THOMASSEII 3 CO EBBERINK Karrevracht boerenproblemen in Brussel Q CJ Q 13 TT 0 O o O co Geschenken 4 fa. MARTENS Politierechter CD CD Q. U) CD CD CD CD ZJ XJ O O ZD IE Q Q CD pnam voor St. Nicolaas: )l° CO o_ onbezorgd... Pluimveehouders, L. Melissen - Oirlo Als het mogelijk was de land bouwproblemen, waarvoor de EEG nu staat, in het kort samen te vat ten, zou het niet nodig zijn, dat de ministers van de zes landen er zich vele, vele weken in gaan verdiepen, zoals in Brussel op het programma staat. De hoofdschotel bij deze mara thon-bespreking is het voorstel van dr. S. L. Mansholt de vice-voorzit- ter van de Europese Commissie. De kern daarvan is na de oogst van vol gend jaar in een keer één gezamen lijke graanprijs in te voeren in de E.E.G., waarvoor er een is gekozen die tussen de lage Franse en de ho ge Duitse in ligt. Omdat dit voor de Duitse boeren een strop zou zijn, is er voor hen een soort compensatie uitgedokterd, althans voor een lan ge reeks van jaren. Nu zou men kunnen zeggen dat dus bijvoorbeeld voor de Nederland se boeren dit plan tot vreugde zou strekken omdat ze nu meer voor hun graan krijgen, maar zo simpel is dit niet. Want de eenheid van graan prijs houdt ook in dat de voeder- granen duurder worden en dat be tekent voor de varkenshouders dat ze niet langer van de lage Neder landse graanprijs kunnen profiteren bij de export van bijvoorbeel» „Gaat u maar voor de heren", zei de deurwaarder, terwijl hij een per soon de raadzaal inschoof, die de indruk wekte van een lieveheers beestje met flap-oren. Het bleek de getuige te zijn in de strafzaak tegen de buurvrouw, die, bijeengehouden door een paarse robe, het verdach tenbankje vrijwel geheel vulde. „Edelachtbare" ,zei het getuigende lieveheersbeestje, „ik kan goed met mijn oren flapperen". „O, juist ja," zei de rechter ver strooid. terwijl hij haastig in het dossier zocht waar het over ging. „Ik kan u dat wel even demon streren .edelachtbare", ging de man voort. Verzaligd hief hij zijn blikken naar het plafond. De oogbollen wer den onder het ingespannen toezien van de parketwacht en pers tot grie zelige hoogte naar boven gedraaid. En direct daarna geschiedde het wonder van de klapwiekende oren. De man bewoog zijn oorschelpen zachtkens heen en weer, als een hond die een verborgen kluif ruikt, maar minder snel. Ook de neusvleu gels en wenkbrauwen mengden zich in dit bewegingsspel. Vermoedelijk heeft de mens nog. een hele boel spieren, die hij normaal niet bruikt, maar in de oertijd zullen wij wel de oren hebben gesplitst als een hond en de neusvleugels hebben be wogen als een konijn. De rechter had ondertussen ge vonden wat hij zocht. Hij wendde thans zijn strenge blik naar de ge tuige. En voor het eerst bemerkte hij nu, wat er aan de hand was. „Met alle waardering voor uw kunde", zei de rechter, „maar het is hier geen televisievoorstelling". De persoon hield op met snuffe len en klapwieken. „Ik kan ook kip- pevel krijgen op bevel", bood hij jo viaal aan, terwijl hij intensief een mouw begon op te stropen. „Laat maar zitten", zei de officier, „dat kan ik u ook wel bezorgen". Maar pas nadat de rechter vele ern stige woorden had gezegd, maakte de getuige een einde aan de demon straties. „En dit", verklaarde hij ten slotte plechtig, „is de reden waarom deze dame mij beledigend op mijn jas heeft gevomeerd." Het vrouwspersoon, dat daar zo paars over de verdachtenbank heen blubberde, moest namelijk terecht staan wegens belediging. Zij had buurman op zijn jasje gespuwd. Dat was, naar thans bleek, gebeurd na zo'n voorstelling: „Elke avond als de kinderen naar bed moesten, be gon buurman met zijn oorgymnas- tiek", klaagde de verdachte. „Hij deed dat expres tegen die tijd, om mijn kinderen te plagen, want dan wilden ze niet thuiskomen. Omdat ik van zijn avances niet gediend ben", beweerde ze met een vergeefse poging om bakvisachtig te blozen. De poging mislukte evenwel en het bleef bij een grimas. De getuige diende nog een eis in om schadevergoeding, want hij had zijn jasje uit laten stomen, beweerde hij. Maar dat leek de rechter over bodig, tenzij het tevoren al vuil was geweest. De vrouwelijke lama kwam er af met 25 gulden of vijf dagen, hetgeen haar kennelijk tegenviel. „De prijzen bennen hier ook al flink verhoogd", klaagde ze. „Ik doch dat dat niet moch!" „Alles mag, behalve de wet over treden", vertelde de rechter. „Zo is 't heel toevallig ook nog eens een keer", voegde de verdachte er aan toe. Ondertussen demon streerde hij op weg naar de gang zijn klapwiekkunde voor de wach tende schare vna verdachten en ge tuigen. kens naar Duitsland. Immers als de Duitse varkenshouder hetzelfde moet betalen om zijn dieren te vre ten te geven als de Nederlander, dan heeft die laatste het concurrentie nadeel van de grotere transportkos ten. En de mogelijkheid om te con curreren zal bij de Duitse boerende animo groter doen worden om zich toe te leggen op de varkenshouderij. En dit is dan nog maar één aspect. HOGERE PRIJZEN Dezelfde zaak heeft nog een an der dat de regeerders zuur doet kij ken. De consument in Nederland en Frankrijk zal niet alleen voor brood, maar ook voor zijn kotelet en zijn kip en zijn eieren meer moeten be talen. Dat is dus een stijging van de kosten van levensonderhoud die vraagt om looneisen en al dat soort sociale onrust die een kabinet liever vermijdt. En de industrie die meer moet gaan betalen aan lonen, ziet zijn concurrentiemogelijkheden bui ten de E.E.G. bedreigd. De industrie ziet nog een gevaar. Frankrijk heeft nog grond genoeg en als door een hoge graanprijs de ver bouw van tarwe aantrekkelijk wordt dan wordt er meer gezaaid. De pro- duktiestijging betekent ook minder import in de E.E.G. Maar juist de voedselimporten waren een manier om klanten met geld te krijgen die de industrie-produkten kochten. Vooral Duitsland zit zo met ake lige problemen ten aanzien van De nemarken. Er zal genoeg tegenkanting komen op het plan-Mansholt. Waarbij men de schepper niet de verdienste zal kunnen ontzeggen dat hij althans een ruggegraat wil construeren voor de Europese landbouwintegratie, waarover men in Brussel eigenlijk al aan het eind van zijn latijn was. HOE KOMT DAT? Waarom is die agrarische eenwor ding zoveel moeizamer te verwezen lijken dan de industrieële? Dat komt doordat met betrekkelijk kleine wij zigingen in wat invoerrechten voor alle industrieën in de zes landen ge leidelijk gelijke kansen werden ge schapen, in een tempo dat het ieder mogelijk moest maken zich aan te passen of op iets anders over te schakelen. Bij de landbouw is dat niet zo. In elk land van de zes als in de meeste daarbuiten leeft men nog met een voortvloeisel van de reeks crisis, oorlog en schaarste na 1945. Omdat toen voedselimporten niet mogelijk waren, of men deze weer de om het legioen der werklozen niet nog eens te vergroten met een stoet boeren, ging men de landbouw op allerlei van land tot land ver schillende manieren helpen. Het harmoniseren van deze uit eenlopende steunmaatregelen met subsidies, heffingen, toeslagen en wat al niet blij kt uitermate moei lijk. En men verwijt Mansholt dat hij al deze vaak bizarre nationale systemen van agrarische ondersteu ning wil vervangen door een nog forser systeem van Europese om vang. „EIGEN HULP" Een dergelijk systeem, komt dan het vermaan, onttrekt de Europese landbouw aan de internationale con currentie, dus aan het streven zo goedkoop mogelijk te werken. Er ontstaat zo een gesloten blok dat voor zichzelf zorgt en waarin de prij zen geen enkele relatie meer hebben met die op de wereldmarkt: men sluit zich af van de handel. En juist een uitbreiding van de handel is, zo zegt men dan verder, nodig om meer welvaart over een groter deel van de wereld te verdelen. Europa loopt trouwens ook het gevaar, door zich uit de agrarische wereldhandel terug te trekken, te vens gedwongen te worden terrein te verliezen in de industriële we reldhandel, omdat bij het handel drijven nu eenmaal alles door elkaar wordt gekocht en verkocht. Nog daargelaten dat als Europa door op eigen landbouw alleen te gaan steunen zijn kosten van levensonder houd hoog houdt de kansen om industrieel op de wereldmarkt mee te concurreren verkeken kunnen ra ken. Dit is nog maar een handjevol van de wagonlading problemen die in Brussel door de zes Europese minis ters moeten worden behandeld. Het zijn bepaald geen zaken waarover men sappige verslagen kan ver wachten, maar al zijn de besprekin gen ook taai als leer en droog als gort, over de toekomst van de EEG wordt hierbij ingrijpend beslist. Dat wil zeggen over het dagelijks leven van alle Italianen, Fransen, Luxem-. burgers, Duitsers, Belgen en ook de Nederlanders. Het St. Nicolaasgilde zal zondag a.s. Sint Nicolaas weer in Ven- ray-centrum mogen verwelkomen. Ook zal de Goed Heilige Man weer een rondtocht door Venray houden. Het vertrek is om on geveer 2 uur in Huize St. Servatius. De route welke gevolgd wordt is: Stationsweg, Hofstraat, ontvangst op het Gemeentehuis door de Ed. Heer Burgemeester, vervolgens de Marktstraat, Eind- straat, Overloonseweg, St. Jozefweg, Langeweg, Kempweg, Leeuwstraat. Langstraat t.a. Kazerne, Paterslaan, Patersstraat en Grotestraat. Pakjes kunnen worden bezorgd bij van Meyel, Hofstraat, vóór zaterdagavond 6 uur (30 nov.). 6 december nadert. Heden vrijdag, beginnen de koopavonden en zal er in Venray, als overal, een feestelijke stemming zijn. Feestelijk omdat iedereen cadeautjes koopt en zich al kopende verheugt over de verwon derde ogen van degenen, die dit op de vooravond van St. Nicolaas of 's morgens op de grote dag zelf dat cadeau krijgen zal. Men ontkomt niet aan dit feest, of men wil of niet, men wordt aan gestoken door dit „feest van naas tenliefde" zoals het wel eens ge noemd is en men sjouwt of men wilt of niet ook op een gegeven ogenblik voor een cadeautje, voor een aar digheidje. Natuurlijk de kinderen gaan voor op .vooral zij, die dat machtige won der ieder jaar opnieuw zien voltrek ken ,hoe daar zo maar opeens een bisschop met glanzend gouden staf zich naar hen overbuigt en precies hun foutjes en feilen kent uit dat mysterieuze boek, waarin Hij met behulp van die zwarte Pieterknecht hun kleine zonden, genoteerd heeft. Een machtig wonder, waarbij mis schien tegen alle mogelijke paedago- gische regels gezondigd wordt, maar dat ieder jaar opnieuw allen, die dit mee mogen maken, toch weer even stil maakt en doet terugdenken aan de tijd, dat zij zelf nog zo klein waren, nog zelf in de grote wonderen geloofden. Men heeft alerlei bezwaren tegen de Sint, die tot karikatuur gemaakt wordt in etalages en folders, die de patroon genoemd wordt van allen, die nu gedurende de komende week de financiële resultaten van de feestviering in hun kassa's vinden. Hij wordt ergens tot karikatuur als hij op bezoek komt bij verenigingen /•alb «cmbrtnaa ,lAKM J.Awu-k» <r4 uórtrmi f-oMintasevy JULIANASINGEL41 'ite/tf/" 1061 (K4780) DE HELE WINTER KOUDE VOETEN Er zyn mensen die 's winters altijd koude voeten hebben en dat bete kent voor hen, dat ze zich wel zes maanden achtereen minder prettig voelen. Dat is een zeer onplezie rige toestand: heeft men het druk dan wordt men door die koude voeten in z'n activiteit geremd omdat men er zich door gehandi capt voelt; heeft men weinig te doen, dan is er weer veel ty'd om voortdurend volle aandacht aan dit vervelende ongemak te schen ken. DIKKE TRUI BETER DAN WOLLEN SOKKEN! Wat zeiden ze vroeger? „Dikke sokken in de schoenen en stro in de klompen". Dat was volgens velen hét recept tegen koude voeten over dag. Tegenwoordig weten we dat het effect van een dikker inpakken van de voeten nogal gering is. Hoe vreemd het ook mag klinken: het is veel beter om de romp dik ker in te pakken. Als de romp min der aan afkoeling bloot staat, stelt het lichaam namelijk meer bloed beschikbaar voor de ledematen en dat maakt warm. Het trappelen of stampen met de voeten, een niet ongebruikelijke be zigheid, helpt over het algemeen ook maar weinig om weer warme voeten te krijgen. Daarvoor is de lichaams beweging die hierbij wordt ontwik keld, te gering. Pas wanneer het hele lichaam flink in beweging komt, wordt er zoveel overtollige warmte geprodu ceerd ,dat het bloed ook in ruime mate naar de voeten stroomt om daar een gedeelte van die warmte te kunnen verliezen. ALLES GEPROBEERD? Dit is zo hetgeen er te zeggen valt over koude voeten midden op de dag. Men kan er zijn voordeel mee doen. Een bespreking moeten we nu nog wijden aan de koude voeten in bed: dat is een afzonderlijk hoofd stuk met z'n eigen problemen. Mensen die speciaal hieraan lij den hebben meestal al van alles ge probeerd: kruiken, warmwaterzak- ken, elektrische voetendekentjes. Steeds kan men van hen vernemen, van groteren, waarin hij soms de pias speelt. Maar kijk zondag naar de kleinsten als daar de Goed Hei lige Man zegenent rondtrekt door kom en kerkdorpen (o, almachtige al tegenwoordigheid) en dan is dat al lemaal vergeten. Dan heeft de ver jaardag van deze Heilige weer zijn diepere zin: goed te zijn voor ande ren. En het is gelukkig dat wij gro teren dan dat sprookje ook weer opnieuw beleven, met een cadeau, 'n geschenk daar. Daarom zal Sinter klaas blijven, ondanks alle bezwa ren, ondanks alle tegenwerking. Hij brengt weer iets van de onschuld te rug van het wonder, van het sprook je. Het is daarom goed in deze tijd nog eens te wijzen op zo velen onder ons die de eenzaamheid in deze da gen nog harder voelen dan anders, nu op Sinterklaasdag aan hen niet meer gedacht wordt, de bejaarden. Het is goed in deze tijd te denken aan de mensen, die, om welke reden ook, hun kinderen moeten zeggen, dat Sinterklaas hun huis voorbij is moeten gaan en niets heeft gebracht. Ja, ook in deze tijd zijn er zulke huisgezinnen en in plaats van te oordelen moet men doen als de Sint, er een streep doorhalen en zorgen dat de schoen gevuld wordt. Ër wordt ook in onze gemeente, in eigen dorp, in eigen plaats nog veel leed geleden, stil leed, waar we aan voor bij lopen en het niet kennen willen. Maar juist in deze dagen is het goed ons te realiseren, dat een feest van naastenliefde niet volmaakt en goed zal zijn, als enkelen buitenge sloten worden, hetzij groot, hetzij klein. Ons feest is pas een feest als het een gemeenschapsfeest is. dat er tot nu toe niets heeft gehol pen. Nu is het een heel goed principe om het bed voor te verwarmen, maar als personen met neiging tot koude voeten met een paar afge koelde onderdanen tussen de lakens kruipen, gebeurt het vaak, dat de voeten toch niet meer op tempe ratuur komen. Iedereen weet hoe het gaat. Voor dat een mens 's winters in z'n bed kan stappen is er nog heel wat te scharrelen vooral in een vorstperio de. Al die bezigheden brengen met zich mee, dat de voeten vóór het naar bed gaan flink afkoelen. HET GEHELE GEHEIM Aan het einde van de dag moet de hond nog worden uitgelaten, moet de was nog worden binnengehaald, moeten er nog kachels verzorgd, moeten er nog kolen geschept wor den. Vriest het, dan moeten er nog kranen worden afgesloten en dient er nog water te worden afgetapt. Kortom, wanneer men in de loop van de avond bij kolenkachel of olie- haard al lekker warme voeten ge kregen mocht hebben, door al die kleine avondlijke plichten worden de voeten al weer aardig koud. Het hele geheim is nu, dat men met goed doorgewarmde voeten in bed moet zien te stappen. Hoe men dat precies wil bereiken is niet zo belangrijk; hoofdzaak is dat het ge beurt. De één kan zich vlak voor het naar bed gaan in een verwarmde huiskamer nog eens lekker koesteren bij een elektrische straalkachel, een ander heeft voor dat doel een gas- radiator tot z'n beschikking. BETER INSLAPEN Wat iederen vóór het slapen gaan kan doen, is een flink heet voetbad nemen, ook al weer in een ver warmde kamer. Verder komt het doen van enige kamergymnastiek in aanmerking. Dit laatste vanzelfspre kend alleen voor lichamelijk gezon den. Als alle koude-voeten-mensen dit nu eens zouden willen proberen, dan zou een groot aantal van hen daar ongetwijfeld baat bij vinden. Door al deze maatregelen wordt dan automatisch ook het inslapen bevor derd. O geniet U van Uw vrije tijd, want Uw Priam-nylons geven U charme, maar hebben óók de langste levensduur en dat samen gaan schenkt de meeste levensvreugde. gemaakt van (^nkalon- prima van pas ALLEENVERKOOP VOOR VENRAY E.O. Philips bouwdozen gasaanstekers messenslijpers mixers koffiemolens snelkokers strijkijzers babyflesverwarmers broodroosters haardrogers scheerapparaten verwarmingskussens electrische dekens hoogtezonnen ventilatorkachels badkamerkachels centrifuges koelkasten stofzuigers draagbare radio's grammofoons m. en z. versterker enz. Schoolstraat 30 Tel. 04780-2389 Venray Verkrijgbaar bij: Marktstraat-hoek Schoolstraat C.P.I. 2a kuikens en C.P.I. jonge hennen JES van prima afstamming o.a. de bekend» W.L. en W. x R. met premiekruising eikwaliteit. Tevens leveren wij de bekende ZWARTJES Broederij en Opfokbedrijf Telefoon 04787-326

Peel en Maas | 1963 | | pagina 6