Ons Verenigingsleven.... Programma Cariiasweek Bijbelcursus te fi Ingezonden Filmvorming enïay voor Yenrays opgroeiende jeugd VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 No. 40 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY U/ÏTrifUT AH UOHP VPWRAY PM nMQTPPlfPM ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENT8- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 wl\ V VJIVIO 1 AEjlVLil t PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bult i (buiten Venray 1.75) Staande voor een nieuw wintersei zoen met al zijn aktiviteiten op het gebied van verenigingen, ontspan ning en hobby's, lijkt het goed eens even een blik op de situatie daar van te wernen. Neemt men de gids „Venray van A tot Z" dan krijgt men de stellige indruk dat iedere bewoner van onze gemeente toch lid moet zijn van de een of andere ver eniging, hetzij op sociaalterrein, om sport en ontspanning, dan maar niet te vergeten. Of de resultaten nave nant zijn, is een vraag, die we pro beren zullen op te lossen. STANDSORGANISATIES Bij de stands- en maatschapplijke organisaties valt dat b.v. de midden stand al jaren moeite heeft om enige leden naar zijn vergaderingen te trekken. De problemen schijnen in die groep niet van dusdanige aard te zijn ,dat men beter en vollediger wenst ingelicht te worden via ver gaderingen. De Adelbert niet zo'n grote groep heeft daar nog niet over te klagen. Trouwens hun ver gaderingen specialiseren zich ge woonlijk op een of ander bepaald onderwerp, dat niet direct met standsbelangen te maken heeft, doch wel de belangstelling weet te trek ken van de leden. De KAB met de verschillende vakgroepen klagen de laatste jaren ook over gebrek aan belangstelling. Zeker de jaarvergaderingen vullen een groot café, maar het is en blijft een betrekkelijk klein percentage van het groot aantal leden. Nu moet men zeker t.a.v. de KAB wel uit drukkelijk er bij zeggen dat de tal rijke instellingen van deze organi satie nog altijd prima werk doen en veel werk verzetten, al treft men hier veel bekende gezichten telkens opnieuw aan. Een uitzondering vormt ook de KAV, die het meest vergaderen en wier vergaderingen over het algemeen druk bezocht worden. De dames geven hier beslist een voorbeeld aan de heren. De boe renbonden hebben over het alge meen niet over gebrek aan belang stelling te klagen. Ligt dit aan de moeilijk economische toestand of omdat hier dikwijls meteen aan ge koppeld is het wel en wee van hun coöperatieve organisaties en de gang van zaken op het boerenbonds-ma- gazijn. Minder economisch ingesteld, maar desniettemin toch behoorlijk bezocht zijn de vergaderingen van de boerinnenbonden, maar in som mige kerkdorpen wordt geklaagd over de afnemende belangstelling voor de boeren-jeugdorganisaties. De belangstelling voor de wat we zouden noemen vakorganisa ties zoals een K.I., een eiervereni- ging, hengstenassociatie e.a. is daar entegen groot, wat ook alweer zijn aanleiding vindt in de economische kant van de zaak, die natuurlijk voor velen zeer belangrijk is. Als wij onder deze groep tenslotte onze KVP-afdelingen nog mogen re kenen dan moet hier toch wel ge zegd worden, dat die zo heel lekker slapen in alle rust, tot even voor de verkiezingen .waarop men weer rus tig verdert dommelt. Venray schijnt nog altijd een vaste burcht te wezen waarin de bewakers rustig slapen kunnen. CULTURELE VERENIGINGEN Venray kent verschillende vereni gingen, die zich met enige vorm van kunstuiting bezig houden. Er zij,n fanfares en harmonieën, zangvereni gingen, toneelclubs, die over het al gemeen een goed peil behaald heb ben. Onze harmonieën en fanfares mogen zich „in de gunst van het publiek" verheugen, wat o.m. blijkt uit de ruime bijdragen, die de plaat selijke gemeenschappen geven voor instandhouding en uniformering van deze verenigingen. Geruggesteund op financieel gebied worden ze wel, maar de daadwerkelijke steun, het meedoen, dat is iets ,waar hier en daar toch wel over geklaagd wordt. De jeugd schijnt dikwijls niet veel te voelen voor de vrij lange oplei ding tot muzikant en het vele oefe nen wat hiervoor gevraagd wordt Zondag 6 oktober: In alle parochies van het Dekenaat Venray wordt gepreekt over de betekenis van de Caritas en de wijze waarop deze in het leven van alle dag gestalte dient te krijgen. Tijdens de H.H. Mis sen wordt gekollekteerd voor het Soc. Charitatief Centrum. Maandag 7 oktober: Grote balonnenverkoop op de markt te Venray. De prijs is laag en de voorraad voldoende om geheel Venray „op te laten". Onze leuze is: „Geen enkel kind zonder ballon". Dinsdag 8 oktober en woensdag.9 oktober: Cineacprogramma van Venrayse films. Een doorlopende voor stelling van 16.00—22.00 uur in de studio van Gerard Kruijsen, Grotestraat 3. Dit programma van ongeveer 55 minuten bevat enkele reportages van markante Venrayse gebeurtenissen. Programma „Cinerooy": VENRAYS JOURNAAL met o.a. flitsen van: Zwemvereniging SPIO gaat zwemmen in Venlo. Officiële opening van de werkplaats voor aangepaste arbeid. Aktiviteiten van de colonne van het Venrayse Rode Kruis. 25 jaar „Vorst Karei". De Ulo-school op reis door Engeland. VORMINGSWERK LEERPLICHTVRIJE JEUGD. TEKENFILMS. VENRAYS CARNAVAL 1963. Een bonte reportage van het Venrayse carnaval. Als bijzonder attractie: Een film, speciaal voor deze gelegen heid uit het gemeente-archief opgediept over de adoptie van Venray door enkele Noord Nederlandse gemeenten. Hierin zijn nog beelden van het in puin geschoten Venray zoals dit er kort na de bevrijding uitzag. Een programma dat kan wedijveren met de grote steden! De naakte waarheid van het Venrayse leven! Vaders.moeders en kinderen, dit moogt gij niet missen. Woensdag van 16.00—18.30 uur speciaal kinderprogramma. Toegangsprijzen: 0,50 per voorstelling, kinderen beneden 14 jr. 0,25. Donderdag 10 oktober: Grote lampionnen optocht en 'n speciaal voor deze avond ingestudeerd exercitieprogramma van de Ven rayse patronaatsdrumband op het Henseniusplein. Aanvang: 19.00 uur. Kinderen al dan niet met eigengemaakte lampion verzamelen zich om deze tijd op het Henseniusplein. Op de maandagse markt en op het Henseniusplein worden lampionnen verkocht. Na een toespraak door Oom Jan Ruyten vertrekt de stoet via de Grotestraat om bij het gemeentehuis te defileren voor de op de trappen opgestelde autoriteiten. Vooraf aan de optocht prijsuit reiking op het Henseniusplein en grote showdemonstratie van de drumband. Vrijdag 11 oktober: Natuurlijk vindt vrijdags de traditionele Caritasmarkt plaats, waarop Venrayse notabelen als standwerker optreden voor het grote klapstuk van de Caritasweek. Artikelen worden ver kocht tegen weergaloos lage prijzen voor een bijzonder goed doel. Het wordt dit jaar een markt die, volgens de laatste be richten ,door de T.V. zal worden uitgezonden. Kom op de T.V. Kom naar de markt Op woensdag wordt huis aan huis erwtensoep verkocht die beter ïs dan in een van de voorgaande jaren. Wys geworden van de ervaringen van het verleden wordt thans een smetteloze soep gereserveerd met veel worst, niet zout, erg lekker en dat voor de prijs van 85 cent per liter. Daarnaast is het publiek, evenals aan zangverenigingen en toneelclubs heel wat hogere eisen gaan stellen, dan b.v. voor de oorlog het geval was. De televisie brengt een veel gro ter publiek in aanraking met de bes te kunstprestaties op velerlei gebied. Het toenemend gemotoriseerd ver keer stelt de mensen in staat om ge makkelijker naar een schouwburg of concertzaal in de stad te gaan, waar men ook de beste prestaties van be roepskunstenaars kan volgen. Het gevolg hiervan is, dat de amateuruitvoeringen die worden ge geven, een sterk verminderd bezoek te zien geven. Verenigingen, die tot voor enige jaren geleden nog regel matig op een volle of goed gevulde zaal konden rekenen kijken nu naar vele rijen lege stoelen. Ook sport verenigingen zien in vele gevallen het bezoekersaantal bij hun wed strijden dalen. Ook dat zou allemaal nog niet zo erg zijn ,als het plezier dat de leden aan hun kunst- of sportbeoefening beleven er maar niet onder lijdt. Doch het heeft uiteraard financiële gevolgen voor de verenigingen. Men ziet zich dan genoodzaakt de contri buties te verhogen, naar goedkopere stukken om te zien en in ander op zicht de uitgaven te drukken. Het leidt er tegenwoordig toe, dat steeds meer de gemeente bij moet sprin gen met subsidie. SPORTVERENIGINGEN Deze groep heeft zowel de grootste groep actieve als passieve aanhan gers. Mensen en vooral jongeren van allerlei slag vinden elkaar in de sport, waarbij voetbal de uit schieter is, maar toch ook voldoende ruimte is voor andere sporten Over de problemen, die hier lig gen, kunnen we kort zijn, ze zijn al meermalen genoemd. Gebrek aan goede sportvelden, gebrek aan gym nastieklokalen, gebrek aan leiders, dat zijn zo de niet geringe moeilijk heden, waarmede onze spörtvereni- gingen tobben. Het advies dat de speciale commissie van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten inzake de sportvoorzienigen op de kerkdorpen heeft uitgebracht wordt in deze dorpen met spanning tege moet gezien, al realiseert men zich dat vanwege de financiën de ver wezenlijking van een en ander nog wel jaren duren kan. Maar dan weet men tenminste hoe het zal worden en wat men van plan is. Dat heeft men tot heden toe lang niet kunnen zeggen. Dat er dan nog het leiders probleem blijft, dat er steeds gebrek aan financiën zal zijn, is een ander hoofdstuk ,dat men via jeugdraad en sportraad hoopt op te lossen. Klinkt dit nogal pessimistisch, men moet van de andere kant respect hebben wat juist ten behoeve van de sport op vele plaatsen in onze gemeente is gedaan. En van gemeentewege, maar vooral van de sportbeoefenaars zelf. Terreinen zijn aangelegd, en verbe terd ,de accomodatie is een heel stuk vooruitgegaan, afrastering is in or de enz. enz. En men blijkt dan zelf de hand aan de ploeg geslagen te hebben en zelf veel te hebben op geknapt waarvoor men terecht zijn petje mag afzetten. Die mentaliteit doet veronderstellen dat vele pro blemen waar men nu mee tobt toch een goede oplossing zullen krijgen, mits van gemeente- of andere wege een hulp en steun in de rug gegeven wordt. Jammer is, dat men op de kerk dorpen niet zo'n bloeiende- gymnas tiekverenigingen kent als in het cen trum ,al doen op dit terrein som mige jongerenorganisaties nuttig werk. In Venray zelf wacht men al ongeduldig op de komst van de twee nieuwe gymnastieklokaalen, wel 'n bewijs dat de lichamelijke ontwik keling de nodige aandacht krijgt. Dat men desondanks in een sport raad klaagt dat te veel jongeren nog aan de kant staan en dat men via akties deze meer intensief bij het sportgebeuren wil betrekken, toont aan, dat hier nog volop beweging is. Iets wat bv. ook wel bewezen wordt door de pas opgerichte zwemclub, die al regelmatig voor meerdere bus sen naar Venlo moet zorgen. JEUGDVERENIGINGEN. Van sport naar jeugd is slechts 'n stap. Verkennerij, Jonge Garde, Pa tronaat en Jong Nederland tekenen onder dit hoofdstuk. Een moeilijk hoofdstuk, omdat de lieve jeugd zich slechts gedeeltelijk bij deze groepe ringen thuis voelt en voor het ande re deel ofwel zijn toevlucht zoekt bij de sport of overal buiten blijft. Men is bij verschillende jeugdverenigin gen zelf zoekende naar nieuwe vor men, naar nieuwe mogelijkheden, waarbij men bv. in het centrum toch wel ander ruimten nodig heeft dan men thans ter beschikking heeft Dat de tijden definitief voorbij zijn dat bv. een patronaat feitelijk de overkoepelende zorg had over de Venrayse jongens, kunnen we wel als vaststaand aannemen, temeer waar deze rol door bv. de jeugd afdelingen van verschillende sport verenigingen ten dele is overgenomen Een zaak, die nog volop in ont wikkeling is en waarvan het einde De Derde Orde-afdeling Venray organiseert in het komende seizoen een bijbelcursus in negen avonden. De cursusavonden worden gehouden op onderstaande data in San Damia- no te Venray om 8 uur precies. Ge spreksleider is Pater Drs. Georgius Ruygrok o.f.m. De brieven van St. Paulus zijn voor vele mensen moeilijk te ver staan. (Zelfs St. Petrus klaagde er al over dat men zijn kollega ver keerd begreep). Toch zijn Paulus' brieven aktueel, ook voor de men sen in 1963. Op onderstaande bijbel avonden wil de Derde Orde afdeling Venray proberen een eerste begin te maken met 't lezen en begrijpen van dé Apostel. Dinsdag 8 oktober: „Is Paulus' leer over het huwlijk nog bij de tijd in 1963?" Dinsdag 22 oktober: „Paulus wil dat ieder mens vrij is. Vrijheid al leen voor uzelf of ook voor ande ren?" Dinsdag 29 oktober: „Hoe kan Paulus zijn gelovigen en ook ons aanspreken als „Heiligen"? Dinsdag 5 november: „Paulus' leer over de kerk en het tweede Vati caanse Concilie." Dinsdag 12 november: „Is Paulus' spreken over de verrijzenis niet ouderwets?" Dinsdag 19 november: „Wat bete kent voor Paulus het geloof en wat betekent het voor U?" Dinsdag 26 november: „De dwaas heid van het kruis in ons leven." Dinsdag 3 december: „De Maaltijd des Heren, teken van onze eenheid." Dinsdag 10 december: „Wat be tekent de wederkomst des Heren voor Paulus en voor ons?" Het cursusgeld bedraagt 1,per avond per persoon; echtparen 1,50. Zij, die intekenen op de gehele cur sus 7,per persoon en 10, per echtpaar. Men kan intekenen op de gehele cursus bij Mevr. C. Naus-van Gorp, Julianasingel 27 ,tel. 1409; Mej. G. Greefkens, Henseniusplein la, tel. 1018; Mevr. V. Pijls-Drenth, Sta tionsweg 12 ,tel. 1752; de heer P. A. Jeuken, Servatiusweg 13, tel. 2046. DE NIEUWE TOEGANG TOT DE KERK In het verslag van de onlangs ge houden gemeenteraadsvergadering - zie Peel en Maas van 30 augustus - staat o.a. vermeld, dat de Raad op nieuw haar goedkeuring heeft ge geven aan een reeds in 1961 genomen besluit, betreffende een uitkering aan de Gebr. Custers. Deze uitke ring pretendeert te zijn een schade vergoeding voor wijziging en inkrim ping van een ingediend plan voor de bouw van een winkelpand met bo venwoning. Op deze gang van zaken wil ik nog eens nader ingaan. Nadat het oude pand Markt 8 door de gemeente was gesloopt, werd hier een toegangsweg gepland naar de Grote Kerk. Het perceel bouwgrond werd hierdoor zo klein, dat overbou- wing van deze toegangsweg noodza kelijk was wilde men er tenminste een nog enigszins redelijk pand la ten herrijzen. Omstreeks juli 1961 bleek, dat de gemeente dit perceel grond had verkocht aan de Gebr. Custers voor een prijs van omstreeks 800,(Dit ondanks het feit dat een ander reeds enige tijd eerder dan de Gebr. Custers een mon deling verzoek tot aankoop van dit perceel had ingediend. Hierop is van gemeentewege echter nooit ge reageerd.) Nu heeft de bouw van dit pand enige tijd op zich laten wachten, mede doordat bleek dat de gemeente te veel grond verkocht had. De gemeente had waarschijn lijk gehoopt op een oplossing aan de andere zijde van de weg. Dit bleek echter niet mogelijk, aangezien deze oplossing de gemeente ongeveer 1000,zou gaan kosten, t.w. de sloopkosten van de oude gevel en het plaatsen van een gedeelte van een nieuwe gevel. De buitenmuur van het nieuwe pand kon verder als gezamenlijke muur dienst doen. Hierdoor zou de toegangsweg naai de kerk over de gehele lengte niet ongeveer 100 cm. verbreed worden. Doch dit vond de gemeente te duur. De gemeente was nu dus „genood zaakt" een strook grond van de Gebr. Custers terug te kopen. Kos ten: 6600,,een bedrag dat de koopprijs (en waarde) van het gehe le perceel enkele malen overtrof. Dit bleek geen bezwaar. Zelfs het kerk bestuur was bereid 3300,te be talen. voorlopig nog niet in zicht schijnt te zijn. OVERIGE VERENIGINGEN zijn er nog vele. Van buurtvereni gingen tot vastelaovesclubs, die ieder op hun terrein nuttig werk doen voor hun leden en voor de gemeen schap. Men zou in bovenstaande een pes simistische klank kunnen horen en spreekt men met vele bestuurderen, dan hoort men die ook inderdaad. Men heeft het over televisie, over onwillige jeugd, over vele financiële problemen, die het verenigingswerk zo bemoeilijken, maar van de ande re kant is de rijkdom aan verenigin gen en clubs op zo velerlei terrein toch ook een bewijs dat men t.a.v. het verenigingsleven in het alge meen niet zo pessimistisch hoeft te zijn. We leven in een tijd, waarin in een snel tempo veel verandert en daarvan ondervindt ook het ver enigingsleven „ergens" de weerslag van. Zijn de besturen echter attent, weet men de vereniging aantrekke lijk te houden voor de leden, dan valt het beslist wel mee. Dat daar bij hobby-clubs en sportverenigingen het gemakkelijker hebben dan anderen, spreek haast van zelf. De Raad keurde deze vergoeding reeds in 1961 goed. Het is echter wel eigenaardig te horen dat de grond in juli 1962 nog steeds eigendom van de gemeente was. Maar goed, laten we nu eens bekijken wat we in feite voor deze 6600,hebben gekregen. Ik citeer het raadsverslag: „Door bovengenoemde regeling was 't mo gelijk de breedte van de bovenge noemde toerit naar de kerk te bren gen van 3 m op 4.63 m." Zó rekent tenminste de gemeente. De totale wegbreedte is echter slechts gebracht van 295 cm op 450 cm. Maar wat is de effectieve breed te van deze toerit? Géén 463 cm, ook géén 450 cm. Op de eerste plaats niet omdat de garage van het pand Markt 9 de gehele breedtewinst af snijdt en teniet doet .Hier bedraagt de totale wegbreedte dus niet meer dan 295 cm. Op de 2de plaats niet, omdat van het nieuwe pand twee voordeuren uitkomen op deze toe gangsweg. Voor elk dezer deuren be vindt zich een koekoek, dat onge veer 10 cm boven het wegdek uit steekt. De breedte van deze koekoek is 67 cm. Resumerend: a. de breedtewinst is momenteel ni hil (vanwege de garage); b. de breedtewinst kan maximaal 88 cm worden hetgeen inhoudt dat de maximale wegbreedte 383 cm kan worden en dus géén 463. Ad a. Nu de gemeente de Gebr. Custers zo gul heeft bedacht, zal 't duidelijk zijn, dat zij nogmaals diep in de geldbuitel zal moeten tasten om de garage weg te krijgen. Ad b. Het is niet mogelijk deze koekoeken weg te werken. In dat geval zou men komend uit de woning meteen de straat oplo pen. Het kan trouwens niet de be doeling zijn de kelder van dit pand als réservoir voor regenwater te ge bruiken. Er zal dus langs deze weg een trottoir aangelegd moeten wor den ter breedte van deze 67 cm. De gemeente heeft hier waarschijnlijk al niet meer op gerekend, getuige het feit dat het trottoir langs de Markt „doodloopt" tegen het pand. Indien men in 1961 deze situatie beter had bekeken ,had men thans veel moeilijkheden voorkomen. Te vens had men veel geld uitgespaard. Of was dit juist niet de bedoeling W. M. Antwoord Redaktie: We hebben naar vermogen deze zaak nader onderzocht en zijn daarbij tot de volgende conclusies gekomen: a. Het is niet juist dat de „gemeen te" teveel grond heeft verkocht of de Gebr. Custers gul heeft bedacht, omdat b. grondtransacties en oorspronke lijk bouwplan geheel in overeen stemming zijn met het geldende wederopbouwplan. c. Toen later (nadat de plannen voor het winkelpand gereed wa ren) het kerkbestuur aandrong om de doorgang te verbreden, was wijziging alleen mogelijk met toestemming van de Gebr. Cus ters, die schadeloosstelling kon den vragen voor wijziging van hun plannen en verkleining van de beschikbare bouwoppervlakte. d. Hierover is uitgebreid overleg gevoerd met betrokkenen, kerk bestuur, gemeentebestuur en Gebr. Custers, waarbij deze laat- sten vrijwillig hun medewerking gaven. e. Men heeft toen tevens getracht met de andere aangrenzende eige naar een nog verdergaande op lossing te bereiken, maar zulks is tot heden niet gelukt. Mede daar door stond men toen voor de op gave de huidige oplossing te kie zen of anders niets Wat de maten betreft nog het volgende: De maat van 4,63 m die in het raadsverslag genoemd is moet zijn 4.50 m. Dit abuis is ontstaan door dat de binnenwerkse maat van de winkel niet op 4 m. maar op 4.13 m aangehouden is. Gesteld wordt dat de effectieve breedte 2,95 m is ge rekend vanaf uiterste puntje garage. De afstand vanaf genoemd punt tot grens pand Michiels is echter 3.72 m. Als wegbreedte wordt altijd ge nomen de totale breedte, onverschil lig of die al of niet verhard is, voor zien van trottoir e.d. In dit geval is totale breedte van de doorrit 4.50 m. Wat er straks met de koekoeken gaat gebeuren (of die verwerkt wor den, ja dan neen, in de trottoir) is een technische kwestie, die met de doorgangsbreedte niets te maken heeft. Het is een algemeen verschijnsel, dat films, die de moeite niet waard zijn, dikwijls 't meeste succes oogs ten. Dit zijn meestal de sensatie en- of sexfilms. Een bioscoop-exploitant is derhalve wel verplicht om mis schien meer dan hem lief is, tevens ter tegemoetkoming aan de smaak van het publiek, sensatie- en sex films op het programma te zetten. Het is jammer dat de goede film, die veel goed kan doen en tevens goede ontspanning brengt niet zo aanslaat bij het publiek. Zo hebben zgn. goede films bijna steeds ern stige financiële consequenties voor de exploitant. Nu valt het wel mee met die sensatie- en sexfilms, want tenslotte hebben we in Nederland de strengste keuring van Europa en bovendien verschaffen deze films de materiële basis, waarop men goede films kan brengen. Alleen goede films draaien zou de ondergang zijn van de bioscoop .Het doorsnee pu bliek verlangt nu eenmaal iets an ders, naar de „goede" film komt men zelden. En dat is jammer, want deze films geven de toeschou wer iets mee, stemmen hem lot na denken en verrijken de geest. Men moet deze leren waarderen, verwijten, dat er te weinig „goecie" films komen. Van de andere kant kan de exploitant dan zeggen „voor wie moet ik ze nog draaien, er komt bijna niemand op af. Voor de „goe de" film is te weinig belangstelling. M enmoet deze leren waarderen. Opvoeding is dus nodig. Het katho lieke Bezinningscentrum heeft daar toe een kaderschool gesticht die mensen vormt, die lessen in „film" zullen geven op katholieke basis. Aangezien men onderaan moet beginnen ,zal men bij de jeugd een aanvang moeten maken. In Peel en Maas werd vorig jaar gepleit voor een samenwerking tussen de bios coopexploitant en scholen. Daaruit is een kontakt ontstaan met Pater Robertus ,dhr. Nooyens en dhr. Ba tenburg, die tesamen aan jeugdfilm vorming voor Venrays jeugd gaan doen. De opzet is eenvoudig. Er worden jaarlijks vier films uitgekozen in verschillende genres, die voor de schoolgaande jeugd te verwerken zijn. Voor deze vier films wordt een abonnement verstrekt tegen 2,50. Op scholen worden door leraren e.a. lessen gegeven over de betref fende films, waardoor de jeugd leert zien ,wat er uit een film te halen is. Over de films dienen opstellen gemaakt te worden (vrijwillig) waaraan prijzen verbonden zijn. Hierbij zal tot uiting dienen te ko men het hoe en waarom van de film. Hierdoor wordt het kritisch vermogen van de jeugd gescherpt. Films, die zich ertoe lenen, zoals CiskedeRat zullen uit 'n katholiek en sociaal standpunt bekeken wor den. Na afloop van een bepaalde voorstelling zal dan 'n discussie ge houden worden in de bioscoopzaal. Men zal vragen mogen stellen en vragen moeten beantwoorden. In godsdienstlessen kan men dan even tueel op het probleem inhaken. Op deze manier wil men trachten de jeugd bij het zien van films tot nadenken te stemmen. Op deze ma nier kan men bereiken, dat de jeugd kritischer wordt bij het uitzoeken van de films en daardoor bereikt men, dat de goede film dan meer kansen zullen krijgen dan thans het geval is. De filmvorming in Venray staal daarmee nog in een beginstadium, maar behoort toch tot de eerste plaatsen in Limburg waar het stre ven doorgevoerd zal worden. In Maastricht en Heerlen is men zover, dat er op het lesrooster van diverse scholen wekelijks een uur is uitgetrokken voor filmvorming. De inspecteurs van onderwijs in Limburg zullen ook in andere plaat sen alle medewerking daartoe ver lenen, omdat filmvorming, mede door de televisie, van grote urgentie wordt. De beïnvloeding door film en T.V. mag niet onderschat worden. Daarom wil men trachten door film vorming de smaak te richten en de keuze in betere banen te leiden.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 5