f t i T lekker en gezond Het grootste wonder..*. l t I I KERSTLIED "CfiT l naast Laarman voortliep; was hij net een hond. Als hij een staart had, zou hij er mee kwispelen. Jan Laarman wist wel, dat - het Kerstfeest naderde. Hij'i merkte dat de dokters, de ver- plegers meer aandacht voor hem hadden. Ze dachten zeker, dat hij gek was, dat hij 't niet merk te. Houd Laarmans in de gaten, het wordt Kerstmis. Maak je geen zorgen luitjes, er gebeurt niets, 't Kan Jan Laarman niets meer schelen. Hij is eigenlijk ge storven aan die te grote dosis slaappillen, zijn lichaam leeft nog voort, daar moeten jullie mee optrekken, het verzorgen, voeden, kleden. Kerstmis bete kent niks en de herinnering aan Kerstmis betekent niks. Dokter Veenstra en de verple ger hadden het langs slinkse we- gen geprobeerd. Kon hij niet 'n eetje helpen met het inrichten van de zaal voor Kerstmis? Hij had hen aangekeken met een lege blik. Arbeidstherapie, had hij gedacht. Mij strik je niet. En ze hadden het opgegeven. Hij had de grote denneboom zien binnenbrengen, hij zag de verplegers sjouwen met groene takken, met kandelaars, de tim merman en de elektriciën waren in aktie. Ha, ze hadden natuur lijk gedacht, dat hij, Jan Laar man, wel wat kon mee versie ren. Twee vliegen in één klap: mooie verlichting. Laarman weer in 't goede spoor. Stakkers. En dan opeens is het zo ver. Het is Kerstavond. Nu gaan ze allemaal naar de grote zaal met de kerstboom. De patiënten die kunnen, de verplegers, die niet met de kerst naar huis zijn, de interne artsen en de grote baas. En hij zit er bij. Klaas heeft hem er honderd uit over verteld. De dokter knikt tevreden. Laarman is er ook, onttrekt zich niet. Ach, doktertje, al zit Laarman er nu, je kon er evengoed een houten pop neerzetten. Al hingen ze me aan de kerstboom, het deed me niks. Maar daar zit Klaas. Kijk 'm zoeken. Jan Laarman weet het, wie Klaas zoekt; hij gaat even verzitten. Ha! Kijk nem knikken, drie-, viermaal, heel na drukkelijk, gloriërend om omkij kend naar de anderen, trots op zijn vriend, die daar zit, die ai- tijd met hem, Klaas, praat, die hem geholpen heeft met die harksteel laatst. Jan ziet enkele verplegers glimlachen, hij zou 't "bijna zelf doen. Dit kind is van avond zéér gelukkig, daar on der de kerstboom. En hij weet het, straks krijgt hij een cadeau tje. En de verplegers zullen zin gen, Het kan niet op voor Klaas, al die heerlijkheid. Jan Laarman ziet dat stralende gezicht ver wachtingsvol opgeheven. Geluk kige kerel, denkt hij afgunstig, God heeft je net zo weinig her sens gegeven, dat je in deze ellendige wereld nog gelukkig kunt zijn. En dan, opeens, valt er vol komen duisternis. En met die duisternis wordt 't rumoerig. Er klinken angstige stemmen, iemand begint te jammeren. De noodverlichting flitst aan, de verplegers staan op, kalmeren. Stil maar, direct gaat het licht weer aan. ;v [9£}; ,'A rt Nu juicht heel de hemel en stralen de sterren Niet groot genoeg vèér deze daaicf. Nu jubelen de engelen en zingen de herders. Vreugde van beiden kent geen maat. En in de stal heeft zich het oerwoud wonder weer (herhaald? Ook deze vader, blij verwonderd, Ziet naar de moeder, hoe zij straalt. En'ftuistért vreemd: „Maria". „En ben je mamma's schatje dan?" Zal het zacht hebben geklonken In die lichte nacht van diepgeluk. Voorbije pijn in 't niet gezonken. Zij glimlacht stil, als alle moeders lachen Bij het zien van 't pasgeboren kind. Maar weet dat zij in Jezus - o, mysterie - Niet slechts een rr.ènsenzoon bemint. «s!f lil fi Dat God voor de aarde de hemel verliet, Dat deed de engelen juichen. Voor dit grootse wonder van nederigheid, Moeten wij mensen ons buigen. Nelly Halkes. 4 4 4 4 4 4 4 4 Ook bij Kiaas is het licht uit. Laarman ziet hem zitten in de schemerige glans van de nood- lampen, uitgeblust, gelaten. Wég mooi feest! Wég mooie kerst boom! Jan Laarman begint zich te er geren. Het duurt te lang. Kunnen ze het niet vinden soms? Hebben ze daar een elektriciën voor? De verpleger loopt geagiteerd langs, ziet zijn geërgerde blik, vergeet dat net Laarman is te gen wie hij spreekt, Laarman die immers nergens interesse voor heeft. „Dat nou net de electriciën er niet js", zregt hij verdrietig. Hij loopt haastig door, zal proberen op te bellen in het dorp, mis schien is er wel iemand die zijn kerstboom of kerstmaal wil ver laten om die lui van van onze in richting uit de nood te helpen. Op de gang kijkt hij om; er is iemand achter hem. „Waar is die kast?" zegt Jan Laarman nijdig. De verpleger schrikt nergens meer van, heeft geleerd zich in dit vak over, niets meer te ver wonderen. Bedrijvig voert hij Jan Laarman aar de schakelkast. Als een automaat, controleert hij de zekeringen, door de verple ger met een zaklantaarn bijge licht. Tot op de gang weerklinken het plotselinge applaus, kreten lachen. „Hij is gepiept", zegt de ver pleger vakkundig. „Dat hele zaakje deugt daar niet", zegt Jan Laarman grim mig. „Mag wel eens gemoderni seerd worden." ,,'t Zit al vijf en twintig jaar", constateert de verpleger welge moed, „en 't is altijd goed ge gaan. Het moet een keer mis gaan en dat zien we wat er aan mankeert. Zo is 't meestal, me neer Laarman, niet?" Hij grinnikt. Dan komen ze weer in de zaal terug. Aller ogen gaan naar de verpleger en de man die achter hem, op zijn te- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Nu zal het wel gauw gaan sneeuwen, Dan worden de wegen wit. Dan rijden de drie kamelen, Waarop elk een koning zit Door een woestijn van eeuwen Vol boosheid en gevit. t' r-nin De herder Te waken op |en bij nachte iet vele Bij hun schaapjes met witte' vachten. Een engel heeft hun verteld, Dat Jesus niet langer kan wachten Want de wereld moet hersteld. Wat herders en koningen pigpen. Het maakt gering verschil: Men kan het geluk niet kopen, Maar voor mensen van goede wil Gaat de hemel éénvoudig open En dan wordt alles stil. Alleen wie het kwade begeren, Die mogen niet binnengaan, De hemel is daar voor wie leren De goedheid te verstaan, Die de mensen door ons ontberen Als wij hebben kwaad gedaan. Door een woestijn van eeuwen Vol boosheid en gevit Rijden de drie kamelen - Waarop elk een koning zib- Nu zal het wel gauw gaan sneeuwen En dan wordt de wereld wit. (uit de verzamelde gedichten van Anton v. Duinkerken) nen binnenkomt. Jan Laarman ziet niet, dat de dokters elkaar aanzien, bijna onmerkbaar knik ken; hij ziet niet de triomf in de ogen van de verpleger, die deze dooie diender dan toch maar even uit zij wakende slaap heeft opschrikt, naar hij meent. Hij ziet alleen in een péar wijd-open blijde kinderogen. Klaas zou wel in z'n handen wil len klappen. Niet alleen branden de lichtjes van de kerstboom en gaat het feest weer door-. Maar Klaas heeft wel begrepen: het is zijn vriend, zijn speciale vriend, die het heeft gemaakt. Hoe, dat weet hij niet, dat is een te groot wonder. Maar die man, plie zo knap is, dat hij dat kan, is zijn vriend, daar praat hij mee, die heeft een zakdoek voor hem ge haald, die heeft voor een nieu we harksteel gezorgd, toen. En dan zit hij weer, het ge zicht opgeheven, met de volle dige, ongecompliceerde aan dacht van een kind, een tevre den en gelukkig kind. Dokter Veenstra waagt het er op. „Wat was dat nou?" vraagt hij zo terloops mogelijk aan Jan Laarman. „Overbelast", geeft Jan kort terug, „die installatie is niet he!e: maal up to date." Dokter Veenstra weet, dat hij zich nu begeeft op zeer gevaar lijk terrein. Ten eerste heeft 'hij als arts met de elektrische instal latie niets te' maken; dat is 't ter rein van de administrateur-eco noom. En ten tweede zal Jan Laarman hem terstond doorzjen en dan is er weer een misluk king. „Kunt u nou niet eens nakij ken hoe we dat moeten 4oen?" vraagt hij kwasi-argeloos.* De twee mannen zien elkaar aan. Jan Laarman denkt: Ik hieb je zuiver, vader. En de glower weet, dat hij dat denkt ,i mgar wacht gespannen op hef ant woord. „Ik zal wel 's zien", zegt Laar man. De dokter stoot hem aan. „U wordt gegroet", glimlacht, hij; De patiënten gaan in lange rij, stommelend, de zaal uit. Er is 'n kleine opstopping. Dat komt door Klaas, die maar niet voort wil, blijft hangen. Maar ja, hij zal daar weggaan, zonder dat hij zijn vriend heeft gegroet, zijn vriend, die vanavona alles licht heeft gemaakt. Maar zijn vriend praat druk met de dokter. Ha, wacht, hij kijkt.... Klaas zwaait een vreugdige groet, schudt met zijn hoofd. „Nou nou, dat was knap!" Zijn vriend snapt het, zie je wel. Hij lacht. Hij lacht tegen hem, Klaas. En kijk eehs, de dokter groet ookl En waarom zou de dokter Klaas niet groeten, de man met het verstand van een kind, die meer kan klaarmaken dan al die knappe dokters bij mekaar? NIEJJWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Ifen Dinsdagn>j$dag 12 uur t.m. woensdagnacht 2 uur: DR. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Van woensdagnacht 2 uur t.m. donderdagnacht 2 uur: DR. VERCAUTEREN Grótestraat 11 Telefoon 1335 Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur Dr, VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 1393 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Eerste Kerstdag: Zr. J, Janssen Leunen tel. 136) Albionstraat 15 Tweede Kerstdag: Zr. Janssen, Kard. van Rossum- straat, tel. 1504. Zondag 29 december: Zr. T. TACKEN Landweertweg 22 Telefoon 1629 GROENE KRUIS Donderdag a.s. Geen zuigelingenbureau. Donderdag 2 januari: Zuigelingenbureau voor Kom en Kerkdorpen. CONSULTATIEBUREAU vrijdagsmorgens van 9.30-10.30 uur. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Eerste Kerstdag: Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) b.g.g. 1061 "ïSveede Kerstdag en zondag 29 dec.: Vroedvrouw Kruijsen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray - Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1152 In verband met de feestdagen verandering baby-bureau. Dit wordt gehouden op dinsdag 24 dec. van 1.302 uur en op dinsdag 31 dec. van 1.302 uur. Op woensdag 8 jan. geen baby-bureau. TH. VAN THIEL ARTS PATERSSTRAAT 30 HERVORMDE GEMEENTE In de Hervormde Kerk te Blit- terswijck begint op eerste Kerstdag dè dienst om 10.30 uur. Predikant is Ds. de Groot uit Nijmegen. Op de tweede Kerstdag is er 'n Kerstfeest om 16.45 uur. Medewer king wordt verleend door het zang koor uit woonoord Vlakwater. De belangstellenden. ui|t Venray kun nen met de Zuid-Ooster van 16.09 uit Venray en worden met een extra bus thuisgebracht. De Oudejaarsdienst wordt gehou den op zondag 29 december. Predi kant is Ds. Keers uit Angeren. in deze dienst wordt de Synodale Oud- jaarscollecte gehouden. Op oudejaarsavond 31 december en Nieuwjaarsmorgen geen dienst. Nieuwjaarsdienst op zondag 5 jan. om 10.30 uur. Predikant is Ds. Plug uit Venlo. NIEUWJAARSRECEPTIE BURGEMEESTER De Burgemeester der gemeente •Venray en Mevrouw Custrs-Engelen zullen gaarne Nieuwjaarswensen in ontvangst nemen op woensdag 1 ja nuari a.s. van 12.30 uur tot 13.30 uur .(half één tot half twee) ten gemeen tehuize alhier. WIJZIGING OPENSTELLING POSTDIENST Voor de postinrichtingen Oostrum van 11—12 en van 13.30—15.00 uür. Ysselsteyn van 911 en van 13.30 15.00 uur. AFSCHEID ADJUDANT JANSSEN Zoals wij reeds eerder méldden gaat adjudant J. Janssen met ingang van het nieuwe jaar het korps Rijks politie verlaten. Maandag 30 dec. wordt hem een afscheidsreceptie aangeboden in Ho tel Kemps. Aanvang 3 uur. Iedereen is op deze receptie welkom. IJSBANEN SPORTPARK Behalve de baan op het tennisveld is nu ook een grote baan gespoten op een der verharde voetbalvelden. Als het weer enigszins mee wil wer ken, zal op de Kerstdagen deze baan geopend zijn voor publiek. Een ruim 200 mtr. lange en 12 meter brede ijs vlakte zal de echte schaatsliefheb bers en speciaal de hardrijders zeker alle genoegens verschaffen, die men er van verwachten mag. Intussen wordt met man en macht gewerkt om ook de verdere voorzieningen vóór de Kerstdagen te treffen. De grote baan biedt U dan: Verwarmde kleedlokalen, ver lichting, muziek, warme chocolade- mëlk en verdere versnaperingen. Openstelling: Ijpdere morgen van 9 tot 12.30 uur beide banen; iedere middag van 1.30 tot 17 uur beide banen; iedere avond van 710 uur alleen de grote basn. IjS vest .1 Entree: kinderen tot en met 14 jr. 25 ct., boven 14 jr. 50 ct. Er zijn op de ijsbaan (kleedlokaal) tien-ritten-kaarten verkrijgbaar te gen sterk gereduceerde prijzen t.w.: voor kinderen t.m. 14 jaar: 1,50 p. kaart vanaf 14 jr. 3,p. kaart. Indien de ijsbanen niet meer berijd baar zouden zijn, wordt geen terug gave meer verleend op deze kaar ten. Verder zijn deze kaarten strikt jïersóonlijk. Beginnelingen en kinderen wor den aangeraden gebruik te maken van de ijsbaan op de tennisvelden alwaar geen hardrijders worden toe gelaten. Op de terreinen van het Sportpark worden geen rijwielen en bromfiet sen toegelaten. Het is verder verbo den met de schaatsen over het gras te lopen. Attentie: voor iedere openstelling dient entree betaald te worden. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur Stichting Sporpark begin volgend jaar weer langebaan wed strijden te houden. Dinsdagmiddag en Eerste Kerstdag zijn de ijsbanen gesloten. -. De verkoop van versnaperingen en chocolade wordt verzorgd door en ten bate van het Patronaat. SLUITING GEMEENTEHUIS Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter algemene ken nis dat gemeente-secretarie en de kantoren van de gemeente-ontvan ger en van gemeentewerken op vrij dag 27 december a.s. de gehele dag en op dinsdag 31 december a.s na 16 uur gesloten zijn. In afwijking daarvan zullen aan giften voor de Burgerlijke Stand op 27 december gedaan kunnen worden tussen 14 en 16 uur, gedurende wel ke tijd ook het bureau van de vlees keuringsdienst geopend zal zijn. Venray, 16 december 1963. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris. PRIESTER- EN KLOOSTERJUBILEA IN 1964 Ong. Karmelieten, 25 jaar profes sie: Joseph Moonen, Smakt. Franciscanen: 25 jr. priester: Do- mitius van de Burgt; Thomas Pot hof, Edmund Ammerlaan, Venray. 60 jaar klooster: 7 sept. Sergius Emonas, Venray; Majella Weenink, Venray. 25 jaar klooster: 15 apr. br. Domi- tianus Scholtes, Venray; 7 sept. Leo- nardus Bernaerts, Venray; Hilarion Goossens, Venray. GEMEENTERAADSVERGADERING Op de maandag 23 dec. gehouden raadsvergadering zijn behalve de punten die wij in ons blad van vo rige week vermeldden o.a. nog aan de orde geweest: a. de verkoop van gronden in de oude Veldstraat-hoek Julianasin gel van het R-K. Kerkbestuur te Venray voor een bedrag van 50.735,Deze grond was in dertijd aan het kerkbestuur ver kocht om hier het oude Patro naat te herbouwen. Het patronaat komt echter in het cultureel cen trum en de grond is dus vrij. Nu zijn hier 3 liefhebbers voor. Het Rijks arbeidsbureau wil bouwen aan de Julianasingel, twee zaken lieden een winkelpand in de Wil- helminastraat; b. verkoop van 630 m2 grond in de Dr. Poelsstraat aan datzelfde kerkbestuur voor de bouw van een nieuwe dubbele kapelanie. Verder werd de raad aangeboden het rapport van de commissies ad hoc over de exploitatie van het te stichten zwembad en een rapport over de muziekschool. Ten aanzien van bestuur van het zwembad raadt commissie een ge meentelijke stichting aan, waarin naast vertegenwoordigers van de gemeenteraad, 2 vertegenwoordigers zitting moeten hebben van de sport raad, 1 van Spio, 1 uit het bedrijfs leven, 1 uit het onderwijs, 1 uit de medische sector en 1 vertegenwoor diger van de plaatselijke commis sie van samenwerking bij de stands organisaties. De tarieven voor afzonderlijke ba den zullen volgens de commissie moeten zijn: 0.75 per bad voor volwassenen; 0,50 per bad voor kinderen (t.m. 15 jaar) en voor het schoolzwem men; 0,35 per bad per kind. Persoonlijke abonnementen kosten voor volwassenen 11,25; voor kin deren 7,50. Voor het overdekte bad waren geen abonnementen in overweging te nemen. Voor verenigingen of gezelschap pen wordt een uurtarief aangehou den van 25, Het schoolzwemmen zou verplicht gesteld dienen te worden voor alle 5e klassen van in de gemeente Ven ray gevestigde scholen voor gewoon lager onderwijs, alsmede voor alle le klassen, waaronder de ulo, mms, gymnasium, lyceum, LTS, huishoud school en landbouwschool. Voor de b.l.o.-scholen ware een afzonderlijke regeling te treffen. Grond kan tenslotte aangekocht worden voor woningbouw van P. Peeters in Castenray 5070 m2 met opstallen voor 44.144,van H. L. Wismans in Castenray 2035 m2 voor 13.310,van F. Hendrix in Mer- selo 500 m2 voor 3480,van G. Wismans, Merselo 2420 m2 voor 12.720,en van C. v. Veghel, Mer selo 3870 m2 met opstallen voor 30.275,—. Een uitgebreid verslag van deze vergadering in Peel en Maas van 3 januari a.s. 3 alU tmbrinfn •t AKM AvptfUnha JUL1ANASINGEL41 'tekf. 1061 (M780) PI 91 FILMNIEUWS Bij de intrede van het nieuwe jaar wordt vooruitlopende op komende weken reeds een. aankondiging-ge daan van nieuwe films, die alle verwachtingen overtreffen. Om te beginnen de miljoenenko- lossos allen van lange speelduur, welke eerlang in Venray verwacht worden. In januari kan men defini tief „West side story" zien. In Am sterdam is er een fanclub voor deze film, waarvan de leden deze film tenminste tienmaal gezien moeten hebben. De voorzitter van deze fan club zag de film negen en zestig maal. Toen bekend werd, dat de film na 95 overgeplaatst werd naar een ander theater, wilde de Amster- dame jeugd een protestmars organi seren. „West side story" is een film in moderne stijl die haar tijd zeker 10 jaar vooruit is. Of men deze vorm, dit ballet, deze muziek kan waarde ren is iets anders. Feit is, dat West side story door ieder gezien wil wor den en dat zeer velen diverse keren gaan, bewijst, dat dit toch een uit zonderlijke film is. Taras Bulba is een miljoenenfilm met Yull Brynner en Tony Cutis. Na de kanonnen van Naverone en The bridge on the river Kwai, wel ke beide films terugkomen, kan men de derde grote film in deze reeks tegemoet zien: De grote ont snapping. In het buitenland slaat Irma la Douche a lel records, ook deze film is voor Venray vastgelged. Cleopatra mer van 3 jan. a.s. is een veelomstreden film. Ook de ze film wordt in Venray in verto ning gebracht. Barabas is een bij bels spektakel, terwijl My Fair Lady geen enkel betoog behoeft. „De Kardinaal" en „De overwin naars" zijn og twee titels waar op moet letten, want het worden grote films in de ware zin van het woord. Behoudens West Side Story welke reeds in januari komt, zijn diezelfde maand te verwachten: Summer Ho liday met Clif Richard. Ivanhoe met Elisabeth Taylor; Eerst de vrouwtjes met Edy Constantine en De slag om Napels. De laatste film is zonder twijfel een van de meest realistische oorlogsfilms. Ze won vel prijzen en er wordt overal vol lof over gespro ken.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 6