Kerkelijke Diensten van 21 tot en met 27 juli Geesielijk artikel Ingezonden Ziekenhuis verzekering Kunststoffen VRIJDAG 19 JULI 1963 No. 29 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPPITRT AT\ VHOP VF1SIPAY KW ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 <1 aAULfiU V VJVJIX L«ll ArV I LwlY UltlO i IVUlVlwil PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Past. Geerits Tel. 1274 Zondag: 7e zondag na Pinksteren. 6.30 Sj. Maessen; 7.30 Henrica van Wel-Voermans; 8.30 H. Mis Mevr. Driessen-Ariaens; 9.30 Hoogmis voor de parochie; 11 uur H. J. Driessen; 6 uur Avondmis voor Gerardus Gou- mans v.w. de buurt. Maandag: 6.45 overl. fam. Broers van Dijk; 7.30 Cath. Backus-Jeuken; 8.15 Bernard Loenen en Wilhelmina Tacken (gest. hoogmis). Dinsdag: 6.45 Wilhelmus Swag- hofen en overl. kinderen; 7.30 best. jaardienst Ant. van Mil; 7.15 Peter Gerrits (gest. hoogmis). Woensdag: 6.45 overl. ouders (C.) 8.30 overl. moeder Linders-van Her pen; 8.15 J. Coenen. Donderdag: 6.45 Kapelaan Hey- mans (Rowans); 7.30 Peter J. Beer- kens; 8.15 best. dienst J. Coenen. Vrijdag: 6.45 Antoon Huisman en beide zonen; 7.30 José Kremer-Vul- lings; 8.15 zekere intentie R.; 8.15 G. Arts-Klaassens en overl. fam. Zaterdag: 6.45 overl. mevr Broers van Dijk (buurtver. St. Jozef); 7.30 Helena Hanraets; 8.15 overl. ouders boers en zusters van Tienen. Biecht gelegenheid van half zes tot half 8; om 7 uur lof. Apostolaat des Gebeds De zelatrices van het apostolaat des gebeds die op vakantie gaan worden dringend verzocht de maandbriefjes voor 1 aug. te halen en te bezorgen. Hoofdzelatrice. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Urbanus Zondag: 7e zondag na Pinksteren. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De Hoogmis is om 10.15. De kollekte (2 in 1) is voor Kerk en de missio naris Pater Geurts van de Smakt; 7 uur lof met overweging; HOOP OP VERNIEUWING HERLEEFT BIJ HERVATTING CONCILIE! De mededling ,dat het Concilie nog dit jaar en dan nog met slechts een paar weken vertraging zal worden voortgezet heeft in de harten van de katholieken in bijna alle landen der wereld een blijde hoop doen her leven. Want de Kerk in haar geheel, zo kan men het wel stellen, leeft in verwachting en in hoop. Hoop en nieuw leven, op nieuwe bezieling in de Kerk zelf. Paus Joannes was de zichtbare uitdrukking van die hoop, welke in feite door de H. Geest zelf gewekt is. Weinigen kunnen zich echter op een preciese manier voorstellen, waarop de verwachting eigenlijk ge richt is. Nieuw leven en nieuwe geest, alles goed en wel, maar waar in moet die bestaan? Liturgische vernieuwing7 Zeker, doch de liturgie is maar één facet. Men stelt de kerkelijke vernieuwing toch hopelijk niet in het afschaffen van de zondagsmis, of van het celi baat van de priesters? Toch niet in het opruimen van kloosters, of ten minste het moderniseren van de kloosterkleding. Ook stelt men de vernieuwing niet in het toelaten van symphonie-orkesten in de kerk, in het opdoeken van de vasten en van het lof. Wie zich dat mocht voorstellen, zal bedrogen uitkomen. Want daar heen gaat het Concilie zeker niet. nu niet en nooit. Wel kan en zal het Concilie ,naar wij hopen, gaan naar de nieuwe vormen van christelijk leven, die overeenstemmen met het Evangelie zelf. Dat kan alleen be tekenen: een ingreep in het leven van ons allen en van ons persoon lijk. De nieuwe geest zal ons iets moeten geven van de levensstijl der oude christenen ,die in een heiden se wereld leefden en er het licht van het Evangelie lieten schijnen. De christelijke levenswandel, ook die wij als hedendaagse kemnerken, zou zeker iets meer kunnen hebben van die wensen en aanwijzingen, welke Christus zelf heeft gegeven in Zijn acht zaligheden. Wij zouden meer kunnen leven uit het geloof in Christus' Verlossing, dan uit het ge loof in de technische vooruitgang. Wij zouden meer kunnen leven uit de hoop op het eeuwig leven, dan uit de hoop op een nieuwe loonron- de en een hoog tantième. Wij zou den meer liefde voor God en de ar me drommels in de noodgebieden kunnen opbrengen, dan ons toeleven naar vakantie en vrije weekends. Vernieuwing is mogelijk, een veel grotere vernieuwing dan we ons kunnen voorstellen. Daarop blijft dan in wezen het verlangen naar het verder verloop op het Concilie gevestigd. Maandag: H. Maria Magdalena, Dinsdag: H. Apollinaris, bisschop en martelaar. 7.30 lof met gebeden. Woensdag: Mis van de 7e zondag na Pinksteren. Donderdag: H. Jacobus, Apostel. Vrijdag: H. Anna, Moeder van Maria. 10 uur plechtige huwelijks sluiting en H. Mis voor het bruids paar Jansen-Raemakers; 11.45 plech tige huwelijssluiting en H. Mis voor het bruidspaar van Soest-Arts; 7.30 lof met gebeden. Zaterdag: H. Mis van Maria op za terdag. 8.30 gezinsmis; 9.30 plechtige huwelijksluiting en H. Mis voor het bruidspaar Barents-Hendriks; van 38 uur gelegenheid om het sacra ment van de biecht te ontvangen. Pater Geurts naar de missie Zondag 21 juli komt Pater Geurts van de Smakt uw offer vragen voor zijn missie. Hij gaat 12 augus tus a.s. voor de eerste keer naar de missie. Geven we hem een mooie duw in de rug! Misintenties Zondag: 6.30 overleden vader; 7.45 Antoon Cremers; 9.00 Antoon Lau- rensse; 10.15 overl. ouders PouweJs- Minten. Maandag: 7.00 Gerard Berkens; 7.45 Gerard Camps; 8.30 Piet Her mans (Vel turn). Dinsdag: 7.00 Gerard Berkens; 7.45 levende en overl. fam. Gou- mans; 8.30 mevr. Renkens-Vollen- berg. Woensdag: 7.00 en 8.30 geen inten tie; 7.45 Lambertus Kerkhoff (Leu nen). Donderdag: 7.00 Elisabeth Peeters- Hoex en echtg.; 8.30 geen intentie. Vrijdag: 7.00 overl. fam. Ambro- sius; 7.45 Pater Casimirus en ouders; 8.30 geen intentie; 10 uur plechtige, huwelijkssluiting en H. Mis voor 't bruidspaar Jansen-Raemakers; 11.15 plechtige huwelijkssluiting en H. Mis voor het bruidspaar van Soest-Arts. Zaterdag: 7.00 geen intentie; 7.45 overl. ouders Spee-Seegers; 8.30 Ge zinsmis. Dienbeurten Accolythcn Zondag: 6.30 G. Philpsen, G. Ver schuren, P. Philipsen en G. v. d. Berg; 7.45 B. Peters, H. Bosch, A. Derks en H. van Gend; 9.00 G. Jeu ken, J. Meesters, M. v. Rooy en H. Janssen; 11.45 K. Jeuken, J. Ron gen, J. Evers en C. Evers. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 7e zondag na Pinksteren. 7 uur Parochiemis; 8.30 Hoogmis, gest. jaardienst Antoon Verheggen; 10 uur H. Mis voor overl. fam. Lin- ders-Smits. Geen lof. Maandag: 7.30 overl.; ouders Bo- vée-van Wylick. Dinsdag: 7.30 overl. fam. Camps.-' Wolters. Woensdag: 7.30 Wilhelmina Reijn- ders-Coenen. Donderdag: 7.30 gez. maanddienst Martinus Janssen. Vri,jdag: 7.30 gez. maanddienst Pe ter Jeuken. Zaterdag: 7.30 Antonetta Custers; biechten van 6.307.30; 7.30 Maria- lof. Opbrengst kollekte voor de Medi sche Missiezusters 423,42 en 24,50 marken. GOUDEN DERDE ORDE IN OOSTRUM Zondag herdacht Oostrum het gouden jubileum van de Derde Or de Communiteit. De stichtingsakte, die in het paro chie-archief bewaard wordt, ver meldt dat de Derde Orde-afdeling Oostrum is opgericht op 13 juli 1913 door de toenmalige rektor Meyer. De Communiteit was in de begin jaren heel erg klein en kwam maar moeilijk op gang. Het eerste verslag dat deze afde ling heeft ,is gedateerd in 1924. Toen was de oud-deken Berden rektor in Oostrum. Hij was zeer aktief en be gon met medewerking van p. Igna tius Smeets ofm aan een grote uit- breidingsaktie. Het bestuur in 1924 bestond uit Johanna Jenneskens, R. Lemmens, Vrouw Stappers en Jean Burgers. Het werk van Rektor Berden heeft veel vrucht gehad. In de paar jaar dat hij in Oostrum werkzaam is ge weest, heeft hij veel gedaan voor de uitbreiding en de innerlijke verdie ping van de Communiteit. In 1928 werd het rektoraat van Oostrum een parochie. Pastoor As- selberghs nam ook de zorg voor de Derde Orde-communiteit op zich. Ongeveer 30 jaar lang is hij direk- teur geweest. Regelmatig werden er vergaderingen en visitaties gehou den. Door ale jaren heen bleef het aantal van ongeveer 50. Na de oorlog werd geklaagd, dat de verga deringen slecht bezocht worden. In 1951 werd al het idee gelanceerd om een kerngroep van ongeveer 10 man te beginnen, maar het werd eerst onder pastoor Thomassen in 1959 doorgevoerd. Deze vernieuwing werd door de meeste leden met veel en thousiasme begroet. De huidige directeur is Pater Marchelmus Groenewegen, die zon dag om 10 uur een Hoogmis tot in tentie van de communiteit opdroeg. Om 3 uur was er Lof, waarna aan sluitend een feestelijke bijeenkomst in het Parochiehuis. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 7e zondag na Pinksteren. Leesmissen 6.30; kindermis 7.30; 8.30 2e H. Mis; Parochiehoogmis 10 uur, zieledienst Dina de Ponti, besteld door de Gemengde Zangvereniging; 3 uur Rozenkrans en lof. Eerste kollekte voor de kerk; 2e kollekte Bisdom. Maandag: 7.30 maanddienst Wed. Wennekers-Jansen. Dinsdag: 7.30 leesmis; 9.30 huwe lijk bruidspaar Jeuken-Peeters. Woensdag: 7.30 maanddienst An na Maria Bouten. Donderdag: 7.30 H. Mis ter ere van St. Machutus. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor Josef Versieyen vanwege de handboog- schutterij. Zaterdag: 7.30 laatste maanddienst Jacobus Direks en overleden fami lie; zaterdagavond biechthoren van 57 uur. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 7e zondag na Pinksteren. 7 uur H. Communie; 7.30 leesmis v. d. stervenden; 10 ur hoogmis voor de parochie; 3 uur lof met rozen hoedje. Maandag: 7.30 gez. H. Mis voor fam. de Lauw-Classens, uit dank baarheid. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis voor fam. Seykens-Ewals. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. v. d. Pasch-van Dijk. Donderdag:: 7.30 gest. gez. jaar dienst voor Bern. Janssen en Hen- drina Puyn. Vrijdag: 7.30 gest. gez. jaardienst Peter Joh. Dinghs. Zaterdag: 7.30 leesmis voor hen die offerden t.e.v. O.L. Vrouw van Al tijddurende Bijstand; 10 uur plech tige huwelijksmis voor het bruids paar Jenniskens-Gellings. Biechtge legenheid van 78 uur; om 8 uur lof met rozenhoedje. Kerkpoetsen: Nelly Smits en Riek Heidens. Misdienaars: Groep I, 3. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 7e zondag na Pinksteren. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor de parochie; 9.15 Hoogmis gesticht jaargetijde voor Petroneila Henrica Reijnders-Nooijen; 10.30 leesmis; om 3 uur lof. Vandaag: maandkollekte voor de kerk. Maandag: 7.30 gezongen jaargetij de voor Gerad Rein tj es Dinsdag: 7.30 leesmis voor Mar tinus Heesen. Woensdag: 7.30 leesmis voor Ge rard Willemse. Donderdag: 7.30 gesticht jaarge tijde voor Eduard Asselberghs. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Johan nes Voermans. Zaterdag: 7.30 leesmis voor An toon Jenniskens; van 4—5 en van 77.30 biechtgelegenheid, daarna lof. Kerkpoetsen: Antoinette Janssen en Mia Litjens (Overbroek). Acolythen: 6.45 G. Martens en H. Claessens; 8 uur L. Weijs en J. van Ooi; 9.15 L. Jenniskens, P. Litjens, J. Jenniskens en A. Loonen; 10.30 N. Pijpers en M. Kusters. A.s. zondag preek en kollekte v. d. bouworde. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 7e zondag na Pinksteren. 6.30 leesmis voor zekere intentie; 8.10 leesmis voor Renier Swinkels en Jo en Antonette Swinkels; 9.15 kin dermis; 10.15 "Hoogmis voor zekere intentie; 2_uur lof. Maandag: 7.30 leesmis voor Albert Verheyen; zijaltaar leesmis voor de overl. fam. Vergeldt. Dinsdag: 7.30 leesmis voor de overl. fam. Mulders-Thissen; zijal taar leesmis voor Maria Verhoeven en overl. fam. Woensdag: 7.30 maanddienst voor Maria Jansen-Winnen; zijaltaar lsm. voor int. van de fam. Bos-Janssen. Donderdag: 7.30 leesmis voor int. van de fam. Wismans-Gooren; zij altaar leesmis voor de fam. Bovée- Michels.; zijaltaar leesmis voor de overl. fam. Janssen-Smeets. Zaterdag: 7.30 leesmis ter ere van H. Gerardus v. d. fam. Keyzers- Smeets; 9.30 plechtige huwelijksmis voor het bruidspaar Smits-Bovée. Gelegenheid om te biechten van 7 tot 8 uur. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 7e zondag na Pinksteren. 6.30 Communieuitreiken; 7 uur lees mis t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand en H. Gerardus (H. Arts-van Meyel); 8.15 leesmis tot dankzegging; 10 uur Hoogmis voor overl. fam. van Meyel-Kessels; 7 lof met rozenhoedje. Maandag: 7.30 jaargetijde voor Peter Johannes Niessen en echtge note. Dinsdag: 7.30 gest. jgt. voor Eg- bertus Beckers en Petroneila Klaas- sen. Woensdag: 7.30 leesmis voor overl. fam. Poels-Bouten. Donderdag: Feestdag v. d. H. Apostel Jacobus en H. Christoffel. 7.30 leesmis voor overl. fam. v. d. Hoogenhof. Vrijdag: feestdag van de H. Anna. 7.30 Hoogmis voor de parochie. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Wil helmina Engels-Weys; 5 uur biech ten voor de kinderen van het twee de schooljaar, daarna voor anderen tot 7 uur. Dinsdagavond om 8.30 Derde Or de voor beide afdelingen. Denkt U aan de gulden voor de kas Zaterdagavond: In plaats van lof, om 8 uur Congregatie voor beider af delingen. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 7e zondag na Pinksteren. 7.30 vroegmis v. d. zielerust van Ger- rit Janssen; 10 uur Hoogmis voor 't welslagen van het Vredefeest. Geen lof. Maandag: H. Mis 8.30 v. d. ziele rust van Gerardus v. d. Steeg. Dinsdag: H. Mis 8.30 voor gene zing van een zieke namens fam. Ba ten-Rongen. Woensdag: t.i.v. fam. v. d. Zan- den-Meijer. Donderdag: H. Jacobus, Apostel, v. d. zielerust van overledenen. Vrijdag: H. Anna, moeder van de H. Maagd Maria, v. d. zielerust van Lambertus van Meij el (Merselo). Zaterdag: t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand namens fam. Poels-Peters; 20 uur lof ter ere van Maria, Koningin van de Vrede. Ge legenheid om te biechten dagelijks vóór H. Mis; zaterdag voor on na Lof. RECTORAAT HEIDE Zondag: 7e zondag na Pinksteren. 7.30 H. Mis voor overl. ouders Lam bertus Pouwels en Anna Derks; 10 u. Hoogmis uit dankbaarheid. Accoly- then: G. Derikx en W. Voesten. Misdienaars van de week: Jacq. Derikx en Piet de Lauw. Kerkdeurkollekte voor het kin dervakantiewerk. Zeer aanbevolen. Maandag: 7.30 H. Mis voor overl. fam. Voesten-Gielen. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor overl. fam. Janssen-Muijsers. Woensdag: 7.30 H. Mis uit dank baarheid. Donderdag: 7.30 H. Mis voor Lam- berdina Baltussen-Poels. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor Leonar- dus Spee en Lamberdina Arts. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor overl. ouders Engelbertus Nellen en Hele na Rutten. Biechtgelegenheid te 7 u. en Lof te 7.30 uur. RECTORAAT VEULEN Zondag: 7e zondag na Pinksteren. 7 uur gelegenheid tot communiceren; 7.30 leesmis voor de bekende- inten ties. Denken we ook bijzonder aan het concilie; 10 u. hoogmis tot dank zegging bij gelegenheid van een 89e verjaardag, 2e kollekte voor onze militaire tehuizen; 2.30 middagoefe ning. Maandag: leesmis voor overl. fam. Koenen-J anssen. Dinsdag: leesmis ter ere van St. Antonius tot int. fam. Koenen. Woensdag: lsm. jgt. voor zaliger Peter Joh. Thissen en echtgenote. Donderdag: lsm. ter ere van O.L. Vrouw tot zegen van een huisgezin. Vrijdag: leesmis ter ere van de H. Moeder Anna voor de levende en overl. leden van de boerinnenbond. Zaterdag: gez. jgt. voor zaliger Elisabeth Geurts-Hermkens, gele genheid tot biechten van 7.308.30. Accolythen voor a.s. zondag: Har ry Geurts, Harry van Rijswijck en Gerrit Reintjes. Kerkpoetsen: Jo Bovee en Jet Burgers. A.s. zondag wordt aan de kerk deur gecollecteerd voor onze blin den. RECTORAAT SMAKT Zondag: 7e zondag na Pinksteren. 6.15 H. Mis tot zekere intentie; 7.30 voor Harry Coppis; 10 uur Hoogmis voor Joh. Hub. van de Winkel. Kapel: 7.30 H. Mis voor de school jeugd; 3 uur lof. Maandag: 6.30 voor Anna Maria Biemans-de Wit; 7.30 voor overleden ouders. Dinsdag: 6.30 voor 'n zieke moe der; 7.30 voor Pastoor Asselberghs. Woensdag: 6.30 t.e.v. de H. Jozef; 7.30 voor Hubertus Weijs. Donderdag: Feest van de H. Jaco bus, apostel. 6.30 t.e.v. H. Sacrament; 7.30 tot intentie van Z.H. de Paus. Vrijdag: feest van de H. Anna. 6.30 voor zegen in gezin; 7.30 uit dankbaarheid. Zaterdag: 6.30 t.e.v. O.L. Vrouw 7.30 voor de missie. Van 5—5.3(X ge legenheid om te biechten, tevens voor en na het lof van half 8. De Heydse Peelweg, waarover vroeger nog wel het een en ander te doen is geweest in verband met de meer dan slechte toestand van de weg, is in het kader van het Lolle- beekplan geheel gemoderniseerd, verbeterd en van een vast wegdek voorzien. Alle hulde voor deze vooruitgang. Maar van de andere kant wordt men toch angstig te moede als men de geweldige grep pels ziet, die aan beide kanten het water moeten afvoeren. Niet ai leen zijn ze geweldig breed, maar ook behoorlijk diep. Het lijkt me zeer riskant in avonduren, bij onvoldoen de verlichting of in het gladde win terweer deze weg te gebruiken, ter wijl voor spelende kinderen deze greppels beslist gevaarlijk zijn. Kon dit nu niet anders en zo neen, kan hier dan geen markering en afscher ming aangebracht worden. A. J. Antw. der Redaktie: Informaties ter bevoegder plaatse gaven als resultaat, dat inderdaad deze grote greppels nodig zijn. Ieder een weet hoe hier vroeger mede door de overlast van het water de weg slechts was en wil men de weg gaan verbeteren, dient op de eerste plaats de afwatering goed te wor den, een afwatering ,die verder ook moet dienen voor nabij gelegen lan derijen. Deze greppels zijn nodig, men heeft daarvoor geen spa te wei nig, maar ook geen spade te veel grond verzet. Nu ziet in het begin, wanneer de kanten nog niet begroeid zijn inder daad de greppel groter en dieper uit dan hij in werkelijkheid is. Heeft de natuur zijn werk gedaan, dan zal blijken dat een en ander best zal meevallen en dat b.v. een dure afrastering of markering (wel ke laatste toch ook geen bescher ming biedt) best zal meevallen. FIETSPADEN. Onze fietspaden zijn berucht en beroemd. Berucht door het feit dat zij jarenlang werkobject waren, be roemd omdat zij voor de natuurlief hebber een prachtige gelegenheid boden in alle rust en op zijn gemak verschillende mooie stukjes van Venray te bewonderen. Het moet echter van het hart dat het die rust en dat gemak de laatste tijd geweld wordt aangedaan door brommers, die op deze fietspaden zon soort cross rijden. Waarom deze niet ge dwongen worden aan de veelal goede naastbij gelegen weg gebruik te maken is me een raadsel. Evenals mij een raadsel is, waarom boeren als ze hun paarden naar de weide brengen of daar halen altijd gebruik maken van deze paden, die niet be stand zijn tegen paardehoeven Mej. C. L. De hernieuwde, ditmaal zeer in grijpende, verhoging van de zieken huistarieven welke met goedkeu ring van de overheid per 1 jan. 1963 tot stand werd gebracht, kan een aanleiding zijn voor sommige le zers hun verzekering daaraan aan te passen. De stijging van de ziekenhuistarie ven (bedraagt, vergeleken met de dagprijs per 1 januari 1962, in de grote steden: voor de 3e klasse: 15,5 pet., voor klasse 2b: 16,8 pet., voor klasse 2a: 18,7 pet en voor de le klassen: 17,5 pet. In de overige gemeenten bedroeg de stijging: voor de 3e klasse: 18.6 pet; voor klasse 2b: 23,9 pet; voor klasse 2a: 21,1 pet en voor de le klasse: 20.9 pet. De kosten van specialistische be handeling zowel klinische als niet-klinische alsmede de zgn. bij komende kosten (gebruik operatie kamer, laboratoriumonderzoekingen, medicijnen e.d.) vertoonden sedert 1 januari 1962 een overeenkomstige opwaartse beweging, die op sommi ge onderdelen de stijging der zieken huistarieven zelfs overtrof. Daarbij komt, dat de opname-fre quentie (het aantal ziekenhuisopne mingen per 1000 inwoners) stijgende is en dat het aantal verwijzingen naar een specialist nog steeds toe neemt. Ten aanzien van de kosten van ziekenvervoer werd een stijging ge constateerd, variërend van 18 pet. (voor grotere ritten) tot ruim 30 pet. (voor stadsritten). Een aanpasing van de premies aan het opnieuw gestegen kostenpeil is dus onvermijdelijk. IN LAND EN TUINBOUW Het gebruik van kunststoffen dagtekent eigenlijk al van 1865. toen de Engelsman Parker het celluloid uitvond. Behalve voor poppen en speelgoed vond het aanvankelijk maar weinig toepassing. Later kwam het bakeliet ,dat reeds lang vóór de oorlog op grote schaal werd ge bruikt. Maar de grote ontwikkeling kwam pas na de oorlog, toen dui zenden nieuwe stoffen op de markt kwamen. Deskundigen beweren, dat er wel zo'n 100.000 kunststoffen moeten zijn variërend van vloeistof fen, slappe, weke, vaste stoffen tot soorten die harder zijn dan staal. Slechts enkele tientallen zijn in land- en tuinbouw doorgedrongen. Een kort overzicht volgt hier. Wel licht zijn er toepassingen bij, die tot dusver aan de aandacht onzer lezers zijn ontsnapt. Bij de eerste voorwerpen, die na de oorlog van plastics werden ge maakt, waren er helaas vele van slechte kwaliteit. Veel speelgoed en serviesgoed barstte, scheurde en schilferde, zodat iedereen zei, dat het met de kunststoffen niets gedaan was. Daarna tapte de indus trie uit een ander vaatje. Ook ons land kent nu een uitgebreide plastic industrie. De meeste produkten zijn zó goed, dat iedereen ze wel in een of andere vorm gebruikt. Gebruikt, men ze voor het juiste doel en met name niet bij te hoge temperaturen, dan geven ze zeker voldoening. BIJ MELK EN ZUIVEL Op de boerderij kwam melkgerei van kunstmeststof in zwang. Bij melkemmers geeft men nog de voor keur aan metaal, nl. roestvrij staal, maar er zijn goede vacuumzeven van polyteen verkrijgbaar. Dit ma teriaal bleek ook geschikt voor melk- en vacuumleidingen, mits het geroet (zwart gemaakt) is. Een na deel is dat het vrij slap is, zodat de buizen over de volle lengte moe ten worden ondersteund. Vanwege de slapte wordt het minder gebruikt voor melktanks en vaten, ofschoon het materiaal goedkoop en corrosie- vrij is. De plastic melkbus is nog steeds een wensdroom. Zij zal dat nog wel wel even blijven, nu de dural bussen opgang maken. Toch zou men de las tige, metalen deksels reeds kunnen vervangen door die van kunststof of hard rubber. LEIDINGEN EN AFSLUITINGEN Nylon melkslangen zijn bij de melkmachines al zeer bekend. Bij het hangende melkapparaat ver kreeg men controle tijdens het mel ken d.m.v. deksels van doorzichtige kunststof. Dit zijn mogelijkheden die het overwegen ten volle waard zijn. Ieder heeft thans wel een plastic tuin- of waterslang, maar ofschoon zelfs de waterleidingmaatschappijen op grote schaal kunststofbuizen ge bruiken, worden de mogelijkheden in land- en tuinbouw nog niet vol ledig benut. Vrijwel alle bedrijfs- vloeistoffen kunnen per kunststof buis worden verplaatst. Een mooi voorbeeld daarvan is de plastic wa terzak, die gebruikt wordt om silo's te belasten. Dit is bijzonder handig bij het vullen van torensilo's, omdat men die vaak niet in één dag kan vullen. Men kan nu zowel voor de tussentijdse als voor de defintieve belasting water gebruiken. Veel meer dan het openen èn sluiten van kranen komt hierbij niet te pas. De plastic kuilhoezen zijn natuur lijk overal bekend. Zij geven niet alleen het voordeel van 'n nagenoeg luchtdichte afsluiting, maar openen ook de mogelijkheid dat men de op- zetstukken reeds onmiddellijk na 't vullen kan verwijderen. BU DE OOGST Dat hooi- en stropakken goed af gedekt kunnen worden met hoezen van kunststof, is al bekend. Ook mijten of stapels kunt u daarmee af dekken en er zijn geprepareerde katoenen netten verkrijgbaar om opwaaien te voorkomen. De prijzen der hoezen plano variëren al naar gelang van merk, kwaliteit en dikte, maar ze zijn er al vanaf 0,22 per vierkante meter. De nieuwste toe passing is wel die bij het maaidor- sen. Hiervoor zijn grote kunst stoffen beschikbaar voor het ledigen van de graantank. Men kan het zaad op die wijze een paar dagen op het veld laten staan en dat is belang rijk, omdat men dan vaak het maai- dorsen niet behoeft te onderbreken. Be halve voor leidingen en andere, technische doeleinden kan van kunststoffen nog een ruim gebruik worden gemaakt bij allerlei soorten verpakkingen, zowel eenmalig als meermalig. PLASTIC BATTERIJEN Men kan zeggen, dat de kunststof fen allerwege in opmars zijn en dat nog vele nieuwe toepassingen ge vonden zullen worden. Vindingrijk heid en vakkennis moeten hier de weg wijzen. Het bovenstaande over zicht is natuurlijk verre van vol ledig. Wij hebben het samengesteld aan de hand van aantekeningen die wij maakten bij het bezoek aan al lerlei tentoonstellingen. Tenslotte het nieuwste (voor zo ver ons bekend, wij zagen het op een pluimveeshow): plastic leg- en mestbatterijen. Maar u kunt er ze ker van zijn, dat nog vóór deze let ters door u gelezen zijn, er ergens wel weer een nieuw plastic produkt opduikt. Waarom? Omdat de kunst stoffen in het algemeen niet duur maar wel zeer duurzaam zijn. Ze rotten niet en roesten niet. Ze laten tal van nieuwe constructies toe, heb ben kleur en zijn gemakkelijk te be werken. Het lichte gewicht speelt uiteraard ook een belangrijke rol.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 5