S. V. LEUNEN D.I.S.-NIEUWS HONDENSPORT If* S.V.V. NIEUWS S.V.V. JEUGD Ariaens-Ko&man &Zn. M.H.C.VENRAY WANDELSPORT ZWEMMEN arbeids- schaarste a RIAENS-ROYERS VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 No. 39 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WK ïTIf T*T AH VOOR VPWPAV RW OM^TPPtfPN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 ff V V UllUrt. I L/iVlO 1 IVLrIYUlI PRIJS PER KWARTAAL M 50 I (bulten Venray 1.75) H U I VENRAY - GROTESTRAAT 18 - TEL Het is niet altijd gemakkelijk van een verloren wedstrijd een goede re censie te schrijven. Wat de wedstrijd tegen R.K. Kolorria betreft, kunnen we dat wel. Venray heeft daar nl. een goede wedstrijd gespeeld. Neemt men in aanmerking dat men daar veel pech had en een zwak leidende scheidsrechter, die twee Venray- dcelpunten annuleerde, waarvan er één zeker had moeten tellen. Hoe het ook zij vrouwe Fortuna was niet aan onze zijde. In de 4e min. kregen we al de eerste gevaarlijke aanval te zien op het doel van Kolonig. P. Volleberg gaf een goed pass aan A. van Ber gen, die zijn harde schot juist aan de verkeerde kant van de paal zag gaan. Even later knalde P. Smits op doel, doch ook zonder succes. Venray bleef in de aanval ,daar de hechte Venray-defensie de Kolonia-voor- waartsen aan banden legde. In de 30e min. zag A. van Bergen een hard schot gekeerd door de lat. Het wou maar niet lukken. Dat deed het wel aan de andere zijde. In de 31e min. kreeg R.K. Kolonia een vrije trap te nemen op de rand van het straf schopgebied. Deze werd in eerste in stantie afgeslagen dochkwam te recht voor de voeten van.de een der Kolonia-mannen, die onhoudbaar in schoot: 10. Niet lang hebben de gastheren hier plezier van gehad. In de 37e min. kreeg Venray een vrije trap te nemen op het middenveld. P. Philipsen plaatste de bal haarzui- ver"voor doel, waar V. Lucassen klaar stond om het laatste en be slissende tikje te geven: 11. Déze stand bleef tot aan de rust onver anderd. Na rust was het aanvankelijk weer Venray dat de toon aangaf. Na 14 min. kreeg P. Volleberg 'n reëele scoringskans uit een voorzet van W. Koonings, maar ook hem mocht het niet lukken. R.K. Kolonia putte moed uit al de tegenslagen van Venray. Zij gingen iets meer in de aanval en succes bleef niet uit. Na een half uur bracht de rechtsbuiten de bal uit 'n hoekschop scherp voor doel. De bal kon niet voldoende weggewerkt worden en kwam terecht bij de schietgrage linksbuiten, die hard in schoot: 21. Dat Kolonia de voorsprong nog zou gaan vergroten hadden we vast niet verwacht, maar dat verwach tingen lang niet altijd uitkomen, bleek nu weer. Na 39 min. spelen kwam de Kolonia-linksbuiten ge vaarlijk voor doel, waardoor doel man van Soest zijn heiligdom moest verlaten om te trachten hem het scoren te beletten. Doelman van Soest raakte hierdoor geblesseerd waardoor de linksbuiten voor open doel kwam en de stand op 31 bracht. De blessure van onze goalie was van dien aard dat hij niet ver der meer aan het spel kon deelne men. Zijn plaats onder de lat werd ingenomen door J. Arts, terwijl J. Jacobs nog even de zaak kwam completeren. Venray raakte door al deze tegenslagen even van haar stuk, doch de Kolonia-mannen zagen geen kans om nog te doelpunten, zo dat aan deze wedstrijd met een 3-1 stand in het voordeel van R.K. Ko lonia een einde kwam. Een stand, die niet de juiste verhoudingen weergeeft ,doch Kolonia door meer geluk de overwinning bracht. Venray 2 speelde een technisch hoogstaande wedstrijd tegen Witten- horst 2. Dat Venray 2 de volle winst zou grijpen zag het in de beginfase niet naar uit. Wittenhorst startte met een fel offensief dat hen ook een doelpunt opleverde in de 7e min. Onze reserves lieten zich echter niet intimideren. Door zeer goed werk van de achterhoede en kanthalfs, met aan het hoofd stopper Keurs ten, werd de voorhoede aan het werk gezet. Dit prachtige voorbeeld van teamgeest werd weldra beloond met een magnifiek doelpunt van rechts half A. Janssen. De Venrayers gin gen door en nog vóór rust bracht B. Peters de stand op 21. Na rust was het vuur nog niet ge blust. In de 6e min. was het Johny Schrooten die 31 liet aantekenen. Wittenhorst kwam nu sterk opzet ten, hetgeen hen een doelpunt op leverde: 32. Verder lieten de Ven rayers het niet komen en hielden na een zeer goed wedstrijd, volkomen verdiend, beide puntjes thuis. Venray 3 had geen gelukkige mid dag tegen Hegelsom 1. In de le min. scoorde Hegelsom al de openings treffer 01 en na 10 min. keken on ze mannen al tegen een 0-2 achter stand aan. Tot aan de rust bleef de ze stand gehandhaafd. Tien min. na de hervatting werd het 03. In de 15e min. wist J. Kusters uit een vrije trap de eer te redden 13, doch na 35 min. was het 14. Jo Michiels zorgde er in de 38e min. voor dat de nederlaag toch nog dragelijk werd: 24. Venray 4 behaalde in Lomm over RKDSO 2 een benauwde doch vol komen verdiende 12 zege. Mannen we zijn weer op de goede weg. A.s. zondag komt Venray 4 weer tegenover een geducht tegenstander, nl. Wittenhorst 3. Een gelijkspel zou al een heel aardige prestatie zijn. Witenthorst 4 werd door Venray 5 onder de voeten gelopen. Met de rust hadden de rood-witten al een fraaie 50 voorsprong. Ze hadden hun kruit nog niet verschoten, want na de hervatting troffen ze nog drie maal de roos. De doelpunten in deze technisch goede wedstrijd wer den gescoord door: Rosmanics 4x; Strijbosch 2x; Vlachopoylos en Go mez elk lx. Dat EW 1 met de rust een 20 voorsprong had was voor de jongens van Venray 6 te erg. In de tweede helft kwam er meer vaart in de ploeg en werd goed samenspel ver toond. E. Sijbers kwam vrij voor doel en kon de achterstand verklei nen: 21. W. Tummers en P. v. d. Beuken maakten in een tijdsbestek van 5 min. ieder een prachtig doel punt. EVV bood'fel tegenstand, maar kon toch niet verhinderen dat P. v. d. Beuken nummer 4 liet aante kenen. Met deze zege op EVV heb ben zij een moeilijke klip omzeild. Venray 7 heeft het tegen Hegel som 3 net niet kunnen bolwerken. In 'n zeer slecht gespeelde eerste helft liepen de Venrayers een 03 ach terstand op. Een kleine omzetting bracht in de tweede helft het ver band in de SVV-ploeg terug. Na 15 min. liet W. Michiels van zeker 30 meter een schot los dat onder de lat doel trof: 13. Een pass van v. d. Bekerom werd door W. Michiels met een boogballetje doorgespeeld. W. de Vocht sprintte toe en bracht de stand op 23. SVV 7 probeerde door te drukken. Zes, zeven goed geno men corners leverden geen succes op. De „afwerker van Geysteren" was niet aanwezig („welwillend" uitgeleend aan Venray 3). Programma voor zondag 29 sept.: Wanssum 1Venray 1 Venray 4Wittenhorst 3 Overige elftallen zijn vrij. 2.30 12.00 Toto Wekelijks stijgt nog het aantal toto-deelnemers. Ook U kunt nog geregistreerd worden. Registratie- kaarten kunt U verkrijgen en in leveren bij G. Poels, Langstraat 11, J. Coppus, Maasheseweg 34, H. Beerkens, Kruilweg 3, Bijkantoor v. Dagbl. v. N. Limburg. Levert u vóór of op zondag de registratiekaart in, dan kunt U aan de eerstvolgende toto deelnemen. Toto-formulieren worden elke donderdag ingenomen op bovenstaande adressen tot 6 u. nam.; bij Dagbl. v. Noord Limburg van 26 en van 79 uur en in het Theorielokaal van SVV aan de Oost singel vanaf 7 uur nam. Utslagen: RKDEV Al—Venray Al 0—3 Venray A2Resia Al 22 Venray A3EWC Al 13 Sevenum BIVenray BI 00 Venray B2—DIS BI 12—1 Oostrum B2Venray B3 011 Ysselsteyn B2Venray B4 10 Zaterdag trok Venray Al met en kele supporters naar Arcen. Men vreesde Arcen dat op eigen terrein sterk speelt. Direct na de aftrap ging Arcen in de aanbal, maar ze kregen geen kans te scoren, daar de achterhoede elke keer goed ingreep. Het spel ging snel heen en weer. In de 20e min. kwam Venray aan de openingstreffer door linksbuiten P. Coppus, die met een zuiver schot de keeper het nakijken gaf: 0-1. Direct daarop het 2e doelpunt door J. de Klerk ,die uit een corner inkopte: 02. Venray kreeg nog enkele goe de kansen, maar er kwam geen doel punt uit. Vlak voor het eindsignaal van de le helft kreeg Arcen een behoorlijke kans te doelpunten. Met een verre pass over de linkervleu gel kreeg plotseling' de linksbuiten vrij spel doordat de rechtsback van Venray ten val kwam. Hij snelde op het doel af en loste een hard schot, maar Charly was op z'n post en ving de bal klemvast op. Rust. De tweede helft bracht niet veel verandering in de score. Het spel was matig en men verprutste nog al eens een kans. In de laatste minuut scoorde W. Peters het 3e doelpunt. Het was een schot van 20 meter af stand waar de keeper zich grandioos aan verkeek: 03. Dit was ook de einduitslag. Venray Al keerde tevre den huiswaarts. A2 komt er beter in en met een tikkeltje meer enthousiasme zal het de komende wedstrijden wel lukken. A3 speelde 'n verdienstelijke wed strijd, al moesten ze met 31 het onderspit delven. BI stelde iets teleur en beter sa menspel is hier geboden. B2 speelt buitengewoon goed en dit elftal schijnt niet zo gauw tevreden te zijn gezien de uitslagen tot nu toe. B3 verraste ons met een grote overwinning, terwijl B4 lang stand hield tegen Ysselsteyn B2, maar in de laatste minuut jammer genoeg de punten verspeelde. Programma voor a.s. zaterdag: Venray AlIrene Al 4 uur Ysselsteyn AlVenray A2 4 uur Wittenhorst A3Venray A3 4 uur Leunen BIVenray B2 4 uur Venray B3—Wittenhorst B4 3 uur Hegelsom B2Venray B4 3 uur Gebrek aan schotvaardigheid en doorzettingsvermogen heeft Molen- wiekers zondag een puntje gekost in de wedstrijd tegen America 2. De thuisclub moest nu genoegen nemen met een 22 gelijkspel. Vooral 't eerste half uur waren de Molenwie- kers in de meerderheid. De harde, stugge, maar faire achterhoede van America ruimde echter steeds tijdig op. In de twaalfde min. echter na men de Molenwiekers de leiding. Uit een doelworsteling, ontstaan na een hoekschop, was 't linksbinnen Kiri- wenno die met een prachtig schot scoorde: 10. Deze voorsprong heeft men, ondanks verwoede aanvalspo- gingen van de gasten, tot 5 min. voor de rust weten te behouden. Toen echter maakte de midvoor van America na een aarzeling in de ach terhoede, er beheerst 1-1 van. Na de rust werd 't soms wat rom meliger binnen de lijnen, o.a. 't ge volg van 't ietwat zwakke optreden van de scheidsrechter. Wel stormden de Molenwiekers voortdurend op de America-veste ,maar een doelpunt kwam er voorlopig niet uit. Dit was wel aan de andere kant 't geval. In de 26e min. nl. bleef de Molenwie- kers-achterhoede staan voor ver meend buitenspel, maar de scheids rechter dacht er anders over en liet doorspelen, waarna de linksbuiten niet veel moeite had om zijn ploeg de leiding te bezorgen: 12. Een beetje ontmoedigd door deze achter stand, trok men nog feller ten aan val en reeds 8 min. later had men succes. Midvoor Lateparissa loste nl. vanaf de linkervleugel een verras send schot wat tot grote vreugde van alles wat Molenwiekers was, over de handen van de voor zijn doel staan de keeper in 't doel plofte: 22. En kele min. later dachten we Kifiwen- no wederom te zien scoren, maar hij werd op ongeoorloofde wijze van de bal gehouden. Maar dit ontging de zwak leidende scheidsrechter. Wat men in de slotfase ook probeerde, gescoord werd er niet meer. Eind stand 22. Molenwiekers 2 was vrijaf. Molenwiekers 3 verloor van Mer- selo met 72. Programa voor a.s. zondag: Meterik 1Molenwiekers 1 2 uur (2e ronde KNVB-beker) Molenwiekers 2 is wederom vrij. Molenwiekers 3Hegelsom 3 2.30 Jeugdprogramma zaterdag 28 sept. EWC AlMolenwiekers Al 4 uur Molenwiekers BIMontagnards BI De competitie draait weer op vol le toeren. Door omstandigheden vindt U pas nu deze rubriek terug in dit blad. U zult het Oostrum- nieuws vanaf heden echter weer re gelmatig terugvinden. Maar nu ter zake Na drie competitie-zondagen zien de bereikte resultaten er niet erg rooskleurig uit. Zondag j.l. verloor Oostrum 1 namelijk voor de derde maal in sucessie. Na de 30 en 8-3 nederlaag tegen resp. Wanssum 2 en Melderslo moest Oostrum 1 ook zon dag met 50 het onderspit delven tegen het sterke Tienray-team. Het is dus nog steeds wachten op de eerste punten voor de Oostrumse rood-witten. Oostrum 2 was zondag reeds vrij en bracht het er overigens een wei nig beter vanaf met twee punten uit twee wedstrijden. Na de eerste wed strijd met 4—0 te hebben verloren van Melderslo, wisten zij hun twee de wedstrijd tegen Sevenum 2 met 43 te winnen. Oostrum 3 heeft zondag de eer ge red door met 43 te winnen na de eerste twee wedstrijden met 43 en 41 te hebben verloren tegen resp. Wittenhorst 5 en Melderslo 2. Programma voor zondag a.s.: voor de wedstrijden verwijzen wij u deze keer naar de raamaffiches, waar u tevens de opstellingen kunt raadple gen. Leunen 1Wittenhorst 5 2—5 Het eerste kwartier had Leunen een duidelijk veldoverwicht. In de voorhoede werd goed gecombineerd, doch er kwamen geen doelpunten. Bij een plotselinge doorbraak wist Horst te score te openen, doch al spoedig kwam uit een schermutse ling voor het Horster-doel de gelijk maker te voorschijn. De rest van de eerste speelhelft kregen beide voor hoedes verschillende kansen, waar van er weinig goed werden benut. Aan beide zijden viel nog een goal, zodat de rust met 22 inging en deze stand gaf de verhouding vrij goed weer. Leunen startte dan ook vol goede moed de tweede helft, maar op een of andere manier wilde het niet meer lukken. Wittenhorst had nu ook enig veldoverwicht en wist daaruit nog driemaal te scoren. De A-jeugd ontving Wittenhorst A3 en speelde gelijk: 22. De B-jeugd speelde op het prach tige sportpark te Bergen tegen Mon tagnards BI met 121 werd verlo ren. Programma voor a.s. zaterdag en zondag: Zaterdag: Wanssum A2Leunen Al, vertrek 3.15 uur; Leunen BIVenray B2 4 u. Zondag: Leunen 2RKGFC 3 gaat niet door. Waarschijnlijk wordt dit een uitwedstrijd tegen Blitterswijck 3. Zie opstelling. Om 3 uur Leunen 1 Tienray 3 (vriendschappelijk). Zondag gebruikte het le elftal van DIS uit Oirlo haar vrije dag door 'n oefenwedstrijd te spelen tegen de Oirlose veteranen. De veteranen ver dedigden zich uitstekend en dank zij haar sterke verdediging en de vele gemiste kansen van het le elftal bleef de score beperkt tot 20 in 't voordeel van het le elftal. Het 2e elftal trok naar Geysteren om aldaar op de reserves een 20 overwinning te behalen. Gezien het grote overwicht van de Oirlonaren viel deze uitslag nog klein uit. A.s. zondag is het le elftal weer vrij van competitie, maar speelt na de 20 zege tegen Swolgen in de 2e ronde van de. Limburgse beker te gen America 1 een uitwedstrijd. Het 2e elftal is vrij. Trainen is woensdagavond 7 uur voor senioren en vrijdagavond 7 uur voor de B-junioren. Volgende week woensdag hoopt men dan ook de verlichting klaar te hebben, zodat de training voor 100 pet. benut kan worden. De veteranen van Oirlo trekken a.s. zaterdag naar Pont Duitsland om zich aldaar met de ouder garde te meten. voetbalschoenen Grotestraat 6 Zondag is weer een druk bezette hockey-dag geweest voor de Ven- rayse club. Maar liefst 3 elftallen traden aan. Dames 2 ging naar Deur- ne en speelde daar 'n zeer matige wedstrijd tegen Deume 2. De rust stand was nog 00, maar dit was meer geluk als wijsheid. De stick vaardigheid was minimaal evenals het afwerken van de bal. De eind uitslag spreekt voor zich 30 in 't voordeel van Deurne. Heren 1 bond de strijd aan met de grote concurrent HUAC uit Hel mond. De elftallen pasten goed bij elkaar en waren goed aan elkaar gewaagd. Na ongeveer een kwartier echter drong de Venrayse aanval de Helmonders terug tot hun eigen doel. Er werden enige strafcorners genomen waaruit 'n zeer fraai doel punt rolde. De tweede helft ging niet meer zo soepel als voorheen. De aanvallen rolden aan beide kanten aan, maar toch bleef de stand 10. Vlak voor tijd werd weer een aanval onderno men waardoor de stand op 20 werd gebracht. De dames speelden met een vrij jong elftal tegen Maastricht I. Er zat niet veel vaart in deze strijd, waardoor er ook geen spectaculair hockey werd vertoond. Vlak voor rust kwam de stand op 1-0. Na de rust werd de wedstrijd iets beter, maar nog miste de voorhoede zeer vele mogelijkheden. Hiervan maakte Maastricht gebruik en bracht de stand op 11. Na enige verwoede aanmoedigingen van de supporters kwam er iets meer vaart in de voorhoede wat uiteindelijk leidde tot een tweede doelpunt voor Ven ray 21 en met deze uitslag werd de wedstrijd besloten. Voor de wedstrijden van de ko mende dagen zie de aankondigingen bij apotheek Cals. WSV VENRAY'S GLORIE A.s. zondag wordt deelgenomen aan de kring wandeltocht te Affer- den. Alle leden worden verzocht om kwart over twaalf aanwezig te zijn in uniform op de hoek St. Oda- straatMaasheseweg. HONDENDRESSEERCLUB „BUITENLUST" Op de zondag j.l. gehouden de monstratiewedstrijd te Asten be haalde Bert Janssen met zijn Me- chelse herder Nero uit een gezel schap van zes gecertificeerde hon den de eerste prijs. Een behoorlijke prestatie met deze jonge hond. DAMESZWEMCLUB HZPC Gymnastieklessen De gymnastieklessen voor de jeugdige leden van de dameszwem- club HZPC die in de gemeentelijke gymnastiekzaal te Horst worden ge geven, telkens van 56 uur nam. zijn in de maand oktober als volgt geregeld: Maandag 7 oktober voor leden, ge boren in 1955 ,1956, 1957 en 1958; maandag 14 oktober voor leden ge boren in 1954; maandag 21 oktober voor leden geboren in 1953; maan dag 28 oktober voor leden geboren in 1952 en 1951. Trainingen in het Sportfondsen- bad te Venlo. In oktober zijn de volgende trai ningen vastgesteld in het Sportfond- senbad te Venlo: iedere donderdag avond voor de leden vanaf 15 jaar. Vertrek om 9 uur n.m. vanaf het SL Lambertusplein. Zondag 6 oktober en zondag 20 oktober voor de jeug dige leden. Vertek om kwart over twee nam. vanaf de gemeentelijke gymnastiekzaal aan de Groenewoud- straat. Najaarsvergadering: jeugdige leden Ook de najaarsvergadering voor de jeugdige leden mocht zich in een grote belangstelling verheugen. On geveer 200 jeugdige zwemstertjes woonden de bijeenkomst bij. Inschrijving voor het nummer pauze Naar de feestelijke herdenking van het 75-jarig bestaan van de KNZB gehouden in Grand Hotel Krasna- polsky te Amsterdam, werden door de Kring Limburg een drietal perso nen afgevaardigd, waaronder het lid van het Kringbestuur mevrouw M. L. Linssen-Vaessen, secretaresse van de dameszwemclub HZPC. Tijdens de buitengewone algemene vergadering, die aan het diner voor af ging, gaf de heer A. W. Sabel Zzn., een historisch overzicht van de KNZB. Hierbij haalde hij het vol gende grappig voorval aan: In de beginperiode van het wedstrijdwezen schreef een zwemer in voor 't num mer PAUZE. Hij vermeldde er wel bij dat hij niet precies wist welk zwemnummer met PAUZE bedoeld was. In 1896 verzocht de Antwerpse Zwem club om tot de KNZB te wor den toegelaten. Aan dit verzoek kon vanzelfsprekend niet voldaan wor den. De heer Sabel had veel waar dering voor het zwemmen als mid del tot lijfsbehoud en als recreatie. Grote prestaties Nederlandse zwemsters In het prachtige gedenkboek door de KNZB uitgegeven in verband met het 75-jarig bestaan geeft de in Pa rijs geboren Frangois Oppenheim 'n overzicht van de records. Hieruit blijkt dat de Nederlandse meisjes in de periode 1926—1962 niet minder dan 133 wereldrecords veroverden. Nederland neemt daarmee de 2e plaats in (achter Amerika) op de wereldranglijst. De Nederlandse he ren behaalden slechts 2 wereld records. Verder behaalden de Nederland se zwemsters in het tijdvak 1925 1962 niet minder dan 147 Europese records en voeren daarmee de lijst aan. Denemarkens volgt met 43 re cords. De Nederlandse heren legden beslag oo 4 Europese records. DE GEVAREN VAN Het is duidelijk, dat de grote span ningen aan het loonfront in Neder land vooral worden veroorzaakt door het grote tekort aan arbeidskrachten in bepaalde sectoren van de indus trie. In andere bedrijfstakken wordt de vraag maar juist door het aan bod gedekt. Deze grote spanning in vraag en aanbod van werkkracht is aller minst door de deskundigen ver wacht. Integendeel, aan het einde van 1962 tekende zich een lichte aanbodsvermeerdering af, die direct een weldadige uitwerking had op onze econmie. Over het gehel jaar 1962 was er echter praktisch nog geen sprake van enige arbeidsreser ve. De werkloosheid bedroeg 33 per sonen per duizend. Deze werkloosheid kan praktisch verwaarloosd worden omdat het hier gaat om mensen, die om de een of andere reden niet willen werken, terwijl er ook nog een minimaal per centage onder is dat in verband met de overgang naar een andere werk kring zonder werk zit. DE GROTE VERGISSING Welke zijn nu de oorzaken ge weest van de nog toegenomen tekor ten op de arbeidsmarkt? In de eer ste plaats hebben deskundigen zich vergist in de ontwikkeling van de conjunctuur over het lopende jaar. Eind 1962 werd in bevoegde kringen zelfs een zekere recessie verwacht. In de miljoenennota erkent minister Witteveen dat het gelukkig anders is gelopen. Na enige aarzeling in de ontwikkeling van bepaalde bedrijfs takken leefde de bedrijvigheid op, zij het ook dat er voor enkele bran ches een uitzondering bestaat. Die ontwikkeling boven verwach ting bleek een gevolg van verschil lende gebeurtenissen. Wij noemen daarvan de strenge winter, die velen wekenlang met lege handen deed zitten. Niet zodra echter viel de dooi in of de orders stroomden binnen om achterstand in te halen. Er zijn echter geen arbeidskrachten vol doende over om een achterstand in te halen en dit heeft tot gevolg ge had dat de bedrijven tegen elkaar gingen opbieden, waaruit de loon- spanningen voortvloeiden. Ook de welvaart heeft deel aan de verdere verkrapping in het aan bod van arbeid. De mogelijkheid voor iedereen om werk te vinden tegen een behoorlijke betaling heeft tot gevolg dat men reserves kan kweken. DEEL VAN HENS VAN DEK Dit leidt ertoe dat voor de vor ming van het gezinsinkomen niet meer alle hens aan dek worden ge roepen. De leertijd van kinderen wordt verlengd, vele getrouwde vrouwen die anders ook een betrek king zoeken blijven in de huishou ding en ook onder de ouderen zijn er nu velen die vroeger ophouden te werken dan voorheen. Wij spreken er nu niet over dat dit in velerlei op zicht een vooruitgang betekent, maar wij constateren slechts dat de verruiming van de arbeidsmarkt er door wordt tegengehouden. In de derde plaats is er de door werking van de vrije zaterdag en de arbeidsverkorting in het algemeen, die een vermindering van het ar beidsaanbod veroorzaakt. Al met al is het resultaat dat het ruimere aan bod van werkkrachten uit de na oorlogse geboorteoverschotten vlot is opgenomen, hetgeen als een groot succes van onze snelle industrialisa tie mag worden beschouwd. De vraag mag worden gesteld of er nog niet twee extra verschijnse len hun invloed hebben doen gelden op hun aanbod en de vraag naar werkkrachten. DE KOPPELBAZEN Het euvel van de koppelbazen, dat de laatste weken zoveel aandacht heeft gehad vormt er een bewijs van dat op de arbeidsmarkt de ge ringe overschotten aan werkkrach ten worden georganiseerd tot groe pen ,die slechts zo nu en dan in het arbeidsproces zijn opgenomen en voor deze beschikbaarheid zo goed worden betaald, dat zij in doorsnee slechts enkele dagen per week wer ken. Er zijn niet alleen onderaanne mers en koppelbazen in de scheeps bouw en in de metaalindustrie, er zijn daarnaast op allerlei gebied uit- leenbureau's, die het aanbod van ar- (Z.O.Z.)

Peel en Maas | 1963 | | pagina 5