kinderboekenweek v.d. Munckhof n.v. Een strijd op Seven en dood EBBERINK kom keus kollektie j grote oeken boekhandel van 26 oktoker tm. 2 november Haarden Kachels b. ERVAREN TYPISTE 'I Het is wonderlijk te zien, met welk een precisie de moderne chi rurg te werk gaat; het is nog won derlijker te ervaren, hoe hij in vele gevallen op het moment zelf moet improviseren omdat hij voor plot selinge verrassingen komt te staan. De moderne chirurg heeft niets meer van de slager, zoals vroeger de chirurgijn of barbier ,die met 'n mes, een schaar en een zaag tewerk ging. De chirurg van nu houdt het midden tussen een technicus en een kunstenaar. Het menselijk lichaam is voor hem, wat het horloge is voor de horlogemaker. Hij kent alle raad jes en schroefjeshij haalt het hele spul uit elkaar om het feilloos weer te monteren. Als hij zijn in cisie maakt, staat een klein legertje van assisten klaar om ogenblikkelijk de doorsneden aderen af te klem men; om nieuwe instrumenten aan te reiken, om precies te doen wat hij wenst dat gebeuren zal. Een operatie is daardoor een teamwork geworden van een volko men op elkaar ingespeeld mensental. Oud is de chirurgie wel, want al in de oudheid schijnt het mes ge hanteerd te zijn, en Leonardo da Vinei stond ook niet vreemd tegen over de ontleedkunde. Langzaam maar zeker schreed de wetenschap evenweel voort in de richting van het feilloos kennen van het mense lijk lichaam. De ontdekking van de bloedsom loop, door W. Harvey in de zeven tiende eeuw, was van ontzagwekken de betekenis voor dat begrip. Later kwamen er nog tal van andere, bijna even ingrijpende nieuwigheden bij. De chirurgie ontwikkelde zich in de negentiende eeuw, toen mo gelijkheden werden ontdekt om de risico's - verbonden aan ingrepen van buiten het lichaam - te ver kleinen. Voordien waren de chirur gen eigenlijk altijd mensen geweest die buiten de eigenlijke geneeskun de stonden. Een dokter bemoeide zich niet met het werk van de bar bier N.V. INALFA Maasheseweg 83 - VENRAY Tel. 04780-1743 Gevraagd voor spoedige indienstreding a. ERVAREN STENO-TYPISTE iü op de afdeling Export en Verkoop binnenland. Geboden wordt een zelfstandige functie in een prettige omgeving. Voor de afdeling Export is kennis van de moderne talen vereist. Zij die hiervoor belangstelling hebben kunnen hun sollicitatie richten aan de afd. Personeelszaken. CORSETTEN GAINS BEHA'S Gaarne geven onze gediplomeerde CAMP-verkoopsters U gratis advies bij de keuze van uw corset, gain of beha hoek Marktstraat-Schoolstraat Uiteraard hebben de laatste we reldoorlogen daarbij hun stimule rende werking doen gelden. Dank zij de noodzaak van de slagvelden ontwikkelden de dokters steeds op nieuw nieuwe apparatuur en met de mogelijkheden van de operatie steeg de gevarieerdheid van het in strumentarium. Thans zijn vrijwel alle operaties mogelijk; het fijne hersenweefsel zowel als de meest kwetsbare inwendige organen zijn voor de chirurg bereikbaar. En toch is dat allemaal nog maar een kwes tie van korte tijd. Tot 1865 was in Londen een ope ratiekamer in gebruik, waar de chirurg aan een soort slagersbank stond, met daarnaast een bak met zand. Met z'n voet kon de dokter die bak naar de plaats schuiven, waar het meeste bloed van de bank liepDie operatiekamer - be stemd voor het lesgeven, want in de banken rond de tafel konden de stu denten het werk van de professor Onze collectie haarden, kookkachels, petroleumkachels en electrische kacheltjes is enorm. Keuze uit alle bekende merken. Wij hebben nog enkele speciale aanbiedingen. De houten operatietafel, die in Lon den werd gebruikt van 1820 tot en met 1865. Op de grend de bak met (:and, die melk de vc-ti!; vckplaast meest worden. Het klinkt allemaal vreemd, maar de krantenlezer van 1963 kijkt er nauwelijks nog van op. Hij zou toch stom verbaasd moeten zijn. want het is nog maar heel kort ge leden ,dat de chirurgijn of barbier het mes nog hanteerde op een ma nier, waarvoor de slager zich nu haast zou schamen. De heelkunde heeft pas de laatste honderd jaar zijn huidige aangezicht gekregen. Het is in de meest letterlijke zin een strijd op leven en dood, die de chirurgen in de moderne ziekenhui zen voeren. Met dien verstande ,dat de dood de man met de instrumen ten iedere seconde op de handen kijkt; maar dat in vrijwel alle ge vallen het leven de strijd wint. Drie factoren hebben de chirurgie doen groeien. Eerst de uitvinding van de antisepsie - het desinfectee- ren - later asepsie - het helemaal rein houden van de wond - die de wondinfectie voorkwam en daardoor de kans voor een patiënt om een operatie te overleven met zeker de helft deed toenemen. Voorts was er de ontdekking van middelen om een plaatselijke of al gehele gevoelloosheid teweeg te brengen. Voordien moést de chirur gijn z'n toevlucht nemen tot assis tenten die de patiënt vasthielden en eventueel het al te harde schreeuwen beletten. Factor nummer drie was tenslotte de ontwikeling, die het creëeren van een kunstmatige plaatselijke bloed- leegte mogelijk maakte. Het samen spel! van'-de2je dirie pnjtdekkingen deed de moderne chirurgie onstaan. [TIG Er gaat haast geen dag voorbij of we lezen wel hier en daar een bericht over de een of andere won derbaarlijke genezing. Meneer A. heeft zijn nier afgestaan aan me neer B., opdat die verder zal kun nen leven; patiënt X kreeg nieuwe ogen, dank zij patient Y, die z'n kijkers vcor zijn overlijden beschik baar had gesteld voor de oogbank; mevrouw O was al tweemaal dood, maar heeft gisteren het ziekenhuis in goede welstand verlaten. De chirurgie staat nergens meer voor tegenwoordig. Hersenoperaties zijn geen uitzonderingen en afwij kingen aan het hart kunnen zelfs langs operatieve weg worden her steld. En het stilstaan van het hart tijdens een operatie zal lang niet al tijd behoeven te betekenen dat de ingreep is mislukt Het spuitje adre- line, de hartmassage, hebben kli nisch reeds dode patiëntij meer dan eens het leven teruggegeven. Volkomen steriel werken te teams als eenheid voor het behoud van de patiënt, in de meest moderne ope ratiekamer van onze tijd. volgen - is geheel in zijn oude staat gelaten. Thans kan men er de angst om het hart slaan, wanneer men ziet, hce dokters in een wereldstad - aan een grote universiteit - nog geen eeuw geleden te werk gingen. Waar komend jaar het Venrayse zwembad gegraven zal worden zijn thans reedis bulldozers bezig met het egaliseren van de grond. Er is in Venray n.l. gebrek aan gele zand en die is hier nog te vinden. Zwarte grond zal t.z.t. aangevoerd worden voor de aanleg van zonneweide e.d. Berichten als zou men reeds met de aanleg van het zwembad bezig zqn, zqn dus wel wat voorbarig. fotos G. Kruysen Er is veel veranderd s'ndsdien, en deze ontwikkeling is eigenlijk nog spectaculairder dan die van de A- bom, als men er goed bii stilstaat.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 6