m o DODENHERDENKING 150 jaar Koninkrijk o 3 CD JJ if fa. MARTENS EBBERINK M 'n persoonlijk geschenk 't ilofki in Ysselsteyn reden tot feestvieren? Politierechter Hater Amabilisschool O Q D N CD O CT H Q Q CD D O D D (Q O (Q RONDOMATIC APPELS naast Raadhuis Hofstraat 2 was volautomaat een mooie pijp sigaren- of sigarettenkoker dames sigarettenkoker tabakszak, tabakspot, sigarenknipper, asbak, tafel sigaren-sigarettendoos 5 Dec. nader|^r. GESLOTEN flo VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 No. 47 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MTJNCKHOF N.V. VENRAÏ WRFKRI AH VOOR VPNRAY KKT OM^TRRIfFlV ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm.lten Venrfty t 1.75) GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRT) 1050652 ff JuLrliObAU V Uvl\ V LfiilvH 1 dl V/IVIO 1 AClxCfll PRIJS PER KWARTAAL f 1.50 (bo ABONNEMENT8- Volkstrauertag, zo zei zondag j.l. de Duitse consul Dr. Buddebergh op het kerkhof voor Duitse gevallenen in Ysselsteyn, is de dag waarop Duitsland officieel de doden van de beide wereldoorlogen herdenkt. Daarom waren vele, vele nabestaanden zondag naar Ys selsteyn gekomen en met hen de afgevaardigden van de Duitse re gering, het leger en het volk. Ini de natkoude herfstzondag stond het hele gezelschap rond het grote kruis, midden op dit kerkhof. Dr. Buddebergh, de Duitse consul, de commandant van het Duitse leger kamp in Budel, Oberleutenant Witt- man ,ae commandant van het NATO mobilisatiecomplex in Lieshout, Oberleutenant Kroll, afgevaardigden van de Kriegsgraberfürsorgeverein uit Kassei, de Marine attaché van de Dutise ambassade Kaptein H. Scholtz en vele familieleden van de daar rustenden. Het koor van het missiehuis uit Steyl opende de officiële herdenking met een gezang. De Rector van dit Missiehuis wees er in zijn geestelijk woordje op, dat het goed is de ge vallenen te blijven gedenken. Ze zijn ons voorgegaan naar 't einddoel, wat ieder mens bereiken moet en we kunnen door onze gebeden en onze offers hen nog altijd helpen. Dr. Buddebergh herdacht de ge vallenen van twee wereldoorlogen, meer dan 10 miljoen mensen. Hij herdacht de Duitse soldaten, die begraven zijn in alle landen van Europa ,de gevallenen in Nederland. Maar in deze ^herdenking worden ook uitdrukkelijk zij betrokken, al dus de Duitse consul, die vielen in de bommen-nachten of die op andere wijze achter de fronten zijn geval len; hen, die door het Hitler-regime ter dood gebracht zijn en zij, die hiertegen in opstand kwamen. Een prachtige krans namens de Duitse regering werd hierna door Dr. Buddebergh aan de voet van 't kruis geplaatst, terwijl ook de com mandanten van Budel en Lieshout 'n krans legden, alsmede de Kriegsgra berfürsorgeverein. Met het carillon-spel: „Ich hat'ein Kamerade" werd de plechtigheid of ficieel besloten. De gehele dag zijn vele bezoekers naar Ysselsteyn gekomen, waar ook ditmaal opviel, dat veel politie ook in burger aanwezig was, als vreesde men ook nu weer complica ties.... Deze zijn echter niet voor gevallen. In verband met 150 jaar Konink rijk, dat wij 28 november vieren, volgt hier een kort historisch over zicht uit die 150 jaren en de beteke nis van de viering. Het was een verwarde toestand in november 1813. De Pruisen en Rus sen waren Nederland dicht gena derd. In oktober had Napoleon bij Leipzig de nederlaag geleden en zich teruggetrokken naar de Rijn. De le helft van november bereik ten geruchten Den Haag, dat de Pruisen Arnhem genaderd waren en de Russen de Veluwe in hun bezit hadden. Dat werd het sein tot een algemeen vertoon van het oranje, symbool van de Nederlandse vrij heid, in Den Haag en omstreken. Het driemanschap van Hogendorp, van der Duyn van Maasdam en van Limburg Stirum namen het bestuur van de Nederlanden op zich. Vele regenten durfden dit bewind niet te steunen uit vrees voor terugkomst van de Fransen en een afstraffing daarna. De Scheveningse vissers hadden die dagen opdracht gekregen uit te zien naar een Engels fregat met aan boord de ontboden erfprins, zoon van Stadhouder Willem V, die in 1795 met Wilhelmina van Pruisen naar Engeland was gevlucht. Schip per Pronk bracht het bericht van de komst van het Engelse schip naar Scheveningen en op 30 november 1813 verscheen inderdaad een schip voor de rede van Scheveningen. Een sloep wordt neergelaten, een saluutschot dreunt over zee en half Scheveningen trekt naar het strand om de jonge prins te ontvangen. Nederland heeft van nu af aan een Koningshuis, dat niet alleen over de Noordelijke Nederlanden, maar ook over de Zuidelijke Nederlanden zal regeren. Wat is de grote betekenis geweest van het koningsschap in de afgelo pen 150 jaar? Gijsbrecht Karei van Hogendorp heeft gezorgd dat Nederland na de ineenstorting van het Franse be wind niet werd beschouwd als ver overd gebied. De zoon van stadhou der Willem V werd door de mogend heden aangesteld als souverein vorst. In 1814 reeds kwam de grond wet tot stand. Het Napoleontische tijdvak had Nederland reeds de „Code Penal" en „Code Civil" ge geven, het burgerlijk Wetboek en 't strafhoek. Hierop is de huidige wet geving nog gebaseerd. Nederland raakte gewend aan een staatseenheid, die in het verleden nog nooit was voorgekomen, aan ge lijkheid voor allen voor de wet, vrij heid van godsdienst, scheiding van Kerk en Staat en gelijkheid van al le gewesten ,ook de z.g. generali teitslanden Limburg en Brabant. Onder de regering van Willem I werd de grondslag gelegd voor de Nederlandse handel en werd de eco nomie op poten gezet. Het verlicht espotisme van de vorst dreven de liberalen en de zich achtergesteld voelende Belgen ten slotte ertoe zich te verzetten en zich af te scheiden. Vanaf 1830 tot 1848 kwam de par lementaire regering tot stand, in te genstelling tot de eerste periode die gekenmerkt werd door de macht van de koning en de geringe invloed van de Staten Generaal. De macht van het Koningsschap in Nederland was voorbij, voor goed. Thorbecke heeft voor de democratie onschatbaar werk verricht. In 1848 werd de grondwet herzien en kwa men de z.g. organieke wetten, de gemeente en de provinciale wetten tot stand, waarop nu nog onze De deurwaarder hield de deur knop in de hand want het liep vlot vanmorgen. „Petrus Marinus Hen- drikus van Sriep hij met zijn mond aan de gangkant van de deur. „Is niet verschenen", voegde hij er aan toe met zijn mond naar de zaal. „Verstek" zei de rechter. „Vijf en twintig gulden of tien dagen", vroeg de officier. „Conform. Volgen de zaak", deed de politierechter. De deurwaarder richtte zijn mond weer naar de kant van de gang. Daarmee was de zaak Van Sde wereld uit om voortaan nog slechts een stoffig leven te leiden in de archieven van het gerechtsgebouw. Zo kan een romance in de wereld in de modder vastlopen. Pietje L., het factotem van een grote industrie had kennis gekregen aan Greet, die voor luttele penningen Der week de kinderen van de slager nu en dan uitlaat. „Kinderverzorgster" had ze als haar beroep opgegeven aan Piet je, de loopjongen. „Secretaris van de directie" ,had die onmiddellijk ge troefd. Daar was het bij gebleven. Pietje zag Greet niet als die achter de bloederige jassen van de slager stond uit te spoelen; Greet zag Piet je niet als die boodschappen voor de industrie deed. Alleen 's avonds, in hun zondagse plunje, dan waren ze de kinderverzorgster en de se cretaris van de directie. Dat ging allemaal vlot tot Greet op het onzalige idee kwam haar Pietje eens op te bellen, 't Was wel een beetje lastig, want de n.v. had meer dan één nummer. Maar achter het bovenste stond „directie". Dat moest ze natuurlijk hebben. Ze draaide, het hoofd een beetje scheef. De telefoon rinkelde op het monu mentale schrijfbureau van de heer Petrus Marinus Hendrikus van S „Hallodeed de heer Van S. gepresseerd. „Ben jij daar schat?" vroeg een aardig stemmetje aan de andere kant van de lijn. De heer P. M. H. van S. had zoiets nog nooit uit zijn telefoon horen komen. Hij nam de ciaal mensentype dat „schat" is? in. Er was niets bijzonders aan te zien. „Hoe zegt u?" vroeg hij wat on zeker. „Ben jij daar schat?" her haalde de stem. De directie keek in de spiegel. Een wat papperig man zag hem mee warrig aan. Met de vin gertoppen streek hij langs de walle tjes onder zijn ogen en over zijn glanzende schedel. Maar komaan, is het hebben van walletjes onder de ogen een beletsel om „schat" te wor den genoemd? Bestaat er een spe- hoorn van zijn oor en keek er eens Bestaat er een standaard-schat? Hij vermande zich dus en zei min zaam „Ja". „Zeg, hoor 's", ging de aangena me stem verder. „Ik heb je net ge zocht. Als ik die deur in ga waar Directie op staat ,zit jij daaj- dan?" j V Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij ae portier N.V. INALFA VENRAY staatsinrichting voortbouwt. Heeft een herdenking van 150 jaar Koninkrijk dan nog wel zin? 't Ant woord op die vraag is niet zo ge makkelijk. Het ideaal van de een heid, dat Willem I en de Oranjes voor hem nastreefden, is de bodem ingeslagen in 1830. Dit feit hoeven we niet te verdoezelen. Nederland kon weer terugvallen op wat Vondel reeds juichend zei: „De Hollandse tuin is gesloten". Als er reden tot feestvieren is dan louter omdat wij hier in de 11 pro vincies het zolang fijn samen heb ben uitgehouden. Het zal veeleer een herdenking moeten zijn en een over peinzing van het falen en het voor nemen er nu meer van te maken. De Benelux geeft ons de mogelijk heid te tonen dat wij iets geleerd hebben in 150 jaar onafhankelijk heid. De Europese gedachte leeft bij ons Nederlanders maar of het wer kelijk een streven naar saamhorig heid is, of dat het een poging is er beter van te worden, is het overwe gen waard. Die saamhorigheid dient in eigen land het eerst te beginnen. Velen zien Limburg en Brabant nog maar als iets wat er nu eenmaal bijhoort en omgekeerd leeft er bij de zuidelijke Nederlander een ze kere rancune tegen de Hollander. Ook het Noorden van ons land dreigt al vaak te worden vergeten. Als er dus gefeest en herdacht moet worden laten we dan bedenken, hoe vaak de Nederlander nationaal te kort geschoten is. Laat het zijn: „De Hollandse tuin staat wijd open.. Of beter nog: de Nederlandse tuin. »Jjjja", antwoordde de heer Van S. hoogstpersoonlijk en naar waar heid, „daar zit ik". „Ooooh Piet! Wat leuk! Ik kom direct", zei de stem uitgelaten. De telefoon kraakte en de verbinding was verbroken, hoe wel de heer van S. nog wel iets op het hart had. Hij schudde wat met de hoorn maar dat hielp niet. Ten slotte legde hij de telefoon maar neer. Even zat hij in gepeinzen verzon ken achter zijn bureau. Toen schrok hij op. Piet, had ze gezegd. Hij her innerde het zich duidelijk: Piet. Maar voor de drommel, wat kon Gehaast begon hij zijn stropdas recht te trekken, zijn lef doek je goed te doen en jachtig haalde hij enke le actemappen uit zijn bureau en verspreidde die over zijn vloeiblad. Voor de spiegel trachtte hij ver geeft een paar rimpels weg te strij ken. Meteen ging de deur behoeed- zaam open. Een hoogblond perma nentje kwam om de kier kijken. O perdonzei ze. De heer Van S. keerde zich om en deed een volslagen mislukte poging om beminnelijk te glimlachen. Hij bracht het niet verder dan tot een afzichtelijke grijns. „Zoekt u iets?" vroeg hij. „Jaehik zocht Piet." „Maar ik heet beslist Piet, hoor", deed de heer van S. leuk. „Jamaar ik zoek Piet, de secreta risPiet L." „Piet L.? O, dié!" Beangstigend snel verdween de glans der bemin nelijkheid. De heer, voorheen zo op gewekt, zag er plotseling uit als een slecht geverfd zomerjurkje, dat in enkele seconden verschoten is. „Nee, die is hier niet", ging hij bars ver der. „En valt u ons hier alsjeblieft niet lastig. Het gaat niet aan dat al lerlei vreemden ons hier maar in ons werk komen storen!" Het permanentje verdween. Even later had Pietje een onderhoud met genoemde heer. Hij kreeg een draai om zijn oren en ontslag. Het laatste ging niet door, want wii leven in een georganiseerd land, waar iemand niet zo maar ontslagen kan worden. Daarom is Pietje nu overgeplaatst naar het magazijn, want de directie wil hem niet meer zien. 's Avonds baalt Greet hem daar op. Giechelend om die vergissing. En boven, op het directiekantoor, zit meneer Petrus Hendrikus van S. Hij tekent brie ven achter zijn groot schrijfbureau en moppert over die 25,boete voor een doodgewone oorvijg. ALGEMENE VERGADERING De voorzitster, mevrouw de Kroon, opende deze vergadering en heette allen hartelijk welkom. Mevrouw Custers-Engelen ,die door omstan digheden geen zitting meer kan ne men in het algemeen bestuur, werd door de voorzitster bedankt voor de belangstelling die zij in het afgelo pen jaar heeft betoond. De heer J. Cox uit Merselo is in de plaats van de heer W. Peters ge komen. Hij werd welkom geheten en de hoop werd uitgesproken op een prettige samenwerking. In plaats van mej. Valckx werd de heer J. Heesbeen, adjunct-directeur van de huishoudschool, benoemd als lid in het dagelijks bestuur. Mevrouw de Kroon, die de Lande lijke Diocesane Bestuursvergadering in Utrecht bezocht heeft en mevr. Pij ls de Diocesane vergadering in Roermond, gaven hierover een kort verslag. De leidster mej. Verberkt is als afgevaardigde van het diocees Lim burg gevraagt om zitting te nemen in een commissie tot voorbereiding van de Nationale studiedagen. Daar het aantal leerlingen van de Jongeren Cursus elk jaar groter wordt, en we nu al met te weinig ruimte te kampen hebben, wordt er gezocht naar een nieuw onderko men. We hebben een schrijven ge richt aan B. en W. om een onder houd. Mutatie bestuursleden. Mevr. Janssen en mej. Driessen zijn aan de beurt van aftreden. Zij werden bei den herkozen. Da«r geen afgevaardigde van de Boerenorganisatie zitting heeft in 't algemeen bestuur, zal Deken Loo- nen deze standsorganisatie alsnog vragen een afgevaardigde voor te stellen. Vervolgens gaf de heer J. v. d. Heuvel, penningmeester, een over zicht over rekening en verantwoor ding 1962-1963 en de begroting 1964- 1965. De leidsters besluiten deze verga dering met 'n beknopt verslag over het lopende schooljaar. Het aantal leerlingen van de Mater Amabilis school is 170 en van de Jongeren Cursus 90. Tevens werd door de leid sters onderstreept de pretige belang stelling en medewerking van de ouders en werkgevers. K i 11 volautomatische wasprogramma's voor 2 kg en 4-5 kg droog wasgoed - automatische voorinstelling van wastechniek (normale of spaargang) - zelfs de meest veeleisende synthetische en wollen stoffen veilig schoon - uniek dubbelsop- procédè - hoge drogings graad - vrijstaand. RONDOMATIC de nieuwe, ideale was-volautomaat van Schoolstraat 30 Tel. 2389 Verkrijgbaar bij: Marktstraat-hoek Schoolstraat Julianasingel 1 Maakt nu reeds \^t7 keus uit prachtcolleetie fVtct 'Da/nos-thd Snaak u'MBSOSlUS 'deXaak vanLjHotvtn HRISON/MCiosms PATEPSTPAAT TEL- 365. VE/VPAy. 5 Altijd een welkom geschenk. Patersstraat 25 Telef. 1365 Wegens familieaangelegenheid dinsdag 26 nov. a.s. de gehele dag

Peel en Maas | 1963 | | pagina 9