Begrafenis Rector J. Geurts 8 miljoen nederlanders Ingezonden kunnen niet zwemmen VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 No. 37 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPFlfliT AH UHHl? UPMP A V PT7M HMQTRPlfFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 W E(E«lVDL/lU V UUA V I ErlV UiVlO 1 IxErlVUil PRIJS PER KWARTAAL t 1.54 mm. ABONNEMENTS- .50 (batten Venray 1.75) IN 1962 VERDRONKEN 180 JONGENS EN 39 MEISJES. Die derde dag in maart 1913 was zonnig geweest. Het leek of de len te eindelijk was begonnen. In hun woonscheepje aan de Oosterdokdijk in Amsterdam hadden vader en moeder van den Akker hun vier kinderen onder de wol gestopt voor zij zelf bij kennissen op de Nieuwe Zijds een kopje koffie gingen drin ken. Vader van den Akker had nog gauw even de gaskraan gecontro leerd en zich er van overtuigd, dat het potkacheltje geen gevaar ople verde. Toen vertrokken zij, volko men gerustgesteld door de maan lichte avond naar de vrienden. Toen zij tegen half twaalf terug kwamen was het woonscheepje zonken en werden net de vier slacht offertjes door de mannen van de brandweer op de kade gelegd. In en kele uren had zich een verschrikke lijke ramp voltrokken, die de beide ouders nimmer te boven zijn geko men. Wat was er gebeurd? Door een op onverklaarbare wijze ontstane lek in het schuitje, was het woonschip vlak na het vertrek van de ouders water gaan maken en voor de voorbijgangers alarm kon den slaan begon het scheepje te zin ken. In een oogwenk had zich aan de kade een grote mensenmenigte verzameld. Handenwringend van on macht zag men hoe het scheepje binnen enkele seconden onder het wateroppervlak zonk. Daar kwamen twee broers aanlopen. Potige kerels die Jan en Rinus Meyer.zij wil den zich gekleed te water werpen om te redden wat er te redden viel, maar zij werden door de politie te gengehouden om eventueel meer verdrinkingsgevallen te voorkomen. Wie kon er zwemmen in die dagen,, nu ongeveer vijftig jaar geleden. Slechts enkelingen waren de kunst machtig in ons waterrijke land, in Amsterdam dat bijna 30 hectare meer water dan land heeft. Wie kon er zwemmen.wie kon er zwem mend redden? Zo gingen op die prachtige milde maartse dag in 1913 vier kinderen ten onder en bleven twee paar in tens beroefde mensen vol zelfverwijt alleen op de wal achter. Heel Amsterdam rouwde met de ouders mee en het tragische onge val opende tal van verantwoordelij ke hoofdstedelingen de ogen. Men kon eenvoudig niet bij dit 'ncident blijven stilstaan. Er moest iets wor den gedaan. Zo gebeurde het, dat op 13 april 1913 verschillende prominenten uit de zwemwereld bij elkaar kwamen in het café Palais Royal van de ge broeders Meyer, waar werd besloten tot de oprichting van de Amster damse reddingsbrigade, die in 1921 zo gegroeid was, dat er een groot scheepse demonstratie werd georga niseerd ,die o.m. werd bijgewoond door wijlen Prins Hendrik. Terecht is men in de hoofdstad trots op dit eminente corps van zwemmende red ders ,dié binnenkort hun diamanten jubileum vieren. Maar ondanks het feit, dat naar Amsterdamse voorbeeld overal in het land reddingsbrigaden werden opgericht zijn er in de loop van 1962 in Nederland 180 jongens en 39 meisjes in de leeftijden van 0 tot 15 jaar verdronken. Een ontzettend aantal, waarbij niet eens hét getal der volwassenen is gerekend, die de waterdood vonden. „Ons land wiebelt op de top van de hoogconjunctuur, maar als we met z'n allen in het water terecht komen, verdrinken er acht miljoen Nederlanders omdat ze niet kunnen zwemmen", dat vertelde mij de rijks consulent voor de lichamelijke op voeding de heer M. Kouwenhoven. Acht miljoen Nederlanders kun nen niet zwemmen ,laat staan red dend zwemmen. Onthullende en alarmerende cijfers, die ik nog kan aanvullen door U te vertellen, dat 65 procent van de dienstplichtigen in Nederland alleen maar de bad kuip of de douche als „zwembad" gebruikt. Ook zij zouden verdrinken in water, dat even boven hun neu zen zou reiken. Er is in Nederland nog steeds geen enkele regeling voor het schoolzwemmen.. het gevolg 180 jongens en 39 meisjes verdron ken in de welvaartsstaat in 1962. tijdsgroep 2040 jaar zijn er 3x zoveel dames lid als heren. Daar boven ligt de deelname gelijk. Waar deze opmerkelijk grotere belangstelling van de dames zijn oorzaak vindt, weten we niet, misschien dat de heren genoeg aan hun trekken komen in andere tak ken van sport. Maar kijkt men 's zomers aan de Maas, dan zijn daar toch wel weer de heren die de boventoon voeren. Toch schijnt dit beeld landelijk hetzelfde te zijn want de verdrinkingsgevallen in het vorig jaar duiden aan dat cr veel minder meisjes verongeluk ken dan jongens. De leden van Spio gaan trouw tweemaal per week zwemmen in 't sportfondsenbad te Venlo. Hoe wel de kosten hieraan verbonden toch ook een rol spelen is de deel name geweldig. Twee grote bussen zijn telkens bezet en het laat zich aanzien dat deze vereniging weer een ledenstop moet gaan invoeren, of over meer zwem tijd moet gaan beschikken wil zij de nog steeds toenemende groei kunnen opvan gen. DE HEERLIJKE MAAR GEVAARLIJKE ZEE Het vlakke, zandige en dikwijls zeer brede strand van de Neder landse Noordzeekust, dat zich van Cadzand aan de Belgische grens tot de oostpunt van Schiermonnikoog en in het gunstigste geval komt U met bebloede en gekneusde ledema ten aan de kant. De golven, ook de kleinste, hebben grote kracht en een aanraking met zo'n hardstenen pier is geen pretje. En waar de men senredders speciaal op wijzen is wel dat ouders hun kinderen nooit zon der toezicht moeten laten zwemmen. Niet in zwembaden, maar vooral niet in de zee. Wat de meeste mensen niet weten is, dat de brigades volkomen belan geloos optreden en dat de duizenden leden tussen Cadzand en Schier monnikoog zonder enige vergoeding cpereeren en waken over de levens van ons en onze kinderen, Pas opde dood zwemt altijd met U mee. Dat is de macabare, maar ware slogan, die de redders altijd voor ogen nouden. In de win termaanden bereiden zij zich voor op hun taak in de zomer. En ik heb hen bezig gezien overal waar over dekte zwembaden zijn, daar komen ze te samen .Zij trainen met houten (bijna menselijke) poppen. Avonden lang oefenen ze de g pende zeemansgreep.de hurksprongde kopgreepde bovenarmgreepde schouder greepde polsgreepde oksel nekgreep. Zij duiken naar vermeen de drenkelingen en brengen de pop veilig aan de kant. Zij bekwamen zich in de toepassing van kunstma tige ademhaling en sinds enige tijd Bijna dagelijks rijden er wagens in hoevelen hebben in een langzaam zij niet konden zwemmen. Hoe ligt nu de situatie in Venray? We hebben ons vcor inlichtingen gewend tot de jenge Venrayse zwemvereniging Spio, welke ver eniging met ruim 300 leden in de noodzakelijke zwembehoefte tracht te voorzien. Het grootste aantal leden ligt in de leeftijden tussen 15 en 20 jaar en het is opmerkelijk dat hierbij 2x zoveel meisjes als jongens lid zijn. Trouwens, de dames schijnen over het algemeen meer belang stelling voor het zwemmen te heb ben dan de heren, want in de leef- het water en in vele gevallen komt men er met een nat pak vanaf, doch vollopende auto de dood zien naderen, omdat zij geen kans kregen, daar Vooral in de zomermaanden is dit een vertrouwd beeld op onze drukke stranden. Met man en macht tracht men de levensgeesten weer op te wekken, van hen, die te ver in zee gingen, zonder op de gevaren te letten. ever een afstand van 220 kilometers uitstrekt ,is ideaal voor de liefheb bers van het baden en zwemmen in zee. Het in zee begeven is bovendien betrekkelijk ongevaarlijk, mits men zich nauwkeurig houdt aan enkele eenvoudige '-egels. Doet men dit niet dan stelt men zich aan groot gevaar bloot. Door lange ervaring hebben de reddingsploegen en de brigaden, die sinds 1921 onze kusten bewaken een aantal regels samengesteld. Laten wij zo'n brigadier eens op 'n warme dag in de volle zomer vol gen. Meestal gaat hij of zij per fiets naar het strand, want onderweg ontmoeten zij vooral kinderen, die gewapend met een opgepompte fiets- of autoband naar de zee gaan. Is het oostelijke wind, dan zijn die banden levensgevaarlijk. Hoeveel kinderlevens door enkel waarschu wen op de zeewegen reeds zijn ge spaard is moeilijk te schatten, maar het zijn er honderden. Bij oostelijke winden namelijk is er groot gevaar voor afdrijven op luchtbanden of bedden. Ook het spelen met lichte ballen in het swin (de watergeul tussen twee banken) is iri zo'n geval riskant. De varende patrouilles met de oranje kapjes houden oe kustlijn nauwgezet in de gaten en zij weten maar al te goed hoe verraderlijk de zeestromingen zijn. Onderschat ze niet. Als dieven in de nacht zo be sluipen zij de argeloze bader. De flinkerd zal „dat ding' wel even ha lenhij komt in een mui terecht en als hij geluk heeft zijn de bri gadiers in de buurt om hem te red den. Ja ,die muien vertikaal op 't strand staande stromingen hebben menige goede zwemmer zelfs de dood in gedreven doordat men er tegenin probeeerde te zwemmen, wat niemand lukt want de zee is sterk en tegen de stroom moet zelfs de meest geroutineerde zwemmer het afleggen. Wat zeggen de brigadiers: „zwem met de mui-stroom mee naar de bank, waar je even rust om dan in stil water langs een andere kant weer naar de veilige kust te komen". Jaren en jaren van ervaring gin gen aan deze adviezen vooraf. Baadt nooit vlak bij golfbrekers en haven- pieren. De zuiging en draaikolken kunnen U onaangenaam verrassen oefenen zij zich zelfs in het redden van autodrenkelingen. Pas opde dood zwemt met U mee automobilist, die door slecht zicht, gladheid of alcohol te water is geraakt in zijn voertuig. Leer de wenken van de getrainde redders van buiten en wanneer U te water rijdt zult U op de eerste plaats kalm blijven. Zult U de binnen en buiten verlichting inschakelen en wachten met het openen van de portieren tot het water boven de deuren is geste gen. Leer de wenken van buiten of nog beter, sluit U aan bij het legertje van brigadiers en ga oefenen, im mers wat de een vandaag gebeurt kan morgen U overkomen. Luister naar het advies van men sen, die het kunnen weten en leer zwemmen en zwemmend redden. Verdrinken is vaak zo onnodig. En de verdrinkingsdood is een afgrijse lijke manier van sterven. U heeft de kans het redden tot in de perfec tie te leren, maar doorvoor moet U eerst zwemmen leren. PRAKTIJK-EXAMEN MACHINAAL MELKEN Op 2 en 4 sept. '63 had het prak tijk-examen machinaal melken plaats. Personen die aan dit examen deelnemen, moeten in het bezit zijn van het diploma handmelken en ge durende de wintermaanden deel genomen hebben aan de theoretische lessen van de cursus machinaal mel ken zoals deze elke winter door de Coöp. Zuivelfabriek „Venray" wordt georganiseerd. Het examen werd afgenomen op de bedrijven van de candidaten, waarbij met één apparaat 7 koeien met totaal 60 kg. melk gemolken die nen te worden in een half uur tijds. Alle kandidaïén slaagden met zeer goede resultaten. De geslaagden zijn: P. Deriks, Smakterveldweg 8 Oostrum J. Mi- chels, Albionstraat 57, Leunen; A. Thijssen en M. Thijssen, Timmer- mannsweg 20, Ysselsteyn. Het Veulen heeft vrydag j.l. zyn overleden parochieherder. Rector Geurts, ten grave gedragen. Een gemeenschapsgebeuren. waaruit wel bleek, hoe deze jonge Rector in de vier jaren dat hij de geeste lijke herder van tiet rectoraat 't Veulen was veler harten heeft ge wonnen. Het was een lange stoet, die het stoffelijk overschot ter kerke bege leidde. De fanfare St. Catharina uit Leunen blies treurmuziek, terwijl deputaties van alle Veulense vereni gingen zich opstelden en met hen het College van Burgemeester en Wethouders, alsmede Mevr. Custers, oud-burgemeester Janssen. Bij de vele geestelijken merkten wij op Mgr. P. v. Odijk, vicaris- generaal van het bisdom, Pastoor Verbugt e.a. Als slippendragers fungeerden het kerkbestuur van het Veulen. Bij de familie liep o.m. een deputatie uit zijn geboorteplaats o.l.v. het Eerste Kamerlid de heer C. Mertens, voorzitter van de KNBTB. Vele kransen werden gedragen door de Veulense schooljeugd. In de overvolle rectoraatskerk werd de plechtige H. Mis van Requiem opge dragen door de H.L'. Heer Deken Boxmeer, 2 sept. 1963 Geachte redaktie. Uw Overpeinzingen Mulo in Peel en Maas van 30 aug. j.l. geven het lezerspubliek een totaal verkeerde voorstelling van zaken. De feiten zijn nl. aldus. Vanaf het begin en oprichting der Uloschool alhier (1924) wordt er jaarlijks een toelatingsexamen gehouden. De uit slag van dit examen wordt vergele ken met het oordeel van het hoofd der lagere scholen. Tegenwoordig geeft ook de schooltest nog meer in zicht in de capaciteiten der leerlin gen. Jarenlang is de school een vier- mans-school geweest en sedert eni ge jaren is het le leerjaar gesplitst waardoor de opnamemogelijkheid is vergroot. Op verzoek van ouders wordt op de eerste klas nog wel eens een leerling aangenomen als het toela tingsexamen niet al te slecht is. Dikwijls blijkt dat zo'n kind de eind paal toch haalt, soms met een keer doubleren. Hiermee is dus tegemoet gekomen aan de wensen der ouders en de leerling heeft een andere ba sis om op voort te bouwen. Dit jaar zijn op onze Ulo twee leerlingen aangenomen die op de Ulo in Venray wel toelating hadden ge daan, maar afgewezen werden en volgens de betreffende hoofden van lagere scholen zeker de ulostof aan kunnen. Volgens hun zeggen is de toeloop naar Venray zo groot, dat de selectie zo streng wordt dat het op een lot uit de loterij gaat lijken. P. J. Th. v. d. MAAT Hoofd Ulo Boxmeer. Naschrift Redaktie. De heer v. d. Maat blijft ergens onder de maat met zijn commen taar. De kwestie waar het in ge noemde overpeinzing om ging was: yaarom gaan er jongelui uit Venray "naar elders op de Mulo, terwijl toch een behoorlijke Mulo in Venray is. Een vrij normale vraag, geloven we! We zijn daarbij naar de directeur van de Venrayse Mulo gestapt en hebben hem die vraag voorgelegd. Een vraag waarop hij het antwoord ook niet direct wist. Hij kon alleen het vermoeden uiten dat het feit dat men in Deurne en in Boxmeer ook zonder toelatingsexamen op deze school kon komen, mede aanleiding hiervoor zou zijn. Onze volgende vraag was of het toelatingsexamen in Venray dan zo zwaar zou zijn dat hierdoor wel uitermate streng geselecteerd wordt, was het antwoord, dat de Venrayse Mulo geen zwaarder en geen lichter toelatingsexamen heeft dan welke ander normale Mulo. terwijl boven dien ook voldoende rekening wordt Foto: G. Kruijsen. Loonen, geassisteerd door Pastoor Verbugt als presys-assistens en zijn studiegenoten Prof. Zuylen uit Sit- tard en kapelaan Rooyakkers uit Weert. Deken Loonen herdacht ce over leden priester in een korte rede, waarin hij wees op de vele verdien sten van de afgestorvene voor de kleine Veulense gemeenschap, voor wie hij altijd en immer al was de schijn soms anders met hart en ziel klaar stond. In dit verband wees hij op zijn werk voor het on derwijs en het kleuteronderwijs, zijn zorg voor de zieken en bejaarden. Deken Loonen vroeg dringend de overleden priester te blijven geden ken in de gebeden. Hun werk is zo gauw vergeten als zij ergens begra ven liggen. Laten wij van onze dankbaarheid voor alles, wat hij deed blijven getuigen in ons gebed voor de overledene, aldus besloot Deken Loonen ,die ook de absoute op het kerkhof verrichtte, waar het stoffelijk overschot van de Rector werd bijgezet aan de voet van het grote kruis. Een familielid dankte hier voor de eer aan de overledene bewezen, terwijl naderhand velen de condolatieregisters tekenden. gehouden met de adviezen van de school waarvan de leerling af komt. We zijn toen nog een stapje ❖er- der gegaan en hebben gevraagd of het aantal beschikbare plaatsen in de eerste klasse geen norm was bij de beoordeling van het examen en hebben toen klaar en duidelijk ten antwoord gekregenNeenAls er op een bepaald moment zou blijken dat het aantal geslaagden zo groot was, dat de school die niet meer plaatsen kon of kan, dan moet el ders (in een noodlokaal of in een nieuwe school) een oplossing gezocht worden Als men deze positieve antwoor den krijgt, vragen wij ons af, of er dan reden is om te zeggen: in Ven ray is geen plaats meer,'"'of in Ven ray wordt veel te streng geselec teerd Er zal niemand de jongelui of hun ouders kwalijk nemen dat ze naar Boxmeer of Deurne gaan, maar men moet dan niet beweren en daar ging het hier om dat ze naar Box meer of Deurne moeten, omdat er in Venray geen plaats voor hen was of is. Als dat zo is en dat heeft ook de heer v. d. Maat niet bewezen dan wordt het natuurlijk de hoog ste tijd dat er uitbreiding komt. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. W. J. A. BLOEMEN Stationsweg 5 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. WILMSEN St. Antoniusveldweg 6 Tel. 1651 GROENE KRUIS Donderdag a.s. Zuigelingenbureau voor Kom en Kerkdorpen. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN van zaterdag 12 uur tot zondag nacht 2 uur Vroedvrouw Kruijsen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1152 AFWEZIG Tfa.G.A.M. van Thiel, arls vanaf 13 sept. tot 1 oktober. Plaatse!, collegae nemen waar

Peel en Maas | 1963 | | pagina 3