BADMINTON Ariaens Kosman &Zn BASKETBAL K0NIJNENSP0RT GYMNASTIEK „De BoO()« ^u'm 9esorteerd 'n heren- en jongenskleding Kledingmagazijn Markt 8 VENRAY tweed- en regenjassen, heren-jongenscostuums pantalons, sportieve truien, overhemden, dassen, sokken enz. nieuute öbCfel in een oude kerk Doden herdenking drukwerk kantoorboeken leesboeken schoolartikelen studieboeken schrijfmachines' kantoormeubels latii aqeïs- van den Hunckhof n.v. Grotestraat 6 De basketbal-afdeling van de Al gemene Venrayse Sportvereniging heeft door vertrek naar elders en om studieredenen van enkele Iers, thans weer voldoende ruimte voor nieuwe leden. Jongelui die van een harde, uitermate boeiende sport houden, kunnen zich opgeven aan onderstaand adres. Er is iedere maandagavond training in de gym zaal aan de Charles Ruysstraat, welke aanvangt om kwart over ne gen. Liefhebbers kunnen gerust eens een kijkje komen nemen. Basketbal is bepaald geen sport voor „doetjes" doch wel speciaal een spel voor ex tra lange, sterke kerels, die over een uitstekend uithoudingsvermogen be schikken. De basketbalsport wint hoe lan ger hoe meer terrein en de wed- strijdmogelijkheden zijn .ntussen steeds groter geworden. Vooral in Oost-Brabant (Gemert - Boekei - Uden - Helmond etc.) wordt het aantal clubs steeds groter. Het ligt dan ook in de bedoeling binnen niet al te lange tijd vriendschappelijke wedstrijden tegen deze clubs te or ganiseren. Daarvoor is echter op de eerste plaats training nodig. Wij hebben het geluk over een uitmun tende trainer te beschikken, die de basketbalsport tot en met beheerst. Alles is in Venray aanwezig om een eigen club op te bouwen. De daad is nu aan jullie. Na enkele maanden training is deze afdeling reeds zover, dat a.s vrijdag de eerste vriendschappelijke wedstrijd zal worden gespeeld en wel te Blerick. Er zullen dan vrijdagavond (aanvang 8 uur ver trek vanuit Venray 7.30) diverse heren- en damesenkelspeien, alsook div, dubbel en gemengddubei spelen worden gespeeld. De trainingen voor deze sport worden steeds gehouden op vrijdag avond vanaf half zeven in de gym zaal van de L.T.S. Overloonseweg. Bovendien kan er voorlopig ook nog getraind worden op dinsdagavond van half zeven tot kwart over 8 in de Gymzaal aan de Charles Ruys straat. In deze zaal is thans een prachtig badmintonveld uitgezet, Ook deze afdeling kan nog nieuwe leden gebruiken, liefst jongere meis jes en jongens, aangezien het enke le jaren duurt vooraleer men zich een geroutineerd speelster of spe ler kan noemen. Liefhebbers zijn steeds welkom op een van de trai ningsavonden, alwaar zij met deze tak van sport kennis kunnen maken. Opgave van nieuv/e leden: dhr. G. A. Janssen, Kempweg 10. „DE PEELHAAS" Zaterdag 5 oktober heeft Konij nenvereniging „De Peelhaas" haar jaarlijkse Jongdierendag gehouden in café Royal. Er waren 51 dieren aangebracht en de keuring stond on der leiding van mevr. Koning-de Roos, hetgeen haar wel was toever trouwd. Uitslagen: Beste dier van het ge heel: H. Vermeulen met Belse haas; op een na J. Strijbosch met Vlaamse Reus; in de grote rassen was het weer J. Strijbosch de beste met wit te Vlaamse Reus; op een na met konijn grijze Vlaamse Reus. In de middelrassen was het H. Vermeulen. In de kleine rassen H. Willems; op een na M. Denissen. Van de 51 dieren waren er 17 met zzg ,19» met zg, 12 met gg en 3 met een streep. Verder staat ver- méld dat op 16 en 17 nov. een ten toonstelling wordt gehouden. ST. CHRISTOFFEL HIELD VERGADERING De jongste vergadering van Ven- ray's R.K. Gymnastiekvereniging St. Christoffel getuigde van de levens kracht dezer sportvereniging. Voor zitter Keysers kon bij zijn openings woord vooral her jeugdige element dezer vereniging welkom heten. Op 19 oktober werden de club kampioenschappen gehouden, die beoordeeld worden door een neu trale- jury. Aan deze clubkampioen schappen mogen ook junioren, wel ke boven de middenmaat zijn, deel nemen. Reeds nu zal met het behalen van de vaardigheidseisen worden begon nen, waar men voor februari 1964 mee klaar hoopt te zijn. Senioren gaat het van 3 naar 2, van 2 naar Tel. 04780-2237 Kom eens kijken - Loop vrij binnen - Kijk vrij rond - Kom eens passen 1 en van 1 naar de keurgraaö. Het is te hopen dat binnen niet al te lange tijd St. Christoffel ook leden van de keurgraad zal hebben. De benoeming van een lid der kas controlecommissie is uitgesteld tot een volgende vergadering. Als af gevaardigde naar Kring en Bond werd mede naast L. Verbeek be noemd dhr. van Gerven. terwijl als afgevaardigde naar de Sportraad werd gekozen v. d. Heuvel jr. Van St. Christoffel nemen een aantal leden deel aan de basiscur sus voor sportleiders. Kontakten met sportuitwisseling met Duitsland zijn al gelegd en zul len nog verstevigd worden. Op 30 september heeft een sportuitwisse ling plaats gehad in Straelen. De nieuwe geestelijk adviseur ka pelaan Driessen werd geïnstalleerd. In zijn eerste geestelijk speldeprikje gaf hij zijn visie omtrent de sport man of de sportvrouw naar Chris telijke beginselen. Het was wel een langdurige, doch ook vruchtbare vergadering. Woensdag a.s. vindt een actie die in Venray gevoerd is onder het motto: EEN NIEUWE ORGEL IN EEN OUDE KERK zijn geluk kig einde, met de ingebruikname van dit nieuwe orgel in 't kerk je van de Nederlandse Hervormde Gemeente te Blitterswijck. Een actie die van grotere betekenis is dan de financiële resulta ten welke ze heeft opgeleverd. Want zij accentueert niet alleen de veranderingen in onze gemeente, die thans verschillende protestanse inwoners is gaan tellen, maar ook een veranderde mentaliteit t.o.v. de ze mensen Een dominee en 'n protestant was en is voor velen onzer nog steeds „iets vreemds". Men weet niet goed wat men er mee aanmoetIn on ze katholieke gemeenschap kende men tot voor kort slechts enkele protestanten, en dat waren dan dik wijls rijksambtenaren, die veelal om hun positie alleen al, „buitenstaan ders" waren. Men kende alleen de de negatieve kant; wist wat over beeldenstorm en vervolging (was Pastoor Jacobs uit Deurne daar geen sprekend voorbeeld van in deze om geving); en voor het overige bemoei de men er zich maar zo weinig mo gelijk mee ,want men kon immers niet weten Onkunde en onbegrip aan weers zijden hebben het in vroeger jaren niet gemakkelijk gemaakt voor deze enkelingen, en voor velen bleef de protestant een andersdenkende, een vreemde, om van erger maar niet te praten Onder de oorlog ,door de arbeids dienst; na de oorlog door de indus trialisatie van ons Venray is het getal van deze mensen dusdanig ge stegen, dat men in Venray kerk diensten voor hen moest organiseren en men zelfs een school voor hun kinderen moest bouwen. Maar deze „uiterlijke" tekenen hebben ook 't doen groeien voor elkander. Dat „vreemde" is langzamerhand gaan verdwijnen toen men ontdekte dat zijn, dat daar pracht-karakters on der te vinden zijn, mensen met gro te gemeenschapszin en mensen met dezelfde fouten en gebreken als U en ik. En - wat nog belangrijker is - het zijn geen „protestanten" meer. Men heeft deze verzamelnaam ver vangen door een andere, een veel betere: Christelijken. Men heeft ontdekt dat er veel is wat scheidt, maar nog veel meer wat verenigt, namelijk het geloof in dezelfde Christus. Als het ware als resultaat van deze ontdekking is de spontane hulp gekomen, toen de Hervormde Gemeente in haar kerkje te Blit terswijck in moeilijkheden kwam, doordat het oude orgeltje het De Christelijke gemeenschap zelf was te klein om de grote kosten voor een nieuwe en goede orgel op te brengen, en toen besloot de Der de Orde-afdeling van Venray de helpende hand te reiken. Onder het motto „Den nieuwe orgel in een oude kerk" vond U het afgelopen jaar regelmatig een verantwoording in dit blad van de ontvangen bij dragen. In een avondplechtigheid zal de Hervormde Gemeente a.s. woensdag dit orgel officiéél in gebruik gaan nemen. Daarmede is het van 1822 stammende zaalkerkje te Blitters wijck een kostbaar stuk rijker ge worden. GESCHIEDENIS Het is wellicht even goed ons te verdiepen in de geschiedenis van dit kerkje, dat te weinigen uit deze contreien kennen. Het kerkje werd gebouwd in op dracht van de toenmalige Heer van Blitterswijck, die in Oostrum het daar gelegen klooster had gekocht en liet afbreken. Het klokje van dit klooster hangt nog steeds in de toren van de Her vormde kerk. Het werd een^anlkerk Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold i 1 Aanmelden dagelijks - \j I ook na werktijd - aan T|'| de fabriek, bij de portiei ëJ N.V. INALFA VENRAY met een vrij rijk versierde preek stoel, een doophek en een zesarmi- ge koperen lichtkroon, waaraan men heden nog de sporen van de oorlog kan ontdekken. Een oorlog die ook dit kerkje niet ongemoeid liet. In tegendeel, het wederopbouwwerk heeft lang geduurd, mede omdat Monumentenzorg er bij betrokken was!. De kerk heeft behalve het Oos- trumse luiklokje gegoten in 1799) een unieke bijbel met lederen band en koperbeslag uit het jaar 1662. KERKELIJK LEVEN De leden van" de Blitterswijckse Hervormde Gemeente wonen in Ven ray, Horst, Arcen, Well en Blitters wijck. Ongeveer 250 zielen, waarvan het grootste gedeelte in Venray. Tot 1921 had de Gemeente een eigen dominee ,na die tijd werden de dien sten geleid door de predikant van Gennep. Toen in 1947 de arbeids kampen in Venray en Sevenum vol liepen met „vreemde" arbeiders, is als hun geestelijke leider benoemd- Dominee Roos jen, die de herbouwer geweest is van kerk en pastorie in Blitjterswijck. Provinciaal Kerkbe stuur, grote kerkelijke Gemeenten alsmede de Bouw- en Restauratie commissie verleenden hem daarbij de zo dringend noodzakelijke finan- ciëele steun. In 1948 kon hij in een herbouwde pastorie wederom de diensten houden. De dan volgende restauratie van de kerk heeft tot enkele veranderingen gevoerd, die het aanzien opmerkelijk hebben ver beterd. Vooral in de vacantiemaanden is deze keric vol kérkgangers, maar 'swinters is de belangstelling niet zo groot. De afstand en de slechte busverbindingen zijn hier vooral debet aan. Het is dan ook te verwachten dat de toekomstige predikant zich in Venray zal vestigen om zodoende dichter by de aan hem toever trouwden te zijn. Tot heden verzorgden Nijmegense predikanten de diensten. Zij staan daarmee hun vrije zondag af voor hun geloofsgenoten in deze streek. WOENSDAGAVOND om half acht zal Ds. Stoffels - een vroegere predikant van Blitterswijck - de diensft leiden, waarbij allen worden uitgenodigd, die zich voor het tot stand komen van het nieuwe orgel hebben ingezet. De Z.E.Heef Pastoor Driessen uit Well zal dari ook iets meer vertellen over kerk en zijn geschiedenis, terwijl de heef Hamerling uit Lexmond het nieuwe orgel zal bespelen. Na de dienst is er een ontvangst in het gemeen schapshuis van Blitterswijck door de Kerkeraad. Onderstaande foto geeft een beeld van een onlangs in deze kerk ge houden dienst. Op de achtergrond zien we het nieuwe orgel. (foto G. Kruijsen) Elders in dit blad vindt U een artikel over „118.000 eieren uit één Ven- rays bedrijf". Waar de Gebr. Poels in de Vredepeel met grootse plan nen rondlopen om een kippenfarm met 100.000 legdieren op te bouwen. Deze foto toont een uitbreiding van de reeds voor onze begrippen grote farm, die nu reeds 25.000 kippen telt. In deze nieuwe uitbreiding komt plaats voor 14.500 „eierproducenten". (foto G. Kruijsen) Volgende week herdenkt Venray zijn bevrijding. Negentien jaren ge leden trokken toen de Engelsen Venray-kom binnen. Venray was op de vijand heroverd. Een verovering, die vele offers gekost had. Met bom bardement en beschieting was deze plaats „stormrijp" gemaakt en zo moesten de bevrijders op vele plaat sen over het puin en de rommel klimmen om hun doel te bereiken. Toen zijn ze even uit hun kelders en schuilplaatsen gekomen ,de Venray se mensen. Ze hebben een Engelse sigaret gerookt ,een stuk chocolade geproefd, maar toen begon het weer, dat voortdurende schieten En_ later zijn ze weggebracht op vrachtwagens. Brabant in, België in. Eerst toen, bij die vreemden, heeft men zich gerealiseerd dat het voor bij was. En men heeft een trieste balans op moeten maken van zovele kostbare mensenlevens, die verloren gingen. Men heeft later voor de puinhopen gestaan en zich afge vraagd: wat het nu wel worden moest. Wij, de mensen van 1963, weten wat het geworden is. Een groot deel van ons heeft de herbouw en uit bouw mee mogen maken en we le ven, leven ja, nu in een gezonde en welvarende gemeenteMaar zo rond de 18e november zal een rechtgeaard Venrayer toch nog al tijd even terugdenken aan die dagen van toen. Aan al die ellende, aan al dat verdriet en in die dagen zullen de bronzen platen bij het oorlogs monument nog meer dan anders ma nen hen te gedenken .die m de oor log en door het oorlogsgebeuren in onze plaats zijn omgekomen, of in concentratiekampen of slagvelden zijn gevallen. Zij moesten voor ons de tol betalen voor ons bevrijding. Zij hadden als ieder ander mens het leven lief ,zij waren graag nog ge bleven bij hun dierbaren, maar voor onze bevrijding moesten zij 't hoog ste geven ,wat ze geven konden De wonden zijn geheeld, ook die van het leed, wat zij achterlieten, maar zoals in het brons van de her inneringsplaten hun namen gegrift staan ,zo moeten zij ook staan in !t hart van ieder Venrayse mens, want zij gaven hun leven voor U, voor mij, voor iedereen, opdat wij nu in 1963 kunnen leven in vrijheid! Het is onze zware plicht dit offer te blijven herdenken. Daarom is het goed dat rond die dagen een offi ciële herdenking plaats vindt en dat men ook dit jaar weer iedere Ven- raynaar de kans geeft om in een plechtige herdenkingsavond even stil te staan bij de namen van de velen, velen die ook terwille van ons hun leven offerden. Donderdagavond 17 oktober a.s. wordt die gelegenheid wederom ge boden. De plechtigheden van vorig jaar hadden door hun indrukwek kend karakter een diepe indruk ge maakt op allen, die aanwezig wa ren. Moge dat ook dit jaar wederom zijn. In het begin van de komende week zal U een volledig programma van deze herdenkingsavond worden aangeboden. Op voorhand reeds kunnen we zeggen dat om half 8 de plechtige H. Mis van Requiem zal worden opgedragen in de Dekenale kerk van St. Petrus' Banden, waar na een stille tocht gehouden wordt naar het Henseniusplein, waar het dodenappel wordt gehouden en ge legenheid geboden wordt bloemen te leggen. Grotestraat 28 Telefoon 1512 Een boze ingezonden brief herin nerde ons er aan, dat Venray nog steeds tobt met een jagersprobleem, in die zin dat niet alle jagers kun nen jagen. Zoals bekend moet iedere jager jachtrechten kunnen pachten op 40 h.a. aaneengesloten jachtgebied, wil hij zijn sport kunnen beoefenen Maar dat schijnt niet te kunnen. Venray is ruim 14.000 h.a. groot, zeg dat de helft daarvan bebouwd is, dan blijft er 7000 h.a. over om op te jagen. Er zijn 70 jagers, dus ieder zou 100 ha. tot zijn beschikking kunen hebben. Dit eenvoudig re kensommetje gaat jammer genoeg niet op, want de 70 jagers die Ven ray heeft (om precies te zijn: 72 man hebben een jachtacte aange vraagd) zijn er mensen bij die ze ker aan 100 h.a. komen, maar ande ren die op een houtje moeten bijten. Hoe dat nu allemaal gekomen is, is een verhaal op zich, waaruit men zou kunnen concluderen, dat alle jagers toch niet zo'n sportlui zijn, als men van hen mocht verwachten. Slinksigheden, dulbbele verpach tingen, rechtszaken, men komt er van alles in tegen. Maar het einde van het lied was en is ,dat ver schillende jagers niet kunnen jagen. Ze hebben de kraaien moeten laten vliegen, toen de jacht hierop nog enkele kwartjes op kon leveren en de patrijzen hebben hen uitgelachen toen die jacht open ging. En het heeft er alle schijn van, dat ook de hazen nog een langer le ven beschoren is, want als de jacht op deze smakelijke beestjes open it, zal nog niet iedere Venrayse jager een jachtacte hébben. Wat is hiervan u de oorzaak? Welnu, sinds jaar en dag pach ten de jagers gronden van particu lieren en van de gemeente. Wie ge noeg particuliere grond te pakken kon krijgen - aangesloten en wel - kan vooruit. Maar aangezien de pachtrechten op veel particuliere grond in handen is van boerenbon den en kerken, is dat dikwijls nog niet zo heel gemakkelijk. Daarom doet men daarnaast graag 'n beroep op de jacht op gemeentegronden, alles bij elkaar zo'n dikke 2000 ha. De gemeente had het heel gemak kelijk als ze om de 6 jaren deze verpachting bij opbod deed. Ze ont ving dan waarschijnlijk een dikke brok geld en was van een hoop soe sa af. Maar omdat ze weet dat er verschillende jagers zijn die hun sport niet kunnen beoefenen indien de gemeente niet helpt, heeft ze de moeilijke weg gekozen - die ook nog minder oplevert - en probeert ze tot een zo eerlijk mogelijke ver deling van deze gemeentegronden onder de jagers te geraken. Zodat iedere bona-fide jager zijn sport zou kunnen beoefenen. Een commissie van goede diensten uit de raad is gevormd en die heeft er ook al heel wat avonden goede en kost bare tijd aan besteed en links en rechts al verschillende moeilijkhe den op kunnen lossen. Desniettemin staan er nog zo'n 20 jagers naar hun geweer te kiiken, dat aan de kap stok hangt. Van deze 20 zijn er 11 die morgen aan de dag kunnen be ginnen, als ze het onder elkaar nu maar 'ns eens werden. Zo iets kan blijkbaar niet tot de mogelijkheden behoren en bijgevolg blijft het ge weer aan de kapstok. Dat heeft men aan niemand en niets te wijten dan aan zichzelf. Voor de andere 9 wordt een oplos sing gezocht, notabene door mensen die met het hele geval niets te ma ken hebben. Ook deze gevallen wor den opgelost, als andere jagers die al lang weer jagen, weten te geven en te nemen. Die sport schijnt men echter bij verschillende jagers niet of moeilijk te kunnen beoefenen men schiet blijkbaar liever Om voor deze gang van zaken de gemeente en andere instanties ver antwoordelijk te stellen - zoals on ze boze briefschrijver doet - is wel dwaasheid. Hij ziet de splinter bij een ander maar niet de balk in zijn eigen oog. En met balken in de ogen kan men niet jagen, daar ko men ongelukken van Verdraagzaamheid .sportiviteit en wat meer begrip voor elkaar, zou den dit probleem al lang opgelost hebben.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 6