Vakopleidingskansen Merselo's Fanfare in uniform WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Verzekeringen... Hobby's en Kampeerwagens weer groter geworden 1*5 gg DISTRICTS BUREAUHOUDER 1° Aalmoezenier van Leipzig Zondagsdienst huisartsen Opening ATEBE-garage VRIJDAG 20 MAART 1964 No. 12 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ADVERTENTIEPRIJS 8»/« ct. p. mm ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75 In de grotere bladen vindt U al pagina's vol advertenties van reis bureaus, die U vele en schone vakantietochten voorspiegelen over heel Europa. In menig huisgezin liggen al folders van verkeers bureaus en zo langzaam maar zeker is men plannen aan het ma ken voor de vakantie 1964. En op de tentoonstelling Hiswa-Goed Kamp die tot 26 maart in Amsterdam wordt gehouden, komt men ook Venrayers tegen, die hun kampeer- en caravanuitrusting wil len aanvullen voor dat doel. Maar op diezelfde tentoonstelling zagen we in een der stands nog een Venrays gezicht, namelqk dat van de heer M. J. Hendriks uit Ysselsteyn, die daar temidden van enkele prachtige caravans de vele belangstellenden tekst en uit leg aan het geven was. Een verkoper dus van „vakanties- op-wielen", die in de afgelopen ja ren in Ysselsteyn een groot bedrijf opgebouwd heeft en waar we zo langs de Midden Peelweg ver schillende caravans zien staan. Ons heeft altijd de vraag geïntrigeerd hoe de heer Hendriks, die we ge kend hebben als hoofdinspekteur van een verzekering zo eensklaps in het caravanvak op kon duiken. Een gesprek met deze vakantie-leveran cier heeft ons de oplossing gebracht. ENTHOUSIASTELING In 1945 besloot de heer Hendriks de oorlog en alles wat daaraan vast zat te vergeten door een flinke va kantie. Plannen werden gemaakt en verworpen en het einde van het liedje was, dat hij met een gehuur de KIP-caravan achter zijn Morris de wijde wereld introk. En ondanks het feit dat zijn auto de caravan ternauwernood trekken kon, genoot hij vrij als een vogel van zijn va kantie en was meteen de meest overtuigde kampeerwagen-enthou siasteling. Met het oog op zijn Mor ris werd het jaar daarop een vouw wagen gehuurd, toen hij alle verze keringsleed wou vergeten, maar hoewel zijn auto deze wagen prach tig de bergen over trok, beviel het de heer Hendriks niet, want bij een wat winderige dag zat hij in zijn tentenwagen te bibberen. En dat was weer de oorzaak dat hij voor het volgende jaar zelf een kampeer wagen ging bouwen, terwijl hij zijn oude vouwwagen ging verhuren. Er bleek interesse te bestaan voor deze kampeerwagens en daarom werd er zo links en rechts op zijn tochten voor verzekerings-liefhebbers ook uitgekeken naar caravans, die in de zomermaanden graag en volop af trek hadden. VERJAARDAG SCHULD Dat groeide tot 1954 toen een ver jaardagspartijtje in Deurne de zaak een andere kant opdreef. Op die verjaardagspartij bleek namelijk dat een zwager van de heer Hendriks van plan was een garage te begin nen en zelfstandig te worden. Er werd zo half lachend gezegd, dat men dan die caravan-geschiedenis maar samen moest gaan doen, maar het duurde geen maanden of een nieuwe n.v. zag het daglicht, Garage de Peelstreek n.v., die zich vestigde aan de Deurneseweg, waar een ga ragebedrijf werd opgezet. Dat bij en om die garage tientallen caravans te vinden waren, die in eigen bedrijf werden onderhouden en klaar ge maakt hoeft na het voorgaande geen betoog. En dat de heer Hendriks de verzekeringen de verzekeringen liet zal ook duidelijk zijn. Er was alleen een „maart je De gemeente was het er lang niet mee eens dat daar in het agrarisch gebied langs de Deurneseweg plot seling een garage verrezen was en zo over en weer gaf dat reden tot moeilijkheden. Die moeilijkheden werden opgelost, toen men midden in Ysselsteyn de garage kon over plaatsen en daar plaats en gelegen heid geboden werd om de tiental len caravans te parkeren. IMPORTEUR. Aanvankelijk had men zich bezig gehouden met de verhuur en de verkoop van de bekende Blue Birds, een betrekkelijk goedkope en lichte caravan van Engels fabrikaat, die men betrok van een Nederlandse importeur. Maar aldra bleek dat ook de zwaardere en luxere uitvoering van kampeerwagens veel gevraagd werden. Er werden dus andere merken aangetrokken als de WAWA en andere bekende merken, die een zwaardere uitvoering hebben en lu- xueuser zijn ingericht. Dit alles kwam via Nederlandse importeurs bij de Peelstreek terecht. Maar in 1962 veranderde dat. Op de beurs in Essen stonden namelijk enkele prachtige Duitse kampeerwagens, die terecht de aandacht trokken van het publiek door hun uitvoering en afwerking, maar daarnaast van des kundigen een 10 en een griffel kre gen voor de technische kwaliteiten. Dat de heer Hendriks het water bij na uit de mond liep was vanzelf sprekend, temeer waar deze polyes ter van Oedt bij Krefeld afkomstig bleek en dus praktisch vlak uit de buurt kwam. Hij trok de stoute schoenen aan en vroeg om de ver tegenwoordiging voor Nederland. Dat kon met een minimum-afname van 25 van deze luxe raspaardj es. De terugweg naar huis en de daar op volgende dagen waren niet pret tig voor de nieuwbakken-importeur, die hem nu zat te knijpen als een dief, dat hij deze paleizen-op-wielen niet kwijt zou raken. Doch het bleek een goede keus, want nauwelijks een maand daarna moest het contract belangrijk uitgebreid worden en nu op de Hiswa trekken deze wagens terecht ook weer alle aandacht van het publiek. Dat was het begin van eigen import. Later kwam naast de Eicker, de Homeco en nu staat de Metabil op het importprogramma, namen die cartvans-kenners eerbie dig naar hun petje do engrijpen. Een omzet van 200250 caravans in het jaar vindt men heel gewoon. Voor de eigen importen worden overal in den lande dealers aange zocht en een service-dienst opge bouwd. En terwijl men in de garage alle mogelijke reparaties uitvoert aan kampeerwagens, ze zelfs verbouwt, zowel in polyester als in aluminium en masonite rijdt de heer Hendriks het land door of zit achter zijn bu reau te handelen en te verhandelen. In zijn showrooms staan de kam peerwagens. Van de lichtgewicht WAWA van 2900,tot het paleis de Eicker 515 van 13.100,en tus sen deze twee uitersten een keur van alle modellen en prijzen. En daarnaast de verhuur. Vijfendertig caravans zijn de hele zome op toer en de Peelstreek levert behalve de wagens ook de bijbeho rende tenten tot de levensmiddelen toe. Daarnaast worden de wagens van verschillende kopers verhuurt, die zo via de ver huurprijs weer iets terugkrijgen van de aankoopkosten. Ook een service, die op hoge prijs wordt gesteld. En wat de verzeke ringen van een en ander aangaat, daar hoeft niemand zich zorgen over te merken. Want ook het oude vak is men nog niet verleerd Goed Kamp, voor velen begint het in Ysselsteyn, waar een oud verze keringsinspecteur van zijn hobby, zijn beroep maakte..... De vakopleiding mag zich ook in Venray in een groeiende belangstel ling verheugen. Het aantal leerlin gen op de L.T.S. neemt met het jaar toe en daarop aansluitende verdere scholing via het leerlingenstelsel wordt graag voor vex'dere vakont wikkeling aangegrepen. Dat is maar gelukkig in deze tijd, waarin de vraag naar gespecialiseerde vakmen sen nog altijd zeer groot is. Doch ook voor hen, die geen kans gehad hebben de nijverheidsschool te bezoeken, voor wie indertijd geen leerling-overeenkomst is afgesloten liggen er nog kansen voor speciale opleiding. Er wordt immers een spe ciale vorm van vakopleiding gebo den aan personen van 18 tot 50 jaar in de verschillende centra voor vak opleiding van volwassenen. In Limburg kennen we twee van dergelijke centra, namelijk in Venlo en in Heerlen. In Venlo kunnen ge noemde mensen een opleiding krij gen als metselaar, timmerman, be- tontimmerman, draaier, bankwerker en lasser; in Heerlen is er verder nog mogelijkheid voor stucadoor, sterkstroom hulpmonteur en auto monteur. Sinds kort zijn er enkele belang rijke veranderingen doorgevoerd bij deze centra, die voor enkele lezers van dit blad wellicht belangrijk zijn. Op de eerste plaats hoeven zelf standige agrarische gezinsarbeids krachten, die op deze centra ge schoold willen worden, niet de voor geschreven 45 uur per week aanwe zig te zijn. Als de behartiging van de belangen van hun landbouwbe drijf zulks noodzakelijk maken hoe ven ze maar minimaal 25 uur per week naar school. Een belangrijke verbetering, die de mogelijkheid opent dat de landbouwer zich naast het gewone werk op de boerderij kan omscholen. Bouwvakcursisten genieten verder verschillende toe slagen en premiën. LOONDERVING Zoals bekend ontvangt iedere cur sist loon terwijl hij de cursus volgt. Hieronder volgen de loondervings vergoedingen voor een eerste klas gemeente per uur (deelnemers uit Venray aan b.v. het centrum in Ven lo ontvangen per week minimaal 90 ct., maximaal 2.25 minder.) 3 3 hulpmonteurs sterkstroom) is er nog een bouwtoeslag, die voor de kost winners ongeveer 15 cent per uur bedraagt ,voor de kostgangers, al- leenwonenden en thuisinwonenden 35 cent per uur bedraagt. Bovendien krijgt men een premie van 3,per week, indien men een werkkring wil aanvaarden in de bouwnijverheid in Nederland en dit premiebedrag hangt af van de duur van de cursus en varieert van 60,- tot 171,—. Tenslotte krijgen cursisten, die na. hun opleiding een vol jaar in tie Nederlandse bouwnijverheid ge werkt hebben, op aanvraag nog een extra premie van 156,schoon in het handje. Wie over al deze extra's, maar vooral over deze ongekende moge lijkheden om alsnog een goed vak te leren (met behoud van loon) meer wil weten kan zich vervoegen bij 't Arbeidsbureau Venray, Merselose- weg 11, telefoon 1045, waar men U gaarne zal inlichten over de moge lijkheden van deze opleidingen. Sinds enige tijd is het kleine maar knusse bureautje op het Hen- seniusplein nr. 8 door de plaatselijke bureauhouder van de provinciale Voedselcommissaris in Limburg, de heer Emonts verlaten. Behalve dat er een nieuw bureau gevestigd is in het gebouw van de ruilverkaveling in Castenray (aangesloten onder het telefoonnummer 04787-500) is ook zijn titelatuur veranderd. Hij is na melijk thans districtsbureauhouder. Op 1 januari j.l. zijn namelijk eni ge grote veranderingen ingevoerd in de dienst van de voedselcommissa ris. Vroeger had de heer Emonts de zorg voor de gemeenten Venray, Wanssum en Meerlo. Sinds de reor ganisatie, zijn daarbij gekomen de gemeenten Broekhuizen, Grubben- vorst en Sevenum, zodat zijn werk gebied een heel stuk groter is ge worden, omdat de plaatselijke bu reaux Horst en Venray zijn samen gevoegd. Voor de overkant van de Maas heeft dat minder prettige ge volgen gehad, omdat Mook, Midde laar nu tot en met Meyel onder Venlo hoort. Al houdt men een ex tra zitdag in Heyen, daarmede zijn de problemen niet opgelost. Zijn eerste taak is de bedrijfsge gevens van zijn district zo juist mo gelijk bij te houden. Daarvoor wor den o.m. ook de tellingen georgani seerd en moet hij steekproeven ne men of de verschillende hem ver strekte gegevens wel op waarheid berusten. Uitbetalingen van steunakties en van toelagen lopen gewoonlijk via zijn bureau en daar hoort de nodige adminstratie bij. Voor de verschillende produkt- schappen moet hij de daar nodige gegevens verstrekken; hij moet zor gen voor de administratie van de af levering van inlandse tarwe; kon takten onderhouden met het land- bouwbedrijfsleven om uitvoering van verschillende overheidsmaatre gelen zo gemakkelijk mogelijk voor alle betrokkenen te doen verlopen en moet daarnaast bekend zijn met de algemene economische situatie in zijn streek. Hij moet de overheid t.a.v. uitvoering van verschillende maatregelen adviseren en de belan gen behartigen van de geregistreer- den. We denken hier b.v. aan de graantoeslag, aan de heffingen van het landbouwschap waarbij hij ad vies en hulp kan geven. Daarnaast en dat is geen onbelangrijk on- dëraëel"van zijn taak moet hij de mensen kunnen instrueren welke wegen ze moeten bewandelen om van de verschillende maatregelen, die ten gunste en ten behoeve van land- en tuinbouw genomen wor den, zo goed mogelijk te kunnen profiteren, wat niet alleen inhoudt dat hij van deze steunmaatregelen op de hoogte is, maar kennis heeft van de stand van zaken, instructies en voorlichting kan geven. Dat daar naast met gemeentelijke instanties, met handel en industrie kontakten onderhouden moeten worden is van zelfsprekend. Om nog niet te spre ken van de kontakten met voorlich tingsdiensten LEI en andere. Een nog al zware opgave, die ech ter dank zij de medewerking van ge- registreex'den gewoonlijk tot beider genoeg vervuld wordt. Ons rest ten slotte alleen nog te melden dat de heer Emonts iedere maandagmorgen van 101 uur zitting heeft in café „In d'n Engel" en iedere dinsdag morgen in café van Rens te Horst. 3 W 3 n> tt> n> 3 3 era I fD 0.97 1.16 1.35 1.54 1.74 1.93 0.83 1.— 1.16 1.33 1.49 1.66 18 jaar 1.11 19 jaar 1.33 20 jaar 1.55 21 jaar 1.77 22 jaar 1.99 23 jaar en ouder 2.21 De cursisten van 23 jaar en ouder (en de jongeren indien zij kostwin ner zijn) ontvangen bovendien de huurcompensatie, die voor Venray 5.75 per week is. Bovendien kan een prestatietoe slag worden gegeven, die naar ge lag van de gelevex'de prestaties 1.50 2.50 en 3.50 per week kan be dragen. Reiskostenvergoeding wordt ver strekt, terwijl alle sociale verzeke ringen normaal worden toegepast en ook betaalde vakantie wordt gege ven. Voor degenen, die zich bekwamen in de bouwvakken (waaronder ook In donkerrood uniform met gouden epauletten presenteerde, zich zaterdagavond de kerkelijke Fanfare St. Oda in Merselo. Het werd er even stil in zaal Arts om al die knappe kerels, zoals presi dent v. d. Venne ze noemde, maar nog meer omdat men nu de resultaten zag van een financiële aktie, die. er z(jn mooht. De voorzitter van het Unifox-men- fonds, de heer Emonts, mocht tegen over een volle zaal getuigen van de offerzin van het Merselose publiek, dat gul gegeven heeft, sinds op 8 juni 1962 besloten werd ook de Mer selose fanfare te unifox-meren. Iedereen heeft bijgedragen aan de ruim 8500,die op tafel moesten komen, voox'dat de firma Arts-van Woex'kum kon beginen met iedere muzikant een keurig costuum aan te meten. Welnu die zijn er geko men, ook dank zij de bijdragen van vele oud Mex'selonaren, dank zij de hulp van de plaatselijke coöperaties en middenstanders, die deze op hoog muzikaal peil staande fanfare een warm hart toedroegen. Daarom was het zaterdagavond dan ook feest in zaal Arts, waar dit muziekgezel schap o.l.v. de heer M. Arts een feestprogramma blies dat er zijn mocht en waarin president van de Venne naast praktisch alle gezinnen van Merselo, de Pastoor en de Rec tor van de Vredepeel kon begroeten, alsmede loco-burgemeester v. Dijck, de vice-voorzitter van de Limburgse Federatie van Muziekgezelschappen de heer L. Laurensse, Pater M. Arts, Dr. Jaspers en het Statenlid de heer Emonts. Er waren afgevaardigden van de muziekgezelschappen uit. Horst en Overloon, waarmede Mer selo goede connecties onderhoudt, kortom de zaal zat propvol. De heer v. d. Venne was dankbaar voor de vele offers, die een kleine gemeenschap weet op te bx'engen voor zijn muziekgezelschap. Hij wees er op dat nog zo lang geleden de hoge stemming van het korps was omgezet in een lage, waarmede al een enorm bedrag gemoeid was; een bedrag echter ook al dank zij veler gulle gaven bijeen was gekomen. Dat Merselo's Fanfare bij haar 9e lustrum thans de uniformen kreeg aangeboden was een teken te meer van deze goede gezindheid, die de fanfare nog meer dan in het verle den verplicht tot goede muzikale px-estaties en tot een waardige re presentatie van dit kex'kdorp. Woox'den van gelukwens spraken op deze feestelijke avond de heer L. Laurensse, die aankondigde dat de Federatie bezig is om een beter sub- sidie-beleid bij de gemeenten te be pleiten; loco-burgemeester v. Dijck, die namens het gemeentebestuur ge lukwensen aanbood; Pastoor Ver- coulen en „zijn herdersmaatje" Rec tor Pelt van de Vredepeel, wiens VOOR ALLE RIJBEWIJZEN NAAR autorijschool Jansen Langstraat 33 - Overloonseweg 18 Venray - Telefoon 04780-1351 25 JAAR PRIESTER Op woensdag 25 maax't a.s. hoopt de Zeer Eerwaarde Heer P. H. van Leipzig, aalmoezenier in de kazerne te Grave zijn zilveren priesterfeest te vieren. En ongetwijfeld zullen verschillende van zijn oud-parochia nen op die dag acte de presence geven bij de receptie welke de ju bilaris dan wordt aangeboden in het Katholiek Militair Tehuis bij deze kazerne. Want deze aalmoezenier heeft immers een groot deel van zijn priesterleven 14 jaren ge staan in de parochie van St. Petrus- Banden en zich daar vele vrienden gemaakt. De in 1914 geboren Tegelennaar is in 1947 in Venray benoemd en heeft daar als assistent o.a. van Deken Lconen grote verdiensten verworven o.a. door zijn werk voor de arbeiders-, stands- en vakorga nisaties, alsmede voor de jeugd, wier vorming ontspanning en ontwikke ling hem na aan het. hart lagen. Is 't wonder dat toen hij uiteindelijk geroepen als pastoor dit werk graag aan andex-en overliet, toen het aal moezenierschap vrij kwam, dat hem nog meer de kans gaf zich met de opgroeiende jeugd bezig te houden Hij had in Venray een goede naam en ondanks 't feit dat men hem zijn promotie gaarne gunde, voelde men zijn afscheid toch allex-wege als een verlies. Dat hij Venray niet vergeten is, blijkt uit zijn talrijke en dikwijls nog late bezoeken aan onze plaats, wier ontwikkeling hij steeds blijft volgen. Dat Venray liem niet ver geten is, zal beslist woensdag a.s. in Grave blijken. parochianen ook een niet onbelang- x'ijk steentje aan de uniformering hebben bijgedx-agen, en die beiden de gelijkheid en de eenvoud van de uniformen vergeleken met de dege lijkheid en de eenvoud van de in- woners van beide kerkdorpen. Namens oud-inwonex's boden Pa ter Arts en Dr. Jaspers gelukwensen aan, die in deze uniformering een duidelijk teken zagen dat de oude stelling dat de wereld achter Mer selo met kranten is dichtgeplakt voor goed verleden tijd is. Wie daar nog aan getwijfeld mocht hebben, overtuigde de muziek, die in een feestelijke progx'amma de laatste resten van die kranten wegbliezen. Zondagmorgen heeft de fanfare een rondgang door Merselo gemaakt zodat het publiek al vast wennen kan aan dit inderdaad stijlvol en keurig geüniformeerde korps. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur Dr. L. COENEN Henseniusstraat Telefoon 1878 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. WILMSEN St. Antoniusveldweg 6 Tel. 1651 GROENE KRUIS Dinsdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. Voortaan op ieder zuigelingenbureau pokken zetten. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Stevens-IIeinen Merseloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) b.g.g. 1061 Loco-bux'gemeester van Dijck heeft vrijdag j.l. de nieuwe ATEBE-gara ge aan de Oude Oostrumseweg zijn bestemming gegeven. Een garage die met zijn 1750 m2 oppervlakte er beslist zijn mag en waaraan zowel de arichtecten, Gebr. de Vries, als de aannemers Gebx\ Koenen uit Holthees eer hebben behaald. Het ontbreken van een G.M. ser vice evenals die voor de Renault was voor de Gebr. Brauchmann uit Venlo (Gebra-garage) reden om een vestiging in Venray te overwegen. De resultaten daarvan kan men thans bewonderen aan de Oude Oostrumseweg, die ook door de ves tiging van Bom's expeditiebedrijf en de nieuwe fabriekshal van Hermus een heel wat vlotter aanzien heeft gekregen. De directeur, de heer Jac. Brauch mann, kon de vele, vele gasten een pracht showroom laten zien, met vex-koopruimten en kantoren en een grote, goed uitgeruste reparatieruim te van 1100 m2 .speciaal ingericht voor de Opel- en Renault-service, met daarnaast een service-station voor de vex-koop van Esso benzine en olie. En in de showroom vond men naast de meest moderne GMC-wa- gens ook het oude Chevroletje van 1926. dat, raar maar waar, de mees te belangstelling had. Dat dit be drijf ook uitgerust is voor de ser vice en de verkoop van scooters en buitenboordmotoren kon aan de hand van verschillende machines getoond worden. De shows van al deze produkten die tot en met zondag gehouden werden, trok terecht veel bezoekers, want men had hier de unieke kans zowel de nieuwste Chevrolet en Opel-modellen te zien, als de Re- naults, terwijl de scooter-liefhebbers aan hun trekken kwamen met de nieuwste modellen Vespa, Lambret- ca en Heinkel. Dat men deze kans waax'genomen heeft bleek wel uit het onverwacht grote bezoek, iets wat ook aangetekend kon worden bij de receptie, waarop velen de jonge directeur de beste wensen voor de groei en de bloei van deze nieuwe vestiging in Vériray kwamen geluk-

Peel en Maas | 1964 | | pagina 5