12^2 jaar Si. Liduina-bond Van de regen in de diup Veilig Verkeer Uit Peel en Maas Politierechter Archeologische Werkgroep Limburg ie gast bij afdeling Venray N^ov^ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN flSSimUIlhMIffl VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 No. 37 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 ABONNEMENTS- (buiten Venray 1.75) Maandag 16 september a.s. gaat de afdeling Venray van de Kath. Invalidenbond St. Liduina zyn koperen bestaansfeest vieren. Al getuigt een 12Vi-jarig jubileum niet van eerbiedwaardige ouder dom, toch mag dit jubileum niet onvermeld blyven, ook al door de grootse akties waarvoor Liduina haar naam gaf. Een organisatie van gehandicapte mensen ,van lichamelijke minder- validen, wil hem helpen die handi cap niet alleen beter te verdragen, maar hem ook weer deel laten ne men aan het leven-van-ieder-dag, hem ook laten genieten van de als spel .sport en ontspanning en zijn geloofsbelevenis stimuleren. Was en is dat in Venray noodzakelijk? Toen op instignatie van het Soc. Charitatief Centrum St. Liduina werd opgericht meldden zich 20 le den; intussen zijn het er 75 gewor den. Een bewijs dat de gehandicap ten zelf het belang van deze organi satie wel terdege begrijpen, o.a. voor de oplossing van problemen en moeilijkheden, ook op sociaal vlak. Dat de Venrayse organisatie en met name de heer Bartels die sinds de oprichting voorzitter is mede door hem in de landelijke organisatie en in de later opgerichte Provinciale bond een grote stem in het kapittel heeft, is ook te danken aan de ver schillende initiatieven die vanuit Venray werden genomen. Wat de plaatselijke aktiviteiten betreffen kan de organisatie tevre den zijn. Mede door haar is de Werkplaats voor Aangepaste Arbeid hier totstand gekomen. In '55 werd gestart in een noodlokaal, 7 jaren later, in 1962, kon Staatssecretaris Roolvink een prachtig nieuw gebouw openen. Er bestaan nauwe betrekkingen met het Roode Kruis, waardoor ver schillende leden in de loop der ja ren konden deelnemen aan vakantie weken en boottochten, georganiseerd door deze organisatie, waarvan de colonne telkenjare helpt bij Kerst avonden, uitstapjes en andere gele genheden. In nauwe samenwerking met de KAB en KAV werd vanaf 1955 elk jaar 'n jaarlijkse poppenaktie geor- NATIONALE TREKPAARDEN- TENTOONSTELLING Het programma van de grote trek paardenshow op zaterdag 14 septem ber a.s. te 's-Hertogenbosch ver meldt naast de bekende keuringen en demonstraties o.m. de volgende speciale attracties: Het voorrijden en demonstreren van moderne paardenwerktuigen met deskundige toelichting door de Rijksconsulent Ir. P. W. Bakker Ar- kema. Défilé en demonstraties van een collectie uit Tirol geïmporteerde Haflinger paarden. Bekendmaking van de uitslag en uitreiking der hoodprijzen van de prijsvraag „Wie wordt kampioen?" uitgeschreven door de landbouwbla den der 3 Cenrtale Landbouworga nisaties. Muzikale medewerking van de Ko ninklijke Harmonie ,,'s-Hertogen- bosch", die met 120 man in gala tenue èn met vrouwelijk tamboer korps voor een even fleurige als welluidende opluistering zal zorg dragen! De hoofdschotel blijft uiteraard 't grote défilé, het uitroepen en voor brengen der nieuwe kampioenen en de imposante show met 4-, 8-, 16- en 32-spannen, waarbij toelichting wordt gegeven door de bekende commentator Mr. G. A. Bax. Bijzondere vermelding verdient tenslotte dat ieder jaar weer stij gende belangstelling voor deze unie ke en internationaal vermaard ge worden tentoonstelling. Zo zullen, naar thans reeds is aangekondigd, niet minder dan 15 landen op de komende „Nationale" in Den Bosch vertegenwoordigd zijn. STICHTING SCHOOLTANDVERZORGING DISTRICT VENRAY Met ingang van het schooljaar 1963-1964 zal door de Stichting Schooltandverzorging in het district Venray waartoe behoren de ge meenten Meerlo, Venray en Wans- sum een nieuwe dentalcar in ge bruik worden genomen. Aan de voltooiing ervan wordt momenteel de laatste hand gelegd en aflevering ervan zal in de loop van de komende week plaats heb ben. De plechtige inzegening van de dentalcar zal worden verricht door de Hoogeerw. Heer Deken Loonen op heden, vrijdag 13 september, te 17.30 uur nabij de ingang van de St. Pe trus Bandenschool. Daarna zal de wagen officieel in gebruik worden genomen. De wagen is voorzien van een mo derne dubbele installatie waardoor het mogelijk is dat twee tandartsen tegelijkertijd de patiëntjes kunnen behandelen. ganiseerd ten bate van het „Aan schaffingsfonds". In de loop der jaren kon mede hierdoor een bedrag van plm. 5.000,besteed worden aan bij dragen in de aanschaf van invalide wagens, prothesen e.d. Wat de ontspanning betreft, wor den er jaarlijks naast de jaarverga dering met kienavond, Lourdes-pro- paganda-avonden, passiespelen door de Jonge Garde van Leunen, korte toneelstukjes en sketsjes ,aan de le den aangeboden; alsmede spreek beurten door deskundige sprekers en een zang- en revue-avond. Gedurende de zomermaanden werd er elk jaar een uitstapje op 't programma gezet, bezoeken werden gebracht aan congressen, sportde- monstraties .vakantieweken en ver diepingsweekenden. De jaarlijkse te rugkerende kerstavond-viering is wel een der hoogtepunten uit de ont spanningsprogramma's. Wat de thuis-verblijvende en zie ke leden betreft, ook deze worden niet vergeten. Door een 2-tal dames leden worden deze periodiek bezocht en namens de vereniging een kleine attentie bezorgd. Deze leden profite ren ook van een bandrecorder, die de afdeling voor hen heeft aange schaft. Dooi/ de uitgave van een eigen kontaktblad worden de veelal verspreid wonende leden van alle aktiviteiten op de hoogte gehouden. In 1956 werd begonnen met een zwemcursus in het sportfondsenbad te Venlo. Thans nemen 7 volwassen leden en 4 kinderen wekelijks les. Reeds enkele deelnemers mochten er in slagen het zwemdiploma te be halen. De sport-afdeling is nog vrij jong, maar zij draait al behoorlijk. Sinds mei 1962 is „Sportclub St. Liduina" Venray, officieel aangesloten bij de N.I.S. De Ned. Invaliden Sportbond. Om te komen tot een „Sportfonds" waaruit de gelden ten bate komen voor reizen naar en van het zwem bad, een eventueel op te richten zit- volleybal-club, werd een aktie op touw gezet, nl. de verkoop van bier glazen met alle torens van Venray ten bate van dit fonds. Dat deze aktie is ingeslagen kan men concluderen uit het grote suc ces wat men tot op heden in Venray zelf zowel als op de kerkdorpen heeft mogen boeken, en menig „To renglas" prijkt als souvenier in bin nen- zowel als in het buitenland als ook in de kasten van de verzame laars. ASJEBLIEFT RIJ VOORZICHTIG De schoolvakanties zitten er al lang weer op. Lange „trossen" fiet sende kinderen trekken van het ene dorp naar het andere. Van het ene stadsdeel naar het andere. Om naar school te gaan. Of naar huis. Dag-in, dag-uit bewegen deze scholiertjes en scholieren zich met kinderlijke zor geloosheid door het verkeer. Soms zonder links of rechts te kijken, tus sen aanstormende auto's door rake lings overstekend Soms met zijn drieën ,of met z'n vijven naast el kaar. Met de eeuwige drang om haantje de voorste te zijn, om an deren in te halen ,de loef af te ste ken Dat deze drang om in te halen dikwijls ernstige gevolgen kan heb ben, blijkt uit de onlangs verschenen „Statistiek van de Verkeersongeval len op de openbare weg" van het C.B.S. Uit de analyse van het cij fermateriaal blijkt, dat wielrijders beneden de 15 jaar, die bij ongeval len op kruisingen zijn overleden, in 50 pet. van de gevallen bij het in halen is aangereden. Vermoedelijk is de oorzaak hier van, dat jeugdige wielrijders nog wel eens slingerend over de weg rijden, aldus het commentaar van het CBS. Het feit, dat enkele duizenden schoolkinderen van 5 tm. 14 jaar jaarlijks betrokken raken bij ver keersongelukken, vormt voor het Verbond voor Veilig Verkeer deze maand aanleiding om een ernstig be roep te doen op de ouders om hun schoolgaande kinderen duidelijk te instrueren over hun verkeersgedrag en zélf het goede voorbeeld te geven. Niet voor niets noemde dr. J. J. Waelbakker .directeur van de Was senaar se GGD, indertijd in zijn proefschrift het verkeersongeluk voor het schoolgaande kind doods oorzaak nr .1. Laten ouders en ouderen beden ken dat wij allemaal iets kunnen en moeten doen om de veiligheid van het schoolgaande kind op de weg te vergroten. En tot alle be stuurders in Nederland moge de woorden hier nog eens herhaald worden, die de twee kindertjes op het nieuwe Verbondsaffiche bijna smekend aan ons richten: „asjeblieft rij voorzichtig". De verregende zomer is voor veel vakantiegangers een teleurstelling geworden, voor zeer vele Nederland se boeren dreigen de aanhoudende regens van de afgelopen weken zonder meer een ramp te worden. Vooral de veehouders en akkerbou wers hebben ervan te lijden. In de akkerbouw komt de oogst in gevaar omdat die door de natheid niet kan worden binnengehaald. De veehou ders zitten met een groot tekort aan hooi. De gevolgen van een en an der zullen ook niet uitblijven en voelbaar zijn aan ieders portemon- naie: stijging van de levensmidde len-prijzen: melk, fruit, boter etc. De moeilijkheden komen in een tijd dat de Nederlandse boeren zich moeten omschakelen voor een nieuw beleid ,dat door de totstandkoming van de Europese Economische Ge meenschap noodzakelijk is gewor den. De akkerbouw blijkt er dus zeer slecht af te komen deze zomer. Er' kan bij zeer goede weersomstandig heden nog iets veranderen, maar de room is er dit jaar toch vanaf De hoger gelegen zandgrondbedrij- ven hebben het minste last gehad van de aanhoudende regens. Voor deze bedrijven is langdurige droogte een grotere strop. De week van 2 tot 7 september was voor de akkerbouwsector zeer belangrijk. De helft van de oogst stond begin september nog op het land, moest nog gemaaid worden of stond in hokken. In tarwe begon schot op te treden en de gerst was verkleurd. Veel gerst zal ongeschikt zijn voor brouw- gerst. Het nat binnengehaalde koren moest kunstmatig gedroogd worden. In verschillende partijen werd nu een vochtigheidsgraad van-25 tot 35 pet. aangetroffen. Dit mag maar 16 pet. zijn en betekent extra-kosten voor droging. De totale opbrengst in de sector akkerbouw wordt dit jaar 10 a 15 pet. lager geschat dan vorig jaar, dat voor de akkerbouw een zeer goed jaar was. De aardappeloogst komt goed op gang ook al dreigt hier door de aan houdende regenperiode aardappel ziekte op te treden. Zoals de situatie op het ogenblik is hoeven de prijzen niet al te hoog te worden, gaat er echter een deel van de oogst verloren dan zal auto matisch de prijs stijgen. De groentesituatie voor het najaar is gezond. Gezien het meerjarig ge middelde kan zelfs van een goed jaar worden gesproken. De andijvie, de bloemkool en peen staan er goed bij. De koolsituatie is goed, uitge zonderd de savoye-kool die iets on der het meerjarig gemiddelde ligt. De slabonen, snijbonen en spekbo- nen zullen dit najaar, voor zover zij nog worden aangevoerd, niet al te duur hoeven zijn, de situatie is na melijk uitstekend. Hoe het met de erwtenoogst zal worden hangt nog af van het weer. De conservenerwten-oogst ligt 20°/'o lager dan vorig jaar zodat de prijs wel hoger zal komen te liggen. In veel fruitbedrijven hebben de zware slagregens en het onweer, soms ver gezeld van hagel, schade aangericht. De prijzen zullen dan ook zeker niet laag zijn. Een alarmerend geluid valt in de veehouderijsector te beluisteren. Vooral de veenweideboeren in Utrecht en Holland gaan een slechte tijd tegemoet. Was de situatie vorig jaar al niet zo gunstig veel boeren gingen met een schrale hooivoorraad de winter in en moesten veel extra voer kopen hierin is deze zomer niet veel verbetering gekomen. Late grasgroei en de vele regens in aug. hebben de hooisituatie te krap ge maakt. Enkele boeren hebben hun koeien reeds op stal staan, hetgeen inkrimping van de melkproduktie betekent. Door allerlei omstandig heden is in een groot deel van West-Europa een tekort aan melk produktie ontstaan o.a. door afstoten van stuks vee in de afgelopen stren ge winter. De Nederlandse huisvrouw heeft al kunnen merken dat de prijs van boter i9 verhoogd en dat ook de an dere melkprodukten in prijs omhoog zijn gegaan of dat zeker in de toe komst zullen doen. De prijs van rundvlees kan in* de komende win- mmmaLi4\'telef. 1061 (K47S0) oïU «emfitfing» i Aypotfalui) financiering ter weer iets dalen als er meer aan voer komt van veehouders, die hun vee afstoten vanwege de hoge on derhoudskosten in de winter. De prijs van varkensvlees kan ook weer dalen als de vraag naar Nederlandse varkens afneemt. Door de nieuwe EEG-bepalingen heeft Nederland nl. geen exportheffingen kunnen leggen op uitvoer van varkens naar ande re delen van Europa. Het ziet er dus naar uit, dat het .gezinsbudget de komende winter nog zwaarder zal worden belast dan het reeds is tengevolge van de stijging in de prijzen voor brood, melk, bo ter, verzekering en. brandstof. Een loonronde zal niet kunnen uitblijven. Behoeft ook niet uit te blijven, wam het Nederlandse loonpeil ligt nog steeds achter bij de andere landen in Europa. van zaterdag 28 september 1913 Bij Kon. besluit werden goed gekeurd de statuten der vereeniging de R.K. Venraysche Middenstand en verkreeg deze alzoo rechtspersoon lijkheid. De Deleerw. Pater Odulphus de Haas, in het Franciscanenklooster alhier, hoopt 3 October a.s. het zil veren feest te vieren zijner intrede in de Orde der Minderbroeders. Op 13 en 14 november a.s. zal het onderzoek plaats hebben der verlofgangers van de Landweer. Morgen zal in onze parochie op plechtige wijze het feest der H. Kindsheid gevierd worden. De heer de Laat, klerk-telegra fist bij de Staatsspoorwegen is be noemd tot goederenklerk stations assistent. Met de export van aardappelen naar Duitsland wil het nog niet vlotten. Slechts jenkele wagons wer den nog maar verzonden, terwijl an dere jaren om dezen tijd de verzen ding in volle gang is. De oorzaak wordt geweten aan den overvloedi- gen oogst in Duitsland zelf. Ter gemeente-secretarie alhier kan men zich opgeven voor een gra tis cursus in eerste hulp bij bedrijfs ongevallen. Vanwege de gemeente Deurne werd aanbesteed het bouwen eener boerderij op de ontginningen. Er wa ren 11 inschrijvers. Hoogste M. Reij- broekde, Boekei met 21.890. Gebr. Oudenhoven, Venray met 16.350. Louis Wijnhoven, Venray met 15.300 laagste Th. de Bijl met 14.878. Het weggeld van de provincie Noord-Brabant, waarmee ook in Venray velen te maken hebben, schijnt over 1912 weer buitengewoon mee te vallen, want bij besluit van Ged. Staten is deze post van 200.000 gebracht op 206.000. De huzaren hebben thans ook de garnizoensplaats Roermond ver laten en zijn naar Tilburg vertrok ken. Op 15 Sept. had de opening plaats van de R.K. Hoogere Burger school te Heeiien. Onder de leeraren zijn oude bekende uit Venray, nl. de Eerw. Paters v. d. Maren en Schef- fer. Naar de Missie van Zuid-Chan- si China vertokken deze week de EerWrf Paters Ludwinus Exler en Januarius Pleunis. Door de Limb. R.K. Werklieden vereniging zal in onze mijnstreek een Gezellenhuis worden opgericht. De plannen zijn klaar en nog dit jaar zal met den bouw begonnen worden. Daarom is het dagelijksch bestuur van genoemden bond in gezelschap van zijn adviseur, Dr. H Poels, ver leden week naar Duitschland ge weest ,om daar de inrichting van soortgelijke instellingen te bestudee- In Keulen werden er verschillen de aangetroffen, waarvan drie ka tholieke. Onder de laatste is het merkwaardigste het Kolpingshaus in de Breite Strasse, een gebouw, dat anderhalf miljoen mark heeft ge kost. Dit gebouw bevat niet minder dan 300 logeerkamers voor arbeiders, waarin 450 bedden een afzonderlijk apartement voor vrouwelijke be- d;enden; 'n afdeeling voor de eerw. Zusters, met de leiding en het toe zicht over het vrouwelijk personeel belast; een aantal Fremdenzimmer (slaapvertrekken- voor vreemdelin gen een eet-slaapzaal met 26 bedden voor doorreizende gezellen; een kapel, een feestzaal, die 200 perso nen kan bevatten, een tumlokaal, 2 ruime eetzalen, een recreatiezaal, een leeszaal, een groote keuken met ma chinale inrichting, een slachterij, een waschhuis en 16 badkamers, ter wijl het benedengedeelte, gelegen aan de straatzijde, nog ruimte geeft voor een lOtal groote winkels. Een zeer interessant gebouw. Het reinigen der slaapvertrekken en het werk in keuken en waschhuis wordt verricht door een 20tal meis jes werkzaam onder leiding van zes eerw. Zusters, terwijl de bediening in eetzalal en restauratiekamer is toevertrouwd aan vijf mannen. Natuurlijk is er dan nog een lei der over het geheel personeel, de zoogenaamde „Hausmeister" een ad ministratieve dienst en een hoofd leider in den eerw. Rector, die men echter in het gebouw weinig aan treft. Het logies kost den gezellen 2 a 3 mark per week, naar gelang zij in kamers met één of meer bedden sla pen. Dooreizende gezellen, leden van de Gezellenvereeniging, kunnen een nacht kosteloos logeeren en ont vangen avondeten en ontbijt boven dien. Middageten kost 36 cent. (Wij heb ben een Vrijdags en een Zaterdags- maal gebruikt in de Kolpingshausen te Keulen en Dusseldorf er. waren alleszins tevreden over het gehalte en de smakelijke toebereiding dei- spijzen.) Voor die 36 ct. ontvangt men een bord scep, aardappelen met eieren of koek, visch of vleesch en als nagerecht pruimen .appelmoes of salade. Het warm avondeten kost slechts 18 a 24 cent ontbijt 12 cent. In Düsseldorf ontmoetten wij een gezel uit Nederland, deze verteerde in Kolpingshuis hoogstens f 1,20 per dag en kon bij een 9urigen arbeids dag 3,25 verdienen. Hij was ver ver. Per dag hield hij dus f 2,04 over. Waar kan men daar in ons land een voorbeeld van vinden. In het Kolpingshuis te Keulen wordt het middagmaal gebruikt door gemiddeld 400 personen. Zondags door minstens 500. Men kan er ook melk, koffie of bier gebruiken met boterhammen, vla, taart, of ander gebak. Vooral Zondagsmiddags wordt hiervan gebruik gemaakt. Voegen wij hier nog bij, dat over al de volmaaktste orde en grootste zindelijkheid heerschte, dan hebben wij eenigszins een beeld gegeven van dit mooie en heilzame katholieke so ciale werk. Het verdient onze bewondering, maar vooral onze navolging. Wat hadden de struiken veelbelo vend gebloeid met kleine, groene bloempjes en hoe hadden ze dank baar gereageerd op de extra giften kunstmest ,die Jacob er nu en dan bij strooide. Dat zou een oogst wor den dit jaar .En visioenen van bes senjam en vanillepudding met bes sensap doemden op. Het is allemaal heel anders ver lopen, dank zij enkele factoren, waarvan wij willen noemen: ahet weer; b. de zoon des buurmans. Ze groeiden wel, die aalbessen, maar ze wilen toch niet tot de vol heid van hun rijping komen. Er kwam wel een rood koontje aan, maar het bleek toch niet je dat. „Afwachten en dagen tellen", luidt in een dergelijk geval het consigne. Maar voor afwachten bleef hier geen tijd. Daar zorgde het zoontje van de buren voor. Dat aardige kereltje is dol op rode bessen. Hoe groener de bessen, des te doller werd Jankees. Zo geviel het dat de onrijpe vruchten in zijn maagje terecht kwamen, inplaats van te wachten tot het de zon zou believen enige stralen in leze rich ting te werpen. „Plaatselijk enkele zonnestralen", die mededeling in 't weerbericht zou voldoende zijn ge weest. Want „plaatselijk enkele buien" ,is ook altijd hier. De zonnestralen bleven echter uit en de eerste rosé bessen verdwenen van de struiken. Nu staat kweker Jacob bekend als iemand, die zich voor 'n dubbeltje 'n gat in het been liet boren, zoals men dat noemt. D: gestolen vruchten verdroten hem zeer en hij besloot zijn vrouw r-p te jutten samen de hele oogst, rijp of niet, in één dag tot Dessensap Ie verwerken. Het is verbazingwekend hoeveel rood sap nog uit zulke groene bes sen kan vloeien. Die middag werd in den huize Jacob brood gegeten, want alle etenspannen stonden vol bessensap. Het verging het echtpaar als de tovenaarsleerling, die tenslot te niet meer kon stoppen, wat hij eenmaal had ontketend. Het goot binnen minstens zo hard als buiten, alleen in andere kleur. Koffiekan, bloemvazen en theeservies moesten aanrukken en nog was het einde van de oogst niet te zien. Toen pikte Ja cob de wasketel van de buurvrouw van de muur en goot daar het vita- minerijke vocht in. Het pruttelde en kookte op het gascomfoor en een heerlijke geur verspreidde zich in de keuken. De kleine buurjongen kwam eens ach ter in de tuin schuimen, maar hij De leden van de Archeologische Werkgroep Limburg, die zondag te gast waren van de Oudheidkundige Kring Venray, hebben zich de ogen uitgekeken op wat een kleine groep, amateurs in deze contreien alle maal al bij elkaar gebracht hebben uit de vroegste geschiedenis van de ze streek. Er ze waren met velen gekomen .zodat Venrays Raadzaal propvol zat, toen de heer Secretaris Vorst namens het College van B. en W. de gasten begroette. Hij wenste,-; hen een gezellige en leerzame dag toe ën toen laat in de middag de gasten huiswaarts keerden konden ze' inderdaad' op een gezellige en leer zame dag .terug-zien. ImmgM' irf de zelfde raadzaal gaf'dc^heèr B. Kruy- sen eén lezing q^et lHmïbeelden ovei de vondsten vJh' de Venrayse ama teur-archeologen Uit zij.i lezing bleek wel dat sinds de vroegste lijd hier mensen geleefd en gewerkt heb ben en hier de sporen van hebben achtergelaten. Uit de perioden Oud Steentijd (ongeveer 50.000 tor 80.000 voor Christus) ,u:.|, Midden Steentijd (ongeveer 80004000 v, Christus) Nieuw Steentijd (4Ö001600 v. Chr.), de Bronstijd (1600800 v. Chr.) en de Ijzertijd (800 v. Chr.) hebben de Venrayse amateurs vondsten bijeen gebracht, na steeds opnieuw er op uit te zijn getrokken. De heer Kruy- sen wees er op dat men het hele ge bied nog niet doorgesnuffeld had en dat men nog alleen aan de opper vlakte was gebleven. Dat er ondanks oorlogsverwoesting, wegenaanleg, woningbouw en ruilverkaveling toch nog wel het een en ander te inden zou zijn daarvan was hij overtuigd. Trouwens de opgravingen van prof. dr. J. Midderman op de grens van MeerloWanssum zijn hiervan een bewijs. De bezoekers bezichtigden dan de verschillende vitrines, die op het gemeentehuis staan opgesteld en waarin de voornaamste vordsten een plaats gekregen hebben. Men gaf telkens opnieuw van zijn ver wondering blijk een dergelijke grote collectie hier te vinden. In de middag gaf Prof. dr. J. Modderman in Wanssum texst en uitleg van de opgravingen, die hij hier met studenten van de Leidse 'universiteit aan het doen is. Prak tisch op de grens van Wanssum en Meerlo is men een grafheuvel aan 't bestuderen, waarin volgens prof. Modderman lange jaren voor Chris tus een kleine nederzetting langs de Maas een of meer doden heeft be graven. Hij gaf aan de hand van de opgravingen tekst en uitleg aan de vele bezoekers en het was voor velen een openbaring hoe men uit struc tuur van de grond en zijn cpbouw als het ware kan aflezen wat er in al die jaren mee is gebeurd. Een openbaar college dat kennelijk in de smaak viel van de amateur-archeo logen ,die bij monde van hun voor zitter ir. van Riel Prof. Modderman en rijn helpers hartelijk dank zegde en de Oudheidkundige kring Ven ray prees voor de prachtige organi satie van deze dag. Wij vragen nog steeds PERSONEEL f geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - j ook na werktijd - aan I de fabriek, bij de portiei A/ N.V. INALFA VENRAY ging oriVerrichterzake terug. Buur man was hem voor geweest. Glun derend stond die bij het gas in de kolkende massa te roeren, tevreden toen hij het kereltje met lege maag en handen weg zag sluipen. Deze victorie was echter van zeer korte duur. De talloze liters bessen sap bleken naar waspoeder te sma ken en bovendien was de wasketel voor goed bedorven. Toen de buur vrouw dat zag. ontstak zij in ge rechtvaardigde toorn. Jacob verwij tend, dat hij een krentenweger was. En, omdat de mensen de waarheid nu eenmaal niet willen horen, werd Jacob op zijn beurt eveneens boos, deels als gevolg van de stroppen van bessen en te vergoeden wasketel, deels omdat zijn toeleg werd door zien. Hij nam de wasketel ter hand en tikte de buurvrouw er mee op haar hoofd. Dit werd daardoor pijn lijk getroffen, zoals dat bij de jus titie heet. „Vijftien gulden boete", zei de rechter. En daarmee kwam een ein de aan de aalbessenkweek.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 7