bosbrandweer Overpeinzingen Kerkelijke Diensten Drie Yenrayse mensen in Amerika van 18 tot en met 24 augustus Geestelijk artikel DE ONMISBARE Voor 'n goed boek Op 25 augustus a.s. zullen in het Franciscanessenklooster van de Amerikaanse stad Peoria (Illionois) twee Venrayse Zusters hun diamanten kloosterfeest vieren. Het zijn de zusters M. Bernadetta en M. Dominica, in de wereld Catharina en Johanna Spreeuwen- berg, afkomstig uit Oirlo, Zuster Bernadetta trad in het klooster in 1902 en ging in 1903 naar Amerika ,waar zij in het ziekenhuis van Peoria haar opleiding tot zieken verpleegster ontving. In 1906 werd zij als zodanig geplaatst in het St. Ma ry's Hospitaal in Marquette in de staat Michigan. In 1917 ging 't we derom terug naar Peoria, waar zij zich tot laborante bekwaamde en de leiding kreeg over het aanvankelijk vrij primitieve, maar later zeer uit gebreide laboratorium. Toen zij in 1962 afscheid nam, werkten hierin 40 mensen. Vorig jaar ging zuster Bernadette het wat rustiger aan doen, maar zelfs nu is zij aktief be trokken bij het laboratoriumonder zoek van dit hospitaal. Zuster Dominica ging enige maan den later dan haar zuster naar Ame rika, waar zij evenals haar zuster in Peoria voor verpleegster studeerde. Toen zij in 1917 naar Keokuk in de staat Iowa als verpleegster begon, was dit het begin van veel studie, omdat op haar schouders de verdere verpleegsteropleiding der congrega tie kwam te rusten. Na in verschillende ziekenhuizen als zodanig werkzaam te zijn ge weest kwam zij in 1939 naar Roek- ford, waar zij de grootse ontwikke ling in de verpleegstersopleiding meemaakte. Hoe zeer zij zich daar op had ingesteld bleek wel uit -het feit dat zij in 1950 op 70-jarige leeftijd nog de Masteres of Edu- cation-graad wist te behalen op de universiteit van Chicago, waar ze de oudste studente was. In 1954 kwamen beide zusters voor het eerst weer naar Venray, waar ze de gouden bruiloft mee kwamen maken van hun broer Wil lem Spreeuwenberg op het Brukske. Met hen kwam toen mee hun broer Jacob Spreeuwenberg, die in 1922 zijn zusters naar Amerika ge volgd was en in verschillende zie kenhuizen manusje-van-alles werd, een onmisbare hulpkracht voor de zusters. Hij kwam al eerder ril. in 1929, in 1936 en 1948 weer terug in zijn ge boorteplaats, maar in 1954 was dan de hele familie weer bijeen. De zus ters kenden van hun geboorteplaats weinig meer terug, maar dat wil niet zeggen, dat ze Venray vergeten zijn. Integendeel, ai die jaren door is er een schriftelijk kontakt geweest. Eerst met de broers Willem, Leo en Gerard, die allemaal in Ysselsteyn zijn gaan wonen, later met schoon zuster. neven en nichten. Deze laten op 25 aug. om kwart over tien in de parochiekerk van de H. Oda te Ys selsteyn een plechtige H. Mis van dankbaarheid opdragen bij gelegen heid van dit diamanten feest, dat natuurlijk in het St. Franciscuszie- kenhuis van Peoria door de beide jubilaressen en hun broer met de hele kloostergemeenschap uitbundig gevierd zal worden. PAROCHIEKERK VENRAY Priester der week: Pastoor Geerits Zondag: 11e zondag na Pinksteren. 6.30 W. Swaghofen en overl. kind.; 7.30 overl. fam. v.d. Vegt-v.d.Bogaert 8.30 uit dankbaarheid; 9.30 voor de parochie (hoogmis); 11 uur voor overl. vader (Janssen-Willems); 6 avondmis voor overl. vader (Jansen- van Treek). Deze week géén H. Mis om 6.45. Maandag: 7.30 gest. hoogmis pas toor Eug. Janssen; 8.15 gest. hoog mis Ger. Dirckx en Augustina Jen- niskens. Dinsdag: 7.30 Ferd. Beerkens en overl. fam.; 8.15 mevr. Drenth. Woensdag: 7.30 voor overl. vader (van Aerle-Jansen); 8.15 Ferd. Beer kens en overl. fam. Donderdag: 7.30 Maria Rongen-v. Kessel; 8.15 Wilh. Swaghofen en overl. kinderen. Vrijdag: 7.30 Cath. Backus-Jeu- ken; 8.15 zekere int. (R.). Zaterdag: 7.30' voor overl. mevr. Broers-van Dijk (buurtver. St. Jo zef); 8.15 dokter Bloemen; 10 uur plechtig huwelijk Hendrickx-Ver- cauteren; 11 uur plechtig huwelijk Peeters-Linders. Biechtgelegenheid van 5.307.30 uur. Om 7 uur lof. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Primald Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 11e zondag na Pinksteren. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.0Q en 11.45. De hoogmis om 10.15. De kollekte (2 in 1) voor kerk en Hoger onder wijs; 7 uur lof met overweging. Maandag: H. Ludovicus, bisschop en belijder. Geen H. Mis om 8.30; 9 uur H. Mis voor een 90-jarige. Dinsdag: H. Bernardus, Abt en be lijder; 7.30 lof met gebeden. Woensdag: H. Johanna Francisca Fremiot de Chantal. Donderdag: Onbevlekt Hart van Maria. 8.30 gez. jgt. voor Gerard Camps. Vrijdag: H. Philippus Benitius, be lijder. 7.30 lof met gebeden. Zaterdag: H. Bartholomeus, apos tel. 8.30 gezinsmis. Van 38 gele genheid om het Sacrament dei- biecht te ontvangen. Misintenties Zondag: 6.30 Noud van Lin en Martien Janssen; 7.45 Antoon Cre- mers; 9.00 Gerrit van Teeffelen (Bu ren); 10.15 Pieter Duykers als jgt. 11.45 overl. fam. Vermeulen-Tim- mermans. Maandag: 7 uur Antoinette Ram- melmans-Elsevier; 7.45 uit dank baarheid; 9 uur uit dankbaarheid voor een 90-jarige. Dinsdag: 7 uur Pater Casimirus en ouders; 7.45 Bertus Janssen; 8.30 ter ere van de H. Geest. Woensdag: 7 uur zekere intentie; 7.45 Lamb. Kerkhoff, besteld door H.K.W.; 8.30 uit dankbaarheid ter ere van O.L. Vrouw. Donderdag: 7 uur Elisabeth Pee- ters-Hoex en echtgenote; 7.45 ter ere van de H. Geest; 8.30 gez. jaargetij de Gerard Camps. Vrijdag: 7 uur overl. ouders Too- nen-Vermeulen; 7.45 zekere int.; 8.30 Theo Swinkels en Truus Koe ken. Zaterdag: 7 uur overl. fam. Am- brosius; 7.45 zekere int.; 8.30 Gezins mis. Dienbeurten Accolythen Zondag: 6.30 P. Philipsen en G. v. d. Berg; 7.5 B. Peters, A. Derks, H. Bosch en M. van Rooy; 9.00 G. Jeuken, J. Rongen en G. Philipsen; 11.45 J. Evers, C. Evers, G. Ver- schuuren. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 11e zondag na Pinksteren.' 7 uur Parochiemis; 8 uur zekere in tentie; 9 uur Hoogmis voor de pro cessie van Geijsteren; 10 uur Hoog mis tot zekere intentie (K.); 3 uur Lof. Maandag: 7.30 gez. maanddienst Petronella Tacken. Dinsdag: 7.30 int. fam. Litjens 9.30 plechtige huwelijksmis bruids paar Kronenberg-Rutten. Woensdag: 7.30 overl. fam. Rutten- Rutten. Donderdag: 7.30 gest. lsm. ter ere van het Onbevlekt Hart, van Maria. Vrijdag: 7.30 overl. fam. Weijs- Litjens. Zaterdag: 7.30 overl. fam. Moor- rees-Custers. Biechten van 6.30-7.30; 7.30 Marialof. In de kapel van St. Paschalis deze week: Maandag: Martinus Reijnders. Dinsdag: Jean Camps. Woensdag: Johannes Rongen. Donderdag: overl. ouders Zeegers. Vrijdag: overl. fam. Strijbosch- Friesen. Zaterdag: Peter Joh. Pouwels en Johanna Minten. OOK STRUISVOGELS GAAN DOOD Een van de dingen in ons leven, die wij onbewust en soms bewust graag op de achtergrond duwen, is de gedachte ,dat het leven niet ein deloos is. Die gedachte is niet wel kom. De dood is de grote onbekende, ofschoon wij hem dagelijks kunnen waarnemen in de advertenties van de kranten, in de nieuwsberichten. Hij treedt massaal naar voren bij een ramp als in Skolpje, bij een vliegtuigongeluk of een overstro ming. Geruisloos doet de dood zijn werk en wij veinzen hem niet te zien. Een soort struisvogel-politiek. Ik kan hem niet zien, dus hij ziet mij ook niet. Soms worden wij plotseling met hem geconfronteerd, wanneer een mens, van wie wij veel houden, sterft. Of wanneer wijzelf of een der onzen ternauwernood aan de dood ontsnappen. Wat de dood aangaat handelen wij, christenen, niet erg christelijk. Het is alsof wij geen enkel perspec tief bezitten, alsof het na de dood afgelopen is. Wij zijn ver van de christelijke opvatting wanneer wij en dat gebeurt toch echt - de afge storvene als het ware terug willen roepen alsof wij hem de eeuwige rust niet gunnen. Natuurlijk de dood is niet iets, om licht over te denken. Het is een be langrijke caesuur in ons leven, een scheidingslijn, maar tevens en dat weten wij op het gezag van Chris tus de poort naar het betere le ven. De oorzaak van onze angst voor de dood schuilt wellicht in ons ge brek aan vertrouwen in God. Als wij in nood zijn, vragen we Hem wel om bijstand, maar dan alleen, om dat Hij letterlijk onze laatste toe vlucht is. God speelt echter niet dei rol in ons leven, waarop Hij alle recht heeft. Wij leven noch uit Hem noch naar Hem toe. Het aardse ma terialisme heeft ons gevangen. Wij zijn zo met ons leven hier bezig, dat wij het doorzicht op ons eigenlijke doel: het oneindige geluk in God, verloren hebben. En dit zullen wij moeten leren, wil de dood zijn verschrikking verliezen, dat God ons eerder en meer heeft bemind dan wij Hem (Johannes). Christus heeft ons geleerd, hoe ver Gods liefde gaat. Hij heeft ons ook geleerd hoe wij op aarde moeten le ven opdat de dood voor ons werke lijk wordt een opgang naar het ge luk in God. Hoe dit geluk zal zijn, weten wij niet. Wij kunnen het niet weten, om-' dat het ons mensenverstand te bo ven gaat (Paulus). God vraagt in dit opzicht slechts ons vertrouwen, dat Hij nog nooit heeft beschaamd. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 11e zondag na Pinksteren. 3e zondag der maand. Leesmissen om 6.30; kindermis 7.30; 2e H. Mis 8.30; parochiehoogmis 10 uur; 3 uur rozenkrans en lof ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. Eerste kollekte voor de kerk; twee de kollekte Bisdom. Maandag: 7.30 maandelijkse diens't Anna Maria Bouten. Dinsdag: 7.30 gestichte jaardienst Josef Tielen en Anna Voesten. Woensdag: 7.30 gestichte jaar- dienst Anna Louisa Bos. Donderdag: 7.30 H. Mis tot zekere intentie. Vrijdag: 7.30 H. Mis ter ere van St. Machutus. Zaterdag: 7.30 leesmis; 9.30 Huwe lijksmis bruidspaar Sanders-Ver- stappen. Zaterdagavond biechten van 57 uur. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 11e zondag na Pinksteren; 7 uur H. Communie; 7.30 leesmis; 10 uur Hoogmis voor de parochie; 3 uur lof met rozenhoedje. Maandag: 7.30 gez. maanddienst v. Leonard Heidens. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis voor Truus Kuypers; 10 uur plechtige hu welijksmis voor bruidspaar Janssen- Kunen. Woensdag: 7.30 gez. maanddienst? voor Jacob Heidens. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis van dank t.e.v. O.L. Vrouw van Altijd durende Bijstand van fam. Arts- Loonen. Vrijdag: 7.30 gest. gez. jrd. v. Hen- rieus v. d. Pasch en Anna Cath. v. d. Homberg.. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot intentie van hen die of ferden. Biechtgelegenheid van 7-8. Om 8 uur Marialof. Kerkpoets: pastorie. A.s. zondag zal een pater minder broeder-conventueel preek en kol lekte houden voor het levensonder houd van priesterstudenten. RECTORAAT SMAKT Zondag: 11e zondag na Pinksteren. 6.15 H. Mis voor Anna Biemans-de Wit; 7.30 voor Joh. v. d. Winkel;. 10 uur Hoogmis voor Hub. Weijs. Kapel: 7.30 H. Mis voor de school jeugd. Maandag: 6.30 gel. H. Mis voor fa-' milie Stevens; 7.30 voor fam. Smits. Dinsdag: 6.30 voor overledenen; 7.30 voor een gelukkige levensstaat.,. Woensdag: 6.30 voor zegen in ge-, zin; 7.30 voor Pastoor Asselberghs. 1 Donderdag: Feest van het Onbe-, vlekt Hart van Maria. 6.30 H. Mis; ter ere van O.L. Vrouw; 7.3Ó tot zekere intentie. Vrijdag: 6.30 ter ere van het H. Hart; 7.30 voor overleden familie. Zaterdag: 6.30 ter ere van O.L. Vrouw; 7.30 voor de missie. Van 5 tot 5.30 gelegenheid om te biechten, tevens voor en na het lof van half 8. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 11e zondag na Pinksteren. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor de parochie; 9.15 hoogmis; 10.30 lees mis voor Riky Reijnders; 3 uur lof. Maandag: 7.30 leesmis voor Ge rard Willems. Dinsdag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Gerardus Verkoeijen en Petro nella Creemers. Woensdag: 7.30 gestichte leesmis voor Willem de Haen, beide echtge noten 'en overleden kinderen; 10 uur huwelijksmis voor het bruidspaar Wismans-Heldens. Donderdag: 7.30 leesmis voor Mar tinus Heesen. Vrijdag: 7.30 gestichte leesmis v. Godefridus Loonen, Willem en Peter Jenniskens, Mathijs Marcellis echtgenote. Zaterdag: 7.30 gestichte leesmis v. dezelfden als vrijdag. 9.30 huwelijks mis voor het bruidspaar de Bruijni- Raafs. Van 45 en van 77.30 ge legenheid om te biechten. Daarna lof. Kerkpoe'tsenToke van Ooi en Mia Litjens (Overbroek). Accolythen: 6.45 A. Loonen en G. Cornelissen; 8 uur J. Jenniskens en G. Mai'tens; 9.15 N. Pijpers, M. Kus- ters, L. Weijs en H. Claessens; 10.30 L. Jenniskens en P. Litjens. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 11e zondag na Pinksteren. 6.30 Communieuitreiken; 7 uur lees mis uit dankbaarheid; 8.15 leesmis ter ere van de H. Antonius (Arts van Meijel); 10 uur Hoogmis voor de parochie; 7 uur lof met rozenhoedje. Maandag: 7 uur gez. H. Mis voor bijzondere intentie (Arts); 8 uur leesmis voor overl. fam. v. d. Hoo- genhof. Dinsdag: 7.30 jgt. voor Anna Ma ria Poels-Geurts. Woensdag: 7 uur gez. H. Mis ter ere van St. Joseph; 8 uur leesmis v. Lambertus van Meyel. Donderdag: Feest van het Onbe vlekte Hart van Maria. 7 uur gest. Hoogmis ter ere van het Onbevlekt Hart van Maria (van Dijck); 8 uur leesmis voor Petrus Pubben. Vrijdag: 7 uur Hoogmis ter ere van het H. Hart; 8 uur leesmis voor Wilhelmus Arts. Zaterdag: Feestdag van de H. Ap. Bartholomeus. 7 uur jaargetijde Peter Johanna Poels; 8 uur leesmis voor Lambertus v. d. Hoogenhof, echtgenote en dochter. Van 57 u. biechtgelegenheid. 8 uur Marialof. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 11e zondag na Pinksteren. 7.30 vroegmis tot int. van fam. Mar cellis-van Tilburg; 10 uur hoogmis tot bijz. intentie; 2.30 lof. Door de week H. Mis om 7.30. Maandag: uit dankbaarheid r mens fam. v. d. Weijer. Dinsdag: tot int. van fam. van Keij s teren- Geur ts Woensdag: tot bijz. intentie. Donderdag: feest van het Onbe vlekt Hart van Maria: Kerkwijding door Z. Exc. Mgr. P. Moors, Bisschop van Roermond. 7 uur H. Mis voor het geestelijk en tijd. welzijn van het rectoraat; 9 uur ontvangst van de Bisschop; 9.30 plechtigheden van de kerk-consecratie; 10.45 pontificale hoogmis. Vrijdag: gezongen Mis v. d. Kerk wijding: ter ere van O.L. Vrouw v. d. Vrede namens fam. Arts-Kuijpers. Zaterdag: H. Bartholomeus, Apos tel, v. d. overl. van fam. Nabuurs- v. d. Broek. RECTORAAT HEIDE Zondag: 11e zondag na Pinksteren. 7.30 H. Mis voor overl. fam. Elbers- Mandèrs; 10 uur Hoogmis uit dank baarheid voor het rectoraat. Accolythen: M. Ewals en J. Claes. Misdienaars van de week: Sjraar Loonen en Bennie van Lierop. Vanmiddag worden er te 2.30 uur in de bibliotheek ongeveer 200 mooie in goede staat zijnde boeken te koop aangeboden tegen de prijs van 25 ct. per stuk. Maandag: 7.30 H. Mis uit dank baarheid. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor de overl. ouders Engelbertus Nellen en Helena Rutten vanwege het Lourdesfonds. Woensdag: 7.30 H. Mis ter ere van de H. Jozef. Donderdag: 7.30 H. Mis uit dank baarheid. Vrijdag: 7.30 H. Mis tot zekere in tentie. Zaterdag: 7.30 H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Oostrum uit dank baarheid. Biechtgelegenheid te 7 uur en te 7.30 lof. RECTORAAT VEULEN Zondag: 11e zondag na Pinksteren. 7 uur gelegenheid tot communiceren. 7.30 leesmis voor de bekende inten ties; 10 uur hoogmis voor overl. fam. Cleven-van Osch en v. Gassel-Cle- ven. Vandaag is de 2e kollekte voor het jeugdwerk in ons bisdom. De middagoefenïng is om half vier. Maandag: leesmis. Dinsdag: leesmis tot intentie van de familie Janssen-Sanders bij ge legenheid van 't afleggen van de eeuwige gelofte van de eerwaarde zuster Theresita te Tienray op 22 augustus. Woensdag: gez. gest. jaargetijde v. zaliger Frans Linders, echtgenote en overl. fam. Donderdag: gez. H. Mis tot dank zegging ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. Vrijdag: leesmis voor zaliger Har ry Vergeldt. Zaterdag: leesmis. Accolythen voor a.s. zondag: Ger rit Reintjes, Martin van Staveren en Harry van Rijswijck. Kerkpoetsen: Netje Janssen en Mien Ewals. De maandkollekte van augustus bedroeg 128,15. Allen hartelijk dank. OP DE BRES VOOR ONZE BESCHEIDEN HOEVEELHEID NATUURSCHOON! Wanneer je het niet gewend bent, valt het niet mee enkele ladders van enige tientallen meters hoogte te beklimmen. De man die ons voor gaat, duwt een luik open en als we daardoor naar binnen klimmen, ko men we in een klein kamertje van ongeveer twee bij twee meter, het huisje dat boven op de brandtoren staat. Rondom is het voorzien van ramen, zodat we een volkomen vrij uitzicht hebben over de gehele bos rijke omgeving. „Het is nu gelukkig helder weer en daardoor kunt u ver zien. Kijk, daar in de verte ligt Overloon en daar aan uw linkerhand Ysselsteyn". wijst onze gids, de heer Zegers, een der voorwerkers in onze gemeente- bossen. Wij brengen een bezoek aan zijn eenzame post, hoog in een uit kijktoren daar in de Merselose bos sen. In droge tijden waakt zo'n vrijwil liger over ons natuurschoon en daar toe bevindt hij zich in deze enkele tientallen meters hoge uitkijktoren. Het schitterend uitzicht over deze prachtige zomerse omgeving is de klimpartij toch echt wel waard. „Zo staan er heel wat in Neder land, overal temidden van de vrije natuur", vervolgt de brandwacht. „Wanneer ik nu ergens rook of vuur zie, dan bepaal ik de richting en meldt het aan Venrays brandweer. De plaats kan ik door bekendheid met de bossen zonder meer bepalen. In grotere bosgebieden, b.v. op de Veluwe, bepaalt men de richting en de plaats van de brand d.m.v. kruis peilingen. KRUISPEILING Daar staat een peilroos met een 360° verdeling, op een hoge voet in het inidden van het huisje. Daarop draait een wijzer. Door de wijzer op de rook te richten, kan de brand wacht het aantal graden aflezen. Hij grijpt de telefoon, die in het hokje aanwezig is en die hem in verbin ding brengt met de bosbrandweer en hij meldt de brand en de richting in graden gezien vanuit zijn toren. Uiteraard komen er ook meldingen van andere torens in de omgeving binnen en in het stafkwartier kan men op een kaart, waarop die torens ook staan afgebeeld, aan de hand van de opgegeven richtingen in gra den lijnen uitzetten vanuit die to rens. Op het snijpunt van die lijnen moet dan de plaats zijn, dan kan de bosbrandweer in aktie komen en aanpakken. De groepscommandant ,de techni sche leider en de brandweer van de diehtsbijzijnde posten rukken uit en zonodig, wanneer het een ernstige brand is, wordt er overal vandaan hulp gehaald. En zo is men door er varing van jaren in staat het drei gende monster, dat bos- of heide brand heet, te bestrijden en in te tomen, zodat de schade tot een mi nimum beperkt wordt. Snel en doel treffend optreden is daarbij natuur lijk van het grootste belang. Daarom is het belangrijk, dat de mannen op de uitkijkposten steeds paraat zijn en met zo groot mogelijke snelheid melding maken van een ontdekte brand. Hoe eerder men ter plaatse is en het vuur kan aanpakken, hoe groter de kans is, dat men zoveel mogelijk natuurschoon voor ver woesting kan Jbehoeden. Wie wel eens een flinke bos- of heidebrand heeft meegemaakt, weet hoe in een droge periode het vuur als een ra zende om zich heen grijpt. Elke mi nuut is dus van zeer grote betekenis en snelheid een belangrijke vereiste. MODERN EN PRIMITIEF MATERIAAL Pas sinds 1930 is men in ons land tot een georganiseerde bosbrand weer gekomen. De verschrikkelijke bosbranden van 1929 gaven hiertoe de stoot. Dit is de enige methode om tot behoud van ons natuurschoon te geraken en het was zeker dringend wanneer we bedenken, dat Neder land voor slechts 6 pet. van zijn op pervlakte bos en heide is bedekt. In Venray zorgen allereerst de boswer- kers voor de brandbestrijding. Kan men het vuur met eigen mannen be strijden, dan komen de takken, schoppen en stokken er aan te pas. Elkaar aflossend, werkt en slaat een groep personen en tracht het vuur met behulp van zand te doven. Lukt dat niet ,of heeft de brand direct een grote omvang gekregen, dan legt men een tegenvuur aan .teneinde 'n kale strook te verkrijgen, waar de brand geen voedsel meer vindt. Men roept de hulp in van de gemeente lijke brandweer, die met de zoge naamde nevelspuit de brand be strijdt. De garnizoenscommandanten van de legerplaatsen in Venlo zendt in zo'n geval dadelijk militairen, die snel in hun vrachtwagens ter plaat se kunnen zijn en die de vrijwilligers in hun zware taak bijstaan. De hitte en de dorst vormen een ware kwelgeest voor deze werkers, maar zij zetten door en het is vaak aan hun arbeid te danken, dat het vuur niet verder om zich heen vreet, al doet de aanblik van de enorme vuurmassa's hen vaak de moed ver liezen. MENS TEGEN VUUR Zelf hebben we enige jaren gele den als militair deelgenomen aan de bestrijding van een grote bos- en heidebrand en we kunnen dus uit eigen ervaring er over praten. U moet ze daar zien zwoegen, al die kerels aan het vuurfront. Veelal is het warm en droog weer en dan staan zij bij dit weer blootgesteld aan de verzengende gloed van zo'n brand, die hoog oplaait en van zeer nabij bestreden moet worden. Tegen de wind in wordt het vuur aange pakt en de mannen verzengen in de gloed en..stikken in de rook en toch moet er schouder aan schouder, gewapend met takken, stokken en vuurzwepen gevochten worden te gen de steeds verder opdringende vlammen en vonken. Belangrijk is, dat de mannen er voor zorgen dat zij niet door de rook worden bedwelmd. Plotselinge wind vlagen kunnen daarenboven de vlammen ver naar voren doen schie ten, met het gevaar dat hun kleding in brand geraakt of zelfs een man door het vuur wordt ingesloten. Het is een ware titanenstrijd, waarvoor men een geweldig respect moet heb ben, doch die niet nodig zou zijn, wanneer iedereen in bos en heide voorzichtiger was met vuur. Ondanks alle waarschuwingen via radio, door middel van spandoeken, borden enzovoort, blijven de mensen volharden in hun nonchalance en werpen ze achteloos brandende si garettenpeukjes en lucifers weg. En kleine oorzaken hebben in dit geval grote gevolgen. Ondanks de moed en volharding van de mannen van de bosbrandweer en hun helpers, toont dan een zwart geblakerd gebied de afgebrande terreinen, een triest beeld van wat had kunnen blijven be staan, indien men zich het genot van rookgerei zo lang had ontzegd in de vrije natuur, om dan nog niet te praten over de geweldige risico's die schuilen in het stoken van een open vuur in de natuur bij kamperen of picknicken. WERK TOCH MEE! Natuurlijk stelt men graag het pu bliek in de gelegenheid om gebruik te maken van de recreatiegebieden, het is eenTevensnoodzaak, maar men mag van dit zelfde publiek toch ook medewerking en verantwoordelijk heidsgevoel verwachten en dat blijkt bij velen niet aanwezig te zijn. Wanneer onverhoopt brand mocht ontstaan, tracht deze dan dadelijk met inspanning van al uw krachten te doven, het strekt u tot eer, maar vlucht niet lafhartig weg met als ge volg, dat de brand kans krijgt zich over een uitgestrekt gebied te ver breiden, alvorens bestrijders aanwe zig zijn. Beter is natuurlijk er voor zorg te dragen, dat er door uw schuld helemaal geen brand kan ontstaan. Vele naamlozen doen vrijdillig hun plicht om zoveel mogelijk van ons natuurschoon te behouden. Zij geven hiermede hun krachten voor een doel .waarmede in feite het gehele Nederlandse volk is gebaat, laten we dit bedenken wanneer we ons in bos en heide verpozen! i.. .BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKHOF N.V. Grotestraat 28 - Venray telefoon 04780 - 1512 WEGWIJZERS. Men heeft natuurlijk met genoe gen het bericht gehoord dat rond de Beekweg nieuwe wegwijzers zullen komen. Men kan slechts hopen dat hier nu ook eens die moderne rich tingaangevers geplaatst zullen wor den, die men overal elders al ziet, maar niet in Venray. Voor het overige blijven we wijzen op de dwaasheid, die er ligt in het feit dat men reizigers uit de richting Overloon en Maashees over de Lan- geweg naar Deurneseweg blijft stu ren, terwijl die weg afgesloten is en men dus en bij de Beekweg en bij de Gasstraat veel beter zij het dan provisorisch een bord kan plaatsen, dat deze reizigers via de Beekweg naar Deurne laat rijden, zo lang de Deurneseweg gedeeltelijk gesloten blijft. Men kan nu wel zeggen, dat de aannemer van deze wegverbetering hiervoor moet zorgen, maar deze man doet het schijnbaar niet en daarom moet iedere automobilist maar omwegen maken. Dat men dan deze aannemer dwingt of het zelf doet. Een service aan het reizend pu bliek, die toch niet overdreven is. Nu de Beekweg klaar is, geloven we dat enkele wegwijzers ook nodig eens een aanvulling en verbetering nodig hebben. In het centrum en ook bij de zgn. ringwegen rond het centrum komt men nog nergens Den Bosch tegen, laat staan Veghel, Oss, Utrecht enz. Ook dit is een service, die te lang op zich laat wachten En dat men dan op kruising Beek wegMidden Peelweg de juiste na men gebruikt. Niet zoals thans Ven- raij en IJsselsteyn.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 6