PRIESTERFEEST in Oirlo De stad zonder glimlach T.B.C. weer explosief? VROEG BIJ DE PINKEN Landbouwschap VRIJDAG 22 MAART 1963 No. 12 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WRPWRT A H VflflR VF1MP A V PM DM^TRPlfPN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 V» ErJuIiDLiiL/ V WUI\ V Crll AA I lull WIVIO 1 IVlulXlull PRIJS PER KWARTAAL 1.51 mm. ABONNEMENTS- ,50 (buiten Venray 1.75) Het is een blij en druk feest geworden dat 40 jarige priester jubileum van Pastoor Vervoort in Oirlo. Een feest van heel de Oirlose gemeenschap dat zijn herder wel op een buitengewoon gulle-en prettige wijze heeft geëerd. (foto G. Kruijsen) Dat begon al in een feestelijk ver sierde parochiekerk, waarin Pastoor Vervoort met assistentie van de H.E. Heer Deken als presbyter assistens en de Paters Muyser en v. d. Ster ren al diakens een plechtige H. Mis van dankbaarheid opdroeg, waarbij zowel het kerkkoor als de gemengde zangvereniging het muzikale gedeel te verzorgde. Het laatste zong de Missa B re vis in D-dur van Mozart op werkelijk keurige wijze. Een van de paters Redemptoristen, die als voorberei ding op het feest de H. Missie in Oirlo gepreekt had, hield de feest predikatie, waarbij hij de priester als middelpunt van het parochie leven stelde. HULDIGING. Voor het zover was ,was de jubi laris in een stoet waarin praktisch het gehele Oirlose verenigingsleven meetrok langs de feestelijk versier de straten naar Oirlo's parochiekerk geleid. In eenzelfde stoet werd hij na de H. Mis, vergezeld van zijn fa milie, gebracht naar zaal Rongen, waar de voorzitter van het feest comité, de heer M. v. d. Sterren, de feestelijke huldiging inleidde. Het was vol in zaal Rongen toen het oudste lid van het kerkbestuur, de heer J. v. d.. Sterren, namens de parochie gelukwensen kwam aan bieden. Hij herinnerde er aan Pas toor Vervoort een kwart van zijn 40-jarig priesterleven in Oirlo heeft doorgebracht en vooral in Oirlo veel en nuttig werk heeft verricht. De door oorlogsgeweld vernielde kerk was in zoverre hersteld dat ze ge bruikt kon worden, maar het was de jubilaris, die de nieuwe toren mocht bouwen. In dit verband wees de heer v. d. Sterren op de grote edelmoedig heid van de parochianen, die al leen al voor dit doel 25.000, bijeen brachten via huis-aan-huïs- collectes. Doch behalve de torenbouw wist Pastoor Vervoort, mede dank zij de hulp van oud-Oirlonaren een prach tige nieuwe doopkapel te bouwen, terwijl het interieur van de kerk werd versierd met enkele glas-in- loodramen, een nieuw hoofd- en Ma- ria-altaar en een nieuw orgel. Ten slotte getuigt het nieuwe jeugdhuis voor de zoveelste maal van de bouwactiviteit van de jubilaris. Maar voornamer nog dan deze materiële dingen is de geestelijke leiding, die Pastoor Vervoort in zijn steeds groeiende parochie heeft ge geven en die enigermate af te lezen is uit de cijfers van doopsels, hu welijken en begrafenissen. Als dank voor dit alles heeft de Oirlose bevolking wederom diep in zijn beurs getast om een harte- wens van de jubilaris te verwe zenlijken nl. een nieuwe kruisweg in Oirlo's kerk. De heer v. d. Ster ren kon namens de parochie het formidabele bedrag van 3300, aan de jubilaris overhandigen, waarbij hij de hoop uitsprak dat het gouden feest van pastoor Ver voort in dezelfde prettige sfeer, onder dezelfde omstandigheden zou worden gehouden. De heer Claessens, hoofd der school, bood als voorzitter van de kontakt- kommissie van alle Oirlose vereni gingen namens deze in een hoogge stemde rede de dank aan voor alles wat de jubilaris in en buiten de kerk gedaan heeft. Hij sprak de hoop uit dat de fanfare en de gemengde zang vereniging, die deze feestelijke her denking zo prachtig opluisterden, iets van deze dank zouden vertolken. SAMENWERKING VOORNAAM De H.E. Heer Deken had het op prijs gesteld naar Oirlo te zijn uit genodigd, waar de samenwerking tussen de mensen zodanig is, dat een pastoor er een bouw aktiviteit ont plooien kan ,die menig ander ja loers en naijverig maakt. Als deken en als vriend wilde hij Pastoor Vervoort komen danken voor alles. Voor zijn kunstzinnige en fijne smaak, waarmede hij het huis van God heeft ingericht en versierd, maar vooral voor zijn zorg voor het geestelijk welzijn voor de aan hem toevertrouwden. Hij feliciteerde de Oirlose gemeenschap met dit feest, dat weer eens te meer een bewijs is van de onderlinge samenwerking en verstandhouding', maar vooral van hun grote waardering voor de pries ter. Het heeft er soms de schijn van dat in deze moderne tijd het pries terschap devalueert, aldus de heer Deken, daarom doet het juist zo goed in een plaats als Oirlo weer eens te zien en te merken dat daar de pries ter nog altijd gezien wordt op de eerste plaats als plaatsvervanger van Christus hier op aarde. Met de wens dat men deze onderlinge verstand houding en deze liefde ook in de toekomst zou weten te bewaren, be sloot Deken Loonen zijn felicitatie. VOORTREFFELIJKE EIGENSCHAPPEN De Burgemeester, die met zijn echtgenote ook op deze officiële re ceptie was, wees er op dat Pastoor Vervoort bij zijn inhuldiging gewe zen had op al het voortreffelijke wat Oirlo te bieden had. Hij heeft toen echter er bij vergeten te vertellen dat Oirlo ook een zeer goede pastoor heeft. Een pastoor, die de herder is in een zeer bijzonder kerkdorp, dat immers tot 1800 een zelfstandige ge meente was, iets wat men in oude kadasterstukken nog wel eens terug vindt. Dat verhindert echter niet dat de banden tussen Oirlo en Venray zeer goed zijn, wat voor een deel zeker aan de pastoor te danken is, die ook hier ,als in zovele dorpen in het Limburgse land de spreekbuis is van de gemeenschap. De taak van een pastoor is niet licht zeker niet in deze tijd van een jachtend en een beslommerend be staan. Het valt dan niet mee om tel kens opnieuw de mensen de weg naar de hemel te wijzen en daar naast raadsman te zijn voor velen. Dat Pastoor Vervoort zulks is ge lukt is intussen wel gebleken en hij wenste de jubilaris nog vele jaren in goede verstandhouding met zijn pa rochianen. Pater Muysers een van de vier missionarissen, die het feest door hun aanwezigheid opluisterden,, sprak namens deze een woord van gelukwens en belichtte de figuur van de priester in de parochie als de middelaar tussen God en de mensen, een taak, die ook de missionaris tel kens opnieuw beleeft. OVERROMPELD. In een geestig slotwoord dankte Pastoor Vervoort voor dit prachtige feest. Hij dankte voor het schitte rende feestgeschenk, maar nog meer voor de liefde en trouw, die hieruit spraken. Overrompeld door de goed heid en waardering, die hij had on dervonden, viel het hem moeilijk al le Oirlose mensen te danken, die vanaf de dag van zijn komst naar Oirlo tot op heden immer volgzame mensen geweest waren en nog zijn. Het feest van heden, aldus Pastoor Vervoort, is een van de hoogtepun ten van mijn leven en ik ben U al len daar zeer, zeer dankbaar voor. Het gemengd koor en de Oirlose fanfare hadden de muzikale omlijs ting van deze huldigingsbijeenkomst voor hun rekening genomen en ze deden dat met een opmerkelijk elan. Na afloop van deze huldiging be gon de receptie, waarbij behalve de Paters Muysers ook de missionaris sen v.d. Sterren en Classens acte de présence gaven, even goed als alles pastoors uit het Dekenaat, alsmede de oud-pastoor van Castenray Pas toor Geurts, Pater Gardiaan van het Minderbroedersklooster, de heren wethouders der gemeente, Deputé Achten, het Statenlid Laurensse, Br. Overste van Huize St. Servatius en vele andere gasten. Het was een lan ge, lange rij, die Pastoor Vervoort geluk kwam wensen, terwijl vele cadeaux en bloemen een en ander nog een feesteliike cachet gaven. BEZOEK AAN OOST-BERLIJN ZELFS DE BUFFETJUFFROUW CONTROLEERT JE GELD Bij Checkpoint Charlie is de door gang voor de buitenlanders, die Oost-Berlijn willen bezoeken. Hier is een onderbreking van de muur, die Oost-Berlijn van de westerse helft hermetisch afsluit. Maar de 7- voudige controle bij deze grenspost maakt de doortocht even moeilijk en zo mogelijk veel tijdrovender. Ken nissen in West-Berlijn hadden al ge zegd op minstens een half uur te rekenen voor de intensieve concrole der Oost-Duitse politie. Het werd ongeveer 3 kwartier. De West-Berlijnse politieman be keek onze pas vluchtig en liet ons wuivend door. Gedwongen door la ge muurtjes reed de chauffeur onze wagen zigzaggend naar de Oostduit- se controle. Een Oostduitse politie man wees de plaats waar de auto moest worden neergezet. En terwijl wij een laag, lang gerekt noodge- bouwtje binnengingen, begon hij meteen met de intensieve controle van de wagen. Onze pas werd door de politieman achter het loket langdurig bekeken. Hij keek naar de foto en naar ons gezicht. Nog eens. Toen begon hij te vragen, of en hoeveel geld wij bij ons hadden en andere voorwerpen, die van betekenis konden zijn zoals een camera e.d. Alles werd nauw keurig opgeschreven. Pas en notities hield hij. Wij kre gen een klein bonnetje met een cij fer. Twintig minuten moesten wij wachten. Toen werd ons nummer afgeroepen. Weer een controle of de foto in de pas werkelijk klopte met ons gezicht, nu door anderen. Daar kregen wij de mededeling, dat wij ons geld eventueel aan een loket verder konden wisselen. Minstens vier man waren met onze pas druk bezig geweest. Aan het volgende loket kregen wij oost-marken tegen een koers van 1 tegen 1 ofschoon de werkelijke waarde dicht bij 1 westmark tegen 4 oostmarken ligt. Een flinke bijver dienste voor de Oostberlijnse repu bliek. Wij konden naar buiten, terug naar onze auto die in onze afwezig heid grondig geïnspecteerd was. Weer die zigzagtocht nu naar de afsluitbomen van Oost-Berlijn. Daar stond een politieman, die intensief onze passen controleerde en er het bonnetje uithaalde, dat de vier bin nen erin hadden gelegd. Administra tie en controle waren nu rond. De slagbomen gingen op. Wij waren in Oost-Berlijn: lange, brede straten met praktisch geen verkeer. Een enkele ouderwetse auto, meestal de Wartburger 2-tac- ter. Wanneer wij een grote auto za gen, hetgeen 2 keer gebeurde, dan was het de Russische Zis met het CD-kenteken van het Corps Diplo matique. Over Oost-Berlijn zelf willen wij kort zijn. Ondanks het feit, dat de ze communistisch bestuurde stad de etalage is van hetgeen het commu nisme in Oost-Duitsland presteert, maakt zij een trieste indruk van ar moede. Daaraan kunnen enkele nieuwe gebouwen niets veranderen. Maar daarboven uit overheerst nog de beangstigende indruk van onvrijheid. In Oost-Berlijn heb ik niet één mens ongedwongen en vrolijk zien lachen. Het grote warenhuis liet in zijn etalage vele leuzen zien en ont stellend dure goederen van vrij slechte kwaliteit. Een tweezitsbank met een stofbekleding, zoals wij die nog uit de oorlog kennen, moest ruim 700 mark kosten. Een radio van plastic meer dan driehonderd. Een couponnetje dikke katoen van am per een meter 30 mark. Wij eindigen onze tocht door Oost- Berlijn in een zeer modern en ty pisch westers ingericht cafetaria aan de bekende Stalinallee. Wij vroegen om een kop koffie. Maar eerst moes ten wij het dienstertje onze passen laten zien en toen nog onze Um- tauschschein, het bewijs, dat wij west-geld voor oost-marken hadden geruild. Een onzer had dat niet gedaan. Het dienstertje weigerde hem koffie te verkopen, ook al boden wij na- In een dorpje onder de gemeente Rolde (Dr.) zijn 8 en in de stad Utrecht afgelopen week bijna 20 ge vallen van tuberculose geconsta teerd. Voor drie patiënten in Drente en 10 studenten in Utrecht bleek op name in een sanatorium gewenst. Alle besmette personen uit Rolde waren lid van de plaatselijke gym nastiekvereniging. Het is niet uitge sloten, dat nog meer leden daarvan tuberculose blijken te hebben. Te Utrecht zijn het negen jongens en één meisje die de universiteit be zochten, die in het studentensanato rium in Laren moesten worden op genomen. Tevens deed zich in de bisschopsstad een explosie voor op een lyceum, waar één leerling met open t.b. een aantal medeleerlingen heeft besmet. EEN HERNIEUWDE WAARSCHUWING Zo steekt de tuberculose in ver schillende delen van het land in gro tere of kleinere epidemieën telkens de kop weer op. Soms gebeurt dat in een kazerne ,een klooster, een school of een internaat. De mensen leven daar dicht opeen. Ook in een van onze orkesten deed zich onder de musici nog niet zo lang geleden een epidemie voor; dat gaf ook de nodige beroering. Thans schijnen de plaatsen van kontakt een gymnastiekvereniging, een rijksuniversiteit en een middel bare school te zijn. Dat stemt wel tot nadenken. Er behoeft maar één persoon voortdurend veel tuberkel bacillen op te hoesten om een epide mie te veroorzaken! KANS OP EXPLOSIES VERGROOT Door de intensieve bestrijding van de tuberculose is deze ziekte thans zover teruggedrongen, dat men er lichtvaardig over gaat denken. Over de kans om t.b.c. te krijgen, wordt tegenwoordig vaak gesproken als iets waar men nauwelijks reke ning mee behoeft te houden. Men vindt het vaak te omslachtig om aan een der periodieke onderzoeken deel te nemen: een vorige maal is er im mers ook niets gevonden! Maar hoe paradoxaal zulks ook mogel klinken: juist door het terug dringen van de tuberculose is de kans op zulk soort explosies belang rijk vergroot. We mogen niet zeggen dat het tu- berculosegevaar in ons land nu wel geweken is; daarvoor dient iedereen begrip te hebben. GEEN NATUURLIJKE WEERSTAND MEER Het is zo, dat in de tijd dat er nog bacillenverspreiders bij de vleet rondliepen, zich bij de gehele be volking langs natuurlijke weg een weerstand tegen deze ziekte had ge vormd. In die tijd waren de meeste mensen daardoor minder ontvanke lijk voor de tuberkelbacil dan thans het geval is. Deze natuurlijke weerstand wordt door het afnemen van het aantal ba cillenverspreiders helaas steeds ge ringer. Het gevolg daarvan is, dat een besmettingshaard daarom thans een veel grotere schade kan aan richten dan in vroeger dagen. Juist door de succesrijke bestrij ding van de t.b.c. is onze samenle ving steeds kwetsbaarder geworden. STEEDS PERIODIEK ONDERZOEK Waakzaamheid blijft daarom in alle opzichten geboden, vooral daar waar veel mensen herhaaldelijk in nauw kontakt met elkander zijn. Helaas is onze levensgemeenschap steeds ontvankelijker geworden voor het optreden van dergelijke ex plosieve besmettingen. Het periodiek onderzoek kan niet worden afgeschaft, eenieder dient daar zoveel mogelijk aan deel te ne men. VOOR ROUWDRUKWERKEN VAN DEN MUNCKHOF N.V. tuurlijk aan voor hem mee te be talen. Dat was tegen de instructies. Slechts met de grootste moeite en onder bedreiging, dat zij direct haar directeur diende te roepen, was zij bereid ook hem een kopje koffie te geven. Het meisje, ofschoon in lach-leef- tijd heeft de tijd, dat wij in dat cafetaria zaten, zelfs niet geglim lacht. Niet één keer! ik luister als ik enigszins kan met grote belangstelling naar uw radiopraatje „Vroeg bij de pinken". Menige tip is door mij opgevolgd. ÏMijn fcarteljijke dank wij spreken altijd weer met verontwaarding over uw uitzending „Vroeg bij de pinken". Volgens het bestuur en leden (afd. plattelands jongeren) is dit een voorlichting voor half debielen Dit zijn een tweetal pro- en con tra-reacties op genoemd programma van de K.R.O. Zij staan met vele anderen in een onlangs verschenen pocket van de K.R.O., die gratis aan de 630.000 leden van deze omroep vereniging op aanvraag ter beschik king wordt gesteld. De K.R.O heeft het nodig gevonden al haar leden die wel eens willeii weten „hoe het er nu allemaal aan toe gaat bij zo'n omroepvereniging" door een buiten staander over 't doen en laten ach ter de schermen op de hoogte te la ten brengen. In 29 hoofdstukken, tesamen 200 de schermen op de hoogte te laten pagina's vlotte tekst, verlucht met prachtige foto's, leidt de journalist Frans Oudejans de bezoeker/lezer vanaf de hal van de K.R.O.-studio tot aan de vertrekken van alle medewerkrs. Tussen de hoofdstuk ken staan o.a. de hierboven aange haalde reacties op programma's in „nu ik toch schrijf Oorspronkelijk wilde de KRO het jaarverslag 19611962 in een wat populairder vorm gieten en het ge bruikelijke „aan het bestuur van de KRO" veranderen in „aan onze KRO leden". Dit is echter uitgelopen op iets totaal nieuws. Een handboek voor het KRO-lid, geschreven door een buitenstaander, die, zoals hij het zelf zegt, nog geen 1000 woorden in zijn leven heeft geschreven over ra dio of televisie. Frans Oudejans heeft vrij kunnen beschikken over al het personeel, hij heeft met hen vrij kunnen spreken. Ook bezocht hij de andere omroep verenigingen, waarover hij hier en daar in het boekje voor de lezer ver helderende uiteenzettingen geeft. Men vindt er geen cijfermateriaal in, geen financieel overzicht. De In een ingezonden stuk in De Helmondse Courant lazen wij o.m.: Iedereen heeft dezer dagen kun nen vernemen van de walgelijke da den van het Landbouwschap. Met behulp van, velen van ons nog be kende, feldgendameriemethodes, is 't Landbouwschap er in geslaagd om boeren met hun gezinnen uit hun eigen huizen te verdrijven, de straat op en tevens hun broodwinningen te vernielen. Degene, die stelt, dat het Landbouwschap rechtsgeldig han delt en het recht zijn loop moet heb ben is terzake ondeskundig. Immers het Landbouwschap is op onwettige wijze tot stand gekomen: De be sturen der drie Centrale Landbouw organisaties hebben hierbij valse voorwendsels gebruikt. Zonder naar de mening van hun leden te vragen hebben zij de S.E.R. om de instel ling van dit bedrijfschap verzocht. De boeren hebben noch om dit Landbouwschap gevraagd, noch over gestemd; zoals de wet op de P.B.O. dit voorschrift (de z.g. Rijpheid bij de bedrijfsgenoten). Zodoende zijn de besturen der landbouworganisa ties de eerste geweest die de fascis tische organisatievorm in de demo cratische staat binnensmokkelen. Dat bij deze verdachte handelin gen, n.l.: wel over U, maar zonder U, ook de Katholieke Landbouwor ganisatie meespeelde was niet al leen schandelijk, maar tevens in strijd met haar christelijke beginse len. Hun diepe stilzwijgen bij alle dwangacties van 't Landbouwschap is het duidelijkste bewijs van haar medeplichtigheid en groeiend schuld besef. De plaatselijke boerenbonds- besturen treft hier in feite weinig schuld. Gewillig voor alles wat van bovenaf kwam, hebben ze voor zover ze ingelicht werden, niet eens goed beseft wat er aan de hand was. De jongste gebeurtenissen te Hol- landscheveld hebben ons weer be wezen wat een ellende, leed en on recht er geschieden kan wanneer 'n fascistische en een democratische organisatievorm in een staat naast elkaar moeten bestaan. Deze boeren zijn het slachtoffers geworden van een dubbelzinnige wetgeving. Men kan van hen niet verlangen dat zij zich volledig democratisch gedragen, wanneer men hen een fas cistische behandeling opdringt. Het Landbouwschap kan zich dan wel voortdurend beroepen op haar z.g. rechtsgeldigheid maar moet daarbij altijd vermelden dat zij op gericht is op bedrog. „VAN HOREN EN ZIEN GESPROKEN...." GUNT K.R.O.-LID BLIK ACH- DE SCHERMEN schrijver heeft vermeden de lezer te vermoeien met onnodige technische details. Na het lezen van het hoofdstuk „Wegwijs in Hilversum" is als het ware de basis gelegd voor het pro gramma. In dit hoofdstuk worden de ver schillende omroepen, de NTS en de NRU in enkele korte flitsende zin nen geheel duidelijk uiteengezet. In „visitekaartje en etalage" stelt de schrijver ons voor aan de om roepers. Van de verschillende pro gramma's behandelt de schrijver de radio naast de televisie. Van de klassieke muziek, de lichte muze, 't jong talent, de jeugdprogramma's voor ontspanning en op school tot aan het „probleem" van de radio sprekers wordt alles helder en dui delijk verteld. „Van horen en zien gesproken" zou geen KRO-uitgave zijn verzorgd door een journalist die het Concilie op voortreffelijke wijze heeft ver slagen, als de Kerk niet een plaats je zou krijgen. De televisie-bisschop Mgfr. Bekkers geniet een grote po pulariteit bij de Nederlandse kijkers. De bisschop vindt het zelf „moei lijk werk! Je zit maar in een grote zaal, met niets voor je dan een aan tal camera's. Je moet je concentre ren op wat je niet ziet en op een sfeer, die je zelf niet ondergaat". Dit is, tussen haakjes, de ervaring van zeer veel radio- en televisie sprekers. Ook verder is de Kerk ruim ver tegenwoordigd in de radio en televi sie. De middag-noodklok, de ver slagen van het Concilie, de dagslui tingen van de R.K. geestelijken of de gefilmde dagsluiting. Overal blijkt de apostolische taak van de omroep. In het kort worden de luisterspe len vermeld en de zaterdagavond amusementsprogramma's. Uitgangs punt voor het schrijven van „het jaarverslag" waren de radio- en t.v. programma's van het seizoen '61-'62. Frans Oudejans eindigt zijn ver haal met een bezoek aan Treslong in Hillegom, waar hij de televisie repetities van de laatste „zaterdag- avond-accoorden" meemaakt. Na 't lezen van deze laatste bladzijden heeft de lezer het gevoel dat het wel en wee van de K.R.O. hem wat duidelijker voor ogen staat en daar in is de schrijver bijzonder geslaagd. Achter in deze K.R.O.-pocket zijn enkele schema's en grafieken op genomen voor die luisteraars en ikijkersi, die het „naadje" van de kous willen weten over de organi satie van de radio en televisie in Nederland. Het is de bedoeling van de K.R.O. met 't verstrekken van deze pocket de band tussen K.R.O.-kijker/luis- teraar en omroeporganisatie hechter aan te halen. Het boekje kunnen wij U van harte aanbevelen. Bovendien is het voor K.RO.-leden gratis te verkrij gen. Wie geen lid is zouden wij aan raden toch eens kennis te maken met de katholieke radio-omroep Altijd gaat huldja POEDER-ZALF-OUE-ZEEP NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. WILMSEN Stationsweg Tel. 1651 GROENE KRUIS Donderdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.f. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN van zaterdag 12 uur tot zondag nacht 2 uur. Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) b.g.g. 1061

Peel en Maas | 1963 | | pagina 11