CAMPS - VENRAY het ideale qe&chenken-ookd (anipS O St. ïlicóiaaAqeéchenkeh z BRABANTIA huishoudartikelen Uurwerken in Pleet in Optiek Yan stadsgas naar aardgas Geestelijk artikel VAN GEND LOOS VENLO chauffeur - bestellers en loodsbedienden Voor een flinke jongen is er plaats in onze drukkerij van den Munckhof n.v. Grotestraat ADVERTEER IN PEEL EN MAAS VAN GEND LOOS kantoorknecht Pradische zijn Textiel van horloges Zaanse klokken pendules penduletten wekkers Goud Zilver Doublé dames- en herenringen armbanden colliers broches hangers bedels muntranden Keltum casettes Durfine casettes WMF artikelen kandelaars brillen brillen-etui's verrekijkers barometers Prachtige geschenken waaraan men steeds met genoegen terug zal denken oont LI iets beters in uurwerken HOE EN WAAROM? Nadat Hilversum en Busum ons zijn voorgegaan bij de aansluiting op de rijkdom van onze aardgasvoor raad, zullen binnenkort ook andere gemeenten van Nederland volgen. Veel huisvrouwen hebben zich, naar aanleiding van geruchten uit Hil versum en Bussum. al zorgen ge maakt over dat wat hen staat te ge beuren. „We zullen enkele dagen of minstens één dag niet kunnen ko ken." „We lopen kans, dat ons dure gasfornuis wordt afgekeurd en dat we genoodzaakt zijn een nieuw te kopen!" Het zijn allemaal verhalen die de ronde doen en die veel oa- mes de stuipen op het lijf jagen. ZIJ MAKEN HET ONS NIET TE LASTIG De aansluiting op aardgas is niet in eerste instantie van belang voor de gasbedrijven, maar voor de afne mers, die nu keer op keer een lagere gasrekening te betalen krijgt. De gasbedrijven zijn er zich heel goed van bewust, dat ze het vooral de huisvrouwen zo gemakkelijk mo gelijk moeten maken en zo min mo gelijk last moeten bezorgen, zodat de omschakeling als het even mo gelijk is zo geruisloos mogelijk ver loopt. Wanneer de tijd is aangebroken, dat ons gasbedrijf gaat omschakelen naar aardgas, dan zal er van dit gasbedrijf eerst een enquêteur bij u langs komen. Deze man doet niets anders dan op een kaart noteren wat voor gasapparaten u in huis hebt, waarbij hij goede notie neemt van de merken en typen. Dan later komt er een ambtenaar van het gasbedrijf even kijken hoe het in uw huis met uw gasmeter en gasleidingen gesteld is. Dat wordt gedaan voor uw eigen veiligheid, want aangezien de druk op het aard gas iets groter is dan van het con ventionele stadsgas, krijgen leidin gen en meterviets meer te verduren en wanneer er een lek zou ontstaan, betekent dit een groot gevaar voor u en uw gezin. In wezen is dit niet meer dan een routine-onderzoek, aangezien men nu toch bij u thuis komt voor de omschakeling. ZO KORT MOGELIJK Men zal proberen de omschakeling op één dag te doen plaatsvinden. Is uw woning aan de beurt, dan ont vangt u keurig vooraf van het gas bedrijf een circulaire, waarin staat op welke dag de omschakeling zal plaatsvinden en op welke uren er geen gas beschikbaar zal zijn, al thans wanneer dit voor het gasbe drijf noodzakelijk is. Men begrijpt bij het gasbedrijf heel goed, dat dit voor de huisvrou wen een ernstige handicap kan zijn en daarom stelt men alles in het werk om deze gasloze uren tot een minimum te beperken. WAT VOOR APPARATEN HEBT U? Wat onze gasapparatuur betreft, bestaan er drie mogelijkheden. 1. Een apparaat is van jonge datum en behoort tot de zogenaamde normgas- of algastoestellen en kan bij u thuis door een ambte naar van het gasbedrijf in een handomdraai geschikt worden ge maakt voor aardgas. 2. Uw apparaat is niet geschikt om bij u thuis te worden omgebouwd en wordt weggehaald en zo snel mogelijk omgebouwd. 3. uw apparaat verkeert in een der gelijke staat, dat het de moeite niet meer waard is het om te bouwen. Bij dit laatste behoort wel enige nadere uitleg. Er is als het er op aan komt geen gasapparaat dat niet ombouwbaar zou zijn, maar wan neer het toch al zo oud is dat het aan vervanging toe is, of zelfs mis schien door ouderdom en slijtage al gevaarlijk is, kan het beter worden vervangen en is het begrijpelijk, dat het gasbedrijf daar geen kosten aan wil maken. Want we moeten niet vergeten, dat deze gehele omschake ling de huisvrouw niets kost. Het gasbedryf neemt de kosten voor omschakeling van uw appa ratuur geheel voor zyn rekening. Maar dan heeft ze ook het recht om in bepaalde gevallen te zeg gen, dat ze het niet verantwoord vindt om hier geld aan te spende ren. In dat geval wordt u dat me degedeeld. Wanneer u tot nieuw zoudt overgaan, krijgt u uitsteken de adviezen eneen redelik bedrag terug voor uw oude versle ten beestje, terwijl er bovendien met de verkopen een redelijke schikking valt te treffen, indien een en ander op gemakkelijke be talingscondities wenst. Valt uw apparaat in groep twee, dan moet het t.z.t. naar een werk plaats waar het kan worden omge bouwd. Kosten zijn hieraan voor u niet verbonden. Het gasbedrijf komt het halen en brengt u dan meteen een ander toestel dat u tijdelijk kunt gebruiken, totdat uw apparaat is omgeschakeld. Wanneer u uw eigen apparaat terug krijgt wordt uiter aard het bruikleeninstrument weer ingenomen. Valt uw apparaat onder groep één, dan is er helmaal geen pro bleem en wordt het bij u thuis in een wip omgezet. WAAROM ZOVEEL MOEITE? Er zijn veel huisvrouwen die zich afvragen, waarom er eigenlijk om gebouwd moet worden, want gas is toch gas Nu moeten we ze wat dat betreft teleurstellen, want gas en gas zijn soms twee verschillende dingen. Om te beginnen heeft aard gas een tweemaal zo grote calori sche waarde (populair uitgedrukt: geeft het tweemaal zoveel hitte) als gewoon stadsgas. Nu dat is fijn zult u zeggen, dan is m'n stamppot in de helft van de tijd gaar. Maar zo is het niet. By uw fornuis voor stadsgas zyn gasinspuiter en brander zo ge maakt, dat u by volle open stand precies zoveel warmte krygt, dat uw eten goed gaar wordt en daar voor is een bepaalde tyd nodig. Zoudt u met diezelfde brander uw eten gaan koken, dan zou het veel te hard gaan. Dan wordeu bijvoorbeeld uw aardappelen aan buitenkant keihard en zo kunnen zich meer nare dingen voordoen. Bovendien komt daarby, dat uw pannen een bepaald warmtegelei- dend vermogen hebben. Ook al voert u nog zoveel warmte aan, dan geleiden ze niet meer dan hun hoogste vermogen en is al die ex tra warmte verloren. Dat is dus zonde van al dat gas. Het komt er dus op neer, dat het inspuitgaatje, waardoor het gas naar de brander wordt gespoten, moet worden verkleind. Hierdoor zult u uiteraard ook voordeliger koken. TRAGER VERBRANDING Daarmee zijn we er nog niet, want ook de brander moet worden ver vangen. Aardgas brandt namelijk trager dan stadsgas en wanneer het gas met 'dezielfde snelheid uit Üe brander zou stromen, ontbrandt het later en krijgt u vlammetjes, die als het ware los van de brander staan, Ze zweven ergens in de lucht. Dat is ook niet goed en daarom moeten de gaatjes in de brander wat wor den vergroot. De uitstroomsnelheid van het gas wordt dan kleiner en het gas heeeft voldoende gelegen heid om precies op tijd te gaan branden, zodat de vlammetjes keu rig uit de brander komen, zoals dat hoort. Om die verschillende redenen moet er het een en ander aan uw gasapparaten worden veranderd. In samenwerking met de gasap- paratenfabrieken heeft men er voor gezorgd dat de ombouwers beschik ken over ombouwsetjes, nieuwe in- spuitstukjes en branders kant en klaar voor die apparaten die het meest in omloop zijn. Hebt u dus een apparaat van recente datum, dus slechts van enkele jaren oud en bovendien van een normaal, goed gangbaar merk, dan is het omzetten veelal vrij eenvoudig .Alleen oude, of onbekende merken kunnen pro blemen met zich meebrengen. Zo zien we, dat het allemaal best meevalt. Normaal gesproken zijn er geen kosten aan de omschakeling verbonden .terwijl het ongemak zich beperkt tot het uiterste minimum. En wanneer we dan kijken naar de enorme voordelen, van geldbespa ring en in de toekomst de mogelijk heid om ons gehele huis centraal te verwarmen, waarbij de kosten aan zienlijk minder zijn dan bij kolen- of olieverwarming, dan mogen we toch echt tevreden zijn met onze gasbel en onze omschakeling op de ze schat uit onze bodem. DE JONGSTE DAG jfc Elk jaar drukt de Kerk ons een maal op bijzondere wijze op de wer kelijkheid. Op de laatste zondag van het kerkelijk jaar lezen wij met de priester de beroemde passages uit het Mattheus-evangelie, waarin Christus het einde van de wereld voorspelt. Zijn apostelen hebben Hem toen niet begrepen. Paulus b.v. dacht het einde der wereld nog te zullen mee maken. Rond het jaar duizend heers te er in de hele Kerk ook een bij zondere geest van boete. Rijken gaven hun bezittingen weg. De zon daars bekeerden zich. Het was één boete, al boete, want het einde der wereld is naderbij. Er was in de Bijbel immers ge sproken van het duizendjarig Rijk. De angst bleef er wel een paar jaar zitten, maar is dan eindelijk gesle ten, toen bleek dat het einde er nog niet was. Het is wel duidelijk, dat dag en uur van het einde der wereeld niet te voorspellen is. Het enige dat wij weten is, dat het eenmaal komt. Dat is ook genoeg om ons duidelijk te maken, dat ons eigenlijke doel niet het leven hier is ,maar ons leven met God, Wiens woorden nooit ver gaan. Voor verreweg het grootste deel der mensheid is het laatste oordeel ook niet van belang, omdat zij al lang dood zijn, wanneer het zover is. Wanneer wij eerlijk zijn, maakt het laatste oordeel weinig indruk op ons. Veel dichterbij huis is onze dood, ons afscheid van dit leven. Daar leven wij allemaal naar toe. Hoe wij sterven, bepaalt ons leven nu. Maar ons leven zal worden be oordeeld naar de vraag, in hoeverre het heeft beantwoord aan Gods plan tot opgang van de mensheid naar God in de voleinding der tijden, wel ke Christus heeft ingeluid, en welke haar apothese vindt in het laatste oordeel. Wegens uitbreiding van de werkzaamheden kunnen momenteel weer geplaatst worden: (met opleiding tot vorktruckrijderV Laat U zonder 'verdere verplichtingen nader inlichten. U kunt hiervoor op alle werkdagen terecht op ons kantoor Sloterbeekstraat Venlo. Geboden wordt: 5-daagse werkweek goede salariëring vergoeding van reiskosten vaste aanst. met pensioen prettige vakantieregeling met vakantiegeld vrije dienstkleding jaarlijks enige aantrekke lijke mogelijkheden voor binnenlandse reizen (ook voor echtgenote) fraaie kleuren - dubbel gelakt en gemoffeld, kan rriet afschilferen - modern van vorm - roestvrij metaal -sterk. Hygiënische pedaalemmer - diverse inhoudsmaten Zie onze uitgebreide collectie BRABANTIA moderne huis houdelijke artikelen van schil- fervrij dubbel gemoffeld me taal. UJ heeft plaatsingsmogelijkheden voor Geboden wordt zelfstandig en afwisselend werk. Laat U zonder verdere verplichting nader inlichten. U kunt hiervoor op alle werkdagen (behalve 'szater- dags) terecht op ons kantoor Stukgoederenkantoor Sloterbeekstraat, Venlo goede salariëring 5-daagse werkweek prettige vakantieregeling met vakantiegeld jaarlijks enige aantrekke lijke mogelijkheden voor binnenlandse reizen Zie etalage en bezoek vrijblijvend onze zaak 1 Nu nog de lage 1963-prijzen mei HOGERE WAARDE I AANTOONBAAR LAGERE PRIJZEN

Peel en Maas | 1963 | | pagina 6