Overpeinzingen Kerkelijke Diensten van 1 tot en met 7 september Geestelijk artikel Moderne regenjassen grote keuze Politierechter PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Kapelaan Bors Bevrijdingsweg 12 - Tel. 1510 Zondag: 6.30 Wilh. Swaghofen en overl. kinderen; 7.30 Hendrika van Wel-Voermans; 8.30 overl. ouders (C.)9.30 hoogmis voor de parochie; 11 uur tot zekere intentie (L.); 6 uur avondmis Kapelaan Heymans (Pa tronaat). Maandag: 6.45 zekere int. (R.); 7.30 Gerardus Delauw; 8.15 gest. hoogmis P. Willemsen-v. Dijk; 8.15 J. Volle- bergh. Dinsdag: 6.45 J. Coenen; 7.30 tot int. van de H. Vader; 8.15 Gerardus Delauw; 8.15 gestichte hoogmis A. J. Haenraets, echtgen., Francisca Roefs en dochter Maria. Woensdag: 6.45 E. Janssen-van Diepen; 7.30 Wilh. Swaghofen overl. kinderen; 8.15 Alfons Arts. Donderdag: 6.45 Hendrik Willems; 7.30 mevr. Reynders-Seykens; 8.15 kapelaan Heymans (kinderen v. O.); Biechtgelegenheid voor eerste vrij dag van 1920 uur. Vrijdag: eerste vrijdag der maand. 6.30 Th. Pouwels; 7 uur tot zekere int. R.; 8.45 H. Hart-hoogmis; 8 uur Alfons Arts (avondmis). Zaterdag: 6.45 Hendrik Willems (buurt); 7.30 plechtige gestichte hoogmis voor Mgr. Dr. H. Poels Martinus /Poels (oud-deken van Wijk); 8.15 R. Stevens-Min. Biecht gelegenheid van 5.307.30; om 7 uur lof. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Urbanus Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 13e zondag na Pinksteren. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De hoogmis om 10.15. De kollekte is voor kerk en kerkenbouw. Weest U weer zo goed om 50 ct. of een gul den per gezin te geven. Dank voor uw medewrking. 7 uur lof met over weging. Maandag: H. Stephanus, Koning- belijder. Dinsdag: H. Pius X Paus en belij der. 7.30 lof met gebeden. Woensdag: Mis van de 13e zondag na Pinksteren. Donderdag: H. Laurentius-Justinia- nus, bisschop-belijder. 8.30 gez. jaar getijde Peter Philipsen; van 58 u. gelegenheid om het Sacrament der Biecht te ontvangen voor eerste vrij dag. Vrijdag: eerste vrijdag der maand. 7.45 H. Mis voor alle schoolkinderen met zang. 7.30 lof met gebeden. Zaterdag: Mis van Maria op za terdagen. 8.30Gezinsmis tot intentie van alle aanwezige gezinnen. Van 38 gelegenheid om het Sacrament der Biecht te ontvangen. Deze week ieder dag om 6.15 uur H. Mis voor de weldoeners van ons klooster. Nieuw-Guinea Dat heeft de broeder zondag j.l. netjes gedaan! Blijkbaar hebt U er ook zo over gedacht, want zijn kol lekte bracht de mooie som op van 900,Hij was er erg blij mee en bedankt U heel hartelijk. Priester-studenten Maandag 2 september 's avonds 8 uur bijeenkomst der priester-stu denten in het klooster. Misintenties Zondag: 6.30 Wed. Biezemortels- Sanders; 7.45 Martinus Lenssen en zoon Mathieu; 9 uur Noud van Lin en Herman Clabers; 10.15 Jan van Meyel als jaargetijde; 11.45 August van Bergen. Maandag: 7 uur Willem Claessens. Dinsdag: 7 uur Franciscus Bec kers; 7.45 t.e.v. St. Antonius; 8.30 Petronella Kusters-Ewals. Woensdag: 7 uur overl. ouders Custers-van Gerven; 7.45 overl. ouders; 8.30 Lamb. Kerkhoff. Donderdag: 7 u. Elisabeth Peters- Hoex en echtgenote; 7.45 zekere in tentie; 8.30 gez. jaargetijde. Vrijdag: 7 uur Theodorus Thielen, echtgenote en kinderen; 7.45 overl. fam. v. d. Tillaart-Lurvink; 8.30 v. Franciscus Beckers. Zaterdag: 7 uur overl. ouders To- nen-Vermeulen; 7.45 Noud van Lin; zijaltaar, uit dankbaarheid; 8.30 Ge- zinsmis. Dienbeurten Accolythen Zondag: 6.30 J. Rongen en G. Phi lipsen; 7.45 J. Evers, C. Evers, G. Verschuren en J. Naus; 9.00 P. Phi lipsen, B. Peters, A. Derks en H. Bosch; 11.45 M. v. Rooy en K. Jeu ken. Vrij J. Jeuken. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 13e zondag na Pinksteren. 7 uur H. Mis voor de parochie; 8.30 H. Mis tot zekere intentie (L.); 10 uur Hoogmis ,jaardienst Wilhelmina Reijnders-Coenen; 3 uur Lof. Maandag: 7.30 H. Mis ter ere van de H. Geest bij het begin van het schooljaar. Alle kinderen, en zo mo gelijk de ouders, worden verzocht aanwezig te zijn. Dinsdag: 7.30 Jean Camps. Woensdag: 7.30 overl. fam. Moor- rese-Comelissen. Donderdag: 7.30 Gerard Achten, echtgenote, kinderen en kleinkind. Vrijdag: eerste vrijdag. 7 uur H. Communie; 7.30 gez. H. Mis ter ere van het H. Hart van Jesus, int. fam. Loonen; 8 uur avondmis. Zaterdag: eerste zaterdag. 7.30 Pe ter Joh. Pouwels en Johanna Min- ten; 7.30 Marialof. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 13e zondag na Pinksteren. Ie zondag der maand. Leesmissen: 6.30; kindermis 7.30; 2e H. Mis 8.30; Parochiehoogmis 10 uur; 3 uur aan biddingsuur en lof. Vandaag eerste zondag der maand, buitengewone kollekte die bijzonder is aanbevolen, 2e kollekte bisdom. Maandag: 7.30 zieledienst Antonit- ta en Jo Swinkels. Dinsdag: 7.30 maandelijkse dienst Hub. Peeters. Woensdag: 7.30 Stichting Piet Steegs ,Henrica Maria Hagens, Ma ria Steegs, Joanna Biesterfels. Donderdag: 7.30 jaardienst Gerar dus Baten; 's avonds biechthoren van 57 wegens de eerste vrijdag. Vrijdag: eerste vrijdag der maand toegewijd aan het H. Hart van Je sus. 7 uur H. Communie; 7.30 Hoog mis ter ere van het H. Hart van Je sus; 's avonds om 7.30 avondmis: ge zinsmis ter ere van de H. Familie. Zaterdag: 7.30 maandelijkse dienst Josef Versieyen; zaterdagavond ge legenheid om te biechten van 5-7 u. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 13e zondag na Pinksteren. Maandelijkse kollekte voor onze kerk. 7 uur H. Communie; 7.30 lees- mis; 10 uur Hoogmis voor de Paro chie; 3 uur maandel. aanbiddings uur. Maandag: 7.30 gez. maanddienst v. Jacob Wismans. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis tot int. van de Hengstenassociatie. Woensdag: 7.30 gez. maanddienst voor Lamberdina Friesen-Friesen. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. Seykens-Collin. Biecht gelegenheid van 67 uur. Vrijdag: eerste vrijdag der maand. Toegewijd aan 't Goddelijk Hart. 6.30 gest. H. Mis ter ere van 't H. Hart; 7.30 gest. gez. H. Mis v. H. Baeten-Jeurissen, daarna oefening van eerherstel en zegen met Allerh. Zaterdag: eerste zatredag, toege wijd aan 't Onbevlekt Hart van Ma ria, Prie:i(l<|rzaterdag. 7.30 gez. H. Mis tere ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot int. van hen die offerden. Biechtgelegenheid van 67; om 7 uur Marialof. Kerkpoetsen: Grada Gelilngs Miep Strijbos. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 13e zondag na Pinksteren. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor de parochie; 9.15 Hoogmis; 10.30 leesmis voor Johannes Schwachöfer en echtgenote; 3 uur lof. Vandaag maandkollekte voor de kerk. Maandag: 7.30 leesmis voor Catha- rina Beckers-Dommeck. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Gerard Willemse (kindermis voor de meis jes). Woensdag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Pieter Croijmans en Mechtilda van den Munckhof. Donderdag: 7.30 leesmis voor Mar tinus Heesen (kindermis voor de jon gens). Vrijdag: eerste vrijdag der maand. Om 7 uur gezongen dienst ter ere van het H. Hart van Jesus voor hen die offeren; om 8 uur leesmis voor Johannes Voermans. Zaterdag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Pet. Johannes Litjens en Ber- nardina Peeters. Van 45 en van 7—7.30 biechtgelegenheid. Daarna lof. Kerkpoetsen: Anny Willems (Briens- hoek) en Truus van Vegchel. Accolythen: 6.45 L. Weijs en H. Claessens; 8 uur L. Jenniskens en P- Litjens; 9.15 A. Loonen, G. Cornelis- sen, J. Jenniskens en G. Martens; 10.30 N. Pijpers en M. Kusters. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 13e zondag na Pinksteren. 6.30 leesmis voor zekere intentie; 8.15 leesmis voor de overl. fam. Ne- lissen-Deckers; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis, best. jaarg. v. Anna Jans- sen-Smeets; 2 uur Lof. Maandag: 7.30 leesmis uit darikb- v. d. fam. Claessens-Vollenberg. Dinsdag: maanddienst voor Albert Verheyen. Woensdag: 7.30 leesmis voor int. van de fam. Peters-Ewals. Donderdag: 7.30 maanddienst v. Anna Maria Hellegers-Cremers. Vrijdag: eerste vrijdag. 7.30 gez. H. Mis ter ere van het H. Hart, best. zieledienst voor Johannes Ron gen. Na de H. Mis uitstelling en oefening van eerherstel. Zaterdag: 7.30 leesmis voor de overl. fam. Jenniskens-Poels. Gele- kenheid om te biechten van 7-8 uur. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 13e zondag na Pinksteren. 6.30 Communieuitreiken; 7 uur vroegmis voor overl. fam. Tijssen- van Asten; 8.15 leesmis ter ere van de H. Joseph (Janssen-Pubben); 10 u. Hoogmis voor overl. fam. Willems- Janssen; 7 uur Lof met x'ozenhoedje. Maandag: 7.30 gest. jgt. voor An tonius Poels en Maria van Helden. Dinsdag: 7.30 Hoogmis ter ere van de H. Antonius. Woensdag: 7.30 Hoogmis voor de parochie, 's Avonds om 6 uur gez. H. Mis van dankbaarheid, bij gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de BJB. Donderdag: 7.30 gesticht jaargetij de voor Cornelis Hoedemakers ei Joanna Tacken. Geen biechtgelegen heid. Vrijdag: eerste vrijdag der maand, 7 uur gezongen H. Mis ter ere van het H. Hart tot int. van hen die daarvoor bijdragen; 8 uur leesmis v. overleden familie v. d. Hoogenhof; 's avonds om 8 uur avondmis. Zaterdag: Priesterzaterdag. 7.30 leesmis uit dankbaarheid (Verlin den); 9.30 Huwelijksmis voor bruids paar v. Hoof-Tij ssen. De leden van de Mariacongregatie, B.J.B. en de B.J.T.B. worden verzocht de huwe lijksmis bij te wonen. Van 56.30 biechtgelegenheid; 7.30 Marialof. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 13e zondag na Pinksteren. 7.30 vroegmis tot int. van fam. De- rikx-Willems; 10 uur hoogmis tot bijz. intentie. Vandaag bijz. maan delijkse kollekte voor de kerk; 2.30 Lof. Door de week H. Mis om 7.30. Maandag: voor zegen over nieuwe schooljaar. Dinsdag: ter ere van Koningin v. d. Vrede namens fam. Arts-Kuijpers. Woensdag: tot int. van fam. Huijs- van Enckevort. Donderdag: tot int. van fam. Mar cellis-van Tilburg. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand: 7.30 tot int. van fam. van Keijsteren-Geurts; 20 u. gez. avond mis ter ere van het H. Hart voor de zielerust van Henricus van Helden. Zaterdag: eerste zaterdag, gewijd aan het Onbevlekt Hart van Maria, Priesterzaterdag: tot int. van fam. Hertsig; 20 uur Lof tere ere van Ma ria, Koningin van de Vrede. Biecht gelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; vrijdag vóór avondmis; zaterdag voor en na lof. RECTORAAT HEIDE Zondag: 13e zondag na Pinksteren. 7.30 H. Mis uit dankbaarheid; 10 u. Hoogmis voor het rectoraat. Acco lythen: Jacques en Jan Janssen. Misdienaars van de week: Piet Rongen en Martien Derikx. Maandag: 7.30 H. Mis voor overl. ouders Engelbertus Nellen en Hele na Rutten. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor overl. fam. Mommen-Seijkens. Woensdag: 7.30 H. Mis tot bijz. int. Donderdag: 7.30 H. Mis tot bijz. int. Vrijdag: eerste vrijdag der maand. 7.30 H. Mis uit dankbaarheid. 7.45 Avondmis voor de Heidse jeugd. Biechtgelegenheid vóór de Avond mis. Zaterdag: Priesterzaterdag. 7.30 H. Mis ter ere van O.L. Vrouw Oostrum uit dankbaarheid. Biechtgelegenheid om 7 uur en Lof te 7.30 uur. RECTORAAT VEULEN Zondag: 13e zondag na Pinksteren. 7 uur gelegenheid tot communiceren. 7.30 leesmis voor de bekende inten ties; 10 uur hoogmis voor de levende en overl. leden van de eiervereni- ging. Vandaag is de 2e kollekte voor de doopbeloften. Geen middagoefe ning. Maandag: 10 uur gez. jgt. voor za liger Drini van Rijswijck Dinsdag: 10' uur gez. li. Mis voor zaliger Leo Jacobs. Woensdag: 10 uur leesmis ter ere van de H. Geest voor een goed schooljaar. Donderdag: leesmis voor overl. fa milie Burgers-Verheyen; 7.308.30 gelegenheid tot biechten. Vrijdag: eerste vrijdag der maand. 6.45 gez. H. Mis ter ere van het H. Hart v. Jesus; 7.45 lsm. voor zaliger Gerard Smits. Zaterdag: lsm. voor de genezing v. een zieke moeder; 's avonds van 7.308 uur gelegenheid tot biech ten. Accolythen voor a.s .zondag Harry Geurts, Willy Erben en Ben Bur gers. Kerkpoetsen: Els Slangen en Jet Burgers. RECTORAAT SMAKT Zondag: 13e zondag na Pinksteren. 6.15 H. Mis tot zekere intentie; 7.30 voor Hub. v. d. Winkel; 10 uur Hoogmis als jaardienst voor Jozef Asselberghs. Kapel: 7.30 H. Mis voor de school jeugd. Maandag: 6.30 en 7.30 gel. H. Mis sen; 8.30 H. Mis bij gelegenheid van het begin van het nieuwe school jaar. Dinsdag: 6.30 voor fam. Beekman; 7.30 voor Pastoor Asselberghs. Woensdag: 6.30 voor Johanna Lenssen-Cremers; 7.30 voor overl. fam. van de Boogaard. Donderdag: 6.30 voor overleden familie; 7.30 voor Pastoor van Heer- turn; van 56 uur gelegenheid om te biechten; 7.30 H. Uur. Vrijdag: le vrijdag van de maand. 6.30 gel. H. Mis voor Henri Slits en zoon Theo; 7.30 gez. H. Mis ter ere van het H. Hart; na de H. Mis uit stelling, litanie en zegen. Zaterdag: le zaterdag van de maand en priesterzaterdag. 6.30 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw; 7.30 voor de missie; 10 uur in de kapel: Huwe lijksmis. Van 55.30 gelegenheid om te biechten tevens voor en na het lof van half 8. Wij vragen nog steeds PERSONEEL l geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - I ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portiei N.V. INALFA VENRAY VORMEN VAN DE BIJBEL VERBLEKEN, WAARHEDEN BLIJVEN Men kan niet ontkennen, dat een aantal parabels uit het Evangelie de neiging vertonen uit de tijd te gera ken. Dat komt door een eigenaardi ge evolutie, welke de wereld door maakt, een evolutie van zeer ge compliceerde aard: grote delen van de wereldbevolking leven niet meer op het platteland ,ja zijn alle kontakt daarmee verloren. Vervolgens wordt de overbevolkte samenleving beheerst door bergen reglementen en wetten en door j_ woonten, die op de mecaniek gericht zijn, in tegenstelling tot de landelijke omstandigheden in het platteland van het Oosten ,waar Christus 2000 jaar geleden zijn boodschap begrij pelijk maakte. Toch is het uitgesloten, dat de wijze lessen, die Hij ons toen ge geven heeft zinloos geworden zijn: Christus heeft voor alle tijden ge sproken ,ook voor tijden, die mis schien nog verder van ons af zullen staan, dan wij van de vroeg-chris- telijke tijden. De lessen van het Evangelie zijn geldig en blijven het. Ook die van de tien melaatsen, waarover het evangelie van de 13e zondag na Pinksteren spreekt. Melaatsen wij spreken tegenwoordig van lepra lijders kennen wij hier praktisch niet. Misschien heeft iemand wel eens een plaatje van zo'n zieke ge zien misschien nooit. En als de me laatsen er nog in zekere delen van de wereld zijn ,dan zijn ze heel dik wijls niet meer ongeneeslijk. Wij met onze moderne anti-biotica kennen de wegen om melaatsheid te gene zen. Al deze omstandigheden helpen mee, de les, de diepe en wezenlijke les van het Evangelie der Tien me laatsen voor ons mensen van 2000 onverstaanbaar te maken. Maar, helemaal los van het verhaaltje, Christus heeft ons willen zeggen, dat wij God dankbaar moeten zijn voor de niet onbelangrijke gaven die we van Hem gekregen hebben en per dag nog krijgen. De Verlossing b.v. is het grootst denkbare goed en ge schenk. Evenzeer de gezondheid en onze welvaart, tot de paar sneden brood per dag met worst of kaas erop. We mogen dan niet weten wat me laatsen zijn, dat we ten overstaan van God hulpbehoevende stakkers zijn, blijft een waarheid van for maat. En dat we God op onze knieen moeten danken, elke dag des noods, valt niet te ontkennen. Zo is gebleven wat essentieel is, al zijn de vormen wat verbleekt. TORENGLAZEN T.B.V. SPORTFONDS ST. LIDUINA Vanaf deze week zijn alle torengla zen binnen. De serie van 12 glazen met alle torens van Venray en de kerkdorpen is nu compleet. Op de kerkdorpen Heide, Smakt, Veulen en Vredepeel alsmede in het rekto- raat van de Patei-skerk te Venray zullen in de komende week de gla zen te koop worden aangeboden. Ook in Oostrum hopen wij, dat in de komende weken gestart zal kun nen worden. U koopt toch ook een of meerdere glazen, U hebt dan een mooi souve- nier en een mooie verzameling, én daarbij steunt U een mooi doel, de sportbeoefening voor de gehandicap ten! Voor de verzamelaars verwijzen wij naar de bekende verkoopadres sen. MULO. De schooldeuren staan weer open en de spes patriae gaat wijsheid op doen voor het latere leven.... Zo zullen vele nieuwe leerlingen weer naar de Venrayse Mulo gaan, maar ook naar de Mulo in Deurne en in Boxmeer Is voor een Venrayse jongere vrij normaal dat hij in Venray het Ulo- onderwijs volgt, niet normaal ig dat zulks in Deurne of Boxmeer gebeurt. Informeert men op de straat naar de reden, dan wordt maar gauw gezegd, ér is plaatsgebrek in Venray, maar vraagt men hierover dan de de leer krachten van de Venrayse Mulo dan is van plaatsgebrek geen sprake. Het enige verschil dat de Venrayse Mulo-school heeft van de Muio's van Boxmeer en Deurne is, dat men in Venray zoals in de meeste Ulo scholen een vrij eenvoudig toela tingsexamen af moet leggen, maar in Deurne en in Boxmeer dit niet hoeft te doenDit toelatings examen is een vergelijkend examen, in die zin, dat men dus uit de ge stelde opgaven probeert te achter GEBR. VAN MIL, Maasheseweg 2 halen of de betrokken kandidaat ge schikt is voor het Ulo-onderwijs. Het is beslist niet zo dat men dit examen gebruikt om een soort toegangshek te fabriceren, waar doorheen maar een bepaald aantal jongelui kunnen. Neen beslist niet, het is alleen een test of de betrokkene genoeg hersens heeft om de school af te kunnen maken en het diploma te halen. Dat is opgave nummer een van de school. Het is haar taak beslist niet en nu komt men op de kardinale kwestie om als onderdak te fun geren voor jongelui, die de leer plichtige leeftijd nog hebben en die ergens uit willen „dienen Als we plaats tekort komenom alle geschikte nieuwe kandidaten op te kunnen vangen, dan is het de taak der school ofwel uit te breiden ofwel een nieuwe school te stichten en voor het zover is een of andere tussen-oplossing te vinden ,zo stel de men in Mulo-kringen uitdrukke lijk deze kwestieOm geschikte jongelui af te wijzen omdat er plaatsgebrek zou zijn, is geen oplos sing Dat de Muio's van Deurne en Box meer geen toelatingsexamens eisen, is hun zaak en maakt het misschien sommige jongelui gemakkelijker om met dit onderwijs te beginnen. Maar te zeggen dat zij gedwongen worden naar deze scholen te gaan omdat er in Venray plaatsgebrek zou zijn, is niet juist. Daten ze dan eerlijk zeg gen ofwel hier gezakt te zijn voor het toelatingsexamen of zich hieraan niet te willen onderwerpen. Dan wordt de waarheid geen geweld aan gedaan en het Venrays onderwijs niet onnodig in een ongunstig dag licht gesteld. ONDERZOEK In Deume heeft men het klaar gespeeld een woning te bouwen on der de 10.000,Een knappe pres tatie in een land waarin een uitge klede woningwetwoning zoals dat in vaktermen heet nog altijd ruim anderhalf maal zoveel kost. De Volkskrant heeft o.i. terecht aan dit geval de nodige aandacht besteed, hier een reportage en foto's over gebracht. Men hoeft geen bouwkundige te zijn om te zien dat deze woningen alleszins redelijk zijn voor de prijs, die hij kostDat is dan ook de reden geweest waarom hetzelfde gemeentebestuur alsnog vergunning heeft uitgegeven voor nog eens 8 van deze woningen. En het gemeentebestuur kan zulks want gemeentebesturen mogen bouwvergunningen afgeven indien het werken betreft van 10.000, of minder. En dat betekent daarnaast dus dat de aanvragen uit de papier molens blijven van provincie en rijk, een procedure, die gezien de feiten zoals we die hier en elders kennen, zeer langdurig zeer tijdrovend én dikwijls ook zeer kostbaar is, omdat in de tijd die hierdoor verstrijkt nog al eens prijzen in de bouwwereld een eind de lucht inschieten Er was dus alle reden in Deurne om de vlag te hijsen. Niet alleen heeft men daar prachtige houten huizen gebouwd, wat we hier niet kunnen, maar daarnaast ook wo ningbouw mogelijk gemaakt voor sommige mensen, die te betalen is en blijft onder de beruchte 10.000,- grens. In plaats van dit nu te ani meren, een onderzoek in te stellen of zulks ook niet mogelijk was in ander gemeenten voor bepaalde groepen van mensen, in plaats van alles op haren en snaren te zetten, om alle mogelijke verkiezingsbelof ten gestand te doen door een zo snel mogelijke opheffing van de woning nood, in plaats van dat alles gebeurt er het volgende: De Minister weet niet hoe gauw hij de ambtenaren naar Deurne moet sturen om deze bouwerij eens te gaan kijken. Want kijk, er zijn twee woningen gebouwd, onder een kap, een dubbele woning dus. Wel iswaar kostte iedere woning slechts 9.995,maar in totaal kostte het hele bouwproject t.w. 2 woningen 19.990,—. En daarvan hadden B. en W. van Deurne met hun vingers af moeten blijven. Dit had de lange en barre weg via Den Haag en 's-Hertogen bosch moet gaan. En die mense danvraagt U. Ja, die mensen, die hadden moeten wachten. Men kan toch zo maar de regels van het spel niet overtreden, men kan toch zo maar al die vele ambtenaren niet passeren, men kan toch zo maar geen woningen gaan bouwen. Dat schijnt allemaal veel belangrijker dan dat simpele mensenpaar, dat, nu gelukkig in de nieuwe woning is getrokken. Ja, het is maar hoe je het bekijkt. Nu wordt Deurne de woestijn in- ïjaagd omdat ze het anders beke ken hebben als de een of andere nijvere ambtenaar in dat verre Den Haag, die met de mond wel belijdt dat woningnood iets verschrikkelijks is, maar metterdaad aantoont hoe smal ons Nederland soms kan zijn. 6Q.000, In Mill moet een zwembad komen. En ook daar moeten de burgers, die willen profiteren van de zwemsport een particuliere bijdrage op tafel leggen. Welnu, men heeft daad bij woord gevoegd en samen met alle vereni gingen van hoog tot laag en van dik tot dun een Open het Bad-aktie op touw gezet, zoals we dat in het Amsterdam bij Open het Dorp ge zien hebben. Iedere vereniging deed wat, ieder inwoner van Mill kwam naar de plaatselijke zaal en 's nachts om 4 uur toen men stopte kon er 16.000,weggebracht worden voor het zwembadpotje Moet men daar alleen voor in Mill geboren zijn Vanellus Vanellus is niet de stot terend uitgesproken naam van een soort thee, maar de naam die de ge leerden aan een kievit hebben ge geven. Die praten zo in de geest van „Zag je dat vanellus vanellus je daar eensklaps opvliegen?" of „Vanmor gen bij het ontbijt kreeg ik een van- nellus vanellus-eitje, maar het was reeds weinig bebroed." Uit niets bleek dat deze vogel in die mishandelingszaak zou worden betrokken en ook voor de rechters was het kennelijk een verrassing. De verdachte, Antonius R. had een ze kere juffrouw Amalia zus of zo met een paaltje, althans enig hard voor werp, opzettelijk en met kracht op het hoofd geslagen, aldus de dag vaarding. Tengevolge van welk een en ander zij pijnlijk werd getroffen en bloedend verwond; dat stond er ook bij. „Geen R.... zonder doornen", dachte de getuige Gijsbertus v. T. Hij noemde de welriekende bloem voluit bij name, maar de traditie wil, dat de Nederlandse rechtbank verslaggever slechts initialen mag vermelden als de namen van ver dachten ter sprake komen. De rech ter maande hem alleen maar op vragen te antwoorden en verder zijn mond dicht te houden, want waar moet het heen met ons recht, als iedere getuige maar zo uit zichzelf gaat praten. Dan zou eitje nooit bij paaltje komen. „Hebt u gezien dat deze verdachte die juffrouw heeft gelagen?" vroeg de rechter. „Dat komt, d'r lag een aardappel in", verklaarde de getui ge Gijsbertus van T. plechtig. „Ik heb 't niet over aardappels. Heeft hij haar geslagen of niet?" „Ze had zich best kunnen dood- broeien op zo'n aardappel." „Man, wat heb je toch over aardappels?" Antwoord nu eens op mijn vraag: kreeg ze een klap van hem met dat paaltje of niet?" „Soms legt ze d'r wel eens een ei bij", ging de getuige onverstoorbaar verder. „Geef nu toch eens antwoord! Dat is toch niet moeilijk? Heeft hij haar geslagen, ja of neen?" „Al had ze d'r drie maanden op zitten broeden, dan was er nog niks uitgekomen", legde de getuige uit. Ergens bij de officier scheen een lichtje te gaan branden. „Wie zat er te broeden? Een vogel soms?" vroeg hij. „Hihihi", lachte getuige Gijsbertus v. T. en zo kwam men nog geen stap verder tot het wettelijk vereiste be wijs. „Vertel nou eens eerst wie dat ei had gelegd, die verdachte of die juffrouw?" deed de officier leuk. „Hihihi", grinnikte de getuige weer. „Uedele maakt er maar een grapje van ,maar voor haar was het niet zo leuk hoor. Hier in de stad weten de mensen zulke dingen niet ,maar ze moesten Uedele maar eens een. paar maanden op een aardappel zet ten." „Alles goed en wel", begon de rechter weer, nu de officier knock out was, „maar wat was dan niet zo leuk voor haar? Dat ze geslagen werd niet?" „Neen, dat ze op een aardappel moest zitten broeien." Nu begon de rechter te lijken op een te hard opgepompte fietsband, die men een toge heeft aangetrok ken. „Nou", zei hij radeloos, „vertel het hele verhaal dan maar van voren af aan." „Dat had ik zonet willen doen ,maar Uedele viel me telkens in mijn rede", zei de getuige, die zich nu pas op zijn gemak begon te voelen. „Zoals ik al zei, geen R. zonder doornen en zo gaat het met hem ook. En als hij geen aardappel onder d'r had gelegd, dan was er niks gebeurd." „Waar legde hij die aardappel dan neer?" „In dat kievitennest, maar valt u me nou toch niet elke keer in mijn rede! Dan raak ik de draad kwijt. Zoals ik dan zei, geen R.- zonder doornen en als er een aard appel in een kievitennest ligt, dan kunnen ze zich wel doodbroeien. Nou, zij had gezien dat hij die aard appel d'r in legde en zij haalde hem er weer uit. En toen sloeg hij haar met dat wei-paaltje op d'r kop." „En hebt u gezien, dat hij haar sloeg?" „Dat zeg ik toch." De officier schilderde in zijn re quisitoir hoe de landelijke rust werd verstoord door een bruut als deze verdachte met de schone bloemen naam. „Ik eis tegen deze onverlaat", zei het O.M. ,,'t Was nog een wees meisje ook" riep de getuige, „dat had ik nog vergeten er bij te zeggen". „Dan eis ik vijf en twintig gulden boete", zei de officier, die er ge hoord zijn klemtoon prompt een rijksdaalder bij op zette. „Weesmeisje? Mooi weesmeisje. Daar staat ze", schreeuwde nu de verdachte, terwijl hij naar de tribu ne wees. Daar stond een wat men noemt stevig gebouwd vrouwsper soon van achter in de dertig. Ze be gon meteen kijverig te roepen. „Ja, ik ben een weesmeisje hoor. Maar m'n leven lang heb ik nog geen aardappel uitgebroed, dat kun je overal informeren." De rechter deed geen pogingen meer om iemand het zwijgen op te leggen. Hij bepaalde de straf maar op vijftien gulden.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 8