CONCOURS-HIPPIQUE Overpeinzingen BREDÜ beugelbier Veilig Verkeer Politierechter ilst Peel en Maas BREDA BIERFEESTEN Adverteer in PEEL EN MAAS VRIJDAG 12 JULI 1963 No. 28 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFFKRI AH VOHP VFNRAY FN HMQTRFÏTFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 VV DCdVDL/iU V UUI\ VCjIlIXAI X2#1Y UlVlO 1 I\Cl\L<ll PRIJS PER KWARTAAL f 1.51 mm. ABONNEMENTS- .50 (buiten Venray 1.75) GROOT INTERNATIONAAL DOET OUDE ROEM HERLEVEN De Landelijke Rij vereniging St. Isidorus organiseert zondag een internationaal Concours Ilippique op het terrrein van Huize St. Servatius aan de Oostsingel. Dit belooft een sportief gebeuren te worden van de eerste orde, nu de Limb. Landelijke Ruiterbond de bepalingen der concoursen zodanig heeft gewijzigd, dat deze niet alleen internationaal georganiseerd kunnen worden, maar dat tevens verschillende interessante programmapunten konden worden toegevoegd. Dat Venray hierbij de spits afge beten heeft, is mede te danken aan de grote belangstelling die vroeger reeds internationale concoursen in Venray hadden. In dit verband is het misschien dienstig te vragen of er van de vooroorlogse organisatie van deze festiviteiten nog iets over is? We bedoelen dit niet zo zeer financieel al is het vreemd als hier of daar nog een „potje" zou zwer ven als wel historisch omdat deze Venrayse concoursen toch grote betekenis hadden vcor de opkomst van de paardensport in deze contereien. Maar laten we eens zien wat deze paardensportdag zondag a.s. wel brengt. GROOTS PROGRAMMA Aan dit concours zullen in het voorprogramma, dat om 11 uur een aanvang neemt, verscheidene ruiters uit de klasse springen B, Licht en Middel van de Limb. Land. Ruiter bond deelnemen. Liefst 87 deelne mers staan hiervoor genoteerd. Omstreeks half twee zal Kon. Har monie Euterpe met het Achttal van de Rijver. St. Isidorus een muzikale rondgang door het centrum houden, waarna men optrekt naar het sport terrein van Huize Servatius alwaar om ca. 2 uur, na de voorstellings parade en de opening door Voorzit ter Wismans en de Heer Burgemees ter, 'n aanvang zal worden gemaakt met het eerste gedeelte springen klasse Zwaar, in welk springcon cours tevens een equipe-wedstrijd zal worden verreden. Voor de aanvang van het Hoofd programma zullen de verschillende Equipes worden samengesteld en opgegeven. Elke equipe zal bestaan uit 4 ruiters uit de verschillende ge westen. Er zullen dus 4 equipes van 4 ruiters aan deze equipe-wedstrijd deelnemen, nl. een Duits, een Lim burgs, een Noord-Brabants en een equipe van de Kon. Ned. Federatie. Voor de prijzen komen de drie best geplaatste ruiters van elk equipe in aanmerking. Men verwacht hierbij niet alleen een spannende wedstrijd, maar ook grootse resultaten. OOK IN DE VAKANTIE: GEEN ALCOHOL BIJ WEGVERKEER! De slogan „geen alcohol bij weg verkeer" begint zo langzamerhand bij de goedwillende weggebruiker gemeengoed te worden. Velen weten wel, dat ze niet achter het stuur moeten gaan zitten na het drinken van alcoholica. Allemaal zijn we er heilig van overtuigd, dat we moei lijkheden krijgen als we na de bor reltafel zelf de wagen naar huis rij den; en als we het nog niet weten: de trieste statistieken wijzen het wel uitMaar of we ons allemaal wel aan die spreuk houdendaar zul len we het maar niet over hebben. Nee, we richten ons nu tot de goed èn minder goed willenden. Want het is zo opvallend, dat diezelfde men sen die zich „thuis" precies houden aan de stelregel „geen alcohol bij wegverkeer" ,zich daar onder be paalde andere omstandigheden niet aan houden. Namelijk, als ze met vakantie zijn. Dan drinken diezelfde mensen graag een karaf je wijn in een albergo in Verona, of op een ter rasje in Luxemburg. Natuurlijk, daarna schijnt het landschap veel mooier en lijken de mensen veel vriendelijker. Dat wel. Maar de vei ligheid van het verkeer, en de goe de afloop van de vakantietrip wordt er allerminst door verzekerd. Natuurlijk zijn er veel mensen, die zich graag aan de spreuk „geen alco hol" bij wegverkeer" willen houden, ook in het buitenland, als ze met vakantie zijn. In ons eigen landje bestellen ze dan tonic, cola of toma tensap, of misschien wel een van die alcohol-vrije wijnen die de laat ste jaren op de markt zijn gekomen. Maar in het buitenland wordt dat allemaal veel moeilijker: als het op zulke onderwerpen aankomt, laten die gemakkelijke, eenvoudige woor denboekjes hen meestal in de steek. Daarom heeft het Verbond voor Veilig Verkeer dat overigens be slist geen geheelonthoudersorganisa tie is, maar alleen het alcoholgebruik bij wegverkeer bestrijdt een lijst je opgesteld met de meest gevraag de alcohol-vrije dranken in het Frans, Duits, Engels, Italiaans, Spaans en Deens. Ook de shetland-poneys zullen op dit concours hun best doen om het publiek een onvergetelijke middag te bezorgen. Zij zullen nl. in twee nummers rennen uitkomen en wel een nummer gewoon poneyrennen en een nummer poneyrennen met hin dernissen. Dat er met deze kleine eigenzin nige paardj es door veel oefenen en geduld toch veel te bereiken is, zul len de poney-ruiters van de afd. Venray deze middag aan het publiek tonen. Een nummer dat bij de jongste Oranjefeesten spektakulair was en deze middag bij jong en oud in de smaak zal vallen. Een ander hoog tepunt is dat de zo bekende dames Anny en Tiny van Doorne uit Deur- ne op dit concours een demonstratie dressuur zullen voor rijden. Zij ver wierven hiermede op andere natio nale en internationale concoursen grote bekendheid. Verder zal er nog een groots Pa rijs-springconcours verreden worden en zal er een keuring worden ge houden voor het bestgaande rijpaard en iedereen kan zo op prettige wijze kennis nemen van de mogelijkheden en moeilijkheden die zich bij paar- dendressuur voordoen. De vele prijzen voor de verschil lende nummers van dit concours zullen worden uitgereikt door de diverse autoriteiten welke zitting hebben in het erecomité. De algehele leiding van dit con cours is in handen van de Land. Rijver. St. Isidorus uit Venray in samenwerking van de heer C. J. Alles de Hoofdinstructeur van de L.L.R.B., terwijl de Techn. leiding in handen is van de heer W. Hen- drickx uit Grathem, die met zijn be kende paarden Pattrick en Byou op Nationale en Internationale, ja zelfs op Olympische wedstrijden zeer vele prachtige successen heeft behaald. Indien het weer nu maar geen parten speelt zal dit concours bij het ruitersportminnend publiek van Venray en omstreken zeer in de smaak vallen en hopelijk zal het een begin zijn van een traditie, die evenals vroeger, Venray een naam zal geven op het gebied van de ruitersport. Entreekaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar vanaf heden bij Café Zanders, Henseniusplein en Slagerij Verschuuren, Grotestraat, alhier. Het leven van een huurbaas is na de oorlog niet prettig geweest. Het is waarschijnlijk nooit prettig ge weest. Want voor de oorlog waren de huren beslist niet om over naar huis te schrijven en kwam hij ter nauwernood aan rente voor zijn geld. En na de oorlog toen de huren bevroren werden bevroor tevens de huurbaas. Dat is misschien de oorzaak ge weest dat de huurbaas uit dit dra ma een verbitterd mannetje is, die weinig plezier meer in zijn leven heeft, dat behalve door te lage huur prijs ook nog vergald is door huur ders,die allerlei eisen stellen, doch hun plicht op tijd de huur te beta len vergeten Neen, het leven was voor hem niet plezierig, zoals U ook kunt lezen in het verdere verhaal Op een van de weinig mooie zo merdagen die we kennen, besteeg onze huurbaas zijn fietsje om een van zijn minst prettige huurders er aan te herinneren dat hij enkele we ken achter was met de huur.En aangezien dit een zaak was van moeder de vrouw besloot hij maar 's middags te gaan en genoemde da me even onder vier ogen eens pre cies te zeggen, waar het op stond. Edochonze huurbaas had pech, want toen hij na een poos fietsen bij het nog al afgelegen huisje kwam, trof hij daar, tot zijn niet geringe verbazing, enkele buurvrouwen met de huurder in eigen persoon op het erf.... De goede man had er geen erg in dat de huurder juist de be langstellende dames aan het vertel len was hoever het „stond" binnen. Daar werd namelijk juist de ooie vaar verwacht en voor deze proce dure hadden de dames nogal be langstelling „Hé zegriep de huurbaas te gen de man, die op het punt stond vader te worden: ik mot nog vier waeke huur van ow hebbe Nu is dat geen zeggen als je op ACHTERSTAND OP LITERATUURGEBIED Het Hoogveld Instituut in Nijme gen heeft in opdracht van het Kath. Lectuurcentrum een onderzoek in gesteld naar de leesgewoonten van de scholieren op de katholieke mid delbare scholen. Het resultaat is nu niet bepaald verblijdend te noemen voor het literaire peil van de katho lieke jongeren, uit wie mettertijd toch ook onze leiders gerecruteerd zullen worden. Een boek als Arendsoog, dat onge twijfeld zijn verdiensten heeft als ontspannende avonturenroman voor de jochies, staat notabene nummer één op de ranglijst van de meest ge lezen boeken der scholieren uit de derde klas en hoger van de middel bare school. Van de studerende jon geren had men echter meer belang stelling verwacht voor die schrij vers, die iets te zeggen hebben en die hun kritische belangstelling voor het leven aanwakkeren. Maar het Hoogveld Instituut konstateert juist dat schrijvers als Mauriac, Böhl en Green ver in de achterhoede zwer ven van de belangstellingssfeer der studenten. Een ooi-zaak voor de „ge makkelijke" lectuurbelangstelling zal waarschijnlijk gezocht moeten wor den in de milieux, waaruit de stu denten komen en die blijkbaar de cultuur van het goede boek nog niet hebben ontdekt, de gezinnen name lijk, die pas sinds weinige jaren studenten aan het middelbare on derwijs leveren. De ouders in deze gezinnen hebben een bijzonder moei lijke taak hun kinderen te helpen bij hun studie, omdat zij zelf dat privilege niet hebben gehad. Daar naast menen wij echter ook in de uitslag van het onderzoek te moeten aflezen, dat onder de katholieken zelfs onder de studerende jongeren, er nog steeds afkeer bestaat om de veilige weggetjes te verlaten. Het katholieke middelbaar onderwijs staat hiervoor de duidelijke taak de literaire belangstelling der studen ten sterker aan te wakkeren dan tot dusver is gebeurd. SIGARETTEN EN LONGKANKER Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceerde onlangs, dat in 1962 in ons land 3142 mannen aan longkanker zijn overleden. Dr. L. Meinsma, directeur van het bureau kankervoorlichting, heeft in ver band met dit bericht van het CBS gewezen op de snelle toeneming van gevallen van longkanker bij de mannen. Voor de oorlog was de ziek te in ons land vrijwel onbekend: in 1925 nog geen 100 per jaar, in 1946 ongeveer 700, nu bijna het vijfvou dige. Van die mannen waren 53 pet. jonger dan 65 jaar en bijna 20 pet. jonger dan 55 jaar. Wetenschappelijk zal het absolute bewijs voor de stelling dat de toe neming van het sigarettengebruik het punt staat vader te worden en dat nog wel in een kring van be langstellende buurvrouwen, die wel iswaar met je te doen hebben, maar van de andere kant er niet voor op zij gaan om je morgen zwarter dan Oost Indische inkt te maken. De wordende-vader ontstak in woede en zei dat de huurbaas niks te „motte" had. Als er iets te „mot te" was, dan moest hij die „keet" maar eens laten opverven, want de nieuwe wereldburger, die op komst was, zou zich dood verschrikken van dat hele verveloze gedoe, alleen om dat een huurbaas te gierig was om wat luttele centen te besteden aan wat verf. De huurbaas poogde uit te leg gen dat een schilder tegenwoordig ook geen verfkwast in zijn handen neemt, laat staan er mee verft, als hij niet minstens 3gulden per uur kan ontvangen, zijnde een derde deel van de week-huur. Maar in tussen begonnen de buurvrouwen er zich mee te bemoeien, waarvan de een de verf van de raam af kraste en een ander de slechte kwaliteit van de deurverf aantoonde door er met een steen in te krassen. De huurbaas ontstak in woede over een dergelijke behandeling van zijn eigendom, schreeuwde tegen de buurvrouw dat ze „metter pote" van andermans goed af moest blijven en vertelde de huurder dat hij „zo meteens" naar de politie zou ren nen. Onder al die bedrijven door kwam des huurders vriend aan fietsen, vol belangstelling naar de nieuwe we reldburger. Toen bleek dat die nog niet gearriveerd was, was hij ken nelijk wat teleurgesteld, omdat het traditionele pilsje of borreltje tot zolang in de fles moest blijven. Daarom besloot hij zich voorlopig verdienstelijk te maken om zijn vriend te helpen in dit moeilijke uur en zich eens te gaan bezig houden met de huurbaas. Je bent per slot van rekening ook niet voor niets vriend en wellicht dat daardoor de hoeveelheid bier straks alleen maar groter zou worden. Hij vertelde de huurbaas precies wat voor uitbuiter zo lekker vers - 20 heerlijk handig 3 halve-Jiter flessen voor f. 1.50. wettig gedeponeerd VAN I tfm 15 AUGUSTUS GEOPEND 14-18 n lit. 20. II It Vele attracties oorzaak van de stijging der long kanker is .misschien nog niet gele verd zijn, maar wel neemt de ge fundeerde mening van veel medici toe, dat er intens verband moet be staan. hij wel was. somde de gebreken op van zijn vriends woning en keek toen hij daarmede klaar was, zelf verbaasd dat die woning nog over eind stond, nu hij alle slechte kwa liteiten eens vcorgecijferd had. En bij iedere fout, die hij noteerde, was hij een stap dichter bij de huurbaas gekomen, die eerbiedig een stap te rugtrad. Want vriend-lief ging niet alleen naar de 2 meter toe, zijn ar beid in de beton had hem een paar handen als schoppen bezorgd en een torso waar menigeen bang van werd. Aldus ook de huurbaas, die onder de litanie van gebreken telkens een stapje terug ging, z'n onwillig fietsje achter zich aan sleurend. Zo stond hij gauw genoeg weer op de grote weg en toen riep de „ge weldenaar: „En smaer um now aste mieterwent dat jong durft ge woon nie te komme assie dat lellik gezicht van ow ziet Er zijn om mindere dingen moor den bedreven. Dat ook des huurbaas' gal overliep was ook niet te verwon deren, zeker nief^als men bij die hele voorstelling dat hatelijk lachen van de buurvrouwen nog op de koop toe moest nemen. Hij week voor ge weld, maar toen hij ver genoeg weg was, stopte hij, draaide zich om en riep: „Smerrigge TarzanDaar van heeft de geweldenaar aangifte gedaan wegens belediging. Hij liep niet naakt rond met een luipaarden- vel en zo smerig was hij ook niet, want hij had zich extra gewassen voor de kraamvisite. De politierechter maakte er niet veel woorden aan vuil. Hoewel ner gens geschreven staat dat Tarzan een beledigend woord is, was het toch kennelijk de bedoeling geweest om beledigend te zijn. En zo kost het een week huur De huurbaas kijkt nog zwartgalli- ger de toekomst interwijl een uur na zijn vertrek op de plaats des onheils een nieuwe wereldburger voor het eerst in een zonnige we reld keekDat zo zonnig niet al tijd is bleek wel uit het gezicht van de huurbaas toen hij een tientje boete moest betalen Natuurlijk zijn er ook nog andere vragen. Welke invloed heeft b.v. de sterke motorisering met al die af gewerkte gassen? Is er b.v. een ver schil te constateren in de frequentie van longkankergevallen in de grote stad of op het plattelahd? Is er ook geen kwestie van pre-dispositie? De kankerkwestie is nog lang niet uit gezocht. Maar de stijgende cijfers vormen een harde waarschuwing aan het adres van de sigarettenrokers. Wel licht ook aanleiding om de rookge woonte te veranderen en zeker aan leiding om bij de nog niet rokende kinderen het roken zo lang mogelijk tegen te gaan. SAMENWERKING Men legt een Midden-Peelweg aan, breed en schoon. Een project waar men jaren aan gedokterd heeft. Maar dat men in Ysselsteyn nu een verkeersheuvel moet afbreken, om dat er schijnbaar niemand op de gedachte gekomen is, dat de tanks, die in het MOB complex ter plaatse zijn „opgeslagen" anders niet op de weg kunnen komen en niet vervoerd kunnen worden, toont op de eerste plaats aan dat er nog altijd geen voldoende samenwerking is en op de tweede plaats dat bij alle plannen, die er opgesteld worden, plannen makers ook niet onfeilbaar zijn, al schijnen ze soms die air over zich te hebben. Het wordt de doodgewone burger, die met deze plannenmakers dik wijls ook te doen krijgt, wel eens erg moeilijk aan die onfeilbaarheid te blijven geloven. Erger is dat hij het is, die tenslotte het gelag mag betalen GRONDPRIJZEN.... Ondanks soms erg optimistische geluiden blijkt de grondverwerving in onze uitbreidingsplannen in som mige gevallen niet vlot te verlopen. De kwestie van de grondprijzen speelt daarbij een grote rol. Men kan het misschien minder sociaal vinden van grondbezitters als zij hun grond niet wensen af te staan te- gende geldende prijzen, maar van de andere kant vragen zij zich af hoe het b.v. mogelijk is dat in La ren grond onteigend wordt ad 85,- per m2. Nu is Venray Laren niet, maar de Venrayse grondprijzen zijn dan ook een fractie van de Laren- se, waar men de grond nodig heeft voor wegverbreding. Natuurlijk spelen in Laren aller lei factoren mee, die in Venray niet meespelen, maar nogmaals de ver schillen liggen toch wel zeer erg hoog. Al kan men de normen niet vergelijken, de prijzen zijn ook niet te vergelijken, maar men krijgt er gens het idee, dat men daar in het noorden wel een tikkeltje royaler is, of zo men wil, socialer ■Pr Wij vragen nog steeds PERSONEEL ■^1 geschoold en vVy tt» ongeschoold 1 Aanmelden dagelijks - /JQ I I ook na werktijd - aan 17 Vi i'| de fabriek, bij de portiei N.V. INALFA VENRAY van zaterdag 19 juli 1913 Heden herdenkt de heer Hu- bert Janssen den dag, waarop hij 25 jaren lang onafgebroken het lid maatschap van den Gemeenteraad in Venray heeft waargenomen. Bij de schouw der Waterlossin gen in dezeg emeente werden we derom een twtintigtal grondeige naars bekeurd. De gemeenteraad van Venray vergaderde op 11 juli, waarin o.m. een verslag en balans van de Gas fabriek werd bekend gemaakt. In het afgelopen jaar werden ver bruikt 512.000 kg kolen, opleverende 141.076 m3 gas of 15.2°/o meer dan het vorige jaar. Het grootste gas verbruik had plaats 2 Dec. 1912, het kleinste 6 juli 1912. Er zijn aange sloten 326 meters voor lichtgas. De winst bedroeg 4448 mark tegen 894 mark in 1909-1910; 689 mark in 1910- 1911; 1792 mark in 1911-1912. De gedane concessie van 10 gratis lantaarns heeft men ingetrokken. Hierover is men nog doende in Ber lijn.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 5