ROKEN en gezondheid VISSERS - HORST W „fceumqe £ente' Verplaatsing van boerderijen Vredeskerk Australië Bekendmaking Politierechter KLEINE FEESTJES.... BETERE BLOEMWERK lekker en gezond CARNAVAL 1964 CHR. VERBAKEL SLAGROOM TAART Groot genot Telefoon 1395 HYPOTHEKEN C. J. BLONK, Venray VOOR VEEL WARMTE (£sso) BRUIDSBOUQUETTEN ETC. s E prima zaaigranen Custers Zaadhandel Opruiming bijOchols-Vosters 10% korting f choolstr.-Schoutenstr. UITGEBRACHT RAPPORT DOOR VOORAANSTAANDE MEDISCHE DESKUNDIGEN De inhoud van het lang verwach te Amerikaanse regeringsrapport over roken en gezondheid zijn deze week bekend gemaakt. Voor de publicatie van dit groots opgezette onderzoek heeft men speciaal de zaterdagmiddag uitge kozen om al te explosieve reacties op de effectenbeurzen te voorko men. Op het ogenblik dat wij dit schrijven is de tendens van de ta baksfondsen reeds in dalende lyn, de beursnotering van dit soort aandelen is trouwens toch al niet zo hoog. RAAD VAN ELF ROOKTE ZWARE PIJP Wij zijn er al aan gewend dat zulk soort onderzoekingen niet meer door één onderzoeker kunnen wor den uitgevoerd: tegenwoordig ge schiedt zoiets in teamverband. Ook wanneer de Nederlandse re gering zulk een onderzoek zou doen verrichten, zouden daar wel drie of misschien zelfs vijf deskundigen voor worden aangewezen. In Amerika doet men alles in het groot: het rapport over roken en ge zondheid is opgesteld door niet min der dan elf vooraanstaande medi sche deskundigen. Maar het optreden van deze „raad van elf" is niet zo humoristisch als die van een derge lijk college bij het carnaval. IN DE MILJARDEN Ook de ons ter beschikking staan de cijfers betreffende het tabaksver bruik in de Verenigde Staten vallen in een orde van grootte waarbij een eenvoudig Europeaan zich nauwe lijks iets meer kan voorstellen. Wat te denken van een jaarlijks verbruik van 508 miljard sigaretten! Over pijpen tabak en sigaren wordt dan nog niet eens gesproken. Deze miljarden zeggen al genoeg. De waarschuwingen van medische zij de, waaronder 't Amerikaanse kan kerinstituut, hebben op dit sigaret- tenverbruik nauwelijks enig effect gehad. In het afgelopen jaar hebben de Amerikaanse vrouwen nog 15 mil jard sigaretten meer gerookt dan ze al deden: het totaalcijfer is daar door gestegen tot 523 miljard siga retten per jaar. GEWOON HERBOREN Geen mens zal, na de reeds be kende publicaties van voorgaande jaren, in alle ernst hebben ver wacht, dat dit rapport zou leiden tot de conclusie dat er meer gerookt moet worden. Ook had geen enkele objectieve roker vertrouwd, dat er in zou staan dat roken onschadelijk voor de gezondheid is. De nadelige gevolgen van tabaksgebruik zijn zonder commissie van elf deskundi gen voldoende bekend. Om dat te weten behoeft men zelfs geen medicijnen te hebben gestu deerd: iedere verstokte roker weet aan den lijve hoeveel beter hij zich voelt wanneer hij erin slaagt het nicotineverbruik drastisch te beper ken. Zodra het hem lukt zijn versla ving met succes het hoofd te bieden, is hij in korte tijd een heel ander, men zou bijna zeggen een herboren mens. BEANGSTIGENDE CIJFERS Want het gaat niet alleen om het ontstaan van longkanker, hoewel het Amerikaanse rapport daar ongetwij feld belangrijke en beangstigende cijfers over geeft. Het voortdurende roken geeft aan leiding tot tracheitis, bronchitis en vaak ook tot maagstoornissen. De permanente toestand van ma tige nicotinevergiftiging heeft bo vendien een ongunstige invloed op de toestand van hart en bloedvaten. Er zijn dan ook verschillende argu menten waardoor een campagne te gen het tabaksgebruik zeer gemoti veerd en heilzaam is. Een vraag die een roker zich wel stelt na enkele pogingen om zijn kwantum sigaretten te verminderen of helemaal met roken op te houden pogingen die o, zo dikwijls op niets uitlopen is, of de heren onderzoekers, die zo naarstig alle nadelen van het roken te weten zijn gekomen, niet uit de tabak, uit de sigaret die schadelijke gevolgen op sporen en verwijderen kunnen. Is dat voorshands onmogelijk, is er dan geen bruikbaar en praktisch middel om de verslaafden te helpen in hun gevecht. Waarom laat men deze mensen alleen aantobben? tfipH0Z6lld© zenuw- ontspanning en meester blijven over Uw zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten RUILVERKAVELING „LOLLEBEEK" Enkele weken geleden werd be richt over een drietal verplaatsin gen van boerderijen welke inmid dels tot stand zijn gekomen. Hierbij werd vermeld, dat de Plaatselijke Commissie hoopte, dat nog velen zullen volgen. Nabij America in de gemeente Horst is een complex gronden ge legen ter grootte van plm. 600 ha. Met de verbeteringswerken is ruim een maand geleden een aanvang ge maakt. In deze omgeving zal in 1964 reeds gelegenheid gevonden kunnen worden enkele boerderijen te bou wen. Enkele jaren geleden is een en quête gehouden en aan alle land bouwers, woonachtig binnen de grenzen van het ruilverkavelings- blok „Lollebeek", de vraag gesteld, of zij er iets voor voelden hun be drijf te verplaatsen binnen de grenzen van het ruilverkavelings- blok. Er meldden zich toen 54 gega digden. De Plaatselijke Commissie is er zich wel van bewust, dat voor ver schillende van deze gegadigden de situatie na enkele jaren zodanig is gewijzigd, dat zij geen belangstel ling meer hebben, terwijl voor an deren, welke zich toen niet meld den, thans de situatie zodanig is gewijzigd, dat verplaatsing wel is gewenst. De Plaatselijke Commissie roept dan ook diegene cp, die alsnog vcor verplaatsing in aanmerking wensen te kernen, zich schriftelijk aan te melden bij het Bureau Ruil verkaveling, Castenraysestraat 10 te Castenray, vóór 1 februari a.s. Het is de bedoeling, dat al dege nen die zich gemeld hebben onge veer in februari a.s. een oproep zul len ontvangen voor de uitgifte van een twee- of drietal bedrijven. Verondersteld wordt, dat 't ieder een bekend is, dat bij aanvaarding van een nieuwe kavel een boerderij gebouwd dient te worden met Rijks subsidie. Hiertegenover dient men zijn oude gronden in te leveren ten behoeve van de ruilverkaveling. De oude bedrijfsgebouwen worden me de verkocht, ofwel kunnen behouden blijven, indien zij hun agrarische bestemming verliezen. De nieuw uit te geven kavels zijn zodanig gelegen, dat zij een grootte hebben tussen 15 en 25 ha in 1 of 2 percelen. De boerderijsubsidie is af hankelijk van de grootte en be draagt voor een klein bedrijf van 15 ha plm. 31.000,Onder de hui dige prijsverhoudingen dient er wel op gerekend te worden, dat nieuw bouw van een gemengd landbouw bedrijf van deze grootte een bedrag vergt van circa 85.000,inclusief architect- en toezichtskosten tijdens de bouw. Gedurende deze lange wintermaanden is er wel gelegen heid om eens rustig na te denken, of verplaatsing van uw bedrijf naar de nieuwe uit te geven kavels voor u aantrekkelijk is. Voor degenen die veel verspreide percelen in gebruik hebben, over verouderde bedrijfsgebouwen be schikken, of met hun bedrijf zijn gelegen in het uitbreidingsplan van een dorpskern, is het zeer zeker ge wenst zich de vraag te stellen: „Wil ik in de toekomst boer blijven op een gemengd landbouwbedrijf?" Deze vraag kunt u ook eerst nog eens bespreken met de rayon-assis tent van de Rijkslandbouwvoorlich tingsdienst in uw omgeving. Het is echter een vraag, die u zelf moet beantwoorden. Er zijn reeds binnen kort enkele mogelijkheden, die de plaatselijke Commissie u gaarne pre senteert. De Plaatselijke Commissie voor de ruilverkaveling „Lollebeek". GIFTEN VOOR DE Weer is er een jaar voorbij. Geza menlijk hebben we geofferd. Een dracht maakt macht. Deze spreuk is in het afgelopen jaar weer in prak tijk gebracht want samen brachten we in 1963 18.000,bijeen. Door Uw medewerking hebt U het mogelijk gemaakt dat wij met de bouw van de Christus Koningkerk een aanvang hebben kunnen maken. Wij zijn U zeer erkentelijk voor de ze hulp. We blijven echter op Uw medewerking rekenen. De par. aktie bracht in dec. op: 221,75 De VI aktie w.o. giften van: N.N. te Blerick 10 N.N. te Venray 10, N.N. te Venray 3, N.N. te Venray 25, N.N. te Venray 2,50 N.N. te Venray 1, N.N. te Venray 10, N.N. te Venray 40, N.N te Venray 20, N.N. te Venray 10, N.N. te Horst 1,50 N.N. te Venlo 2,50 N.N. te Venray 100, N.N. te Venray 25, N.N. te Venray 50, Koll. Petr. Bandenk. 1563, Totaal 2122,— 2343,75 81107,— 83450,75 Vorige saldo Algemeen totaal Bankrekeningen bij de Boeren leenbank en Ned. Credietbank te Venray. Girorekening 1030120 ten name van R.K. Kerkbestuur Chris tus Koning te Venray. EEN JONG LAND, 'N LAND VOOR JONGE MENSEN Onder dit motto organiseerde het Australian Migration Office en het Emigratiebestuur een voorlichtings avond over emigratie naar Austra lië. Meer dan 350 mensen woonden deze zeer geslaagde avond bij. Drs. Jos. van Campen, direkteur van de Katholieke Centrale Emigra tie Stichting opende de avond, na dat eerst een 25-tal dia's een duide lijk beeld hadden gegeven van Aus tralië zelf, zijn volk, industrie, mo gelijkheden, klimaat. Hij heette alle gasten van harte welkom, de tien tallen ouders van geëmigreerden en van kandidaat-emigranten, de meer dan honderd belangstellenden, de velen die ooit in Australië hebben gewoond en gewerkt en nu graag opnieuw, maar dan definitief, Aus tralië als vaderland willen begroe ten. De avond is bedoeld om een eerlijk en objectief beeld te ver schaffen over de mogelijkheden en moeilijkheden bij emigratie, over de suksessen en tegenslagen in Aus tralië. Het vele goede dat bij emi gratie bereikt kan worden, de moei lijkheden die zulk vertrek met zich meebrengt. Dit alles werd uitvoerig toegelicht met voorbeelden. Doch het sterkst spraken de woorden van de heer H. A. van Luyk van de Ne derlandse Emigratiedienst. Hij leid de met groot sukses een open forum, waarin zitting hebben gehad mejuf frouw H. Vilain, lid van het jonge renprogramma 1960 en kandidaat emigrant voor Australië de heer J. J. van Bree, sinds 1963 in Nederland op vakantie, de heer P. Heuts, gere patrieerd, doch ook hij wil met gro te spoed terug. De oprechtheid waar mee over Australië gesproken werd, de eerlijke mening over het voor en tegen, dit zijn de faktoren geweest, die de gehele avond op een hoog ni veau brachten. Tijdens de pauze werden door ve len vragen gesteld. Emigratie schijnt nog velen te boeien. Voor anderen werd de blik op de wereld verruimd. Tijdens 't tweede deel van de avond werd via een quiz de kennis van Australië getoetst Het lot besliste over de deelnemers. Groot was de animo .schitterend de manden met fruit van het Australisch kontinent. Een film, door Pierre Tania in Aus tralië opgenomen, vormde het einde van deze avond. Deze voorlichtingsavond mag wel zeer geslaagd genoemd worden. Ouders gingen tevreden naar huis, omdat zij even hebben kunnen ge nieten van het land waarin hun kin deren wonen en werken; jonge man nen en |vroq,wen hebben gehoord over de uitzending van jongeren naar Australië voor kortere en lan gere tijd; talrijke anderen hebben hun gedachten en voorstellingen ge rijpt om tot besluit: voorgoed af te zien vah emigratie; Auftralië als nieuw vaderland te kiezen; of mis schien nog even aanzien en uitstel len. De Katholieke Limburgse Emigra tie stichting, Stationsstraat 58, Heerlen staat achter een objektieve voorlichting, omdat 't geluk van elk mens op het spel staat. Het gaat om deze mens, om dit gezin. Zij moeten gelukkig worden. Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat vanaf heden op de secretarie, afdeling I, gedurende drie maanden voor een ieder ter inzage is gelegd de Verordening tot wijziging van de Destructieverordening voor de gemeente Venray vastgesteld door de raad dezer ge meente in zijn vergadering van 24 september 1963 en goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Limburg bij hun besluit van 14 oktober 1963, 6e afdeling, no. B 19848. Bedoelde wijzigingsverordening is tegen betaling der kosten, hetzij in druk, hetzij in afschrift, algemeen verkrijgbaar. Venray, 13 jan. 1964. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris. De wachtmeester en de jachtopzie ner waren er in een donkere novem bernacht op uitgetrokken, omdat ze vermoedden dat er tegen december wel flinke belangstelling zou be staan voor een aantal kerstboutjes. Het zal 's morgens tegen half vijf zijn geweest, toen de politiehond de oren spitste: alarm! De beide man nen slopen met de hond door het struikgewas. Bij een weiland klonk licht geluid. De hond gromde. Daar waren twee gehurkt bezig. „Halt! Politie", klonk het bars door de stille nacht. Het tweetal zet te het meteen op een lopen. Bevelen baatten niet. Maar de politiehond bracht beiden op korte afstand tot stilstand. Nadat hun nahien waren genoteerd, gingen de wachtmeester en de jachtopziener kijken bij de af rastering van het weiland. Daar stonden zeshonderd wildstrikken vakkundig opgesteld. Opgewekt stapten de beide man nen de zaal van de politierechter binnen en van hun gezichten was de onschuld duidelijk te lezen. Twee feiten had het O.M. aan ieder ten laste gelegd: ze hadden zich buiten openbare wegen of voetpaden be vonden met strikken en ze hadden zich niets van bordjes „Verboden Toegang" aangetrokken. „We zijn daar wel geweest, edel achtbare", zeiden ze beleefd, de pet ten in de hand houdend. „Zo", zei de rechter, „en jullie hebben daar nogal wat strikken ge zet. Zeshonderd! 't Is geen kleinig heid!" „Strikken?" riepen de mannen verbaasd, „wij weten van geen strik ken af edelachtbare. Strikken? We zouden niet weten hoe die er uit zien!" De rechter moest er even voor achterover leunen, om de beide be klaagden beter aan te kunnen kij ken. Ze hadden dat onschuldige over zich, dat alle goede stropers kenmerkt. „Waarom zijn jullie dan zo hard weggelopen toen de politie kwam?" „Ik schrik zo gauw, edeleachtba- re", zei de ene verdachte. „Je strikt zo gauw, bedoel je". „Nee edelachtbare, ik ben toch zo schrikachtig. En vooral in 't donker. Toen ik nog een klein kind was, had ik daar al last van. Mijn moeder zei altijd: Jongen, schrik toch niet zo in het donker. Maar ik ben er nooit overheen kunnen komen, edel achtbare. Als ik in het donker iets hoor, dan loop ik altijd hard weg". En de man knikte bevestigend, alsof hij daarmee de rechterlijke macht achter de tafel zou kunnen overtui gen van zijn afwijking. „Wat deed u er dan die nacht?", vroeg de kantonrechter aan de an der. „Ikke....?", vroeg die, „ikke wel ik was aan 't bramen zoeken". „Aan 't bramen zoeken? In no vember en 's nachts om half vijf?" „Een mens kan nooit weten edel achtbare. Je hoort tegenwoordig van die rare dingen. Ik denk kom, denk ik, laat ik eens gaan kijken, of daar bramen staan". 't Smoesje was aardig bedacht, maar het ging toch niet op. Vijf en zeventig gulden boete kregen ze elk voor de strikken en vijftien gulden voor het lopen op verboden grond. Ze wrongen zich weeklagend in schilderachtige bochten, de rechter bezwerend, dat ze onschuldig waren en dat ze echt zo schrikachtig wa ren en naar bramen hadden ge zocht. Maar 't hielp niet. Negentig gulden zal ieder moeten dokken voor de gemiste kerstboutjes. Zoals vorige jaren zijn wij weer uitermate goed gesorteerd in CARNAVALS-ARTIKELEN Tevens VERHUREN van costuums, een prachtcollectie Eindstraat 4 Telefoon 2353 Zondags alleen geopend voor opnamen na afspiaak Grotestraat 3 VENRAY Tel. 1212 op woonhuizen, winkel panden en boerderijen (nieuwbouw of bestaande) ook landerijen. Rente 4.5%> naar keuze voor 5 of 10 jaar met of zonder af lossing. Looptijd 30 jaar. Geen taxatiekosten. Geen afsluit- provisie. Inlichtingen geheel vrijblijvend. Financiering in één dag klaar voor nieuwe of tweedehands luxe- ofwel vrachtauto's zo ook voor allerlei landbouwmachines. Assurantiekantoor Stationsweg 139 Tel. 04780-2121 WORDT SNEL DOOR ONS GEZ0R8D.... Zodra er olie nodig is komen wij. Met modern materiaal en ideale haardolie: Esso Petroleum, die zuiniger, schoner en reukloos brandtl Neem 'n leverancier die altijd voor U klaar staat. Wend U voor goede service tot önsl TELEFOON 04709-1141 (3 lijnen) VOOR HET E naar het van ouds bekende adres Bloemenmagazijn Schoolstraat 2 Tel. 1450 Voor levering februari-maart hebben wij af te geven alles eerste nabouw in de soorten Peko zomertarwe, Herta gerst, Volla gerst, Piroline gerst, Zandster haver, Zonne haver, Condor- en Maine haver. OIRLO Tel. 04787-282 pedaal damesstofien Tel. 04780-1562 Venray

Peel en Maas | 1964 | | pagina 10