Ariaens-Kosman Kerkelijke Diensten Schoolschoenen Haar Europese prijzen Robinson Vi HANDBOOG van 8 tot en met 14 september Geestelijk artikel Schooltassen Gymschoene Sportbroekjes Voetbalartikelen VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 No. 36 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY U/PPl^RT AH VOOR VFNRAY RM OIW^TRPICF'N ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 YV LrErlV DLAlI V UUI\ V EiillVÜ I E/1% UIVIO 1 XvEjIiDii PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bulten Venray 1.75) PAROCHIEKERK VENRAY Priester v. d. week: Kapl. J. Driessen Markt 5 Tel. 1882 Zondag: 14e zondag na Pinksteren. 6.30 P. Bouten en zoon Gerrit; 7.30 overl. ouders; 8.30 Pierre van Op bergen; 9.30 hoogmis voor de pa rochie; 11 uur van Lee-Kappel; 6 u. avondmis overl. fam. Derks-Smits. Maandag: 6.45 overl. moeder Hen- drina Baltussen-Loonen; 7.30 best. jaardienst Helena Goumans-Peters; 7.30 Jacobus Kersten en Maria Ver- blakt; 8.15 best. jaardienst J. Coe- nen. Dinsdag: 6.45 kapelaan Heymans (S.V.V.-jeugd); 7.30 Wilh. Swagho- fen en overl. kinderen; 8.15 Alfons Arts. Woensdag: 6.45 mevr.' Gooren- Bouten; 7.30 Cath. Backus-Jeuken; 8.15 Dr. Bloemen; 9.3Ö plechtig hu welijk Schouten-van Kessel. Donderdag: 6.45 kapelaan Hey mans (patronaat); 7.30 Hendrik Wü- lems (v.w. de buurt); 8.15 plechtige gest. hoogmis P. J. Hutten en fam.; 8.15 Deken Berden (Meisjesbelan- gen). Vrijdag: 6.45 Alfons Arts; 7.30 overl. ouders Schols-Leers; 8.15 ze kere intentie R.; 8.15 gest. hoogmis Maria v. d. Bosch. Zaterdag: 6.45 Elisabeth Jansen- van Diepen; 7.30 kapelaan Heymans (S.V.V.-jeugd); 8.15 hoogmis v. ka pelaan Heymans v.w. boerinnenbond kring Venray. Biechtgelegenheid v. 17.30—19.30; 7 uur lof.- A.s. zondag 15 sept. parochiële be devaart naar Oostrum. RECTORAAT PATERSKERK Priester van de week: Pater Primald Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 14e zondag na Pinksteren. H. Missen op de gewone tijden. 6.30, 7.45, 9.00, 10.15 en 11.45, allemaal ge lezen Missen. 10 uur begint de plech tige H. Mis waaronder professie van de fraters Theologanten Kollekte voor kerk en bijzonder noden. 7 uur lof met overweging. Maandag: Mis van de 14e zondag na Pinksteren. Dinsdag: H. Nicolaas van Tolanti- no, belijder. 7.30 lof met gebeden. Woensdag: H. Bonaventura, belij der. Donderdag: Allerheiligste Naam van Maria. Vrijdag: Z. Apollinaris en gezel len. martelaren. 7.30 lof met gebe den. Zaterdag: Feest van Kruisverhef fing. 8.30 Gezinsmis tot intentie der aanwezige gezinnen. Van 38 gele genheid om het Sacrament der biecht te ontvangen. Mededelingen 1. Zondag 8 september leggen de fraters Theologanten hun eeuwi ge geloften af, die plechtigheid begint om 10 uur en duurt tot plm. 12 uur. De Missen voor de parochianen zijn op de gewone tijden, maar ALLE missen zijn GELEZEN missen en om 11.45 kan GEEN gebruik gemaakt wor den van het koor. Kom zondag 8 sept. zoveel mogelijk naar de eerste drie H. Missen, want de familie van de fraters zal ook in de kerk moeten plaats nemen. 2. Belangrijk! KRO-uitzending! Zondag 15 sept. dus nu zondag over een week, wordt de hoogmis van onze kerk uitgezonden door de KRO. Maar die hoogmis moet zijn om 8.30! Daarom zijn de Mis sen op zondag 15 sept. als volgt: 6.30 - 7.30 - 8.30 - 10.15 en 11.45. Misintenties Zondag: 6.30 Johan Janssen; 7.45 overl. fam. Lenssen-Drabbels; 9 uur Hary Lenssen; 11.45 zekere int. (H.). Maandag: 7.45 Johannes Stevens; 8.30 Peter van Rens als lid der D.O. Dinsdag: 7 u. Franciscus Beckers; 7.45 Gerad Camps; 8.30 Petronella Kusters-Ewals; 9.15 plechtige Hoog mis bij het begin van het nieuwe schooljaar van het Lyceum. Woensdag: 7 uur Pater Casimirus en ouders; 7.45 Pierre van Opber gen. Donderdag: 7 ur Elisabeth Peters- Hoex en echtgenote; 8.30 Lamb. Kerkhoff. Vrijdag: 7 uur overl. ouders To nen-Vermeulen; 8.30 Franciscus Bec kers. Zaterdag: 7 uur overl. fam. Am- brosius; 7.45 Willem Vermeulen en Martien Janssen; 8.30 gezinsmis. Dienbeurten Accolythen Opgelet! 6.30 J. Jeuken en J. Mees ters; 7.45 J. Rongen, G. Philipsen, J. Evers en C. Evers 9 uur G. Ver schuren, J. Naus, P.' Philipsen en B. Peters; 10.15 A. Derks en H. Bosch; 11.45 M. van Rooy en K. Jeuken. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 14e zondag na Pinksteren. Feest van O.L. Vrouw Geboorte, ti- telfeest van onze kerk. 7 uur H. Mis tot zekere intentie; 8.30 Hoogmis v. d. parochie; 10 uur Martinus Reijn- ders (Stille Omgang); 3 uur Lof. Maandag: 7.30 Wilhelmina Reijn- ders-Coenen. Dinsdag: 7.30 Frans Janssen, echt genote en dochter Mina. Woensdag: 7.30 Petronella Kleus- kens-Verheijen; 9.30 huwelijksmis v. bruidspaar Weijs-Achten. Donderdag: 7.30 gest. leesmis Ger- trudis 'Broeren-Goumans. Vrijdag: 7.30 gest. gez. jaardienst Christiaan Stappers. Zaterdag: 7.30 overl. ouders Hou- ba-Hensen en zoon. Geen lof. A.s. zondag H. Missen om 7, 8, 9 en 10 uur. Om 10 uur voor de deelnemers aan de processie van Venray. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 14e zondag na Pinksteren. Feestdag van Maria Geboorte. Lees- missen 6.30; kindermis 7.30; 2e H. Mis 8.30; parochiehoogmis 10 uur; 3 uur Rozenkrans en Lof ter ere van O.L. Vrouw van Altijddui'ende Bij stand. Eerste kollekte voor de kerk, 2e kollekte Bisdom. Aan de kerk deur kollekte voor de Miva. Maandag: aanbiddingsdag voor de parochie. 6 uur uitstelling; 7.30 H. Mis; 9.30 Hoogmis; 3 uur Vespers; 6.30 completen en instelling. Te Deum. Dinsdag: 7.30 Hoogmis ter ere van St. Machutus tot zekere intentie. Woensdag: 7.30 leesmis; 10 uur Huwelijksmis bruidspaar Lichteveld- Willemsen. Donderdag: 7.30 Stichting Gerar- dus Gerards en ouders. Vrijdag: 7.30 Stichting Petronella Herman en Jacoba Rongen. Zaterdag: 7.30 maandienst Catha- rina Bistervels; zaterdagavond ge legenheid om te biechten van 5-7 u. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 14e zondag na Pinksteren. Geboortefeest van de H.s Maagd Ma ria (Mis van de 14e zondag, 2e ge bed van 't feest). 7 uur H. Commu nie; 7.30 leesmis; 10 uur Hoogmis v. d. Parochie; 3 uur lof met rozen hoedje. Maandag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand tot int. van hen die offerden. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. Woensdag: 7.30 gez. jaardienst v. Bemardina Emonts. Donderdag: 7.30 gest. gez. jaar dienst voor Jac. v. Kuyck en Petr. Verriet. Vrijdag: 7.30 gez. H. M's voor overl. fam. Seykens-Collin. Zaterdag: 7.30 leesmis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot int. van hen die offer den; 10 uur plechtige hoogmis bij 't 25-jarig huwelijk Heldens-Litjens. Biechtgelegenheid 'van 6-7; om 7 uur lof. Kerkpoetsen: Gonny Reynders en Gonny Reynders en Gonny Weys. Misdienaars: H. Rambags, P. Kuy- pers - G. v. Houdt, H. Poels - J- Geerits, L. Peeters. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 14e zondag na Pinksteren. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor de parochie; 9.15 Hoogmis, gesticht jaargetijde voor Peter Johannes Goumans en Elisabeth Pubben; 10.30 leesmis voor de overleden fam. van het bruidspaar Wismans-Hel- dens; 3 uur lof. Maandag: 7.30 leesmis voor Peter Johannes van Rens v.w. de bejaar denvereniging; 8 uur leesmis voer Johannes Beckers en Catharina Beckers-Dommeck. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Gerard Willemse, kindermis voor de meis jes; 8 uur leesmis voor pastoor Vos- termans; 10 uur huwelijksmis voor het bruidspaar Alards-Litjens. Woensdag: 7.30 leesmis voor Mar tinus Heesen; 8 uur leesmis voor Jan Loenen. Donderdag: 7.30 leesmis voor Jo hanna Beclet, kindermis voor de jongens; 8 uur leesmis voor Jos Loe nen. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Albert Loonen; 8 uur leesmis voor Hendrik en Piet Claessens. Zaterdag: 7.30 gezongen jaargetij de voor Gerardus Voesten; 8 uur leesmis voor Peter Willemse en Ca tharina Geeraets. Biechtgelegenheid van 45 en van 77.30. Daarna lof. Kerkpoetsen: Anny Willems (Brienshoek) en Anny Peeters. Acolythen: 6.45 N. Pijpers en M. Kusters; 8 uur L. Weijs en H. Claes sens; 9.15 L. Jenniskens, P. Litjens, A. Loonen en G. Mai*tens; 10.30 J. Jenniskens. A.s. zondag aan de kerkdeur kol lekte voor de MIVA. RECTORAAT HEIDE Zondag: 14e zondag na Pinksteren. 7.30 H. Mis tot int. van fam. van Meijel-Takken; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Acolythen: Wim Ewals en Harry Peeters. Misdienaars van de week: Naud en Jan Gielens. 3 uur Vergadering van de Derde Orde. Maandag: 7.30 H. Mis t.b.i. Dinsdag: 7.30 H. Mis uit dankbaar heid. Woensdag: 7.30 H. Mis voor Corne- lis van Meij el en zoon Leo. Donderdag: H. Naam van Maria. 7 uur (niet om 7.30) H. Mis voor overl. moeder. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor overl. ouders Meij boom-Janssen. Zaterdag: Kruisverheffing. 7.30 H. Mis voor overl. ouders Engelbertus Nellen en Helena Rutten. Biechtge legenheid te 7 uur en Lof te 7.30 Katechismus: De klassen 5 en 6 leren de vragen 5 6 7 13 16. RECTORAAT VEULEN Zondag: 14e zondag na Pinksteren. 7 uur gelegenheid tot communiceren. 7.30 leeesmis voor de bekende inten ties waarin we vandaag heel bijz. onze rector gedenken; 10 uur hoog mis voor de levende en overleden leden van de eiervereniging. Maandag: 7.45 leesmis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand voor de genezing van 'n ziek kind. Dinsdag: 7.45 leesmis voor overl. fam. Burgers-Verheyen. Woensdag: 7.45 leesmis overl. ou ders Segeren-Dirven. Donderdag: leesmis voor zaliger vr. Janssen-Flipsen. Vrijdag: 7.45 leesmis voor de zie- lerust van onze Rector, van 'n pa rochiaan. Zaterdag: 7.45 leesmis voor de zïe- lerust van onze Rector, van 'n pa rochiaan. Accolythen voor a.s. zondag: Piet Cox, Mathieu Kunen en Gert Gee raets. Kerkpoetsen: Dora Hagens en Jo Bovee. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 14e zondag na Pinksteren. 6.30 leesmis voor zekere intentie; 8.10 leesmis voor zekere intentie; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis best. jaargang voor Gerai'dus Janssen; 2 uur Lof. Na het lof H. Familie voor de mannen. Maandag: 7.30 gestichte jaargang voor Johannes Geurts en Maria Schreven. Dinsdag: 7.30 leesmis voor de overl. ouders Weyers. Woensdag: 7.30 leesmis voor Ma ria Verhoeven en overl. fam. Donderdag: 7.30 leesmis voor de overl. fam. Teunissen-Gerrits. Vrijdag: 7.30 leesmis voor intentie van de fam. Philipsen-van Neerven. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Petro nella Vos. Gelegenheid om ie biechten van 7—8 uur. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 14e zondag ra Pinksteren. 6.30 Communieuitreiken; 7 uur lees mis uit dankbaarheid (Gielen); 8.15 voor overl. fam. Wilms-Claes; 10 u. Hoogmis voor overl. fam. van Hoof- Tijssen; 7 uur lof met rozenhoedje. Maandag: 7 uur gez. H. Mis voor overl. fam. Michels-Poels; 7.45 lees mis voor Henricus van Helden. Dinsdag: 7 uur jaargetijde voor Gerai'dus van Dijck; 7.45 leesmis v. Lambertus van Meyel. Woensdag: 7 uur gest. jaargetijde voor Adriana van Helden-Timmers; 7.45 leesmis voor Petrus Pubben. Donderdag: Feest van Maria's Naam. 7 uur gest. jgt. voor Antoon Klaassen; 7.45 leesmis voor overl. fam. Arts-Lemmen. Vrijdag: 7 uur Hoogmis voor de parochie; 7.45 leesmis voor Leonar- dus Verlinden en overl. familie. Zaterdag: 7.30 leesmis uit dank baarheid (Claessen-van Meyel); 9.30 Huwelijksmis voor bruidspaar Hen- driks-Noyen. De leden van de Mariacongregatie worden vriendelijk verzocht de hu welijksmis bij té wonen. 5 uur biechten voor de kinderen van het 5e en 6e schooljaar, daarna voor anderen tot 6.30; 7.30 Marialof. A.s. zondag maandelijkse kollekte voor de noden van onze kerk. Dinsdagavond om 8 uur vergade ring van de Derde Orde. beide af delingen. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 14e zondag na Pinksteren. 7.30 vroegmis tot int. van fam. Jans- sen-Timmermans; 10 ur Hoogmis v. d. zielerust van Henricus van Hel den (Merselo). Geen lof. Door de week H. Mis om 7.30. Maandag: tot int. v. fam. Derikx- Willems. Dinsdag: tot int. van fam. Marcel lis-van Tilburg. Woensdag: v. d. zielrust van Henr. van Helden (Merselo). Donderdag: v. d. zielerust van Henr. van Helden (Merselo). Vrijdag: v. d. zielerust van Lam bertus van Meijel (Merselo). Zaterdag: geen H. Mis om 7.30. 10 uur huwelijksplechtigheid en gez. H. Mis tot int. van bruidspaar Len- kens-Ermens; 20 uur lof ter ere van Maria, Koningin van de Vrede. Ge legenheid om te biechten: dagelijks vóór H. Mis; zaterdag voor en na Lof. Volgende zondag kerkdeur-kollek- te voor de MIVA (Missie-verkeers- middelen-aktie). RECTORAAT SMAKT Zondag: 14e zondag na Pinksteren. 6.15 voor Anna Maria Coppes-Drab- bels; 7.30 voor zegen in gezin; 10 u. Hoogmis voor Anna Maria Coppes- Drabbels. Kapel: 7.30 H. Mis voor de school jeugd. Maandag: 6.30 voor Louisa Waps- Verweer; 7.30 voor fam. Bovens. Dinsdag: 6.30 voor 'n overleden majn; 7.30 voor overl. fam. v. d. Westen. Woensdag: 6.30 t.e.v. de H. Jozef, voor zegen in gezin; 7.30 voor een algehele genezing. Donderdag: 6.30 voor Joh. Lens- sen-Cremers; 7.30 overl. fam. van de Boogaard. Vrijdag: 6.30 voor Past. Assel- berghs; 7.30 voor 'n goede levens taak. Zaterdag: 6.30 ter ere van O.L. Vrouw; 7.30 voor de vrede. Van 5 tot 5.30 gelegenheid om te biechten, tevens voor en na het lof van half 8. ZELFS BIJ PIJNLIJKE VERANDERINGEN BLUFT EVANGELIE DE TOETSSTEEN Heerst er werkelijke verwarring in de Kerk? Wroet er in ons, het Godsvolk dat iedere zondag trouw door straten en langs wegen naar de kerken wandelt en er vroom de H. Mis bijwoont, werkelijk onrust? Hebben de mededelingen, welke over het Concilie in de dagbladen ver schenen zijn en later in boeken en tijdschriften verder uitgewerkt wer den, nu werkelijk ons katholieken aan het denken gezet en in twijfels gebracht? Ja en neen. Velen weten, dat we tegenover de niet-katholie- ke christenen al heel anders staan dan vroeger. Er gaat nog meer ver anderen. Velen weten dat de opvat tingen over het huwelijk en het kin dertal grondig aan het veranderen zijn. Velen weten, dat er over ge mengde huwelijken anders wordt gedacht dan vroeger, milder.' Nog veel meer in onze opvattingen wordt milder. Maar terwijl de ene groep meent, dat het milder-worden ook betekent een meer katholieke, een liefdevoller houding aannemen, zijn anderen van mening, dat ditzelfde milder worden gelijk staat met slapper worden in het geloof, het kantjes-trappen on der de leuze van ruimheid. Er is dus wel degelijk onrust, ge paard met onzekerheid of men nu de ene of andere kant uit moet gaan. In wezen komt voor velen de vraag hierop neer: ben ik minder goed katholiek, wanneer ik mildere en ruimere opvattingen aanhang dan die, welke onze vroegere pastoor of mijn ouders hebben geleerd? Naturlijk is het onzin vanuit een al gemeen ja of neen, die vraag te be antwoorden. Het ligt er immers maar aan wat men overboord wil gooien. Het ligt echter veel meer aan wat men nu aan positiefs ervoor in de plaats stelt. Want een heleboel men sen menen altijd, dat moderner wor den alleen maar bestaat in het af werpen van een aantal oude (voor al lastige) gewoonten. Over het aannemen van nieuwe, betere gewoonten en opvattingen spreekt men niet, helemaal niet als ze van ons persoonlijke of geldelijke offers eisen. Wat wel gezegd kan worden is dit: wie modern denkt en er zeker van wil zijn, dat hij met zijn milde re opvattingen niet een grotere slap peling wordt, vindt een criterium, 'n toetssteen in het Evangelie zelf. Wie zijn christen-zijn aanpast aan deze tijd en aan onze omstandighe den kan zich afvragen of hij de oud-christelijke levensvormen in hun diepste vormen nader komt, beter nog de wezenlijke levensvor men, die Christus tijdens zijn leven preekte en volgde. Die norm is on eindig veel solieder dan de norm van de voorschriften, die in een bonte variëteit ons leven als christenzijn gaan beheersen en waarbij zwaar wichtige voorschriften met betrek kelijk willekeurige regels of devo ties dooreengegooid zijn. Door alle tijden heen zal het Evangelie de toetssteen blijven, omdat altijd aan passing en verandering soms zelfs heel pijnlijke verandering nodig zal zijn. -M- Grotestraat 6 SUCCESSEN VOOR ST. ANNA Concours te Ayen 2 eerste prijzen. J. Wijnhoven koningskruis en de le personele priis. Te Tungelroy 4 prijzen met 489 punten. H. Volleberg behaalde het ereteken met 94 punten; J. Wijn hoven le personele prijs 49 punten; A. Jacobs 6e personele prijs 4 zes sen. Zondag 1 sept. toog St. Anna voor het eerst in haar bestaan naar Bou- koul, om als kampioen van distrikt 11 deel te nemen voor het lands kampioenschap en behaalde hier de vierde plaats met 2479 punten, wat een record is voor distrikt 11, terwijl J. Wijnhoven eindigde op de 4e plaats met 447 punten. De noodzakelijk geachte en door de regering goedgekeurde verhoging van de kolenprijs is niet gering. 'N prijsverhoging van zo'n 7 tot 8 pro cent op een noodzakelijke levensbe hoefte hakt er nogal in en betekent voor velen een merkbare verminde ring van hun welvaartspeil. Deze verhoging is des te opmer kelijker, omdat tot nu toe het stre ven van de regering er steeds op was gericht de prijzen voor noodza kelijke levensbehoeften zo constant mogelijk te houden. Verhogingen van brood- en melkprijzen konden moeizaam verworven worden via halve en hele centen, terwijl de ko lenprijs nu ineens met 90 cent en meer wordt verhoogd. Toch lag een verhoging van deze prijzen reeds lang in de verwachting want ook op dit punt liggen de prij zen in Nederland een stuk lager dan in de andere landen van de Europe se gemeenschap. Het streven van de hierin samenwerkende landen nu is er op gericht om langzaam maar zeker de prijzen en de lonen meer met elkaar in overeenstemming te brengen. Dat is noodzakelijk om het ideaal van een vrije markt tussen de landen van de Europese gemeen schap te kunnen bereiken. Wordt dit bereikt, dan brengt het ook voor ons land voordelen mee, doch in menig opzicht zal juist ons land menig ingrijpende stap moeten doen om een zekere gelijkheid met de omringende landen te bereiken. Tot nu toe immers is Nederland nog een goedkoopte-eiland in de ge meenschap, d.w.z. dat onze lonen en onze prijzen meest lager liggen dan die in andere vijf landen. Dat is een gevolg van onze economische politiek, die ons in staat stelde om na de oorlog en na het verlies van Indonesië, een n,ieuwe indusltriële broodwinning op te bouwen. Dat is gelukt, we hebben er ons welvaartspeil door kunnen behouden en verhogen, maar nu komt de tijd van aanpassing. Daar is niet aan te ontkomen en het zal van onze rege ring en ons volk een grote soepel heid vereisen om die aanpassing, dat gelijk trekken van lonen en prijzen, zonder te grote schokken te laten verlopen- De verhoging van de kolenprijs is mede een gevolg van dit streven. Er staat tegenover dat er intussen b. v. al enkele invoerrechten op indus triële goederen zijn verlaagd en ook de prijzen daarvan dus lager kon den worden. Dit alles is echter nog slechts een begin. De belastingstel sels in de landen van de Europese gemeenschap zullen ook meer aan el kaar gelijk gemaakt worden en dat zal hier te landen b.v. een sterke verhoging meebrengenvan de om zetbelasting en andere indirecte be lastingen, hetgeen anderzijds weer verlaging van loon- en inkomsten belasting moet betékenen. De huurprijzen zullen ook nog aanzienlijk moeten verhoogd wor den en we zullen er zelfs aan moeten wennen, dat we voor ons woongenot een veel hoger percentage van ons inkomen zullen moeten afstaan dan tot nu toe hier gebruikelijk was. Vanzelfsprekend zal bij dit alles een compensatie door belastingver laging of loonsverhoging niet kun nen uitblijven. Die aanpassingen gel den natuurlijk niet alleen voor Ne derland, ook de overige landen der gemeenschap komen voor problemen te staan op dit gebied. Het kan niet uitblijven dat hier door van tijd tot tijd belangen wor den geschaad, dan van de ene groep en dan van de andere. Het streven van de regering is er natuurlijk op gericht om een en ander zo geleide lijk mogelijk te laten verlopen, doch iedere verandering betekent voor 'n bepaalde groep der bevolking toch een schok, die men moet weten op te vangen. In de komende jaren zul len er dus ook telkens weer loons verhogingen nodig zijn, zonder dat men deze echter zal kunnen zien als een verdere verhoging van het wel vaartspeil, omdat ze grotendeels te niet worden gedaan door de reeds plaatsgehad hebbende of er direct opvolgende verhogingen van de kosten van levensonderhoud. Het tempo van al deze verander ingen zal in de komende jaren zelfs moeten worden versneld, want vol gens de plannen zou de gelijktrek king omstreeks 1970 een feit moeten zijn. Of dit zowel hier als in de andere landen wordt 'gehaald, valt echter nog te betwijfelen. De poli tieke constellatie spreekt ook hier bij een woordje mee. In elk geval staan we voor een periode van voortgaande stijgingen in de prijzen en lonen. Voor de wer kende mens zal het proces der aan passing zeker gemakkelijker verlo pen dan voor de gepensioneerden en andere niet meer in het arbeids proces deelnemenden. Het is te ho pen, dat de regering voor deze groe pen bijtijds de nodige voorzieningen zal weten te treffen, opdat er niet een nieuwe groep armlastigen zal ontstaan. VARKENSVLEES BLUFT DUUR De stijgende vraag naar varkens vlees .vooral uit West-Duitsland, En geland, Frankrijk en Italië zal in de komende maanden de prijs van het varkensvlees in Nederland aan de hoge kant houden. Dat Nederland van deze grote vraag eerst thans de onaangename consequenties gaat voelen, komt, doordat onze grens lange tijd voor varkens is gesloten geweest. Als gevolg van mond- en klauw zeer in Nederland kwamen verschei dene Europese landen niet met hun vraag op de Nederlandse markt. Bovendien is sedert dinsdag een EEG-afspraak van kracht geworden, dat er geen contingenten-belemme- dingen in de weg worden gelegd voor de ex- en import van varkens- onderdelen". Tot nu toe mochten alleen .complete" varkens over de grenzen worden verhandeld. Nu is de gehele invoer vrijgemaakt mits de verschuldigde heffingen worden betaald. Dit afbreken van contin gentenregeling heeft ook zijn terug slag op de Nederlandse prijzen

Peel en Maas | 1963 | | pagina 5