Meer fiscale concessies voor pensioenen noodzakelijk 0f goede oude tijd... Uit Peel en Haas trekpaarden tentoonstelling «MIEMffll ^Clitdl* BIER-HET BIER WAAR LIMBURG TROTS OP IS! VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963 No. 35 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG M PEEL EN MAASM DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY \T\ VHOP UPMD A V RN HM^TPPlfFN ADVERTENTIEPRIJS 8 cl p«r mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 W-jIaDJUAU V UUI\ V ErillxA I Crlv VJIVIO 1 AErlVIwll PRIJS PER KWARTAAL 1 1.50 (buiten Venray 1.75) Aan het station alhier reed een personentrein bij het achteruit zet ten op 'n wagon varkens. Deze wa gon kwam met kracht tegen de vrachtkar van Van Gend Loos, paard en kar werd omver geworpen. Met een dood varken en een grote hoop geschadigde stukgoederen lie pen deze botsingen zonder persoon lijke ongelukken af. Gekozen werden bij de Eerw. Paters Franciscanen te Venray, tot Gardiaan Pater Sebastianus Haa- nen, tot Vicarus Victorinus Sieben. immmtw-telef. 1061 (m/so) Nadat Minister Toxopeus aan de ambtenaren een waardevast pen sioen heeft toegezegd heeft men zich in het bedrijfsleven afge vraagd of het mogelijk is het rijks- voorbeeld te volgen. Op dit ter rein is het ei van Columbus nog niet gevonden. Toezegging van 'n waardevast pensioen in de parti culiere werknemerssector zou voor veel bedrijven een ondraaglijke last betekenen. Er rest deze mensen dus niets an ders dan een deel van hun vermogen te consumeren en daarmee wordt hun inkomen dan steeds kleiner in plaats van de richting in te slaan naar welvaartsvastheid. In dit licht willen wij pleiten voor minimale ex tra-aftrek voor bejaarden, die ge huwd zijn ,van 40.000 en voor on- gehuwden van 30.000, In de derde plaats kan in de sfeer van het sucessierecht het een en ander worden gedaan voor een goe de bejaardenzorg. Willen wij iemand bij overlijden of bij wijze van schen king, een extraatje toeschuiven, om dat wij bijvoorbeeld een poging wil len wagen zijn geldzorgen te ver lichten, dan wordt die poging door de wetgever gestraft met een zware heffing. Zelfs deskundigen hebben al gewezen op de achterstand van het successierecht bij de bestaande ont wikkeling. Voor schenkingen voor bloedverwanten in de opgaande lijn moet" 10 pet. van de eerste 1000, worden betaald en daarboven stijgt het tarief tot 2000,naar 12 pc., terwijl voor het meerdere in deze categorie tot 5000,reeds 14 pet. moet worden geofferd. Gelet op de huidige geldswaarde is dit tarief be slist onaanvaardbaar. Het beeld wordt volkomen onzinnig, wanneer wij zien naar de heffingen op schen kingen aan niet-verwanten. Er be staat een drempel tot 250,maar tot 1000,schenking moet al 36 pet. naar de staat worden overge heveld. NIET METEN MET TWEE MATEN Op die manier is niemand via schenkingen effectief te helpen en het wordt hoog tijd dat het tarief voor schenkingen en successie dras tisch wordt herzien met een behoor lijke vrijstelling aan de voet, zoals dit past in een staat met welvaarts- vaste pensioenen voor overheidsdie naren. De Stichting van de Arbeid heeft er tenslotte al bij de regering op aangedrongen de successiewet te herzien ten aanzien van weduwen- pensioenen. Zodra die pensioenen boven 4000,uitkomen, wordt het meerdere gekapitaliseerd en met successierecht belast. Wanneer wij weten dat ambtelijke weduwenpen- sioenen tot "11560,van successie zijn vrijgesteld, dan is het bestaande onderscheid niet houdbaar. Wij mogen het betreuren, dat wel- vaartsvaste pensioenen voor ieder een nog niet beschikbaar zijn, de overheid kan in de fiscale sfeer heel wat doen om schrijnende tegenstel lingen op te heffen of te verzachten. Moge zij daar spoedig toe overgaan. PAARDENTRAM. We schrijven 1913. En in ons goe de oude Venray rijdt de paarden tram. Hij is een van de voorlopers van de tegenwoordige stationsbus en vormde in die dagen de verbinding van Venray-kom met het station, de statie, zoals ze genoemd werd. Uit verschillende raadsverslagen blijkt dat deze tram Venrayse vroe de vaderen van die tijd nog al ern stige kopzorgen opleverde, niet het minst doordat het personeel van die tram niet voor zijn taak berekend scheen. Dit vond weer zijn oorzaak in het geringe salaris dat zowel de conducteurs als de koetsiers kregen. En vergeet niet dat er toen ook al nozems waren, die met z'n allen op de tram gingen staan, zodat hij voor zich oplichtte en uit de rails liep, 'n kwaal, die zorgde dat de verbin ding met de trein niet gehaald werd en die eerst hersteld kon worden na het nodige bier, dat in alle heilige huisjes van Venray naar Oostrum ruimschoots voorhanden was. Ven- rays vroede vaderen klaagden Ze klaagden over de koetsier, die niet kon verhinderen dat zijn paard gewoontegetrouw voor iedere café automatisch stopte. Ze klaag den over de conducteur, die met dronkeboers gemeen zaak maakten om nog een biertje extra te kunnen pikken, die de personentram zo vol vrachtgoed stouwden, dat de gewone pasagier geen plaats had endie de reeds eenmaal verkochte kaartjes weer van de vloer opraapten cm ze voor de tweede maal te verkopen. Een en ander, om zoals burgemees ter Esser vijftig jaar geleden in de raadsvergadering vertelde aan hun dankzucht te voldoen Wilt U een bloemlezing uit de raadsvergadering van dinsdag 2 sep tember 1913. Burgemeester Esser: Het trampersoneel is volkomen ongeschikt. De conducteurs zijn geen knip voor hun neus waard. Vooral een zekere S. niet. Hij zou wel zin hebben om hem voor een dag of acht te schorsen en indien er weer wat gebeurt te ontslaan. Want dat mannetje is een klein vlegeltje, die 's nachts de gaslantaarns uittrekt, steeds bij de nachtlopers is en bij elke vechtpartij betrokken is. Die conducteurs zijn lummels en suffers. Dronken personen en ber riemakers durven zij niet te ver wijderen. Ze laten zich door ieder een op de kop zitten. Als ze hun plicht deden, hadden ze allang loons verhoging gehad, maar voor die ene gulden per dag deugen ze nog niet. Ik zal deze heren en vooral S. duchtig de les lezen en helpt dat voor het laatst bij me roepen, hem niet dan wordt er ontslagen Hiermede waren Venrays Vroede Vaderen het roerend eens Maar ondanks de reprimande van de burgemeester, is S. conducteur geblevenConducteur op de legendarisch geworden paardentram die uit de rails liep op gezette tij den en waarvan zowel koetsier als conducteur hun plicht wel eens ver vergaten door het edele gerstennat. van zaterdag 6 sept. 1913 Maandag werd Koningins-ver- jaardag op uitbundige wijze door jong en oud gevierd. Ruim 1000 schoolkinderen namen aan een mooie optocht deel. Met een concert op 't Henscheniusplein en vuurwerk werd deze drukke dag besloten. ER KOMEN VERBETERINGEN Maar zelfs als wij er in zouden slagen om alle werknemers een goede financiële oudedagsvoorzie ning aan te bieden, dan nog blijft 40 pet. van de inkomenstrekkers daar buiten staan. Meer dan een kwart van onze beroepsbevolking bestaat uit zelfstandigen die zelf een pen sioenvoorziening moeten opbouwen. Ook in deze sector moeten maatre gelen worden getroffen om de weg naar een betere oudedagsvoorziening opnieuw te plaveien. Al te zeer be staat er in de toekomst een onder scheid tussen de uitgediende werk nemers van de overheid en degenen, die zelf moeten zorgen. Een gelijkstelling van beide groe pen zal niet mogelijk zijn, maar er kunnen in de fiscale sfeer tal van maatregelen worden getroffen om de vermogens- en pensioenopbouw voor de rustperiode in het leven te ver gemakkelijken. Wij zien dit als een minimumeis voor de naaste toe komst. De overheid zal stellig niet geheel in gebreke blijven, want in de ge reed liggende ontwerpen voor de nieuwe wetten van inkomsten- en vermogensbelasting worden voor dit doel al verbeteringen voorgesteld. De maximum aftrek voor een lijfrente premie zal voor de inkomstenbelas ting van 3600 op 4500 worden gebracht. Bovendien zullen lijfrentepremies, nodig om een redelijke toekomst voorziening te creëren voor een geestelijk of lichamelijk gebrekkig kind ,als persoonlijke verplichting boven 4500,in aftrek mogen worden gebracht. Deze kinderen moeten niet in staat zijn in eigen onderhoud te voorzien. Een derge lijke regeling moet ook bestaan voor niet-bloedverwanten. Willen wij lijf rentepremies betalen voor werkne mers of anderen, die op later leef tijd in de knel komen, dan moeten deze premies aftrekbaar zijn naast en boven hetgeen wij voor onszelf mogen aftrekken. Het is al mooi ge noeg dat het individu de gemeen schap tegemoet wil komen in een redelijke verzorging van de mede burgers. Onze belastingwetgeving zal op dit punt 'n zeer ruim stand punt moeten innemen. Wij zijn daar naast van mening, dat de aftrek van lijfrentepremies op een hoger bedrag dan 45,moet worden gesteld. Waarom zal een ambtenaar het vol le pond krijgen en wordt een ander geremd? Het is te hopen dat minis ter Witteveen deze regeling nog eens kritisch beziet. MEER CONCESSIES NOODZAKELIJK In de sfeer van de vermogensbe lasting moeten ook meer concessies worden gedaan voor een goede oude dagsvoorziening. De nieuwe belas- tingontwerpen voorzien in een ta rief s vrij stelling voor gehuwden tot een bedrag van 40.000,voor on- gehuwden tot 30.000,terwijl de kinderaftrek op 10.000,per kind wordt gebracht. Zij die 65 jaar en ouder zijn, zullen in de toekomst 27.000,extra tarief s vrij stelling krijgen. Dat bedrag is nu 20.000,-. Hierin is stellig een tendens naar verbetering te vinden, maar de ver betering zelf is totaal onvoldoende. Laten wij uitgaan van een echtpaar zonder kinderen. Dit echtpaar mag in de toekomst 67.000,vermogen bezitten, voordat de belasting op vermogen zijn deel eist. Tegen een rente van 5 pet. werpt dit vermogen 3350,inkomen per jaar af. Dat is te weinig om van te leven, zelfs wanneer men daar de AOW-uitke- ring bijtelt en in aanmerking neemt, dat vermogenbezitters tot een bedrag van 67.000 tot een bepaalde status zijn uitgegroeid, die niet maar zo kan worden prijsgegeven wanneer de leeftijd van 65 jaar wordt bereikt. NATIONALE De 31ste Nationale Trekpaarden tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" wordt dit jaar gehouden op 13 en 14 september a.s. te Den Bosch. Deze tentoonstelling belooft dit jaar met een record aantal inzen dingen van meer dan 500 elite-die- ren uit onze Nederlandse trekpaard- fokkerij alsmede een keurcollec- tie van 50 Haflingerpaarden en door toevoeging van een serie stijl volle demonstraties en aparte at tracties nog grootser en indrukwek kender te worden dan ooit tevoren. Op de eerste dag vinden de voor de fokkers en kenners zo zeer be langrijke keuringen plaats van 30 rubrieken hengsten ,merriën, fok- groepen enz. terwijl de tweede ten toonstellingsdag zaterdag 14 sep tember vooral bij het grote pu bliek in het middelpunt der belang stelling staat. Uit het rijk gevarieerde program ma van deze dag vermelden wij slechts: een demonstratie van paarden- werktuigen met deskundige toelich ting door Ir. P. W. Bakker Arkema; de uitermate spannende eindstrijd om de nationale kampioenschappen 1963; de keuringen van een geselecteer de collectie Haflinger paarden door een gecombineerde Oostenrijkse-Ne- derlandse jury; het grote défilé van alle bekroon de paarden met deskundige toelich ting door de bekende commentator Mr. G. A. Bax; het machtige schouwspel van in massa aandravende 4 - 8 - 16 en 32 spannen trekpaarden-merriën; een kleurrijk en feestelijk optre den van meer dan 1000 jonge boeren en boerinnen met een drietal luister- rij kerijke demonstraties; het geheel omlijst en opgeluisterd door de muzikale medewerking van de bekende Kring-Fanfare der Lim burgse Jonge Boeren- en Tuinders- bond en de vermaarde Kon. Harmo nie ,,'s-Hertogenbosch". Alléén al uit bovenstaande blijkt overduidelijk dat het komende paar- denfestijn een waarlijk hoogtepunt belooft te worden in de glorierijke geschiedenis van 31 Nationale Ten toonstellingen. Er was bezoek, maar het gesprek wilde niet zo vlotten. Het televisie programma hie'P ook al niet, want het was stomvervelend. Tot de gastheer bier ging schenken: Brand's Bier! En zie: daar was het wonder van lachende gezichten, van 'n plezieriqe stemming en van 'n gezellige avond! Brand's Bier, schenk het overal waar het gezellig moet zijn! Brand's Bier, drink het in een plezierig Brand's café! Haal het in huis, gezellig! En let op de nieuwe, moderne flessen Up, Pils, Ex en Oud!

Peel en Maas | 1963 | | pagina 7