Overpeinzingen THOMASSEN Zorgen kinderen ASPECTEN VAN lanMóuwkudiet Bekendmaking Uit Peel en Maas Filmnieuws Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray brengen ter algemene kennis, dat bij besluit van Gedeputeerde Staten van Limburg van 11 maart 1963, 4e afdeling no. B 1400, is goedgekeurd het besluit van de raad dezer gemeente van 8 jan. 1963, no. 35, tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de weg, gelegen in het Zwart- water, deel uitmakende van de per celen kadastraal bekend gemeente Venray sectie K 81, H 2673 en H 2344 vanaf de buurtweg, kadastraal be kend sectie H no. 2778 tot aan het punt waarop bedoeld weggedeelte uitmondt op de weg voorkomende onder no. 122 op het tertiair wegen plan van de provincie Limburg (Beekweg). Ingevolge het bepaalde in artikel 12, 2e lid, van de Wegenwet ligt het goedgekeurd raadsbesluit van april 1963 af, gedurende veertien dagen voor eenieder op de secretarie, afde ling I, ter inzage. De aandacht wordt erop gevestigd, dat ingevolge het bepaalde in artikel 11a van de Wegenwet voor iedere belanghebbende uiterlijk tot de der tigste dag na deze aankondiging, van de beslissing van Gedeputeerde Sta ten beroep open staat op de Kroon. Venray, 18 april 1963. Burgemeester en wethouders van Venray Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. J. H. v. d. BOOM, loco-secretaris i DRANKWET Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis dat is ingekomen een verzoek schrift van Joseph Lambertus Oost veen, slager, wonende te Kampen, Oudestraat 212, om een tapvergun- ning voor de verkoop van sterke drank in het klein voor het pand Maasheseweg 93 te Venray. Binnen twee weken na dagteke ning van deze bekendmaking kan eenieder tegen het verlenen van de gevraagde vergunning schriftelijke bezwaren bij burgemeester en wet houders indienen. Venray, 8 april 1963. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. J. H. v. d. BOOM, loco-secretaris VERKIEZING TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Stemmen in 'n andere gemeente De burgemeester van Venray brengt in verband met de op 15 mei 1963 te houden stemming ter verkie zing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter openbare kennis, dat een kiezer op zijn verzoek wordt toegestaan in een andere gemeente aan de stemming deel te nemen. De kiezer, die van deze bevoegd heid gebruik wenst te maken, dient zich uiterlijk op 1 mei 1963 in per soon te melden ter secretarie van 'n gemeente voor het doen opmaken van een schriftelijke verklaring. Wanneer het verzoek door de bur gemeester is ingewilligd heeft de kiezer de keuze aan de stemming deel te nemen in de gemeente, waar hij op de dag van de kandidaatstel ling (2 april 1963) in het kiezersregis ter is opgenomen of in de door hem aangewezen gemeente. Venray, 2 april 1963. De burgemeester, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS. STEMMEN BIJ VOLMACHT De burgemeester van Venray brengt in verband met de op 15 mei 1963 te houden stemming ter ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter openbare kennis, dat gelegenheid bestaat tot het indienen van en ver zoekschrift om bij volmacht te stem men. Het stemmen bij volmacht is mo gelijk voor de kiezer, die vermoede lijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoekschrift wordt uiterlijk op 1 mei 1963 ingediend bij burge meester en wethouders van de ge meente, waar de verzoeker op de dag van de kandidaatstelling (2 april 1963) in het kiezersregister is opge nomen. Ter secretarie van elke gemeente zijn formulieren voor het verzoek schrift kosteloos verkrijgbaar; wor den nadere inlichtingen verstrekt. Venray, 2 april 1963. De Burgemeester Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS. KOOLTEELTRECHT Het Productschap voor Groenten en Fruit maakt bekend dat aanvra gen tot overschrijving van koolteelt- recht en aanvragen voor nieuw kool- teeltrecht bij de Bureaus van de di verse Voedselcommissarissen kun nen worden ingediend tot en met 30 april 1963. WORDT AARDGAS IN LIMBURG OPGESLAGEN In de Eerste Kamer heeft de mi nister van Economische Zaken Drs. J. W. de Pous medegedeeld dat de aardgasboring te Schildmeer (Gro ningen) een positief resultaat heeft gehad, zodat de bewezen aardgas reserve thans ongeveer 400 miljard kubieke meter bedraagt. De schat tingen van het totale aardgasvoor komen zijn echter nog aanzienlijk hoger. De ondergrondse opslag van aard gas, eventueele in verlaten mijngan gen in Limburg, is een onderwerp van studie bij de Nederlandse Aard olie Maatschappij (N.A.M.). In dit artikel willen we aandacht besteden aan één van de facetten van de Oudervereniging en wel: de nazorg B.O. (buitengewoon onder wijs). Zoals wel algemeen bekend zal zijn is er in Venray een school voor buitengewoon onderwijs. Deze school is bestemd voor kinderen, die moei lijkheden ondervinden op de lagere school, doordat er een mindere be gaafdheid aanwezig is. Niettemin moeten ze in staat zijn tot leren. Tempo en manier van onderwijs geven op b.l.o.-school is aangepast aan de capaciteiten van de leerlin gen. Door dit voor hen geschikte on derwijs worden de leerlingen uit eindelijk voor het volle leven aan gepast, zodat ze geheel of gedeelte lijk zelfstandig in hun levensonder houd kunnen voorzien en zullen ze een levensvreugde kennen, welke zij anders door minderwaai-digheidsge- voelens gemist zouden hebben. Er is op de B.L.O.-scholen, door de grote verscheidenheid van defec ten en karaktermoeilijkheden, een grotere variatie van kinderen en methodes dan op de gewone lagere scholen. Het is logisch, dat deze grotere variatie ook er toe leidt, dat na de school hulp moet blijven. De zgn. nazorg. Deze nazorg wordt vorm gegeven bij het zoeken naar geschikte arbeid, bij het ten alle tijde advies kunnen inwinnen van de sociaal paedagoge en door het openstellen van avond- vakcursussen. De nazorg is dus drie ledig te noemen: arbeid - begelei ding en vorming. DE ARBEID De betrokken onderwijskrachten uit de werk- en huishoudklas zijn wel in staat om, met inachtneming van de verstandelijke begaafdheid, wenselijkheden of mogelijkheden voor de toekomst aan te geven. Als de ouders er prijs op stellen wordt hun advies gegeven en zelfs voor plaatsing gezorgd. Daarnaast heeft de sociaal-paedagoge een gesprek met de ouders. Het Arbeidsbureau verleent medewerking waar nodig is. Zo wordt in samenwerking tus sen ouders-school e.a. een weg ge kozen .waarbij de wensen van de leerling, die de werkmaatschappij gaat betreden, in de mening van de beoordelaars meespreken. Na een 12V2-jarig bestaan van de school kunnen we zeggen gaan en kele leerlingen naar een fabriek; een ander gedeelte naar het klein be drijf (b.v. bouwbedrijf, woningin richting, schilder, land- en tuin bouw); voor enkelen is een beschut te werkplaats de aangewezen weg, hetzij als aanloop voor het gaan naar het vrije bedrijf, hetzij als blij vende werkmogelijkheid. De meisjes gaan na het verlaten der school voor het merendeel in 't huishouden en kunnen later Mater Amabilis- en Jongerencursus volgen. De begeleiding vindt niet anders plaats dan na overleg met de ouders, zonodig zorgt daarvoor de sociaal- paedagoge, die de leerlingen volgt in hun arbeidsomgeving. Cursussen kunnen verder helpen in de vorming voor het leven. Voor jongens is er de mogelijkheid tot het volgen van een ïandbouwcursus Verder avondcursus voor schilderen en hopenlijk in de toekomst het vol gen van I.TO. (zie vorig artikel). Ook op de Levensschool worden onze jongens geplaatst en geaccep teerd. In het verleden werden er in de winterma inden 2 x per weck cur sussen gegeven in algemene ontwik keling en handenarbeid. Wegens ge brek aan belangstelling, overwerk, sport en vervoersmodi ijk lv:den heeft men dit jaar ec'iter er van af moeten zien de cursus te laten door gaan. Door ;«l deze mogelijkheden wordt getracht zo /cel mugelijk geschoolde mensen een giede plaats te ver schaffen in de maatschappij. In het begin van dit artikel weid gesproken van B.O-nazorg, eert der faceten Ier Hideverenigmg. Het is echter geenszins de bedoeling o;n 't werk der S.G -nazorg aan te trek ken. Neen, de Oudervereniging wil slechts krachtig stimuleren om te komen tot een eigen overkoepelen de stichting, zoals bv. de Phis XII stichting m Deurae. Thans wordt de B O.-nazorg ver zorgd vanuit de Henri Bellet.ible- stichting tc Venlo. Door het te grote rayon (Venlo - Helden Horst. - Venray) is 't ons inziens onmogelijk dit grote werkterrein te overzien en directe kontakten te leggen en on derhouden. Een plaatselijke stich ting, zoals m eer. vorig artikel be doeld, zou meer doelmatig kunnen werken niet elïeen op 'r terrein van de geestelijk gehandicapten, doch ook de licna-ne'iik gestoorden zou den bijzonder zorg kunnen hebbi n. A II f - AïsiiÊMmmmi olU MttdUnui •t AKM foww»*» (-4 JUL1ANASIN6EL41 'tekf. 1061 (K«) HUISWERKPROBLEMEN Zolang er het huiswerkprobleem bestaat, zolang hebben vele vaders en moeders verzucht „och was daar eens een oplossing voor". De scho lieren en vooral die van het platte land in de grote plaatsen het voort gezet lager onderwijs volgen, moe ten hun huiswerk maken in de huis kamer met alle gevolgen van dien, er kan geen rust zijn er wordt ge geten, er staat de radio aan en voor al de laatste jaren de televisie. De noodzakelijke concentratie ont breekt. Of de studenten moeten op hun slaapkamer gaan of op de zol derkamer. De meeste na-oorlogse huizen kennen geen twee vertrek ken welke voor studie in aanmer king komen. In Maasbree was men het er over eens dat aan het huiswerkprobleem iets moest worden gedaan. Wie nu de geniale inval heeft gekregen werd ons niet medegedeeld, maar vast staat dat deze gemeente geen huis werkprobleem meer kent. Men heeft de eerw. Moeder Over ste welke ook de lagere meisjes school onder haar hoede heeft er direct voor weten te vinden en ook de rectoren van diverse onderwijs instellingen waren enthousiast over het ingediende plan wat inhield dat de jongens en meisjes welke moei lijk thuis hun huiswerk konden ma ken nu van 6 tot half 8 's avonds in de school kunnen komen, daar er voor hun een klas is regereserveerd. Altijd warm en de lessenaars zijn goed voor de jeugd van 15 tot 18 jaar. Er hebben zich een tiental mentors opgegeven welke bij toer beurt toezicht houden over de Maasbreese jeugd. Deze mentors hebben alle voortgezet onderwijs gehad dus kunnen als het nodig is ook nog de studenten helpen. Is dit ook niet een oplossing voor Venray waar dit probleem groter is dan menigeen denkt, ondanks het feit dat MMS, Gymnasium en Lyceum mogelijkheden voor studie geven. De Maasbreese kinderen betalen voor de te verlenen service 4 gul den per maand. Er zijn daar al stu denten welke gaarne deze 4 gulden betalen van hun zakgeld. TEGELSE STREEKZIEKENHUIS Het Tegelse streekziekenhuis staat in het teken van de uitbreidingen. Een geheel nieuw ziekenhuis is in aanbouw en zal in het begin van 1964 in gebruik worden genomen. De bouwperiode bedroeg ruim drie jaar. De wetenschap der electronica wordt hier toegepast om de patiënt te gerieven. Geen druk op de knop meer voor de patiënt welke hulp van de zuster behoeft, waarbij de zuster dikwijls een extra gang moest maken voor de patiënt dat te bren gen wat hij nodig had. Bij het nieu we systeem behoeft hij alleen maar in een microfoontje te zeggen wat hij nodig heeft. Zijn stem komt ver sterkt door ter ore van de centra- liste, welke dit weer doorgeeft aan de zuster van dienst. In de kinderafdeling staan tele foons de bezoekers ten dienste waar mee zij met de kinderen verbonden kunnen worden. In de toekomst zullen de patiën ten niet meer gebonden zijn, dat zij maar een zender kunnen beluisteren maar vieren dit zonder dat het de ander patiënten op de kamer of zaal stoort. Toch heeft het ziekenhuisbe stuur er naar gestreefd dat de mo dernisering alleen maar in de plaats mag komen waar de mens met ma teriaal in kontakt komt, waar de mens in aanraking komt met de mens zal alles bij het oude blijven. Wellicht dat dit Tegelse initiatief een voorbeeld is voor ons Venrays ziekenhuis. 12 MILJOENST INWONER EIND SEPTEMBER VERWACHT Volgens voorlopige gegevens ver meerderde de bevolking van Neder land in 1962 met ruim 168.000 in woners (tegen 165.000 in 1961). Wel was het geboorte-overschot in 1962 lager dan in 1961 (152.000 tegen 159.000), doch de buitenlandse mi gratie bracht een aanmerkelijk ho ger vestigingsoverschot (17.000 tegen 6.000). Het aantal gesloten huwelijken (93.000) was vrijwel gelijk aan dat in 1961. Het aantal levendgeborenen was iets lager dan in 1961 (246.000 tegen 247.000) evenals het geboorte cijfer per 1.000 inwoners (20.8 tegen 21^2). De sterfte was 6.000 hoger (94.000 of 7.9 per 1.000 inwoners te gen 88.000 in 1961 of 7.6 pet.) De in begrepen zuigelingensterfte (kinde ren beneden 1 jaar) is wederom iets gedaald (15.4 per 1.000 levendgebo renen tegen 15.5 in 1961). Het vertrekoverschot naar de z.g. overzeese emigratiegebieden bedroeg in 1962 ruim 4.000 (tegen bijna 5.000 over 1961). De migratie met andere Europese landen heeft over 1962 een vesti gingssaldo opgeleverd van ruim 2.000; die met de E.E.G.-landen een vertrekoverschot van bijna 600 per sonen. Rekening houdend met de gemid delde maandelijkse toeneming der bevolking over de laatste jaren kan behoudens bijzondere omstandighe den worden verwacht dat het inwo nertal van Nederland eind septem- tember begin oktober 1963 de 12 miljoen zal overschrijden. Krediet is uitstel van betaling. Het komt in de landbouw in vele vor men voor. Vroeger was contant be talen winst behalen, thans is dat wel anders. Wie te vlug betaalt lijdt renteverlies, (tenzij korting bedon gen kan worden) en komt in een moeilijker likwiditeitspositie. Ook de belastingwetgeving bevordert de kredietverlening. Een leverancier van veevoeder, kunstmest enz. mag, indien de krediettermijnen aanzien lijk overschreden zijn, op zijn vor deringen afschrijven. De- spaart belastinggeld uit en aangezien de meeste boeren later tóch zullen be talen, zelfs met rente, kan de vor dering een meevaller worden als de conjunctuur wat terugloopt. Er is één vorm van krediet ,die thans al gemeen de aandacht vraagt. Dat is de lening of het voorschot ter wille van de bedrijfssanering Ook dit saneringskrediet heeft ech' ter zoveel aspecten ,dat wij er hier slechts enkele noemen kunnen. Tijdsomstandigheden en regerings maatregelen maken de zaak echter aktueel. WAAR GELD LENEN EN WAARVOOR? De voorschotten van het Sane ringsfonds kunnen voor velerlei doeleinden aangewend worden. Men kan er liquiditeitsmoeilijkheden mee oplossen of nieuwe investeringen mee doen. Ook via het Borgstellings fonds kunnen kapitaalsgoederen (produktiemiddelen dus) worden ge financierd. Daarnaast kan men nog lening sluiten bij banken, financie^ ringsmaatschappijen, voederleveran ciers en particulieren. Bij liquidi teitsmoeilijkheden gaat het om de overbrugging van een periode van geldgebrek, die naar men aanneemt, slechts tijdelijk zal zijn. Het markt- herstel in de pluimveesector heeft al bewezen ,dat dit inderdaad voor kan komen. Toch moeten wij als voornaamste doel van het opnemen van krediet zien: het verhogen van de rentabiliteit van het bedrijf. Men moet het niet alleen van markther- stel, betere tijden enz. verwachten, want in dat geval is het bij de min ste tegenslag wéér mis en dan mees tal voorgoed. Daarom is het raadzaam vóór liet aangaan van een lening een voor- lichtingsdeskundige in de arm te nemen en samen na te gaan welke dingen veranderd moeten worden om de rentabiliteit te vergroten. Bij het pluimvee kan dat zijn: het ver vangen van vele kleine en verouder de hokken door één groot, liefst zo veel mogelijk geautomatiseerd, hok. Betere huisvesting bij varkens en rundvee, betere voederwinning, tijd besparende werkmethoden bij mel ken, voeren en uitmesten kunnen óók helpen. LAGE RENTE Financiering door een Boerenleen bank heeft één voordeel, nl. weinig kosten. De rentevoet is laag (ge woonlijk 5,5 pet.) en de aflossings- termijnen zijn redelijk. Meestal kan de aanvrager zelf bepalen bij welke maatschappij hij een eventuele ver zekering kan plaatsen. Rente en af lossing moeten aan het einde van het jaar betaald worden en de bij komende kosten en de provisies zijn slechts een kleinigheid. Bij aan schaffing van een machine, bv. een tractor, kan de importeur een te rugkoopverklaring afgeven voor twee jaar. In dat geval leent de Boe renleenbank vaak tot tweederde van het factuurbedrag. Wat velen als een nadeel voelen is echter het volgende. De krediet aanvrage moet eerst goedgekeurd worden door het bestuur. Dit kost nogal wat tijd en voorts zijn de be stuursleden meestal dorps- of buurt genoten. Zij krijgen dus min of meer inzage in de boekhouding van de aanvrager. Velen achten dat een zo groot bezwaar, dat zij aan de iets duurdere financiering door een han delsbank de voorkeur geven. Hier bij beslist één man, nl. de financie ringsspecialist en hij beslist gewoon lijk snel. Wel onderzoekt ook hij de .„economische gezondheid" van het bedrijf, maar hij is een vreemde. Voorts kent de handelsbank geen voederbinding. Speciaal aan dit laat ste moet wel even aandacht worden gewijd. Stel dat de aanvrager een varkensstal wil bouwen, een kip penhok of iets dergelijks en dat hiermede een extra voederemzet van 50 ton per jaar is gemoeid. Dan wordt de prijs van dit voeder een grote factor, bij gelijke kwaliteit, 'n Prijsverschil van bv. 2 ct. per kg is dan meteen een kwestie van duizend gulden meer of minder kos ten. Dat dit de financiering direct in een totaal ander licht stelt, zal duidelijk zijn. Tevens begrijpen wij nu, dat enkele grote bedrijven niet bevreesd waren voor het doen van grote investeringen toen zij de ze kerheid hadden, dat zij bij de voe derleverancier 'n behoorlijke kwan tumkorting zouden krijgen. STRIJD OM DE LEVERANTIE Sinds enige jaren is er een felle strijd gaande om de leverantie van grondstoffen aan de boer tussen coöperatie en zelfstandige handel, waarbij de kredietverlening èn de afzet betrokken zijn. Was het vroe ger meer een wedloop op het gebied van prijs en kwaliteit, thans is dat ander erbij gekomen en spreekt de service (hulp en voorlichting) even eens een duchtig woordje mee. Naar onze mening is dat een gunstig ver schijnsel. Het is beter dat men om onze gunsten vecht dan dat men er zich maar matig voor interesseert. De boer moet echter een goed on dernemer zijn en zijn beslissingen weloverwogen nemen. De kredietverlening door de voe derleverancier kan vele vormen aan nemen. Geld lenen komt minder vaak voor, maar men kan facilitei ten verlenen die op hetzelfde neer komen. De voederbinding is n alle gevallen aanwezig, maar de binding kan nog veel verder gaan. Het kan zelf9 zó ver komen, dat alleen de grond nog van de boer is, maar dat het hok, de inventaris en de dieren van de voederleverancier zijn. Dit is het loonmesten in optima forma, dat wij bij varkens en pluimvee tegen komen. Er is slechts één geval waar- van zaterdag 3 mei 1913 Over een gehouden raadsver gadering schreef men het volgende ingezonden stuk: „Klokke tien waren de heeren present, het nieuwgekozen lid Strij- bos incluis, vreemd kijkend naar de ongewone, voor hem zoo geheel nieuwe omgeving. Als na het gebed de voorzitter hem vroeg of hij be reid was de voorgeschreven eeden af te leggen, sprong hij op' en den rechterarm in de hoogte stekende, riep hij uit: jawel meneer de bur- regemeester, zowaar helpe mij God almachtig! De raad grinnikt en de voorzitter brengt den heer Strijbos aan 't ver stand ,dat dit nog een beetje voor barig is. Nu leest de voorzitter de eedsformules voor en de heer Strij bos, steeds de arm omhoog houdend, gelijk een seinpaal aan 't spoor, zweert, dat hij om tot raadslid ge kozen te worden, niemand een potje bier, sigaar óf een groschje gegeven had, zeer zeker tot spijt van zijn te genkandidaat en Co. Nadat dat eerste bedrijf was af gespeeld, vond de voorzitter het noodzakelijk voor een half uur in geheime zitting te gaan en werden de pers, mitsgaders het publiek, be staande uit een buurman des heeren Strijbos, waarschijnlijk gekomen om dezes evolutiën van nabij te volgen, met bekwamen spoed ter deure uit geëxpedieerd. Beneden gekomen, daar waar secretarie en politie bureau gevestigd is ,werd ons ver wonderd gevraagd „of 't nou al af- gelope was." Na de toedracht der zaak vernomen te hebben, stelde men ons de vraag: „of ze ons ok enne gros mit gegève ha'n, um ennen borrel te pruuve", wat door de hee ren, anders zo gul met subsidie, be paald vergeten was. Na verloop van precies 30 minuten werd de open bare vergadering heropend en was het publiek intusschen aangegroeid tot 2 man, die bij elk punt der wei nig belangrijke agenda, den heer S. allerlei telegrafische teekens gaven om ook eens wat te zeggen, wat de ze lekker vertikte, totdat hij opeens den voorzitter voorrekende, dat de weg OirloCastenray de slechtste der gehele gemeente was, waarmee de voorzitter het echter nog niet ge heel eens was. Toen men noodgedwongen beslo ten had om nieuwe schoolbanken aan te schaffen en nog een weinig over koetjes en kalfjes had gepraat, luidde de koster het Angelus en ging de raad deels pruuve, deels huis waarts. Voor een stampvolle zaal tra den de blinden uit Grave in Ven ray op met het drama „Om een kroon." Donderdag had de plechtige in zegening plaats van het nieuwe or gel in de Parochiekerk. Binnenkort zullen in de Peel alhier schietoefeningen gehouden worden door de Rijdende Veldarte- lerie. Te Venlo geeft het circus Pla- genbeek dagelijks voorstellingen. Als een bewijs, dat de veeprij zen hoog gestegen zijn en tevens als bewijs, dat te Merselo goed vee ge fokt wordt, diene dat door de vee houder H. B. een dezer dagen een koe verkocht werd voor den respec tabele prijs van 350 gulden. Jammer is 't zeker, dat dit pracht exemplaar voor onze veestapel verloren ging, daar tegenover staat, dat een doch ter hiervan van dezelfde B. in de a.s. zomer zal deelnemen aan de Haagsche tentoonstelling. Door Jac. Tillemans-Verbeeten alhier werd een nieuwe rijwielzaak geopend. Prijzen der rijwielen van 27 tot 100 gulden per stuk. Zuivere Holl. lijnkoeken wer den aangeboden a 12,per 100 kg en zuiver Lijnmeel a 10,per 100 kg. Heerenchroom bottines vanaf 4 tot 9 gulden. in wij dat bewonderen, nl. wan neer iemand die anders toch geen zelfstandig bedrijf zou hebben, aldus in loondienst treedt bij een fabriek! Een kwestie van smaak. De loonmester staat bijzonder zwak in geval van meningsverschil len en processen. Hij kan prettig samenwerken met zijn broodheer, maar hij kan door hem ook vrese lijk worden uitgebuit en gebruikt als stootkussen bij tegenslagen. Wij ge ven echter volmondig toe, dat er ook gevallen zn van bijzonder pret tige samenwerking tussen de „boer in loondienst" en de fabrikant. Het komt dus op de personen aan. Men late zich echter niet tot avonturen met vreemden verleiden. GEVAARLIJKE STAP Geld lenen van een financierings maatschappij is voor het agrarische bedrijf niet aan te raden. De loop tijd van de lening is veelal slechts twee jaar en doordat de rente tot in de laatste maand over de hoofd som geldt, is deze rente veel te hoog. De vaak maandelijkse aflossingen zijn zeer hoog en vaak niet op te brengen. Bedrijven die al op rand van het faillissement zweefden heb ben wel eens gebruik gemaakt van deze financiering in de vage hoop, dat er een wonder zou geschieden. Naar de afloop kan men wel raden. Een en ander is te vergelijken met het kopen op afbetaling van huis- huidelijke voorwerpen of toestellen welker bezit men zich feitelijk niet veroorloven kan. Leningen van particulieren, bv. familieleden kunnen natuurlijk wél op gunstige voorwaarden worden afgesloten, doch aangezien hierbij uiteraard ook niet zakelijke factoren meespelen laten wij ze buiten be schouwing. De nieuwste mogelijkheden in on ze reeks zijn de regeringsmaatrege len, dus het Saneringsfonds en de vergroting van het reeds bestaande Borgstellingsfonds. Deze maatrege len zullen toch wel betekenis heb ben, zelfs meer dan oorspronkelijk gedacht is. Want wat de 25 miljoen betreft wordt de limiet veruimd als de aanvragen dat nodig maken. Men aarzele dus niet van deze gelegen heid gebruik te maken. Nog steeds zijn er vrij veel landbouwers, die het „werken met eigen geld" ideaal achten. TWEE VRAGEN Toegegeven moet worden, dat on der deze groep vrijwel geen faillis sementen zijn gevallen. Het blijkt echter, dat het hierbij veelal gaat om kleine, of te lang klein gebleven bedrijven en dat zij heel vaak kre diet hebben door bijzondere banden met voederf abrieken, slachterijen en andere exporteurs. Onverschillig in welke vorm men krdeiet opneemt moet men zich toch altijd twee dingen afvragen. Het eerste is: welke lasten neem ik op mij? Het tweede is: draagt, het krediet werkelijk bij tot vergroting van de rentabiliteit van mijn be drijf? Men moet natuurlijk geen las ten op zich nemen als men er aan twijfelt of zij te dragen zijn als er tegenvallers komen. De vergrote rentabiliteit moet niet alleen tot uiting komen in gemak of tijdwinst. Die tijdwinst moet rendabel worden aangewend anders wint men nog niets. Het is te hopen, dat onze voor lichting in 1963 aan deze onderwer pen veel aandacht gaat wijden. Ofschoon de bedrijfsplanning wel niet met het begin van een nieuw kalenderjaar opgezet zal worden is het toch goed thans aan deze dingen eens aandacht te schenken. Want 1963 zal een jaar zijn, waarin aan het ondernemer zijn hoge eisen ge steld zullen worden. Vandaar dat wij met een van de geldelijke onderwer pen zijn begonnen. Gelukkig kan worden vastgesteld, dat de „nieuwe zakelijkheid" ook in de landbouw vorderingen maakt. LUXOR THEATER VENRAY PROLONGEERT DE LANGSTE DAG Het was niet mogelijk en toch gebeurt het. De resultaten in Ven ray overtreffen die van Ben Hur en het hoofdkantoor te Parijs heeft daarom besloten onverwijld een nieuwe copie beschikbaar te stellen. De ccpie die te Venray vertoond werd is woensdagavond naar Rotter dam gegaan en vrijdag komt er een ander copie in Venray, welke uit Deventer komt. Deventer stopt de voorstellingen, omdat de theaters daar gesloten worden vanwege de te hoge plaatselijke belasting. Daar om kan Venray nog voor één week de voorstellingen voortzetten. Omdat langs diverse scholen en instellingen het belang van deze film werd ingezien en zij deze film graag aan hun leerlingen wilden to nen, wat buiten de bioscoop niet mo gelijk is, is er naarstig naar een oplossing gezocht en gevonden. ALLE leerlingen der Venrayse scholen kunnen de film „De langste dag" door een speciale subsidierege ling tegen gereduceerde prijzen be zoeken. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen, om ook dc jeugd van Venray aan een belangrijk historisch gebeuren deelachtig te laten worden. Deze film die cultureel gekeurd werd mag aan Venrays jeugd niet voorbij gaan, opdat ook zij weten hoeveel leed en ellende de oorlog veroorzaken kan.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 6