Kerkelijke Diensten SNIJDT UW ZON ZORGVULDIG IN STUKKEN rob van haaren %ckt in en rond Venray Wie niet sterk is Wien de schoen NIET past van 23 tot en met 29 juni MFT PLASTIC-0P-V1LTTAPIJT VRIJDAG 21 JUNI 1963 No. 25 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG ^PEEL EN MAAS^ DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N V. VENRAY WCC1TRI A n VfinD UPWD A V PV HMCTDPlfFM ADVERTENTIEPRIJS 8 ct ptr mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 W EiEiIvDlvAU V UUIV V CillI\A I Efiv UIVIO 1 IvCiIVLll PRIJS PER KWARTAAL t 1.50 (builen Venray 1.75) PAROCHIEKERK VENRAY Priester der week: Pastoor Geerits Zondag: 3e zondag na Pinksteren. 6.30 Jos. Hendriks; 7.30 Schutterij Het Zandakker, Gilde St. Jan; 8.30 zekere intentie D.; 9.30 Hoogmis voor de parochie; 11 uur Jacq. van Op bergen en José Verheugen; 6 uur Avondmis W. Koppes. Maandag: 6.45 Wilhelmus Swag- hofer en overl. kinderen; 7.30 fam. Bloemen-Hendriks (Desselke); 7.30 Gerard Manders, Lambertus ei ouders 1 h.; 8.15 Mevr. Heynders- Seykens; 8.15 Deken Hanraets. Dinsdag: 6.45 overl. vader Thieien en zoon Alouis; 7.30 An toon v. Osch; 8.15 tot zekere intentie; 8.15 Jacq. van Opbergen. Woensdag: 6.45 Cath. Backus- Jeuken; 7.30 Marinus van Es; 8.15 José Kremer-Vullings; 8.15 Theo- door Lichteveld. Donderdag: 6.45 Pastoor Poels; 7.30 Jac. van Opbergen; 8.15 Mèvr. Drenth; 8.15 E. Mesemaeckers, A. Geenen en kindex-en 1 h. Vrijdag: 6.45 Th. Sijbers; 7.30 Phi lip Esser en echtgen. 1 h.; 8.15 ze kere int. R.; 8.15 J. Coenen. Zaterdag: 6.45 Marinus van Es; 7.30 Mevi\ Driessen-Ariëns; 8.15 pl. Hoogmis b.g.v. Patroonsfeest van de kerk; 8.15 overl. fam. Pelzer-Janssen en broer Teng; 9 uur zilveren brui loft de Bruin-Heesmans 1 h. Biechtgelegenheid van 5.30-7.30 om 7 uur lof. Zaterdag 29 juni feest van Petrus en Paulus. Naamfeest van onze pa rochie. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Rector Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 3e zondag na Pinksteren. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De Hoogmis om 10.15. De kollekte (2 in 1) voor kerk en de nieuwe kerk van pastoor Geerits; 7 uur lof met ovei'weging. Maandag: Geboorte van Joannes de Doper. Dinsdag: H. Gulielmus ,Abt. 9.30 plechtige huwelijksinzegening en H. Mis voor het bruidspaar Michiels- Lormans. 's Avonds 7.30 lof met ge beden. Woensdag: Mis van de 3e zondag na Pinksteren. Vrijdag: Vigilie van Petrus en Paulus, Apostelen. 7.30 lof met gebe den. 9 u. plechtige huwelijkssluiting en H. Mis voor het bruidspaar Jans- Beken-van Sinderen. Zaterdag: Feest van de H.H. Pe trus en Paulus, Apostelen. 8.30 ge zinsmis tot intentie van de aanwe zige gezinnen; 9.30 plechtige huwe lijksinzegening en H. Mis voor het bruidspaar Kcppes-Rongen; van 3— 8 uur gelegenheid om het Saciament der Biecht te ontvangen. Pastoor Geerits Beter een goede buur dan een ver re vriend! Pastoor Geerits gaat bou wen. Tonnen kost het. Als goede buur van ons willen we heel graag zijn kollekte voor a.s. zondag bij U aanbevelen. Bouwpastoor zijn is een vi'eselijk karwei! Verlicht zijn zor gen door heel goed te geven. Gun hem een glorieuze zondag. Misintenties Zondag: 6.30 Pater Casimirus en ouders; 7.45 overl. moeder; 9 uur Maria Millen-Laurensse; 11.45 ouders Bom-Maas en zoon Pierre; zijaltaar H. Mis voor Petronella Lau- rensse. Maandag: 7 uur Eva Wilhelmina Royen; 8.30 ovei'l. zuster. Dinsdag: 7 uur voor welslagen van een examen; 7.45 voor genezing van 'n zieke; 8.30 uit dankbaarheid; 9.30 Huwelijk Michiels-Lormans. Woensdag: 6.15 voor het welsla gen van een examen; 7 uur Karei Hendriks; 7.45 Mathijs Litjens en Johanna Wilms; 8.30 Mathilda Was- schen. Dondei'dag: 7 uur Elisabeth Pee- ters-Hoex en echtgen. D.O.; 7.45 ovei-1. fam. Loonen-Coopmans-Cus- ters; 8.30 voor 2 overleden moeders. Vrijdag: overl. ouders Tonen-Ver- meulen; 7.45 P. Spee, echtgen. en kinderen Gerlachus en Anna; 9 uur Huwelijk Jans Beken-van Sinderen. Zaterdag: 7.45 uitkomst in moei lijkheden; 8.30 Gezinsmis; zijaltaar: tot zekere intentie; 9.30 huwelijk Koppes-Rongen. Dienbeurten Acolythen Zondag 23 juni: 6.30 G. Jeuken, J. Evers, C. Evers, J. Meesters; 7.45: M. v. Rooy, H. Janssen, B. Peters, H. Bosch; 9 uur: A. Derks, H. van Gend, G. Philipsen, G. Verschuren; 11.5: P. Philipsen, G. v. d. Berg, J. Naus, K. Jeuken. Vrij: J. Rongen. Zondag 30 juni: 6.30 G. Jeuken, J. Rongen, J. Evers, C. Evers; 7.45: J. Meesters, M. v. Rooy, H. Janssen, B. Peters; 9.00 H. Bosch, A. Derks, H. v. Gend, G. Philipsen; 11.45 C. Ver schuren, P. Philipsen, G. v. d. Berg, J. Naus. Vrij. K. Jeuken. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 3e zondag na Pinksteren. 6.30 Communieuitreiken; 7.00 uur Vroegmis voor overl. fam. Poels- Janssen; 8.15 leesmis tot dankzeg ging fam. van Vegchel-Peeters; 10 u. Hoogmis voor de bekering van de zondaars; 7 uur lof met rozenhoedje. Maandag: Feestdag van St. Jan, patroonsfeest van onze kerk en pa rochie. Dag van devotie. 7 uur lees mis voor Maria Arts-Emonts; 8.15 Hoogmis ter er van St. Jan tot in tentie van hen die daarvoor bijdra gen. Na de H.H. Missen verering v. d. relikwie van St. Jan. Dinsdag: 6.45 leesmis voor Henri- cus van Helden; 7.30 gest. jaargetijde voor Johannes Janssen. Woendag: 6.45 leesmis voor overl. fam. Arts-v. d. Zanden; 7.30 gez. H. Mis tot int. van de Vee verzekering. Donderdag: 6.45 leesmis ter ere van de Moeder van Barmhartigheid, 7.30 Hoogmis ter ere van de H. An- tonius. Vrijdag: 6.45 leesmis voor Lam bertus van Meijel; 7.30 gez. H. Mis ter ere van het H. Hart. Zaterdag: feestdag van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Dag v. devotie. 7 uur leesmis voor Bertha van Dijck; 8.15 Hoogmis voor de pa rochie. Van 57 biechtgelegenheid; 8 uur Marialof. A.s. zondag kollekte voor de St. Pieterspenning. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 3e zondag na Pinksteren. 7 uur H. Mis tot zekere intentie; 8.30 Hoogmis voor de parochie; 10 u. overl. fam. Raedts-Verheijen; 3 uur Lof. Maandag: 7.30 gest. leesmis An- toon Broeren. Dinsdag: 7.30 gez. maanddienst v. Martinus Janssen. Woensdag: gez. maanddienst Peter Jeuken. Donderdag: 7.30 gest. gez. jaar- dienst overl. fam. Verheij en-Hen driks. Vrijdag: 7.30 overl. fam. Gerrits- Heijnen. Zaterdag: Feest van de Apostelen Petrus en Paulus. 7.30 gez. H. Mis tot zekere intentie (L.). Biechten van 6.30—7.30; 7.30 Marialof. In de kapel van St. Pasehalis deze week: Maandag: overl. ouders Zeegers. Dinsdag: Hendrikus te Fruchte. Woensdag: Jan Hendriks. Donderdag: Johannes Rongen. Vrijdag: Martinus Reijnders. Zaterdag: overl. fam. Strijbosch- Friesen. RECTORAAT SMAKT Zondag: 3e zondag na Pinksteren. 6.15 H. Mis tot zekere intentie; 7.30 voor Anna Maria Biemans-de Wit; 10 uur Hoogmis voor Hubertus Weijs. Kapel: 7.30 H. Mis voor de school jeugd; 3 uur lof. Maandag: feest van de H. Joannes de Doper. 6.30 en 7.30 gelezen H. Mis uit dankbaarheid. Dinsdag: 6.30 voor Louisa Waps- Verweer; 7.30 voor Pastoor Assel- berghs. Woensdag: 6.30 t.e.v. de H. Jozef; 7.30 voor zegen in gezin. Donderdag: 6.30 voor 'n zieke; 7.30 voor welslagen van examen. Vrijdag: 6.30 voor een speciale in tentie; 7.30 voor de gelovige zielen. Zaterdag: Feest van St. Petrus en Paulus. 6.30 H. Mis voor Priesterroe pingen; 7.30 voor de missie. Van 5 tot 5.30 gelegenheid om te biechten, tevens voor en na het lof van half acht. RECTORAAT VEULEN Zondag: 3e zondag na Pinksteren. 7 uur gelegenheid tot communice ren; 7.30 leesmis; 10 uur hoogmis voor de bekende intenties; 2 uur vertrek aan de kerk voor bedevaart gangers naar O.L. Vrouw te Ommel. Maandag: leesmis ter ere van St. Jan de Doper tot intentie. Dinsdag: verjaardag van de sterf dag van Mgr. Hanssen. Gedenkt, ook uw overl. bisschoppen in uw offer en gebed; leesmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van een gezin. Woensdag: gez. H. Mis Ier ere van St. Brigitta tot intentie. Donderdag: gez. jaargetijde voor zaliger Leo Heidens en echtgenote. Vrijdag: leesmis ter ere van O.L. Vrouw van Loux'des voor het wel slagen van de examens. Zaterdag: leesmis ter ere van het H. Hart van Jezus tot bijz. intentie. Biechtgelegenheid 's avonds van 7-8 uur. A.s. zondag is de 2e kollekte voor de St. Pieterspenning. capiflex I» bestand tegen krassen, morsen en schuiven kan niet krimpen of uitzetten Ie heel eenvoudig schoon te houden; géén wrijfwasl I* leverbaar in vele kleurschake ringen Is ongelofelijk voordelig ALUMINIUM JALOEZIEËN RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 3e zondag na Pinksteren. 7 uur vroegmis tot int. van fam. Cornelissen-Hendriks; 9 uur H. Mis met eerste en plechtige H. Commu nie tot int. van fam. Cornelissen- Jacobs; 3 uur plechtige hernieuwing der doopbeloften en Lof. Maandag: Geboorte van St. Jan de Doper: tot int. van fam. Claes- sens-v. d. Weijer. Dinsdag: tot int. van fam. Muij- sers-Janssen. Woensdag: tot bijz. intentie. Donderdag: tot int. van fam. Muij- sers-Vullings. Vrijdag: ter ere van het H. Hart tot int. van fam. Pubben-Janssen. Zaterdag: feest van de H.H. Pe trus en Paulus tot bijz. intentie; 29 uur Lof ter ere van Maria, koningin van de Vrede. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; zaterdag voor en na het Lof. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 3e zondag na Pinksteren. oOm 6.45 leesmis; 8 uur leesmis van dankzegging; 9.15 Hoogmis v. dank zegging; 10.30 leesmis voor de pa rochie; 3 uur kruisweg en lof. Maandag: 7.30 leesmis voor Hen- di'ik en Piet Claessens; 8 uur leesmis voor Albert Loonen. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Joanna Beclet, kindermis voor de meisjes; 8 uur leesmis voor Antoon Jennis- kens. Woensdag: 7.30 gezongen jaarge tijde voor Willem Arts en Gertru- dis Niessen; 8 uur leesmis voor een zieke. Donderdag: 7.30 leesmis voor pas toor Vostermans, kindermis voor de jongens; 8 uur leesmis voor Frede- rica Loonen-de Ponti. Vrijdag: 7.30 leesmis voor de over leden familie v. Vegchel-Hoeijma- kers; 8 uur gezongen dienst tot ze- kere intentie. Zaterdag: feest van St. Petrus en Paulus, dag van devotie. Om 7.30 leesmis voor Martinus Heesen: 9 u. hoogmis, gesticht jaargetijde voor Martinus Direks (Scheide); 's avonds van 77.30-biechtgelegenheid. Daar na lof. Kerkpoetsen: Mientje Philipsen en Truus Voermans. Accolythen: 6.45 N. Pijpers en M. Kusters; 8 uur G. Martens en H. Claessens; 9.15: J. v. Ooi, L. Weijs, L. Jenniskens en P. Litjens; 10.30: J. Jenniskens en A. Loonen. (Vervolg kerkberichten elders in dit blad). MOET SLIM ZIJN. Vlees bewaren bij temperaturen als die waarvan we met Pinksteren genoten is in deze tijd, waarin de koelkast steeds populairder wordt, voor vele mensen geen probleem meer. Toch zijn er nog tal van gezinnen, die zich de luxe van zulk een appa raat niet of nog niet kunnen per mitteren en die dus, speciaal met het weekeinde of met feestdagen, voor de vraag gesteld worden: hoe houd ik het vlees goed? Vlees kan, ook als men niet be schikt over een koelkast, goed be waard blijven door het met papier en al in een plastic zakje te doen en de lucht uit dit zakje te -;uigen tot het plastig geheel om het vlees sluit. Het zakje vervolgens goed afslui ten, zodat 'geen lucht meer kan toe treden. Op deze manier is de kans op bederf gering, blijven de vleessap pen behouden en het vlees is fris van kleur. VERGADERING VENRAYSE JAGERSVERENIGING Maandag j.l. vergaderde de jagers vereniging in Café In den Engel. Gezien de nog altijd niet zo heel plezierige situatie onder onze Ven ray se jagers moet gezegd worden dat deze vergadering een rustig en kalm verloop had en dat er on danks het feit dat er spijkers met koppen geslagen werden, toch nim mer wanordelijkheden zich voorde den. Men kent intussen de situatie. Door de nieuwe jachtwet, die intus sen alweer enige jaren oud is. werd als eis gesteld dat iedere jager over 40 ha aaneengesloten jachtterrein moet kunnen beschikken, wil hij in aanmerking komen voor een jacht akte. Nu zou dat in onze uitgestrek te gemeente niet zo'n grote opgave zijn geweest, als men zich aan de regels van het spel gehouden had. De situatie was toen namelijk zo, dat en de gemeente en de boeren de jachtrechten te vergeven hadden. Om te komen tot een zo goed mo gelijke verdeling van de jachtrech ten op de gemeentegronden gaf de gemeente het verpachtingsrecht over aan een inmiddels naast de jagers vereniging opgerichte stichting: Ja- gersbelang. De jachtrechten op de boerengronden waren door hun eige naars dikwijls overgedaan aan kerk besturen van de boerenbonden. Juist op deze boerengronden hadden de meeste van Venray s jagers hun jacht en het was voor hen dus zaak nu complexen van 40 ha te pakken i te krijgen Dat is allemaal niet zo verlopen als men had verwacht. Op de eer ste plaats waren verschillende- ja gers niet zo sportief om in samen werking met de jagersverenigin^ slechts een zodanig groot stuk te pachten dat zij, maar ook anderen de edele jachtsport konden bedrij ven (ze pakten wat ze krijgen kon den), maar op de tweede plaats wa ren verschillende grondeigenaren schijnbaar vergeten dat zij hun i-echten reeds hadden overgedaan aan boei*enbonden e.d. en tekenden zij (dus feitelijk 2x) contracten met jagers. Dat hieruit nogal complicaties voortkwamen is begrijpelijk. Toen de kruitdamp dan ook opgetrokken was bleken van de ruim 80 jagers uit onze gemeente een tiental geen jachtterrein te hebben en deze moes ten dus aan de kant blijven staan. Nu is dat niet zo prettig, maar de hoop was toen gevestigd op de Stich ting Jagei'sbelang, die immers nog het jachtrecht op gemeentegronden had te vergeven. Doch die hoop bleek ij del. Zeker had men links en rechts enkele stukken aan Venrayse jagers gegeven, maar de overgrote rest ging naar combinaties buiten Venray. Nu is dit laatste op zich geen drama, want hiervan profiteren praktisch alle jagers omdat deze „vreemde" combinaties hun jacht terrein zeer goed verzoi-gen, hier over een jachtopziener aan kunnen stellen en de wildstand niet alleen op peil houden, maar ook vergroten. Maar heeft men zelf helemaal geen kans, dan is het begrijpelijk dat men wel een tikkeltje jaloers naar deze jachtterreinen kijkt Er werden over en weer nogal lelijke gezichten getrokken en nog lelijker woorden gezegd en jaren lang is de stemming bepaald niet groots geweest onder de Venrayse jagers. Het idyllische van de jager uit de Velturrtse mars was bij hen ver te zoeken Dat intussen gemeente, politie en den aan deze soms onverkwikke lijke geschiedenis vol hadden laat zich begrijpen en hoe moeilijk de si tuatie was, bleek bijv. wel over duidelijk bij rechtsgedingen die over deze kwestie gehouden werden en waar zelfs de justitionele autoritei ten de zaak maar geseponeerd heb ben, eenvoudig omdat men er niet meer uit kon Er zat dus niets anders op, dan te wachten tot de nieuwe verpach ting van de jacht op de gemeente gronden aan de orde kwam en voor wat de jacht op de boerengronden betreft in onderling overleg tot een regeling komen. Op deze vergade ring bleek wel dat wat dit laatste betreft enige vooruitgang is geboekt, al zal het iederen duidelijk zijn dat de onderhandelaars namens de ver eniging niet bepaald een gemakke lijke taak hebben. Intussen bleek er bij het bestuur toch wel enig opti misme te bestaan en hoopt men uit eindelijk een keer de zaak in den minne te kunnen regelen. Doch hiermede is de zaak niet op gelost, want zelfs als de jacht op de boerengronden in onderling over leg beter verdeeld en geregeld kan worden, dan nog staan de Venrayse jagers aan de kant. Men vertrouwt er dus op dat bij de komende jachtverpachtingen van de gemeentegronden (via de Stich ting Jagersbelang) een groter deel van deze rechten ten goede zullen komen aan Venrayse jagers. En op dit punt was de vergade ring het wel unaniem eens, waarbij de verschillende commissarissen van de jagers vereniging ,die zitting heb- I ben in de stichting, uitdrukkelijk op het hart werd gebonden beter dan in het verleden de belangen van de Venrayse jagers op dit punt te be hartigen VRIENDELIJK VERZOEK Aan onze abonnee's die gewend zyn hun abonnementsgeld voor PEEL EN MAAS te voldoen door storting of overschrijving op onze girorekening 1050652, verzoeken wy vriendelijk om deze betaling te doen vóór 1 juli a.s. aangezien na die datum een post- kwitantie wordt aangeboden. Adm. Peel en Maas. Wij vragen nog steeds PERSONEEL a geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portiei N.V. INALFA VENRAY TREKKE HEM AAN Volgens een deskundig ondei-zoek naar het gebruik van schoeisel zijn voetklachten waaraan 80 pet. van de bevolking lijdt in vele geval len te wijten aan een verkeerde ver zorging van de voeten in de kinder jaren. Om het pad van de toekomstige wandelaars enigszins te effenen heeft de Goodyear Tire Ruber Company in America een brochure uitgegeven onder de titel „Steps in the right direction". Volgens deze brochure loopt de mens in zijn leven gemiddeld ongeveer 400.000 km en hoe hem dit zal afgaan hangt voor een groot deel af van het prille kegin. Een veel voorkomende oorzaak van la tere voetklachten is het verlangen van de meeste ouders om baby zo snel mogelijk op zijn eigen voetjes te leren staan. (Babys gaan heus wel uit zichzelf lopen als de tijd daar voor rijp is). Ook de gewoonte om behalve hemden, broeken en jassen ook schoenen op de „draag-jij-het-maar- af"-lijst te zetten, is er een die zich dikwijls zal wreken. Van de vele interessante tips in deze brochure vermelden wij nog: schoenen en sokken moeten langer zijn dan de voeten van het kind; slecht verzorgde voeten kunnen o.a. c-benen, x-benen en vergroeide tenen veroorzaken. Het „wriemelen" met de tenen is een van de beste voetoefeningen; meisjes hebben ongeveer 10 pet. meer last van hun voeten dan jon gens; het op blote voeten lopen op daarvoor geschikte plaatsen is uitstekend voor de voeten. Weer was er feest in de Vredepeel en voon de zoveelste maal stond dit jengste kerkdorp van Venray in de belangstelling. Nevenstaande foto geeft een beeld van de doop van de nieu we kickken. De plech tigheid werd ver richt door de H.E.H. Deken Loonen. Foto: G. Kruijsen.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 9