Overpeinzingen Belasting-veranderingen op komst U. T. S. Oostrums Eiervereniging beslaat 60 jaar Gillen voor de VREDESKERK in Venlo? Politierechter Posttarieven per 1 januari WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PMJ|RPER KWARTAAL ABONNEMENTS- VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 No. 50 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRA) 1050652 Reeds is ons duideiyk geworden in de praktik dat de veranderin gen aan het loonfront beslist niet ongemerkt aan het prijsniveau zullen voorbijgaan. Tal van prijzen stijgen reeds voordat er een loonsverhoging intreedt en dat betekent de eerste schade van de inflatiegolf, die betrokkenen ondervinden. Met name aan het be lastingfront zal straks, zo dunkt ons, die schade niet geringer zijn Er moet en er zal ook heel wat veranderen in ons belastingregiem. De loon- en salarisverhogingen ko men bij de tarieven van nu te zeer ten goede aan de schatkist, die van de looninflatie de meeste vruchten plukt. Bij de bestaande progressieve tarieven krijgt de staat van elke 100,toegevoegd loon of salaris een hoger percentage dan van het voorgaande. Wij kunnen dit met en kele voorbeelden aantonen. Iemand met een inkomen van 6000,die gehuwd is en twee kin deren heeft betaalt ingevolge het tarief 1963 van de laatste 600, plm. 14 pet. belasting, dat is 83. Nu stijgt zijn inkomen met 10 pet. tot 6600.Het belastingbedrag stijgt nu tot 89 met plm. Vspct. Dat is de moeite niet waard, denkt men... Maar wij zijn nu ook praktisch uit gegaan van een sociaal minimum en toch constateren wij reeds een stij ging. Daarbij moeten wij bedenken, dat in de naaste toekomst iemand met 600,inkomen meer per gezin be slist niet beter zal kunnen leven dan tot op heden. Hij gaat er dus per saldo op achteruit. STEEDS ONVOORDELIGER Van 7200,— tot 7800,— betaalt een gezin met twee kinderen al lVt procent meer van de laatste 600, dan voorheen. Stijgt iemands sala ris van 11.000,naar 12.000, dan wordt er van de laatste 600, plotseling 26 pet. belasting betaald, terwijl dit percentage bij 11.000, nog 23 pet. is. Toch heeft zo iemand nauwelijks meer koopkracht tot zijn beschikking gekregen. Hoe hoger de inflatiespiraal klimt, hoe meer de inkomensnivellering een feit wordt bij de gelijkblijvende be lastingtarieven. Het is derhalve noodzaak dat de tarieven inkomsten belasting worden verlaagd, op zijn minst tot een niveau, waarbij de loon- salarisaanpassing geen scha de meer veroorzaakt door progres sie. Daarbij zal eveneens aandacht moeten worden geschonken aan de verhoging van de maxima van de 5 pct.-regeling voor kostei\aftrek en verzekeringspremies ,die nu 600,- en 3600,- bedragen. Een herziening van deze bedragen zat trouwens al in de pen. Die herzieningen komen echter zo langzaam uit de regerings koker, dat de staat steeds meer be lastingen int naarmate er verlagin gen in uitzicht worden gesteld. UIT DE TIJD Er zullen meer veranderingen ko men in het strenge belastingklimaat, al zullen de depressies niet van de lucht zijn. De regering schijnt einde lijk te overwegen om aan de grond en personele belasting een einde te maken. Beide zijn volkomen uit de tijd. Met name de personele belasting mist elke reëele grondslag. Met de bepaling van de huurwaarden van woningen zit men al jaren in de knel en de betaling van huur houdt voor de meesten beslist geen verband meer met hun status. Men is blij dat men wonen kan ,ook al is het duur. Toch moeten wij niet denken dat wij hier zo maar twee belastingen zullen kwijt raken. Men wil de ge meenten meer kansen geven om be lasting te heffen. Er komen dus ge meentelijke belastingen voor in de plaats. Of die lager zullen zijn valt ernstig te betwijfelen want deze la gere overheden zitten veel meer op zwart zaad dan het rijk VRIJSTELLINGEN NU TE LAAG Bij een dalend kapitaalrendement, zoal9 dit de laatste jaren zich ma nifesteert ,zal de overheid ook de vermogensbelasting moeten revide ren. Op basis van 4 pet. rendement wordt er al meer dan 10 pet. extra inkomstenbelasting geheven van het vermogen. Bovendien zijn de vrij stellingen aan de voet van het ver mogen, gezien de snelle waardeda ling van het geld, beslist veel te laag geworden. Ook bestaat het plan om een derde van de vermogensbe lasting aftrekbaar te maken van de inkomstenbelasting. Een welkome, maar bepaald onvoldoende regeling. Vermogen bezitten helaas veel te weinig van onze burgers. Juist om breder kringen daaraan te helpen zal ons belastingstelsel te hulp moe ten komen. Zal een gedeeltelijke verschuiving van de druk van di recte naar indirecte belastingen die hulp bieden? Voor grote gezinnen bepaald niet. Toch eist de eenwording van Eu ropa, die bij de belastingsystemen geen halt houdt, dat wij meer in directe belastingen heffen. Elk ander Europees land doet dat. Met name de omzetbelasting zal een zwaardere druk op onze beurzen leggen. Het Kerstfeest is weer aanstaan de. Sfeervolle dagen hebben we weer in het vooruitzicht. Sfeervolle dagen, welke we op de eerste plaats in de woning van Christus zullen vieren. Helaas zullen we in de parochie Christus Koning ook dit jaar nog verstoken zijn van een kerstviering in eigen kerk. Wij hebben echter goede hoop dat deze viering het ko mende jaar wel verwezenlijkt zal kunnen worden, tenminste als ook U dit jaar in deze feestmaand een feestelijk geschenk in de vorm van een financieel offer voor de Vredes- kerk wilt afstaan en U zult mede daardoor Pastoor Geerits zijn finan ciële last helpen verlichten. De parochiële aktie bracht in de maand november op 302,25 De VI aktie w.o. giften van: N.N. te Venray 20, N.N. te Venray 10, N.N. te Venray 50, N.N. te Venray 100, N.N. te Venray 35, N.N. te Venray 20, N.N. te Venray 2,50 N.N. te Venray 15, N.N. te Venray 5, N.N. te Venray 10, N.N. te Venray 2i, N.N. te Venray 2i, N.N. te Venray 10, N.N. te Venray 12, Gift van 'n jarige 17,50 Gift Bakkersbond 25, Totaal 472,50 774,75 80.332,25 Vorige saldo Algemeen saldo Wederom allen hartelijk dank voor uw financiële hulp. Bankrekeningen bij de Boeren leenbank en Ned. Credietbank te Venray. Giro 1030120 ten name van R.K. Kerkbestuur Christus Koning te Venray. Het Ontwikkelingsorgaan Noord- Limburg, waarin samenwerken alle Noordlimburgse gemeenten, de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Limburg, alsmede de Katholieke Arbeiders Beweging, de Katholieke Limburgse Midden standsbond, de Limburgse Land- en Tuinbouwbond en de Limburgse Ka tholieke Werkgeversvereniging heb ben de ministers van O. K. en W. en van Economische Zaken ge vraagd de oprichting van een school voor Uitgebreid Technisch Onder wijs te Venlo te willen bevorderen. De Uitgebreid Technische School is nodig voor het bedrijfsleven om voor de lagere technische kaderfunc ties krachten beschikbaar te krij gen. Het bedrijfsleven ondervindt steeds grotere moeilijkheden bij het bezetten van meergenoemde lagere kaderfuncties omdat enerzijds de l.t.s. haar aantrekikngskracht op de wat beter begaafde leerlingen aan zienlijk heeft zien verminderen, voornamelijk als gevolg van onvol doende mogelijkheden tot aanslui tend vervolg-onderwijs, anderzijds omdat de sterk opgekomen u.l.o.- en v.h.m.o.-scholen geen duidelijke aan sluiting in de richting van techni sche functies op bovenbedoeld ni veau geven. Een van de belangrijkste taken van de u.t.s. is dit verbroken even wicht te herstellen, enerzijds door het scheppen van een aansluiting op het algemeen vormend voortgezet onderwijs naar technische beroepen, anderzijds door het verhogen van het prestige en het niveau van de l.t.s., die immers zonder een u.t.s., die immers als verder perspectief een doodlopende studierichting is. Naar de mening van het ontwik kelingsorgaan ligt de U.T.S. in Roer mond te veraf om deze taak voor Noord-Limburg te vervullen en be pleit daarom de oprichting van een dergelijke school in Venlo. OUDE ARGUMENTEN Als er nu op andere fronten maar voldoende compensatie komt, maar daarvoor vrezen wij het ergste. De overheid, en deze regering maakt daarop geen uitzondering, gebruikt beurtelings het argument van „con- junctuurbeheersing" of „een zich steeds uitbreidende overheidstaak" om een steeds groter deel van ons inkomen naar de centrale kas over te hevelen. Pas wanneer er een kentering komt in deze opvatting is er voor de burger reëele winst te verwachten van een belastingverlaging. Tot he den stijgen elk jaar de opbrengsten. Nu eens wordt er beknibbeld op vervroegde afschrijving, dan weer wordt een „uitgestelde" belasting op sigaren tot nieuw leven geroepen. Het teveel aan koopkracht van een loonronde moet middels verhoogde heffingen op benzine en sigaretten weer worden weggezogen en zo gaan wij maar door. Gaan wij eerst zover dat bij een uiteindelijke verlaging van de direc te belastingen aan het einde van de ze kabinetsperiode de regering er per saldo tot nog toe procentueel beter van wordt? Het begint er op te lij ken: Financieren is toch moeilijker dan mPTi denkt. En maar afwachten op welke wijze de belastingen en de tarieven zullen worden herzien. Het zal ons voorlopig niet veel winst brengen. STANDSVERSCHIL Voor de oorlog was men er alge meen van overtuigd, dat God de standen geschapen had en dat wij mensen daaraan dus niet mochten tomen. Na de oorlog zijn wij daar niet meer zo zeker van, of beter ge zegd, wij zijn er van overtuigd, dat standen mensenmaaksels zijn, die misschien nog wel eens hun nut hebben gehad en nog hebben, maar toch niet meer volgens de normen, die wij eens aanlegden. Stand wordt steeds meer en terecht een zaak van innerlijke beschaving. Overal dringt dat besef nog niet door. Dat hebben die gebeurtenissen in Delft en in Amersfoort bewezen. Daar hebben z.g. intellectuelen het gepresteerd om een timmerman res pectievelijk een stucadoor in hun omgeving te weigeren, omdat (dat was in Delft) hun huis door een tim merman in de omgeving in waarde zou dalen. Eigenlijk is een dergelijke affaire te zielig om over te praten. Terecht zijn de Delftse intellectuelen in de pers scherp over de hekel gehaald, om nog maar niet te spreken van diverse radio-uitzendingen, die van het intellectuele optreden weinig heel hielden. De algemene verontwaardiging over het optreden tegenover am bachtsmensen bewijst overduidelijk, dat dit optreden niet meer geaccep teerd wordt. Een duidelijker bewijs voor de veranderde opvatting over standen kon niet geleverd worden. De Delftse intellectuelen hebben de werkelijke norm voor hun stand, hun beschavingspeil, niet gehaald. Als ze maar lang genoeg bestaat, werdt een vereniging vanzelf 50, 60 jaren oud en nog ouder, zo wordt wel eens beweerd. Maar om een dergelijke leeftyd te bereiken moet een vereniging toch wel wat te bieden hebben en presteren. Daaraan moesten we denken toen we voor het 60-jarig jubileum van de Oostrumse Eiervereniging eens wat nader ingingen op haar ge schiedenis, al was dat niet gemak kelijk, omdat het archief met de oorlog volledig verloren ging. Doch zelfs de summiere gegevens geven toch een stuk geschiedenis weg, die belangrijk genoeg is en die feitelijk ver uitgaat boven de bete kenis van het jubileum als zodanig. RUILHANDEL Wat bewoog namelijk de Oostrum se boeren in 1903 om een coöpera tieve vereniging te stichten, die voor hen de eierhandel zou uitoefenen. Doodeenvoudig, omdat ze niet van hun eieren afkwamenDe han del had namelijk geen enkele inte resse in de kleine partijtjes eieren, die de boeren in deze streek hen aanboden. Dat bleek wel uit de prij zen welke de handelaren boden. Wel kon men eieren ruilen met de krui denier en de textielhandelaar, die ze op hun beurt dan weef doorver kochten, maar als iedereen wat moest verdienen, bleef er voor de boer zelf weinig over. Te weinig Men had in die tijd juist ontdekt bij de kleine coöperatieve zuivelfa- briekjes, die links en rechts in de gemeente opgericht waren dat hier door een heel wat economischer en betere boterproduktie mogelijk was en dat de afzet en verkoop middels deze instellingen heel wat beter ver liep. Een samengaan op het gebied van eierafzet was dus feitelijk een automatisch gevolg, al moet men eerlijkheidshalve er bij vertellen, dat in die tijd vele boeren niet te overtuigen waren van dit voorbeeld. Men was behoudzuchtig en voor nieuwigheden niet geporteerd. Maar in 1903 probeerden dan en kele Oostrumse boeren het toch, toen de heren M. Camps, A. Loonen, L. Tacken en W. Weijs het initiatief voor een dergelijke coöperatie na men. Secretaris - penningmeester werd meester Derksen, die later werd opgevolgd door L. Tacken. Het eierverpakken werd aan de Wed. Camps opgedragen. KLEINE KIPPENSTAPEL De omzetten van de eerste jaren waren onbeduidend. Op de meeste boerderijen werd maar een zeer klein aantal kippen gehouden, die nog niet de helft van het aantal eieren produceerden, wat de kippen van nu voor hun rekening nemen. Er was geen hok, geen speciale ras en de dieren moesten maar zien hoe ze aan de kost kwamen. Selectie was er niet bij en de kippen hadden soms eerbiedwaardige leeftijden. Maar met de ganzen en hier en daar een kalkoen leverden deze beesten toch nog wel wat op, vooral in de oor logsjaren, toen eieren het voor die tijd enorme bedrag van 25 tot 30 ct. gingen kosten DE EERSTE KIPPENHOKKEN De invloed van het landbouw onderwijs (meester Peters en Wijn hoven) begon echter met de tijd dui delijk te worden, terwijl het hoen derpark van de CRE in Horst de boeren eerst goed liet zien dat aan de kippenhouderij, mits modern op gezet en goed geleid, veel meer te verdienen was. Men ging de halve kippenhokken aan het bouwen, pluimveecursussen werden gegeven, moderne voeding kwam en de kunst verlichting werd toegepast. De resultaten waren heel wat ho gere produktiecijfers en heel wat meer leden. In 1928 ging de Eier vereniging lid worden van de Ven- lose Veiling voordien van de C.R.E. in Roermond) en vanaf die tijd zijn enkele omzetcijfers bekend. 1929 700.000 eieren 1.54 per kg. 1931 1.000.000 eieren 0.75 per kg. De crisis kondigde zich aan, met beperking van de kuikenbroederij en inkrimping van de pluimveestapel. Toch zonk in 1935 de prijs op goed 46,3 ct. per kg., maar het aantal ge leverde eieren bleef stijgen en kwam in 1936 boven de 1,5 miljoen. In 1939 werd de 2 miljoen bereikt en werd ook het 100e lid ingeschreven. OORLOG... De oorlog maakte een einde aan de Oostrumse Eiervereniging, die echter na de bevrijding heropgericht werd en in het begin maar moeilijk op gang kon komen, maar in 1949 kwam men alweer dicht bij de 1,5 miljoen eieren. In 1952 konden al 2 miljoen geboekt worden, in 1956 3 miljoen, in 1960 4 miljoen en in 1962 4,6 miljoen. Intussen is men opge houden met het verzamelen van de eieren, dit gebeurt nu rechtstreeks door de veiling. FEEST Het is ergens vanzelfsprekend dat de Oostrumse kippenhouders maan dag a.s. feest gaan vieren. Al is dan in 1962 de prijs van de eieren zoda nig geweest dat de kippenhouderij voortaan onrendabel leek, toch is uit bovenstaand wel duidelijk ge worden hoe juist diezelfde kippen houderij heeft bijgedragen tot de groei van het gemengde bedrijf en hoe de coöperatie, vroeger nog meer dan nu. gezorgd heeft dat uit een liefhebberij een zeer gewichtig on derdeel van de bedrijfsvoering op het gemengde bedrijf tot stand is gekomen. Dat men daarnaast in M. Claessens, die 30 jaren bestuurslid is, hen wil huldigen, die in al die 60 voorbije jaren de teugels hebben gehouden, is ook vanzelfsprekend. Want de resp. voorzitters M. Camps, Een oud ventje kwam voor de po litierechter. Een ruig kopje, vinnig kijkend, echt zo'n mannetje, dat „er gens" sympathie opwekt. Je schrikt dan ook als je hoort dat hij 73-jarig is, en nog kras in de misdaad. Voor de vierentwintigste maal stond hij terecht, ,,'t Is wel veel", zei de of ficier, „maar hij heeft er ook een hele tijd over gedaan." Overigens is 't ventje wat men noemt goed opgeborgen. Nadat hij twee en twintig maal veroordeeld was, heeft men hem in één van die schone tehuizen gestopt, waar onze maatschappij mensen opbergt, om dat we er geen weg mee weten. Het zat daar vol met uitzichtslozen, een ruw, maar hartelijk gezelschap van mannen, die de borrel niet kunnen laten staan, of die om een andere reden buiten het openstaande hek niet gehandhaafd kunnen worden. Vroeger liet men die mensen aan hun lot over en dan vervielen ze van kwaad tot erger. Nu blijven ze daar buiten de bekoringen van de sa menleving, ze hebben hun natje en droogje op tijd en het kost ons wel handen vol geld, maar daar staat te genover dat wij, de betalenden, de maatschappij zo hebben gevormd, dat er voor deze zwakke broeders geen plaats is. Zelfs met Sint Nico- laas denken wij niet aan hen. Eén van deze zwakke broeders is ons mannetje en hij was één van de oudsten in het harkende en pijpjes rokende gezelschap. Eén van de an deren was Jacob ,die was een heel stuk jonger. Die had nog verwach tingen. Uren kon hij bij het geopen de hek staan kijken, denkend over vrijheid, enkele meters verder. Zich illusies makend over een toekomst, die hij misschien nooit zal hebben. Dromend van zijn liefje, dat ergens in deze contreien woont. Jacobs had er behoefte aan, zijn hart eens uit te storten. Hij zocht heul en troost bij de oude verdachte, want de jon geren durfde hij niet te vertrouwen. Die zouden hem uitlachen, als hij over zijn liefje begon. En toch was zij de bron van al zijn dromen. Als zij er niet was geweest, dan zou ook voor hem de wereld ophouden hier bij de poort. Nu echter was hij rij ker en beter dan de anderen. „Want eenmaal komt de tijdzoals het liedje zegt. „Ons" ventje knikte vol begrip toen ze op een zonnige middag op een bank zaten om dat allemaal te bepraten. Hij kende dat ,hij was ook jong geweest en vol verwachtingen van het leven. „Zo lang je nog iets te hopen hebt, is het de moeite waard", zei hij bedachtzaam. „Heb je dat niet, dan is het kapotte boel. Dan zit je hier levend begraven, met al je goede oppas en je lekkere eten." Dankbaar keek Jacob hem aan met zijn wazig-blauwe ogen, waar van de troebele blik iedereen be halve hemzelf vertelde, dat het op niot> uit zcu lopen met die illu sies; dat hij bij zijn geboorte al veroordeeld was voor iets, dat hij nooit had gedaan. Jacob haalde een vettig zakje onder zijn hemd weg. Schichtig keek hij rond. Er was ver der niemand. „Kijk", zei hij, „zoveel geld heb ik al bij mekaar. Daar wil ik haar een horloge voor geven. Dan zal ze begrijpen, dat ik voor haar wil werken, als ik weer vrij kom." Het ruige kopje knikte weer. Maar het leek hem verstandiger, dat hij als oudere en wijzere dat geld be waarde. Ze zouden hem niet zo ge makkelijk neppen. Jacob zag dat in. Met moeite deed hij er afstand van. En voortaan bracht hij elke week aan de verdachte het geld, dat hij overhield. Hij kreeg maar vijf gul den zakgeld. Maar soms spaarde hij er wat van. Want dat horloge moest naar deze contreien. Tegen haar verjaardag zou het mannetje zorgen, dat het horloge er kwam. Hij kon mooi schrijven. Hij zou er het adres keurig opzetten, dat het goed terecht kwam. En hij had nog een relatie ,waar ze een pracht van een horloge konden kopen. Dat kon net van de tachtig gulden, die Jacob had gespaard. Maar na haar verjaardag kreeg Jacob een brief uit deze contreien. Daar stonden helemaal geen lieve dingen in, want het liefje was niet zo lief als hij zich had voorgesteld. Ze bleek grof en giftig en teleurge steld, omdat ze het cadeau niet had gekregen ,dat hij had beloofd. Aan de liefde dacht ze niet meer. Jacob ging naar de directeur en ons ventje kwam voor de politie rechter. De bekoring van al dat geld was hem te machtig geworden. Drie maanden gevangenisstraf kreeg hij met de extra waarschuwing nu eens van eigen geld voor Sinterklaas te spelen voor de benadeelden. Bij het open hek staat nu Jacob stil te staren naar de vijandige wereld, die hem niet meer lokt. De illusie is tegelijk met het geld verdwenen, lil J. Jenniskens, Chris Stappers, H. Goumans en P. Custers hebben met hun mede-bestuursleden het lang niet altijd gemakkelijk gehad. Doch het is goed op deze jubileum dag even terug te kijken en dan te ontdekken dat in goede samenwer king in het verleden, maar ook nu nog steeds nieuwe kracht gevonden kan worden voor goede initiatieven VERZOEK AAN ONZE ABONNé'S Zy die gewend zyn hun abonne mentsgeld te voldoen per giro, ver zoeken wy dringend het verschul digde bedrag een dezer dagen over te schryven op onze girorekening 1050652, aangezien anders per 1 jan. a.s. een kwitantie zal worden aan geboden. Met ingang van 1 januari 1964 zullen enkele posttarieven wijziging ondergaan, zowel in het binnenland se postverkeer als in het postverkeer met het buitenland. Tegelijkertijd zal het recht voor girostortingen worden verhoogd. De belangrijkste tarieven ingaan de 1 januari 1964 zijn: Binnenlands verkeer: Brieven: t.m. 20 gr. 12 ct.; t.m. 100 gr. 24 ct. t.m. 200 gr. 35 ct. boven 200 gr. t.m. 500 gr. 50 ct. boven 500 gr. zie onder „pakjes". Briefkaarten: enkele 8 ct. - dubbele 16 ct. Drukwerk en monsters: t.m. 500 gr. per 50 gr. 5 ct. boven 500 gr.: zie onder „pakjes" minim, port voor monsters: 10 ct. Pakjes (stukken) Uitgezonderd braillestukken. boven 500 gr. t.m. 700 gr. 60 ct. boven 750 gr. t.m. 100 gr. 75 ct. boven 1000 gr. t.m. 2000 gr. 100 ct. boven 2000 gr. t.m. 3000 gr. (max.) 125 ct. Braillestukken: per 100 gram 1 ct. Postpakketten: t.m. lkg ƒ1, boven 1 t.m. 2 kg 1,25 boven 2 t.m. 3 kg 1,50 boven 3 t.m. 5 kg. 2, boven 5 t.m. 7 kg. 2,75 boven 7 t.m. 10 kg. 3,50 Postwissels: t.e.m. 25,35 ct. boven 25,60 ct. voor de binnenlandse postwissels is een maximum-bedrag ingesteld van 2000, Aantekenen: boven het gewone port 35 ct. Spoedbestelling: boven het gewone port 75 ct. Girostortingen: 20 ct. Buitenlands verkeer: Brieven: België, Luxemburg, Suriname, Ned. Antillen en Duits grensgebied als binnenlands verkeer. Overige landen: t.m. 20 gr. 30 ct. - t.m. 40 gr. 50 ct. t.m. 60 gr. 70 ct. per 20 gram meer 20 ct. Briefkaarten: enkel 20 ct. - dubbel 40 ct. Drukwerk en monsters: per 50 gram 8 ct minimum-port v. monsters 16 ct. echter in het verkeer met Surina me en de Nederlandse Antillen: per 50 gram 5 ct. minimum-port v. monsters 10 ct. Nieuwsbladen, boeken, enz.: t.m. 1250 gram in het in het bin nenlands verkeer verschuldigde drukwerk c.q. pakjesport; boven 1250 gr. per 50 gram 4 ct. Aantekenen: boven het gewone port 35 ct. Spoedbestelling: boven het gewone port: voor briefpoststukken 75 ct. voor postpakketten 100 ct. Aan de loketten van alle post- inrichtingen zijn vanf 17 december a.s. gratis tarieftabellen verkrijg baar, waarop nagenoeg alle porten en rechten staan vermeld, zoals die per 1 januari a.s. van kracht zullen worden. JASSEN VOOR SCHAPEN Wie mocht menen dat schapen over een voldoende dikke „jas" be schikken in de winter loopt het ge vaar in conflict te komen met een schapeboer in Nrd. Engeland. Deze heeft afgelopen winter een proef ge nomen met een speciale jas voor zijn schapen en het is hem best beval len, hy heeft er zelfs patent op aan gevraagd. Gehuld in de speciale jas schijnen de schapen beter weerstand te kun nen bieden tegen de felle sneeuw stormen en ijzige winden op de heu vels. De aldus geklede schapen namen toe in gewicht, kregen alle lamme ren en bovendien bleven de vachten in goede conditie. Een fabriek is thans bezig met het vervaardigen van de speciale schapejassen. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY

Peel en Maas | 1963 | | pagina 7