THOMASSEN Kerkelijke Diensten Paasbiecht van 22 tot en met 28 maart i J /1Z voor overgordijnen PAROCHIEKERK VENRAY Priester v. d. week: Past. W. Geerits Maasheseweg 10 - Tel. 1274 Zondag: 6.30 Gerard Geurts; 7.30 overl. fam. van Dijck-Wismans; 8.30 deken Haenraets; 9.30 Hoogmis voor de parochie; 11 uur José Kremer- Vullinghs; 18 uur Willie Verhoeven en oma. Maandag: 7 u. Helena Haenraets; 7.30 Mathijs Paules; 8.15 plechtig gest. jaarget. Hendrik Caesar Kui pers en Anna Haegens; 9 uur Jac. Coenen. Dinsdag: 7 uur Josephine Theeu- wen-Jansen; 7.30 M. Jeuken en echtgen.; 8.15 Maria Voermans- Janssen; 9 uur Johanna van Bracht- Gerrits. Woensdag: 7 uur W. Broers, echt- gen. en overleden kinderen; 7.30 Pierre van Opbergen; 8.15 dokter Bloemen; 9 uur uit dankbaarheid (R.); 19 uur avondmis bid- en boete dag Vrouwenorganisaties. Witte Donderdag: 16.00 kindermis, ook toegankelijk voor anderen voor zover er plaats is; 20.00 plechtige hoogmis, waarna aanbidding tot 12 uur. Goede Vrijdag: 15 uur Kruisweg; 20 u. goede vrij dag viering met gele genheid tot communiceren. Paaszaterdag: 10.45 avondwake m. hoogmis. Biechtgelegenheid Zaterdag 21 maart van 5-7.30; 7 u. lof. Woensdag 25 maart van 5-7.30 u. Donderdag: 26 maart: v. 5-7.30 u. Vrijdag 27 maart van 38 uur en Paaszaterdag 28 maart van 36 uur. 's Morgens van 810 uur. Paascommunie voor de zieken Witte Donderdag om 7 uur 's mor gens te beginnen. Men kan zich voor deelname opgeven bij de parochie geestelijken. Eerste vrijdag zal er geen ziekencommunie worden ge bracht. Wijwater kan worden afgehaald Paaszaterdag vanaf 9.30 uur. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Rector Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 2e Passiezondag of Palm zondag. Zie programma H. Week. De palmwijding is bij goed weer voor de hoofdingang van het Ly ceum om 10 uur ,bij slecht weer in de kerk. Na de palmwijding s.v.p. in rijen van vier naar de kerk. De kol- lekte is voor kerk en H. Plaatsen van Palestina. Voor de hele week zie programma van de Goede Week, dat U thuis is gebracht. Dinsdagavond 7 uur avondmis tot intentie van de aanwezige gezinnen. Vrijdag: geboden vasten- en ont houdingsdag. Mededelingen 1. Paasnacht ontsteken verkenners het Paasvuur op het kerkplein om 22.30 uur. 2. Tekstboekjes zijn voor elke plechtigheid bij de kerk verkrijg baar a 10 cent. 3. Paascommunie voor zieken! Wilt U zieken, thuis-zittende, die ons NIET bekend zijn bij broeder portier opgeven. 4. Wijwater. U wordt verzocht dit pas te halen dinsdag na Pasen. 5. Biechten. Wacht u a.u.b. niet tot de laatste dag, maar komt u lie ver de eerste dagen van de Goe de Week. 6. Laatste week van het offer voor de vastenaktie. De Heer vraagt u voor zijn jeugdige vrienden. We kunnen de toekomst der wereld- jeugd bevorderen, Christus Het wordt al vroeg met de paplepel ingegeven NAAR maakte voor ons allen een heer lijke toekomst mogelijk. Hij schrok daarbij voor de dood niet terug. Laten ook wij ons door niets weerhouden de jeugd een toekomst te verzekeren. DE HEILIGE WEEK in de Parochiekerk van O.L. Vrouw van Zeven Smarten Palmzondag: 10 ur Wijding der palmen. Palmprocessie, die gehou den wordt om onze Verlosser Jesus Christus als Koning te huldigen. Na de processie plechtige Hoogmis. De gelezen H.H. Missen zijn om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45 uur. 7 uur Vasten- oefening. Maandag en dinsdag: van 58 uur gelegenheid om het H. Sacrament der Biecht te ontvangen. Woendsag: van 38 uur gelegen heid om 't H. Sacrament der Biecht te ontvangen. Witte Donderdag: Viering van de instelling van de H. Eucharistie en van het H. Priesterschap. 7.30 Don kere Metten, Lauden; 4 uur gelezen H. Mis in het bijzonder voor de kin deren. Onder de H. Mis wordt de H. Communie uitgereikt; 8 uur plech tige Avondmis, waaronder de Voet wassing. Onder de H. Mis wordt de H. Communie uitgereikt (ongeveer 9 uur). Het Allerheiligste blijft op het zij-altaar ter aanbidding uitge steld tot 12 uur. Gelegenheid om het H. Sacrament der Biecht te ontvan gen: 's morgens tot 10 uur; 's mid dags van 58 uur. Goede vrijdag: Gedachtenisviering van het Lijden en Sterven van O.H. Jesus Christus. Vasten- en onthou dingsdag. 7.30 Donkere Metten. Lau den; 11.15 Oefening van de H. Kruis weg, die bijzonder bestemd is voor de kinderen; 3 uur plechtige ge dachtenis aan het Lijden en Sterven des Heren. De H. Communie wordt uitgereikt na 't communiceren door de priester (ongeveer 16.15 uur); 7.30 Kruisweg. Gelegenheid tot biechten: 's morgens tot 10 uur; na de middag van 58 uur. Stille zaterdag: 7.30 Donkere Met ten, Lauden. Paaswake: 10.45 ('s avonds) Vie ring van de Verrijzenis van onze Heer Jesus Christus en van onze op standing tot het bovennatuurlijk le ven door het H. Doopsel. De viering wordt besloten met de plechtige Verrijzenismis. Communieuitreiken circa 10.45 uur. Zaterdag kan men het H. Sacrament der Biecht ont vangen: 's morgens tot 10 uur; na de middag van 37 uur. Hoogfeest van Pasen. 10.15 Plech- ige Hoogmis; gelezen H.H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45 uur; 16.15 uur Gezongen Vespers; 5 uur Plech tig Lof met feestpreek. N.B. Ziekencommunie en Commu nie voor thuiszittende ouden van da gen: Deze wordt gebracht Witte Donderdag 's morgens. Mis intenties Zondag: 6.30 overl. fam. Kleus- kens-Kusters; 7.45 Antoon Cremers; 9 uur Hendrina Franssen-van Ger- ven; 10.15 Adrianus Hermus (R.K. Smedenbond Venray); 11.45 Piet en Harry Hermans (Oostrum). Maandag: 7 uur Antoon Laurens- se; 7.45 Wilhelmina Geurts-Crooy- mans; 8.30 overl. ouders. Dinsdag: 7 uur heer Hoevenaars; zij-altaar Antoinette Rammelmans- Elsevier; 7.45 Elisabeth Gossens- Kessels; 8.30 Heer en Mevr. Veene- ma-Claessens (Hioob). Woensdag: 7 uur overl. ouders To nen-Vermeulen; 7.45 Jos. van Lie- rop; 8.30 overl. fam. Baken-Jennes- kens. Donderdag: 4 uur overl. fam. Dienbeurten Accolythen Zondag: 6.30 J. Evers, J. Jeuken en C. Evers; 7.45 J. Rongen, G. Ver- schuuren, P. Philipsen en A. Derks; 9 uur A. Sanders, B. Peters, J. Naus en H. Bosch; 11.45 R. Vastert, M. v. Rooy, K. Jeuken en J. Meesters. Vrij: H. Janssen, Ant. Claassens en Paul Pop. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 2e Passiezondag of Palm zondag. Onder de H. Missen koliek- te voor de H. Plaatsen in Palestina (2 in 1). 7 uur H. Mis voor zieke ouders; 8.15 Palmwijding in het pa rochiehuis, processie en hoogmis voor de parochie; 10 uur H. Mis voor Gerrit Claessens (Personeel Blitta); 3 uur vastenoefening. Maandag: 7.30 gez. jrd. Gerard Arts. Dinsdag: 7.30 gest. jrd. Willem Jenneskens. Woensdag: 7.30 gest. gez. jrd. Mi chael Jacobs. Donderdag: Witte Donderdag. Om 4 uur H. Mis waaronder de kinderen de Paascommunie ontvangen; 8 uur plechtige Avondmis (eten tot 5.30) jrd. Martinus Janssen; aanbidding tot 11 uur. Vrijdag: Goede Vrijdag. Vasten en onthouding. 3 uur Kruisweg; 8 uur Herdenking van Christus' dood, met kruisverering en communiceren (eten tot 5.30). Zaterdag: 8 uur Vigiliedienst van Pasen; wijding van vuur, paaskaars en doopvont; daarna plechtige H. Mis ,mnd. Piet Claessens (eten tot 7 uur). Biechten deze week: maandagmor gen de schoolkinderen; woensdag v. 46 en van 6.308 uur; zaterdag van 46 uur. Tekstboekjes voor Palmzondag zijn verkrijgbaar in het Parochie huis. Donderdag, vrijdag en zater dag in de kerk a 10 cent. Zaterdag paaskaarsjes 25 cent. Paasdag wordt de H. Communie gebracht aan de zieken. Ons onbe kende zieken kan men opgeven aan de pastorie, liefst in het begin van de week. Maandagavond om 8 uur is de jaarlijkse gezinshoofdenvergadering in het parochiehuis. In de kapel van St. Paschalis de ze week: Maandag: Leida Claessens-Teuws. Dinsdag: overl. fam. Verheijen- Michels. Woensdag: Johannes Rongen. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 2e Passiezondag of Palm zondag. Leesmissen om 7 uur, 8.15, 9.15, om 10 uur begint de Palmwij ding aan de deur van de kerk, daar na Hoogmis; 3 uur Kruisweg en Vastenlof. Eerste kollekte voor de kerk; tweede kollekte voorgeschre ven voor de H. Plaatsen te Jerusa lem. Maandag: 7.30 zieledienst overle den fam. Custers-Litjens. Dinsdag: 7.30 jaardienst Catharina Rongen en Hubertus Maessen. Woensdag: 7.30 maanddienst Wed. Hellegers-Voermans. Donderdag: Witte Donderdag, dag van de herdenking van de instel ling van de H. Eucharistie; 's mor gens geen diensten; 's avonds om 7.30 plechtige avondmis met uitrei king van de H. Communie; 's mor gens wordt de Paascommunie aan de zieken gebracht. Vrijdag: goede vrijdag, 's Morgens geen H. Diensten. Om 3 uur per soonlijk Kruisweg bidden; 's avonds om 7.30 de plechtigheden van goede vrijdag met uitreiking van de H. Communie. Zaterdag: Paaszaterdag, 's Mor gens zijn geen diensten; 's avonds om 11 uur beginnen de plechtighe den van de Paasvigilie, daarna H. Mis. Ik hoop dat een grote menigte aanwezig is. A.s. zondag Hoogfeest van Pasen. De H. Missen om 7 uur, 8.15, 9.15 en Hoogmis om 10.15. Om biechtspreiding te bevorderen en ik hoop dat allen daaraan zoveel mogelijk meewerken zal er voldoende biechtgelegenheid worden gegeven. Woensdag van 57 en 89 uur in beide biechtstoelen; donderdag van 1012 en van 57 uur; vrijdag van 35 uur; zaterdagmorgen van 10-12 en nam. van 57 uur in beide biechtstoelen. •PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 2e Passiezondag of Palm zondag. Voorgeschreven kollekte v. d. H. Plaatsen; 7 uur H. Communie; 7.30 leesmis voor Henricus Nabben en zoon; 10 uur hoogmis voor de pa rochie; 3 uur kruisweg en lof, ver ering van relikwie van 't H. Kruis. Maandag: 7.30 gez. jrd. v. Gode- fridus Litjens en Wilhelmina Jen- niskens. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis voor Piet Philipsen. Woensdag: 7.30 Gezinsmis tot int. van hen die in deze mis offeren. Biechtgelegenheid in beide biecht stoelen: van 36 en 6.308 uur. Donderdag:Witte Donderdag. 8 u. H. Communie aan de zieken (a.u.b. tijdig melden); 4 uur nam. leesmis voor kinderen en bejaarden; 8 uur plechtige avondmis: gest. gez. jrd. voor Gerardus Dinghs en Henrica Friesen. Na deze dienst tot 12 uur aanbidding v. Allerheiligste. Vrijdag: Goede Vrijdag. 3 uur Kruiswegoefening en verering reli kwie van H. Kruis; 8 uur plechtige avonddienst ter herdenking van het lijden en sterven van onze Heer. Communieuitreiken onder deze dienst. Zaterdag: Biechtgelegenheid van 37 uur in beide biechtstoelen (ook iedere morgen); 8.30 Paasnacht-vie ring. Gez. van fam. Thielen-Thielen. Gewijd water krijgt u na Pasen. Kerkpoetsen: Miep Strijbos en Wies Kuypers. Misdienaars: H. Rambags, P. Kuy pers - G. v. Houdt, H. Poels - J. Geerets, L. Peeters. N.B. De 2e ronde van de Vasten aktie bracht 320,op. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 2e Passiezondag of Palm zondag. Om 6.45 leesmis; 8 uur lees mis voor de overleden fam. Hen- driks-Philipsen; 9 uur palmwijding en processie; om 9.15 hoogmis opge dragen voor de parochie; 10.30 lees mis voor Wilhelmus Gommans v.w. de buurt; 3 uur Kruisweg en lof. Maandag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Johannes Loenen en echtgen. M. Pouwels; 8.15 leesmis voor Hub. van Ooi v.w. de bejaarden vereni ging. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Gerard Willemse, kindermis voor jongens en meisjes; 8.15 leesmis voor P. J. v. Rens, echtgenote en dochter An na. Woensdag: 7.30 gesticht jaargetij de voor Godfried Litjens en Wilhel mina Jenniskens; 8.15 leesmis voor de afgestorven familie Emons-Nel- len; biechtgelegenheid in twee biechtstoelen van 58 uur. Witte Donderdag: In de morgen geen dienst. Om 4 uur leesmis voor de kinderen en v. hen die 's avonds verhinderd zijn. Deze H. Mis wordt opgedragen voor de overleden fam. Voesten-Fleuren; 's avonds om 8 u. plechtige dienst ter herdenking van de instelling van het H. Sacrament. Deze H. Mis wordt opgedragen voor Elizabeth Voermans-Litjens. Biecht gelegenheid van 57 uur. Na de avonddienst aanbidding voor de le den van de H. Stede tot 12 uur. Vrijdag: Goede Vrijdag. In de Mor gen geen dienst. Om 3 uur kruis wegoefening voor de schoolkinderen; 's avonds om 8 uur H. Dienst, gele genheid om te communiceren; ge legenheid om te biechten van 5-7 u. Zaterdag: Paas-zaterdag. 's Mor gens geen dienst. In de namiddag ge legenheid om te biechten in twee biechtstoelen van 36 uur en van 6.307.30 uur. Om 8.30 vigiliedienst van Pasen, gesticht jaargetijde voor Hubertus en Marinus Geurts, echt genote en dochter Nella. Wijding v. het vuur, paaskaars, doopwater. Bij de hernieuwing van de doopbeloften een brandende kaars in de hand houden. Bij de wijding van het vuur blijft de kerk donker. Is de paas kaars ontstoken, dan de kaarsen ont steken. 's Middags om 3 uur wordt er wij water gezegend. Dit wordt door de misdienaars huis aan huis bezorgd. Als ge de misdienaars een kleinig heid geeft, spaart ge u de moeite van het zelf te moeten halen. Dit is echter niet verplicht. Het wordt u gratis aan huis gebracht. Boekjes van de oGede Week zijn achter in de kerk verkrijgbaar a 25 ct. Aan de zieken wordt op Witte Donderdag tussen 8 en 9 uur de H. Paascommunie gebracht. Voorzover de zieken niet bekend zijn, voor woensdagavond opgeven aan de pas torie. A.s. zondag s.v.p. denken aan het vastenoffer. Kerkpoetsen: Mientje Philipsen en Antoinetta Janssen. Accolythen krijgen over de dien beurten nog nader bericht. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 2e Passiezondag of Palm zondag. 6.30 leesmis voor Harry Goumans; 8.10 leesmis voor Leo Ste vens; 9.15 kindermis; 10 uur palm wijding en palmprocessie waarna de hoogmis van de overl. fam. Custers- Claasen; 5 uur vastenmeditatie en lof. Maandag: 7.30 gez. jaarg. Gerard Arts en Maria Gertruda van Encke- vort. Dinsdag: 7.30 gez. jaarg. v. Gerard v. Dierendonck. Woensdag: 7.30 lsm. voor Petro- nella van Asten-Pouwels; 7.30 nam. avondmis best. d. d. boerinnenbond voor de werldvrede. Donderdag: Witte Donderdag. 3 u. H. Mis speciaal voor de kinderen, maar voor iedereen toegankelijk; 's avonds 8 uur plechtige dienst waarna aanbidding van het Aller heiligste tot 12 uur. Vrijdag: Goede Vrijdag. 3 uur pl. dienst waaronder ook de H. Com munie wordt uitgereikt. Zaterdag: 's avonds om 11 uur pl. dienst: wijding van het vuur, de paaskaars en het doopwater met hernieuwing der doopbeloften. Om ongeveer 12 uur de plechtige Hoog mis. Op het hoogfeest van Pasen zijn de H. Missen om 7.00, 8.30 en 10 u. Deze week is biechtgelegenheid: Dinsdag en woensdag van 6-7 uur; woensdag ook 's middags van 3-4 u. voor de oudere mensen. Donderdag van 6 tot 7.30 en vrijdag van 6 tot 9 uur. Zaterdag wordt geen biecht gehoord. We verzoeken vriendelijk om zoveel mogelijk te spreiden en niet allemaal te wachten tot de laat ste dag. Op Witte Donderdag zal de com munie aan de zieken worden ge bracht. Wanneer er zieken zijn die niet geregeld de H. Communie thuis k- 'igen en dit met Pasen wel willen, zich even te laten melden. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 2e Passiezondag of Palm zondag. 7 uur leesmis ter ere van de H. Jozef (Meyer); 8.15 leesmis uit dankbaarheid (Arts-v. d. Ven); 9.45 wijding van de palmen en palmpro cessie buiten de kerk. Na de proces sie hoogmis voor een bij zondex*e in tentie. Onder de H.H. Missen kol lekte voor de heilige plaatsen. Om 6 uur laatste avondoefening. Maandag: 7 uur gest. jaargetijde voor Antonius v. d. Hoogenhof, echt genote en dochter; 7.45 leesmis voor overl. fam. Marcellis-Poels. Dinsdag: 6e van de negen dinsda gen ter ere van de H. Antonius. 7 u. gez. H. Mis ter ere van de H. An tonius tot intentie van hen die daar voor bijdragen. 7.45 leesmis uit dankbaarheid. Woensdag: 7 uur gest. jgt. voor Jacobus Bistervels en Anna Maria van Rijswijck; 7.45 leesmis voor Willem van Rijswijck en Helena Lit jens; van 58 uur biechtgelegen heid. Donderdag: Witte Donderdag: Herdenking van de instelling van de H. Eucharistie; 4 uur nam. lees mis voor Wed. van Vegchel-Claes- sen. Speciaal voor de schoolkinderen en degenen die 's avonds verhinderd zijn; 8.30 's avonds plechtige H. Dienst, opgedragen voor de paro chie. Daarna overbrenging van het Allerheiligste naar het zijaltaar. De aanbidding duurt tot middernacht. Deze dag wordt aan de zieken de H. Communie gebracht. Vrijdag: Goede Vrijdag, 's Namid dags om 3 uur oefening van de H. Kruisweg. De H. Dienst begint 's avonds om 8.30. Onder de H. Dienst kunnen de gelovigen com municeren. Zaterdag: Paaszaterdag. De plech tige paaswake begint om 9 uur nam. waaronder zal plaats hebben de Her nieuwing der Doopbeloften. Van 47 uur biechtgelegenheid bij een eerw. pater; pastoor in de sacristie. Gedurende de goede week voor de H.H .Diensten gelegenheid om te biechten. Zaterdagmorgen tussen 10 en 12 uur gelegenheid om wijwater te ha len, buiten aan de kerk. A.s. zondag, Paasdag, laatste in zameling van de zakjes van het vas tenoffer. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 2e Passiezondag of Palm zondag. 7.30 vroegmis voor de overl. van fam. van Keijsteren-Geurts; 10 uur Palmwijding (in Gemeenschaps huis) en palmprocessie, hoogmis v. d. zielerust van overledenen. Van daag kollekte voor de H.H. Plaatsen in Palestina; 2.30 Vastenoefening en lof. Maandag: v. d. overl. ouders van fam. Poels-Peters. Dinsdag: tot int. van fam. van Til- burg-Glaudemans. Woensdag: v. d. overl. van fam. Nabuurs-v. d. Broek. Witte Donderdag: 4 uur H. Mis, speciaal voor de kinderen en voor anderen, die 's avonds verhinderd zijn. H. Mis tot int. van fam. Mar cellis-van Tilburg; 20 uur gez. H. Mis en plechtigheden van Witte Donderdag; H. Mis voor de zielerust van een overledene. Goed Vrijddg: 3 uur gemeensch. Kruiswegoefening; 20 uur liturgische plechtigheden. Paas-zaterdag: 20 uur plechtighe den van de Paaswake, H. Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn v. d. parochianen. Biechtgelegenheid: Witte Donderdag: 34 uur v. d. kin deren (vreemde biechtvader); 78 uur voor de anderen (vreemde biechtvader). Goede Vrijdag: na de H. Kruisweg. Paas-zaterdag van 3-4 en 6.45-7.45 uur. RECTORAAT HEIDE Zondag: 2e Passiezondag of Palm zondag. De Heilige week. 7.30 H. Mis voor overl. vader Joseph Be- souw; 10 uur wijding van de pal men. Palmprocessie om onze Ver losser als Koning te huldigen. Na de processie Hoogmis voor het recto raat. De eerste kollekte ten bate van de H.H. Plaatsen. Te 3 uur vasten oefening met preek. Misdienaars v. d. week: Naud en Jan Gielens. Maandag: 7.30 H. Mis voor Petro- nella van Dijck-Wismans. Dinsdag: 7.30 H. Mis tot bijz. int. Woensdag: 7.30 H. Mis voor de le vende en overl. leden van de Boe rinnenbond. Bid- en boetedag van de boerinnen. Biechtgelegenheid v. 79 uur. Witte Donderdag: Viering v. d. in stelling van de Eucharistie en H. Priesterschap. Te 8 uur wordt de H. Communie aan alle zieken ge bracht. Van 5.30 tot 7.30 uur biecht gelegenheid bij eerw. pater. Te 8 u. plechtige Avondmis: jaargetijde voor Hendrik Huisman en Anna Maria Pouwels. Het Allerheiligste blijft ter aanbidding op het zij-altaar tot 12 u. Goede Vrijdag: Gedachtenisvie ring van het lijden en sterven des Heren. Vasten- en vleesloze dag. Te 3 uur plechtige dienst ter gedachte nis aan Jesus' lijden en sterven. On der de dienst wordt de H. Commu nie uitgereikt. Biechtgelegenheid: v. 79 uur. Paaszaterdag: Paaswake Te 9.30 u. 's avonds viering van Christus' Ver rijzenis en onze opstanding tot het genadeleven door het Doopsel. De viering met de plechtige verrijzenis voor het rectoraat. Hoogfeest van Pasen: Te 7.30 uur leesmis. Te 10 uur Hoogmis en te 3 uur lof. RECTORAAT SMAKT Zondag: 2e Passiezondag of Palm zondag. 6.15 en 7.30 gel. H. Missen; 9.45 Palmwijding, daarna Hoogmis voor Hub. Weijs. Kapel: 7 uur H. Mis voor KAB Vierlingsbeek; 7.45 H. Mis Hendriks; 8.30 Th. Basten; 9.30 Gerardus Geurts. Om 3 uur Lof met preek. Maandag: 6.30 gel. H. Mis; 7.30 v. overl. fam. Gerrits-Dirckx en overl. ouders. Dinsdag: 6.30 en 7.30 gel. H.H. Missen. Woensdag: 6.30 gel. H. Mis; 7.30 gez. H. Mis ter ere van de H. Jozef uit dankbaarheid; 10 uur Hoogmis voor bedeveaart Gilze; 3 uur lof met preek; 's avonds om 7.30 avondmis; biechtgelegenheid van 5.30 tot 7 uur; 7 uur: biechtviering. Donderdag: Witte Donderdag. 3.30 plechtige Eucharistieviering voor de schooljeugd; van 5 tot 7.30 uur ge legenheid om te biechten; 8 uur pl. Eucharistieviering, daarna uitstel ling tot 12 uur; van 11 tot 12 uur aanbidding voor leden van de Stil le Omgang. Vrijdag: Goede Vrijdag, vasten- en onthoudingsdag. 3 uur: kruisweg (schooljeugd); van 5 tot 7 uur gele genheid om te biechten; 7 uur pl. biechtviering; 8 uur begin van de plechtige viering van het Kruisge- heim. Zaterdag: Paaszaterdag. Van 5 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Om 9 uur plechtige viering van de Paasvigilie. RECTORAAT VEULEN Zondag: 2e Passiezondag of Palm zondag. 7.30 leesmis voor de beken de intentie; 10 uur wijding van de palmen in de zaal; palmprocessie naar de kerk. Hoogmis opgedragen voor zal. Wilh. Geurts-Croymans. Vandaag is de 2e kollekte voor het onderhoud der H. Plaatsen in Pa lestina; 2.30 Kruisweg en lof. Maandag, dinsdag, woensdag be gint de H. Mis om 7.45 uur. Maandag: 7.45 leesmis voor overl. fam. Koenen-Janssen. Dinsdag: 7.45 leesmis overl. fam. Geurts-Ambrosius. Woensdag: 7.45 leesmis voor zal. Lambertina Houben-Deriks. Biech ten van 79 uur in 2 biechtstoelen. Donderdag: 4 uur leesmis voor de missie, kindermis; 's avonds 8 uur plechtige herdenking van de instel ling van de H. Eucharistie int. voor de zielerust van Rector J. Geurts (Cr.). Na de H. Mis wordt het Aller heiligste in processie naar 't rust- altaar gebracht. Zij die de H. Com munie ontvangen nuchter blijven vanaf 5.30 uur. De kerk blijft tot 10 uur open voor de aanbidding. Tot 9 uur aanbidding voor de veraf wo nenden; 99.30 Veulenseweg laagste nummer tot aan de kerk en School- weg; 9.3010 uur vanaf kerk tot Slangen en Jaegerhofweg. Goede Vrijdag: 3 uur H. Kruis weg; 8 uur plechtige viering van het lijden van Onze Heer Jezus Christus .gevolgd door de H. Com munie ritus. Wie de H. Communie wil ontvangon moet nuchter zijn vanaf 5.30 uur. Zaterdag: van 24 uur biechten in 2 biechtstoelen; 's avonds om 8.30 plechtige Paasviering; wijding van het doopwater. Hernieuwing van de doopbeloften, nuchter zijn vanaf 6.30 uur; intentie van de H. Mis voor de wereldvrede. Paasdag is extra kollekte voor on ze kerk; tevens is het aanvullend kollekte voor stoken verwarming in de kerk. Accolythen van Paasnachtwake van 8.30 uur: Gerrit Reintjes. Jan Geelen, Mattie Kunen, Gert Geerits, Harry Verhoeven. PAUSELIJKE MAANDINTENTIES van het Apostolaat van het Gebed. -APRIL 1 9 6 4 - WAARDERING VOOR-DE BIECHT. „Heer ,geef dat wij het sacrament van de biecht waarderen en op recht en vaak ontvangen." Een van de grote oorzaken van een mindere waardering voor de biecht zou wel eens kunnen zijn: een gebrek aan zondebesef. De houding van Petrus: „Ga weg van mij, Heer, want ik ben een zondig mens", zijn wij kwijt. Als de mens echter het zondebewustzijn verliest en de zon de voor hem geen realiteit meer is, belijdt hij zijn schuld ook niet meer maar bagatelliseert deze en ver dringt ze. Er zal dan ook een gehei me weerzin tegen de biecht ont staan, want er wordt iets opgedron gen wat deze mens niet wil. Men drijft hem naar iets wat hij afwijst. Men legt hem een rol op, die hij in nerlijk niet vervullen wil. Men biedt hem hulp aan, terwijl er geen nood is. Hij ondergaat het sacrament als een poging tot verstikken. Het biechtprobleem hangt dan ook ten nauwste samen met schuld-bewust- zijn, moraal-opvatting, gewetens vorming, de zin van de godsdienstig heid ,die op hun wijze in moeilijk heden verkeren. De biecht-crisis is daarom meer dan een pastoraal pro bleem. Zij raakt de grondvragen van het mens-zijn. En het zou te ver voeren om hier uitvoerig op in te gaan. VERSCHUIVINGEN IN DE BIECHTPRAKTIJK Toch blijkt bij velen die werkelijk hun schuld ervaren ook een onbeha gen te bestaan tegenover de biecht praktijk. Ze weten er geen weg mee. Als kind van zes jaar hebben ze le ren biechten op een zeer kinderlijke wijze. De zuster of juffrouw van de eerste klas gaf een indrukwekkende uiteenzetting en meestal kregen zij dan een „biechtspiegel" met kinder zonden voorgehouden .waaruit zij er enkele mochten kiezen. De biecht was geslaagd als je je oefening van berouw zonder haperen kon opzeg gen. Vele mensen zijn nooit meer van dit rijtje los gekomen. Natuurlijk, in de loop der jaren groeide het mee en werden er andere woorden ge bruikt, maar in feite bleef het een rijtje. Het is dan ook niet te ver wonderen dat velen zich hier niet thuis voelen. Heeft men wel vol doende laten zien, dat er een groei naar volwassenheid is, ook in het plaats gevonden hebben. Wij zouden biechten? Dat er verschuivingen die in een vijftal punten kunnen sa menvatten. Er is een verschuiving van: 1. Zondefeit naar zondigheid. Dat betekent dus: niet blijven stilstaan bij een rijtje feiten, maar naar de wortel, de kiem, de mentaliteit door stoten. Waarom heb ik het gedaan, waar komt het uit voort? Wanneer ik biecht: „liefdeloos geweest" kan dit betekenen een vergissing tegen over een vriend of vriendin, welke ik betreur; maar het kan ook zijn een gekoesterde antipathie, een on hebbelijke instelling. In de „feitjes- biecht" komt die nooit tot uiting. 2. Van biechtformule naar biecht gesprek. Voor vele mensen is de biecht een routinedaad, een soort automaat: je gooit er een zonde in en dan komt er een absolutie uit. Ze blijven vastzitten in een formule. De volwassen biecht heeft behoefte aan een biechtgesprek, waarbij de biecht vader ingaat op wat de poenitent zegt, van zijn 'woordje' niet een cliché maakt en misschien de boete geeft in de lijn van de belijdenis. 3. Van vaste biechtstoel naar vas te biechtvader. Deze verschuiving hangt nauw samen met de vooraf gaande. Velen gaan biechten waar de minste mensen zitten, of links achteraan ,als je de kerk binnen komt. Natuurlijk is de biecht een sacrament en gaat het uiteindelijk om Gods genade, die door iedere priester tot ons komt. Maar Gods genade is geen magie, en bereikt ons beter daar waar ook menselijke ver houdingen zijn vertrouwen, begrip, eerlijkheid. 4. Van biechtgesprek naar biecht- gebed. Verschillende mensen vinden zelfs een biechtgesprek te neutraal, maar spreken hun belijdenis uit in de vorm van een gebed tot de Vader. Zij zien door de priester heen naar God, waarvan hij het instrument is. 5. Er is een verschuiving van het inzicht dat de biecht er niet alleen is om zonden te vergeven, maar ook om een beter mens te maken, een beter christen. De biechtgenade heeft een dubbel aspect: genade van ver geving en genade van verbetering. Daarom is een veelvuldige biecht van belang. Zeker als de biecht als een „gebeurtenis" wordt beleefd. Eerst daardoor kan er een echte waardering komen voor de biecht en het verlangen om deze oprecht en vaak te ontvangen.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 2