Wat kwaam en goonk ien 't aide jaor een jaarlijks terugkerende beschouwing over Venrays wel en wee WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 3 JANUARI 1964 - No. 1 VIJF ENSTACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS PRIJS PER KWARTAAL t 1.5» (botten Venray 1.75) 't Jaor is um; d'n uurste krant van 't neej lit al wer klaor en Peel en Maas, ow aege blad, werd 85 jaor. We staon wer an en neej begin; en jaor nog jong en fris en wat dit jaor ons brenge zal dit is nog ongewis. Zal 't vreugde zien of liëd ien ons persoënlik laeve? Zalt 't geluk en vurspoed zien of ongeluk ons gaeve? We wiëte nie wat 't brenge zal; mer bidde 's Lieven Hiër, dat Heej os zellef en os Rooi meug zaegene, kiër op kiër. Zodat 't jaor dat komme göt, en goed jaor meuge zien, vur os persoënlik en vur Rooi vol geluk en zonneschien. Mer laote we, vur we verder gaon, wat ging nog is bekieke, wat we ien 't afgeloëpe jaor nog allemaol verrig mieke. We bouwde as en lieve lust ien dat afgeloëpe jaor en mieke dor op 't Desselke aarig wat huus klaor. Mer behalve daor, ok ien West, schote woninge uut de grond; gen kerkdurrep, waor ien dit jaor, gen neej-bouw-steiger stond. De woningnoëd is nog groët, dat liëd duut veul nog pien, mer bouwe we ien dat tempo dur, zal 't gaaw geleje zien. Neej huus en neej straote, 't was vlak en arigheid; alliën zoë rake we per slot uut de behuuzings-narigheid. 't Desselke wi^r en heilige buurt; de grond ok heilig duur, Tor. Woo* '"nrinnFr* an 't aide oerlogsvuur. Mer 't vurnamste is now toch dat er biëstig is gebouwd en an de noëd en einde kumt, den hit te veul benauwd. Kom laote weej now mond vur mond 't jaor bekieke gaon; dan zien we vanzelf wel datter veul werk is gedaon. De winter was ient begin nog volop ien 't land; De Rodse boer vroeg en kwart miljoen as steun, stond ien de krant. 't Mond en klauwziër, slechte oëgst ware re je vur die vraog; Mer mit 't antwoord was 't Rijk bar laat en biëstig traog. Went 't steun- en sanieringsfonds is now nog nie an 't loëpe en mennig boer hit mit daordur genna auto kunne koëpe. Toch werkt d'n Raodse boer mer dur kiek naor 't verkavelingsplan, waorien ie dur enne brieje weg van 't Veule nor Wanssum kan. Dat zaagde ok an de Rodse mellek 20 miljoen, wat enne hoëp; Ien de rund- en perdefokkereej was ok nog veul te koëp. De KI's werkte urst naeve mer doen now toch wer same, terwiel der van de boereweeg er hiël wat verrig kwaame. Vur 't groëte plan der Lollebeek wier Venroy „gekartierd" en Cassele mit en neej bureau ok netjes nog versierd. Mer de Rodse boer lej ok ien 't nest der KVP en dik en groët Koekoeksei; 't was nie netjes wattie deej. En vierde ok 't gouwe fiëst van Oelders boerenbond en ok 't zestig jaor bestaon van Ostrumse Eierbond. Miek ien Mersele en bedrief as vurbeeld vur 't tuiniere, en vak dat mennige jonge boer vur zien toekomst mot gaon liere. En spaarde beej de baank nog ongevaer en kwart miljoen, ge snapt nie. waor de Rodse boer, dat allemaol van kan doen. Mer kom wer trug nor d'urste mond toen er tekort an kole kwaam en men de welstandskemissie bar op d'n korrel naam. 't Verkier vroeg ien den mond 5 doje ien dees streek woruut d'onveiligheids des verkiers wel allerduudelikst bleek. Ien dizze krant ston iedere waek ongelukke ien 't verkiër, schiens helpe alle regels mej de veiligheid gen zier. We loëpe en we re je duk zonder an ander te daenke en hebbe lak an 't verkier, zien regels en zien wenke. Wie zich nie an die regels helt is schuldig, ok vur God, went heej zondigt op de urste plats tigge Zien twedde gebod. Ien den mond beloofde ok de raod zien vraoge op schrift te zette en onderwierp zich daormit an neej en strenger wette. De bibliothiëk bestond 5 jaor; me schetste toen nog raak; en de PLEM haaj vur al den stroëm en schakelstatie ien de maak. De bouwvakkers hielde vergadering hun jaor was goed gewist, mer hoeveul er nor Pruusse gaon, genne enne den dat wist. Toch zien dat er nog te veul die daorhin bouwe gaon, mer ien Rooy vur en neej huus op 't woningliestje staon. Dan kwaam fibbrewari an de reej, mit 't fiëst van Carnaval.^ Aacht Prinse ware d'r ien Rooy enne optocht en ok bal. Toe kwaam ok 't vaegmesjien Sjef Jacobs hier vervange Heej poetst, klopt zuugt en schoert wat kunde mier verlange? De middenstand wier 50 jaor en hit dat goed versierd mit fiëstvergadering en zo mier, mer hitter ok gelierd: Dat bunnekes gevaorlik zien, zelfs aster gold an hingt, went 't is 't kantongerecht, dat de laeste wies dan zingt. Ellef guldens was de pries vur de aktie van dit jaor; milrf <41> »V»5rW«v zo'n akties nie mer klaor. We hebbe en TeenagerkHib, clic danse gev^gd-nsierd Blue Diamonds nor Venroy brocht en zien urste verjaordag viert. Dan kumt mart en de Raod göt 't centrum grotter make; mier plats vur auto's en zo mier, vur winkels en vur zake. Ze noom dus 't besluut um Rooy te conserviere en wat dat wel betaekenen kan, zal de toekomst os wel liere. Went hoe 't neje werre zal, kan niemes ow al zegge, behalve dat ze 't arbeidsburoo an de Juliasingel legge. En de Veldstraot werd winkelstraot, al was dat uurst verboje en nevve de weg nor Durze toe gon ze de buum now rooje. Ientusse ligge ien de Groëtestraot 3 winkelpande leeg Wie zei ok wer dat ons goed Rooy gebrek an winkels kreeg? Mart was ok de mond, waorien de plannen zien goedgekeurd vut 't zwembad en de Vredeskerk en de verlichting kreeg en beurt. Op de kerkdurpe komme lampe bej besliste Venraods raod wat dat betaekent ziedde wel an Cassels' Horsterstraot. 40 jaor. was d'Oelders pastoër priester ien den mond, den beej dat fiëst de sympathie van zien parochie ondervond. Ien Ostrum hit de KVP de probleme toe besproke, die ien en durep as Ostrum is, wel er is rond kunne spoke. En sportonderzuuk wier iengesteld zoë wier toe ok beslist; mer 't resultaat van dat gezuuk hebbe we tot now toe gemist. Ien 't verbouwd gemaentehuus (Ien 't kötje zit afdieling I) koste van Scheppend Ambacht toe en pracht tentoënstelling zien. Ir Raedts kwaam uut Maastricht de Beekweg vreejheid gaeve en vertelde dat de Waterstaat hier wat te zien zeuj gaeve. Mer de Waterstaat hiel zich stil, hit gaar niks laote merke. Ien Brabant motte daorvur zien, die wiëte pas te werke. De weeg ien Durze en Mezaes die kwame netjes klaor. Weej dun niks as praote mer ien 't afgeloëpe jaor. De neje weg van Horst nor Rooy is al jaore ien de pen, net as de weg nor Wanssum toe, mer komme duut er gen. De Stationsweg den is opgeknapt, dat is ok ierlik waor, mer 't plan daorvur bestond ok al zo'n 35 jaor. Mer nie geklaagd en wer gehoopt now vur 't kommend jaor. Misschien kumt de weg nor Durze op 't Limburgs dan ok klaor. En werd de Midde Piëlweg dan ok ien 't Westen afgemakt. En mit frisse moed het plan vur de Gasstraot angepakt. As afscheid an de mond mart kwaam de neje ziekewage en hoeve ons ovver dat vervoer now gaar nie te beklage. De kraeje kwame ien april nor Venroy toegevloge, waor jagers diëls dur aege schuld nie op schiete moge. Went de jagers ien 't Rodse land zate dik ien de penairie Gen samewerking, gen sportgevuul hielp hun uut die miserie. 'n Rodskemissie wier apart vur ons jagers iengezet, mer toch stotter hier en daor 't gewaer nog ient 't vet. Zo ziedde dat de sport nie alt de meense baeter mikt, as den d'ander vur zien neus zien jachtgebied afpikt. Nië, dan liever nor de Hey wor de motor-cross wer was en geld brocht ien de laaj van de neeje-kerke-kas. Dor haaj de Rector zilveren fiëst en was enne neomist. Um die reje is 't ok ien Cassele en ien Oeldere fiëst gewist. As slachtoffer van 't. verkiër raakte Rooy hiër Pubben lcwiet. wierK* fir-*-* fcië' en leegte achterliet. Went als wethouder ien de Raod hittie jaore Rooy gediend, as bestuurder en organisatieman zien spore wel verdiend. De begroëting kwaam ien april mit neeje en groëte planne, al ister veul daorvan nog nie ien kroeke en ien kanne. An plannen ister gen gebrek, rapporte ziender zat mer watter kumt en watter is, nog altied gen zwembad. Ien mei was ok de verkiezing vur de Staten-Generaal mit mennige stem der KVP ging boer Koekoek an de haal. Qe dienstregeling van bus en trein geldt ok vur en jaor. En Peel en Maas miek ien den mond de fotokrant toe klaor. Er kwaam en neje tennisklup; kampioen wier Venraoy vier; t mond- en klauwzeer was vurbej; Circus Belli kwaam nor hier. ten Wanssum was 't toe ok fiëst um de have, daor gemakt vur jachten zeilers en wat mier de watersport nog rakt. As de gemaent geheimzinnig duut over en febriek die komme ging, laasde opelik ien de krant: Rank-Xerox hiet dat ding. Dat gaaf aanvankelik wel krakeel mer de zaak is durgezet en kommend jaor werter al en diël neve Verstraole nergezet. 't Is en chemische febriek, gen metaal dus, gen beton, enne sector, den ons Venroy nog goed gebruuke kon. D'industrie breidt zich mer uut 't göt overal aeve goed al bruister ien ons Rooy nog wel Spaans, Grieks en Turks bloed. Kachels, materiaal vur scheep, beton, rösters, staole raam, wie haaj vur dertig jaor gedoocht, dat dat uut Venroy kwaam? Venrods industrie, die bloeit, d'r is werkgelaegenheid zat, mer ok ons annemers zien nie mis, die bouwe me toch wat. Van Venrods fabrikaat zien er scholle, ziekehuus en kerke 'iv "i't -7P èg*^ 'onrl. ien 't buuteland ok wer»ce. Juni kwaam mit 't droeve neejs, van Paus Joannes' sterve; Den ien zien kort Pontificaat veul vriende wis te werve. Mer ok kwaam juni vur de Vreej mit de ienzaegening der kerk, en fiëst dat me terecht bezaag as de kroën op hiël veul werrek. Went klaen mer dapper is de Vreej dat hedde kunne merke, ze ginge ummers mit alleman vur de waterleiding werke. Vur zwemme motte ien Venlo zien, Ze groeve sleuf en bouwde ok Horst, Uden of de Maas, i en kerk, en parochiehuus, Hier was alliën um 't stichtingsgeld richtte en stalen toren op, en hiël jaor lang geraas. Went 60.000 guide mot Rooy zellef op toffel legge, mer hoe dat werd beejengebracht dat huurde niemes zegge. We praote en we kibbele mer, wie ient bestuur mug zitte en hebbe behalve ovver 't geld, op alles wat te vitte. Mer as die 60.000 gulden nie hiel gaaw te vurschien komme, dan werter ok 't kommend jaor ien Rooy wer nie gezwomme. Op 't einde van den mond april toen de Kunnegin wer jurig was, krege zeuve Rodse meense liefst en lientje op eure jas. Moeder Alfrida vierde d'r golde fiëst ien den mond ien St. An, en noom nao jaore trouwe dienst dor latter afscheid van. En museum is en aide wens mer de Raod zeej keihard: neej mer as 't aide spul verlore göt, dan klaagt men ach en weej. 't Ziekenhuus kreeg ien den mond verlof um te gaon bouwe en sindsdien ziede ien die buurt Nelisse zien meense sjouwe. J gave de Rector en neej huus. Dat kostte allemaol veul geld, en al zit men er dan zwaor, ze speulden 't mit die paar man toch netjes en vlot klaor. Mgr. Moors kwaam nor Venroy toe um en neej klaoster ien te we je en hoopte dat dit Mariannhill ien Rooi goed zal gedeje. Dit neje klaoster an de Hoebertweg, kwaam razend snel ok klaor, hopelik kumt er net zo gaaw 't Centrum ien dit jaor. Op dat Centrum vur ons cultuur werd hier al lang gewaacht mer ien Den Haag schiet me nie op 't is feitelijk God geklaagd. We krege wel en kleuterschol vur plan West hier toegeweze, die mot er dan zoë zegge ze mit Pinkstere verrig weze. Verbroedering was de leus van jonge Duitse manne, die op 't Duitse kerkhof neej dreuj kwaame spanne. Ze tonde hun goeje wil um de doëje dor te iere en as taeken van de neje tied verdraagzaamheid te liere. Dor kumt en neej verpleegstershuus neej keuke, neej kapel, en neej kliniek en beddehuus, kortum 't werd model. De barakke gaon dan eindelik weg, er kumt ruumte en gemak. Misschien viendt de bejaorde meens dan ok enslang onder dak. Went wil de bejaorde ien en tehuus don mottie Rooy verlaote, al zien we ovver dit probleem al twintig jaor an 't praote. Loën en Horst hebbe nie gepraot mer bouwden zo'n tehuus. Dat Venroy zoiets nie hit, is vur veule wel en kruus. Venraods jeugd wier onderzoocht zo besliste Venrods Raod, ge merkte er wel bar wennig van; wannier kumt men tot de daod? De voetbalclub van 't Molenplein wier in juni kampioen, die blieve 't dor onverhoëpt toch nog hiel aarig doen. St. Lidwien d'invalidenbond verkocht bierglaas mit de vleet waorop de tores van ons Rooy netjes staon vastgeleed. God riep opaens onverwaacht Kapelaon Heymans in zien spel mit Venraodse jeugd, zien aège jeugd dat ging toch wel te snel Droefenis was er ien Rooy um dit plotselinge gaon, went dizze priester hit hier toch zeuve jaor klaor gestaon. Vur alle, die hulp nuëdig han en vur zien patronaat Venroy verloor ien um enne priester van formaat. In juli kwam de neeje Paus en Paulus is ziene naam, terwiel er ien dat ver Den Haag en neej regiering kwaam. Dat zette Venroy zonder mier ien de vierde gemaenteklas. Mer baeter was 't aster gen klasse-onderscheid mer was. De jeugdvierdaagse waster wer now vur de viefde kier en Venrods jeugd was beej dit fiëst 4 aovende an de zwier, Het Ziekentriduum op St. An dat is now host traditie en Luëne hiel vur de missie toe enne optocht, mit ambitie. Trouwes Luëne deuj nog mier, kreeg en neej voetbalterrein en de wielerronde vur de kerk was wer ien Ysselsteyn. Ien Rooy was en internationaal en schon concours-hippique, en ien de Vreej wer Vredefiëst, mit danse en muziek. Toe al 't textiel was opgeruumd d'exames ware gedaon, is Rooy an 't einde van dh mond Op vakantie mer gegaon. De kermis kwaam ien 't land mit achtbaan, ijs en friet en as ge ien 't Vlakwater komt is 't al tente wagge ziet. De spultuin en de camping daor, kunne de meense host nie laote. Op 't Desselke begint me dan mit d'n anleg van de straote. Oeldere kreeg zien parochiehuus, St. An zien monument en Venroy wier in België dur reclame mier bekend. Paoter Briels haaj diamante fiëst göt de welstand ok verlaote aian wol boncojd, an wie do gemaente raod dat werk zal aover laote. En ongeluk miek en end an Rector Geurts zien laeve. Meuge de Gaever van alle goeds Hum de eeuwige vrede gaeve. Vur 't Veule hittie veul gedaon, was altied ien de waer, de meense dor beej de Piël han dizze priester gaer. 't Waterschap kreeg en neej gebouw wel duur, zo wier gezeed, dorrum wier iederiën toe mer en gulde-anslag opgeleed. Dat Nelissen mit zien prefab nor Helden is gegaon, hit an mennig Rods hart toch wel wat pien gedaon. Mer ja, dor is water vur transport en wat hebbe we now hier? 't verlengde Wilhelminakanaal stöt al jaore op papier En werter schiens gen werkelijkheid blieft ien de laaj begrave, tot ze 't op en ander plats is enne kier gon grave. De schakers ware hier te gast, ok dat is vort traditie; achter de knallende brommers hin trok toe ok ons pelisie. De luchtdoëp krege ien den mond 4 bejaorden uut de kom vur zweefvliege en thermiek, dreje die hun hand nie om. 't Concilie begos opneejd, kwaam ien Roëme wer beejen. Ok dizze krant gaaf trouw verslag van wat de vaders zen. Octoëber en de Caritas, dat huurt vort beej elkaar. De akties brochte ok dit jaor wer veul geld beej mekaar. Afscheid noom J. v. d. Boom van 't werek trouw gedaon dankbaar hit me hum toe nie mit leeg hand laote gaon. Uut de hervurmde urgel ien de kerk ien Blitterswieck kumt dank zij de Rodse hulp now volop wer muziek. En klinkend antwoord op 't bevel dat d'Amboneze hier weg mosse, umdat ze eur godsdienstplichte plots nie vervulle kosse. Die ontdekking deuj men uurst, toen ze hier tien jaor zate, mer jao, Den Haag hit dukker iets, wel bar laat ien de gate. An filmvurming vur de jeugd wurd hier nok ok gedaon, wellicht ziedde ze dan nie zovveul mer op de huukskes staon. Vur Dousadje was men ok aktief, wis me veul guldes op te hale, trouwes vur ieder goed doel wil Venroy gaer betale Os ienwonertal liep umhoëg tot liefst mer 12 miljoen; wilde ien den hoëp nie ondergaon is 't motto: zellef doen Dat deuj en jufrouw ok ien Rooy die miek enne bungalow klaor zurgde prompt vur HET schandaol van het afgeloëpe jaor. Zonder vergunning, zonder papier te bouwe ien dizze tied, mer juffrouw, hoe mot dat now, dat meugt toch hiëlemaol niet. Ge ziet watte resultate zien: de bungalow vol draod; de gemaente die is bare boos en geej zellef staot op de straot. Ien Ostrum wier de Harmenie ien en neej kostuum gezet; ze blaoze now nog ens zo goed, ien d'r pekskes keurig net. Pastoër Geerits kreeg ok ziene zin, kos zien kerk now gon bouwe; heej kreeg al veul, mer zal d'r now nog biëstig motte sjouwe. Mer Rooi helpt hum wel wier, zoals 't al hit gedaon, zodat plan West mit kerssemis nor d'r aege kerk kan gaon. Terlingen hit 't klaor gespuid extra hulp te kunne gaeve as krotte werre opgeruumd dat was ien Mersele te belaeve. Daor kwaam nr. 600 klaor, mit hulp van zien fonds. Beej gelaegenheid van dat feit, kwaam hoëg bezuuk beej ons. Servatius opende en paviljoen dat ze netjes han verbouwd, now wert an 't neej verplegershuus al danig hard gesjouwd. De waereld rouwde mit die daag um Kennedy's hene gaon •i'Sy'iS Su'vöS-'Sl.v.'KSaS strak; onoéiv .t.iuuK hit weerstaon. En ien Limburg kwaam 't moment dat we de gouverneur kwiet rakte den veul vur Venroy hit gedaon; Noord Limburg wakker makte. Hiër Gouverneur 't göt Ow goed, now ge ambteloos burger ziet, wet wat er ok gebeure zal ons Rooy verget Ow niet D'adjudant vertrok toe ok, ging rustig mit pensioen en duut now wattie gaer wil, mer as pelisie nie kos doen. De belasting op 't Rods vermaak was duk te hoëg en zwaor, mer heej werd lichter is gezeed, now, ien dit loëpend jaor. Zoë sukkele weej naor 't end, dit blad is ok host vol, mit al os zörg en os liëd, mer ok en bitje lol. We hebbe enne greep gedaon, veul is hier nie vermeld toch hope weej, dat desondanks dit bitje Ow bevelt. We hebbe toch kunne zien, dat Rooy vol laeve zit en de vuruutgang van ons gemaent viel ok dit jaor wel mit. Vuruutgang motter zien wie stil stöt is verlore, dur samewerking van ons al wurdt den alliën gebore. Ysselsteyn, Luëne, Hei, Ostrum, 't Veule, Vreej en de Smakt, Cassele, Mersele en de Kom en Oeldere mit de Blakt. Motte saam iën gemaente zien, waor 't goed is um te laeve, dat kan as ieder op zien beurt wet te neme en te gaeve. Zoals de kom en elk gehucht, dit streve mot versterke, zoë motte ok de stande hier vur dat doel samewerke. 't Mot ons aller streve zien de plats, worien we laeve, op elk gebied, op ieder terrein, ons aller hulp te gaeve. Zodat de naam van ons gemaent de garantie steeds blieft gaeve, 't ister goed, 't ister schon um ien Venroy te laeve. Weej hopje, dat 't neeje jaor, dat alles ow zal brenge en zulle dur op vurhand vast en borreltje op plenge. We hope dat wat komme göt hiël duudelik en klaor vur ons en vur hiël Rooy zal zien EN ZALIG NEJE JAOR....

Peel en Maas | 1964 | | pagina 1