herpers; 20 uur gez. H. Mis tot bijz. intentie-. Vandaag ge dispenseerd in de onthoudingswet. Zaterdag: eerste zaterdag van de maand, gewijd aan het Onbevlekt Hart van Maria, priesterzaterdag, H. Mis tot int. van fam. Hertsig; 20 uur Lof ter ere van Maria. Ko ningin van de Vrede. Biechtgelegen heid: dagelijks vóór H. Mis; vrijdag en zaterdag voor en na avonddienst. RECTORAAT SMAKT Zondag: 4e zondag na Pasen. 6.15 H. Mis voor overl. fam. Coppus- de Hoog; 7.30 voor Mia Wijnhoven; 10 uur Hoogmis voor onze weldoe ners; 11 uur Hoogmis voor bede vaart: Berg Urmond en omstreken. Kapel: 7.30 H. Mis voor de school jeugd; 9 uur H. Mis voor bedevaart Berg e.o.; 11 uur H, Mis voor bede vaart Deventer. Maandag: 6.30 en 7.30 gel. H. Mis sen tot zekere intentie. Dinsdag: 6.30 voor een zieke moe der; 7.30 voor Pastoor Asselberghs. Woensdag: 6.30 t.e.v. de H. Jozef; 7.30 voor Peter Antoon Philipsen en zoon Albert. Donderdag: 6.30 ter ere van het H. Sacrament; 7.30 voor welslagen van examen; van 5 tot 6 uur en van 7 tot 8 uur gelegenheid om te biech ten. Vrijdag: le vrijdag van de maand: feest van St. Jozef, Patroon van de Arbeid. 6.30 gel. H. Mis voor Henri Slits, zoon Theo en Nella Potten; 7.30 gez. H. Mis, uitstelling, litanie en zegen; 's avonds om 7.30 avondmis. Zaterdag: 6.30 en 7.30 gel. H. Missen voor overl. fam. Van 5 tot 6 uur en van 7 tot 8 uur gelegen heid om te biechten. Zondag a.s. eerste H. Communie van de kinderen. 7.45 uur worden de communicantjes afgehaald; om 8 uur gez. H. Mis (volkszang). HET HUIS, WAAR JE ALS MENS MET PLEZIER KUNT LEVEN Gesteld wij gaan verhuizen. Voor dat we in een ander huis trekken, laten we het eerst grondig schoon maken. Als het een nieuw huis zou zijn, gaat het anders dan wanneer we in een oud, reeds eerder be woond huis trekken. Vooral wan neer het een beetje uitgewoond huis is, laten we het eerst bewoonbaar maken. Het moet de moeite waard zijn in het huis te leven, we willen er niet hokken, we willen er echt wonen ,dat wil zeggen: leven. Maar wat voor ons huis geldt, is tegenwoordig ook van waarde voor ons werk: we willen arbeiden in een bureau, een werkplaats, een winkel, waar we ons thuis voelen, waar we wat comfort hebben. Ook onze werkgelegenheid moet leefbaar zijn. Ga zo maar door: onze wijk moet leefbaar zijn, onze stad, ons land. Deugt de zaak niet, dan gaan we adresseren aan de gemeente of bij ieder, die er iets aan kan doen. Dit eenmaal gegeven, is het niet nodig nu nog door te redeneren over een nog groter verband: de wereld. We willen immers allemaal, dat de wereld ook leefbaar is. Voor onszelf zeker. Maar het Christendom heeft ons geleerd, dat wat we zelf willen heb ben, ook anderen moeten gunnen. En niet alleen gunnen, we moeten er ook moeite voor doen, dat anderén krijgen wat we zelf graag bezitten of verkrijgen. Wensen we dus voor onszelf een wereld die leefbaar is, dan moeten we de wereld ook leef baar maken voor anderen. In het vakjargon van progressieve denkers zegt men dat zo.: „De we reld is voor ons een gave en een opgave." Een juist woord, maar zonder uit leg een beetje duister, hoewel het zo leuk en interessant klinkt. Maar goed, het leefbaar maken van de wereld heeft God ons als taak in het leven meegegeven en heel in het bijzonder als christen. Dat huis van ons allen, dat „wereld" heet, moeten we blijven opknappen, verbeteren en optuigen, net zo lang tot het prettig is er in te verblijven. De hongerigen moeten dus te eten krijgen, de armen moeten beter ge huisvest worden, de werklozen moe ten aan arbeid worden geholpen, de zieken moeten hospitalen en apothe ken krijgen, voor de anaphabeten moeten scholen gebouwd worden. We moeten de wereld voor elkaar bewoonbaar maken. Dat is de taak van de leek, van de Christen. En wanneer hij dat doet om zijn opdracht in de wereld te vervullen, dan heeft hij de eer ste vraag van de catechismus op zeer reëele en deugdelijke manier beantwoord en aan zijn eerste le venseis voldaan. NA 81 JAAR. Nog nooit had de 81-jarige Th. van Dijck aan de Overloonseweg een arts nodig gehad. Maar na 81 jaar was het toch lelijk mis. Terwijl hij voor het avondeten aan tafel wilde gaan, kwam hij zo ongelukkig te vallen, dat hij met een heupbreuk in het ziekenhuis moest worden opge nomen. VENRAY IN HET DONKER Zaterdagavond tegen 10 uur kwam door kortsluiting in het transforma torhuisje aan de Schoolstraat het grootste gedeelte van Venray in 't donker te zitten. De storing was om 11 uur verholpen. De herstelwerk zaamheden hebben tot zondag voortgeduurd. Nylonkousen, vieren die ook al een jubileum zult u vragen? De kou sen nu direct niet, wel het weefsel dat er voor wordt gebruikt, het ny lon. Nu, in onze zestiger jaren, zijn nylonkousen geen luxe meer, ze zijn al te koop vanaf 98 cent het paar. Dat zijn dan wel niet direct de sterkste, maar „omdat ze toch op den duur allemaal kapot gaan" ge bruikt de doorsnee Nederlandse vrouw toch niet de duurste nylons. We zijn er al zo mee vertrouwd geraakt, met de nylonkousen, het nylon ondergoed, nylon regenjassen en wat al niet meer. Maar hoe ko men we er eigenlijk aan? Het was (natuurlijk) Amerika dat in 1938 het krantenbericht bracht van de patenttoekenning op een nieuwe textielstof. Het nylon, zoals de naam was van het weefsel, werd beschreven als een „zijde-achtig weefsel, verkregen door synthese". In 1928 was een groep scheikun digen onder leiding van Dr. Walace, H. Carothers al met onderzoekingen begonnen. Het kapitaal voor dit on derzoek, waarvoor talrijke laborato ria en proefinstallaties nodig waren, werd verschaft door de firma Du Pont de Nemours uit Wilmington (Delaware). Tien jaar later eerst verkreeg men het patent. Een jaar na de publicatie, in de cember 1939, begon men met de pro- duktie, en 15 mei 1940 konden de eerste nylonkousen bijna al overal in het land te koop worden aange boden. Het kostte de firma Du Pont bij na 11 jaar en 27 miljoen dollar om van het laboratoriumstadium naar de massa-produktie over te schake len. Nylonvezels worden thans door 112 firma in 120 fabrieken, verspreid over 38 landen vervaardigd en elk jaar komen er nog nieuwe produk- ten bij. De twee voornaamste grondstoffen voor de vervaardiging van nylon werden aanvankelijk uit steenkool, water en lucht gehaald. Later ging men over tot het gebruik van pe troleum aardgas en nevenprodukten van de landbouw. De variatie in de nylon-soorten werd steeds groter en men is er zelfs nu nog van overtuigd dat honderden variaties mogelijk zijn. Alleen de firma Du Pont produ ceert al llOOsoorten nylon. Na de nylonkousen kwam het nylon-ondergoed. Het nylon is licht, sterk en duurzaam en geen enkel scheikundig produkt is dan ook zo vlug en zo algemeen bij het publiek in de smaak gevallen. Toen het weefsel wat sterker werd, gebruikte men het al spoedig voor het maken van parachutes, scheepstrossen en kabels. Alleen al in 1963 werd 5,4 miljoen kg nyion gebruikt voor de fabricage van ny lon-veiligheidsgordels voor auto's, 31,5 miljoen kg voor nylon werd gebruikt door fabrikanten van koor den, kabels, transportbanden, schrijf machinelinten en naaigaren en men neemt aan dat in 1968, dus over vier jaar, het verbruik zal zijn gestegen tot ruim 58,5 miljoen kg. Specialis ten voorspellen bovendien een toe nemend gebruik van nylon in de ko mende 5 jaar door 't fabriceren van steeds nieuwe nylonprodukten. Waar nu 4,5 miljoen kg wordt aangewend voor nieuwe produkten, schat men het verbruik in de volgende 5 jaar al op 67,5 miljoen kg. Al met al zit er in dit synthetische vezel een grote toekomst, een toe komst die nu al vast kan beginnen met de viering van het 25-jarig ju bileum. •'-■H Dat er in het stille soms grote werken worden verricht bleek zondag weer eens in Merselo. In het patronaat stelde de Missie-naaiclub ten toon. Deze club bestaat uit ongeveer 25 leden, waarvan Wilma Janssen met 13 jaar de jongste en huishoudster Marie van de pastoor met 65 jr. de oudste is. Men heeft kontakt met missies in Brazilië, de Philipijnen en Congo. Zo wordt er gewerkt voor Pater van Meijel, Truus Pluk, Pater Janssen en Broeder Baltussen. Op de tentoonstelling waren een zevental kasuifels, 1 schoudervelum, 4 stel paramenten en nog vele an dere stukken te bezichtigen. Men financiert het materiaal met een grote loterü (di© goed opbrengt), een fancy-fair en de verkoop van jurkjes die gemaakt worden van stof wat hiervoor kosteloos wordt aan geboden. Al met al was het dit jaar echt de moeite waard. Foto: G. Kruijsen.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 1