RIJKS- begroting m ,aa' Utmiidm&o TELEVISIE v.d. MUNCKH0F n.v. Cursus Spaans en winterprogramma DOUSADJ-actie INGEZONDEN i»y RECLASSERING vraagt om hulp Prijzen van varkensvlees R.K. BIBLIOTHEEK TOi*»iraj«ti u^wtwïnw» familiedrukwerk handelsdrukwerk reclamedrukwerk bedrijfsadministraties boekhoudsystemen kantoorartikelen schoolbehoeften leesboeken pockets romans De Rijksbegroting voor 1964 en de daarbij behorende miljoenennota die de Regering deze week traditie getrouw bij de Staten-Generaal heeft ingediend, bevatten nauwelijks enig nieuws, waarvan men stond te kijken. Op verrassingen van het nieuwe kabinet was dan ook nauwe lijks te rekenen daar het nieuwe re- gerings-team zich tot taak heeft ge steld het beleid van het kabinet-de Quay voort te zetten. Bovendien heeft het een veel te korte tijd van voorbereiding gehad om die zaken te wijzigen, ten aanzien waarvan wél beleidsveranderingen op het pro gram staan. Dat minister-president Marijnen en de zijnen zulke ombuigingen van plan zijn, hebben ze in de stukken van deze week duidelijk te verstaan gegeven. In de eerste plaats geldt dat voor het vraagstuk van de wo ningbouw ,ten aanzien waarvan de regering een speciale nota aan de Kamer heeft toegezegd, waarin een reeks maatregelen zullen worden be kend gemaakt tot uitbreiding en sti mulering van de woningbouw. Op het departement van minister Bogaers hebben al enige tijd bespre kingen plaats, ook met het bedrijfs leven, om de nieuwe maatregelen rond te krijgen. In de tweede plaats heeft de rege ring nog eens aangekondigd (ze deed dat ook al in de verklaring van eind juli j.l.) dat ze in het komende jaar bijzondere aandacht aan het pro bleem van de op verscheidene wij zen zozeer gedupeerde landbouw zal geven. Men kent de factoren: voor al van het slechte weer in de na zomer, die de oogst grotendeels be dierf. „r I I ii -J«y Voorts heeft de minister van De fensie nog laten doorschemeren, dat ook hij wellicht nog enkele wijzigin gen zal doorvoeren. Hij heeft bij voorbeeld het stelsel van de dienst plicht-faciliteiten op de helling ge zet. Het lijkt niet uitgesloten, dat minister de Jong een wat soepeler beleid op dat punt voorstaat, nadat hij de militairen onlangs al speciaal oogstverlof verleende. Misschien valt er verband te leggen tussen dit be leidspunt en de te verwachten maat regelen van minister Bogaers? Verheugend is ook, 'datde rege ring akkoord is gegaan met weer een verdere stijging van de uitgaven voor onderwijs en cultuur, voor hulpverlening aan de zgn. ontwikke lingslanden en voor sociale zorg in verschillend opzicht. Tot tevredenheid kan verder stemmen, dat er nu in het algemeen een vaststelling van prioriteiten, een zekere rangorde in het behartigen van de meest dringende zaken is bepaald, waarop in het verleden zo vaak is aangedrongen. Het aanzienlijk tekort op de be groting is uiteraard niet zo rooskleu rig, maar de nieuwe minister van Financiën, Prof. Witteveen vestigt met de uiteenzetting over zijn voor genomen beleid wel vertrouwen. Gunstig zijn de verwachtingen, die de nota van het Centraal Plan Bu reau voof 1964 ten beste gaf: méér ruimte voor loonsverbeteringen dan in het afgelopen jaar het geval was, toen een percentage van 2.7 achter af vrij algemeen toch wel aan de te schriele kant werd geacht. Bij die gunstige verwachting behoort wel de waarschuwing van het CPB goed in het oog te houden ,dat al te grote verruiming van de koopkracht bin nenslands opnieuw tot een overbe- steding zou kunnen leiden. In dit verband lijkt een aansporing tot ge deeltelijke besteding van dé grotere ruimte voor noodzakelijke investe ringen en besparingen wel op haar plaats! Alles bijeen zeker een begroting en een complex van regeringsplan- nen, die met betrekking tot het nieu we kabinet vertrouwenwekkend mo gen worden geacht. De aanmeldingen voor de cursus Spaans voor beginners die donder dag 3 oktober a.s. zal starten in een van de benedenlokalen van de St. Jozefschool Overloonseweg 2, zijn talrijker dan werd verwacht. Bij en kelen die aan deze cursus willen deelnemen rees het plan om tot be sluit van de cursus onder leiding van de docent in de Goede Week en de week na Pasen een 15-daagse reis naar Spanje te organiseren voor het bijwonen van de Semana-Santa- plechtigheden te Murcia, Granada en Cordoba. Het doorgaan van deze voorjaars-excursie naar Zuid-Span- je zal natuurlijk afhangen van het feit of genoeg belangstelling hier voor bestaat in Venray en elders. I - il I 1*1 De belangstelling voor de cursus Spaans is intussen zo groot dat deze zeker doorgaat. Belangstellenden boven de zestien jaar kunnen zich nog, liefst per briefkaart, opgeven bij de docent P. Dr. J. Peters OCD, Karmefl, Smakt-Venray. De lessen worden tot en met 19 maart 1964 iedere donderdagavond gegeven van half acht tot half negen. De zusters van de school zullen ervoor zorgen dat ook in de wintermaanden het leslokaal behoorlijk is verwarmd. De lessen worden dus NIET (zoals vori ge jaren) gegeven op de Smakt, maar maar in de St. Jozefschool (B.L.O.- school) in Venray-zelf. AGENDA CENTRALE KAB VENRAY Door buitengewone omstandighe den kan de vastgestelde kringont- wikkelingsavond op 26 september niet doorgaan. Deze zal gehouden worden op donderdag 3 oktober a. in zaal Bos te Ysselsteyn. De jaarvergadering van de KAJ is op maandag 2 sept. a.s. in Ho tel Kemps om 8 uur. Alle belang stellenden worden hiervoor uitgeno digd. Vrijdag 20 sept. Bestuursvergade ring bij P. Lenssen. Winterprogramma KAB en over zicht van de werkvergaderingen. Wij zullen 2 avonden besteden aan het onderwijs en wel richting stu- dietoelagekosten enz. 14 oktober lager onderwijs L.T.S. 11 november Mulo en Gymnasium. 30 november Kinder St. Nicolaas- feest. In december Kerstavond in menwerking met KAV en Centrale KAB. Ook zullen wij twee avonden be steden aan „hoe komt een uitbrei dingsplan tot stand". Wat komt hier bij kijken, overname van gronden, bouwrijp maken, woningbouw, huur, particuliere bouw, financiering enz. Deze avonden zijn op: 13 januari enl7 februari 1964. O- 16 maart, is er een pas.sieavond, terwijl er op 13 april een werkver gadering wordt gehouden over de industrialisatie in en rond Venray. Op 16 maart is er een passieavond, tingsavond met gezellig programma! Wij verzoeken al onze kaderleden deze avonden vrij te houden en dit programma uit te knippen en te be waren. Het Perzische dorp Dousadj, dat bij een aardbeving totaal verwoest werd, wordt weer herbouwd, mede dank zij de hulp van Nederlands jeugd, die daartoe opgewekt door H.K.H. Prinses Beatrix de handen in elkaar geslagen heeft om gelden in te zamelen. Van televisie, film. radio en kranten is bekend, dat in verschillende plaatsen aktie-comité' voor dit doel zijn opgericht en reeds heel wat geld hebben ingezameld. Onder auspiciën van de jeugdraad zal ook Venrays jeugd in de gele genheid worden gesteld een steentje bij te dragen in de wederopbouw van dit zo zwaar getroffen Perzische dorp. Een aktiecomité wordt daartoe in de komende week opgericht dat Venray's jeugd leiding zal geven bij de akties die op stapel staan. Hier over hoort U binnenkort meer. Horst, Geachte redactie. 17 sept. 1963. Uw artikel in Peel en Maas van 13 september 1963, met als titel „8 miljoen nederlanders kunnen niet zwemmen" heb ik met veel belang stelling bestudeerd. Ik vind het een praohtige bijdrage hoti \het waar maken van de leuze van de Kon, Nederlands Zwembond „Iedere Ne derlander zwemmer". Het door U gesignaleerde ver schijnsel dat dames en meisjes meer belangstelling hebben voor het zwemmen dan heren en jongens, doet zich ook in onze omgeving voor. Dat het zwemmen - van groot be lang voor de gezondheid en de vei ligheid van het kind - door zwem verenigingen en zwemlessen ir schoolverband 'sterk wordt bevor derd, bleek uit een onderzoek dat het \affgelopen zomerseizoen Jn Horst werd ingesteld (met 't school zwemmen werd in 1962 gestart). Bij ongeveer 500 leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen bleek 2/3 gedeelte de zwemkunst te beheersen. Een veel gunstiger beeld dust dan het landelijke gemiddelde. Dat ook de KNZB niets nalaat om het schoolzwemmen te verbrei den, blijkt wel uit het feit dat een der grootste manifestaties bij de viering van haar 75-jarig bestaan was de nationale schoolzwemwed- strijden, waaraan verbonden presta tie-speldjes. Als kontaktpersoon voor de provincie Limburg voor deze schooizwemwedstrijden had ik het genoegen samen met de door de Venray se zwemvereniging Spio aan gewezen kontaktpersoon voor Ven ray, de heer P. Goedhart, deze wed strijden, die in juni 1963 gehouden werden, in Venray te mogen rege len. Het verheugde mij te kunnen konstateren ,dat ook in Uw gemeen te de nationale schoolzwemweek een groot succes werd. De propaganda die U voor het zwemmen hebt willen maken vind ik een zeer loffelijk streven. H. Linssen De Venray se afdeling van de Invalidenbond St. Liduina heeft op passende wyze zyn 12l/t-jarig bestaansfeest herdacht. By een kof fietafel, feestvergadering en bonte avond waren niet alleen alle leden aanwezig, maar zagen we in zaal Wilhelmina ook de H.E.H. Deken Loon, Burgemeester Custers en echtgenote, de heren wet houders van Dyck en Schols, afgevaardigden van het provinciaal- en hoofdbestuur dezer organisatie, alsmede delegaties van zuster verenigingen en lest best het bestuur van de KAV Venray. Voorzitter Bartels herdacht het. werk van de afgelopen 12Vs jaren. Hij wees er op dat St. Liduina voor staat de gehandicapte mens te hel pen bij zijn ontwikkeling van zijn persoonlijkheid en in zijn maat schappelijke ontplooiing. Zo heeft ook de gehandicapte mens naast zijn plicht tot arbeid ook recht op ar beid. Dat zulks verwezenlijkt i; kunnen worden in de opgerichte Be schutte werkplaats stemt tot vreug de. Is dit ook het geval op andere terreinen van het leven, zo vroeg de heer Bartels zich af. Inderdaad heeft St. Liduina de mogelijkheid in Venray geschapen voor onderlinge revalidatie, betere voorlichting, sport en onderlinge hulp en op deze terreinen is goed werk gedaan, al blijft het te betreuren dat nog ver schillende gehandicapten buiten de organisatie blijven. Maar heeft de gemeenschap een juiste instelling en een juiste houding t.o.v. hun gehan dicapte medeburgers? Laat men de verplichtingen, die men ook en voor al jegens deze mensen heeft, niet te vlot over aan een sociaal centrum of andere sociale organisatie? Op dit terrein, zo vertelde de heer Bartels; moet nog veel gedaan worden, daar mede het beleid uitstippelende voor de toekomst. Verder vroeg hij zich af of de ge handicapten wel volledig gebruik maken van de voorzieningen, die de laatste jaren gelukkig juist ten hun ne nutte in het leven zijn geroepen? Is er geen valse schaamte bij vele gehandicapten, is hierover niet te veel wanbegrip bij de validen, bij de gemeenschap. Ook hierin zal Lidui- i verandering moeten brengen. Spreker ging zeer diepgaand in op de verzorging en opvoeding van ge handicapte kinderen en ouderen in en* buiten het gezin. Daarbij bracht hij o.m. de wens naar voren, dat de gemeentebesturen meer aandacht zouden besteden aan de financiële faciliteiten, die verleend worden voor gehandicapten ,die speciaal re kening houden met bepaalde moei lijkheden. Op het terrein van ge zondheidszorg, scholing, arbeid en maatschappelijk verkeer leven ook nog vele wensen. Nu St. Liduina de kinderschoenen ontgroeit is en ge toond heeft haar taak in de Ven- rayse gemeenschap te kunnen ver vullen, zal het voor de komende tijd de opgave zijn de vele wensen die op genoemde terreinen liggen en de ve le problemen, die een en ander met zich brengt, te vervullen en op te lossen .Met de bede dat daarbij Gods zegen op dit werk zou mogen blijven rusten, besloot de heer Bartels zijn uiteenzetting. GELUKWENSEN Zowel door de heer Deken, als door de Burgemeester .alsmede door de afgevaardigden van provinciaal en landelijk bestuur werden geluk wensen aangeboden, waarbij men allerwege tot uitdrukking bracht de tevredenheid over wat St. Liduina in deze betrekkelijk korte tijd heeft weten te bereiken en de beste wen sen werden uitgesproken voor de toekomst. FEESTAVOND Op de dan volgende feestavond trad de heer Ruyten op als confe rencier (en hoeterwijl het mu zikale gedeelte werd verzorgd door het orkest van Huize Servatius en dat van Jo van Els. Aan deze avond werkten verder mee: Jeu Arts, Engelbert Oudenho ven, Jan Meesters en: Tonny Pee- ters, Miet en Jac. van het Veulen, Jan de Bruyn, Jan Gerrats en Theo Janssen, die voor een echt gezellige avond zorgden, waarbij de aanwezi ge Rode Kruis-colonne niet in het geweer behoefde te komen. JUllANASINGEL41'fe/f/1061(K478O) ^9 ofU ttm&trinfra Aypotfwltco ffncmcisriwjöv Als sluitstuk van de landelijke aktie voor de reclassering, zullen komende week de zakjes die voor dit doel zijn uitgegeven worden, op gehaald. De opbrengst van deze col lecte is bestemd voor de reclasse- ringsinstellingen van alle gezindten. Deze collecte brengt ons het werk van de reclassering naderbij en werft tevens fondsen voor het werk van de Nederlandse reclasserings- instellingen. De reclasseringsinstel- lingen houden zich bezig met de dui zenden Nederlanders, die door hun afwijkend gedrag met de justitie in aanraking komen. Er verblijven in Nederland bijna vierduizend mensen in gevangenis sen, rijkswerkinrichtingen en huizen van bewaring. Vele duizenden meer zijn voorwaardelijk veroordeeld of voorwaardelijk in vrijheid gesteld. De reclassering tracht een hernieuw de aanpassing van deze mensen aan de maatscahppij te bevorderen. Dat werk is noodzakelijk, zowel in het belang van de reclassent als van de gemeenschap. De reclasseringsinstellingen van alle gezindten beschikken over meer dan 300 beroepskrachten en 7000 8000 vrijwilligers die zich hiervoor inzetten. Hun werk bestaat o.m. uit: het houden van kontakt met voor waardelijk veroordeelden en voor waardelijk in vrijheid gestelden, be zoek aan gedetineerden ter voorbe reiding van hun terugkeer in de maatschappij, het uitbrengen van voorlichtingsrapporten aan de jus titie over personen, die een straf baar feit hebben gepleegd, het ver lenen van hulp bij het herstel van gezinsverhoudingen, het zoeken naar werk, emigratie en tal van andere belangrijke zaken. Dit werk vergt behalve veel tijd, ook veel geld. De reclasseringsinstel lingen zijn voor wat hun financiële positie betreft voor een groot deel aangewezen op de opbrengst van de Nationale Reclasseringsdag, waarvan het succes afhangt van ieders mede werking in het gehele land. Door de vooruitgang van de tech niek raakt de mens vertrouwd met een massa dingen, waarvan vroege re generaties het bestaan niet ken den. Het leven wordt voor een groot deel beheert door de techinek. Zelfs voor de meest eenvoudige huiselijke bezigheden worden apparaten bruikt, die het werk zo gemakke lijk maken, dat lichamelijke inspan ning daarbij tot 'n minimum wordt teruggebracht: stofzuigen, koffie malen, broodroosteren en noem ver der maar op. Daarbij gaat het over het alge meen over zuiver lichamelijke pres taties. Maar de steeds voortschrij dende technische ontwikkeling raakt ook het terrein van het geestelijk leven. Al sedert lang is de radio een apparaat dat vrijwel in geen huis ontbreekt. Met de radio is een beïnvloeding van de geest in het gezin gekomen, dat niet moet worden onderschat. Niet alleen muziek en zang, ook het gesproken woord komt de huiska mer binnen. Ieder is daardoor in staat op de hoogte te komen van al lerlei opvattingen over godsdienst, kunst, ontspanning, opvattingen soms van heel tegenstrijdige aard. Wetenschap en ontwikkeling, lectuur un moraal komen in bespreking. Zonder een voet buiten de deur te zetten kan ieder kennis nemen van wat er waar ook ter wereld aan de orde is. Sinds een tiental jaren is naast de radio en televisie gekomen, een communicatiemiddel van heel wat indringender aard dan de-radio. De televisie brengt niet alleen de klank, maar ook het zichtbare beeld. Men hoort over zaken en gebeurtenissen spreken en men ziet de dingen ge beuren, men staat van oog tot oog met de spreker. Ongetwijfeld zal ieder niet alleen vol bewondering staan tegenover dit machtige technisch apparaat, maar het ook toejuichen als een groot Tal van bedlegerige zieken en 'ouden van dagen, die volkomen bui ten het leven stonden, zijn door mid del van de televisie weer in direct kontakt gekomen met dat leven. Voor hen vooral is de televisie een zegen. Maar ook gezonden bezitten in de televisie een instrument om van na bij te beleven, wat ze zonder deze vinding onmogelijk zouden kunnen. Menig sportliefhebber smult van de 'gelegenheden die de televisie hem biedt om van nabij getuige te kun- ;nen zijn van sportevenementen, 'waar ook ter wereld. Van jong tot oud vindt de mens in de televisie .op enigerlei wijze iets wat hem goed doet. Dat neemt niet weg, dat er heel wat vaders en moeders zijn, die zich positief uitspreken tegen 't aan schaffen van een televisietoestel, en er zijn tal van mensen, die meer na deel in de televisie zien dan voor deel. Velen zijn daaronder, die de televisie een plaag vinden en er geen goed woord voor over hebben. Zoals bij alle zaken, waaronder ge vochten wordt, ligt ook in deze kwestie de waarheid. Het is met de televisie als met alle genotmiddelen: op zich genomen zijn ze niet goed en niet kwaad, er zitten veel aangena- jme kanten aan, maar men moet met het gebruik ervan zijn verstand ge bruiken en zeker niet onmatig te werk gaan. Voor alle zaken, die nieF behoren tot de eerste levensbehoefte geldt, dat men ze kan gebruiken of laten staan naar believen. Gebruikt men ze, dan moet dat met overleg zijn en men moet zich in meer be heersen, naarmate invloed ervan sterker inwerkt op de mens. televisie altijd te veroordelen. Kan er in een gezin geen avond voorbij gaan, zonder dat het toestel „aan' staat, zolang er maar wordt uitge zonden ,dan is dat zeker fout. Heel veel mooie waarden, die het samen zijn in het gezin na gedane arbeid met zich meebrengt, gaan dan ver loren. Er is geen kontakt met elkaar geen onderlinge gezelligheid. Men wordt er passief door en verliest de smaak voor lectuur en veelal ook voor de studie. De mensen leren zich in zichzelf op te sluiten en verleren het omgaan in een gezellige sfeer. Bovendien krijgen zij, zonder dat ze daarop behoorlijk worden ingeleid, dingen onder de ogen, die velen zo maar niet zonder meer kunnen ver werken. Merkwaardig is daarbij dat de op> groeiende jeugd dikwijls het land heeft aan het voortdurend maar aangewezen zijn op de televisie, en neiging gaan krijgen om hun vertier te zoeken buitenshuis. De oplossing is daarom: gebruik televisie met overleg. Kies met zorg de programma's, die u geschikt vindt voor u zelf en de overige huisgeno ten en durf gerust de knop om te draaien als het programma niet vol doet aan de eisen, die u hoort te stellen. Dan is deze machtige sprong voor de gebruikers een zegen. Doet men dit niet, dan zou men het wel eens een plaag kunnen noemen. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd aan de fabriek, bij de portier N.V. IN ALFA VENRAY Het Landbouwschap heeft zich verbaasd getoond over de verontrus ting van de slagerspatroons ten aan zien van de varkensprijzen. Deze verontrusting is gebleken uit een te legram van de Federatie van Sla gerspatroonsbonden aan 't Produkt- schap voor Vee en Vlees. De prijzen van de varkens zijn nu gunstig voor de boeren. Vorig jaar echter, toen de boeren aanzienlijk minder ontvingen voor de varkens, viel er nauwelijks enige reactie bij de slagei's te bespeuren. De consu ment heeft in die periode niet kun nen ontdekken, dat de varkensprij zen zo laag waren. Ook de prijzen, die de aardappe len opbrengen, hadden de aandacht van het bestuur. Men wees erop, dat uit de winkelprijzen van dit moment niet blijkt, dat de aardappelprijzen voor de boeren thans zeer ongunstig zijn. NIEUWE AANWINSTEN VENRAY Romans Dermoüt M., De sirenen. Veer van 't, K., Op houten schoenen. Innes H., Een eiland in de oceaan. Marsh M., Dood op binnenlandse za ken. Meinert A., Venus in Cagnes. Kenny P., Spionage in Durazzo. Griffin J. H., Zwart als ik. Rinser L., De volmaakte blijdschap. Andersch A., De roodharige. Sabino F., Eenzaam is de mens. Russell S. M., De levende aarde. Lampo H., De ruiter op de wolken. Mandel G., Kaarsen voor het peleton Leeuwn B. van, Een vreemdeling op aarde. Céspedes A. de, Het verboden schrift Simenon G., De deur. Danella U., Stella Termogen. Visser-Roosendaal J., De mens wikt. Studieboeken Bishop E., Brazilië. Packard V., De piramide beklim- mers. Vries de S., Elseviers historische at las. Plas van der M., Dagboek van het concilie. Heurgon J., Zo leefden de Etrusken. Cottaar J. en E. Schwarts, Voetbal va kruk tot crack. Seybold A., Het meisje en de sport. Wijnberg L., Journalistiek voor iedereen. Galen van A. J., De algemene kin derbijslagwet. Joesten J., De Amerikaanse geheime dienst. Milné L. J. en Milne M., De bergen. Jeugdboeken Hoogland H., Kermismeisje. Sparla T., Katja en de kleine olifan ten. Robinson G. J., Nog meer van Ted dy Robinson. Stelli E., Als je van mij houdt. Nierop P., Eelco de zwarte ridder. Pohl V., Verloren in de wildernis. Nörgaard P., Leontien in Italië. Meister K., De man met het litteken. Berg van de C., Diedeltje maakt een poppejurk. Luipen van J„ De club van dertien. Breckenridge G., De radiojongens zoeken het verloren Atlantis. Nowee J., Het testament van Tobi Thomson. Beekman G., Zomer op het eiland. Bomans G., De ontevreden vis. Nefkens G., Voor wie die rode rozen. Studieboeken. Sprookjes van Noord-Europa. Bertram J., De jonge reizigers in China. Meyler H., Een kast vol servies. Cocagnac A. M., Zacheus de tolle naar. Freeman W. S., Grote componisten. Haar ter J., De geschiedenis van de Franse Revolutie. Lakerveld B., De prinses op de erwt. Cramer-Schaap D. A., Telemachos, de zoon van Odysseus. Jongens en wetschap. Reeskamp, J. H. E., Locomotieven voorheen en thans. Zoals we al opmerkten, is de tele visie een veel indringender commip- nicatiemiddel als de radio en daar om dient men bij het gebruik hier van ook meer overleg aan te wen den. Verslaafd zijn is altijd verkeerd: daarom is het verslaafd zijn aan de DRUKKERIJ BOEK- en KANTOORBOEKHANDEL Venray Grotestraat 28 Postbus 1 Telefoon 1512

Peel en Maas | 1963 | | pagina 6