S.V.y. NIEUWS GYMNASTIEK Ariaens-Kosman &Zn. DUIVENSPORT Belastingperikelen van bruidegom en bruid Tennisclub T0URN00I FIETSR0NDE SPORTDAG Atletieksucces Concours Hippique te Venray Vakantietijd L1 Rl AENS-ROYERS VRIJDAG 12 JULI 1963 No. 28 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VENRAY GROTESTRAAT 18 TELEFOON 1223 JAARVERGADERING Op vrijdag 19 juli a.s. 's avonds om 8 uur zal in Hotel 't Hert de algemene jaarvergadering worden gehouden. Naast de jaarverslagen van se- kretaris en penningmeester vormt het agendapunt Bestuursverkiezing de hoofdschotel. In een viertal va katures zal de vergadering moeten voorzien, terwijl 1 lid van het be stuur aftredend en herkiesbaar is. De namen van de door het bestuur voorgestelde kandidaten zijn ver meld op de persoonlijke uitnodigin gen die de leden thuisgezonden krij gen. Tegenkandidaten kunnen worden gesteld door tenminste vijf leden, mits hiervan vóór de vergadering schriftelijk kennis wordt gegeven aan de sekretaris met vermelding voor welke vakature(s) de kandidaat of kandidaten wordt(en) gesteld. Kandidaten moéten een schrifte lijke verklaring tekenen, dat zij ak koord gaan met hun kandidaatstel ling en een eventuele benoeming aanvaarden. Mogen wij rekenen op een massale opkomst? NIEUWS VAN ST. CHRISTOFFEL Het plotseling overlijden van onze geestelijke advisur, kapelaan Hey- mans, heeft ook ons zeer zwaar getroffen. Daags voor zijn heen gaan was hy nog de gehele avond te midden van het bestuur van onze vereniging, gaf aanwijzigin- gen en raadgevingen. Het valt ons zwaar dit grote verlies. Velen van ons gingen dan ook mede om hem de laatste eep te bewyzen. Zijn nagedachtenis zal dan ook steeds bij ons in hoge ere blyven. Turndemonstratie Zondag 7 juli gaf de gymnastiek vereniging St. Christoffel in samen werking met de turn en sportver. uit Straelen Did. een gymnastiek- en turndemonstratie in de speeltuin Vlakwater. Om 2 uur arriveerde de Duitse sportver. met 175 leden en asp. le den. Hierbij voegden zich nog 250 leden en asp. leden van de gymver. Sf,. Christoffel, voorafgegaan door de drumband van St. Christoffel. In optocht ging het naar de Speeltuin Vlakwater. De drumband kwam voor deze ge legenheid voor het eerst met haar nieuwe overslag trom uit. De op tocht was een prachtig geheel en trok zeer veel belangstelling. Bij aankomst in de speeltuin wer den beide verenigingen door de voorzitter van de kinderspeeltuin hartelijk welkom geheten. Hierna werden door de voorzitters van beide gymnastiekverenigingen woorden van waardering gesproken voor de ontvangst en de samenwer king. De voorzitter van St. Christof fel overhandigde aan alle medewer kers een draagmedaille als herinne ring aan hun bezoek te Venray. Hierna ging men over tot het ge zamenlijk optreden van diverse de monstraties door de dames- en he ren-leden. Dit optreden werd vaak beloond door het talrijke publiek met een gul applaus. Gewerkt werd aan brug, rek en op lange mat. In de pauze werd nog opgetreden door de drumband van het patro- Grotestraat 6 naat welke veel bijval oogstte. Het geheel mag dan ook als goed geslaagd worden genoemd. Na af loop gingen de gasten dan ook zeer voldaan huiswaarts. Door het be stuur van beide verenigingen werd samen nog een hele tijd gezellig door gebracht. P.D.V. DE VREDESDUIF A.s. zondag op de eerste vlucht der jonge duiven, is door de heer J. van Haren een beker geschonken voor de 2 snelste duiven van een juniorlid van beide Venrayse ver enigingen. Op de twee eerste vluchten is eveneens een beker te winnen voor de 2 snelste duiven van beide vluch ten. Deze beker is geschonken door J. Bastiaans en is te winnen door leden van beide Venrayse verenigin gen. Onze hartelijke dank aan deze schenkers. Let op: Het inkorven heeft plaats zater dag a.s. van 5.307 uur. Denk aan de Sanatoriumvlucht!. Prachtige prijzen a 25 ct. per duif. In te vul len in de laatste kolom. Tennisclub „Venray" telt thans 35 senioren- en 21 junioren-leden. Het bestuur werd definitief als volgt sa mengesteld: E. van Haaren, voorzit ter; H. Monnée, penningmeester; A. Frankefort, secretaris; Mevr. T. Cals jeugdaangelegenheden; M. Houba, Junior bestuurslid. De volgende personen hebben zich beschikbaar gesteld om op bepaalde tijden de jeugd met de eei*ste be ginselen vertrouwd te maken. Woensdagmiddag van 14.0015.00 u. Mevr. T. Cals; zaterdagmiddag van 14.00-15.00 u. dhr. Monnée; zaterdag middag van 17.00-18.00 u. dhr. van Haaren; zondagmorgen van 10.00- 11.00 u. dhr. Frankefort. Het ligt in de bedoeling volgend jaar reeds aan de competitie deel te nemen. Training in deze richting wordt derhalve op prijs gesteld. TOERNOOI In de eerste week van september zal een onderling toernooi voor se nioren en junioren georganiseerd worden. Nadere gegevens hierover zullen te zijner tijd volgen. In de week van 15 tot 22 juli zal een propaganda-avond met film 'ge organiseerd worden. Een grote op komst op deze voor ieder tennisspe ler belangrijke avond wordt zeer op prijs gesteld. Nadere mededelingen over tijd, plaats en programma volgen te zij ner tijd. MATER AMABILIS-MANOLI De Mater Amabilisscholen van Bergen, Gennep en Venray hadden dinsdagavond 9 juli hun jaarlijkse sportontmoeting in het sportpark te Bergen. De te spelen onderdelen waren: Estafettelopen, waarbij Bergen 4. Venray 2 en Gennep 0 punten be haalde. Voleybal: Bergen 4, Venray 2, en Gennep 0 punten. Tref bal: Bergen 2, Venray 2 en Gennep 2. Bergen kreeg de le prijs, een wandbord, met totaal 10 punten. Venray stond op de 2e plaats met 6 punten en Gennep op de 3e plaats met 2 punten. Alle deelneemsters kregen een deelnemersprijs. Tijdens de wedstrijden en de prijs uitreiking was er veel belangstel ling. Zondag 14 juli nemen de scholen ook deel aan de Diocesane Mater Amabilis-sportdag te Sittard. Jongeren Cursus Venray Dinsdag 16 juli is de getuigschrif ten-uitreiking, tevens ouderavond van de Jongeren Cursus in zaal San Damiano. Aanvang half acht. In Ysselsteyn wordt zondag 21 juli de wielerronde voor de Yssel- steynse kerk gehouden. Behalve voor echte renners (senioren en ju nioren) is er ook een wedstrijd voor de jeugd op gewone fietsen. LAND- EN TUINBOUWSCHOLEN TE VENRAY Vandaag wordt op de nieuwe sportterreinen aan de Leunseweg 'n interscholaire sportdag voor land- en tuinbouwscholen gehouden. Vijf Noordlimburgse scholen, Ot- tersum, Well, Venray, Horst en He- gelsom, zullen aan deze wedstrijden deelnemen. Behalve een voetbaltoernooi wordt een oriëntatietocht te voet en atle tiekwedstrijden georganiseerd. De vereniging'van landbouwonderwijs te Roermond heeft voor de school, die de beste prestatie levert een beker beschikbaar gesteld. De wed strijden beginnen reeds hedenmor gen om 9 uur. VENRAYSE LEVENSSCHOOL Een autobus vol zingende levens schooljongens kwam afgelopen zon dagavond de Kruisstraat binnenrij den. Zij hadden deelgenomen aan de jaarlijkse sport wedstrijden voor Limburg die deze maal in Weert werden gehouden. De reden van hun uitbundige vreugde was dat zij daar drie eerste, twee derde en één twee de en één vierde prijs in de wacht sleepten op verschillende atletiek- nummers. 4 x 100 m. estafette le prijs Levens school Venray. 100 m. sprint, le prijs J. Snijders, levensschool Venray. Verspringen: le prijs J. Snijders, levensschool Venray. 300 meter hardlopen: 2e prijs J. Janssen, levensschool Venray. 100 meter sprint 3e prijs L. Poels, Levensschool, Venray. 80 meter sprint 3e prijs J. Jans sen, levensschool Venray. 4000 meter veldloop 4e prijs M. Troisfontaine, levensschool Venray. Een leuk succes voor sportleider Vosbeek en zijn jongens. Deze twee foto's tonen de Venrayse Landelijke Rijvereniging „St. Isido- ros" en enkele poney's, welke a.s. zendag op het sporttererin van St. Servatius aan de Oostsingel een internationaal concours hippique hou den. Voor nadere bijzonderheden venvijzen wij naar een artikel elders in dit blad. Foto's: G. Kruijsen. De tijd van voorbereiding en de wittebroodsweken zijn voor de jong gehuwden dikwijls zo druk en ener verend, dat er praktisch geen tijd is om aan de gevolgen van het huwe lijk voor de belasting te denken. De gedachten-associatie is ook niet aan genaam, maar wel belangrijk. De fiscus is een medespeler geworden in de belangrijke gebeurtenissen van ons leven, dus ook in het huwelijk. Het huwelijk maakt man en vrouw in beginsel tot een fiscale eenheid. Dit wil zeggen, dat, te be ginnen met het jaar waarin de be trokkenen gehuwd zijn, hun inko mens voortaan worden samengesteld en daarmee wordt het bedrag aan te betalen belasting bepaald, waar bij de door het echtpaar reeds be taalde loonbelasting wordt verre kend. Aan dit vraagstuk zitten meer ha ken en ogen vast, dan men op het eerste gezicht zou denken. De rege ling kan voor- en nadelig werken, al naar gelang de positie waarin men zich bevindt. ENIGE CIJFERS Laten wij een paar voorbeelden noemen, gebaseerd op de tarieven vanl963. Van het eerste echtpaar heeft de man in 1963 9000,— ver diend, de vrouw 6000,Zouden zij vrijgezel blijven, dan betaalden zij over dit jaar, naar zuiver inko mens gerekend 1.702,836,— 2538,aan inkomstenbelasting. Wanneer zij nu in december trou wen, wordt het echtpaar over 1963 samen belast naar een totaalinko men van 9000,6000, 15.000,Hiervan mag 1/3 van het inkomen der vrouw 2000,wor den afgetrokken, zodat het belast baar bedrag 13.000,wordt. Hier over betalen zij 2237,belasting, zodat er een besparing ontstaat van 301,—. Gaan wij nu uit van een inkomen van 12000,voor de man, terwijl de vrouw studerende was en geen inkomen genoot. Zij besluiten even eens in december te trouwen. De man moet als vrijgezel van f 12000,- inkomen per jaar 2737,— belasting betalen. Zijn huwelijk brengt hem in tariefgroep II. Nu vraagt de staat van hem 1950,inkomstenbelas ting.. Door zijn veranderde burger lijke staat wint hij 787, DE AFTREK VOOR DE VROUW Het geheim van deze rekenkunst vinden wij in de progressie van de tarieven. Aangezien na liet huwe lijk over het kalenderjaar de inko mens der echtelieden samengesteld worden, komen zij in een veel ho gere inkomensgroep, waarover pro centueel een veel hogere belasting moet worden voldaan. De per 1 januari 1962 ingevoerde belastingaftrek voor gehuwde vrouw heeft daarin in zoverre wijziging ge bracht, dat sindsdien 1/3 van de ar beidsinkomens van de vrouw met 'n minimum van 500,en een maxi mum van 2000,voor aftrek in aanmerking komt. Deze regeling geldt dus ook voor alle vrouwen die na hun huwelijk blijven doorwer ken. Ook de gehuwde vrouwen die in het bedrijf of beroep van hun man regelmatig en in belangrijke mate meewerken, kunnen daarvan profi teren. In het laatste geval is het echter moeilijk om in een winkel bedrijf enz., waar de vrouw in mee werkt, het loon voor de vrouw vast te stellen. Hiervoor heeft de fiscus in doorsnee een bedrag van f 2250, aangehouden, zodat winkeliers voor het werk van hun ega 1/3 x 2250,- 750,van het inkomen kunnen aftrekken. Zijn zij van mening, dat het inkomensaandeel van hun echt genote veel hoger is, dan moeten zij dit bewijzen. Deze aftrekregeling voor de vrouw mag voor het eerst over het belastingjaar 1962 worden GETROUWD VOOR DE WET Denkend aan de huwelijkse staat moeten wij steeds uitgaan van het burgerlijk huwelijk. Het kerkelijk huwelijk, wordt door de fiscus niet erkend. Wanneer dus twee jonge roomskatholieke mensen in 1963 reeds „voor de wet" trouwen om na het verkrijgen van woonruimte een kerkelijk huwelijk aan te gaan, dan wordt vanaf dit jaar hun inkomen voor de fiscus samengesteld met af trek van een derde van het inkomen van de vrouw tot een maximum van 2000,— Het heeft geen enkel gevolg of nu dit echtpaar nog een jaar of lan ger apart blijft wonen. Voor de wet is menimmers een getrouwd paar. Wel is het mogelijk dat man en vrouw en elk een afzonderlijke aan slag krijgen voor het deel. dat zij elk tot het te betalen bedrag moe ten bijdragen. Er is al gepleit voor een extra fis cale verlichting van jonggehuwden in de eerste jaren van hun huwelijk. Daarmee zou gevallen als hierboven verlichting worden geboden. De re gering heeft aan deze verlangens tot heden nog niet willen tegemoet ko men. Met de bestaande budgettaire ruimte zou dit alleszins mogelijk zijn. EN DE MINDERJARIGEN? Er bestaan geen bijzondere bepa lingen en problemen voor degenen. die nog minderjarig zijn, aangezien het huwelijk iemand meerderjarig maakt. Wel liggen hier talrijke so ciale vragen, die echter in het kader van dit artikel niet behandeld kun nen worden. Evenzeer liggen er nog fiscale vragen voor degenen, die als studerenden een huwelijk willen sluiten. Daarvoor gelden trouwens ook wel een aantal niet-fiscale vra gen, die het beschouwen ten volle waard zijn. In het algemeen mag men ervan uitgaan dat voor de belastingdienst het inkomen van het gezin bepalend is voor het te betalen belastingbe drag. Onder dat inkomen wox-den niet de giften gerekend of de kos ten van levensonderhoud, die ouders of grootouders bijdragen om een jong gezin door een studieperiode heen te helpen. Wel hebben deze bijdragen gunstige fiscale gevolgen voor degenen, die deze bijdragen geven. Een doolhof van bepalingen maakt hier een afzonderlijke behandeling noodzakelijk. De reeds besproken groepen jonggehuwden kunnen ech ter uit het bovenstaande lezen dat de van beide zijden vóór het huwe lijk betaalde loonbelasting dikwijls na de gezinsvorming^gevolgd wordt door een eindafrekening. Nog even en de bouwvakkers leg gen de troffel neer en in de fabrie ken stoppen de machines. De oude ren volgen het voorbeeld van de kinderen en gaan vakantie houden. Een extraatje in de vorm van va kantiegeld zal hen daarbij willen helpen. Nu is het eigenaardig dat als je over vakantie begint, men vooral bij de ouderen twee totaal verschillen de meningen hoort. A. blijkt dan al maanden bezig te zijn met voorbereidingen,, heeft met kennissen al plannen gemaakt, een campingcar gehuurd en zal naar de Riviera of daaromtrent vertrekken, terwijl B (die hetzelfde verdient als A) je zegt dat de bruine het niet kan rukken, dat hij de kinderen niet kwijt kan, kortom niet op vakantie kan gaan. En gewoonlijk wordt dat met zo'n gezicht gezegd of hem het grootste onrecht wordt aangedaan en hij beslist met de vakantie niet verder zal komen als zijn tuintje, waar hij nu maar wind en weder dienende zijn vrije tijd zal probe ren kapot te slaan tot over een dag of 10 de fabrieksdeuren weer open gaan. Voor A. hoeven we dit stuk niet te schrijven. Hij heeft alle mogelij ke folders ,alle mogelijke inlichtin gen ingewonnen en weet precies hoe ver en hoe lang hij wel rijden moet om het doel te bereiken. Zijn spul len zijn in orde en niets en niemand houdt hem tegen op het grote mo ment dat de fabrieksdeur toe gaat. Maar voor B. willen we toch wel wat schrijven, dat misschien voor hem en vooral voor zijn familie de komende vakantietijd toch een pret tige tijd maakt, waarbij niet alleen hij zelf, maar ook z'n vrouw en kin deren eens uit de doodgewone sleur komen van iedere dag en een frisse neus gaan halen. Want daarvoor wordt hem toch vakantie gegeven. Dat hij eens weg komt uit dat gewone dagelijkse sleurleven .eens anders is als an ders. En al ligt Venray dan niet aan de Riviera, al zitten we niet te jodelen op bergen en zijn onze koeien ge woon rood-wit in plaats van bruin of grijs en al dragen ze geen bellen, toch is ook een vakantietijd in Ven ray wel door te brengen. Er is alleen voor nodig een paar ogen om te kijken en een fiets om verder te komen. We hebben in on ze gemeente een brok natuurschoon waar menig grotere plaats ons om benijden zou en wat is simpeler als het brood en het drinken mee te nemen en eens een dag uit te trek ken naar de bossen rond Merselo, eens gezellig te picknicken aan de bosrand en te profiteren van de rust en de stilte. Je te laten bakken in de zon, en ontdekkingstochten te doen door dit stukje rimboe, dat veel en veel mooier is dan U denkt. Geldt datzelfde niet voor de bos sen onder Oirlo ,voor de Geysterse bossen, waar men dagen dwalen kan. Natuurlijk staan er overal bord jes Verboden Toegang, daarvoor zijn we nu eenmaal in Nederland, maar als U met goede bedoelingen komt is er geen boswachter of een politieagent ,die U lastig zal vallen. Integendeel ,zij zullen U graag wij zen op het vele mooie, waar men te dikwijls achteloos aan voorbij loopt. En als U toch in de buurt bent, ga dan eens naar het Geysterse ven, waar men niets hoort dan de wind in de bomen en struiken, het klot sen van het water en het geroep en gefluit van de vogels; U geeft niets om natuurschoon? Dan bent U een arm mens, maar zelfs voor U is er heel iets anders. Ga eens kijken in onze kerken en kapellen. Naar de muurschilderin gen en ramen in de kerk van Leu nen, naar die witte kerk van Oirlo, naar het kunstsmeedwerk van Brom in Oostrum. Fiets eens langs de Beekweg naar het nieuwe kerkje in de Vredepeel en let eens op de weg- kruizen, kapellen en oude boerde rijen, die U overal elders bij ons ziet. U zoekt iets waar de kinderen meer aan hebben, ga dan eens een dag mee naar de speeltuin op het Vlak water. Laat Uw kinderen ravotten en houdt U die reebok dan eens in de gaten, die reeën, de konijnen. Kijk naar dat campingleven en het spel van de jeugd en doezel weg ondanks de drukte der kinderen. Fiets eens dwars door de Peel naar Elzendorp, waar ook een weer andere speeltuin op uw kinderen wacht Wat een prima uitstapje is er niet te maken naar de Maas, waar het voorbij trekken der boten, het spel van de waterliefhebbers en het wa tertoerisme en voor U en voor de jeugd steeds opnieuw aantrekkelijk zijn. Het oorlogsmuseum in Overloon biedt U herinneringen aan van een boze tijd en is voor de wat oudere jeugd een prachtige en ernstige aan vulling op hun geschiedenislessen, waaruit zij veel kunnen leren En wat verhindert U feitelijk om in deze vakantie eens kennis te gaan maken met de Lollebeek-verkave- ling, waarover U zoveel leest en U feitelijk alleen maar weet, dat het zoveel-en-zoveel miljoen gaat kos ten. Ga op het Schoor eens kijken, naar de aanleg van de nieuwe weg- kruising en fietst dan over het Veu len, langs Peelplan Zuid midden door die neuwe ontginningen. Ga een kijkje nemen bij de laat ste ontginning in de Heydse Peel en vergeet het Duitse kerkhof niet. Wat verhindert U feitelijk om nu eens wat beter kennis te gaan ma ken met onze kerkdorpen, die stuk voor stuk echt dingen hebben die de moeite waard zijn. Zo bekeken komt U feitelijk nog vakantiedagen tekort. Om de kosten hoeft U het beslist niet te laten U zelf krijgt een ander kijk op de gemeente en de streek waarin U woont, want bijv. een dagtochtje naar Arcen over de Rijksweg heen, via de Maasdorp enterug. een tocht naar de Plasmolen via de Rijksweg heen, langs Cuyck en Boxmeer te rug, dat zijn allemaal dingen, die geen geld behoeven te kosten.De boterhammen gesmeerd, moeder-de- vrouw doet het ook maar eens ge makkelijker aan en dan op ontdek kingstocht U hebt ook hier alle mogelijkhe den om er eens uit te zijn om eens anders als anders te doen, mits U maar wilt en mits U Uw ogen ge bruiken wilt om het schone te zien, waar U anders achteloos aan voor bij loopt. En wilt U verder, welnu er zijn met verschillende busonderne mingen prachtige dagtochten te maken zelfs tot diep Duitsland en België in. Mijnheer B. U hoeft dus beslist niet op te zien tegen de komende vakantie.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 11