Kerkelijke Diensten AFRIKA... 6 maanden... STILLE OMGANG MANNENWERK van 8 tot en met 14 maart Geestelijk artikel In Venray heeft iedereen hei druk AssiiHffÈSB i «xAKM/Avpo»fwfc«. (-4 l/flflfflll C financwrfoyn j la. MARTENS Winstpunten voor de bouwwereld PAROCHIEKERK VENRAY Priester v. d. week: Kapelaan Bors Bevrijdingsweg 12 - Tel. 1510 Zondag: 4e zondag van de vasten. 6.30 Johannes Maassen en Elisabeth Vermeulen; 7.30 Sjang Janssen; 8.30 Helena Hanraets; 9.30 hoogmis voor de parochie; 11 uur Hans Nooten; 18 uur Tonnie Kennis. Maandag: 7 uur tot int. van de paus v.w. Apostolaats van het Ge bed; 7.30 Antoon Laurensse; 8.15 Mathijs Paulus; 9 uur Bernard Kro nenberg. Dinsdag: 7 uur Anna Cath. Bac- kus-Jeuken; 7.30 gest. jaarget. Joh. Ant. Janssen en Anna v. Vosselen; 8.15 Petrus Thijssen-Maessen; 9 uur Fr. Vermaaten en wederz. ouders. Woensdag: 7 uur Elisabeth Jans- sen-v. Diepen; 7.30 best. jaardienst Maria Arts-Lenssen; 8.15 best. jaar- dienst Gerrit Vullings; 9 uur dokter Bloemen; 19 uur avondmis (met preek) Deken Hanraets. Donderdag: 7 uur tot bijz. int. (T. M.); 7.30 Maria Voermans-Janssen; 8.15 Fr. Vermaaten en wederzijdse ouders; 9 uur int. Cuppen-Kruijsen. Vrijdag: 7 uur Hendrika Thuyls- Muysers; 7.30 Carolina Flinsenberg- v. d. Mortel en dochter Anny; 8.15 Johanna Verstraelen; 9 uur zekere intentie R. Zaterdag: Sjaak van Osch; 7.30 Johanna van Bracht-Gerrits; 8.15 Th. Pouwels; 9 uur Johannes van de Ven, Gertruda Ewalts en Broeder Clemens. Biechtgelegenheid: 17.30 19.30; 19 uur kruisweg en lof. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Urbanus Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 4e zondag van de vasten. Zondag Laetare. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De Hoogmis om 10.15. Kollekte is voor kerk en ker kenbouw. Wilt U denken aan onze verplichting t.a.v. Bisdom? 7 uur oefening voor de Vastentijd. Van maandag tot en met zaterdag Mis van de dag. Dinsdagavond 7 uur avondmis tot intentie van de aanwezige gezinnen. Vrijdagavond: 7.30 Kruisweg. Zaterdag: 8.30 gezinsmis. Van 38 VREUGDE VINDEN KOST NU EENMAAL TIJD Hoewel wij natuurlijk geen me dische deskundigen zijn, menen we toch zoveel van de gezondheid van een mens af te weten, dat we gelo ven in de oude wijsheid als zou de vreugde een belangrijk middel tot gezondheid zijn. Zelfs de uitvinding van de meest doeltreffende genees middelen verandert niets aan het feit, dat naar ons gevoel een blij mens spoediger geneest of moeilij ker ziek wordt dan een mopperaar, een ontevredene of een droefgeesti ge. Zonder ons verder in deze zaken te verdiepen zouden we willen vast stellen, dat in elk geval het geeste lijk leven van de mens, wil het ge zond zijn, door een blijvende en diepgaande vreugde moet worden beheerst. Je hebt natuurlijk van al lerlei soorten vreugden: van een studentikose bierfeestmentaliteit, en een uitgelaten carnavalsstemming tot de rustige vreugde van de gela ten vreugde, die men bij ouden van dagen wel eens kan constateren of die men bij de nonnetjes zo van het gezicht ziet stralen. Er is dus grote verscheidenheid in vreugde. Maar de vreugde die wij bedoelen, en die eigenlijk het voor werp is van de vierde zondag van de vasten, de z.g. zondag Laetare, is de vreugde, die de directe afspiege ling is van de vrede in de mens. Het is die stemming van gerichtheid op het goede, die de ziel doet volstro men met geluk. De vreugde is de meest wezenlijke voldoening van de menselijke ziel, datgene waarvoor hij kennelijk geschapen is. De liturgie van de Laetare-zondag leen ons, dat wij die vrede en vreugde vinden door „naar het huis van de Heer te gaan." Bijbels uitgedrukt, inderdaad, maar voor ieder van ons verstaan baar. Want het wil zeggen, dat wij ons geestelijk tot God moeten wen den, ons onder zijn hoede stellen, aan Hem toevertrouwen. Een heel simpele formule maar een, die verduiveld moeilijk te ver wezenlijken is. Zich wenden tot God immers is niet een daad voor één keer maar het hebben van een le venshouding. We mogen daar dan niet in gelo ven, we mogen er om lachen, we mogen denken wel wat anders te doen te hebben, gelijk hebben dege nen, die deze overgave aan God be reikt hebben. Zij zijn het inderdaad die gelukkig zijn, omdat zij, wat de H. Schrift zegt: „zich verzadigen aan de vertroosting". Er is inderdaad wel iets meer voor nodig dan alleen maar zijn plichten als katholiek te doen, om tot die vreugde te raken, waarover de vierde zondag van de Vasten ons spreekt. Maar ja, we hebben zo weinig tijd, denken wij altijd. uur gelegenheid om het Sacrament der biecht te ontvangen. Armen vragen redding Ieder christen moet een vreugde boodschapper zijn. Christus deed dat door goed te zijn. Zijn wij ook zelf daadwerkelijk goed in onze tweede ronde van de vastenaktie voor de arme medemensen. Doet u het van daag nog. Misintenties Zondag: 6.30 Gerard Berkens; 7.45 Wilhelmus Tijssen; 9 uur overleden fam. Siebers-Hofman; 10.15 Maria Weys-Peters en Elisabeth Weys-van Ooi; 11.45 overl. ouders Bom-Maas en zoon Pierre. Nog een H. Mis voor de leden van de Stille Omgang. Maandag: 7 uur Peter Joh. Lit- jens, echtgenote en overl. kinderen; 7.5 Jan Vollenberg en overl. fam. als jaargetijde; 8.30 They Sijbers. Dinsdag: 7 uur ter er van de H. Geest; 7.45 Maria Litjens als lid van de Derde Orde; 8.30 Heer en Mevr. Veenema-Claessens (best.: Hioob). Woensdag: 7 u. Johanna Ouwens- v. d. Linden (Lourdes); 7.45 overl. ouders Hermus-van Oers; 8.30 Wil- helmina Geurst-Crooymans. Donderdag: 7 uur Selida Virginia Rojer; 7.45 Elisabeth Gossens-Kes- seis als lid der D.O.; 8.30 Theodorus Stevens. Vrijdag: 7 uur overl. ouders To- nen-Vermeulen; 7.45 Jan Vollen- bergh; 8.30 Martien Janssen en Noud van Lin; 9 uur gelezen H. Mis bij opening nieuwe zaak. Zaterdag: 7 uur Petronella Brand- van Horck; 7.45 Willem Vermeulen en Martien Janssen; 8.30 Gezinsmis. Dienbeurten Accolythen Zondag: A. Derks, A. Sanders en B. Peters; 7.45 J. Naus, H. Bosch, R. Vastert en M. v. Rooy; 9 uur K. Jeuken, J. Meesters, H. Janssen en Ant. Claassens: 11.45 Paul Pop, J Jeuken, J. Evers en C. Evers. Vrij: J. Rongen, G. Verschuuren en P. Philipsen. Willen de heren accolythen op de aangegeven tijd aanwezig zijn, of bij verhindering zelf voor een plaats vervanger zorgen bij die accolythen die zondags vrij zijn. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 4e zondag van de vasten, 7 uur Parochiemis; 8.30 Hoogmis, gest. jrd. Jacob v. d. Voort en echt genote; 10 uur H. Mis voor de leden van de Stille Omgang; 3 uur Vas- tenoefening. Maandag: 7.30 Theodora Janssen- Tacken. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. Vennekens-Verschuren. Woensdag: 7.30 gest. leesmis voor Antoon Verheggen. Donderdag: 7.30 overl. fam. Camps-Jeuken. Vrijdag: vastendag. 7.30 H. Mis ter ere van O.L. Vrouw (M.). Zaterdag: 7.30 Peter Joh. Pouwels en Johanna Minten. Biechten van 6.30-7.30; 7.30 Marialof. In de kapel van St. Paschalis deze week: Maandag: tot dankzegging. Dinsdag: tot dankzegging fam. van Arsen. Woensdag: Leida Claessens-Teuws Donderdag: Martinus Reijnders. Vrijdag: voor overleden familie (O. S.). Zaterdag: voor overleden familie (O. S.). PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 4e zondag van de vasten. Leesmissen om 7 u.; kindermis 8.15; 2e H. Mis 9.15 en parochiehoogmis om 10.15; 3 uur Kruiswegoefening en vastenlof. Eerste kollekte voor de kerk; tweede kollekte Bisdom. Maandag: 7.30 H. Mis voor Anto- nitta en Jo Swinkels. Dinsdag: 7.30 jaardienst Huberti- na Lenssen en Anna Stevens. Woensdag: 7.30 zieldienst Gerard Kemmelings, besteld door de vrien den. Donderdag: 7.30 H. Mis voor Wil- helmina Tijssen-Loosen vanwege 't Liefdewerk van O.L. Vrouw van Lourdes. Vrijdag: 7.30 jaardienst Gerardus Gooren. Zaterdag: 7.30 zieledienst Dina de Ponti vanwege het parochiële Mis siecomité. Zaterdagavond biechtge legenheid van 57 uur. •PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 4e zondag van de vasten. 7 uur H. Communie; 7.30 gest. lsm. voor L. Litjens-Meyers; 10 uur hoogmis voor de Parochie; 3 uur kruisweg en lof. Maandag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. ouders Thielen-Tacken. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd. voor Joh. Rambags en Jacoba Kuypers. Woensdag: 7.30 gezinsmis voor hen die in deze H. Mis offeren. (Is uw gezin vertegenwoordigd?) Donderdag: 7.30 hoogmis voor dankzegging bij 86e verjaardag. Vrijdag: 7.30 gez. maanddienst v. Leonard Classens; 's avonds 7 uur gest. gez. jaardienst voor Maria Henrica Litjens, met korte vasten- preek. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot int. van hen die offer den. Biechtgelegenheid van 67 u.; om 7 u. lof. Kerkpoetsen: Riek Dinghs en Elly Vullings. Misdienaars: G. van Houdt, H. Poels - J. Geerets, L. Peeters - J. Kunen, W. Cleven. N.B. Eerste ronde van de Vasten aktie bracht 385,op. Prachtig! PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 4e zondag van de vasten. Om 6.45 leesmis voor Albert Loo- nen; 8 uur leesmis voor de levende en overleden leden van de paarden- verzekering; 9.15 hoogmis voor de parochie; 10.30 leesmis voor P. J. van Rens, echtgenote en dochter An na; om 3 uur kruisweg en lof. Maandag: 7.45 leesmis voor An toon Kusters en overleden ouders; uur leesmis voor mej. Gadiot. Dinsdag: 7.45 leesmis voor Gerard Willemse; 9 uur leesmis voor de overleden ouders Beckers-Dommeck. Woensdag: 7.45 leesmis voor Jo hanna Aben; 9 uur leesmis voor Mathijs Litjens. Donderdag: 7.45 leesmis voor de overl. fam. Lucassen-Christiaans; uur leesmis voor pastoor Voster- mans. Vrijdag: 7.45 leesmis voor overl. fam. Claessens-Gussen; 9 uur lees mis voor pastoor Vostermans. Avonds om 8 uur plechtige Eucharistieviering voor iedereen die maar enigszins kan. Zaterdag: 7.45 leesmis voor de overl. fam. Keijzers-Hendriks; 9 uur gezongen jaargetijde voor Martin Croijmans. Verder staat alles vermeld in het programma van de misweek dat iedereen heeft thuisgekregen, of 't wordt verder door de Eerw. Paters bekend gemaakt. Accolythen: 6.45 L. Weijs en G. Jenniskens; 8 uur M. Kusters en N. Pijpers; 9.15 L. Jenniskens, J. van Ooi, J. van Vegchel en G. Cornelis- sen; 10.30 A. Loonen en P. Heesen. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 4e zondag van de vasten. 6.30 leesmis voor Catharina Stoffe- len- Kroon; 8.10 leesmis voor Wil lem Vollenberg; 9.15 kindermis 10.15 Hoogmis uit dankbaarheid v d. fam. Philipsen-van Neerven; 5 u. vastenmeditatie en lof. Maandag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Willem Spx-eeuwenberg Margaretha Vervoort. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Jan Lamers en Catharina Relouw. Woensdag: 7.30 maanddienst voor Jacoba Hensing-de Haas. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis uit dankbaarheid v. d. fam. Bos-Jans- sen. Vrijdag: 7.30 maanddienst voor Antoon van Asten. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Jo hannes Peeters en Egberdina- - Asten; gelegenheid om te biechten van 67 uur. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 4e zondag van de vasten. Zondag Laetare. 7 uur leesmis tot dankzegging (v. Hoof-Gielen); 8.15 leesmis overl. fam. Tijssen-Thijssen; 10 uur Hoogmis voor levende overleden leden van kerkelijk zang koor St. Caecilia. Onder de H. Mis sen speciale maandelijkse kollekte voor de noden van onze kerk; 6 uur Vastenoefening. Maandag: 7 uur gest. jgt. tot int. van Petronella v. d. Heuvel, voor overl. ouders v. d. Heuvel-Niessen en kindex-en; 7.45 leesmis voor Leo- nai'dus Verlinden, echtgenote overl. familie. Dinsdag: 4e van de negen dinsda gen ter ere van de H. Antonius. 7 u. gez. H. Mis ter ere van de H. Anto nius tot int. van hen die daarvoor bijdragen; 7.45 leesmis voor overl. fam. Kessels-Claes. Woensdag: 7 uur gez. H. Mis ter ere van de H. Jozef (van Osch-van Vegchel); 7.45 leesmis voor Peter Joh. Poels. Donderdag: 7 uur gez. H. Mis voor speciale intentie; 7.45 leesmis voor Joh. Hub. Janssen. Vrijdag: 7 uur gest. jgt. voor Jo seph Emonts en Maria Poels; 7.45 gest. leesmis voor overl. fam. Meyer- Zegers. Zaterdag: Dag van Altijddurende Aanbidding voor onze parochie. 6.30 uitstelling van het Allerheiligste, daarna Communieuitreiken. 7 uur leesmis voor overl. fam. Wilms- Claes; 8.15 leesmis voor Henricus Gooren en echtgenote; 10 uur Hoog mis tot int. van Z.H. de Paus, vwg. het Apostolaat des Gebeds. 6 uur Completen en Te Deum; 46 uur Biechtgelegenheid. De biduren zijn als vroeger. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 4e zondag van de vasten. 7.30 vroegmis voor de zielerust van Gerrit Janssen; 10 uur hoogmis tot int. van de leden H. Stede; 2.30 Vas- tenoefennig en lof. Door de week H. Mis om 7.30 uur. Maandag: v. d. zielerust van Hen ricus van Helden (Merselo). Dinsdag: tot int. van fam. Jans- sen-Timmermans. Woensdag: v. d. overl. ouders Bloemen-van Kessel en kinderen. Donderdag: uit dankbaarheid nam. fam. Coolen-van Lankveld. Vrijdag: vasten en onthouding, tot int. van fam. Arts-Kerkhof; 19.30 kruiswegoefening en lof. Zaterdag: tot int. van fam. Bruijs- ten-Coppus. Biechtgelegenheid: da gelijks vóór H. Mis; vrijdag voor en na avondoefening. RECTORAAT HEIDE Zondag: 4e zondag van de vasten. 7.30 H. Mis tot int. van fam. Drab- bels; 10 uur Hoogmis voor het rec toraat. Accolythen: A. van Rens en P. Derikx. 3 uur Vastenoefening met preek. Misdienaars van de week: Tonny Derikx en Leo Muijsers. Maandag: 7.30 H. Mis voor overl. familieleden Janssen-Jeuken. Dinsdag :7.30 H. Mis voor Jacoba Michels-Jacobs. Woensdag: 7.30 H. Mis tot int. van fam. Voesten-Gielen. Donderdag: 7.30 H. Mis tot zekere intentie van fam. Willems-Pouwels. Vrijdag: vasten- en vleesloze dag. 7.30 H. Mis voor Regina Rongen v.w. de buui-t. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor Hen ricus Heesen en Johanna v. d. San- den. Biechtgelegenheid te 7 uur en lof te 7.30 uur. Katechismus: klassen 1 en 2: les 11; klas 3: 210 215 217; klas 4: 206 210 213 215 217 218; klassen 5 en 6: 182. RECTORAAT VEULEN Zondag: 4e zondag van de vasten. 7.30 leesmis int. Stille Omgang en voor Rector J. Geurts; 10 uur Hoog mis voor de bekende intenties; 2.30 vastenoefening. Bijzondere kollekte voor eigen kerk. Maandag: 8 uur leesmis tot inten tie fam. de Lauw-Segeren. Dinsdag: 8 uur leesmis voor zal. Lamb. Houben-Deriks. Woensdag: 8 uur leesmis voor zal. Rector J. Geurts (S.). Donderdag: 8 uur Hoogmis voor zal. Wilh. Geurts-Croymans. Vrijdag: 8 uur leesmis voor overl. fam. Clephas-Spreeuwenberg; 7.30 avonds H. Kruisweg. Zaterdag: 8 uur hoogmis jgt. voor zal. Henricus Vollenberg. Accolythen: Gerrit Reintjes, Piet Cox, Gerard Koenen. Kerkpoetsen: Mien Ewals en An ny Classens. RECTORAAT SMAKT Zondag: 4e zondag van de vasten. 15 H. Mis voor fam. de Hoog-Cop- pes; 7.30 tot zekere intentie; 9 uur voor de jongeren uit Veni'ay; 10 u. Hoogmis voor Martha Reijndex's- Seykens. Kapel: 7.30 voor de schooljeugd; 8.30 H. Mis; 9.30 H. Mis voor K.J.M. Boxmeer. Om 3 uur lof met preek. Maandag: 6.30 en 7.30 gel. H.H. Missen. Dinsdag: 6.30 voor de gelovige zie len; 7.30 voor Mia Wijnhoven. Woensdag: 8e van de 9 woensda gen ter ere van St. Jozef. 6.30 gel. H, Mis voor Mart. Bonants en echt genote; 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. Janssen-Griezel. Om 3 uur lof met preek, 's Avonds om 7.30 uur Avondmis. Donderdag: 6.30 v. overl. ouders; 7.30 voor een ziek kind. Vrijdag: 6.30 voor Hubertus Weijs; 7.30 voor Mia Wijnhoven. Zaterdag: 6.30 uit dankbaarheid; 7.30 voor een zieke moeder. Van 5 tot 5.30 en van 7 tot 8 uur gelegen heid om te biechten; 7.30 Vastenlof. I Een leger witte mieren is in Nya saland, het Afrikaanse land waar ik werk, sterk genoeg om in één nacht een lemen huis volkomen kaal te vreten. Als dat is gebeurd, is een regenbui voldoende om het als een kaartenhuisje in elkaar te doen storten. Leem, mieren en ï'egen: sa men drie elementen die hier in Nyasaland nog steeds een plaats in nemen, waarmee men rekening moet houden. Misschien zou men dat niet hebben verwacht. Sinds de oorlog hebben we Afrika immers zelfstandig en „welvarend" zien worden. Langzaam maar zeker wordt het een werelddeel dat even als ons Europa gemakkelijk zich zelf kan bedi'uipen met gi-ote ste den, industrieën vliegvelden, wegen, torenhoge flatgebouwen van beton. Beton, zeker! Maar ook nog steeds leem, dat door de mieren kan wor den aangevreten en door de regen kan worden weggespoeld. Dat is mij in Cholo, de streek waar ik werk, pas nog overkomen met mijn kerk. De witte mieren vraten de aange stampte modder die dienst deed als cement, tussen de stenen weg. De regen kwam en het hele gebouwtje spoelde weg: de muren bogen door en het dak kwam naar beneden. Mijn 1500 parochianen en ik wil len herhaling voorkomen, met an dere woorden wij hebben cement nodig. Dat kost handen vol geld. Maar ook dat hebben wij niet. Het enige waarover ik momenteel vol doende kan beschikken zijn arbeids krachten: mijn parochianen zijn en thousiaste gravex-s en sjouwers. Gra tis! Als u mee wilt „graven", kunt U dit doen op postgiro 96.24.07 t.n.v. W. Mulders, Lijsterbesstraat 86, Nijmegen. Pater Jacques Sijm De redacteur van het diocesaan weekblad voor Limburg CREDO, heeft het niet getroffen toen hij in Venray eens een kijkje kwam namen, want overal waar hy een praatje wou maken, had men het te druk om deze heer te ontvan- gen. Dat begon al op het gemeentehuis, waar de bode hem aanzag voor een sollicitant naar een nog openstaande betrekking en hem vex'volgens braaf liet zitten. Bij Nelissen Aannemingsbedx-ijf werd hem gevraagd of hij voor een advertentie kwam, maar toen hij de heer Nelissen persoonlijk wilde heb ben, was die al weer weg. Dat heeft hem toch niet weerhouden om een keurige reportage van dit grote be drijf te brengen, dat tot in India en Brazilië toe aan het bouwen is. En dan vexwolg de x-edacteur van CREDO: In Venray is het dx-uk. Begrijpe lijk dat niemand er tijd heeft. Ieder een heeft er heel wat werk en be sognes aan het hoofd. Niet alleen bekvechten over de jachtverdeling of de bestudering van de plannen voor een eigen muziekschool die er bestaansmogelijkheden heeft. Zó groot is er de belangstelling voor onder de 23.500 inwoners van bur gemeester Custers. Vanaf het stadhuis kijkt men hier langs de statige St. Pertus Banden- kerk heen naar een veelbelovend jaar 1964. Er wordt gebouwd en ge pland, vergaderd en gecijferd. Niet alleen over de woningbouw maar ook aan de stadsuitbreiding, de in dustrie, de ruilverkaveling, een nieuw ziekenhuis ,kerk en scholen. Na drie jaren wachten kwam ver leden maand de goedkeuring voor de bouw van een cultureel centrum. Een schouwburg met foyer, een openbare leeszaal en bibliotheek en een gemeenschapshuis aan de Schoolstraat. Plan West wordt ver wezenlijkt en Plan Veltum ligt on der het mes. De nieuwe kleuter school van Plan West staat er al. In 75 dagen een recordtijd dcor Janssen's Bouwbedx-ijf ge bouwd. De gelagkamer van café Thielen is echter nog in gebruik als schoollokaal. In West moet hoogno dig een nieuwe meisjesschool bijko men. (En die komt er ook mijnheer. Red.). Een miljoenencomplex wordt de Amerikaanse Rank-Xerox-Fa- brieken. Met een verwijzing naar de zwem badplannen, die volgens de Ven- rayers veel te lang onder weg blij ven en waarvoor al hele gedichten naar Den Haag gestuurd zijn, ein digt deze verslagever zijn reportage over zijn bezoek aan Venray, „waar een week 10 dagen moest hebben, zo druk is het er Het debat in de laatste gemeente- x-aadsvex'gadering heeft uiteindelijk de niet bepaald blijde boodschap aan Venray's burgerij gebracht, dat. men op het stadhuis een achterstand heeft van 6 maanden. Een achter stand, die men middels een reorga nisatie middels nieuw per-soneel nog dit jaar zal pogen in te halen. Waar het ons om gaat is in dit geval de vergelijking, die een raads lid maakte met een dix-ectie van een of andere fabriek. Die zou dan het beleid moeten bepalen en moeten zorgen dat alles op rolletjes loopt. Dat gelijke had B. en W. ook te doen. We geloven dat er wezenlijk onderscheid is tussen een of ander bedrijf en de gemeente". Een be paald bedrijf kan een order, die haar niet aanstaat, of waarvoor haar pro- duktie-apparaat te klein of te groot is, x-ustig weigeren. De gemeente naar, die met klachten of wensen komt kan men niet buiten de deur zetten, integendeel, hij mag ver wachten dat aan de oplossing of vervulling hiex-van al het redelijke mogelijk gedaan wordt. Hierover zou nog veel te schrij ven zijn, evenals over de „belang rijkheid" van verschillende zaken. Men heeft nu immers de achterstand verdeeld in 3 groepen: de belangx'ijk- ste, belangrijker en belangrijk, Wat is nu het belangrijkst? Voor de man die om een woning moet komen za- nikken, die officiële stukken nodig heeft of andere wensen en verlan gens zijn deze dingen zeer belang rijk. Net zo belangrijk als de vesti ging van een industrie ,of de opstel ling van een uitbx'eidingsplan. We zullen er niet verder op ingaan maar slechts hopen dat inderdaad in dit jaar een einde komt aan deze misex-ie, die voor te velen te lange wachttijden met de daaraan verbon den moeilijkheden met zich bren gen. olU MTzaftcftngn j JUL1ANASIN6EL41 1061 (K4780) Schoolstraat 30 Tel. 2389 Er zijn nog ruim 100 bouwvakkers uit Venray in Duitsland aan het werken, aldus de officiële cijfers. Nu moet men met deze officiële cijfers wel oppassen, want er is feitelijk niemand die officieel iets zeggen kan, omdat schijnbaar niet te con- trolex'en valt hoeveel mensen naar Duitsland trekken, hoeveel daaxwan bouwvakkers zijn en wat men wel onder dat woord verstaat. Maar goed, onder deze mensen zullen er verschillende zijn die nu de nieuwe CAO voor de bouwvak mensen. zij het na moeizaam onder handelen, tot stand is gekomen, zich toch afvragen of het voor hen nog wel dienstig is ieder dag opnieuw de lange reis naar Duitsland te onder nemen. Want ondanks de dikwijls zeer goede vex-diensten daar. is dat reizen en trekken niet bepaald px-et- tig. En de sociale voorwaax-den, die men daar biedt, kunnen maar moei lijk concurreren met de Nederland se. Nu de nieuwe CAO bepalingen een loonsverhoging geven van 16%> liegt het er niet om. Ook zijn er nog de individuele differentiatie tot 5 pet. en de taxüefverdiensten tot 35 procent. Een verschil dat er niet om liegt, al hebben de meeste dit geld al lang „zwart" ontvangen. Maar toch kan het voor vei'schillende Duitsland- gangers aanleidnig zijn te blijven en met name zich in Venray m te zet ten voor de woningbouw. Wellicht een eerste winstpunt. DECENTRALISATIE Een tweede winstpunt zouden we willen noemen het protest van de Noord Limburgse burgemeesters te gen te trage afgifte van x-ijksgoed- keux-ingen, waardoor kostbare bouw capaciteit vex'loren gaat. Als wij on ze bouwvakkers hier willen houden, moet er werk zijn. Werk kan er zijn als er voldoende rijksgoedkeuxdngen zijn. Teveel wordt nog van hoger hand bedisseld, wat de lagere or ganen veel beter kunnen beoordelen. In de nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van deze traagheid al verschillende voorbeelden gegeven en in het vorige week gehouden in formele gesprek met de Limburgse KVP Tweede Kamerleden is men hierop nog verder ingegaan. Als er bouwcapaciteit is met name voor de particuliere woningbouw waar hier toch zo'n dringende behoefte aan is, dan moet daar vergunning voor gegeven worden en moet men niet aannemex's, met lege handen laten staan. We mogen vexdxouwen dat dit protest gehoor zal vinden in het verre Den Haag, al zal decen- trialisatie niet bepaald in hun vaandel geschreven staan. HOUTEN WONINGEN Een derde winstpunt is, dat grote re opiniebladen als bv. de Katholie ke Illustr-atie zich naar aanlei ding van de Venx-ayse houten wo ningbouw en de minder px*ettige ge volgen"zich nu ook eens af gaan vragen, waarom men feitelijk in ons land houten woningen weert. In een grote x*eportage laat b.v. dit blad in zijn laatste nummer eens zien, wat er voor mogelijkheden lig gen in de bouw van prefab houten woningen ,een methode, die b.v. in Amerika nogal furore maakt. Hier in Nederland en met name in het Limburgse mag het niet, heeft men met keten- en andere besluiten te maken .terwijl metterdaad bewezen is, dat mits hiervoor de nodige on- dei'houds- en ander voorschriften gegeven worden goede woongelegen heid op goedkope wijze geschapen kan wox'den. Het is gelukkig dat dit px'obleem weer eens aan de orde wordt ge stelden wellicht een wat gelukkigex-e oplossing vindt dan het slopen van de bestaande. de nacht van zaterdag op zondag Haal nog vandaag Uw kaartje OP DE BEKENDE ADRESSEN. Wij vragen nog steeds PER SoO N E E L geschoold en 1 ongeschoold Aanmelden dagelijks - oook na werktijd - aan- de fabriek, bij de portièi N.V. INALFA VENRAY

Peel en Maas | 1964 | | pagina 8