Overpeinzingen Veilig Verkeer... Hel Concilie en de Missie f'^.500,- voorDousadj Op weg 0 naar Mu^tinQin^lcitie Kruisplanting Vredeskerk Bekendmaking Uit Peel en Haas SKSrrSi'S WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 No. 44 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS De eerste maatregelen, die de regering denkt te treffen ter voor koming van overbesteding, zullen bestaan uit beperkingen van overheidsinvesteringen en verhoging van enkele indirecte belas tingen n.l. die op benzine en rookwaar. Een investeringsbeperking by de overheid wordt pas langs omwegen door de burgers gevoeld maar een hogere heffing op benzine en rookartikelen voelen de meesten van ons onmiddellijk in de portemonnaie. Zij maken een zetelende regering terstond impopulair en verzwakken dus recht streeks de positie van het kabinet. Waarom wordt de minster van financiën deze weg opgedreven? WAAROM JUIST DEZE ARTIKELEN? Het heffen van indirecte belastin gen is een van de oudste middelen van een regering om aan geld te ko men. Gaan wij de geschiedenis na, dan vinden wij telkens artikelen, die om de daarop te heffen belasting de belangstelling van de overheid genoten. Dikwijls werd daarvoor het graan gekozen of het zout. Andere goederen die door ministers van fi nanciën omhelsd werden, zijn het bier, de wijn, de suiker en het post vervoer. De meeste van de uitver kozen waren behoorden eertijds tot de eerste levensbehoeften. kunnen meer artikelen .men noemt reeds het gedestilleerd, voor extra heffing worden aangewezen. In nood kan zelfs de omzetbelasting over de gehele linie worden ver hoogd. Een gerichte extra-heffing, als thans voorgenomen, heeft als nadeel dat zij enkele groepen uit het be drijfsleven tijdelijk of voor lange tijd in haapr ontplooiing de dupe laat worden ten bate van het alge meen belang. Over dit bezwaar pleegt onze volksvertegenwoordiging in het algemeen heen te stappen, al zal het in bepaalde sectoren van het transportbedrijf dat nog niet op die- seltractie overschakelde, wel gaan spannen. GROTE VERANTWOORDELIJKHEID Kan met deze en andere maatre gelen een snel-voortgaande inflatie in Nederland worden afgeremd, dan verdient de regering steun in haar pogen. Minister Witteveen zal er dan echter voor moeten zorgen dat de extra-belastingen niet opnieuw via staatsuitgaven in circulatie ko men. Zorgt hij daarvoor dan wordt hem via de loonverhogingen en ex tra indirecte belastingen de weg ge baand voor een verlaging van de di recte belastingen, die ons al zo lang is toegezegd. Maar welke minister van financiën in het verleden heeft de verleiding kunnen weerstaan ex tra inkomsten in te passen in het normale inkomstenschema van de staat? Hoe moeilijk is dan de fircale weg terug! Looninflatie kan tenslotte verkleuren tot een belastinginflatie. De pessimisten, die beweerden dat een caritasweek, een vluchte- lingenaktie, Missiezondag en de aktie Wtf en Zij, wel zoveel geld hadden weggehaald dat er voor het Perzische dorp Dousadj weinig of niet meer over zou blyven, hebben ongelijk gekregen. Dat kon de heer Ruyten duidelijk konstateren aan de daadwerkelijke en financiële hulp en resultaten, die hem aangeboden werden op de grote sluitavond van deze aktie, zaterdag j..l in het ontspannings gebouw van Huize St. Anna. Daar mocht hij namelijk voor een overvolle zaal 2480,in ontvangst nemen, zijnde de opbrengst van de verkoop van doosjes lucifers, die praktisch alle jeugdbewegingen in de gemeenten Venray, Wanssum en Meerlo de afgelopen week hadden georganiseerd. Op deze avond kwamen afgevaar digden van deze jeugdverenigingen deze opbrengsten aanbieden, ai dan niet in badmuts verpakt. Venray's harmonie en de drumband van het patronaat hadden voor het begin van deze avond Venray wakker geschud uit de mist en ondanks dit minder prettige weer was de prachtige zaal van Huize St. Anna zeer goed bezet. Burgemeester Dittricht van Wanssum en Meerlo en Burgemees ter Custers, de vertegenwoordiger van het provinciale comité de heer Goossens uit Gennep, Moeder Over ste van St. Anna, Deken Loonen, volgden met de aanwezigen de ver richtingen van de heer Ruyten. die met elan verschillende midden- standsbedrijven via telefonische op roepen nog geld wist „af te persen voor dit Perzische doel en de ver enigingen ontving, die ofwel geld kwamen aanbieden of voor opluiste ring van deze avond zorgden. Dat waren er velen, zowel het Franciscuskoor, als het Dameskoor, de Judoclub, even goed als de drum- Zondag is onder grote belangstel ling aan het Molenplein het kruis geplant op de plaats waar in de toekomst het hoogaltaar in de nieu we kerk van Christus de Vredes vorst komt te staan. In aanwezigheid van vele toekom stige parochianen en belangstellen den werd zondagmiddag op het Mo lenplein door de H.E. Heer Deken Loonen een plechtig Lof opgedragen. Als gasten waren daarbij aanwezig de heer Burgemeester, het kerkbe stuur van de Christus Koningkerk, het aktiecomité. de architekten Boosten en vertegenwoordigers van het aannemingsbedrijf Gebr. Janssen N.V., terwijl verschillende geestelij ken uit het Dekenaat acte de pre sence gaven. band van het patronaat ,de gymnas tiekvereniging, de uitstekende ballet groep van Huize St. Anna als Vorst Karei en de zijnen ,die voor de om lijsting zorgden van een buut van Matties. Zelfs de grootste optimist had niet durven dromen, dat men nog een avond op zo'n korte termijn had klaar kunnen krijgen, die zoveel afwisseling en zoveel te zien zou geven en die tot in de kleine uur tjes voortduurde, zonder dat men naar zijn bed begon te verlangen. Een afwisseling-rijke avond, terwijl de heer Ruyten zijn secondanten aan het werk hield om al de giften en gaven op te tellen. Tegen 11 uur kon hij telefonisch de Gouverneur in Maastricht vertellen dat men de 3500,gepasseerd was, wat hem en de milde gevers prompt een har telijk bedankje van deze Excellentie opleverde, dat prompt via de soms te harde luidsprekers werd overge bracht. Een avond, vol improvisatie, maar ook met veel geld, zodat toen het einde kwam de telmachine 4334, aanwees, welk bedrag nog verhoogd zal worden met enkele akties uit Geysteren en Wanssum. Een fraai resultaat, waarop Ven ray en vooral de Venrayse jeugdver enigingen, die hiervoor een groot deel van het werk hebben moeten verzetten, terecht trots mogen zijn. En die naar zulk een gezamenlijk optreden van onze Venrayse vereni gingen graag_nog een keer terug doet verlangen.*."."." oïU ««miiftnfa L l AKM fcvP0U»ki> f inane Er waren verschillende redenen voor die keuze, maar de voornaam ste was wel dat men over geen an der middel beschikte om een flinke belasting te heffen. De inkomens konden niet worden belast omdat die bij de overheid niet bekend wa ren of niet gecontroleerd konden worden. Om deze reden zien wij in minder hoog ontwikkelde landen de ze vorm van belasting heffen dan ook veelvuldig toegepast. Het grootste hieraan klevende be zwaar is echter dat het grootste deel van dit soort belastingen wordt op gebracht door mensen, die haar het slechtste kunnen betalen. Gaan wij bijvoorbeeld een heffing leggen op graan, dan worden alle broodver bruikers getrofen. De grootste brood verbruikers zijn echter de mensen met lage inkomens waarbij de grote gezinnen het meeste moeten beta len. INVLOED OP VERBRUIK Om deze onbillijkheid te Voorko men is in Nederland het zwaarte punt van de belastingheffing op de directe belastingen gelegd. In de overheidshuishouding met een meer geleide economie wordt echter de indirecte belasting gehanteerd om het verbruik te beïnvloeden^ Als doelwit voor de heffing worden dan artikelen gekozen ,die wel algemeen sterk begeerd worden, maar waar van toch de consumptie kan worden nagelaten zonder dat men in de be vrediging van zijn eerste levensbe hoeften wordt getrofen. Tot deze artikelen behoren de rookwlftn. Roken wordt door tallozen wel als een onmisbare behoefte gevoeld, maar het kan beperkt worden of zelfs achterwege gelaten. In verband met de verschenen rapporten over de oorzaken van de vreselijke kan ker moet het heilzaam worden ge acht wanneer de rookgewoonten worden gematigd. Dure tabakswaren zullen vooral door de jeugd minder worden gekocht en daar wordt de gemeenschap een dienst mee bewe zen. MAAR DE BENZINE DAN? Het argument van bescherming der volksgezondheid gaat niet op bij de benzine-belasting. De rege ring zal mogelijk niet aarzelen te verklaren dat haar de ontwikkeling van het snelverkeer in Nederland uit de hand dreigt te lopen. Met na me de wegenbouw blijft achter bij de groei van het aantal verkeers middelen. Helaas is een dergelijke argumen tatie juist, maar zij werkt voor elk kabinet als een boemerang. Ons volk heeft de staat middels de wegen belasting in de loop der jaren meer dan voldoende fondsen ter beschik king gesteld om een behoorlijk we gennet te bouwen. Op dit punt heeft het echter dikwijls aan een vooruit ziende blik ontbroken en de op brengst van het verkeer is deels voor ander doeleinden besteed, zo dat wij nu letterlijk meer dan eens met de brokken zitten. Ons volk zal de hogere benzine- lasten desnoods dragen, doch er geen ritje minder om maken en er geen auto minder om kopen. WEGGEZOGEN KOOPKRACHT Met de groei van de bevolking en de toenemende welvaart zal de consumptie van rookwaar evenmin duurzaam dalen. En daarmee bereikt dan de regering haar doel met deze extra lasten. De extra belasting opbrengst kunnen de consumenten niet meer voor andere doeleinden besteden .Zodoende worden er ge weldige bedragen aan koopkracht weggezogen. Die koopkracht neemt toe door "de loonsverhogingen. Het effect daar van wordt dus gedeeltelijk geneu traliseerd. Mocht het effect van de ze heffingen onvoldoende zijn dan Als je met echte interesse de wer ken van 't concilie van dag tot dag volgt, kun je 't wel eens moe wor den om steeds te luisteren naar de verslagen over het diakonaat of over het college van bisschoppen, hoe in teressant en belangrijk het ook is. Soms lijkt het wel zeer ondankbaar werk, omdat je de uitslagen van de stemmingen toch niet volledig weet. Zodoende raken we soms de draad kwijt in al die discussies. Maar die het geluk, of misschien beter gezegd, de genade heeft gehad om de Con cilievaders te zien bidden en om van verre te mogen deelnemen aan dat gebed, ziet toch wel dat al die dis cussies in dezelfde St. Pieter de voortzetting zijn van dat gebed. Daarom is het ook zo zinvol dat er iedere morgen een H. Mis gecele breerd wordt voor de aanvang van de vergadering en dan vaak volgens de verschillende ritussen. De kerk vergadering is geen vergadering zo als alle andere grote vergaderingen; 't is werkelijk de kerk ,die in dat gezamenlijk gebed de eenheid zo sterk naar voren brengt. Zo is dit concilie naar buiten eigenlijk al een teken van eenheid van de Kerk; 't is het bewijs dat onze Moeder de Kerk mee wil met onze tijd, dat zij groeit, misschien langzaam, naar haar volheid. MISSIE-ZONDAG IN DE ST. PIETER De grote verscheidenheid van lan den en culturen is steeds iets bij zonders geweest van dit concilie. Zondag op missie-zondag kwam dat nog 'ns extra naar voren. Paus Pau- lus VI heeft op missie-zondag veer tien bisschoppen geconsacreerd, waarvan het grootste deel bestemd is voor de missies. De St. Pieter was bij die gelegenheid natuurlijk VERPLICHTE INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat gelegenheid bestaat, om de kinderen van TWEE maanden en ouder kosteloos te doen inenten tegen pokken en wel: de kinderen wonende in VENRAY- KOM en KERKDORPEN op donder dag 7 november 1963 om 2 uur na middag in het Groene Kruisgebouw aan de Merseloseweg; de kinderen wonende in YSSEL- STEYN op woensdag 13 november 1963 van 2.002.30 uur namiddag in het Gemeenschapshuis. Men wordt verzocht op t(jd aan wezig te zqn en bij de inenting en controle de oranje-inentingsboek jes mede te brengen. Om het verloop der enting te la ten onderzoeken en daarna het be wijs te ontvangen, dat de enting met goed gevolg heeft plaats gehad, moeten de kinderen, die op 7 novem ber geënt zijn, terugkomen op don derdag 5 december, die op 13 no vember geënt zijn op woensdag 11 december, op dezelfde plaats en uur als boven aangegeven. Ingevolge de inentingswet moeten de kinderen, voordat zij de leeftijd van één jaar bereikt hebben, wor den geënt. De kinderen moeten op de dag der enting TWEE maanden oud zijn en gezond. Venray, 25 oktober 1963. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris. weer vol, maar 't mooiste was dat zeer vele bisschoppen bij deze wij ding aanwezig waren. Deze nieuw- gewijde bisschoppen komen de groep van missie-bisschoppen weer ver sterken. Trouwens het is misschien interessant om te weten hoeveel mis sie-bisschoppen op het concilie aan wezig zijn. Hoewel de christenen van Azië, Afrika, Oceanië slechts een tiende van de kerk vormen, maken hun bisschoppen een vierde van 't concilie uit. In 't geheel zijn dit er 737, waaronder 299 bisschoppen uit Afrika. De groep missie-bisschoppen vormt een hechte eenheid omdat zij in hun gebieden vaak met dezelfde moeilijkheden te kampen hebben. Een van de meest op de voorgrond tredende figuren uit deze grote groep is wel kardinaal Roegambwa. die vrijdag het woord voerde en zich heel beleefd en toch duidelijk af vroeg, waarom er geen leken uit de missie-landen op 't concilie aanwe zig waren. Deze kardinaal is een van de 60 Afrikanen ,die geboren en opgegroeid zijn in Afrika; er zijn 92 Aziatische bisschoppen op 't Con cilie, die heel hun leven in Azië hebben doorgebracht. Deze bisschop pen vertegenwoordigen bijna de he le wereld op dit concilie. Zij komen uit niet minder dan 79 naties en zijn opgegroeid in 6 of 7 verschillende culturen. Het is dan ook wel begrij pelijk dat een derde van de inter pellaties van de liturgie van nen af komstig waren. Zo wordt de ver scheidenheid hier in de kerk prach tig naar voren gebracht en tevens, zo zegt een Franse journalist, verte genwoordigen deze missie-bisschop pen al degenen, die nog niet be keerd zijn. Bij gelegenheid van deze missie zondag vroeg de H. Vader zondag nog een extra gebed voor de mis sionarissen. Hij zei letterlijk dat wij allemaal missionarissen moesten zijn en bad toen voor de uitbreiding van de kerk op aarde. Ik vond 't mooi en zinvol om met de Paus en alle mensen op 't grote St. Pieters plein te mogen bidden voor de ge wone missionarissen. En wie denkt dan niet ana de een of andere be kende van de familie of van 't dorp. De Vaders hebben de afgelopen week vijfmaal vergaderd over de thema's collegialiteit en diakonaat. (Ondertussen is men ook begonnen met 't derde hoofdstuk over 't sche ma van de kerk, nl. over 't volk Gods en de leken). De belangrijkste interpellatie t.a.v. 't prelaatschap, was die van Kard. Frings uit Keu len. Deze Duitse kardinaal, die al meermalen gesproken heeft op het concilie en die, ondanks dat hij half blind is ,zijn redevoeringen uit 't hoofd afsteekt in een prachtig latijn en met een bewonderenswaardige voordracht, sprak ten gunste van 't college. „Laat 't college naast de Paus niet even duidelijk in de tra ditie van de eerste eeuwen liggen, het primaatschap van de Paus ligt ook niet zo duidelijk in. Daarom heeft men niet 't recht twee ver schillende methodes te gebruiken naar gelang men spreekt over 't pri maatschap of over 't college." Tenslotte sloot de Begische Kard. Suenens 't debat, omdat men hoe langer hoe meer in herhalingen viel en er wezenlijk niets nieuws meer gezegd werd. De Vaders konden voortaan de opmerking schriftelijk indienen en al degenen, die spraken in naam van vijf bisschoppen, zou den mogen spreken. Door de stemmingen is 't twee derde deel van de liturgie terug ge wezen naar de commissie. Het be haalde niet de vereiste twee-derde meerderheid. De Vaders zullen daar evenwel nog op terugkomen. LIJDENDE KERK Even wil ik nog iets schrijven over de interpellatie van Kard. Wyszyns- ki van Polen. Hij meende dat er in het schema over de kerk te weinig rekening gehouden was met de po sitie van de kerk in die landen, waar zij in haar vrijheid wordt be knot. De wezenlijke band der een heid is de H. Geest. Daarom zag hij liever dat in 't schema niet zoveel termen gebruikt zouden worden, die aan de oorlog en triomf deden den ken, maar vroeg om liefde en dee moedigheid. De missie-gedachte en de lijdende kerk zijn als 't ware dagelijks tegen woordig op dit concilie. Zo is er 'n stijlvolle tentoonstelling opgezet, waar het lijden van de kerk wordt uitgebeeld. Daar zie je hoe de kerk heeft geleden en nog steeds lijdt Maar ook door de aanwezigheid van verschillende bisschoppen uit de lan den is de kerk hier in Rome in vele aspecten tegenwoordig. Op de Patersbleek alhier is ge plaatst het groote circus Lasson, hetwelk op 9, 10, 11 en 12 Novem ber voorstellingen zal geven. De rechtbank te Roermond eischte 2 maanden gevangenisstraf tegen een zekere Th. te Venray, be klaagd van vernieling van glasrui ten aan het gasthuis te Venray. Naar wij vernemen, hebben zich, zegge en schrijve „twee" leer lingen aangemeld voor het in de Dorpsschool te geven Herhalingson- derwijs. oZals wij indertijd meldden, bedraagt het aandeel van Limburg in de nieuwe lichting voor de Na tionale Militie 1185 manschappen. Het totaal ingeschrevenen dat aan deze loting deelnam, bedroeg 1233. In geheel Limburg lootten dus slechts 48 personen vrij. Het aantal door de gemeente Ven ray te leveren bedraagt 29 van de 30 ingeschrevenen. Voor de totstandkoming van de halte Oirlo-Castenray met los- en laadplaats aan wachtpost 51 werd ip een drukbezochte vergadering voor 2000 geteekend aan vrijwilli ge bijdragen. Men kan nu het Ge meentebestuur missen. De Burgemeester van Venray ver zoekt de inwoners van Venray bij gelegenheid van het bezoek van Z.E. den Heer Commissaris der Koningin aan deze gemeente de Nederlandsche vlag aan hunne huizen te doen wap peren. Voor puik, blank ,drood schoof- stro wordt 22,50 per 1000 kg be taald. Op 15 en 16 nov. a.s. zal de Zandvereeniging „Het Heidebloemp je" een groot concert met toneeluit voering geven in de zaal van L. Pot ten aan de Heide. RIJEXAMENS MET POVER RESULTAAT Van de 800.000 aanvragers voor het afleggen van een examen tot het bekomen van de rijbevoegdheid zakt bijna 68 pet. Los van de vraag of alle examinatoren iedere kandidaat objectief bedoelen in een zo korte rijvaardigheidsproef, is dit toch wel een pover resultaat. Menigeen heeft zelf het examen afgelegd en over het algemeen is het toch niet zo moeilijk. Het is voor een examinator vaak wel moeilijk te bepalen of die ene grote fout, die de uitslag negatief maakt, echter de schuld was van de kandidaat. We zouden dan ook willen voorstellen dat de examinator van te voren kontakt opneemt met de rij instruc teur, een onderwerp dat herhaalde lijk aangeroerd is ,maar waarvan de overheid blijkbaar het belang nog niet inziet. De veiligheid op de weg moet toch een belagrijke zorg van de overheid zijn, vooral nu wij ken nis hebben moeten nemen van ver schillende record cijfers, zoals die in het jaarverslag van het Verbond voor Veilig Verkeer dit jaar zijn verschenen. Uniek voor Europa is het gedeeltelijk afnemen van het rijexamen op de grote weg. Ook daar zal de kandidaat moeten bewijzen dat hij bij hogere snelheden zijn mannetje staat. Als nu het rij-onderricht nog wordt verbeterd en dat hangt weer samen met de gehele verkeers- opvoeding te beginnen bij de jeugd dan zal de algemene verkeersvei ligheid zeker verbeteren. Binnen en kele jaren heeft één op de 6 Neder landers een wagen, zo heeft de RAI berekend. Een feit te meer om aan de verkeersopvoeding bij het onder wijs iets te gaan doen. Bij het plechtig lof werd Deken Loonen geassisteerd door Pastoor Geerits en de Rektor van Mariann- hill, terwijl de dames van het da meskoor Venrode de gezangen ver zorgden. Pastoor Geerits hield een korte predikatie, waarbij hij er op wees dat op het feest van Christus Ko ningsschap het kruis gepland zou worden voor een nieuwe kerk, als teken dat deze plek grond een hele nieuwe bestemming krijgt, namelijk voor de eredienst aan diezelfde Ko ning. Hij was dankbaar dat het nu ein delijk zo ver was. Dankbaar voor de hulp ,die hem bij het voorbereidend werk aan alle kanten gegeven was; dankbaar ook voor het vele werk dat anderen hem uit handen hadden genomen. Hij bad Gods zegen af over de nieuwbouw, waarna hij Deken Loo nen vroeg het werk te willen zege nen en het kruis te planten. Terwijl de aanwezigen het: Aan U, o Koning der Eeuwen zongen, verrees op de plek van het toekomstige hoogaltaar het kruis, dat gezegend werd door de heer Deken. Na afloop van het Lof feliciteerde Deken Loonen de toekomstige paro chianen ,met dit begin van de kerk bouw. Er is aldus de heer Deken, veel werk verzet moeten worden, er zijn veel hinderpalen geweest, maar nu is dan een begin gemaakt en als alles meeloopt hoopt de nieuwe pa rochie kerstmis 1964 in eigen kerk te kunnen vieren. Dat is een geluk wens waard en ook hij op zijn beurt dankte allen, die zich hebben inge zet dit mogelijk te maken en die blijven werken om de vele finan ciële consequenties zo dragelijk mo gelijk te doen zijn. Met de bede, dat de bouw vlot en zonder ongelukken voltooid zou mogen worden, besloot de heer Deken zijn felicitatie en dankwoord. Dan had Pastoor Geerits en het kerkbestuur vele gelukwensen m ontvangst te nemen waarna het ak tiecomité vergaderde om de laatste loodjes nog wat lichter te maken BIJ TWEEDERDE DER VERKEERSMISDRIJ VEN ALCOHOL (MEDE-) OORZAAK Bij het CBS is onlangs de publi- katie „Toepassing der Wegenver keerswet 1961" verschenen met tal van gegevens betreffende verkeers- misdrijven in dat jaar. Gegevens, die, voor zover zij betrekking heb ben op alcohol en wegverkeer, nog weinig opwekkende resultaten laten zien. Zo blijkt, dat tweederde van het aantal ernstige verkeersmisdrijven in 1961 (uitgegaan van het aantal onherroepelijke veroordelingen we gens misdrijven volgens de Wegen verkeerswet) was te wijten aan het gebruik van alcoholische dranken voqr of tijdens deelneming aan het voor of tijdens deelneming aan het keersmisdrijven als gevolg van drankgebruik vertoont wel een lang zame daling (van 81,8 pet. in 1962 tot 65,1 pet. in 1961), maar is toch nog ontstellend hoog. Het Verbond voor Veilig Verkeer spant zich daarom tot het uiterste in om door propaganda- en voorlichtingsakties die percentages in een sterkere lijn te doen dalen. Verrassend was de uitslag, die het gevolg was van een nieuwe wijze van benaderen van de verstrekte gegevens. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een provinciegewijs overzicht samengesteld van de on herroepelijke veroordelingen wegens verkeersmisdrijven als gevolg van drankgebruik. Hierin valt op. dat in de provincie Noord Brabant het per centage van deze misdrijven het hoogst is met 74,5 pet. Zeeland volgt hierna direct met 74,2 pet. Het minst „drankzuchtig" waren de weggebrui kers in de provincie Noord Holland, waar het alcoholische aandeel in de verkeersmisdrijven „beperkt" bleef tot 53,6 pet., gevolg door Friesland met een percentage van 55,7.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 11