Overpeinzingen Gezondheidszorg Tweede zitting Concilie begint a.s. zondag 29 sept. in Yledekland 10 TIPS voor't komende stookseizoen Uit Peel en Haas Politierechter cfU VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 No. 39 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAÏ WRPTïfRT AH VOOR VPWPAV RM OMQTPPRPW ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per i GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 Cf JCr IVDLÜU V UUI\ V Cili\A I Cfll UiVIO 1 AOIVLin PRIJS PER KWARTAAL 1.50 mm. ABONNEMENTS- (buiten Venray 1.75) Velen gebruiken hun zondagse wandeling om de uitbouw van centrum of kerkdorpen eens nader te bekijken en zo op de hoogte te blijven van de inderdaad niet geringe woningbouw, straten aanleg en wat dies meer zij. Het feit dat Huize Servatius nog steeds bouwt en dat by het ziekenhuis de eerste voorbereidingen getroffen worden voor nieuwbouw, dat steeds harder wordt aan gedrongen op een nieuw Groene Kruisgebouw en dat de nieuwe dentalcar geregeld voor een van onze scholen staat, geeft dan aanleiding tot de vraag hoe het staat met de gezondheidszorg in Venray en in Nederland in het algemeen. De Nederlandse Gezondheidszorg neemt een unieke plaats in in de wereld. Wanneer wij ons niet goed voelen is er binnen een paar kilo meter wel een dokter te vinden die bereid is ons medische hulp te ver lenen. In Venray is het ternauwernood 35 jaren geleden dat dr. Struben af scheid nam. In Venray zelf hebben thans 5 artsen zijn taak overgeno men, terwijl in Overloon en Vier lingsbeek en ander plaatsen in deze buurt zich „nieuwe artsen" gevestigd hebben. Onze ziekenhuizen hebben de mo dernste apparatuur en voor onze zorgenkinderen beschikken wij over psychiatrische inrichtingen of ande re verpleegtehuizen. En hoe up-to- date en modem deze zijn ingericht weten we van huize St. Anna en St. Servatius. Nederland is het dichtsbevolkste land van de wereld met meer dan 344 inwoners per km; in 1960 was de sterfte slechts 7.62 per duizend in woners. De te verwachten levens duur van een pasgeborene is 71 jaar voor mannen en 73,9 voor vrouwen. Deze gunstige toestand is mede te danken aan wat in het ziekenhuis wezen de afgelopen jaren aan on derzoek is verricht, naast de resul taten der daar toegepaste behande lingen. Natuurlijk zijn met de kost bare onderzoekingen, de nieuwe ap paratuur en de verbeterde sociale omstandigheden van de in het zie kenhuiswezen te werk gestelden gro te sommen gemoeid. We moeten bovendien bedenken dat de taak van de huisdokter in 20 jaar een bijna revolutionaire ont wikkeling heeft doorgemaakt. Ziek ten waarvoor een patient vroeger naar een ziekenhuis ging, worden nu door de huisdokter behandeld. De poliklinieken helpen veel patiënten van hun kwalen af. Voor verschil lende ziekteverschijnselen hebben wij verder nog de specialisten die een uiterst belangrijke taak in dit geheel vervullen. De ziekenhuiskos ten per persoon in percentages van het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking is in Nederland, 1,40; in Engeland is dit percentage b.v. 1,70, in de V.S. 1,85 en in Ca nada zelfs 2,40. Toch is de zieken huisvoorziening over het algemeen genomen in vergelijking met andere landen adequaat of beter. In Neder land bedraagt het aantal bedden per 1000 inwoners in ziekenhuizen 4,68, t.b.c. 0,52 en psychiatrische inrich tingen 3,04. Wat het gebruik van de inrichtin gen betreft slaat Nederland ook een goed figuur. Nederland weet voor de algemene ziekenhuizen een bezet tingspercentage van 89 op te bren gen. In Duitsland is het bezettings percentage nog hoger, maar de Duitser wordt voor allerlei wisse wasjes opgenomen ,wat in Nederland door de huisdokter of de polikliniek wordt opgevangen. Gemiddeld ligt de nederlander 1,62 dagen per jaar in het ziekenhuis, de Duitser 3,5 dagen! De Nederlandse vrouw bevalt voorts in 3 van de 4 gevallen thuis, terwijl in de meeste andere landen van het Westen 4 van de 5 vrouwen de voorkeur aan de kraamkliniek geven. Ofschoon op vele andere terreinen van de weten schap druk aan research wordt ge daan en men weet wat in een be paalde sector gaande is, geldt dit nog niet in diezelfde mate voor de sec tor gezondheidszorg, en dan vooral niet in Nederland. De bedragen, die op het ogenblik in Nederland voor medisch weten schappelijk onderzoek worden uit gegeven zouden 8 tot 10 maal moe ten worden verhoogd wil Nederland ook in de toekomst zijn gunstige po sitie behouden. Wij weten b.v. niet precies welke taakverdeling tussen de inrichtingen en andere instanties (huisartsen en wijkverpleging) en tussen de inrichtingen onderling 't beste resultaten zou geven. Er zou op dit gebied meer onderzoek en coördinatie wenselijk zijn om onno dige kosten te besparen. Het ziekenhuiswezen is tenslotte een miljoenenzaak (er gaan plm. 500 miljoen gulden per jaar in om!) en tevens een van de zéér grote werk gevers, vermoedelijk op 7 na de grootste. Met de nieuwbouw in de sector gezondheidszorg en hygiëne is het niet zo goed gesteld. Het Minis terie van Volkshuisvesting is name lijk zo traag met de uitgifte van bouwvergunningen ,dat het tot 1980 zou duren voor alle nu bestaande plannen gerealiseerd zijn. En dan mogen er niet eens nieuwe plannen bijkomen. Bij de afgifte van Rijksgoedkeu ringen zou men beter moeten be denken hoe belangrijk de bouw van ziekeninrichtingen voor de toekomst van de Nederlandse gezondheidszorg is. Als men bedenkt dat in de sector handel en verkeer 21,8 pet. meer is gebouwd dan in de begroting vast gesteld en in de sector gezondheids zorg en hygiëne 27,4 te weinig, be rijpt men de bezorgdheid van het Centraal Bureau voor het Katholiek Ziekenhuiswezen ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling. Op het congres van dit centraal bureau „Ziekenhuiswezen - nu en morgen' dat thans aan de gang is, komt deze problematiek uitgebreid aan de or de. Het is nu de tijd om uw schoorsteen te laten vegen. U weet, dat het verplicht is elk rookkanaal te doen reinigen ter voorkoming van brand en kolendampvergiftiging. Ook de afvoer van oliekaches en gas haarden moet worden geveegd! -H- Stof elektrische straalkachels goed uit, voor ze de eerste maal aan te steken. Druk de pennen van de Afzonderlijke spiralen goed in de kontaktbussen. En als u niet meer zo tevreden bent over de afgegeven warmte, laat er dan eens nieuwe elementen in zetten, die zijn los te koop! Laat uw gashaard door een vakman doorblazen voor het stook seizoen begint, dan branden de bran ders beter door 'n juiste verhouding van gas en lucht. -{$- Bij gebruik van de ouderwet se petroleumkacheltjes zonder af voerpijp dient u te zorgen voor een ruime ventilatie van het vertrek, omdat deze branders veel water damp afscheiden, die anders overal in de kamer condensatie veroor zaakt. ■fr Gebruik de voorgeschreven brandstof voor uw haard of convec- tor. Als u wilt experimenteren met goedkope kolen, kan het vaak ge beuren dat u duurder uitkomt door verlies door het rooster, noodzakelijk feller stoken, resp. reparaties! -$• Een gaspook kunt u alleen toepassen bij het aanmaken van haarden en convectors, als deze niet te vol kolen liggen; bij goed gevul de reservoirs doet de gaspook teveel gassen ontstaan. Een oliehaard mag niet te snel aanen uit worden gedraaid, maar moet eerst enige tijd half of laag branden voor u deze kunt afzetten. -ft- Voor douchecellen, keukens, kleine slaapkamers, werkplaatsen en knutselhoekjes enz. zijn handige stralingslampen verkrijgbaar, die geconcentreerde warmte geven op één plaats onder de lamp. ft Wie geen gasaansluiting heeft, kan toch een of meer kamers met gas verwarmen indien een flessen- gashaard wordt gekozen. Deze zijn gemakkelijk verplaatsbaar en de fles bevindt zich onzichtbaar, in het haardlichaam. if- Rekent u eens uit, of uw smeltzekeringen (reeds) berekend zijn op de belasting in de winter als u elektrische verwarming gaat toe passen. Per element is 2,3 Ampère nodig ,dus met de t.v., strijkijzer, verlichting enz. mee moet u voor een 3-pits straalkachel in die groep een zekering laten zetten van minstens 15 Ampère. GROTE LIJN TEKENT ZICH REEDS AF Zondag a.s. opent Paus Paulus VI de tweede zitting van het Vatikaans se concilie, Op die dag gaan onge twijfeld onze gedachten uit naar de onvergetelijke Paus Joannes XXIII, de man, die in goedheid en liefde er in slaagde de wereld weer een hoopvol teken te geven. Hij is ge storven ,zijn leven en zijn sterven aanbiedend als offer voor zijn le venswerk: het concilie. Nu zet Paus Paulus zijn werk voort en zoals hij dit zelf gezegd heeft, in de lijn, die Joannes XXIII heeft aangegeven. Zonder overdrijving kunnen wij zeggen, dat de wereld met onver minderde verwachting naar de Kerk opziet. Zij verwacht van de verga dering der herders e _-n nieuwe koers een lichtend voorbeeld. De Kerk zelf dat wil zeggen wij allen hoopt op de door Paus Joannes aangekondigde aggiorna- mento. Hiermee bedoelde hij, dat 't concilie de Kerk weer bij de tijd moet brengen en verlossen moet uit achterlijkheid. Zal dat gebeuren? Dit is de grote vraag, die wij reeds nu bevestigend menen te kunnen be antwoorden, ofschoon het concilie pas kort aan de gang is. Immers de eerste zitting heeft duidelijk genoeg aangetoond, wie op de vergaderin gen de pas aangeven. Dat zijn niet de prelaten ,die in het verleden le ven, maar zij die open oog hebben voor de eisen, die de mensen van deze tijd aan de Kerk stellen en voor de eisen, die de Kerk van deze tijd aan de mens van nu kunnen stellen. Wat er tijdens de tweede zitting aan de orde zal komen, weten wij niet officieel ,want de informatie dienst van het concilie komt nog steeds niet op dreef. Wat dat be treft is er in Rome bij degenen, die met de praktische organisatie en voorbereiding zijn belast, nog weinig veranderd. Wij menen evenwel te mogen aannemen, dat hierin spoe dig wijziging zal komen. Wij weten alleen, dat de eerste werkvergadering maandag 30 sep tember wordt gehouden en dat dan meteen een der hete hangijzers aan gepakt wordt: het schema over de Kerk. Zekerheid hebben wij ook, dat na het schema over de Kerk, een tweede heet hangijzer aan de orde komt: de Openbaring, en verder de schemata over de liturgie, de com municatiemiddelen. Dat ook die schemata aan de orde komen tijdens de twee zitting, is uit allerlei mede delingen af te leiden, zij het niet of ficieel. Het is duidelijk, dat de concilieva ders de paus te kennen gegeven hebben, dat zij er beslist op staan de belangrijkste onderwerpen gron dig te behandelen. Dit kan nu ook beter .omdat elk haastelement met de door van Joannes XXIII verdwe nen is. Paus Paulus is nog jong en heeft de tijd de concilievaders gron dig hun werk te laten doen. Van daar dat Paulus VI al spoedig sprak van een derde zitting, die nog nodig zal zijn. Het concilie-secretariaat sluit een vierde en zelfs een vijfde zitting niet uit. Wij kunnen ons voorstellen dat 't eigenlijk oninteressant is te weten over welke technische dingen de con- cilie-vaders aan het praten zijn. Interessanter is het te weten wat er uit kómt en wat het betekent voor het dagelijkse leven van de katholiek. Maar om het laatste te weten te komen zal men zich toch ook moeten verdiepen in de vraag wat de bisschoppen bespreken. Wij zullen in de komende weken er ge noeg over kunnen lezen in onze dag bladen en tijdschriften. Over het eerste schema nu. dat zoals men weet .grondig gewijzigd is naar aanleiding van de felle kritiek in de eerste zitting, heerst onder de bisschoppen geen eenstemmigheid. De commissie van kardinaal Otta- viani heeft naar de mening van vele bisschoppen nog niet voldoende re kening gehouden met de eisen van deze tijd. De moderne bisschoppen kunen met zo'n schema in de prak tijk nog te weinig uitrichten om de gelovigen in staat te stellen te leven zoals de tijd nu eist. De verwachting is dan ook dat er over dit schema fel gedebatteerd zal worden. Het zou echter overdreven zijn te denken zoals sommige Italiaanse kranten doen dat de bisschoppen uit het noorden met knotsen gewapend de Italiaanse bisschoppen te lijf willen en dat de Italiaanse bisschoppen op hun beurt stiletto's in de plooien van hun bisschoppelijk gewaad verbor gen hebben. Dat is behalve simplis tisch ook een overduidelijk bewijs dat nog niet overal de betekenis en het grote nut van de debatten wordt onderkend. Menig moderne bisschop heeft tenminste gezegd blij te zijn met het conservatieve verzet omdat dit hem dwingt tot dieper nadenken en tot preciezer formuleren. Maar willen deze discussies be halve voor de bisschoppen ook voor de gehele Kerk vrucht hebben dan hopen wij wel dat de officiële con cilie-instanties opener zullen zijn en meer geneigd tot het verschaffen van informaties van hetgeen op het concilie voorvalt. Mocht dit niet het geval zijn, dan mogen wij onze hoop vestigen op menige moderne bis schop, die al die geheimzinnigheid rondom het Concilie maar nonsens vinden. Al met al menen wij met alle ver trouwen het verdere verloop van het Concilie te mogen afwachten. Dit vertrouwen wordt gesteund door tal rijke verklaringen die Paulus VI heeft afgelegd en die alle wijzen op een voortzetting van de lijn die Paus Joannes heeft aangegeven. Boven dien zijn de bisschoppen van de ge hele wereld thans goed ingespeeld in de eisen van de Kerk-vergade- ring, maar ook hebben zij de tussen periode gebruikt voor vaak en soms zelfs langdurig overleg, zodat zij nu veel beter dan voor de eerste zitting weten waar zij aan toe zijn. In de brief, die onze bisschoppen zondag hebben laten voorlezen, schrijven zij dan ook terecht: „Wij gaan daarom in geloof en met een versterkt vertrouwen naar Rome te rug. Het programma is veelomvat tend; het vraagt veel tijd en waar- schynlijk moeizame arbeid. De gro te lijnen door Paus Joannes in zijn openingsrede met zoveel geloof, op timisme en wijsheid getrokken, zijn door de meerderheid van het conci lie aanvaard en door Paus Paulus VI onverkort overgenomen. Zij moe ten nu doorgetrokken worden in concrete besluiten en richtlijnen. Want alleen dan wordt de weg ge baand tot de vernieuwing van het geloof en het kerkelijk leven waar naar zovelen. christenen en niet- christenen, uitzien." van 4 oktober 1913 Zondag overleed in het Carme- lietenklooster te Zenderen de alom bekende pater Michael Smits, gebo ren te Venray en in 1878 tot priester gewijd. Te Veltum kan men waar schijnlijk voor de tweede maal in één zomer een roggeoogst meema ken. Half julie werd de eerste rogge gemaaid en thans staat de tweede oogst er wederom flink bij, die voor 14 dagen terug in bloei stond en nu bijna volkomen roggekorrels draagt. Voor de Rechtbank te Roer mond stond Dinsdag terecht. C. Ba ron W. de W. te Geysteren ,oud 68 jaar, beklaagd van mishandeling van W. Berbers te Venray, op 15 Aug. te Geysteren. Het O.M. wees er in zijn requisitoir op, dat beklaagde vergat, dat wij leven in de 20e eeuw waarin „corigeeren aan den lijve" verboden is en eischte tegen be klaagde veroordeling tot één maand gevangenisstraf. Beklaagde ontkende het feit en zeide dat hij zooveel last had van de bewoners van Venray. Toen zijn veldwachter had geconstateerd dat W. B. in de Maas vischte zonder ver gunning, had hij deze naar het kas teel gebracht ,waar beklaagde hem onder handen nam over die overtre ding. Beklaagde ontkende hem met een stok te hebben geslagen, doch zeide dat B. gevallen was en daar door waarschijnlijk aan het hoofd werd gewond. De Staatsbegrooting vermeldde de toeslagen in 1912, verleend aan vroedvrouwen in Limburg: aan de vroedvrouw té Meerlo voor Meerlo en Wanssum 75,aan de vroed vrouw te Lottum voor Grubbenvorst en Broekhuizen 75, Door de landbouwleraar P. J. Rutten te Wanssum zal a.s. winter voor den Boerenbond te Venray een cursus worden gegeven voor „Vee voedingsleer". Naar men uit goede bron ver neemt, zal binnenkort te Oostrum een Hulpkantoor der Posterijen ge vestigd worden. i De Nijmeegse kermis raakt in verval. Voor het eerst siqds jaren zal er op deze a.s. kermis geen stoomcaroussel komen. De caroussel- houders kunnen de 5000 staangeld niet meer opbrengen of hun winstje wordt te klein. Te Utrecht is gepromoveerd tot arts, de heer T. Anderegg, zoon van de overleden dokter van Vierlings beek. De zon brandde buiten. Eindelijk- Buiten op de stoeptreden zaten luch tig geklede meiskes met een ijsco tussen de rode nagels en lippen. Bin nen schoven de heren magistraten onrustig heen en weer op de warme zetels met even rode kleuren, doch dan op de wangen. En een hapje verkoelend ijs was er tijdens deze zitting niet bij. De jongeman die als zevende in een rij boosdoeners de raadzaal werd binnengeleid, droeg tot veler verba zing een opvallend dikke trui met hoog opstaande boord, waar een nog opvallender bleek gezicht boven uitstak. Het enige rode stipje dat wij aan deze opmerkelijke figuur kon den ontdekken, bevond zich precies aan het uiteinde van zijn deltavor- mig reukorgaan. Hij bleek een der velen, die als bestuurder van een tweewielig rijwiel, uitgerust met hulpmotor daarmede met ingescha kelde motor hebben gereden over de voor het openbaar verkeer open staande rijweg, was afgesteld ter voorkoming van snelheden boven de 40 km per uur, zodat de bestuurder van voornoemd voertuig met dit tweewielig rijwiel binnen de be bouwde kom heeft gereden met een snelheid van omstreeks 63 km per uur zulks in strijd met de wet die slechts een snelheid binnen de be bouwde kom toelaat van 30 km/u en waardoor het overige verkeer ernstig in gevaar werd gebracht. „En je begrijpt zeker wel, dat daar een strenge straf op staat", zei de politierechter. „Die brommer is al in beslag genomen, dat weet je. En nu komt er nog eens een boete over heen. Waarom moest dat nou?" „Dat moest helemaal niet", brom de de nozem. „Dan zou ik wel eens willen we ten, waarom je het leven van jezelf èn van anderen zo roekeloos in ge vaar gaat brengen, als dat dan hele maal niet nodig is. Die knapen vóór je zeiden nog dat ze haast hadden om thuis te komen omdat hun pa achter de deur klaarstond, of omdat ze een drankje voor ene zieke moe der moest halen, maar hier hoor ik dus voor het eerst dat er bij jullie niets aan de hand was. Je racede er maar voor plezier op los, is 't niet?" ,,'t Was helemaal niet voor m'n plezier „Ook niet voor je plezier, en niet omdat je haast had?" riep de officier verwonderd u$t, „waarvoor dan?" Maar de trui rees en daalde in de schouderpartij zonder dat er ant woord kwam van achter de opstaan de kraag. ,Van wie is die brommer, van je zelf?" vroeg de rechter. „Nee, van m'n vader". „O la la, dus je vader is zqn ver voermiddel kwijt. Dat zal die wel minder prettig vinden Weer een beweging van de dikke trui. Sloom. Zonder druppeltjes. ,Ik wacht nog op antwoord", zei de officier, terwijl hij zijn warme voorhoofd afwiste met een enorme vierhoekige zakdoek, zonder hulp motor. ,Ik weet 't niet. Ze deden het alle maal „Ja en de politie heeft ze dan ook allemaal een bekeuring gegeven en de brommers afgepakt. Maar waar om deden ze dat nou allemaal? En waarom deed je eigenlijk mee?" ,Dat moet met zo'n ding. Als je te langzaam rijdt deugt ie niet en is een ander z'n brommer beter. Of dan durf je niet en ben je een een „Precies, nu zijn we er. Opschep pen, lef hebben, om 't hardst knoer- ten en eikaars brommers afkammen als die langzamer gaat. En een an der uitlachen als die geen lef heeft om eens lekker hard te rijden en voetgangers de stuipen op het lijf te jagen. Is dat waar of niet?" Een klein knikje van het rode puntje op het deltaplan. Welaan, dat geef je toe. Meneer is zo'n lefgozer die willens en wetens het verkeer in gebaar brengt. Ik heb de eer te requireren tachtig gulden boete of een hechtenisstraf van een maand onvoorwaardelijk." ,Je hebt gehoord wat meneer de oficier zei", sprak de politierechter „heb je daar nog iets aan toe te voegen?" „Ja ,ja," zei de neus. „Die brom fiets is van m'n vader, die kunt u mij niet afnemen. Hij moet hem te rughebben voor z'n werk. Maar ik moet zelf de boete betalen heeft ie Dan moet je vader eerst maar eens bewijzen dat die bromfiets van hem is ,want jij reed er dan toch maar op. Is er nog een kwitantie van?" Nu bolde de trui van onderen op en kwam uit een broekzak een groot papier. Het was een huurkoopkon- trakt en nog gloednieuw. De rech- olW •rmiiróps JUUANASIN6EL41'tekf. 1061 (K4780) ter streek het glad en keek naar da tum en tenaamstelling? „Nog geen twee weken in huis en dan al zo'n lummel er op laten rondrepen? Wel ke vader doet er zo gek?" Toen kwam er een donkere stem van de tribunie: „Heej het um stie- kum van de schuur gepakt, edelacht bare!" Slot van het liedje was, dat pa zqn nieuwe bromfiets mocht houden en dat pa ook nog een goed woord je deed voor zoonliefs eerlijkheid. „Eerlijkheid?" deed de politierech ter verbaasd ,„en hij heeft uw brom mer uit de schuur gepakt zonder toe stemming en dan nog te hard ge reden terwijl hij beloofd had voor zichtig te zijn als hij er ooit eens op mocht rijden." „Pardon", zei papa. ,,'t Is een lum mel van een zoon en hij heeft er wild op gereden, maar hij is de eni ge van het hele rijtje die u eerlijk heeft bekend dat hij helmaal niet hard behoefde te rijden en dat ie geen haast had. De anderen stonden u vanmiddag maar zo'n beetje voor te liegen, 't Is dus ook eerlijk als u hem niet zwaarder straft dan die anderen die met zestig gulden boete naar huis gingen. Nou krijgt hij tachtig, alleen omdat hij het eer lijk zei en de anderen met hun smoesjes zijn dan beter af." Er verscheen een milde glimlach boven de toga. „Het vonnis bepaal ik. Wat u gehoord hebt is pas de eis van meneer de officier. Hebt u verder "^iog iets tot uw verdediging aan te voeren, jongeman?" „N-nee edlachtbare ,maar eh ik zal het nooit meer doen. Ik be doel, ik zal vaders brommer niet meer gebruiken." „Zo zo, legt u dat goed vast, me neer de griffier", zei de officier. „Dan bepaal ik het vonis op der tig gulden boete subsidiair tien da gen hechtenis met onmiddellijke op heffing van het beslag op deze brommer", sprak de rechter. De trui rees op, het rode puntje keek opeens heel anders de wereld in. „Vanwege je eerlijkheid", zei de rechter. Wij vragen nog steeds PER SO N E E L geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - LA |i ook na werktijd - aan Vt I de fabriek, bij de portiei UU N.V. INALFA VENRAY VERKEERSVEILIGHEID Venray kent nog vele, te vele ge vaarlijke kruisingen, waar zelfs mensenlevens de tol betaald hebben aan de verkeersonveiligheid die daar kennelijk is. Dat soms met eenvou dige middelen goede resultaten te be reiken zijn moge blijken ujt het schrikhek dat is opgericht nabij de kruising Beekweg-Middenpeelweg, waar eerst door misleiding herhaal delijk wegpaaltjes, auto's en brom mers beschadigd werden (zelfs wa gens over de kop sloegen) en waar nu de laatste tijd niets meer is ge beurd. Om de overige kruisingen veiliger te maken zal met zulk een voudig middel niet volstaan kun nen worden, wat echter niet verhin deren mag dat er toch maatregelen zullen moeten worden genomen. Verkeersonderwijs e.d. mogen al preventief werken, toch blijkt dit niet voldoende en zal men andere, duurdere middelen, moeten gaan gebruiken, zeker op de spitsuren. Er is nog niet zo lnag geleiden ge lachen toen een raadslid vroeg om verkeerslichten op sommige hoeken. We beginnen de indruk te krijgen, dat de tijd niet ver meer zal zijn dat die inderdaad in Venray moe ten gaan komen, wil de lange, lange lijst van ongelukken, niet nog meer mensenlevens gaan vragen, om van materiële schade niet te praten. PEELONTGINNINGEN Het zal niet zo heel lang meer duren of de Heidse Peel zal ontgon nen zijn. En daarmede verdwijnt het laatste stuk Peel, dat Venray heeft. Men kan dan terugzien op een stuk ontginningswerk, dat terecht de aandacht trekt van iedere buiten staander. Dorre en woeste peelgron- den zijn herschapen in akkers en weiden en de duizenden hekjaren peel zijn omgetoverd tot goede boe- rengrond. Pionierswerk in menig op zicht. Wordt het niet langzamerhand tijd dit merkwaardige ogenblik niet alleen in Venrays geschiedenis, maar ook in die van onze provincie, ja van heel Nederland vast te leggen voor het nageslacht in een monu ment, dat tot in lengte van dagen de herinnering zal vasthouden aan dit stuk cultuurwerk? Er zijn om minder reden monumenten geweest. Dit moment dat niet zo ver meer af is, lijkt ons er speciaal om te vra gen.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 7