Kederland ld op uw iaeck Verkiezingspot vol sociaal- economische mogelijkheden Verjaardag Koningin JULIANA Politierechter Hogen zij allen één zijn Levensschool tevreden over afgelopen jaar VRIJDAG 26 APRIL 1963 No. 17 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG ^PEEL EN MAASH DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WT?l*ïfRI A VHOP VPIMI? A V !?W OIWÏQTI?!* Ifï? W ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 L<liIVLIL/lU UU1\ V LjillVÜ 1 JJfll vJlTlO 1 l\L<I\Ljll PRIJS PER KWARTAAL f 1.50 (buiten Venray 1.75) OOK HUIZEN, LONEN EN PRIJZEN In het economische vlak zal in de komende parlementaire periode niet alleen gekozen moeten worden wie het tweede televisieprogramma gaat verzorgen, maar ook, of woningen door de gemeenschap of door de particulieren moeten worden ge bouwd met ander woorden: het is een belangrijke vraag of er doel bewust moet worden aangestuurd op kollektieve eigendom van woning bouwverenigingen dan wel op in dividuele eigendom van particulie ren. Het juiste antwoord op die vraag kan de aktiviteit en de kwali teit van de huizenbouw zeer beïn vloeden. Ons volk zal uit de resulta ten van de woningbouw tot heden een konklusie moeten trekken ten aanzien van de te kiezen bouw- koers. Meer dan ooit is dit vraag stuk aan de orde. De huizennood is torenhoog gestegen of gebleven. Het loonprobleem, waarbij aan het bedrijfsleven thans een grotere vrij heid is toegekend, zal ook in de ko mende jaren onze aandacht blijven vragen. Het centrale punt is daar bij de verdeling van de welvaarts- koek. Welk deel moet voor bespa ringen en investeringen worden aan gewend en welk deel kan worden geconsumeerd? Zal het aandeel van de loontrek- kenden in de welvaart ook relatief blijven stijgen? Zo ja, op welke wij ze moet dan dit aandeel worden toe gekend? Is daarbij een beslissende invloed van de overheid gewenst of kan dit geheel aan de inzichten van de betrokkenen worden overgelaten. De wijze waarop ka'n invloed uit oefenen op de uitkomsten. De uit komsten van de kamerverkiezing kunnen ook hiervoor richtingbepa- lend zijn, doch alleen wanneer de uitslag voor de bezetting van de- Tweede Kamer onmiskenbaar dui delijk is. PORTEMONNEE EN SCHATKIST Een verlengstuk van de hiervoor uitgestippelde loonweg vinden wij in die der bezitsvorming. Moet de overheid meer of minder ingrijpen bij de herverdeling van het natio nale inkomen en dito vermogen. Is de overheidsinvloed van thans daar voor voldoende of misschien te sterk? Het zijn de stemgerechtigden onder ons volk, die daarover beslis sen. De uitkomsten van de rege ringsgedragslijn op dit punt zijn be slissend voor het eigendomspatroon dat de staat der Nederlanden in de toekomst zal vertonen. Dit vraagstuk roept ook de kwes tie van de verhoudingen tussen gro te en kleine bedrijven tot nieuw leven. Moet de sociale structuur van ons volk in een richting gaan waar bij een beperkt aantal grote bedrij ven de boventoon aangeeft voor de kracht van onze economie of wordt die kracht veel groter wanneer de- bedrijven in meerderheid klein zijn met geestdriftige ondernemers, die dagelijks voortborduren op het thema van zelfverantwoordelijkheid en grote efficiency. Gezien de fusie- drang zou men geneigd zijn voor het eerst te kiezen maar leidt dit per saldo tot de grootst mogelijke wel vaart van een zo groot mogelijk aan tal individuen? Deze vraag is nu nog niet opgelost. De nieuwe volks vertegenwoordiging zal er een ge heel of gedeeltelijk antwoord op moeten geven! STAATSSTEUN VOOR IEDEREEN Op sociaal gebied zijn de puzzels niet minder groot. Gaan wij naar 'n verdere uitbreiding van de volks verzekering? Wordt de A.O.W. een minimum volksverzekering of moet zij een redelijke voorziening bieden voor de oude dag? Wij hebben de kinderbijslag op 'n nieuwe leest geschoeid. Zijn dit schoenen voor enkele jaren of voor een lange tijd? Over het probleem van de kinderbijslag voor allen is het laatste woord nog niet gespro ken. Er wordt gepleit voor een reser vering van 1 pet. van het nationale inkomen voor de onontwikkelde ge bieden. Is dit nodig, moet het meer of minder zijn, gaat het eigen ko ninkrijk (met Antillen en Suriname) niet voor en moet op de afdracht aan onontwikkelde landen meer of minder controle worden uitgeoefend. EERLIJK ONDERZOEK Als de kiezer van straks zich deze vragen voorlegt, zal hij bij nauw keurige sortering een groep vinden, die bij benadering zijn wensen het beste kan behartigen. Die politieke groep zal ook een antwoord moeten geven op de vraag of de belastingen Nog enkele weken scheiden ons van de verkiezing voor een nieu we volksvertegenwoordiging. Helaas is er in ons land geen sprake van een sprankelend politiek leven. Dit laatste begint meer en meer eigendom te worden van selecte groepen, die een levendige interesse tonen. Behalve de commerciële televisie, de zaak Van der Putten en de onteigeningen door het Landbouwschap zijn de po litieke vraagstukken reeds lang geen onderwerp van gesprek meer aan de gezinstafel. Dat is te betreuren, maar daar zou in berust kunnen worden, als men in net verenigings- of party leven op dit punt tevreden zou zijn Ook daar is echter niets dan lauwheid te bespeuren mogelijk met uitzondering van enkele plaatselijke af delingen, waarvan het bestuur de juiste toon heeft gevonden om de leden te pakken. op inkomen en vermogen met het oog op de te verwezenlijken doelein den te hoog, te laag of onvoldoende zijn. Deze kwestie speelt thans onder ons volk meer dan welke ook en er is voor het nieuwe bewind op het Binnenhof geen ontkomen aan om een antwoord te geven. Hieruit zien wij duidelijk dat ons volk sociaal- economisch voor grote beslissingen 30 april is het Koninginnedag. Een nationale feestdag, iedereen vrij, de vlaggen uit, feest een hele dag lang. Het programma voor de gemeente Venray krijgt U thuisbezorgd. We ondergaan het ieder jaar weer. Radio en t.v. hebben er hun handen aan vol, om nog maar niet te spreken over de talloze andere aktiviteiten die op die dag ontplooid worden. Veel mensen lopen er warm voor. Maar wat betekent Koningin nedag eigenlijk voor ieder van ons? Natuurlijk, iedereen kent onze Koningin. Van krantenfoto's en uit boeken en tijdschriften etc. Maar doet het ons ook wat? Velen zul len dan moeten antwoorden „wei nig", ook al zijn we er van overtuigd dat het een sympathieke vrouw is, een echte vorstin die met haar volk in alles meeleeft. Maar ze leeft zover van ons van daan, ondanks alle publiciteit. Per soonlijk kontakt met ieder van haar miljoenen onderdanen is nu eenmaal uitgesloten. Maar juist daardoor missen velen die binding, waardoor zij en trouwens heel de koninklijke familie meer voor ons zouden gaan leven. Kranten .tijdschriften, radio en tv komen ons in die behoefte echter al een heel stuk tegemoet. En van haar kant doet de Koningin al het mogelijke om juist die persoonlijke band tot stand te brengen die zo belangrijk is in een vorstendom. Haar ontelbare bezoeken aan alle delen van ons land, de herhaalde malen dat zij zich persoonlijk via ra dio of televisie tot heel haar volk richtte, waren evenzovele malen een poging om ieder van ons persoon lijk te bereiken. Wie herinnert zich niet de Kerst boodschap, waarin koningin Juliana terugkwam op het recente heengaan van haar moeder, prinses Wilhelmi- na? Hier was het geen hoofd van een koninkrijk, dat zich vanuit een ivoren toren tot de onderdanen richtte, maar een vrouw zoals zo- velen ,die na het zware verlies van haar moeder haar volk bedankte voor het betoonde medeleven, voor de vele blijken van deelneming die haar tot steun waren geweest. Juist de menselijkheid en niet al leen haar koninklijke waardigheid maken van Koningin Juliana zo'n geliefde vorstin. Het moet ieder van ons bij even nadenken duide lijk zijn wat koningin Juliana voor ons betekent. Zij is meer dan een staatshoofd. In haar taak van rege rend vorstin is zij één van ons, be zorgd om het welzijn van het haar toevertrouwde volk. Koninginnedag kan daarom geen zinloze vertoning zijn, die ons wei nig zegt. Zoals wij in kleinere kring feest vieren om de verjaardag van een familielid, zo is dat ook het ge val op Koninginnedag als wij in nationaal verband ons verheugen om de verjaardag van de moeder des volks, koningin Juliana. 30 april gaan de vlaggen weer uit. En terecht, Koningin Juliana viert dan haar 54ste verjaardag. Wij wen sen haar en haar gezin veel geluk en hopen dat zij de zware taak, die zij tot op heden op zo voorbeeldige wijze vervult, nog lang mag uitoefe nen. Daarbij zijn een wens van sterkte en Gods zegen eveneens op zijn plaats. staat, waarvan het zich helaas on voldoende rekenschap geeft. Houden wij ons ervan overtuigd dat wij de regering krijgen die wij verdienen en laten wij ons grondig overtuigen van hetgeen de partijen ons niet alleen als televisieprogram ma, doch onder meer op sociaal-eco nomisch terrein te bieden hebben Alleen dan verdienen wij ons stem recht. ADVERTEER IN PEEL EN MAAS De wegens mishandeling gedag vaarde dame trad voor de „rechter- tafel", opende de mond en begon af te lopen. De rechter schommelde wat in zijn papieren, leunde in zijn stoel achterover en begon verbaasd naar dit natuurverschijnsel te kij ken. De officier bezag haar alsof zij een marsbewoner was. Er kwam geen eind aan. Zij rebbelde en kwebbelde eindeloos door en zij droeg het nog slecht voor ook. Slechts de rechter had een middel om deze menselijke langspeelplaat stop te zetten. Hij greep de hamer, hief die op en slóeg er zo krachtig mee op de groene tafel, dat er een stukje ivoor afspatte. „Stop!" riep hij meteen. Midden in een zin ein digde de juffrouw met een soort van hik, alsof ergens in haar binnenste een vliegwiel zat dat nog een kwart slag doordraaide nadat de motor al was opgehouden. Het was een secon de heerlijk stil in de raadszaal en ongetwijfeld had de rechter in dit ogenblik het gevoel dat hij een der elementen beheerste. Er was sprake van een aan deze dame geadreseerde maar per abuis verkeerd bezorgde en geopende brief. Deze dame was daarop met die brief naar de politie gegaan en de juffrouw, die het schrijven had geopend, had „politieloper" gezegd. Van deze juffrouw had de vechter op zijn beurt een brief ontvangen, waarin de gang van zaken uitvoerig werd geschetst. Zelfs de verhoudin gen der grootouders werden er in genoemd. Tijdens het treffen waar bij het woord „politieloper" was ge vallen, had de verdachte de ander bij de haren gegrepen en, als men de brief mag geloven, op deze wijze en kele centimeters boven het maai veld geheven. Ruim twintig minu ten had het slachtoffer aldus ge zweefd doch zij waardeerde deze methode van schoenenbesparing niet. „Ze schrijft twintig minuten, maar 't zal wel een beetje korter zijn geweest", dacht de rechter. „On der zulke omstandigheden gaat de tijd nog al langzaam." Op de groene tafel lag een ver zegelde enveloppe met inhoud. Nochtans verschilde die inhoud zéér van die van de enveloppen met in houd die bij jubilea plegen te wor den uitgedeeld. Er zat haar in. Het haar dat aan het slachtoffer was onttrokken en dat door de verbali sant in beslag was genomen. „Dat kan best haar wezen dat ze drie jaar geleden al af heeft laten knippen", vond de verdachte. „U moet hier niet zulke nonsens komen vertellen", zei de rechter. „Volgens onze inlichtingen bent u een lastige tante. De hele buurt is bang voor u!" De verdachte maakte nu een moei lijk te omschrijven geluid in een vergeefse poging een schuldeloos vogeltje te intimeren, waarvoor nie mand enige vrees behoeft te koes teren. „Als u zo graag op een vo geltje lijkt, hebben wij hier achter nog een aardig kooitje voor u", zei de officier droog. Het kirren hield prompt op. De ontmoeting was nogal storm achtig geweest. Behalve de perma nent was er ook een lamp vernield, zodat een deel van het onderhoud in de duisternis had plaats gehad. Bij het licht van een zaklantaarn hebben de buren de beide dames la ter onder het meubilair vandaan geplukt. „Schande, dat volwassen mensen zich zo misdragen!", zei de officier. „Jullie zijn allebei even kinderach tig!", voegde de rechter daar aan toe. Vijftien gulden boete zal de kweb belende juffrouw moeten betalen, een vonnis dat haar kaken in be weging bracht met de snelheid van een ratelende specht. Het haar gaat niet terug naar de eigenares. Dat vervalt aan de staat. Misschien voor 't geval Vrouwe Justitie ooit een pruik zou begeren. 28 APRIL: HERENIGINGSZONDAG Bij de openingsplechtigheid van het Tweede Vatikaanse Concilie hebben we ook de vertegenwoordi gers en afgevaardigden van de met Rome geünieerde Oosterse kerken kunnen zien, patriarchen met prach tige kronen, scepters en gewaden. Wellicht is bij velen de vraag op gekomen: horen die er ook bij? Zijn dat ook katholieken? Inderdaad, al deze kerken vertegenwoordigen in het Midden- en Nabije Oosten de Katholieke Kerk. Zij zijn de voor hoede van de Kerk vooral t.a.v. de afgescheiden Orthodoxe kerken en niet-christenen, als Mohammedanen en Boeddhisten. Op Herenigingszondag 28 april vraagt het Apostolaat der Hereni ging speciale aandacht voor de Oos terse Kerken, die niet met Rome zijn verenigd, maar vooral diegenen, die de stap gewaagd hebben en weer met Rome zijn geünieerd. Deze kerken zijn: De Grieks-ka tholieke Kerk met 40.000 gelovigen, de Armeense Kerk met 175.000 ge lovigen, de Melkitische Kerk (375.000), de Maronitische Kerk (400.000), de Koptische Kerk (80.000), de Ethiopische Kerk (40.000), de Chaldeeuwse Kerk (180.000), de Syro-Malabaarse Kerk van Kerala (1 Vs miljoen gelovigen) en de Ma- lankaarse Kerk van India met 125.000 gelovigen. Deze kerkgemeenschappen of de zelfstandige kerken die reeds voor de scheiding zelfstandig waren heb ben een zeer moeilijke opdracht. Gebed en financiële middelen zijn dringend nodig om de opvoeding van de jeugd te bekostigen en gebouwen en instellingen van de Kerk in stand te houden. Zij moeten het kontakt tussen de nog gescheiden orthodoxe broeders en Rome bevorderen. Deze afge scheiden broeders omvatten ruim 200 miljoen christenen, die door hun s -cramenten, Mariaverering, tradi tie, credo en vele andere geloofs uitingen de apostolische geloofsleer belijden. Herenigingszondag is dit jaar tevens het feest van de Goede Herder, die zich bekommert om het ene schaap dat afgedwaald is. De scheiding tussen de Oosterse Kerken en de Kerk van Rome heeft zich heel langzaam ontwikkeld. Het is niet zo wat men de ene dag nog met Rome was verenigd en vol gens onze opvattingen het primaat schap van de Paus erkende en de volgende dag een schisma afkondig de. In de eerste christentiiden vormden zich groepjes, die vanuit de steden het christengeloof leerden, maar later onder hun eigen leider dit geloof beleefden. De gewoonten van de moederkerk bleven behouden, maar evelbij ko mende plechtigheden vermengd met inheemse gebruiken deden op ver schillende plaatsen een andere li turgie ontstaan en later onafhanke lijke kerken die zijn uitgegroeid tot patriarchaten. De centrale plaats van de bisschop was zeer belangrijk. Hij kondigde voor zijn streek be paalde richtlijnen, regels en canons af. De aldus ontstane aanpassing van de Kerk aan de verschillende stre ken en bevolkingsgroepen heeft in de eerste eeuwen nog geen schei ding doen ontstaan, de eerste chris tenkerken waren verbonden in een gemeenschap van liefde en geloof. De verscheidenheid in de eenheid kwam echter steeds duidelijker naar voren. Politieke en theologische moeilijkheden hebben sinds de 5e eeuw verschillende van deze chris ten-groepen van de Kerk losge scheurd. De eigenlijke breuk met Rome kwam in de 11e eeuw, de eeuw van het Oosters schisma, zoals men die graag noemt. De politiek heeft scheiding en ver vreemding daarna nog groter ge maakt. De keizer van Byzantium decreteerde wat de Kerk moest doen en laten, terwijl in het Westen de Kerk zich zelfstandig en los van de overheersing van Franse en Duitse keizers probeerde te maken. Er zijn wel pogingen gedaan om tot een heid te komen, maar de tegenstel lingen en de eigen baatzucht bleken te groot te zijn. Bovendien heeft de Oosterse Kerk een andere opvatting van eenheid. De Oosterse christen bidt voor de eenheid der Kerken. Bij hem leeft de gedachte aan een eenheid van de vijf grote patriarcha ten Rome, Alexandrië, Constantino- pel, Antiochië en Jerusalem. Deze vormen samen de leiding van de Kerk, waarbij aan de Paus als „pri mus inter pares" welwillend de ere- voorrang wordt gegeven. Het zal zeer moeilijk zijn deze verschillende opvattingen nader tot elkaar te brengen, maar misschien dat het Concilie hiertoe kan bijdragen. In ieder geval heeft men al meer be grip voor de Orthodoxen dan enkele jaren geleden en een scheiding van eeuwen kan door een Concilie niet ongedaan worden gemaakt. De met Rome geünieerde Kerken hebben recht op meer steun en begrip. Zij moeten te midden van andere Or thodoxen of Mohammedanen getui gen van de Katholieke Kerk. De Stichting R.K. Levensschool voor werkende jeugd te Venray e.o. is blijkens haar jaarverslag over het schooljaar 19611962 tevreden. Het aantal leerlingen is in dat schooljaar opgeklommen tot 128, dank zij de welwillende medewer king van het bedrijfsleven. Dit schijnbaar onverwacht groot aantal bracht moeilijkheden met zich in verband met de huis vesting. Van Servatius werd naar de verbouwde koestal in De Gouden Leeuw verhuisd, die intussen ook weer verlaten is, want nu is de school gevestigd in de barak op de Kruisstraat waar eertijds de inva liden-werkplaats gevestigd was. In genoemd schooljaar werd de heer Nielen als groepsleider be noemd, terwijl de heer Zriros door de N.V. Inalfa beschikbaar werd gesteld als sportleider. Hierdoor werd men weliswaar part-time1 krachten kwijt, die in het begin de spits hadden afgebeten, maar aan de ander kant was men nu verze kerd van een goede doorgang van het werk. Aan het einde van het schooljaar zegde de Aannemerspatroonsbond afd. Venray zijn medewerking op, zodat verschillende jongelui werk zaam in de bouwvakken, deze le vensvorming moesten gaan missen. De reden waarom is echter in het jaarverslag niet te vinden. Maar voor het overige is men best te spre ken over de hulp en de medewer king van het bedrijfsleven, waarbij vooral de kleinere bedrijven een goed voorbeeld geven. Diep gaat het jaarverslag in op het vormingswerk dat de levens school geeft en op verschillende mis verstanden, die ten dien aanzien nog bestaan. Duidelijk wordt nog eens gesteld dat deze school geen „leer- instituut" is, waarbij het er op oe eerste plaats om gaat een bepaalde stof uit het hoofd te leren, maar een levenshulpinstituut wil wezen, waar bij het accent zeer sterk gelegd wordt op de opvoeding er karak tervorming der deelnemers. Dit probeert men te bereiken door gesprekken over levensvorming culturele vorming, sport actualia en handenarbeid. De schoolleiding is zeer goed te spreken over het feit dat inmiddels een groep gevormd is, die één hele dag onderwijs geniet in tegenstelling tot andere, die het met 'n vier-uurs- programma moeten doen. Dankbaar konstateert het jaarverslag het goe de kontakt met de ouders der deel nemers, wat door huisbezoek en ouderavonden bevorderd werd. Een overzicht van extra aktivitei ten besluit dit jaarverslag, dat nog eens de hoop uitspreekt dat binnen afzienbare tijd de bouw van een eigen schoolgebouw naast de be staande ambachtschool mogelijk zal worden. Dat daarbij de financiën ook nog een rol gaan spelen is tus sen de regels door wel te lezen. ONZE „TOERISTEN INDUSTRIE" KAMPT MET HET KLIMAAT ZIELIGE VALSEMUNTERIJ Nederland staat nog maar op de achtste plaats op de ranglijst van toeristen trekkende landen in Euro pa. De Nederlandse concurrentie positie is zwak, omdat vele andere landen zeker in klimatologisch op zicht méér te bieden hebben. Het toerisme naar Nederland is geba seerd op het feit, dat ons land lan ge tijd een goedkoop-eiland in Euro pa is, maar deze positie wordt jaar lijks verder ondermijnd. Landen met veel vaster klimaat als Griekenland en Spanje zijn ons al danig aan het overvleugelen. Dat zijn woorden die staatssecre taris drs. F. J. W. Gij zeis van eco nomische zaken sprak. „Niet alleen het toerisme vanuit het buitenland naar hier moet wor den bevorderd", aldus de staatsse cretaris, „ook het binnenlands toe risme moet worden gestimuleerd. Door de sterke trek van de Neder landers met vakantie naar het bui tenland gaat een belangrijk deel van de miljoenenwinst aan deviezen uit het toerisme weer terug naar het buitenland. Vergeleken bij voor de oorlog ech ter is een belangrijke winst geboekt. Was het voor de oorlog zo, dat alle deviezen van reizende Nederlanders het land uittrokken en er vrijwel geen buitenlanders naar hier kwa men, tegenwoordig is het zo, dat on danks het feit dat tienduizenden Nederlanders meer hun vakantie buitenslands boorbrengen, toch de deviezenopbrengst van de buitenlan ders groter is. Er bestaat echter grote behoefte aan meer wetenschappelijk gefun deerde gegevens over het toerisme. Daarom heeft de regering 75.000,- beschikbaar gesteld voor een onder zoek en het maken van betere sta tistieken over het toerisme, waarmee Nederland hoopt zijn voordeel te kunnen doen. ZIELIGE VALSEMUNTERIJ Een 38-jarige kruidenier in Delf zijl is gearresteerd in verband met valsemunterij. De politie nam in zijn kelder een stencilmachine, pa pier, stencils, plakaatverf e.d. in be- De gearresteerde had in verband met een reclame-aktie stencils laten vervaardigen waarop papieren rijks daalders stroomden uit een hoorn des overvloeds. Een en ander bracht hem op het idee deze rijksdaalder biljetten in grote getale aan te ma ken. Na veel proefnemingen en bij zonder veel werk gelukte het hem het papier de juiste kleur te geven en de afdrukken zo te vervaardigen dat voor een leek in het haastige en drukke verkeer in een winkel de valsheid van zo'n biljet niet opviel. Via zijn toonbank bracht hij een tiental van deze waardepapieren in omloop. De aanmaak was zo slecht van kwaliteit, dat deskundigen in één oogopslag de valsheid konden onderkennen. De valsgeldcentrale stelde in sa menwerking met de rijkspolitie een onderzoek in, dat tenslotte leidde naar Delfzijl, alwaar de éénmans- munterij werd ontdekt en waar de MISSTANDEN BIJ BEJAARDENZORG P.T.T. AUTOMATISEERT kruidenier in hechtenis werd geno men. MISSTANDEN BIJ BEJAARDENZORG Het Provinciaal bestuur van Zuid Holland is geschokt door een jaar verslag over ontstellende toestanden in bejaardentehuizen in dit gewest. Het rapport dat is ingediend bij de Provinciale Staten in Den Haag is samengesteld door een inspectrice, die nog maar één jaar in dienst is. Zij heeft niet minder dan 73 bezoe ken afgelegd. Hoe mensonwaardig de oudjes in sommige tehuizen behandeld wor den, toont het rapport aan met een feitenrelaas, waaruit blijkt, dat er vier bejaarden wegens „ruimtege brek" permanent in een tuinhuisje moesten bivakkeren, terwijl elders enige verpleegden om dezelfde reden in een linnenkamer werden order- gebracht. Het verslag gewaagt ook van een chronische zieke ,die op bed lag in een vertrek waarin geen straaltje daglicht doordringt. Ge brandmerkt wordt voorts de situa tie van een vrouwenslaapzaal, die overdag als ,conversatiezaal" dienst moet doen. Verschillende verpleeginrichtingen voor ouden van dagen zijn onhygië nisch, terwijl ook de brandveilig heid vaak veel te wensen overlaat. Het toezicht op de bejaardentehui zen oefent de provinciale inspectri ce uit samen met een daartoe inge stelde commissie. Als de gesigna leerde misstanden niet snel verbete ren, zullen divere inrichtingen moe ten worden gesloten. P.T.T. GAAT VOLLEDIG AUTOMATISEREN Binnen 3 tot 5 jaar zal het gehele staatsbedrijf der P.T.T. volledig zijn aangepast aan de derde industriële fase: die van de automatisering. Hoewel het publiek er weinig van zal ondervinden, betekent dit bin nen de P.T.T. een welhaast revolu tionaire omwenteling van de aan elektronische rekenmachines aange paste bedrijfsvoering. Om een globale indruk te krijgen, kunnen we noemen: een totaal van omstreeks 62.000 werknemers; 1 mil joen girotransacties per dag; 8 mil joen inleggingen en 3 miljoen terug betalingen bij de spaarbank per jaar; 10 miljoen telefoonnota's; 6 miljoen nota's luister- en kijkgelden, voor de draadomroep ook nog eens 6 miljoen per jaar en bij het maga zijn nog eens 4 miljoen mutaties per jaar. Alle handelingen met deze miljoe nen „klanten" worden voorlopig via ponskaarten door het elektronisch brein verwerkt. Hiervoor heeft de PTT computors aangeschalt, waar van de grootste bij de centrale di rectie in Den Haag staat. Deze nr.a- chine, in 1961 aangeschaft, blijkt nu reeds te langzaam te werken en te weinig mogelijkheden te bicden. Momenteel is in studie welke ma chines sneller werken, een groter geheugen hebben en meer mogelijk heden bieden om de automatisering der PTT op grote schaal te kunnen uitvoeren.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 1