(ampS Kerkelijke Diensten VERKOOP VAN BOERDERIJEN lekker en gezond van 15 tot en met 21 dec. Geestelijk artikel Hli in vroegere tijden Chroesjtsjow verkiest de boter RECTORAAT PATERSKERK Priester van de week: Pater Urbanus, tel. 1973 bgg 1502 Zondag: 3e zondag van de advent. H. Missen om 6.30 - 7.45 - 9.00 en 11.45 - de hoogmis om 10.15 uur. De kollekte (2 in 1) voor de kerk en bijzondere noden. 7 uur Advents- oefening. Maandag: H. Eusebius, bisschop en martelaar. Dinsdag: Mis van de 3de zondag van de Advent; 7.30 lof met gebe den. Woensdag: Mis van de woensdag na de 3de zondag van de Advent 6.40 gez. H. Mis (Guldenmis). Donderdag: Mis van de 3de zon dag van de Advent; 10.30 u. biecht horen voor de jongens v. d. school. Vrijdag: geboden vasten en ont houdingsdag. Mis van vrijdag na de 3de zondag van de Advent; 10.30 biechthoren voor de meisjes van de school; 7.30 lof met gebeden. Zaterdag: H. Thomas, apostel; 8.30 gezinsmis tot int. der aanwezige gezinnen; van 3-8 uur gelegenheid om het Sacrament van de Biecht te ontvangen in 4 biechtstoelen. Mogen we U vragen niet te wachten tot daags voor Kerstmis. Mededelingen I. Zondag 15 december is op Schoon aerde Brummen een propaganda- dag voor gezins verzorgsters. Ver eiste leeftijd 18 jaar. Gegadigden worden tegen 11 uur op Schoon- aerde verwacht. Derde Orde Nieuws Kerstviering: Woensdagavond 18 december a.s. om 8 uur in San Da- miano. 'Pater C|rs. Martialis Bak, o.f.m., houdt voor ons een causerie met kleurendia's over Kerstviering in de oude Kerk. Toneeluitvoering: Op 6 januari, Driekoningenavond om 7 uur zullen de fraters o.f.m. van het Studium Franciscanum een uitvoering geven van 't bekende toneelstuk: Potasch en Perlemoer. De tertiarissen mogen bekenden en belangstellenden mee brengen. Mis-intenties: Zondag: 6.30 Anna Rutten-Peeters 7.45 Antoon Cremers, 9 u. Hendrika v. d. Beuken-Peters; 10.15 Petronel- la Aarts-Martens als jgt.; 11.45 Aug. van Bergen. Maandag: 7 uur overl. fam. (J.); 7.45 Adriaan Hermus (buren); 8.30 Jan van Lieshout. Dinsdag: 7 uur Franciscus Bec kers, zijaltaar Selida Virginia Rojer; 7.45 Lamb. Kerkhoff; 8.30 Jos. van Lierop. Woensdag: 7 uur Ant. Huijbers; 7.45 Mevr. Coenders-Buis en zoon Arnold; 8.30 Gerardus Willems D.O. Donderdag: 7 uur Jan Arts; zij altaar: Elisabeth Peeters-Hoex en echtgen. D.O.; 7.45 Alb. Fleurkens als lid der D.O.; 8.30 Albertus Dec kers en Gertr. Loonen. HERDENKEN CHRISTENEN ALLEEN MAAR? Op het eerste gezicht is onze godsdienst niet veel anders dan een herdenkingskodsdienst. Wij herden ken de komst van Christus op aar de; wij herdenken Zijn dood en ver rijzenis; wij herdenken de komst van de H. Geest. En tussen die feesten door herdenken wij het leven en werken van Gods lieve heiligen. In deze Adventstijd ligt het accent voornamelijk op de geboorte van Christus uit Maria. Maar wanneer wij menen, dat on ze geloofsbeleving voornamelijk be staat in herdenkingen, die min of meer ontroeren, dan. tonen wij daar mee toch maar een mager begrip te hebben van het Verlossingswerk van Christus. Die grote feesten van het kerkelijk jaar herdenken namelijk niet op de eerste plaats, integendeel, zij gebruiken de herdenking van die gebeurtenissen slechts om te ver wijzen naar het heden en naar de toekomst. Christus' Verlossingswerk is na melijk niet afgesloten met Zijn ver rijzenis, maar wordt nog steeds voortgezet in ieder van ons. Wij als Kerk leven naar de volkmaaktheid toe. Christus heeft die volmaaktheid aangeduid, toen Hij de apostelen het diepste gebed aller tijden voorbad: Uw Rijk kome Zo is de Adventstijd geen voor bereiding op een allergenoeglijkst en intiem feestje met kei-stkransjes en boterstaven, klokjesgeklingel en zingende engeltjes van de pickup, die zoetjes neuzelt van het Kindeke, maar het is zoals wij in de com- munio van de derde zondag van de Advent bidden.... „Angstige men sen, schept moed en weest niet bang. Ziet onze God komt en Hij zal ons redden". Dit heeft weinig met herdenking te maken, maar des te meer met onze eigen noden, waaruit wij ver lossing verwachten van God. In de adventstijd bidden wij ons verlangen uit naar onze eigen ver lossing. En omwille van dit verlan gen kwam Christus op aarde. Kerst feest is daarom niet alleen de her denking, maar de vervulling van de belofte van God in ons. Vrijdag: 7 uur overl. ouders To nen-Vermeulen; 7.45 overl. Moeder; 8.30 Johan Jeuken en Johanna Geurts. Zaterdag: 7 uur Constans Rojer; 7.45 overl. ouders Barends-Verhaag; 8.30 Gezinsmis. Dienbeurten Acolythen Zondag: 6.30 G. Verschuuren, C. Evers en P. Philipsen; 7.45 J. Naus, A. Sanders, B. Peters en A. Derks. 9.00 R. Vastert, H. Bosch, M. v. Rooy en K. Jeuken; 11.45 H. Janssen, J. Meesters, Ant. Claassens en J. Jeu ken. Vrij: J. Rongen en J. Evers. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 3e zondag van de advent. 7 uur H. Mis tot zekere intentie; 8.30 H. Mis voor de parochie; 10 uur Hoogmis, gest. jaardienst Leonard Maas; 3 uur Adventsoefening. Maandag: 7.30 Gerardina Jennes- kens-Gielens; 's avonds om 7 uur gez. H. Mis tot dankzegging bij ge legenheid van het 60-jarig jubileum van de Coöp. Eiervereniging. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. van fam. Venn ekens-Verschu ren. Woensdag: Gulden Mis. 7.30 gest. gez. jrd. Gerard Derks. Donderdag: 7.30 gez. maanddienst Petronella Tacken. Vrijdag: Missievrijdag. Vastendag. 7.30 gez. H. Mis Willem Loonen en Elisabeth van Heijster. Zaterdag: 7.30 Maria Thielen-Rut- ten. Biechtgelegenheid van 57 u. in beide biechtstoelen. In de kapel van St. Paschalis deze week: Maandag: overl. fam. Janssen- Cuypers. Dinsdag: Wilhelmina Reijnders- Coenen. Woensdag: Martinus Reijnders. Donderdag: Johannes Rongen. Vrijdag: Ida Philipsen-Keijsers. Zaterdag: Peter Joh. Pouwels en Johanna Minten. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 3e zondag van de advent. 3e zondag der maand. Leesmissen om 6.30. kindermis 7.30; 8.30 2e H. Mis; parochiehoogmis 10 uur; 3 uur Rozenkrans en lof met gebeden ter ere van O.L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand. Deze week zijn de quatertemper dagen, alleen vrijdag is vasten- onthoudingsdag, daarom bidden wij vandaag het gebed voor Priester roepingen. Eerste kollekte voor de kerk; tweede kollekte voor 't Bis dom. Maandag: 7.30 zieledienst Jacobus en Gerardus Nelissen. Dinsdag: 7.30 zieled. overl. fam. Janssen-Driessen, Eerw. Pater Jans sen en Lambert Janssen. Woensdag: de Gulden Mis, om 7 u. plechtige Hoogmis zieled. overl. fam. Bots-Dings-van Arsen. Donderdag: 7.30 maanddienst Wed. Wennekers-Janssen. Vrijdag: 7.30 maanddienst Catha- rina Bistervels. Zaterdag: 7.30 Stichting Gerard Kemmelings, Anna Maria Geurts, Anna Margaretha Kemmelings. Ge legenheid om te biechten 's avonds van 57 uur. Wegens 't naderend Kerstfeest is het aan te bevelen biechtspreiding te bevorderen. Maak daarvan zater dag reeds gebruik. •PAROCHIE CASTENRAY Van 1522 december Misweek door de Paters Franciscanen: Mar cus Vermeulen en Damascus Boef. Zondag: 3e zondag van de advent. Leesmissen om 7 uur en 8.30; Hoog mis om 10 uur. 7 uur Leesmis ter ere van de H. Brigida: 8.30 leesmis voor Antoon 'Roelofs; 10 uur hoog mis voor de Parochie; 3 uur Ad- ventslof. N.B. Op werkdagen H. Missen om 6.45, 7.45 en 9 uur. Maandag: 6.45 leesmis tot zekere intentie (L. L.); 7.45 leesmis tot in tentie van paardenverzekering; 9 uur leesmis voor ovei'l. priesters. 7.30 's avonds conferentie: „Op weg met de verrezen Heer". Dinsdag: 6.45 leesmis voor Jo hanna van Dijk en zoon Frans; 7.45 leesmis tot zekere intentie Wismans- Strijbos; 9 uur gez. jaardienst voor Maria Angnes Willemsen, Hendrik Hermans en Leonard Paulussen; 7.30 's avonds: conferentie: „Gods dialoog met ons". Woensdag: 6.45 Gulden Mis, gest. jaardienst voor Joh. Kuypers; 7.45 leesmis tot zekere intentie (L. L.); 9 uur leesmis voor de gelovige zie len; 7.30 's avonds: conferentie: „Zijn mooiste gave was overgave." Donderdag: 6.45 leesmis voor Jo hanna van Dijk en zoon; 7.45 leesmis tot zekere intentie (L. L.)9 uur lees mis voor een zieke; 7.30 's avonds conferentie: „Dankbaar gedenken". Vrijdag: 6.45 leesmis tot zekere intentie (L. L.); 7.45 leesmis ter ere van de H. Brigida; 8 uur 's avonds gez. jaardienst voor Leonora Clas sens- Linders met conferentie: „Met de Heer aan tafel." Zaterdag: 6.45 leesmis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand tot intentie van de offeraars; "\45 leesmis (als boven); 9 uur lees mis (als boven). Biechtgelegenheid bij de Paters van 36 en 6.308 u. Kerkpoetsen: Gonny Weys en An- ny Donders. Misdienaars: H. Rambags, P. Kuy pers, G. van Houdt, H. Poels, Geerets en L. Peeters. Deze week zijn de quatertemper dagen. Vrijdag is vasten- en onthou dingsdag. PAROCHIEKERK LcUNEN Zondag: 3e zondag van de advent. Om 6.45 leesmis voor Hendrik en Piet Claessens; 8 uur leesmis voor de parochie; 9.15 hoogmis voor Eli zabeth Reintjes-de Lauw; 10.30 lees mis voor Gerard Voesten en zoon Theodoor; 3 uur lof. Maandag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Martinus Verheijen, Antoon Ewals en Hendrina Simons; 8 uur leesmis voor Catharina Beckers- Dommeck. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Gerard Willemse, kindermis voor de meis jes; 8 uur leesmis voor pastoor Vos- termans. Woensdag: 7 uur Gulden Mis, jaar getijde voor Piet Verschuuren; 8 u. leesmis voor overleden fam. Claes- sens-Voermans. Donderdag: 7.30 leesmis voor Al- bert Loonen, kindermis voor de jongens; 8 uu leesmis voor P. J. van Rens, echtgenote en dochter Anna. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Peter Joh. Arts en echtgenote Maria Poels: 8 uur leesmis voor overl. fam. Arts van Cuijck-Verhoeven. Zaterdag: 7.30 leesmis tot intentie van de fam. Goumans-Michels; 8 u. leesmis voor Wilhelmina Swinkels; van 45 en van 6.307 uur biecht gelegenheid. Daarna lof. Deze week woensdag, vrijdag en zaterdag zijn de Quatertemperdagen. Alleen vrijdag geboden vasten- en onthoudingsdag. Kerkpoetsen: Miep Martens en Anny Willemse (Overbroek). Acolythen: 6.45 L. en J. Jennis- kens; 8 uur A. Loonen en H. Claes sens; 9.15 M. Kusters, N. Pijpers. J. van Vegchel en P. Heesen; 10.30 G. Jenniskens en J. van Ooi. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 3e zondag van de advent. .30 leesmis voor Gerardus Janssen; .30 maanddienst voor Jacoba Hen- sing-de Haas; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis voor zekere intentie; 2 u, Lof. Maandag: 7.30 maanddienst voor Antoon Pouwels. Dinsdag: 7.30 leesmis voor de fam. Theunissen-Herrits. Woensdag: 7.30 weekdienst v. Ja coba Hensing-de Haas. Donderdag: 7.30 leesmis uit dank baarheid v. d. fam. van Asten-Gee- len. Vrijdag: 7.30 maanddienst v. Pe ter Joh. v. d. Sterren. Zaterdag: 7.30 leesmis v. Adrianus v. d. Hulst en Maria Heidens. Gele genheid om te biechten van 67 u. Deze week zijn woensdag, vrijdag en zaterdag quatertemperdagen. Al leen vrijdag is geboden vasten- en onthoudingsdag. «ais'-aii J! ttMBnEirnrm Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na. werktijd - aan' de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY PAROCHIEKERK MERSELO Zondag Gaudette, 3e zondag van de Advent. 7 uur leesmis ter ere van de H. Antonius (Arts-v. Meyel); 8.15 leesmis ter ere van de H. Oda; 10 u. Hoogmis voor Petrus Pubben, vwg. de Boerenbond; 6 uur lof met rozen hoedje. Maandag: 7.30 gest. jgt. voor Ger. van Helden, Joanna Rongen en Wil helmina Claessen. Dinsdag: 7.30 leèsmis voor Petrus Joh. Pouwels. Woensdag: 7.30 Gulden Mis, om God te bedanken voor de menswor ding van het goddelijk Kind. Doze H. Mis wordt opgedragen tot int. van de Boerenbond. Donderdag- 7.30 gest. jgt. voor Theodorus Bouten en echtgenote en Anna Catharina Custers. Vrijdag: 7.30 gest. jgt. voor Jaco bus van Helden. Zaterdag: Feestdag van de H. Ap. Thomas; 7.30 gest. jgt. voor Arnol- dina Michels-van Vegchel; van 46 uur Biechtgelegenheid; 7 uur Maria- lof. A.s. zondag speciale maandelijkse kollekte voor de noden van onze kerk. Deze week zijn de quatertemper dagen. Alleen vrijdag is geboden vasten- en onthoudingsdag. Een vriendelijk verzoek om kaar sen voor de kerststal. In de loop van de week zullen de meisjes van óe B.J.B. een bijdra ge ophalen om een Kerstgave voor onze zieken. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 3e zondag van de advent. 7.30 vroegmis voor de overledenen van fam. Hendrix-van Tilburg; 10 u. hoogmis v. d. zielerust v. overlede nen; 2.30 Advent-oefening. Door de week H. Mis om 7.30. Maandag: tot int. van fam. Bloem- Seijkens. Dinsdag: v. d. zielerust van Hen ri Bloemen en Herman Eibers. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis, „Gul den Mis" ter bijzondere herdenking d. blijde verwachting en van het goddelijk moederschap van Maria, tot bijz. intentie. Donderdag: v. d. overl. van fam. Peeters-Janssen. Vrijdag: tot int. van fam. Come- lissen-Hendriks. Quatertemper-vrij dag: vasten- en onthoudingsdag. Zaterdag: H. Thomas, Apostel, v. d. overledenen van een familie. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; voor kinderen vrijdagmor gen; zaterdag voor en na lof. voor aparte brilmonturen!" Optiek sinds 1918 RECTORAAT VEULEN Zondag: 3e zondag van de advent. 7.30 leesmis voor de bekende inten tie. 10 uur Hoogmis jgt. voor zaliger vr. Kusters-Knops. Vandaag geen Adventslof. Maandag: 8 uur leesmis voor zal. Drabbels-Klaassen-van Meyel. Dinsdag: 8 uur Hoogmis, zeswe- kendienst voor Wilhelmina Geurts- Croymans. Woensdag: 8 uur leesmis voor zal. Drabbels-Klaassen-van Meyel. Donderdag: 8 uur leesmis voor overl. vr. Hendrix en haar zoon Sjaak. Vrijdag: 8 uur leesmis voor overl. fam. Glavimans-Derkx. Zaterdag: 8 uur leesmis voor zie lerust Rector Geurts van een paro chiaan. Biechten van 67 uur. Voor Kerstmis kerkpoetsen: Zus v. Meyel, Riek Geurts en Dora Hagens. Acolythen: Willy Erben, Mathieu Kunen en Gerard Koenen. AGENDA'S ook losbladig vindt U in onze collectie; VAN DEN MUNCKHOF HEEFT ZE! RECTORAAT HEIDE Zondag: 3e zondag van de advent. 7.30 H. Mis voor Harry Rutten; 10 uur Hoogmis voor overl. ouders Meijboom-Janssen. Acolythen: Wim Ewals en Harry Peeters. Lof te 3 u. Misdienaars van de week: Tonny Derikx en Leo Muijsers. Maandag: 7.30 H. Mis ter ere van Moeder Maria. Dinsdag: 7.30 H. Mis uit dankbaar heid. Woensdag: Quatertemperdag. 7.30 H. Mis voor Lambertus Pouwels en Anna Derks. Donderdag: 7.30 H. Mis voor Har ry Muijsers. Vrijdag: Quatertemperdag, vasten- en vleesloze dag. 7.30 H. Mis voor Cornelis van Meij el en zoon Leo. Zaterdag: Quatertemperdag. H. Thomas, apostel. 7.30 H. Mis voor Johanna Heesen-v. d. Sanden. Biechtgelegenheid te 7 uur en lof te 7.30 uur. Katechismus: klassen 1 en 2 les 7. Klas 3 vragen 79 82. Klas 4: 77 79 80 82. Voor Radio en T.V. fa. HARTENS Schoolstraat 30 RECTORAAT SMAKT Zondag: 3e zondag van de advent. 7 uur H. Mis tot zekere intentie; 8.30 voor Wilh. Janssen en overl. ouders; 10 uur Hoogmis voor Mar tinus Bonants en Johanna Wijnen. Kapel: 8.30 H. Mis voor de school jeugd. Maandag: 6.30 H. Mis voor de ge lovige zielen; 7.30 voor Pastoor As- selberghs. Dinsdag: 6.30 voor 'n zieke; 7.30 voor overl. fam. Kersten-Geurts. Woensdag: Quatertemperdag. 6.30 H. Mis ter ere van de H. Jozef; 7.30 gez. Gulden Mis voor Mia Wijnho ven. Donderdag: 6.30 v. overl. ouders; .30 voor Gerardus Linssen en Jo hanna Derks. Vrijdag: Quatertemperdag, vas ten- en onthoudingsdag. 6.30 H. Mis voor een zieke moeder; 7.30 voor Mia1 Wijnhoven. Zaterdag: Quatertemperdag: 6.30 en 7.30 gel. H. Missen ter ere van O.L. Vrouw. Kapel: 8.30 H. Mis v. fam. Koenen-Coppus. Van 5 tot half en van 78 uur gelegenheid om te biechten. Het verkopen van een boerenhoe ve of het verlaten ervan en het be trekken van een andere, ging in vroegere eeuwen met eigenaardige gebruiken gepaard. Deze gebruiken werden verzameld en tot „wet" ver heven door de Salische Franken. Vandaar, dat men ze vindt aan gegeven als de „Salische Wet". Oor spronkelijk lag dus in deze wet het oude volksrecht verankerd. In later tijd evenwel wordt deze gewijzigd en in het Latijn vertaald. Welke eigenaardigheden gingen nu gepaard met de verkoop ener boer derij? Volgens Gommers nam de verkoper een schop aarde uit zijn land, waarin hij een graanhalm van de akker stak als een bewijs, dat hij zijn akkerland afstond. Van de wei de nam hij een grasje, uit de boom gaard een tak van een appelboom en van de deurstijl een spaander. Alles dus een bewijs, dat hij genoemde goederen had overgedragen. Daarna gaf hij de schop aarde over aan de „saaiman" (de overdracht geschiedde ten overstaan van een ambtenaar, die men de „saaiman" noemde), de ze weer aan de koper zodat dan pas, volgens de wet de koop was geslo ten. VERHUIZEN Ook het verlaten van de woning ging met eigenaardige gebruiken ge paard. De verkoper plaatste zich dan op de dorpel van de deur, wierp met de linkerhand een handjevol bin nenshuis opgeraapt zand over zijn schouder, zodat het op zijn achter hem staande familieleden neerkwam en sprong daarna, in zijn hemd zon der gordel en schoenen aan door middel van een stevige stok, het huis uit waarna de nieuwe eigenaar het kon betrekken. Wel zijn deze gewoonten thans verdwenen door de nivellerende in vloed van de moderne tijd, maar het verhuizen van de zandboer in Nrd.- Brabant heeft nog zijn eigenaardig heden behouden. Een zeventig jaren geleden ging de verhuizing ongeveer volgt toe: De boeren uit de omliggende dor pen stonden gereed om de verhui zende te helpen. Meestal had dit plaats in het winterseizoen, waarin de akkers weinig arbeid vroegen, In lange optocht reden de boeren naar hun collega toe, onder het zin gen van: 1 Zo een boer is geld waard Zoete, lieve Gerit je Zo een boer is geld waard Zoete lieve meid. Wat zullen we bij hem drinken Zoete, enz. Brandewijn met suiker, enz. Wat zullen wij bij hem eten enz. Wie zal dat betalen, enz. De boer, die gaan wij halen, enz. Ook de herbergen die men moest passeren, werden aangedaan, zodat de groep steeds vrolijker werd. Terstond na aankomst werd heel het hebben en houden van de boer opgeladen en het vee bijeen gedre ven. De kelen werden steeds nat ge houden (gesmeerd) en 's middags werd het eenvoudig maal, bestaan de uit aardappelen met stokvis, met als dessert rijstebrij genuttigd. In de z.g. „schoonkar", de mooiste wa gen, oversnannen door een witte huif versierd door de meisjes met pa pieren bloemen en linten, nam de boerin op haar zondags gekleed, met de kleinste kinderen plaats. Ook de paarden werden versierd. Bij het vertrek zong men: Geburen geburen, wij scheiden, Wij nemen de huisvrouw mee. Wij zullen ze brengen Al naar een andere stee. Bij Jullie wil ze niet blijven Hier zijn er wijven te kwaad. Bij ons wil ze wel wonen, Daar zijn ze beter van aard. Voorop reed de „schoonkar". Daar achter volgden soms wel 12 of 15 karren, waarna 't vee kwam. Lang zaam werd nu de reis voortgezet en telkens werd er gerust in de ,vele herbergen langs de weg. Reeds van verre kon men de luidruchtige stoet horen naderen. Op de nieuwe boer derij werd snel alles ontladen en dan trokken de helpers huiswaarts. De nieuwe behuizing was door de buurvrouwen en meisjes geheel schoongemaakt, soms versierd. Na enkele weken, als de boerderij was ingericht, mochten de helpers nog eens op visite komen, waarbij ze op bier getrakteerd werden. De vrou wen werden 's middags genodigd op de koffie. De boer toonde zich dan van zijn beste zijde en trakteerde gul om niet voor gierig te worden aange zien. OMDAT HIJ. GENOEG KANONNEN HEEFT! Het centraal comité van de com munistische partij is het machtigste gezelschap in de sovjet-unie: hier worden de besluiten genomen, hier wordt de politiek uitgestippeld en wat verder nog gebeurt, als de aan staande vergadering van de Opper ste Sovjet, dient tot weinig meer dan uit te voeren wat het nu in Moskou vergaderende gezelschap bepaalt. En het bepaalt, dat blijkt uit de openingsrede van premier Croestsjef, dat Ruslnad bij de keus tussen kanonnen of boter aan het laatste de voorkeur geeft. Ook de voorkeur kan geven, omdat Rusland kanonnen genoeg heeft en dat maakt de keus minder geruststellend voor het westen. Het voornaamste besluit is de produktie van de chemische indus trie te verhogen, met name wat de sector kunstmest betreft, maar ook op het gebied van de kunststoffen voor kleding en gebruiksartikelen. De konsekwentie daarvan is dat de expansie van de zware industrie voorlopig zeer vertraag zal zijn en in feite is het huidige zeven jaren plan al in die geest aangepast. STRUD TEGEN MISOOGST Het i9 duidelijk dat de Russen met alle macht gaan werken om te voorkomen dathun landbouw bij gebrek aan kunstmest en bestrij dingsmiddelen tegen insekten en als bovendien het weer wat tegen werkt zo'n faliekante misoogst moet registreren dat de voedselbevoorra- ding van de bevolking in gevaar komt. Dit besluit heeft een praktische kant want de graaninkopen en het aanschaffen -van graan en kunst mestfabrieken in het westen hebben Moskou gedwongen tot goudverko pen op grote schaal. Bovendien schaadt dit het aanzien van de sov jet-unie in de onderontwikkelde ge bieden, wanneer het door graan- aankopen moet bekennen zijn eigen levensmiddelenvoorzii-ning niet in de hand te hebben. Rusland moet im mers, zo luidt de meest effectieve propaganda, alles kunnen. Chroestsjef heeft zijn eigen besluit om in Canada en elders graan te kopen gunstig vergeleken met Sta- lins hardheid die de Russen des noods honger liet lijden. De verge lijking gaat enigszins mank, juist omdat het systeem wat liberaler trekken heeft gekregen. ANDERE OMSTANDIGHEDEN De bevolking, die alsmaar beloofd is dat zijn levensstandaard drastisch zou stijgen, zal het bepaald niet ne men als daar een intermezzo van nijpende schaarste bij wordt ge voegd. En bovendien is juist de stij gende levensstandaard in de sovjet unie een van de beste propaganda middelen die Moskou thans exploi teert. Dan is er nóg een verschil met Stalin: die moest indertijd met de zweep een zware industrie opbou wen, voor Chroestsjef is het alleen maar zo, dat hij de groei in deze, vooral voor bewapening en grote technische werken belangrijke, be drijfstak wat moet remmen. En hij kan dat, omdat hij genoeg kanon nen heeft om volgens de beeld spraak wat boter te kunnen kopen. Dat zelfvertrouwen bewijst hij door het westen ervoor te waar schuwen, dat het niet moet denken met de leveranties van graan ook concessies te kunnen afdwingen.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 8