^yöl ver HET El D U J A R D I N Filmnieuws Het Concilie weer op gang VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 No. 47 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIR^ 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN advertentieprijs Per mm.ua ven™, PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bu ABONNEIV 1.75) ABONNEMENTS- VoGr vele mensen !s de komende tijd een moeilijke tijd. Want on danks dat de brievenbussen overvol zitten met reclame-drukwer ken, brochures e.d., de kranten zoals Uw Peel en Maas extra dik zijn vanwege alle advertenties, weten zij maar niet wat ze geven zullen. Geven zullen aan vrouw, man, verloofde, kinderen en vrienden of vriendinnetjes. Hieronder hebben we voor deze twijfelaars nog eens wat ideetjes samengevoegd met als hopen]ijk resultaat, dat zij degenen, die niet weten wat te moeten geven, een eindje op weg helpen. WAT GEEF IK MIJN VROUW? Het mooiste geschenk aan een vrouw is dat wat haar vrouw-zijn het best doet wedervaren. Dit is in een notendop het advies aan iedere man, die zijn vrouw met St. Nico- laas wil verrassen. Maar iets prak tischer mag het ook wel gezegd wor den. En dan raadplegen we de lijst: parfums, sieraden, een corsage, een leuk kledingstuk, „waar ze zelf nooit aan toekomt", omdat ze het eigen lijk niet nodig heeft, maar wel leuk vindt. Uit de praktijk blijkt trouwens, dat iedere verkoopster het leuk vindt om een man, die zijn vrouw wil verrassen, te helpen. Er is op dat terrein enorm veel te vinden, want behalve kleding is er op tex- tielgebied voor het huishouden altijd wel wat. Deze mannelijke verlegenheid be hoeft echt geen doorslaggevende factor te zijn. Maar er zijn nog tal rijke andere dingen. Naait uw vrouw veel? Een flinke naaibox, die wel klein, maar toch ruim is, Ze zijn er in alle maten, kleuren en prijzen. Breit ze, borduurt ze? Er zijn prach tige dingen op dit gebied te krijgen. Eindeloos zijn de mogelijkheden om de vrouw te verrassen zonder dat het kapitalen behoeft te kosten. Houdt ze van lezen: geeft haar dan eens een extra mooi boek. Is ze gek op muziek, dan biedt een grammo foonplaat van bijzondere kwaliteit een goede mogelijkheid. Wanneer u zelf fotografeert, dan zoudt u b.v. ook een foto-album kunnen geven met een paar leuke foto's van de kinderen. Wanneer u niet zelf fotografeert, dan kan een vriend of echte fotograaf in de arm genomen worden.. Wij kunnen nog wel een poosje doorgaan met allerlei mogelijkheden. De beste weg is echter eens een poosje goed te luisteren deze dagen. Gegarandeerd, dat uw vrouw zich wel eens iets laat ontvallen, dat u duidelijk maakt wat haar hartewens is. Als getrouwd man weet u im mers, dat het ,,een vrouw bijzonder gegeven is om met de genade mee te werken". WAT GEEF IK MIJN MAN? Begin november worden we al op merkzaam gemaakt op het naderen de St. Nicolaasfeest. We zeggen dan nog van „het is nog niet zover, dan zie ik wel", maar als november al half voorbij is worden we een beet je benauwd en moeten dan nog op zoek gaan naar allerlei geschenken, passend bij vader, moeder, man, ver loofde, kinderen enz. Vooral voor mannen is het ca- deaux kopen een probleem. In zijn verkerings- of verlovingstijd krijgt een jongen meestal al wel eens een horloge, vulpen, handschoenen, por- temonnaie enz. enz. Zo op het eerste gezicht blijft er niet veel meer over, maar daar ver gissen we ons dan deerlijk in. Op textielgebied is er veel nuttigs en moderns te krijgen. Maar ook an derzijds. Neem nu bijvoorbeeld eens zo'n leuk modern gestreept overhemd étui met extra vakken bovendien voor dassen, sokken, zakdoeken en meteen bijpassende toilettas. Ideaal voor een „reizende" echtgenoot of voor de aanstaande zomervakantie, om vast in de stemming te komen. Een elektrische scheerspiegel met een beugel voor staan of hangen en een aansluiting voor het scheerappa- raat. Deze spiegel vergroot niet al leen 's mans aangezicht, maar geeft tevens licht. Pijpen, sigaren en siga retten zijn er in alle maten, soorten en prijzen. Wat ook erg leuk is en vast heel dankbaar wordt ontvangen is voor de technisch onderlegde man een boormachine ,of als hij die al mocht hebben, allerlei accessoires bij die boormachine. Voor fotografen is er de diaviewer met verlichting die werkt met batterijen. Voor de auto bezitters een anti-verblindingskapje van groen celluloid. Het is tegen het hinderlijke tegenliggerskoplam pen licht en past met een klem op iedere autobinnenspiégel. Een winterset voor de auto in leuk tasje bestaande uit defroster, spuitbus chroombeschermer, ijskrab- bertje, anticondensdoek en een autospons. Tenslotte is dan nog de plasticruitbeschermer. Uw ruiten zijn nu defintief 's nachts ijsvrij. Trouwens op hobbygebied is de keu ze enorm. Het belangrijkste is dat u met zorg uitzoekt, wat degene, waarvoor het bestemd is, nu het lief ste heeft. Zo'n geschenk, groot of klein, is altijd een succes. WAT GEEF IK MIJN VERLOOFDE? Voor de huiszoekende, meubelkij- kende spadende ,verloofden is het al wel heel gemakkelijk iets te vin den. Maar het gaat er met Sint Ni- colaas ook om ieder persoonlijk blij te maken. Waarom moet alleen de vrouw al tijd een stuk van het servies of be stek krijgen? Voor mannen kunnen we gerust huishoudelijke cadeaux vinden. Beiden zullen hun spulletjes zo gauw mogelijk bijeen willen hebben. En men hoeft in eigen huis maar rond te kijken om iets te vinden, waar hij of zij voldoening aan heeft. Het is helemaal geen gek idee de verloofde jongeman iets van het glasservies te geven, zoals cognac glazen, bierglazen of pcrtglazen. En het meisje heeft haar plezier met de andere glazen. De toekomstige huisvader heeft natuurlijk een gereedschapskist no dig. Tegenwoordig bestaan er van die handige kisten, die aan de ouder wetse naaidozen met hun uitklap bare laatjes doen denken. Hierin kan alles opgeborgen wor den. Hamer, nijptang, schroeve- draaier, wat vijltjes, beitels, een boor met verwisselbare boren, een rolmaat enz. We kunnen zelf be denken wat het meest noodzakelijk is. Hoe handiger onze verloofde is in het doen van karweitjes, hoe meer mogelijkheden voor het geven van cadeaux. Laten we dit keer proberen iets gezelligs te geven met St. Nicolaas en de verloofden niet de eeuwig ge geven eiersnijder, uiensnijder, roer zeef, bonbonschaaltjes, snijbonen- molen of wat dies meer zij, cadeau doen. Als we dan helemaal niets meer weten laten we ze dan een cadeau bon geven, zodat ze zelf een keuze kunnen maken. WAT GEEF IK MIJN VRIENDJE(INNETJE) Het valt heus wel mee om voor een vriendje of vriendinnetje een cadeautje te vinden, dat je nog net kunt bekostigen, naast al die dure cadeau's voor de familieleden. Let eens op de hobby's van je vriendjes en je vindt vast wel iets geschikts. De verwoede Jazz-liefheb- ber is altijd blij te maken met een plaatje van zijn idool. Bij de boeken wurm zijn er al helemaal geen pro blemen en zelfs voor de postzegel verzamelaar kun je een passend ca deau verzinnen. Of is hij al voor zien van ruilboekjes, albums en wat dies meer zij? Dan zal hij je altijd voor nieuwe postzegels dankbaar zijn. Er zijn meer mogelijkheden, zo als een paar leuke manchetknopen, schrijf spulletjes of, als je eens erg origineel wilt zijn: een das! Voor de romantische vriendin, die dol is op iets antieks, is er altijd wat te vinden. Het staat enig op een boekenkast. Er zijn trouwens mas sa's leuke dingen voor op de meis jeskamer. Denk maar eens aan de wandversierignen van plasticdraad, of de grappige gelukspoppetjes. Heb je ook zo'n vriendin die duizend en een keer verliefd is? Geef haar met Sinterklaas een dikke vrijer (van speculaas) Och, een cadeautje voor een vrien- dien hoeft nooit moeilijkheden op te leveren, ze is immers altiid blij met een flesje nagellak of een nieuwe lipstick. WAT GEEF IK MIJN KINDEREN? Hiervoor is bijzonder moeilijk raad te verschaffen, want hier gelden vele onbekende factoren. Misschien is een algemene raad het beste. Die lijkt ons ook wel goed, want hij komt uit de mond van een ervaren huisvader met een groot ge zin. Zijn ervaring is, dat de cadeau tjes voor de kinderen op het feest van St. Nicolaas het meest worden gewaardeerd, wanneer zij tegemoet komen aan hun verlangen naar be- zig-zijn: tekenen, schilderen, bordu ren, bouwen enz. Daaronder vallen ook natuurlijk albums en insteek- boeken voor de verzamelaars van postzegels, sigarenbandjes enz. Voor de moedertypes onder de meisjes is er de onvervangbare pop, de beer enz. Zijn ervaring is, dat de z.g. du re cadeaux gauw aan de kant .lig gen. Trouwens, zo vindt hij, hcfcfreel ij delheid schuilt niet in het géven van dure geschenken? Het is een opbieden tegen de ander, waar uit eindelijk het kind het slachtoffer is, want het leert niet tevreden te zijn met het kleine. EEN GOEDE RAAD Het is beslist niet moeilijk ge schikte en aardige cadeaux te vin den in elke prijsklasse. Wie langs Venrays winkels loopt en de etala ges bekijkt zal ervaren, dat er te kust en te keur is en dat praktisch iederen slagen kan. Men zal alle moeite doen om U zo goed mogelijk te helpen ,om U zo gunstig mogelijk te adviseren. Maar wacht dan niet tot het laatste ogenblik, wacht niet tot St. Nicolaas bijna op de drem pel staat. Nu kan men nog iets ex tra's bijbestellen. Nu kan men nog reserveren. En wacht niet met uw inkopen tot in de koopavonden, die vrijdag 29 november beginnen. Als U even tijd hebt, koopt dan nu, koopt dan in de morgenuren. U helpt niet alleen >de winkelier, maar ook U zelf, want U geeft de mensen dan de kans om U zo goed mogelijk te bedienen. Veel succes op uw Sint Nicolaastocht.A Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY Deze week zijn er in het Luxor Theater twee films die de aandacht ten volle waard zijn. „De man die teveel wist", is de beroemdste film van Alfred Hitch cock die reeds tweemaal eerder in Venray in vertoning werd gebracht. Nu wordt de film vertoond in het kader van de jeugdfilmvorming. Op schelen wordt deze film besproken, waardoor de jeugd inzicht zal kun nen krijgen over de kwaliteiten die een goede film bezit. Op maandagavond (de voorstelling begint dan reeds om 7 uur) wordt na de voorstelling een discussie ge houden over de waarden van deze film. Dit zal een totaal ander soort discussie zijn, dan onlangs bij Ciske de Rat, toen men meer op sociale aspecten inging. Nu gaat het meer om de technische kant, omdat deze film zich hiervoor bijzonder eigent. Omdat de discussie vorige keer zó boeiend was en veel tijd in beslag nam, begint men deze keer reeds om 7 uur, zodat de jeugd die aan de discussie deel wil nemen niet al te laat thuis hoeft te komen. De voorstellingen van „De man die te veel wist" zijn ook toegankelijk voor niet-leden en men kan als toe hoorder de discussie bijwonen. In het normale programma valt de beroemde Italiaanse film van Mauro Bolognini op „La Giomata Balorda". Oorspronkelijk uitgebracht onder de titel „Later zul je dansen", doch uit commercieel oogpunt ge wijzigd in „Vrouwen-begeerten". Mauro Bolognini heeft zich met deze film doen kennen als een bij zonder groot regisseur met onge meen grote kwaliteiten. Het zijn niet de gebeurtenissen op zich zoals die plaatsvinden, doch de vanzelfspre kendheid waarmee ze plaatsvinden, die deze film tot een schokkende be levenis maken. Na de onderbreking met Allerhei ligen zijn de Vaders nu begonnen aan een nieuw schema, dat als titel heeft: de bisschoppen en het bestuur der bisdommen. Dinsdag 5 november werd di/ schema door de president van de commissie aan de vergadering voor gesteld. Dit schema is verdeeld in vijf hoofdstukken, waarvan het eer ste gaat over de betrekkingen van de bisschoppen met de romeinse cu rie. Dit is nogal van theologisch en praktisch belang. De andere hoofd stukken spreken over de hulp-bis schoppen, over de nationale bis- schops-conferenties ,over 't oprich ten van parochies en over de om schrijving van een bisdom. Kardi naal Marella, de president van de commissie, leidde dit schema in en onderstreepte het praktische en pas torale belang van dit schema. De Romeinse congregaties konden grote diensten bewijzen aan de bisschop pen en tevens verklaarde hij de voordelen van de nuntius van de H. Stoel en van de Apostolisch ge delegeerden. Maar, zo zei hij zelf, de Romeinse Congregaties zijn zeker niet 'n organisatie, die geen veran dering zou toelaten. Zij is in de loop der eeuwen veranderd en vervol maakt. Daarna begon het debat over dit onderwerp; opvallend is zeker dat in dit debat veel kardinalen het woord hebben gevoerd. Zo spraken b.v. kard. Alfrink, kard. Frings, kard. Koenig van Wenen en de patriarch van Alexandrië. Deze debatten zijn een voortzetting of misschien beter een conclusie van de debatten over de verhouding van de Paus en 't bis schopscollege. In dit schema nemen de Romeinse congregaties een zeer belangrijke plaats in. Reeds voor het concilie werd er min of meer heftig gediscussieerd over deze instellin gen naar aanleiding van enkele uit spraken. CONGREGATIES Deze Romeinse congregaties zijn t beste te vergelijken met de minis terie9 van een regering. Zij hebben enkel een dienende en uitvoerende functie en staan dus steeds in dienst van de Paus en de kerk. Er zijn in 't geheel elf congregaties, die de Paus helpen bij het bestuur van de kerk. Aan 't hoofd van zo'n con gregatie staat de Paus zelf of een kardinaal. Een van de meest op de voorgrond tredende congregatie is die van 't heilig Officie, waarvan de Paus prefect is en kard. Ottaviani secretaris. Deze heeft als taak 't be schermen van 't geloof en houdt dus toezicht op alle boeken en werken die handelen over 't geloof. Van de andere congregaties is een kardinaal meestal prefect; b.v. kard. Agagia- nian is prefect van de Congregatie voor de Voortplanting van 't Geloof. Al deze congregaties werken in Rome en al 't administratieve werk wordt door hun gedaan. In feite staan zij dus tussen de bisschoppen en de Paus in. Op de congregaties werken hoofdzakelijk priesters, waarvan er sommigen tot de bis schop gewijd zijn. Hun dagtaak is dus vooral gewoon bureau-werk en de meesten van hen hebben geen tijd meer om aan zielzorg te kunnen doen.Zodoende is 't gemakkelijk te begrijpen dat 't merendeel van deze priesters -in dit administratief werk niet hun priesterlijke voldoening zul len vinden. Als de debatten nu over dit onderwerp gaan en als men zegt dat deze congregaties moeten wor den hervormd, dan moet men goed 't onderscheid maken dat 't nooit te gen de kardinalen of priesters gaat die daarop werken, maar dat 't steeds gaat over de congregaties. Men moet alle respect hebben voor de priesters die daarop werken; voor hun toewijding en hun ijver. Tevens moet men eraan denken dat 't nooit tegen de Paus gaat als prefect van zo'n congregatie. Het is menselijk dat na verschillende eeuwen bepaalde fouten of minder gelukkige gewoon tes ontstaan zijn in deze congrega ties. Zo was het mogelijk, dat bet voor een bisschop moeilijk kon zijn om met Rome kontakt te hebben als een congregatie dat niet wilde toe staan of misschien een priester op die congregatie. Tegen deze achter grond nu begonnen de debatten over de betrekkingen tussen de bisschop pen en de romeinse congregaties. De vraag is dus: Staat deze curie een juist beschouwen van het episcopaat in de weg? DECENTRALISATIE Speciaal het Franse episcopaat heeft de eerste dag het woord gehad en pleitte voor decentralisatie. De bisschoppen in hun eigen bisdommen moeten meer bevoegdheden hebben, omdat de verhoudingen in een bis dom zo kunnen zijn dat men er in Rome niet juist over kan oordelen. Dit schema was volgens hen te wei. nig theologisch en had 't vorige niet goed genoeg verwerkt. Hun hele be doeling is eigenlijk deze: dat het bisschops-college van het vorige schema werkelijkheid mag worden. De grieven die men tegen de curie naar voren brachf, zijn vooral het WEN NE KER-SCHIEDAM zelfstandig optreden, waar zij dus geen recht op hebben. Zij hebben eerder een heersende houding dan 'n dienende, zei kard. Gracias. De voorstanders van de congre gaties zien in de grote vrijheid van de bisschoppen vooral een beper king van de macht van de Paus en een gevaar voor de eenheid van de kerk. In deze geest sprak kard. Ruffini. Daarentegen zien anderen, b.v. de patriarch van Alexandrië, in deze organisatie juist een verduistering van 't bovennatuurlijke karakter van de kerk. Kard. Alfrink zag bis schopsconferenties naast en boven de congregaties ook een tegen van de gemeenschappelijke leiding der kerk. Zijn toespraak was zeer goed, schreef een Franse krant. Tegen woordig is het zo, aldus kard. Al frink, Paus - Curie - Bisschoppen; maar 't moet zijn: Paus - Bisschop pen - Curie. Zo ziet U dat de me ningen reeds vanaf de eerste dag duidelijk verschillend waren. Tel kens kwamen in deze vergadering naar voren dat men niet sprak over de priesters op die congregaties, ook sprak men niet over de verdiensten ervan, enkel over de theologische waarde. De meeste aandacht trok in de af gelopen week de toespraak van de Keulse kardinaal Frings. Zonder er om heen te draaien, vroeg hij waar om er priesters en bisschoppen op congregaties moeten werken. Waar om wordt men priester of bisschop gewijd als men zijn functie niet kan uitoefenen? Daarna vroeg hij waarom iemand door 't heilig Offi cie veroordeeld werd, als hij zich niet kon verdedigen, 't Was waar schijnlijk wel eens gebeurd dat er een katholiek schrijver veroordeeld was zender de gelegenheid te heb ben gehad zich te verdedigen of zijn fouten te herstellen. Dit is natuurlijk zeer interessant omdat iedereen wel vermoedt wie of welk geval er uit 't verleden bedoeld wordt. Zo zitten de Vaders dan midden in de debatten, maar waarschijnlijk worden er veel gesprekken gevoerd buiten de St. Pieter en deze zijn ze ker zo leerzaam omdat hier altijd de ervaring naar voren komt. H. Janssen m.s.s. FOKKERS- EN AANMOEDIGINGSPREMIE Steeds meer wordt de nadruk ge legd op de noodzaak pluimveehoude rij produkten van uitstekende kwa liteit te leveren. De toenemende con currentie in geheel Europa noopt ons thans meer dan ooit hieraan de uiterste zorg te besteden. De kwaliteit van de consumptie eieren is van meerdere faktoren af hankelijk. Enkele daarvan, wij den ken bijvoorbeeld aan schone, onge wassen en verse eieren, worden door de pluimveehouders en de afzetscha- kels zelf bepaald. Andere faktoren echter, zoals de sterkte van de ei schalen, de stevigheid van het wit en de afwezigheid vna bloedstippen zijn voor een belangrijk deel terug te voeren op de erfelijke aanleg hier voor van het gebruikspluimvee. De ze erfelijke aanleg wordt bepaald op onze fokbedrijven. Teneinde het fokken op verbete ring van deze eigenschappen te be vorderen heeft het Produktschap voor Pluimvee en Eieren indertijd besloten premies toe te kennen aan fokkers wier produkten hebben be wezen eieren van goede kwaliteit te produceren. Op het toetsbedrijf van de Stich ting voor het Fokkerij wezen te Put ten wordt namelijk voor alle door de fokbedrijven ingezonden ge- bruikskippen de eikwaliteit bepaald. Ook de economische resultaten wor den vastgesteld. Het toekennen van premies nu vindt plaats aan de hand van de door genoemde Stichting ge dane publikaties over de te Putten bereikte resultaten. In de beoorde ling worden betrokken de schaal- sterkte en de stevigheid van het wit van de eieren, de afwezigheid van bloedstippen hierin en het econo misch rendement van de kippen die deze eieren hebben gelegd. Bij de beoordeling ligt het zwaartepunt op de schaalsterkte van de eieren. Dit is namelijk van zeer veel belang, niet alleen door de verliezen die bij transport kunnen ontstaan tengevol ge van breuk bij eieren met een zwakke schaal, doch ook door de omstandigheid dat de consumenten een uitgesproken afkeer hebben van uitgekookte eieren. In 1963 heeft het Produktschap vcor Pluimvee en Eieren na inge wonnen advies van de commissie ei- kwaliteit besloten aan de hand van vorenstaande beoordelingsmaatsta ven fokkers- en aanmoedigingspre mies toe te kennen voor de navol gende hybriden: Fokkerspremies: Combinaties W 32 x (W 131 x W 110), ingezonden naar het toetsbedrijf door de fok ker: M. H. v. d. Sterren, Oirlo; H. Janssen, Venray; G. Snellen, Seve- num. W 32 x W60 x W 110): M. H. v. d. Sterren, Oirlo; H. Janssen, Ven ray; G. Snellen, Sevenum. Aan het toekennen van fokkers premies is het recht verbonden de kuikens af te leveren met het prae- dicaat: „premie-kwaliteit". Pluimveehouders die kuikens ont vangen met dit praedicaat weten dus, dat de erfelijke aanleg om eie ren van goede kwaliteit te produ ceren aanwezig is. Aanmoedigingspremies kregen o.m. voor de combinatie W 32 x (R 97 x R 80): M. H. v. d. Sterren, Oirlo; J. Hekerman, Siebengewald en G. Snellen, Sevenum. Aan het toekennen van deze pre mies is niet het recht verbonden de kuikens af te leveren met predicaat. Wanneer de hybriden waarvoor de premie is verleend, volgend jaar weer aan de te stellen eisen voldoen, is de mogelijkheid aanwezig dat een fokkerspremie wordt verleend. aüt MTzslmnpa •1AKM s ^4 j üWmUlL JULIANAS1NGEL41 •tekf.M] (MM)

Peel en Maas | 1963 | | pagina 5