Venray's Gemeenteraad vergaderde BOUWEN zonder vergunning T7 Politierechter lekker en gezond Vrouwengilde geen vervolging goedkope huizen Zondagsdienst huisartsen DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 No. 44 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN mTGAVEVANDENMtiNCRHOF N^ vENEAï WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN p^sRp™ENKfvpA"SAlLct/i^mmlten Venn" 1'75) GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 1.50 (bu ABONNEMENTS- Ja maar, zei het oud-raadslid Odenhoven, die dinsdag nog een klein plaatsje had gevonden op de publieke tribune, „zegt er nu niemand niets?" En inderdaad. Over de 17 punten van de agenda zei de Raad niet veel. Misschien waren de leden wat onder de indruk, dat zjj in verband met bouwerijen in de B. en W. kamer zaten omdat de raadszaal bezet was. Misschien wilde men ook de krachten sparen voor de rondvraag ,want daar duurde het even. Laten we beginnen bij het begin. G.S. bleken wederom enkele raads besluiten goedgekeurd te hebben. BOUWVOORSCHOTTEN Het voorstel om voor de woning vereniging een reeds eerder gegeven bouwvoorschot van 721.135,voor de bouw van 42 woningen op het Desselke te verhogen i.v.m. uitbrei ding van dit complex tot 731.040 werd goedgekeurd. Tevens keurde de raad goed dat voor 14 andere wo ningen, die bij deze 42 zijn gekomen aan dezelfde woningvereniging St. Oda een grondvoorschot wordt ver- -rooAiwnoq uaa ua 006'SS 1°1 PuaaI schot tot 243.680, Voor de bouw van 38 eengezins woningen met 3 slaapkamers op het Desselke werden voorschotten ver leend voor de grondaankoop van 85.500,en in de bouwkosten van 616.449,—. VERMEULEN wilde weten of het Desselke intussen nog niet „vol" is. "Wethouder SCHOLS vertelde dat er nog 24 eengezinswoningen ge bouwd zullen worden en enkele flats met 54 woningen. VERLICHTING HOENDERSTRAAT EN BUNGALOWPARK De Raad keurde goed dat in het Bungalowpark Biezenvenneke 21 lichtmasten komen (4.75 m. hoog met 40 watt TL buis) en dat langs de Hoenderstraat de verlichting wordt uitgebreid met 29 lichtmasten (6.50 m hoog 80 watt HPL lamp). Een en ander kost resp. 9.371,- en 15.120,-. Iedere lamp op het Biezenvenneke kost per jaar 40,- en in de Hoen derstraat 53,-. VALKENGOED vroeg waarom men de verlichting Hoenderstraat liet gaan tot de Drilweg en niet tot de hoek Merseloseweg. Dit zal nog bekeken worden, aldus de VOOR ZITTER, die verder DE BRUYN te vreden stelde met de mededeling, dat in plan West eerstdaags begon nen wordt met de uitvoering van 't verplichtingsplan aldaar. MARKTGELDEN De verordening op de heffing van marktgeld werd opnieuw vastge steld. Er zijn geen verhogingen toe gepast. Als vanouds betaalt men dus voor de kraam 0,50 per m2 en voor biggen 5 hele centen. Over paarden, koeien en kalveren praten we niet meer, die markthandel schijnt voor goed ter ziele. GRONDRUIL P. Willems verloor aan de Vlak waterweg zijn woning bij de reali sering van het uitbreidingsplan West. Hij wil nu samen met een familielid aan de Kampweg een dub bele bungalow bouwen en heeft daarvoor gemeentegrond nodig. Die wil hij echster ruilen tegen een stuk aan de Hoebertweg, wat de gemeen te weer gebruiken kan. Een en ander gaat om 1200 m2 en het voorstel om deze transaktie met gesloten beurzen te doen, kreeg de goedkeuring van de Raad. WIJ KOPEN MAAR De opstallen met grond op de hoek OverloonsewegGasstraat en 8640 m2 grond gelegen achter de woningen OverloonsewegBeekweg zijn te koop van M. J. Staaks, Gas straat 38 voor de prijs van 36.620,-. Het hoekpand heeft de gemeente no dig voor verbreding van de uitmon ding van de Gasstraat op de Over loonseweg, de grond voor uitbreiding van de bebouwing langs de Beek- weg. De Raad ging met deze aan koop akkoord. Het terrazzobedrijf van v. Hoof aan de Kruitweg moet voor het uit breidingsplan West 357 m2 grond gaan missen. Nu wil hij zijn bedrijf overbrengen naar Veltum, waar in derdaad ruimte geschapen wordt in het daar op te stellen uitbreidings plan voor kleine industriebedrijven. De grond daarvoor wil hij ruilen met de gemeente tegenover een stuk van 5620 m2 ,dat hij in het recrea tieplan heeft liggen. Aangezien bei de stukken rond de 9000,waard zijn, ging de raad akkoord met een handel met gesloten beurzen. Reeds eerder heeft de Raad 861 m2 aangekocht van de boerderij Janssen uit Leunen ,toen deze overging in ruilverkavelings verband aan de Stichting Beheer Landbouwgronden. Bij nader onderzoek is gebleken dat als de gemeente het gehele perceel aankoopt (5090 m2) en de opstallen, dat dan door afbraak van de vrij staande bedrijfsruimte de moge lijkheden van bebouwing in het plan een stuk beter worden. De Raad kon er nu zijn fiat aan geven dat men de hele boerderij overnam voor de som van 35.539, OUD ZEER De firma Pruisen uit Nieuwendijk heeft indertijd de gemeente aange klaagd. Hij meent nl. nog een vor dering te hebben vanwege extra werkzaamheden bij de puinruiming op de oude vuilnisbelt, wat thans ons trots industrieterrein is. Een en ander schijnt toen mondeling afge sproken te zijn, maar bij het jongste proces in Roermond kon zij geen voldoende bewijzen ter tafel brengen en de gemeente werd vrijgesproken. Aangezien de firma in hoger beroep gegaan is, moet de raad een nieuwe procedure goedkeuren. Dat deed zij dan ook prompt. AMBTENAREN VERORDENING We hebben verschillende verorde ningen die de rechtspositie van het gemeentepersoneel regelen. Zo is er een bezoldigingsverordening, een ambtenarenreglement, een arbeids overeenkomstverordening, 'n wacht geldregeling en een uitkeringsver ordening. Die moeten op tijd aange past worden aan nieuwe voorschrif ten salaris wijzigingen e.d. Ook voor deze vergadering lagen wederom de nodige wijzigingen voor, die de Raad zonder meer goedkeurde GARANTIE 'n Inwoner van de gemeente vroeg voor een geldlening bij een levens verzekering voor de aankoop van 'n woningwetwoning een gemeentelijke garantie. Aangezien genoeg zekerheden aan wezig zijn, had de raad geen be zwaar. GEMEENSCHAPSHUIS OIRLO Het bestuur van het gemeen schapshuis in Oirlo heeft een ver zoek ingediend om een subsidie van 25 pet. in de stichtingskosten ad 74.000(Voor de financiering van de bouw krijgt dit bestuur 39.857,- als oorlogsschade, 10 pet. van de Provincie of 7400,zodat er een restant overblijft van 26.743.In de Vredepeel werd indertijd 50 pet. van de Stichtingskosten, in Leunen 25 pet., maar dat waren uitzonde ringsgevallen. B. en W. stelden voor om in Oirlo evenals in Oostrum en Ysselsteyn, 20 pet. ofwel 14.800,subsidie te geven, zodat Oirlo zelf nog 11.943,- op moeut brengen. Een deel daarvan 3.000,zit al in grond-kosten, zodat uiteindelijk 8943,voor Oirlo's rekening blijft. NIEUWE SUBSIDIEVERORDENING Men is in de Commissie Financiële Aangelegenheden bezig met het sub sidiebeleid. Om hier eindelijk tot goede resultaten te komen, is een verordening opgesteld, die o.m. de voorwaarden regelt om voor de subsidies in aanmerking te komen. Enkele bepalingen uit deze verorde ning houden o.m. in dat men 1 aug. de subsidie aan moet vragen voor het komende jaar, met exploitatie rekeningen en wat dies meer zij, dat men na afloop van het subsidiejaar rekening en verantwoording dient af te leggen en dat B. en W. onder zoeken kunnen instellen. De Raad ging hiermede akkoord. WAT KOST HET DESSELKE? Er is een kostprijsberekening op gesteld voor gronden op het Des selke. Hieronder volgen de prijzen per m2: Grond voor te bebouwen binnen terreinen 3.626 m2, 11,voor bij zonder doeleinden 10.650 m2, 22, voor flatbouw in de woningwet-sec tor 3.300 m2, 40,voor winkel bouw 616 m2, 25,grond voor flatbouw aan de Beekweg, niet val lend in de woningwetsector 3.933 m2, 42,voor eenvoudige woningbouw 50.473 m2, 14,voor betere wo ningbouw 1.329 m2, 22, SCHOOL-TELEVISIE De St. Franciscusschool in Venray is ook een van de scholen, die deel neemt aan school-televisie. Een ex periment, dat later voor andere scholen nuttig en dienstig kan zijn, Maar er moet een televisietoestel komen. Nu zou men dit kunnen aan- schafen op grond van art. 72 van de Lager Onderwijswet, maar nog staat niet vast of deze aanschaffing de normale eisen niet te boven gaat. Daarom lijkt het B. en W. wijzer om voorlopig tot beslist is of art. 72 er bij gehaald kan worden zelf een toestel te kopen en die aan de school ter beschikking te stellen. Daarna begon de Raad aan behan deling van de schriftelijke vragen, waarvan U elders in dit blad een verslag vindt. Vernieling", zei de officier bars en de verdachte knikte schuldbe wust. Veertig jaar lang had hij ge meend dat hij voor het geluk was geboren. En nu kwam hij onver wacht in het verdachtenbankje te recht. Hij kon er goed van komen, daar niet van. Maar steeds had het hem voor de ogen gezweefd, dat er nog eens iets bijzonders zou gebeuren. Iets dat hem in één slag tot een rijk man zou maken, 's Avonds voor het slapen gaan kon hij heerlijk liggen dromen wat hij allemaal zou doen als hij eens tienduizend gulden, of honderdduizend ,ofeen miljoen kreeg. Hij speelde toto, lotto en in iedere loterij. Misschien zou hij verstandiger zijn geworden als hij niet had geluisterd, toen hij op een nacht in zijn slaap een stem meede te horen die zei: „In dit huis ligt een schat verbor gen!" Met de rust was het sindsdien gedaan, want hij wist zijn vrouw ook zo gek te krijgen dat ze aan zijn droombeeld geloofde. Het echt paar klopte tegen de muren en op de vloeren, want ergens in huis moest zich een geheimzinnige holte bevinden. Er werd een wichelroede loper bij gehaald, en die wees er gens in de kamer een plek aan, vlak bij de muur. Meer kon hij er niet van zeggen, zei hij, toen hij het ge peperde honorarium in zijn zak stak. Zaterdag is men in Venray overgegaan tot een drastische maatregeL Op bevel van B. en W. is namelijk de bouw van een bungalow aan de Beek weg niet alleen stopgelegd ,maar ook met prikkeldraad en hekken af gezet; ja er is gedreigd met afbraak. In de raadvergadering gaf de VOORZITTER de volgende verkla ring ever deze handelwijze: In een rondschrijven van 21 okto ber 1961 heeft ons college de aan dacht willen vragen van alle inwo ners dezer gemeente voor het feit dat het NIET is toegestaan enig bouwwerk op te richten, zonder dat daarvoor de vereiste bouwver gunning van het college van burge meester en wethouders is verkregen terwijl het eveneens NIET is toege staan dat wordt gebouwd in afwij king van het bouwplan, waarop ver gunning is verleend. Er is toen duidelijk gewaarschuwd dat indien men toch zonder of in afwijking van een schriftelijke ver gunning bouwt men zich blootstelt aan het ingrijpen door het gemeen tebestuur, hetzij door het doen stop zetten van het werk, hetzij zelfs door het doen wegnemen van hetgeen in strijd met de wettelijke bepalingen is gebouwd. Onlangs is in deze gemeente ge constateerd dat een woning in aan bouw is genomen waarbij 1. in strijd met de bepalingen van het ter plaatse geldend uitbrei dingsplan in hoofdzaak werd ge handeld; 2. geen gemeentelijke bouwvergun ning was gevraagd of verkregen; 3. geen rijksgoedkeuring (als be doeld in de Wederopbouwwet) was gevraagd of verkregen. Toen ondanks een stopleggings- bevel van de ambtenaar van bouw en woningtoezicht en ondanks pro ces-verbaal van de Rijkspolitie het bouwwerk werd voortgezet, heeft het college van burgemeester en wethouders gemeend verdergaande maatregelen te moeten treffen. De woningwet geeft aan ons college de bevoegdheid om, desnoods ten koste der overtreders, te doen weg nemen of beletten ,van hetgeen in strijd met de wettelijke voorschrif ten wordt ondernomen. Betrokkene is schriftelijk aange maand om binnen een bepaalde ter mijn de bouw stop te leggen en af te breken, met aankondiging dat de gemeente anders zelf zou gaan op treden krachtens de Woningwet. Toen na het verstrijken van de termijn aan de aanmaning geen ge volg was gegeven, heeft ens college zich genoodzaakt gezien op zaterdag 26 oktober i.l. het bouwwerk dicht te spijkeren en af te sluiten, zodat afbouw voorkomen wordt. Dit geval moge een duidelijke waarschuwing inhouden voor de ge hele bevolking. Wij hebben alle be grip voor de noodsituatie van vele woningzoekenden en aspirant-bou wers en wij willen hun moeilijkhe den zoveel mogelijk verlichten, maar het is voor een geordende sa menleving ook uit een oogpunt van verdelende rechtvaardigheid! .naaiivaardbaar dat men in strijd met alle wettelijke bepalingen zijn eigen gang zou kunnen gaan zonder ingrijpen van bovenaf. Dit toe te staan zou onjuist en onrechtvaardig zijn tegenover al degenen die wél de gewone weg bewandelen en die ondanks de vele belemmerende fac toren van de huidige tijdsomstandig heden hun beurt afwachten. Het zou bovendien tot wanorde leiden, waar van uiteindelijk de goedwilenden 't slachtoffer worden en waarbij de kwaadwillenden zich bevoorrechten. Wij hopen dat eenieder van de juistheid van de getroffen maatrege len overtuigd is en er naar zal han delen! Nader vernemen wij nog dat deze streek agrarisch gebied is, dus dat daar alleen gebouwd mag worden in dien de projecten een duidelijke agrarische „inslag" hebben. Dat geldt zowel voor het grondbezit als voor de grootte van bedrijfsgebouwen. Bungalows kunnen hier alleen ge bouwd worden indien zij een mini mum inhoud hebben van 500 m3 en minstens 2 ha grond als eigendom rondom hebben liggen. Over de verder ontwikkeling van deze zaak kon B. en W. nog niets zeggen, veel hangt af van de bouw- ster van deze bungalow, mej. P. J. VOORGESCHIEDENIS Mej. J. kreeg in nov. 1960 een bouwvergunning voor een kippen hok ter plaatse. Zoals deze dame nu verklaart was toen de bouw van ;n kippenhok i.v.m. de slechte prijzen van mestkuikens niet rendabel meer en zij besloot, na wikken en wegen, in plaats van een kippenonderdak voor zichzelf een onderdak te ma ken in de vorm van een bungalow, zoals die op bijgaande foto staat af gebeeld. Het is een geval van plm. 400 m3 inhoud, incl. kelder en berging. Normaal gebouwd schat men de bouwprijs op 21.600,maar de bungalow is niet normaal gebouwd. Ze is in vrije tijd en gedurende bouwvakvakanties beetje voor beet je omhoog gekomen tot op 6 sept. j.l. de bouwpolitie in de gaten kréég dat langs de Beekweg iets gebeurde wat niet door de beugel kon. Of het waar is dat men toen al bijna twee jaren aan het bouwen was, is niet te achterhalen, al fluistert men dit wel in de buurt. Wat er van zij. een rapport over deze bouwerij ging naar de Rijkspolitie, die proces-ver baal opmaakte op 30 september en naar B. en W., die, toen minnelijke verzoeken tot stoplegging niet baat ten, op 7 oktober mej. J. een formele waarschuwing gaven en haar ver zochten binnen 14 dagen het bouw werk te slopen. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, werd zaterdag j.l. de bouw dichtgespijkerd en af gerasterd. Wat er verder gaat gebeuren is in de schoot der goden verborgen, al dus Burgemeester Custers. Maar die avond haalde de verdachte voorzichtig een paar planken uit de vloer, zonder iets te vinden, overi gens. Later bedacht hij ,dat het best op dezelfde plaats in de kelder kon zit ten. De halve keldervloer werd er uit gebroken en er ontstond een kuil, waarin man en vrouw samen kon den verdwijnen.. Maar de schat von den ze niet. Op een avond gebeurde het. Ze zaten tegenover elkaar aan tafel. Toen reed er een zware vrachtwagen voorbij. En tegelijk tinkelde het zilverig, vlak bij de plaats, die de wichelroedeloper had aangewezen. Wég was de rust. Een volgende zware vrachtauto deed de plaats wat nauwkeuriger afbakenen. Nog geen vijf minuten later was hij met hamer en breekijzer bezig stenen uit de muur los te wrikken, onder de aanmoedigende blikken van zijn vrouw. Een half dozijn stenen werd weg gebroken. Daarachter bevond zich een holte. Bij het licht van een zak lantaarn zagen ze een ruwe plank. Het klonk hol, toen ze er op klop ten. Een paar ferme slagen van de bijl en de plank begaf het. Het licht van de zaklantaarn scheen in de donke re ruimte. Het werd weerkaatst door het geflonker van zilveren lepels en vorken en allerlei ander zilverwerk. Een kreet van verbazing konden ze nauwelijks onderdrukken. Maar tegelijk werd het licht in de schatkamer. En voor het gat in de muur verscheen het ietwat paars aangelopen hoofd van de buurman. „Hoe haalt u het in uw hoofd om mijn dressoir in te breken!" schreeuwde hij. Zo is dat mannetje voor de poli tierechter terecht gekomen wegens vernieling. Vijf en twintig gulden boete moet hij betalen en de muur heeft hij moeten laten herstellen. Maar zoals hij daar met afzakkende schouders moedeloos wegslofte, had hij er wel een paar honderd gulden voor over gehad als hij zijn illusie had mogen houden. VENRAY Het programma voor het R-K. Vrouwengilde luidt voor de komen de maanden: 7 november: Eenvoudige zieken verpleging thuis, door Zr. J. Tacken, Venray. 18 november, Het gebruik van elektrische huishoudelijke appara ten door N.V. Philips, Eindhoven. 19 december: Het Kerstgebeuren in de schilderkunst, door de heer J. Jongenelen, Utrecht. 30 december De Lachende Kerk, door de heer Fons Jansen, Hilver sum. 5 januari: Kindermiddag. 20 jan.: Antiek in onze woning, door de heer J- Schuurhuis, Schip- borg. 12 maart: Hoe houden we vakan tie? door ANWB, Den Haag. 25 maart: Bid- en boetedag. Ver diepingsdag in Kasteel Well. 20 april: De vrouw in haar moei lijke jaren ,door Dr. E. Driessen, Heerlen. 18 mei: Jaarvergadering. Verder bestaan er de volgende ak- ties: Babysit-centrale: aanmeldingen en aanvragen via mevr. A. Rippe-Rof- felsen, Maasheseweg 25, telefoon 1859. Hulp aan zieke moeders, voor le den, door leden. Aanmeldingen en aanvragen via mevr. Rippe-Roffel- Inlandse Priesterstudent. Ziekenbezoek: leden, langer ziek dan twee weken, ontvangen bezoek van het bestuur. Studiefonds: op de bijeenkomsten wordt een spaarpot doorgegeven, waarin giften worden verzameld om te komen tot het adopteren van een Inlandse Priesterstudent. Clubs: Cursus naaien en knippen: aan meldingen via mevr. J. Hermans-Ter Burg, Julianasingel 26, teL 1129. Gymnastiekclub: aanmeldingen via mevr. J. Hermans-Ter Burg, Julia nasingel 26. tel. 1129. Gymnastiekclub a.s. moeders: aan meldingen via mevr. J. v. Noorden ten Doeschate .Smakterweg 1, tel. 1923. Leesclub: aanmeldingen via mevr. K. Hanssen-Boots, Wilhelminastr. 8, tel. 1318. TEGEN SCHIETENDE SCHILDWACHT De commandant van de Palmka- zerne in Bussum heeft besloten, dat de 19-jarige dienstplichtige, die in augustus als schildwacht een ande re dienstplichtige, die de kazerne verliet, dodelijk trof, niet door de krijgsraad zal worden vervolgd. Volgens de commandant is er geen sprake van dat de schildwacht enige schuld aan 't gebeurde heeft. De mi litair handelde volstrekt volgens de geldende orders. De dood van de dienstplichtige moet volgens de com mandant gezien worden als een on geval. De commandant heeft dit be sluit genomen na een gelijkluidend advies van de auditeur-militair bij de krijgsraad te velde-west. Op het ministerie van Defensie is men nogal gebelgd over de bewering dat de minister van Defensie heel karig is tegemoet gekomen aan de wensen van de familie van de over leden dienstplichtige voor wat be treft de vergoeding der begrafenis kosten. De minister heeft juist, hoewel er geen juridische dwang kon zijn, op eigen initiatief aange boden alle kosten te vergoeden van de begrafenis van de overleden F. V. Volgens een mededeling van de familie van de overledene aan een verslaggever van een landelijk dag blad, zou Defensie niet meer hebben betaald dan de helft der kosten van de grafsteen. In werkelijkheid ech ter heeft het departement ruim drie duizend gulden uitbetaald aan de broer van de overledene. Voor de begrafenis en alle bijkomende kos ten. De minister heeft niet willen argumenteren over de „bijkomende kosten" hoewel de broer daar nog al ruime opvatitngen over had. Zo vermeldde zijn rekening posten als „75 cent: scheren vader", „55 gulden loonderving wegens voorbereiding begrafenis" en „12 gulden soep voor 40 personen". De 19-jarige dienstplichtige F. F. overleed op 5 augustus nadat hij door een kogel in de lies was getrof fen. Hij rende op 1 augustus over stuur de kazerne uit, vermoedelijk omdat hij het niet eens was met een overplaatsing. Na een sommatie van de schildwacht bleef hij doorrennen, waarna het noodlottige schot volg de. De mededeling aan de verslaggever dat de minister geen schadevergoe ding heeft willen betalen bij wijze van smartegeld bestrijdt het mi nisterie ook. Er is, aldus een woord voerder van het departement, nooit een aanvraag hiertoe ingediend. VIER VERGUNNINGEN VOOR Aannemer Manders uit Neerkant heeft de eerste vier vergunningen voor 't bouwen van Bogaers-wonin- gen van het nieuwe type gekregen. De aannemer, die met de Fijnaart- se directeur gemeentewerken, de heer Snaterse .de primeur voor de goedkope tienduizend-gulden-wonin gen had, zal zo snel mogelijk met de bouw beginnen. In de loop van no vember komen de eerste woningen in de gemeente Deurne waarschijn lijk klaar. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. W. J. A. BLOEMEN Stationsweg 5 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. T. TACKEN Landweertweg 22 Telefoon 1629 GROENE KRUIS Donderdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN van zaterdag 12 uur tot zondag nacht 2 uur Vroedvrouw Kruijsen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1152

Peel en Maas | 1963 | | pagina 1