Kerkelijke Diensten Gebruiken in de oudheid Voor 'n goed boek S.V.V. NIEUWS ZWEMMEN van 11 tot en met 17 augustus VAN GEND LOOS ViNLO chauffeur-bestellers vergoeding van reiskosten en loodsbedienden Geestelijk artikel Sedert enkele weken verzorgen de Paters van het klooster Mariannhill zondagsmorgens in de Camping van het Vlakwater een H. Mis voor de kampeerders die daar hun tenten hebben opgeslagen. Dat velen van deze gelegenheid gebruik maken bewijst deze foto wel. G. Kruijsen PAROCHIEKERK VENRAY Priester der week: pastoor Geerits Zondag: 10e zondag na Pinksteren. 6.30 Catharina Ars; 7.30 Willy Ron gen; 8.30 Wilh. Swaghofen en overl. kinderen; 9.30 hoogmis voor de pa rochie; 11 uur Josephina Theeuwen- Janssen (v.w. de brandweer); 6 uur avondmis deken Hanraets. Maandag: geen H. Mis om 6.45. 7.30 voor overledenen (G.); 8.15 J. Coenen; 9 uur Mientje Peeters. Dinsdag: geen H. Mis om 6.45; 7.30 Antoon Creemers (Langeweg 60); 8.15 Adriana de Groot-van Os; 9 uur Herman Sala en Sophia van Aars- sen (gest. hoogmis). Woensdag: geen H. Mis om 6.45; 7.30 Mevr. Reynders-Seykens; 8.15 Antoon van Meyel en Wilhelmina Arts; 9 uur dokter Bloemen. Donderdag: feest van Maria ten Hemelopneming. 6.30 Jan van Has- sel; 7.30 Marinus van Es; 8.30 deken Hanraets; 9.30 hoogmis uit dank baarheid (Roeffs); 11 uur uit dank baarheid (W.); 6 uur Antoon Lau- rensse. Vrijdag: geen H. Mis om 6.45; 7.30 best, jaardienst Clara v. d. Weyst- van Lankveld; 8.15 zekere intentie CR.)9 uur Jean Muis en beide zoons; 9,30 pl. huwelijk Cremersrvan Ber gen; 9.30 kapel te Veltum: hoogmis voor de levende en overl. leden der St. Rochusbroederschap. Zaterdag: geen H. Mis om 6.45; 7.30 mevr. Broers-van Dijk; 8.15 Al- fons Arts (buurt); 9 uur plechtig hu welijk Arts-Sanders. Heden zondag na alle H. Missen kerkdeurkollekte ten bate van het kindervakantiewerk. Vanwege het kindervakantiewerk valt deze week de eerste mis op werkdagen uit. Er is dan om 9 uur nog een H. Mis. Heden, zondag,om 4 uur H. Fa milie. Dinsdagavond om 7.30 Christelijke Moeders. Woensdagavond biechtgelegenheid van 5.307.30. Zaterdag: biechtgelegenheid van 5.307.30; om 7 uur lof. Donderdag: feest van Maria ten Hemelopneming. Vóór de hoogmis zegening der kruiden. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Primald Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 10e zondag na Pinksteren. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De hoogmis om 10.15. De kollekte is voor kerk en bijzondere noden, bui ten de kerk voor kindervakantie werk. Gaarne aanbevolen. 7 uur lof met overweging. Maandag: Feest van de H. Clara. 9.30 plechtige huwelijksinzegening en H. Mis voor het bruidspaar Schaeffers-van Kessel. Dinsdag: Mis van de 10e zondag na Pinksteren. 7.30 lof met gebeden. Woensdag: Vigilie van Maria ten Hemelopneming. Van 58 uur ge legenheid om het Sacrament der Biecht te ontvangen. Donderdag: Maria ten Hemelopne ming. Verplichte feestdag. H. Missen als op zondag. Kollekte (2 in 1) voor kerk en Priesterstudiefonds. 7 uur lof met rozenhoedje. Vrijdag: H. Joachim .belijder. 7.30 lof met gebeden. Zaterdag: H. Hyacinth, belijder. 8.30 gezinsmis. Van 38 gelegenheid om het Sacrament der biecht te ont vangen. Misintenties Zondag: 6.30 Harry Lenssen; 7.45 overl. fqim. Sitoks-Janssen; 9 ufcir Hendrina Franssen-van Gerven; 10.15 Coenraad Esser, Elisabeth Timmer-van Geffen; 11.45 overl. fam. Schaeffers-van Kssel. Maandag: 7 uur Selida Virginia Rojer; 7.45 t.e.v. Maria en St. An- tonius uit dankbaarheid; 9.30 Huwe- lksmis. Dinsdag: 7 uur uit dankbaarheid; 7.45 voor levende en overl. fam. Goumans. Woensdag: 7 uur Elisabeth Pee- ters-Hoex en echtgen.; 7.45 Lamb. Kerkhoff (buren). Donderdag: 6.30 Piet Hermans (Veltum); 7.45 overl. ouders (Z.)9.00 Hendrika v. d. Beuken-Peters; 10.15 overl. ouders Pouwels-Minten; 11.45 overl. ouders Bom-Maas en zoon Pierre. Vrijdag: 7 uur overl. fam. Heeze- Kusters; 7.45 Lamb. Kerkhof (Kerk bestuur); 8.30 Constans Rojer. Zaterdag: 7 uur he.v. de H. Geest; 7.45 Willem Vermeulen en Martien Janssen; 8.30 Gezinsmis. Dienbeurten Accolythen zondag 11 en donderdag 15 aug. 6.30 A. Derks en H. Bosch; 7.45 M. van Rooy, G. Jeuken, K. Jeuken en J. Rongen; 9.00 G. Philipsen, J. Evers en G. Verschuren; 11.45 P. Philipsen, G. v. d. Berg en B. Peters. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 10e zondag na Pinksteren. 7 uur Parochiemis; 8.30 H. Mis tot dankzegging'(F.); 10 uur Hoogmis, gest. jaardienst Gerard van den Berg en Gertrudis van den Broek; 3 uur Lof. Maandag: 7.30 Wilhelmina Reijn- ders-Coenen. Dinsdag: 7.30 overl. fam. Litjens- Hendrix. Woensdag: 7.30 overl. fam. Jans- sen-van Staveren. Biechten van 5-7 in twee biechtstoelen. Donderdag: Feest van O.L. Vrouw ten Hemelopneming. 7 uur Parochie- mis; 8.30 Wijding v. kruiden, Hoog mis voor de levende en overleden leden van de Broederschap; 10 uur zekere intentie; 3 uur Lof met preek en ommegang over de Vlasakker. Vrijdag": 7.30 Gerard Arts. Zaterdag: 7.30 gest. gez. jrd. Theo Vervuurt. Biechten van 6.307.30; 7.30 Marialof vooral voor de BJB. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 10e zondag na Pinksteren. Leesmissen om 6.30; kindermis 7.30; 2e H. Mis 8.30; Parochiehoogmis om 10 uur; 3 uur Kruisweg en lof. Eer ste kollekte voor de kerk, tweede kollekte Bisdom. Maandag: 7.30 zieledienst voor Willem Michels. Dinsdag: 7.30 leesmis; 9.30 Huwe lijksmis bruidspaar Rouleaux-Noyen. Woensdag: 7.30 Hoogmis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand (M.); 's avonds biechthoren van 57 en 89 in beide biecht stoelen. Donderdag: feest van O.L. Vrouw ten Hemelopneming, geboden feest dag. Leesmis om 6.30, kindermis 7.30, 2e H. Mis 8.30; Hoogmis 10 uur; 3 u. Rozenkrans en Lof. Vrijdag: 7.30 leesmis; 9.30 Huwe lijksmis bruidspaar Baltlussen-Bal- tissen. Zaterdag: 7.30 maanddienst Catha rina Bistervels; zaterdagavond biechthoren van 57 uur. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 10e zondag na Pinksteren. 7 uur H. Communie; 7.30 leesmis v. de verlaten zielen in het vagevuur; 10 uur hoogmis voor de parochie; 3 uur lof en rozenhoedje. Maandag: 7.30 gez. H. Mis tot int. van de Hengstenassociatie. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jaardienst voor Jac. Geurts, Petronella Pouwels en Christina Geurts. Woensdag: 7.30 gez. maanddienst v. Antoon Roelofs. Biechtgelegenheid van 68 uur. Donderdag: Feest van de H. Ma ria ten Hemelopneming. 7.30 leesmis ter ere van Maria; 10 uur Hoogmis voor de parochie. Vóór de hoogmis wijding van kruiden; 3 uur lof met rozenhoedje. Vrijdag: 7.30 gez. H. Mis van dank bij gelegenheid van 'n zilveren klooster j ub ileum. Zaterdag: 7.30 leesmis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand tot int. van hen die offerden; 10 uur plechtige huwelijksmis voor het bruidspaar van Waayenburg- Maes. Biechtgelegenheid van 78 u. Om 8 u. lof met rozenhoedje. Kerkpoetsen: Annie Kuypers en Nelly Kunen. Misdienaars: groep I, 2. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 10e zondag na Pinksteren. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor de parochie; 9.15 gezongen dienst v. d. overl. familie van het bruidspaar Janssen-Erben; 10.30 leesmis; 3 uur lof. Maandag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Willem Willems en A. M. Cus- ters. Dinsdag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Johanna Litjens. Woensdag' gestichte leesmis voor Willem Baltussen en beide echtgeno ten, vigilie van Maria's ten Hemel opneming. Biechtgelegenheid van 45 en van 78 uur. Donderdag: Hoogfeest van Maria's ten Hemelopneming geboden feest dag. Om 6.45 leesmis tot int. v,an de fam. W. Manders; 8 uur leesmis voor de parochie; 9.15 hoogmis; 10.: leesmis voor Catharina Beckers- Dommeck; 3 uur lof. Vrijdag: gesticht jaargetijde voor Martinus en Theodora Derks. Zaterdag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Petronella Asselberghs; 10.15 huwelijksmis voor het bruidspaar Schellekens-Geurts; van 45 en van 7-7.30 biechtgelegenheid. Daarna lof. Kerkpoetsen: Gerry Jenniskens en Toke van Ooi. Accolythen: 6.45 J. Jenniskens en G. Martens; 8 uur N. Pijpers en M. Kusters; 9.15 L. Weijs, H. Claessens, L. Jenniskens en P. Litjens; 10.30 A. Loonen en G. Comelissen. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 10e zondag na Pinksteren. 6.30 leesmis voor de levende en overleden leden van de paardenver- zekering; 8.10 leesmis voor intentie van de fam. Janssen-Spreeuwenberg 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis voor overl. fam. Poels-Koonings; 2 u. lof. Maandag: 7.30 leesmis voor de overl. ouders Coenen-Spreeuwen- berg. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis uit dank baarheid voor de fam. van Ooi-Alt huizen. Woensdag: 7.30 leesmis voor Maria Verhoeven en overl. fam. Donderdag: feest van Maria ten Hemelopneming, verplichte feestdag. 6.30 leesmis voor Hendrikus v. d. Ven; 8.1 leesmis voor int. van de fam. Bos-Janssen; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis best. jaarg. voor Hu- berdina Bleeck en Hendrik Ingen- bleek. Vrijdag: 7.30 leesmis uit dankbaar heid voor de fam. Janssen-Verstee- gen. Zaterdag: 7.30 leesmis voor de overl. fam. Nelissen-Deckers. Gele genheid om te biechten van 7-8 uur. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portiei N.V. INALFA VENRAY Wegens uitbreiding van de werkzaamheden kunnen momenteel weer geplaatst worden: Geboden wordt: 5-daagse werkweek goede salariëring vaste aanst. met pensioen prettige vakantieregeling met vakantiegeld vrije dienstkleding jaarlijks enige aantrekke lijke mogelijkheden voor binnenlandse reizen (ook voor echtgenote) (met opleiding tot vorktruckrijder) Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan ons kantoor Sloterbeekstraat Venlo, Postbus 93. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 10e zondag na Pinksteren. 6.30 Communieuitreiken; 7 uur lees mis voor overl. fam. van Lankveld- Giesbers; 8.15 leesmis voor Pptrus Pubben vanwege de Jonge Boeren en Tuinders; 10 uur Hoogmis voor overl. fam. van Duuren-van Rijs- wijck. Onder de H.H. Missen spe ciale maandelijkse kollekte voor de noden van onze Kerk. 7 uur Kruis weg en Lof. Maandag: 7.30 gest. jgt. voor Jo annes van Helden. Dinsdag: 7.30 Hoogmis ter ere van de H. Antonius; 's avonds van 89 uur biechtgelegenheid. Woensdag: 7.30 Hoogmis voor de parochie; van 57 uur biechtgele genheid bij een eerw. Pater. Dinsdag: Feest van Maria ten He melopneming. Verplichte feestdag. 6.30 Communieuitreiken; 7 uur lees mis voor Petronella Bouten-van Me- gen; 8.15 leesmis tot int. van fam, Pubben-van Kempen; 9.45 Wijding der kruiden; 10 uur Hoogmis ter ere van O.L. Vrouw voor de parochie, 's Avonds om 7 uur lof met rozen hoedje. Vrijdag: feest van de H. Joachim, vader van O.L. Vrouw; 7.30 Hoog mis voor Peter Joh. Emonts. Zaterdag: 7.30 gest. jgt. voor Pe tronella van Rijswijck; van 57 uur Biechtgelegenheid; 8 uur Marialof. Woensdagmorgen van 1012 uur gelegenheid om te biechten voor de schoolkinderen. RECTORAAT VEULEN Zondag: 10e zondag na Pinksteren. 7 uur gelegenheid tot communice ren; 7.30 leesmis voor overl. fam. Ja- cobs-Derkx; 10 uur hoogmis voor de bekende intenties. Vanmiddag bij eenkomst Derde Orde niet om 2.30 maar om 3.30 uur! Maandag: leesmis uit dankbaar' heid. Dinsdag: leesmis. Woensdag: leesmis voor zaliger vrouw Janssen-Philipsen. Van 23 uur biechten voor de schoolkinde ren. De kinderen van de Veulense- weg worden verzocht om 9 uur aan wezig te zijn. 7.30—9.30 biechtgele genheid voor de groten in twee biechtstoelen. Donderdag: Hoogfeest van Maria ten Hemelopneming; 7.30 leesmis voor zaliger Gerardus Houben; 10 u. hoogmis voor het slagen van het Concilie, vooral in deze zin dat alle katholieken zich meer serieus zullen bezinnen op 'n uitwendige geestelij ke vernieuwing naar de geest van Jesus Christus. Onder de H. Missen preekt en col lecteert pater Classens uit Oirlo, die missionaris is op Flores. Ge weet dat uw geld 100 pet. rente opbrengt als ge het uitzet bij God zelf. En God heeft 't nodig voor de uitbrei ding van Zijn en Uw Kerk. 3 uur middagoefening voor het Concilie. Bij goed weer is deze oefe ning bij de Mariakapel op de Lor- baan. Vrijdag: leesmis voor de fam. Houtappels-J onkers. Zaterdag: leesmis; 10 uur plechti ge huwelijkssluiting van het bruids paar Jan Engels en Gerda Janssen waarna de H. Mis tot intentie van het bruidspaar wordt opgedragen. A.s. zondag is kollekte voor het jeugdwerk in ons bisdom. Accolythen voor a.s. zondag: Har ry Geurts, Mathie Kunen en Gert Geurts. Kerkpoetsen Willy van Staveren en Dora Hagens. RECTORAAT HEIDE Zondag: 10e zondag na Pinksteren. 7.30 H. Mis voor overl. ouders Lam- bertus Pouwels en Anna Derks; 10 uur Hoogmis tot bijz. intentie. Accolythen: J. Droesen en W. De- rikx. 3 uur vergadering van de Der de Orde. Misdienaars van de week: Naud en Jan Gielens. Maandag: 7.30 H. Mis voor Willem Jenneskens en Theodorus Arts. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor overl. ouders Engelbertus Nellen en Hele na Rutten. Woensdag: 7.30 H. Mis tot int. van onderl. paardenverzekering. Donderdag: Feest van Maria ten Hemelopneming. Geboden Feestdag. 7.30 H. Mis tot bijz. int. 10 uur plechtige Hoogmis voor het recto raat. (Zondag a.s. wijding der krui den). Vrijdag: 7.30 H. Mis tot dankzeg ging. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor overl. vader Josef Besouw. Biechtgejfl^en- heid te 7 uur en Lof te 7.30i^®è RECTORAAT SMAKT Zondag: 10e zondag na Pinksteren. 6.15 H. Mis voor overl. fam. Coppes- de Groot; 7.30 voor Anna Maria Biemans-de Wit; 10 uur Hoogmis v. Joh. Hub. v. d. Winkel. Kapel: 7.30 H. Mis voor de school jeugd. Geen lof. Maandag: 6.30 voor de gelovige zielen; 7.30 v. Pastoor Asselberghs. Dinsdag: 6.30 voor een zieke va der; 7.30 voor fam. Martens-Linders. Woensdag: 6.30 voor de wereld vrede; 7.30 uit dankbaarheid ter ere van de H. Jozef. Van 68 uur gele genheid om te biechten. Donderdag: Feest van Maria ten Hemelopneming, verplichte feestdag. 6.15 H. Mis ter ere van O.L. Vrouw; 7.30 voor W. van Laarhoven; 10 uur plechtige Hoogmis t.e.v. O.L. Vrouw voor Hub. Weijs. Kapel: 7.30 H. Mis voor de school jeugd. Om 3 uur plechtig Lof. Vrijdag: 6.30 voor Louisa Waps- Verweer; 7.30 voor fam. Hellen. Zaterdag: ter ere van O.L. Vrouw; 7.30 voor de missie. Van 55.30 ge legenheid om te biechten, tevens voor en na het lof van half 8. DE PRIESTER HEEFT DE MENSEN NODIG. In heel veel gezinnen is een pries ter niet echt welkom. Hij wordt stijfjes ontvangen. Men biedt hem een kop koffie aan en de beste si gaar die in huis is, maar men geeft zichzelf niet .Dit is geen kwestie van weinig respect, maar van te veel. De katholieken van Nederland eren inderdaad hun pastoor en ka pelaan. Maar hun eerbied dateert nog uit de oude tijd en heeft wat feodaals. Tussen gezin en priester bestaat een afstand, een kloof, die blijkbaar moeilijk te overbruggen valt. Men voelt zich duidelijk niet bij elkaar op zijn gemak. Dit is geen kwestie van onwil. Wij mogen rustig aannemen dat beide partijen zich er ongelukkig bij voe len en graag anders zouden willen. De priester omdat hij door die af stand geen werkelijk kontakt met de gezinnen krijgt ,de parochianen, omdat zij eigenlijk opgelucht adem halen, wanneer de pastoor weer weg is. Zij durfden zichzelf niet te zijn. De vicieuze cirkel kan alleen doorbroken worden door een ver andering in de opvatting over taak en waardigheid van de priester. De parochianen moeten inzien, dat de parochiepriester geen feodaal heer ser is ,maar hun voorganger en be geleider, niet alleen maar priester, maar ook mens. Zou het voor de priester niet veel prettiger zijn om van de parochia nen eens een reactie te horen op de zondagspreek, een nadere uitleg b.v, of de opmerking, dat de pastoor met een of ander gezegde de plank mis sloeg. Zou het van de andere kant voor de parochiaan ook niet prettiger zijn te beseffen, dat de pastoor op huisbezoek niet alleen de registra tor van Paas- en zondagsplicht is, maar eerst en vooral de mens, die oprecht belangstelling heeft voor hetgeen in het gezin gebeurt en die dit levende kontakt nodig heeft om zijn ambt goed uit te oefenen. En wanneer hij die belangstelling niet mocht hebben, is er niets op te gen hem daarop te wijzen. In Bijbel, Evangelie en in de prak tijk van het kerkelijke leven vin den wij genoeg voorbeelden van broederlijk vermaan. DE LAATSTE EER AAN DE OVERLEDENEN In de loop der jaren zijn ook in zake de folklorische gebruiken rond de begrafenissen grote veranderin gen te konstateren en zijn enkele gewoonten totaal verdwenen. Wanneer vroeger in deze streken een zieke op sterven lag, riep men „alle naburen te zamen voor eenen Roozenkrans ,dat is eenige Paternos ters en Ave Maria's voor den zielt- oogenden lijder te bidden. Is dit verrigt, dan gaat ieder weeder naar huis. Zodra hij gestorven is, sluit men de vensters digt, zet eene bran dende lamp bij het lijk en men waakt 's nachts bij het zelve. Ook bidt men dan voor de rust der ziel van den Overleedenen." Met het luiden van de klok, wan neer de zieke is overleden, bedoelt men daarmee de duivel te verdrij ven, terwijl ieder, die het klokgelui hoort er op attent wordt gemaakt voor het zieleheil van de gestorvene te bidden. Bij de teraarde bestelling werd het lichaam oost-west in het graf gelegd. Volgens A. van Sasse van IJsselt betekent het in het graf lig gen van het lichaam in de ricthing oost-west, dat het gelaat naar de opgang der zon gekeerd is en zo de hoop van een zalige opstanding en de verwachting van de Grote Rech ter heeft. Gestorven priesters echter; lagen in tegengestelde richting ,omidat zij, vóór het altaar staande, de gelovi gen toespraken tijdens hun leven en op hen de zegen legenden. Dan werd met de kruk van de schop drie krui zen op het graf gemaakt. Jjk jïbt tekenen der graven met drie Jpftisen zal verband houden met het driemaal tekenen van- de lijkkist door de priester met het kruis, ter wijl hij spreekt: Ik teken dit lichaam met het teken des H. Kruis es, opdat het in de dags des oordeels verrijze en het eeuwige leven bezitie, door Christus onze Heer. In Venray werd en wordt, wan neer iemand overleden was zijn be grafenis aangezegd door de buren, terwijl leden van de H. Familie of van een Congregatie dit deden voor personen, die lid van deze verenigin gen waren geweest. Om de dode plaatste men vier brandende kaar sen. Vroeger werd ook 's nachts bij de dode gewaakt. De buren droegen het lijk naar de kerk. Was een kind gestorven dan' droe gen zes jongens of meisjes de baar met het lijkje naar het kerkhof. Soms bij grote afstand, werd *ie kist op een kar geplaatst. De kist werd op enkele bosjes stro op de kar gezet. Dit stro werd op de terugweg bij de kruiswegen in de bremgraven gedeponeerd. Kruiswe gen speelden overigens nog een rol in de begrafenisstoet. Kwam de be grafenisstoet namelijk bij dergelijke kruispunten, werd de baar neergezet en een Onze Vader geknield gebe den. Waarschijnlijk heeft het oude bijgeloof van kwade of goede gees ten op kruispunten hierbij een rol gespeeld. De dodenmaaltijden zijn reeds lang verdwenen, maar wel bleef de ge woonte bestaan na de begrafenis de genodigden in het sterfhuis koffie te schenken, terwijl dan brood met kaas wordt gegeten. Deze uitnodi ging in het sterfhuis moet men als een bewijs van vriendschap zien. De buurt vervulde een grote rol. Reeds boven vermelden we het bid den aan huis na het toedienen van de laatste H. Sacramenten en bij het sterven. Na het afsterven had de buurman, die het dichtst bij de kerk woonde de plicht het overlijden te gaan aan geven op hét gemeentehuis. Hij moest met de andere buurlui het overlijden gaan aanzeggen waar zulks door de familie nodig geoor deeld werd en verder de familie in alles helpen. Dat betekende b.v. dat de buurt op een boerderij het noodzakelijke buitenwerk deed, zorgde voor de oogst e.d. Dames uit de buurt verzorgden ook de koffiemaaltijd na de begra fenis. De buurt moest ook zorgen voor de kar en het lijk ter kerke dragen. Zij moesten ook het graf dicht maken. Was de overledene niet avond is voor de selectiegroep die de kist dragen, was hij gehuwd dan waren gehuwden de dragers. De dragers kregen al naar de welstand van de familie 1 of een halve mark en een borrel als „dra- gersloon", voor dit „loon" luidden ze ook de klokken na de begrafenis. 's Avonds voor de begrafenis werd de overledene door de koster „over luid". Iedereen wist dan dat de vol gende dag een begrafenis zou plaats hebben. Bij de begrafenis werd zwart ge dragen, maar alleen bij hele deftige begrafenissen was een hoge hoed gebruikelijk. De vrouwen droegen hierbij de rouwtoer .terwijl de naas te familieleden de falie droegen, 'n grote zwarte doek, die over 't hoofd gedragen werd en dikwijls tot de grond reikte. In de kerk wordt, wanneer de of ferande begonnen is geofferd, de mannen gaan eerst en vervolgens de vrouwen om de kist. Is deze in de groeve neergelaten, dan trekt men naar de kerk om voor de zielerust van de overledene te bidden. Familieleden en buren offeren de eerste vier zondagen na het overlij den in de hoogdienst en de mannen droegen dan steeds zwart en de vrouwen de falie. BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKHOF N.V. Grotestraat 28 - Venray telefoon 04780 - 1512 Voor het seizoen 1963'64 is Ven ray I ingedeeld bij de volgende ver enigingen: Hoensbroek, IVO, Nieuw Einde, RKBSV, R.K. Kolonia, SVN, VCH, Volharding, WH, Wanssum en Wittenhorst. U ziet het zijn weer tegenstanders van formaat. Nog enkele zondagen en de com petitie zal weer draaien. Venray zal voordien nog 4 oefenwedstrijden spe len en wel a.s. zondag een uitwed strijd tegen Huissen. Verder wordt er nog gespeeld tegen Groesbeek, Spel. WW uit Maastricht en een uitwedstrijd tegen Wychen. A.s. dinsdag worden de trainingen weer hervat. De dinsdagavond is voor ALLE spelers. De donderdag avond zijn voor de selectiegroep die natuurlijk dinsdags ook van de par tij zijn. Toto-registratiekaarten kunnen nog steeds worden afgehaald en in geleverd bij G. Poels, Langstraat, J. Coppus, Maasheseweg, H. Beerkens, Kruitweg 3 ofwel bij de bestuursle den. VENRAYSE ZWEMCLUB SPIO Dinsdag zijn 'n 75-tal junioren van Spio een dagje uitgeweest naar de Efteling. 's Morgens om 8 uur werd met twee bussen en onder leiding van zeven senioren-leden vertrokken. Om 10 uur arriveerde men bij de poorten van de Efteling waar aller eerst een bezoek gebracht werd aan het sprookjesbos. Hierna werd de inwendige mens versterkt en konden de junioren enkele rondjes maken in het stoomcarroussel, dat in vroe ger jaren door Janvier steeds op Venray se kermis geëxploiteerd werd en thans in de Efteling staat opge steld. Het grote zwembad werd toen met een bezoek vereerd en men kon er naar hartelust zwemmen. Om 5 u. werd de terugreis aanvaard, terwijl onderweg nog gestopt werd voor fri tes en knak. Het weer werkte prima mee en de jeugdige leden kwamen moe en te vreden om 8 uur in Venray terug. Junioren en senioren wijzen wij nogmaals op de zwemgelegenheid in het bad van het Lyceum aan de Leunseweg ,'s woensdagsavonds en zaterdagsmiddags. Profiteer er van zolang het weer J goed is. Ingang over de speelplaats.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 2