„OPEN" Si. SERVATIUS RUITERSPORT Geen zakkendragers meer FILMVORMING Afgesloten rijwegen Cursus ACTIE D0USADJ Gevaarlijke zuini inigheid VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 No. 43 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF GROTE STRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 N V. VENRAY WFFKRI AH VOOR VFNRAY FN OMSTRFKFN ADVERTENTIEPRUS S et. per nuLUeD Vennr 1.T5) GIRO 1050652 LjiwlVULrVU V OUl\ V 1\/1 J. J-flV wlVlü A lVLjlVLjll PRIJS PER KWARTAAL 1 1.50 (bu ABONNEMENTS- Wie zondag j.l. de kans aangegre pen heeft om in Huize Servatius eens een kijkje te gaan nemen in het verbouwde paviljoen C heeft van allerlei dingen kunnen zien. De bezoeker heeft wellicht het bouw technische wonder gezien van een verbouwing, die feitelijk meer nieuwbouw is, want van het oude, bijna 50 jarige paviljoen zijn prak tisch geen sporen overgebleven. 2 verdiepingen zijn er drie geworden, het dak is verdwenen en van de zaalachtige kamers en enorme zalen heeft men nu gezellige kamers ge maakt, prettige werkgelegenheden en keurige .slaapkamers. De keu kens zijn navenant, de nieuwe toi letten om te stelen en zo kan men doorgaan. Een stuk modernisering dat er zijn mag. En al wandelend door de brede lanen, waar de herfst in begint te spelen, al luisterend naar de uitleg die een vriendelijke rondleider ten berde brengt, peinst men dan dat in de afgelopen vijftig jaren in datzelfde Servatius heel wat veranderd is. Toen de Broeders van Liefde voor de eerste wereldoorlog naar Venray kwamen en hun bouwprojecten aan de toenmalige vroede vaderen voor legden, zijn deze achtenswaardige mannen zich een hoedje geschrok ken. Want dergelijke bouwprojecten kende men in ons goede Venray niet. En toen men dan hoorde dat dit al les zou worden ingericht volgens de meest moderne snufjes op het gebied van de psychiatrie hebben ze er niet veel van begrepen, maar waren blij toe, dat met deze inrichtingen nieu we kansen aan Venray geboden zou den wordenWant het stond im mers wel vast dat de broeders ook enkele mensen nodig zouden hebben dat geweldige bouwproject te ver wezenlijken en naderhand in stand te houden. Dat diezelfde Broeders in 1963 ruim 300 Venrayers in hun loonadministratie hebben staan, daaraan hebben ze toen waarschijn lijk niet gedacht. Ergens is het vreemd dat ook veel Venray se mensen van nu niet weten dat in deze inrichting al leen al ieder week duizenden gul dens uitbetaald worden aan tech nisch en verplegend personeel en dat zij een van de grootste werk gevers uit onze gemeente is Ergens is dat ook begrijpelijk. Hel is nog niet zo heel lang geleden, dat men de gebouwen van Huize Serva tius ternauwernood kon zien liggen, door de grote heggen en dat men er alleen in kon komen via grote poorten. Het was zo'n beetje ver boden gebied en de meeste mensen waren er ook een tikkeltj bang voor, want je kon immers nooit weten. Van de evolutie die ook de psychia trische doormaakte, van nieuwe werk- en geneesmethoden, die ook in Huize Servatius hun intrede de den, kwam men weinig aan de weet, ook al omdat dit boven het „petje" ging van de meeste mensen en zo was Servatius een dorp in een dorp, veilig omsloten, geheimzinnig en een tikkeltje beangstigend. Zelfs een voetbalclub met haar sportvelden kon die geslotenheid niet doorbre ken. Dat kon wel de oorlog, toen vele Venrayers ,zij het gedwongen, ken nis maakten met de kelders van Servatius, met de onverstoorbare Broeder Krol en andere naamloze helden, die voor eten en ligging zorgden, 't wederopbouwwerk heeft voor goed een einde gemaakt aan die omslotenheid. Welbewust heeft de leiding van de intussen tot meer dan 1000 verpleegden gegroeide in richting heggen en poorten doen verdwijnen en Servatius open ge maakt. Open gemaakt op de eerste plaats voor de patiënten, die hierdoor meer het gevoel kregen niet buiten geslo ten te zijn uit de maatschappij, maar als ieder andere zieke opge nomen te worden in modern inge richte verblijven. Men heeft het oor logsherstel aangegrepen om Serva tius dusdanig te moderniseren, dat het weer is een van de best inge richte psychiatrische inrichtingen van ons land ,waar de meest moder ne behandelings- en verplegings- methoden hun kansen volop krijgen. We hebben dat kunnen zien bij het nieuwe gebouw voor de arbeids- therapie, waar de patiënten in pret tige ruimten ook het hunnen bijdra gen in 't productieproces, men heetf dat kunnen zien, bij de verbouwin gen van de verschillende paviljoens, waarbij voor de leek juist de uit bouw van het ziekenhuis het meeste sprak door zijn zeer moderne opzet, Is de hoofdbouw, waarin de ad ministratie en ontvangst is onder gebracht, daarvan ook geen spre kend voorbeeld? Vroeger achter een grote poort en lange laan, nu voor iedereen bereik baar, aan een groot plein en men kijkt er letterlijk en figuurlijk dwars doorheen.Is paviljoen C, dat donderdag j.l. geopend werd hiervan niet een voorbeeld, waar zelfs een leek kan zien dat op het gebied van verpleging, van behan deling er toch wel het nodige ver anderd is en dat het accent wel zeer naar het huiselijke en maatschap pelijke verlegd is. Trouwens nu men ook voor man nelijke patiënten begonnen is met gezinsverpleging ,nu blijkt dat dit voor de betrokken patiëten heil zaam is, maar leert men van de andere kant ook zien dat het grootste gedeelte (7580%) der verpleegden als genezen deze in richting na enige t(jd verlaten kan. Kijk, dat zijn cijfers, die ook de leek iets zeggen en hem doen be grijpen dat de tijden veranderd zijn en zeer speciaal op het ge bied der psychiatrie Datzelfde Servatius is nog lang niet aan het einde van zijn plannen. Het nieuwe verplegershuis, dat als het ware op de hoek van de Oos trumseweg en de Oostsingel komt liggen, vordert goed en hoopt men het komende jaar ter beschikking te kunnen stellen voor het verplegend personeel. Verplegend personeel, dat in aantal nog steeds groeit omdat de moderne behandelings- en ver- pleegmethoden een steeds groter aantal vragen. Daarnaast hoopt men langs de Servatiusweg nieuwe ge bouwen te gaan zetten, o.m. voor arbeidstherapie. voor bejaarde pa tiënten en voor een nieuw klooster voor de broeders zelf. Wanneer dat is, hangt af van de rijksgoedkeurin gen, maar men hoopt met spoed. Want ondanks alle bouwerij, waarbij we nog niet eens praten over nieu- de bedrijfsgebouwen als ketelhuis, wasserij e.d. is er nog altijd plaats tekort. En zo hoopt men binnen niet al te lange tijd het Venray se publiek weer te kunnen uitnodigen om een kijkje te komen nemen. Een publiek dat er van leren kan RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 21e zondag na Pinksteren. Feest van Christus' Koningschap. 7.30 vroegmis tot int. van fam. Lerxkens-Vloet; 10 uur hoogmis tot bijzondere intenie; 2.30 gebedsoefe ning en lof. Maandag: H.H. Simon en Judas, Apostelen: uit dankbaarheid. Dinsdag: v. d .zielrust van Wil- helmina Ermens-Arts. Woensdag: tot int. van fam. van Bakel-Peeters. Donderdag: tot int. van fam. Jans- sen-Timmermans. Vrijdag: Allerheiligen, verplichte feestdag (geen onthoudingsplicht): 7.30 vroegmis v. d. overl. van fam. Bruijsten-Coppus; 10 uur hoogmis v. priesterroepingen; 19.30 avondoefe ning ter gelegenheid van Allerhei ligen en Allerzielen. Zaterdag: Allerzielen. 7 uur gez. H. Mis voor de zielerust van Gerrit Janssen ,aansl. H. Mis voor de zielen in het vagevuur; 9 uur H. Mis tot int. van Z.H. de Paus; 19.30 kruis wegoefening voor de zielen in het vagevuur. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; donderdag: 34 u. en 79 u.; zaterdag: voor en na avond oefening. RECTORAAT SMAKT Zondag: 21e zondag na Pinksteren. Feest van Christus Koning. 6.15 H. Mis tot zekere intentie; 7.30 voor Mart. Geurts en Anna Maria Hei dens; 10 uur Hoogmis voor Mia Wijnhoven (Personeel Havens). Ka pel: 7.30 H. Mis voor de school jeugd. Na de H.H. Missen kollekte voor de „Zonnebloemactie"; 'savond om 7 uur plechtig Lof en toewijding van het Rectoraat aan Christus Ko ning. Maandag: 6.30 voor Louisa Waps- Verweer; 7.30 voor overleden ouders. Dinsdag: 6.30 voor fam. Rutten van der Heyden; 7.30 v. Mia Wijn hoven. Woensdag: 6.30 voor Theo Cox; 7.30 ter er van de H. Jozef. Van 5-7 uur gelegenheid om te biechten. Donderdag: 6.30 uit dankbaarheid; 7.30 gez. jaardienst voor Zr. Elisea en Peter Philipsen. Van 68 uur gelegenheid om te biechten. N.B. Vanaf 1 nov. t.m. februari zijn de H. Missen op zondag om 7 uur, 8.30 en 10 uur. Vrijdag: Feest van Allerheiligen. 7 uur H. Mis voor een zieke; 8.30 v. Mia Wijnhoven; 10 uur plechtige Hoogmis als jaardienst voor Maria Kersten-Asselberghs (kapel: 8.30 schooljeugd); om 3 uur plechtig lof met Allerzielenpreek en processie naar het Kerkhof. Vanaf 12 uur Al lerheiligendag en de gehele Aller zielendag kan men de toties-quoties aflaat verdienen. Zaterdag: Allerzielendag: om 6 u. 3 H. Missen; om 7 uur 3. H. Missen, waarvan de laatste voor Jozef As- selberghs. Om 7.30 in de St. Jozef kapel voor Maria Kersten-Assel berghs; 8.15 in de kerk voor Chris tina Gerrits-Asselberghs; om 9 uur plechtige requiemmis voor de over ledenen van het Rectoraat en allen die op het Kerkhof rusten. Van 55.30 gelegenheid om te biechten alsook van 78 uur. VEELZIJDIGHEIDSWEDSTRIJDEN TE GEYSTEREN Limburgs kampioenschap Op zondag 3 november organiseert de landelijke rijvereniging „St. Jo ris" te Wanssum-Geysteren voor de landelijke ruitex's van Limburg het px'ovinciaal kampioenschap veelzij digheids- of samengestelde wedstrij den. Hiervoor dient elke deelnemen de ruiter een middel-zware dres- suurproef af te leggen, waarna hij een terreinparcours van ca. 3 km moet volbx-engen. Hierin zijn onge veer 15 natuurlijke hindemissen ge bouwd ,die 1,10 m hoog zijn. Ten slotte moet de bekwaameid bewezen worden bij het springen van een tiental hindemissen, die in 'n jacht- springparcours zijn opgesteld. Aan deze wedstrijden zullen 30 geselecteerde ruiters van de Lim burgse Landelijke Ruiterbond deel nemen. Gezien de goede resultaten van de onlangs in Bazel gehouden internationale kampioenschappen, waarbij Nederland de eerste prijs behaalde ,is de spanning zeer groot. Immers M. van Herten uit Grathem bezette daar met Hanco de zesde plaats. Hij zal in Geysteren wederom de gelegenheid krijgen zijn klasse te tonen. De wedstrijden worden gehouden op het prachtige bosrijke terrein van het landgoed Geysteren, aan de weg van Geysteren naar Oostrum. Om 10.30 zullen degenen, die mo menteel in training zijn voor de Olympiade 1964 te Tokio als oefe ning, deze wedstrijden inzetten, ter wijl van 1117 uur de officiële wed strijden plaats vinden. LOS MEEL SNEL BEZORGD OP DE BOERDERIJ De laatste jaren is het bezorgen van los meel op de boerderij snel ontwikkeld. In het buitenland (Bel gië, Denemarken en Duitsland) is deze werkwijze al meer dan bij ons ingeburgerd. Pionier in Nederland was het overslagbedrijf van de A.B.T.B. te Almelo. Hier werden al enige jaren hooihoeveelheden van 250 kg op de boerderij in voerwa- gentjes afgetapt. Aldus ir. J. A. van Nieuwenfoon. De C.A.V.V. te Beltrum heeft (in samenwerking met het I.V.B.L., het Station voor Maalderij en Bakkerij en de Rijksvoorlichtingsdienst) een systeem ontwikkeld waarbij hoe veelheden van 500 kg. of een veel voud daarvan op de boerderij in een silo worden geblazen. Men heeft daar nu een jaar mee gewerkt en er is dus al iets over de tot dusver verkregen ervaringen mee te delen. Op de coöperatie wordt het meel vooraf gewogen in hoevelheden van 500 kg en in 12 voorraadbunkers ge stort. De vrachtwagen rijdt hier on der deze bunkers en kan binnen een minuut worden gevuld, door twaalf kleppen in twee keer te openen. De chauffeur moet daarna de wagen volgens het rij schema op de boer derijen gaan lossen. Op de boerderij bevindt zich, meestal naast de in- rijdeurerx, een plastic pijp, verbon den met de bedrijfsvooxraadbunker. Er kunnen ook meer pijpaansluitin- gen zijn ,al naar het aantal meel soorten ,dat wordt betrokken. Het meel wordt met een luchtpomp van de auto naar de burxkers geblazen. De luchtdnikleiding kan tot 40 me ter reiken. Om het meel af te tap pen behoeft slechts een voederwa- wagentje onder de bunker te wor den gereden. WAT ZIJN DE ERVARINGEN? Losse zakken zijn niet meer nodig. Geen zorgen meer over de zakken en geen administratie, geen kans op overbrengen van ziekten. Het laden gaat snel en met min der mensen. Het sjouwwerk is ver dwenen. Men moet echter goed op letten met name de chauffeur dat geen fout bij de aflevering wordt gemaakt. Op de boerderij zijn het vooral de arbeidsbesparing en arbeidsverlich- ting, die effect maken. Dan is er natuurlijk de korting op afname van een grote hoeveelheid ineens, dus minder tx*ansportkosten, die welkom is, maar niet de hoofd zaak uitmaakt. KAN IEDEREEN MEEDOEN? Dit systeem kan niet de aflevering van alle veevoeders overnemen. Wel zullen er kleine hoeveelheden bijzonder voedermiddelen nodig zijn, die in zakken moeten worden afge leverd. Vooral de kleine afnemers zullen niet direct tot los meel over gaan. Wel heeft de praktijk uitge wezen ,dat men door minder vaak af te nemen, bijv. eens per 14 dagen, ook tot de grotere afnemers kan worden gerekend. Het meel blijft goed van kwaliteit bij dit systeem en er is van zittenblijvende resten in de silo geen sprake. De ervaring is dat het systeem de specialisatie of ontmenging van de bedrijven enigs zins in de hand werkt. De investering voor de ontvangst van los meel op de bedrijven is niet erg hoog. Zo werden ixx Beltrum houten silo's met hardboard wanden gebouwd voor tweemaal 1.000 kg meel tegen ongeveer 450,samen. In de voederfabriek zijn uiteraard veel hogere investeringen nodig, speciaal voor de aarxschaf van de vrachtauto is duur. Dit brengt mee, dat het systeem niet door iedere kleine handelaar of elke coöperatie ter hand zal kunnen wox-den geno men ,maar dat hiervoor samenwer king nodig is. Dan kan ook de dure wagen genoeg uren maken om te renderen. De ontwikkeling in Beltrum, waar sedert het begin het aantal losmeel- afnemers is verdubbeld, en waar nu al de helft van de totale omzet los wordt afgeleverd, toont dat het sys teem bij de boeren goed aanslaat. De veevoederdistribuanten zullen met deze niet te stuiten ontwikke ling terdege rekening dienen te hou den. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portiei N.V. INALFA VENRAY VENRAYSE JEUGD Afgelopen maandagavond werd in Luxor Theater in Venray een forumbijeenkomst gehouden over de film „Ciske de Rat", welke dit weekend heeft gedraaid. Het forum bestond uit verschil lende leerlingen van Venrayse scholen, die op zeer geïnteresseerde wijze over de vragen die naar aan leiding van de film werden gesteld, van gedachte wisselden. Het jeugd forum bestond uit: Anny Wijnhoven, Annelies Barends, Arda Pijls, Mia Litj ens en Jan Heesbeen. Ook de toehoorders in de zaal werden in het gesprek betrokken. Zowel de artistieke waarde der film, de invloed van de film alsook kwesties als filmkeuring kwamen aan de orde. Hoewel niet op alle vragen een volledig antwoord kon worden gegeven, was het een goe de ervaring om eens te horen hoe jonge mensen op een verrassend verstandige wijze over de film dach ten en spraken. Het gesprek werd geleid door dhr. van Batenburg, di- rekteur der Venrayse Levensschool. Uit diverse scholen in Venray hebben thans leraren zich verenigd in een werkgroep „Jeugdfilmvor ming Venray." De film Ciske de Rat is de eerste in een cyclus van vier films die in de vorm van een jeugdabonnement over de Venrayse scholen zijn ver spreid. Na Ciske staan nog 3 films op het programma voor de komende winter, welke vier films voor 2,50 per persoon konden worden gezien. Dat de belangstelilng bijzonder groot is blijkt wel uit het feit dat bijna zeshonderd jeugdabonnemen ten werden verkoclxt. Naast deze jeugdcyclus ,ligt het in de bedoeling om t.z.t. met een film vormingscursus voor de Venrayse jeugd te gaan beginnen, iets waar aan zeker ook in Venray behoefte bestaat. Of een en ander op korte termijn kan worden gerealiseerd, zal voor een belangrijk deel afhangen van de vraag in hoeverre hiexdn van de zijde van de overheid en particulie ren, op financiële steun kan worden gerekend. PLAATSELIJKE COMMISSIE VOOR DE RUILVERKAVELING „LOLLEBEEK" Tijdens de uitvoering van ruilver kavelingswerkzaamheden is het vrij wel onvermijdelijk, dat aan vele in- wonenden van het blok overlast be zorgd wordt. Immers de aanleg of verbreding van wegen, het graven van sloten enz. brengt met zich mee, dat wegen moeten worden afgesloten voor het openbare verkeer. Vanzelfsprekend zal zoveel mogelijk worden getracht deze overlast tot een minimum te beperken en de tijdsduur waarin de wegen opgebx'oken of onberijdbaar zijn zo kort mogelijk te houden. In verband met de uitvoering van de werken is de aannemer verplicht door middel van verkeersborden, waarschuwingslichten enz. voor een veilige afbakening van het werkter rein te zorgen immers de verkeers veiligheid mag niet in gevaar wor den gebracht. Het komt echter veel vuldig voor dat deze verkeersborden en verlichting door onbekenden worden verplaatst of zelfs verwij derd, met alle eventuele gevolgen van dien. De Plaatselijke Commissie doet dan ook een beroep op Uw aller meewerking, waarvan zij zich verze kerd acht, doch heeft ook gemeend aan de plaatselijke ordediensten te vragen er op toe te zien ,dat versto ngen zoals bovenvermeld zo min mogelijk zullen plaatsvinden. VARKENSHOUDERIJ Het Kringbestuur van het Lim burgs varkensstamboek zal 't ko mende winterseizoen een cursus varkenshouderij laten verzorgen. In een viertal lezingen met discussie zal de gehele varkenshouderij onder de loupe worden genomen. Gezien de ervaringen elders in de provincie verwacht men ook hier een groot aantal deelnemers. Deze kunnen zich tot 1 november schriftelijk opgeven bij het plaatselijk bestuurslid of bij de secretaris, J. Reintjes, Gussen- straat 17, Leunen. De aktie voor het Pex*sische dorp Dousadj loopt al enige tijd in ons land. Op het appèl van H.K.H. Prin ses Beatrix, om zich in te zetten voor dit door een aax'dbeving ver woeste dorp uit Pex-zië, heeft de Nederlandse jeugd geantwoord met allerlei akties en Venrays jeugd is tenslotte ook hiermee begonnen. In eigen kring, in eigen vereniging zijn vele akties georganiseerd en op het moment dat we dit schrijven staat de jeugd van onze gemeente met die van Wanssum en Meerlo klaar om U lucifers te verkopen, waarvan de netto-opbrengst ook voor de herbouw van dit geteister de dorp bestemd is. Deze bliksem- aktie zal een, naar men hoopt, groots besluit krijgen op ZATERDAGAVOND 8 UUR Voor die avond wordt geheel Ven ray uitgenodigd in het ontspannings gebouw van Huize St. Anna, welk ziekenhuis deze prachtige zaal gra tis ter beschikking heeft gesteld. In deze aula gaat men een soort Mies Bouwman-avond houden, al leen zullen we in plaats van Mies Bouwman de heer Ruyten voor de microfoon zien. die rad-van-tong, de opbrengsten van de verschillende akties bij de jeugdbewegingen daar in ontvangst gaat nemen, als ze hem door deze jongelui gebracht worden. Behalve dit geld-ontvangerij is er nog van alles te doen. De zanger tjes van St. Frans treden op en de judoclub geeft er demonstraties. De drumband van het patronaat laat zich er horen en de gymnastiekver eniging laat haar beste krachten werken. Het Dameskoor Venrode zingt er, de balletgroep St. Anna danst er, er zullen duo's en kwar tetten zingen en het ox-kest van St. Servaes zal een en ander muzikaal omlijsten. Zijn we goed ingelicht dan zal Vorst Karei en zijn Raad acte de presence geven, mede als omlijsting van een buut van Matties, kortom men zal ogen en oren tekort komen om het allemaal bij te houden. Er gens zal daar op dat grote toneel dan verder nog staan een telefoon, die een belangrijke rol kan gaan spelen. ONDER NUMMER 04780-1943 is dat toestel namelijk voor deze avond aangesloten op het telefoon net en het is speciaal daar neerge zet om degenen, die thuis moeten blijven om de een of andere reden toch kans te geven ook hun bijdra gen te leveren. Men behoeft maar te zeggen, wat men voor dit goede doel beschikbaar stelt en de heer Ruyten en zijn secondanten zullen dat netjes noteren en tezijnertijd af laten halen. Dat de heer Ruyten ook verschillende mensen persoonlijk zal opbellen, met het doel wat los te peuteren voor de aktie Dousadj, is hem wel toevertrouwd. Voordat deze slot-avond begint, waarop men kan komen voor de geringe entreeprijs van 0,25 en precies warxneer men wil, al is het om 5 voor 12, zal de Kon. Harmonie nog een rondtocht door Venray hou den en de Drumband de laatste aar zelaars nog bewegen om naar St. Anna te komen We zijn benieuwd naar het eind resultaat en vertrouwen dat velen zaterdagavond even een kijkje gaan nemen in dit prachtige gebouw, waar voor een goed doel zovelen zich in zetten j™*!*» mnmm Negentig procent van alle pech die door ondeugdelijke banden ont staat, kaxx in 9 van de 10 gevallen op rekening worden geschreven van misplaatste zuinigheid. Deze conclu sie werd getrokken na een diep gaand onderzoek door de Goodyear Tire Rubber Company. Lekken, klappen en scheuren ko men voor bij die banden, waarop 10 pet. of minder van de oorspx-on- kelijke loopvlakrubber is overgeble ven. Anders gezegd, de gemotori seerde weggebruiker neemt 90 pet. risico door de gevaarlijke laatste 10 pet van de band nog voor „vol" te willen aanzien en daardoor zichzelf en andere weggebruikers in groot gevaar te brengen. Bovendien bestaat de mogelijkheid dat het karkas wordt beschadigd, waardoor de band niet meer voor coveren in aanmerking kan komen. Die misplaatste zuinigheid maakt dan toch aanschaffing van nieuwe banden noodzakelijk. De automobilist ,die zijn banden uit zuinigheidsoverwegingen kaal rijdt ,tart het noodlot en speculeert in feite op geluk. Hij dient het dus niet zover te laten komen. De vei ligheid van hemzelf, inzittenden en medeweggebruikers staa,t immers op het spel, aldus Goodyear.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 5