Meisjes Ont eigeningen Kolendampvergiftiging D.I.S. - NIEUWS actie DOUSADJ Modeshow Thomassen bal of vogelnest in schoorsteen Staten kring Horst K.V.P. Jeugd-Bridge 03 oro» o a> pr et) •n 0- af P S S oa :a> »-+• ora o rt> JO O co SC so m z Dansen fe Oirlo P Dansen ie Oyerloon L VAN OG's vraagt personeel Plant nu coniferen HAARDEN KACHELS P CL P P PT C/3 CL CD P DO o B B „WILHELMINA" DANSEN Confectie-lndustrie N V. Textielgroothandel te Venlo assistent voor de in- en verkoop Driessen Billekens n.v. MACHINEVORMERIJ en heesters Enorme keuze uit Zondagmiddag trok D.I.S. met 'n sterk gewijzigd elftal naar America voor 't spelen van de 2e bekerronde tegen het le elftal aldaar. In het prachtige nieuwe sportpark bewezen de Oirlonaren dat er kwa liteit in hun elftal aanwezig was, want de Americanen kwamen er niet aan te pas. Na voor de rust steeds in de meerderheid te zijn ge weest begon DIS aan de 2e helft met een 10 voorsprong en werd America totaal overspeeld. De uit slag 40 in 't voordeel van DIS was dan ook ten volle verdiend. Het 2e elftal had een vrije mid dag. A.s. zondag krijgt het le elftal haar 3e opeenvolgende uitwedstrijd tegen medekoploper Hegelsom. Dit zal 'n zware middag worden voor de Oirlonaren. Het 2e elftal treed thuis aan tegen Ysselsteyn 3. Trainen is als normaal op woens dag voor senioren en vrijdag voor junioren. De toto-ophaaldienst, verzorgd door de heer R. Steeghs vindt niet meer op donderdagavond plaats, maar op dinsdagavond, zodat de poolers er voor moeten zorgen wat eerder hun formulieren klaar te hebben. In West ronken de bulldozers en trekken de graafmachines grote vo ren voor de riolering. De kerst boompjes komen er wat zielig bij te staan in deze nieuwe woonwijk, die gevormd gaat worden. De eerste huizen zullen binnenkort betrokken worden en als het waar is dat het woningcontingent voor de komende jaren in deze streek verwezenlijkt zal worden (en waarom niet?) dan zal binnen afzienbare tijd deze hele vlakte grotendeels zijn volgebouwd. Waarna we dan tevreden kunnen wijzen op een Desselke en een plan West, ,dat er zijn mag. Men vergeet dan wellicht dat het merendeel van de daarvoor nodige grond „genomen" is moeten worden van burgers. Mensen, die terwille van de gemeenschap het offer van grond in deze contreien al dan niet vrijwillig hebben moeten brengen. Degenen, die geen grond bezitten, vinden dat natuurlijk en vanzelfsprekend en redeneren, dat de betrokkenen er immers geld voor gekregen hebben, maar degenen die de grond kwijt raken zijn dik wijls een andere mening toegedaan, Er is niemand die in deze tijd graag grond af geeft en zeker niet als dat grond is ,aie al jaren fami liebezit is, als dat grond is waarmee men zelf bepaalde plannen had. We hoeven deze mensen niet heiliger voor te stellen dan ze zijn, mogen rustig wijzen op kerstdennen en an der spul, dat in deze streek de laat ste jaren bij voorkeur gepland werd om de onteigeningsprijzen de lucht in te jagen, maar van de andere kant is en blijft het een offer voor de gemeenschap. En dat onderhan delingen over deze grondonteigenin gen wel eens langer duren dan een buitenstaander wenst, is te betreuren maar verklaarbaar, even zo goed als verklaarbaar is, dat de rechterlijke macht soms te hulp moet v/orden geroepen. Wie onpartijdig de zaken volgt, moet erkennen dat er sinds enkele jaren t.a.v. de grondpolitiek in onze gemeente gelukkig iets ten goede veranderd is. Stond men vroeger soms te veel op het stand punt de grond zo goedkoop mo gelijk in bezit te moeten krijgen, thans wordt meer gedacht aan 't belang van degene, die grond kwijt raakt en probeert men aan alle redelijke eisen tegemoet te komen. Dat de kleine man hier de kleine weg gaat, is beslist niet meer waar ,al moet van Ue ande re kant gezegd worden dat een nog betere voorlichting op het hele terrein van onteigeningen, mis schien sommige moeilijkheden zou voorkomen. Kan men bij grondonteigeningen in het algemeen niet eisen dat grond tegen grond geruild wordt, ook al omdat de gemeente zoveel grond in de onmiddellijke omgeving van de kom en kerkdorpen niet heeft lig gen, iets anders wordt de geschiede nis ,zo gauw men gebouwen gaat onteigenen. Met dit vraagstuk krij gen we namelijk met name meer te doen. Het Desselke was praktisch onbebouwd. Rond de Hensenius- school moest hier en daar misschien nog een schuurtje weg, maar zowel in West 1 als West 2 zullen wonin gen ten offer vallen aan de uitbrei dingen. Natuurlijk kan men hier niet vol staan met te zeggen: hier is een be paald bedrag en zorg maar dat je er over een aantal maanden uit bent. De gemeente moet zorgen dat deze mensen een andere woning krijgen. En gezien haar mogelijkhe den in deze zal dat uitdraaien op een huurwoning, hier of daar in de nieuwbouw. We hebben al eens meer gezegd dat de huidige bouwvoorschriften 't de particuliere bouwers praktisch onmogelijk maakten om binnen een redelijke termijn een eigen woning te bouwen. Men maakt al dan niet bewust van potentiële eigen bouwers huurders en klaagt later dat in woningwetwoningen mensen Vrijdag heeft Burgemeester mr. Custers van Venray, in aanwezigheid van zijn collega van Meerlo Wanssum, drs. J. Dittrich, het aktie- comité Dousadj voor deze drie ge meenten officieel geïnstalleerd. In de raadszaal waren ongeveer 30 af gevaardigden van jeugdorganisaties aanwezig. De aktie Dousadj begint in Venray op donderdagavond 24 oktober. Het begin zal worden aangekondigd door sirenegehuil. Op die dag zal de verkoop beginnen van lucifers, die dan huis aan huis in de drie ge meenten worden aangeboden. Daarnaast zullen verschillende in terne akties door de jeugdverenigin gen afzonderlijk gehouden worden. Op zaterdag 26 oktober wordt een gezamenlijke slotavond belegd. Daarop zullen de resultaten van de verenigingsakties en de verkoop van lucifers worden bekend gemaakt en aangeboden aan het bestuur van 't comité „Dousadj" omlijst door tele fonische oproepen aan industrieën en instellingen in Venray. Deze blik- semaktie per telefoon is bedoeld om de opbrengst voor het Perzische dorp nog een flinke stoot te geven. Het publiek zal in de zaal via luid sprekers van de financiële stand van zaken op de hoogte worden ge houden. wonen, die er feitelijk niet thuis ho ren. Dat deze mensen gedwongen worden in deze woningen te trek ken om de doodeenvoudige reden dat eigenbouw praktisch onmogelijk is, vergeet men dan maar er bij te vertellen. Hetzelfde gebeurt met de mensen ,die hun woning onteigend wordt. Deze mensen moet men ver wijzen naar huurwoningen. Een eigen bezit weer opbouwen, zoals zij dat weleer hadden wordt praktisch onmogelijk, want er is geen bouw volume beschikbaar en wanneer dat er komt, daar moet men maar naar raden, dat weet geen sterveling. Dit is geen verwijt aan de ge meente, die ook niet anders kan, al zou ze willen, maar zich braaf moet houden aan de spelregels, die particuliere bouw onmogelijk maakt. Ze wordt gedwongen deze mensen naar een huurwoning te verwijzen. Heeft de betrokkene geluk dan komt hjj in een wat goedkopere, heeft hij pech, dan in de duurdere flats. Daar helpt geen lieve moedertje aan. Dat deze gang van zaken ver schillende van deze mensen aller minst aanstaat, is begrijpelijk. Als men zijn leven lang misschien met vele en grote financiële offers in een eigen woning heeft ge woond, dan valt het niet mee huur der te worden en iedere week een x-bedrag aan huur op tafel te moe ten leggen. Daar is het meerdere wat ze gewoonlijk ontvangen voor het onteigende geen soulaas voor Dat deze mensen, eenmaal in een huurwoning gezeten, door zullen blijven werken om uiteindelijk toch een eigen woning te kunnen bou wen, gelooft geen mens, die de huiT dige gang van zaken bij particulie re bouw kent. Is het nu beslist onmogelijk dat van rijks- of provinciale wege voor deze mensen bouwvolume wordt ge reserveerd. Als toch voor iemand de bouw van een eigen woning op kor te termijn (en dat houdt in dat die hele paperasserijen, die voor parti culiere bouw nodig is voor deze ge vallen ook zo sterk mogelijk wordt ingekrompen), mogelijk moet zijn dan voor 'die mensen, die terwille van uitbreidingsplannen hun eigen woning dienen te verlaten. Dit is toch een billijke eis, die deze mensen zeker mogen stellen. Dinsdagavond toonde de firma J. Thomassen en Zn. in Zaal Wilhel- mina haar kollektie winterkleding in een zeer goed geslaagde show, die door een talrijk publiek werd bij gewoond. Het is een feestelijk en gemoede lijk gebeuren geworden deze ken nismaking met de wintermode 1963, waarbij de vele, vele getoonde mo dellen de aanwezigen een duidelijk beeld gaven van wat de mode de komende tijd brengen zal en wat de firma Thomassen in haar kollektie heeft. Dat dit niet-weinig was, bleek bv. bij de dameskleding waarbij op vielen de leuke en vlotte cocktail- kleding, ook voor de grotere maten, de jerseyjurken en de Wevenit pak jes, die een lust voor het oog waren. Maar ook in de damesmantels werd een grote sortering gebracht en ook hier was ruime keuze voor de gro tere maten ,al dan niet met bont. Trouwens ook in bontjassen werden enkele modellen getoond, die terecht bij de dames insloegen. Als voornaamste kleuren noteer den wij voor U naast de pasteltinten en het stemmige zwart voor de oudere dames, turquois en groen. Ook de heren waren niet vergeten. Er werden enkele zeer moderne cos- tuums getoond, sportief doch ge- fcleed, terwijl in tweedjassen een werkelijk overweldigende kollektie getoond werd. Dat voor ons grillige klimaat de regenjas geen noodzakelijk kwaad behoeft te zijn toonde ook deze show, waar een leuke kollektie van deze jassen geshowd werden, naar Wanneer U een kolenkachel, haard of convector hebt gekocht of weer in de huiskamer opstelt, dient u zich er van te vergewissen dat er bü het zetten wordt nagegaan of het ding ook goed trekt. Indien zulks niet gebeurt, moet u daar zélf onmiddellijk een grondig on derzoek naar instellen, opdat een tekort op dit punt nog tijdig kan worden verholpen. Bedenkt wel, dat het leven van uw huisgenoten en van uzelf ermee gemoeid kan zijn wanneer er kolendamp in woon- en slaapkamer komt. VERANDERINGEN AAN HET BLOED Indien de schoorsteen slecht ge bouwd is, of de kachelpijp heeft een zodanig veirloop dat het krachtig trekken van uw haard of kachel niet mogelijk is, dan heeft er een onvoldoende verbranding van de ko len plaats. Er vormt zich dan kool- monoxyde, een zeer giftig gas, dat in het dagelijks leven doorgaan ko lendamp wordt genoemd. Hetzelfde gebeurt als de schoor steen verstopt geraakt is, hetzij door een vogelnestje, een verdwaal de bal of gewoon door roet en ver vuiling. En hebt u de schoorsteen wel laten vegen voordat u de ka chel voor het eerst weer aanmaakte? Het koolmonoxydegas is daarom zo gevaarlijk voor ons, omdat het aan bloed het vermogen ontneemt zuurstof op te nemen. Zoals eenieder weet, is zuurstof onontbeerlijk: een tekort aan deze stof is onverenig baar met verder leven. BEDREIGING VOOR OUDEN VAN DAGEN Elke winter opnieuw tikt de te lex berichten over mensen die ten gevolge van kolendampvergiftiging zijn overleden. Dikwijls betreft dat oude mensen, die óf doordat ze klein behuisd zijn, óf omdat ze aan kou welijkheid lijden, hun bed hebben staan in de kamer waar gestookt wordt. Door de laatsten worden de ra men bovendien nog stijf dicht ge houden, zodat verversing van de lucht dan praktisch niet mogelijk is. Daar komt nog bij, dat velen van hen helemaal geen rekening houden met de kans op onvoldoende ver branding van de kolen en dan door eigen onhandigheid koolmonoxyde in het vertrek krijgen .wanneer er aan de konstruktic van kachel en schoorsteen niets ontbreekt. Bij het temperen van de kachel wordt de pijp vaak afgesloten, ter wijl daarbij het bovenaeurtje ook nog open wordt gezet. Wie dat doet voor het slapen gaan en zich daarbij in dezelfde kamer ter ruste begeeft, doet wel iets bijzonder gevaarlijks! Bovendien loopt men eigenlijk in elk vertrek gevaar wanneer er er gens in huis kolendamp ontstaat. VERSCHIJNSELEN EN BEHANDELING Bij vergiftiging door kolendamp krijgt men duizeligheid, hoofdpijn, een gevoel van machteloosheid, soms ook krampen. Het slachtoffer voelt zich zo loom, dat openzetten van een raam tot de onmogelijkheden g behoren. Tenslotte treedt bewuste loosheid in en, als niet tijdig hulp wordt verleend, de dood. Vóór alles moet zulk een slacht offer natuurlijk uit de vergiftigde lucht worden gehaald en toevoer ofta «craLfZogm j JAKM J ^4 UanttuiL •f»o«!«wiShS JUL1ANASIKGEL41 'tllêf. 1061 (K4780) ieders keus, naar ieders wens. Op haar kollektie kinderkleding kan de firma Thomassen inderdaad trots zijn. Ook hier weer keus uit leuke en degelijke jurken, kleurige en vlotte mantels, jackets, lange broeken, truien en wat dies meer zij. En dat in alle maten. De kinderen hoeven niet alleen geen kou te lij den, maar kunnen in degelijke en vrolijke kleding de winter, de kou en de regen in. Een tweetal bruidstoiletten compleet omraamd door bruids meisjes toonden aan dat ook op dit terrein zowel in de klassieke als modernere vorm de firma Thomas sen voor elk wat wils biedt. De firma Hawinkels toonde met haar hoeden aan, dat men ook op dit terrein in Venray overvloedige keu ze heeft in alle prijsklassen en in alle soorten. Kapsalon Ellen verraste de bezoe kers met een geurige en keurige flacon parfum Coryse Salomé. Pater J. Oudenhoven nam de kans waar voor zijn missie ook nog wat bijeen te halen en twee dames uit het publiek lieten zien dat zij als mannequin geen kwaad figuur sloe gen. Al met al een avond, waarmede de firma Thomassen eer in legde en het talrijke publiek genoten heeft van een goede en grootse show. van zuurstof door middel van bui tenlucht of zuurstofappaiaat krijgen. De redder dient ervoor te zorgen dat hij bij de te verlenen hulp niet zelf wordt bedwelmd. Om dit gevaar zelf niet te lopen, kan het nodig zijn van buiten af een of meer vensters te openen. Men kan ook .alvorens men het vertrek binnengaat, waar kolendamp hangt, zorgen dat de longen met veel zui vere lucht zijn gevuld, waarop men snel de kamer doorgaat naar het raam, dit opent, het hoofd naar bui- tensteekt en opnieuw diep inademt, Wanneer de vergiftigde in een zuurstofrijke omgeving is gebracht, kan het nodig zijn, dat kunstmatige ademhaling bij hem of haar wordt toegepast. Om deze behandeling te kunnen uitvoeren moet men ge oefend EHBO'er zijn. Maar ook de niet-geoefenden kun nen nog wel iets doen ten gunste van het slachtoffer. Zij moeten er voor zorgen dat de vergiftigde goed warm wordt gehouden, dat wil zeg gen: met dekens wordt bedekt. Thee en koffie mogen uitsluitend worden toegediend wanneer er geen bewus teloosheid meer bestaat. NIEUWE VOORZITTER De Statenkring Horst van de KVP zette haar program 19631964 in met een „voorlichtingsavond". Voor zitter drs. Beterams kon 150 afge vaardigden welkom heten in zaal Vink te Well. Als eerste punt kwam de verkiezing van een voorzitter aan de orde. Bij acclamatie werd de heer W. P. G. Linders, burgemeester van Arcen en Velden, gekozen. Bij de verkiezing van twee KVP- jongeren werd gekozen: J. Philipsen, Horst en A. Heidens, Leunen. De vergadering nam het bestuursvoor stel aan om elf i.p.v. negen be stuursleden te kiezen. Bij acclama tie werden gekozen de aftredenden mevr. Nahuis-Schmulders en J. J. Daemen, Bergen; H. Emonts en J. A. Kunnen, Horst; H. Aerts, Arcen; drs. G. Beterams, Wanssum; Chr. v. d. Broek, Gennep; G. v. d. Encke- vort, Sevenum; J. H. Stevens, Oirlo en voorts de heren Laurensse, Ven ray en Willems, Sevenum. Als leden van. de partijraad wer den aangewezen: mevr. Nahuis, J. J. Daemen en J. A. Kunnen en als plaatsvervangende leden J. L. A. M. Hanssen, Broekhuizenvorst; mevr. Daniels-Thissen, Broekhuizen en Jenniskens, Wanssum. Voor de be stuursraad: J. Stevens en als plaats vervangend lid J. A. Kunnen. Vervolgens hield drs. Noteboom uit Venlo, het nieuwe Limburgse Tweede Kamer-lid, een inleiding over „Rond de kabinetsformatie". Na de spreekbeurt dankte drs. Be terams de spreker en het aftredend bestuurslid, de heer Weijs uit Sie- bengewald. Met een felicitatie aan de nieuwe voorzitter en de gekozen bestuursleden droeg hij de leiding van de vergadering over aan de heer Linders. De nieuwe voorzjtter pre senteerde zich in een enthousiaste toespraak aan de vergadering. Hij bracht dank aan de scheidende voor zitter en vroeg aller medewerking voor de toekomst. Tenslotte werd het dagelijks be stuur van de Statenkring als volgt gevormd: voorzitter W. P. G. Lin ders; vice-voorzitter H. M. W. Emonts; secretaris H. A. J. Aerts; penningmeester J. J. Daemen en propagandaleider J. A. Kunnen. De reeds meer dan 10 jaar be staande Bridgeclub „Onder Ons" te Venrayr is van plan te starten met een Jeugd-bridge. Jongens en meis jes van 15 jaar en ouder kunnen zich hiervoor opgeven. In andere plaatsen bestaan reeds bloeiende afdelingen, in Venray zal zeer zeker, gezien de zeer prettige reacties, ook belangstelling bij de jeugd bestaan voor „De Koningin van het kaartspel". Onder deskundige leiding zullen lessen worden gegeven, zodat ook de niet-bridgers in de gelegenheid worden gesteld dit mooie spel te le ren. Voor de ouders moet worden op gemerkt, dat hét in de bedoeling ligt, de bijeenkomsten te houden op zaterdagmiddag, zodat de jeugdleden niet 's avonds laat over de straat hoeven. Jongens en meisjes, die mee willen doen, kunnen zich schriftelijk aan melden, onder vermelding van naam en voornamen, geboorte-datum en adres. Doe dit dan zo spoedig moge lijk, des te eerder kan begonnen worden. Opgaven in te sturen: Kastanjestraat 16. •-t O) D I-K C/3 <T> 1—K P O P p C/3 C/3 03 O •1 CL WbhA B 03 z Zaterdag 5 oct. Teenagerparty „The Typhoons" 7 uur Zondag 6 oct. Orkest „The Roc Pipers" o.l.v. L. v.d. Klerf zondag 6 oktober in Dancing Rongen t.b.v- de Missie van Pater v.d. Sterren Orkest „The Diamonds Five" a.s. zondcg in het Gemeenschapshuis Muziek The Melody Stars. Aanvang 7.30 uur komt eens kijken bij Maasheseweg 63, Venray. Het is daar gezellig en prettig werken en GOED VERDIENEN. Bovendien bieden wij U een goede sociale verzorging en M 14 DAGEN VACANTIE mhm Komt U geheel vrijblijvend kijken, het ver plicht U tot niets. Breng uw moeder of verloofde rustig mee. Wij stellen ons bedrijf open iedere werkdag tot 5 uur n.m. Voor reisgelegenheid wordt gezorgd vraagt L/ Leeftijd boven 21 jaar. Enige kennis van de textielbranche strekt tot aanbeveling. Goed loon. 5daagse werkweek. Schriftelijke sollicitaties onder nr. 210 aan bureau v.d. blad IJzer- en Metaalgieterij Tegelen voor haar afdeling Ongeschoolden ontvangen een opleiding in ons bedrijf. Hoog loon en uitstekende sociale voorzieningen. Vijfdaagse werkweek. Vrij vervoer Venray-Tegelen vv met eigen busdienst. Maandag 7 oktober a.s. komen wij in Café „In den Engel", Grotestraat 33 te Venray, 's avonds van 8—8 30 uur. U ontvangt dan alle gewenste inlichtingen Het is nu de mooiste tijd F. v. d. LINDEN, MERSEL0 Kleindorp 14 tel. 318 Alle bekende merken. Ook reparatie

Peel en Maas | 1963 | | pagina 10